Dankzij ontwikkelingshulp uit Venray functioneert het ziekenhuis in Divinolandia le arijatten uan öe (Srote ÜCerk 00K IN DE GLASBAK Geweldige medewerking PEEL EN MAAS Veel nieuwe aanbiedingen in onze verbouwings opruiming 2O-3O-4O%^0^ EEL EN MAAS Donderdag 29 december - Pagina 7 In mei van het vorig jaar besloot de neenteraad van Venray 25.000,- jaar beschikbaar te stellen voor derde-wereld project. Zoals kend werd het in Brazilië gelegen vinolandia, waar de uit Overloon (omstige Jacqueline Eibers werk- am is, gekozen. Aangezien dit #ject door de gemeente voor ten- nste vier jaar wordt ondersteund, t het in de lijn der verwachtingen, de minister van ontwikkelings- menwerking de voor dit doel bij- igebrachte gelden verdubbelt tot bedrag van maximaal 50.000,-. ivendien besloot de raad, dat een- fde van het beschikbaar gestelde drag wordt besteed aan het wustmaken van de Venrayse bevol- ig wat betreft ontwikkelingssamen- rking en derde-wereld problema- k. Om deze twee doelstellingen te reiken werd de Stichting Venray- vinolandia vanuit het Venrayse ouwengilde - dat Jacqueline Eibers jarenlang ondersteunt - opgericht. aamaast werd de „Werkgroep :nray Mondiale Vorming" opge- :bt. Houdt de stichting in hoofd tak zich bezig met de inzameling n gelden [fondsvorming], de Werk- oep Mondiale Vorming heeft tot iel de Venrayse bevolking bewust te aken van de noodzaak van ontwik- ilingssamenwerking en op de hoogte stellen van de derde-wereld proble- atiek. MONDIALE VORMING Na een voorbereidingstijd van ikele maanden, werd op 21 januari Werkgroep Mondiale Vorming (gericht. In de loop van het bijna gelopen jaar heeft de werkgroep :h georiënteerd op haar taak en lidelij ke uitgangspunten geformu- erd. Bovendien werd een raamwerk (gesteld van mogelijke educatieve itiviteiten. In eerste instantie werd het direc- teurenberaad van de Venrayse basis scholen benaderd om onderwijs krachten voor de activiteiten van de Werkgroep Mondiale Vorming te interesseren teneinde op de scholen te kunnen beginnen met de bewust wordingsactiviteiten. Het is een verheugend verschijnsel, dat enkele basisscholen in Venray en op de kerkdorpen bereid zijn deel te nemen aan de educatieve activiteiten van de werkgroep. Teneinde in breder verband aan dacht te geven aan de Noord-Zuid campagne - een initiatief van de Raad van Europa - werd op 28 april in de raadzaal van het gemeentehuis in samenwerking met de Juniorkamer uit Den Haag het wereldhandelspel gespeeld tussen gemeentebestuurders en afgevaardigden van tal van vereni gingen en instellingen, welke op een of andere manier betrokken zijn bij de derde-wereld problematiek. Na het grote succes van deze avond vond de werkgroep het tijd worden om de inwoners van Venray op de hoogte te brengen van het gemeente lijk project. Er werd huis-aan-huis een frisse folder verspreid, waarin duidelijk werd vermeld, dat de derde-wereld problematiek een problematiek is, die iedereen aangaat. Tevens werd uit eengezet waarop de steun van de Stichting Venray-Divinolandia zich richt. De bevolking werd aangespoord aandacht te hebben voor de proble men van de derde-wereld en waar het om draait. „De derde-wereldlanden zitten niet verlegen om een aalmoes, maar wel om effectieve structurele hulp" werd in de folder gesteld. Gevraagd werd steun te geven aan duidelijke projecten, waarvan men de zin inziet, binnen ieders eigen moge lijkheden. En tenslotte werd men op geroepen bezorgdheid te dragen voor de derde-wereld problematiek. Uit eindelijk stond bij dit alles de aan dacht voor Divinolandia voorop. Op de tijdens de Pinksterdagen gehouden