Venray GLA' Gemeente wil uniek experiment starten met de Grontmij FNV Voor de feestdagen in het nieuw!! gratis bij aankoop van minimaal f75,- behang: Herstructurering landelijk gebied: Gezins verzorging VANDALISME OUDEJAARS AANBIEDING VERSLEDEN OIRLO Jeugd Rode Kruis Katholieke Vrouwenvereniging cor Donderdag 29 december - Pagina 11 Zoals de industrieën op 'n gegeven moment verhuisden van stadscentra naar industrieterreinen, zo kunnen in de toekomst ook de landbouwbedrij- „hergeschikt" worden. De gemeente Venray is aan het bekijken of een experiment, waarin ruimtelijke gebieden worden heringericht, in de regio Ysselsteyn mogelijk is. In dit experimenteel terrein zal dan ge oefend moeten worden met milieu technische zaken. De gemeente Venray is hierover in gesprek met de Grontmij. Bovendien zullen er nog in december gesprekken plaatsvinden met de Provincie en het Gewest. Ook zal naar financiële middelen voor dit experiment gezocht worden. Wet houder Willems, die dit donderdag j.l. mededeelde aan de commissie ruimtelijke ordening, ziet in de EEG wel een bron van financiën. Venray is sterk voor het experi ment, omdat de streek .overvol zit met intensieve veehouderijen', aldus wethouder Willems. Venray moet zich verzetten tegen een nog grotere concentratie. Die dreigt, omdat andere provincies (Brabant en Gel derland bijvoorbeeld) grote delen van' hun grondgebied willen vrijwaren van nieuwe veebedrijven. Boeren komen dan naar Noord-Limburg, omdat ze hier vaak nog wel terecht kunnen. De gemeente Venray ziet deze her inrichting als 'n mogelijkheid om de milieuproblemen van de mestover schotten beter in de hand te kunnen houden. Middels dit experiment wil de gemeente Venray dan ook het voortouw nemen om agrarische gebieden her-in-te-richten. Het ex periment moet als een onderzoek gezien worden. Hoe en wat, moet nog bekeken worden. Op het gemeente huis is men hier volop mee bezig. De heer Van den Boogaart (PvdA) vroeg zich af, wat dat wel gaat kosten. Volgens hem kost het praten over dit idee, dgt nog vaag is, al veel geld.... Wethouder Willems kon nog niet zeggen wat dit de gemeente gaat kosten. De heer L. Janssen (VVD) meende dat er met praten in ieder geval meer kans op resultaat is, dan als je dat niet doet. GERARD REIJNDERS schilderwerken b.v. Plataanstraat 12 Venray Tel. 82635 Vanaf 1 januari 1989 wordt de gezinsverzorging niet meer gesubsi- iieerd door het ministerie van W.V.C., maar wordt zij gefinan- cieerd in het kader van de A.W.B.Z.. Dit houdt in, dat de Ziekenfondsraad de systematiek en de uitvoeringsregels van de Rijkssubsidieregeling zoveel mogelijk zal overnemen. Praktisch betekent dit, dat de instellingen voor gezinsverzorging voorlopig ongeveer dezelfde financiële ruimte houden l.b.v. hun hulpverlenende taken. Plan Dekker Er wordt naar gestreefd, dat rond 1992 de basisverzekering volgens het voorstel van de „commissie Dekker wordt ingevoerd. Dit houdt in, dat het onderscheid tussen verplicht en particulier verzekerden verdwijnt, en dat iedereen een basisverzekering krijgt. Daarnaast is er de mogelijk heid om zich aanvullend te laten verzekeren voor een aantal voorzie ningen, die niet onder het basispakket vallen, en dus de financiering door'de A.W.B.Z. een tijdelijke zal zijn. Als de genoemde basisverzekering in 1992 van kracht wordt, dan zal de gezinsverzorging als „verstrekking" onder de Ziekenfondsraad komen te vallen. Regio Noord-Limburg Als gevolg van bovengenoemde operatie, krijgen de drie Noordlim burgse instellingen voor gezinsver zorging te maken met het verbin dingskantoor van Noord-Limburg. Het zal de duidelijkheid van de werk soort ten goede kohien, als de instel lingen naar buiten en met name naar het verbindingskantoor samen op trekken en streven naar een zo groot mogelijk eenduidig beleid, samen werking, en uitwisseling. WEER BRAND IN CAFÉ In de vroege vrijdagmorgen brak door tot nog toe onverklaarbare oor zaak brand uit in het thans geheten ifé „De Orchidé" aan de School straat (de vroegere bloemenzaak „De Eeuwige Lente"). Er was een binnen brand ontstaan. Gelukkig door tijdige ontdekking en omdat de brandweer met groot materiaal uit rukte, kon uitbreiding worden voor komen. Het interieur van het café brandde echter totaal uit en de schade bedraagt vele tienduizenden