huishoudbeurs „Prodima" was zowel de stichting als de werk groep aanwezig om door middel van een interessante diapresentatie de aandacht van de bezoekers te richten op het project, terwijl daarnaast - met veel succes - aan fondsvorming werd gedaan door verkoop van Braziliaanse artikelen en een raad- spel. Na het gereedkomen van de nieuwe openbare bibliotheek en leeszaal werden enkele vitrines in deze voor malige Torrovestiging aan de Merse- loseweg ingericht met materiaal, dat gericht is op de ontwikkelingssamen werking. Gestreefd wordt naar de inrichting van een permanent informatiecen trum over ontwikkelingssamenwer king, het organiseren van een infor- matieweek, eigen scholingsactiviteiten en het opzetten - in samenwerking met de Volksuniversiteit - van cursussen ontwikkelingssamenwer king in de eerste maanden van het nieuwe jaar. De Werkgroep Mondiale Vorming realiseert zich, dat door tal van om standigheden de start traag is geweest. Nu de initiatieven er liggen wordt gehoopt, dat er meer mensen uit Venray de werkgroep komen ver sterken. ACTIVITEITEN VAN DE STICHTING In eerste instantie heeft de Stich ting Venray-Divinolandia activiteiten ontplooid ter verdubbeling van de gelden, welke in Venray bijeen zijn gebracht voor het derde-wereld project Divinolandia. De secretaris van de stichting, de heer Charles Darmstadt, heeft afge lopen zomer (op eigen kosten een bedrag van maar liefst 28.000,- naar Divinolandia gebracht. Hoewel het Venrayse project zich in eerste instantie geheel en al richt op het ziekenhuis van Divinolandia, had de secretaris ook geld bij zich af komstig uit andere acties, dat besteed wordt aan bijvoorbeeld een kinder crèche. Het bezoek had tevens ten doel uit te zien naar een vervolgobject wan neer het ziekenhuisproject is af gerond. Ook ten behoeve van de aanvraag voor verdubbeling van de gelden door het ministerie van ontwikkelings samenwerking, wordt naarstig ge zocht naar een vervolgproject. Bij de keuze voor Divinolandia is uitgegaan *van de gedachte dat, startend met het ziekenhuisproject, een totaalproject op poten kan worden gezet in zodanige vorm, dat het wellicht later zou kunnen worden overgenomen door een landelijke medefinancieringsorganisatie zoals bijvoorbeeld CEBEMO of NOVIB. Intussen zijn de eerste stappen gezet om in Divinolandia met De Stichting Venray-Divino landia en de Werkgroep Mondi ale Vorming hebben aangehaakt aan de acties van de winkeliers van Het Winkelcentrum Venray. Op de koopavond was men met 'n marktkraam aanwezig om via een educatieve quiz en een interessante diapresentatie de aandacht te vestigen op het Venrayse project Divinolandia. Ook aan fondsvorming werd gedaan door middel van een prijzenspel. Tijdens de voorbije kerst markt was deze stand ook weer aanwezig voor het bordes van het oude raadhuis. De Stichting Venray-Divino landia heeft een geweldige medewerking gekregen van de Venrayse winkeliers toen hen werd gevraagd prijzen voor het prijzenspel beschikbaar te stel len. Uit de spontane giften van de winkeliers bleek overduidelijk dat het project Divinolandia leeft binnen Venray. De beide dames, die zich met de inzame ling hadden belast, werden bepaald niet teleurgesteld en dankzij deze fantastische mede werking van de centrum-winke liers konden veel deelnemers aan het prijzenspel met schitterende prijzen naar huis gaan. financiële medewerking van Venray te komen tot moeder- en kind-zorg in de wetenschap dat preventieve maat regelen het belangrijkste zijn om een kind en zijn moeder gezond te houden. Zeker in een land, dat de hulp vanuit het buitenland zeer wel kan