guldens. De politie sluit brandstichting niet uit, omdat ontdekt werd dat een ruit aan de achterzijde van het pand ver nield was. Het is de tweede keer dat dit café uitbrandde. De vorige keer was daar in het café Centrum gevestigd. HUIS WERD GELUCHT Bij de politie kwam een melding binnen dat buurtbewoners het maar vreemd vonden dat deuren en ramen van een woning aan de Beek weg openstonden, terwijl men meende dat de bewoners afwezig waren. De politie constateerde inderdaad, dat ramen en deuren open stonden, maar dat dit door de bewoners opzettelijk was gebeurd. Men had de avond daarvoor gegourmet, en om de nog in het huis aanwezige reuk te verdrijven' had men alles open gezet. BESTUURDER WAS ER VANDOOR Na een melding, dat in een greppel langs de Venloseweg een personen auto op zijn kop zou liggen, stelde de politie een onderzoek in. Zij trof wel de personenauto aan, maar geen bestuurder. Bij het verdere onderzoek bleek dat de Venrayse bestuurder en z'r. mede passagier een lift hadden gekregen van een taxibusje. Het tweetal kreeg onderweg onenigheid met de taxi chauffeur en deze zetten hen toen op de kruising Venloseweg-Maasheseweg uit zijn busje. Daar trof de politie het tweetal aan. De bestuurder bleek teveel alcohol te hebben genuttigd. Hem werd een rijverbod opgelegd en proces verbaal aangezegd. Samen hadden ze de be drading van de mobilofoon van de taxi kapot gemaakt en daarvoor werd het tweetal aansprakelijk gesteld. Op de provinciale Venloseweg, ter hoogte van de Boshuizen, zag iemand dat van een voor hem rijdende perso nenauto de richtingwijzers in werking kwamen en dat de auto pardoes een greppel inreed. Hij gaf dit door, maar toen de politie arriveerde was er geen bestuurder aanwezig. De auto stond op naam van een Venrayse, maar deze had de auto verkocht aan een plaatsgenoot. Die kon worden achterhaald. Hij had zijn auto ver laten om een takel te charteren. Dat was niet meer nodig... De auto bleek niet verzekerd te zijn en werd door de politie voor technisch onderzoek in beslag genomen. Zijn rijbewijs werd ingevord omdat hij daar zelf veran deringen in had aangebracht. DOORRIJDERS OP DE BLEEK Liefst driemaal werden voor de Kerstdagen bij De Bleek geparkeerde auto's beschadigd. En driemaal hebben de veroorzakers niet de moeite genomen hun visitekaartje achter te laten. Nogmaals doet de politie een dringend verzoek, dat getuigen bij dergelijke doorrijdingen contact op willen nemen met de politie. Even het kenteken noteren en dat doorgeven bespaart autobezitters veel ellende. De veroorzakers, zo blijkt uit de statistieken, zijn meestal wel ver zekerd. DIEFSTAL SCHRIKDRAAD APPARAAT Er werd aangifte gedaan van dief stal van een schrikdraadapparaat, dat aan een weide langs de Ysselsteynse- weg was geplaatst. Voor de eigenaar een schadepost van 370,-. OLIESPOOR De brandweer moest in aktie komen voor de verwijdering van een oliespoor, dat gevaar opleverde voor het verkeer. Het spoor ging van de Nieuwe Maasheseweg naar de Noord singel en eindigde in de Raadhuis straat. De vervuiler kon niet worden achterhaald. DRONKEN BESTUURDER Opvallend rijgedrag was voor de politie aanleiding op de Heggewikke een bestuurder aan te houden. Men konstateerde dat de bestuurder, een 31-jarige Venrayer, teveel alcohol had genuttigd. Met een rijverbod van 3 uur en een proces verbaal kon hij huiswaarts keren. Mogelijk heeft iemand een in de Grotestraat staande fiets van een Ven rayse jongedame willen ontvreemden. Het slot was reeds vernield. Of de eige naresse of anderen hebben de dader in zijn werk gestoord. Er werden weer enkele vernie lingen aan, in het Groene Hart geparkeerde personenauto's aange bracht. Het is niet de eerste keer dat daar de bewoners met vandalenstre- ken aan hun geparkeerde auto's worden geconfronteerd. Een verontruste bewoonster van de Hagelweg belde de politie, omdat een drietal knapen bezig was een damesfiets te vernielen. Het gelukte de politie de drie jongens aan te houden en hen naar het politiebureau over te brengen. Daar werden ze onderhouden over hun vandalen- streek. De ouders zijn formeel aan sprakelijk gesteld voor de schade. Nu is het wachten tot de eigenares van de beschadigde fiets zich aanmeldt. Er werd aangifte gedaan van ver nieling van twee ruiten van een toe gangsdeur, bij