gebruiken. HUIDIGE STAND VAN ZAKEN Tot op heden heeft alle Venrayse financiële steun zich gericht op het ziekenhuis Santa Monica in het Bra ziliaanse Divinolandia. In het afgelo pen jaar zijn heel wat hulpgoederen vanuit Venray naar deze plaats in de Braziliaanse binnenlanden gestuurd: Dankzij bemiddeling van Jacqueline Eibers konden ook tal van goederen in Brazilië zelf worden aangeschaft als lokale ondersteuning. Dankzij Venray kon het eenvoudi ge ziekenhuis voorzien worden van sterilisatie-apparatuur, een micro scoop voor het laboratorium, een onderzoektafel t.b.v. de gynaecoloog, een verlosbed, operatiekamerverlich ting, een koelkast voor het labora torium, een naaimachine, vijf rollen stof voor kussenslopen, 30 matras sen, 60 spreien en dekens, 60 bad handdoeken en gewone handdoeken, verpleegstersuniformen, thermo meters, 2 brancards, 2 rolstoelen, krukken en een fornuis voor de ziekenhuiskeuken. Met geld vanuit Venray kon het ziekenhuis worden uitgebreid en op geknapt, terwijl het houten plafond door een stenen plafond kon worden vervangen. Wanneer men dit rijtje overziet, dan blijkt duidelijk, dat Venray al een heel bijzondere bijdrage heeft geleverd aan ontwikkelingssamen werking en aan leniging van een stuk derde-wereld problematiek. 'n leesbare krant Flessen doet u er al in. Maar waarom de glazen potjes met' Want glas is glas en dat kan allemaal de glasbak m_ GLASBAK Bedankt namens glasbak, reinigingsdienst s£/Cj en natuur. rwl verbouwngsj t v ARA -DELM0ND-HAMMER- W{ CIA0-LES C0PINES- L 'ESP0IR :NS0N-MELKA - NEW MAN WEBERMAN - VAN GILS - Cl, - ARA-DELM0ND-HAMMER CIA0 - LES C0PINES-L 'ESP0II rpOIR-LUCIA- ARA-DELM0N[ -WILSON GLENN1 ARA-DELM0ND nopiNi en halve prijzen Om Venray een geheel vernieuwd mode centrum te geven, gaan wij verbouwen. Van Oorschot Mode ruimt dus op! Profiteer van onze verbouwings prijzen op alle be kende merken uit onze najaarskollektie '88 Van Oorschot Mode werkt aan een nieuwe modeplek voor U! 0? VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73. Venrav Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. (Naar gegevens van Ben Kruysen.) Tot de schatten van de Grote Kerk (horen ongetwijfeld de overblijfse- n van de zeer grote grafsteen, welke oit het graf heeft gedekt van de ichter van de Sint Petrus Banden- :rk, pastoor Gijsbert van der Gaet. De koperen plaat, die op de graf een bevestigd is geweest, werd in >58 toevallig ontdekt door Ben ruysen achter een kast in de ver armingskelder van de kerk. Na deze aat in veiligheid te hebben ge acht, heeft hij alles in het werk ïsteld om meer te weten te komen ver de grafsteen van pastoor Van x Gaet. Onder meerdere nam hij mtact op met de grootste graf- enendeskundige van Nederland, dr. Belonje te Alkmaar en dr. F.A. reenhill in Oxford (Engeland), eiden hebben over deze grafsteen :n publicatie gemaakt. Een fragment van de grafsteen en koperen plaat hebben sinds 1982 :n plaats gekregen in de muur van kerk onder het orgel. Op de muur tevens de grootte van de voormali- zerk van de stichter van de kerk ingegeven. PASTOOR VAN DER GAET Pastoor Gijsbert van der Gaet, wiens naam in het Latijns als „de Foramine" werd geschreven, werd waarschijnlijk tussen 1410 en 1420 in Venray geboren. Hij was particulier secretaris en geheim kamerheer van Paus Pius II (1458 - 1464) en inner van de pauselijke belastingen in de Keulse kerkprovincie. Hij heeft ver schillende belangrijke opdrachten uitgevoerd. Hij was kanunnik van Utrecht (Sint Savator), van Lübeck, van Keulen (Apostelkerk) en pastoor te Rotterdam en Venray. Hij was de bouwheer van de Venrayse St. Petrus Bandenkerk. Toen hij in 1462 pastoor was te Venray, schonk Paus Pius II op 9 mei van dat jaar een aflaat van zeven jaren en zeven quadragenen aan de gelovigen, die door hun aalmoezen en hun werk bijdroegen tot de bouw van de St. Petrus Bandenkerk. Bij zijn dood, in 1493, telde de kerk vijftien altaren, waarvan thans nog vele beelden in de kerk aanwezig zijn. Gijsbert van der Gaet is de grote stimulator geweest, die zijn kunstzin nig stempel sterk op de kerk en haar inventaris heeft gedrukt. Onder zijn bestuur ging het klooster Jerusalem over tot de Con gregatie van Windesheim en werd het Augustinessenklooster van Oostrum in zijn parochie gesticht. Hij overleed op 11 augustus 1493 in Xanten en werd ingevolge zijn wens op het koor van de Venrayse kerk, voor het hoogaltaar, begraven. DE GRAFSTEEN De grafsteen van pastoor Van der Gaet was maar liefst 3,45 meter lang en 1,83 meter breed. De steen was ingelegd met vijf kunstzinnig gegra veerde koperen platen van circa 1 centimeter dik; de grafschriftplaat met een afmeting van 0,72 x 0,60 en Koperen grafzerkplaat behorende bij de grafzerk van Pastoor G. van der Gaet alias Ghisbertus de Faramine, ge- vonden door B. Kruijsen in de verwar mingskelder van de Grote Kerk. Foto gemaakt bij de vondst in 1958 op het kerkhof rond de Petrus Banden kerk. op de hoeken de vier Evangelisten met een afmeting van 0,29 x 0,29 meter. Deze Evangelisten waren uitgebeeld met hun symbolen: mens (Mattheus), arend (Johannes), leeuw (Marcus) en os (Lucas). Op de centraal aangebrachte koperen plaat was de dubbele keizer lijke arend (met dubbelkop) voorge steld en gesierd met een kroon. Aan weerszijden van de arend was een staande engel uitgebeeld. Zoals bij de graven van priesters de gewoonte was, hielden de engelen een kelk geheven. Bij het leggen van een nieuwe vloer in de kerk werd in 1839 de steen ver wijderd uit het koor voor het hoogal taar en onder de toren gelegd. Na het opblazen van de toren in 1944 werd de grafsteen verwoest. Later werd een fragment van de steen teruggevonden en in 1958 vond Ben Kruysen de koperenplaat met de arend en de engelenfiguren terug in de verwar mingskelder. Doordat er in de loop van de jaren veel over was gelopen, waren de afbeeldingen op de plaat nagenoeg geheel afgesleten. ONDERZOEK Ben Kruysen heeft veel onderzoek verricht naar de grafsteen, de centrale hoofdplaat èn de koperen platen met afbeeldingen van de vier evangelisten. In de zestiger jaren heeft hij onder meerdere contact gehad met de Engelse prof. dr. F.A. Greenhill, die in Venray een afdruk van de koperen plaat heeft gemaakt. Deze was zeer geïnteresseerd in de Westeuropese grafzerken, die versierd zijn met koperen of bronzen grafzerkplaten. Duidelijk werd, dat de Venrayse koperen grafplaat, in de vijftiende eeuw in Keulen zou zijn gemaakt. Men zal zich herinneren, dat in het begin van de tachtiger jaren een comité in het leven werd geroepen met het doel oude priestergrafzerken, die aan weer en wind op het voorma lige kerkhof rond de kerk waren blootgesteld, voor ondergang te behoeden. Een fragment van de graf steen van pastoor Van der Gaet werd met de koperen plaat in de kerkmuur onder het orgel ingemetseld waarbij een reconstructie is aangebracht van de oorspronkelijke zerk. Lang heeft Ben Kruysen gespeurd naar de vier koperen hoekplaten, maar deze zijn helaas niet meer teruggevonden. De treurige resten van de grafzerken van Venrayse pastoors uit de vloer van de kerktoren verwijderd. In 't midden vermoedelijk 'n restant van de grafzerk van Gijsbert v.d. Gaet.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 7