een bedrijf op het industrieterrein Smakterheide. De politie denkt aan een vandalenstreek. Puur vandalisme was het lek steken van een band van een aan de Maas heseweg staande personenauto. De eigenaar was genoodzaakt een nieuwe band aan te schaffen, zó was deze vernield. Er moest weer aangifte worden gedaan van vernielingen rond de basisschool Den Bongerd aan de Eikenlaan. Nu was de afrastering vernield. Schade 300 gulden. Een grote ruit van een woning aan de Raadhuisstraat werd moed willig vernield. Voor de eigenaar een schadepost van 300,-. Jeugdige vandalen hebben hun lusten bot gevierd, door bermpaaltjes langs de Heidseweg te vernielen. Ze zijn er voor de veiligheid van de weg gebruikers geplaatst. Zeker bij mistig weer kunnen ze een goede baken zijn. Ook werd een aan de Heidseweg staande glascontainer op zijn kant gezet. Natuurlijk waren de vandalen verdwenen toen de politie arriveerde na een melding dat op de Kiekweg- Kulenweg vandalen bezig waren trottoirtegels uit het fietspad op het wegdek te gooien. Ook was een lantaarnpaal kapot gegooid. De op het Henseniusplein staande verlichte kerstboom was eveneens doelwit van vandalen. Die hadden enkele lampen uit de kerst boom gedraaid en elders neerge kwakt. De verlichting geraakte daar door buiten gebruik. Zelfs heideplanten, op het graf van een soldaat op het Engels kerk hof, bleken niet veilig te zijn van vandalen. Ze waren gewoon maar uit de grond getrokken en elders heenge- gooid. IN PLAATS VAN KIPPEN De eigenaar van een stel kippen, wonende aan de Land weert weg, ging naar zijn kippenkooi kijken omdat hij andere dan kakelende geluiden meende te horen. Het bleek dat een bouvier in zijn kippenhok zat en al twee kippen had doodgebeten. De politie heeft de bouvier naar het asiel overgebracht in afwachting dat de eigenaar zich meldt, of dat deze kan worden achterhaald. GASTENBOEK TERECHT Het enkele maanden geleden gesto len gastenboek, van het Engels solda- tenkerkhof aan de Hoenderstraat, werd in de bossen tussen Hoender- straat en Molenklefweg teruggevon den. Het is aan de beheerder van de begraafplaats ter hand gesteld. Ongetwijfeld is het een kwajon gensstreek geweest, waardoor men de rust bij dit kerkhof verstoorde. WEER CHINEES AANGEHOUDEN Weer werd in Venray een Chinees aangehouden, die niet beschikte over de vereiste verblijfsvergunningen. Hij werd ingesloten en later op borgtocht vrijgelaten. Wel met een meldings plicht. De eerder aangehouden Chiner se werd eveneens op borgtocht en met een meldingsplicht vrijgelaten. AUTO SLINGEREND Omdat een personenauto niet het juiste spoor volgde, maar slingerend De Vliegert bereed, stelde de politie een onderzoek in. Het bleek dat de bestuurder, uit Horst, teveel aan Bacchus had geofferd. Hij moest de bekende proeven ondergaan en kon, vanaf het politiebureau, met een rij verbod van vier uur Horstwaarts keren. Natuurlijk met achterlating van zijn auto. JONGEN ERNSTIG GEWOND Een 12-jarige fietser wilde de rond weg van het Brukske oversteken. Hij liet eerst nog een personenauto welke over de Zuidsingel reed voorgaan^ maar lette toen onvoldoende op het verkeer dat vanaf de Henri Dunant- straat kwam. Dat werd hem noodlot tig, want een autobestuurder uit Castenray was de jongen al te kort genaderd. De jongen werd bij de botsing ernstige gewond, o.a. been fracturen, inwendige kneuzingen en hersenschudding. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. BORD OMVER GEREDEN De bestuurder van een oranjege- kleurde auto ramde een op het Henseniusplein staand verkeersbprd. Zonder zich daarom te bekommeren reed hij gewoon door. De gemeente kan maar weer voor vervanging zorgen. TWEE JONGENS KREGEN PROCES VERBAAL De politie kreeg een melding binnen, dat twee jongens over de hekken van de bouwplaats aan de Leeuwstraat aan het klimmen waren. Een ging er bij de komst van de politie vandoor, de ander kon in zijn kraag worden gegrepen. De vluchten de kon echter worden achterhaald. Het bleken twee jongens van 18 jaar te zijn, die zeker niet op diefstal uit waren, maar alleen uit balorigheid zich op verboden terrein begaven. Het tweetal kreeg proces verbaal aangezegd. WEER DIEFSTAL TEN NADELE VAN SCHUTTERSGILDE Voor de tweede maal binnen één week werd aangifte gedaan van dief stal, vanaf het terrein van de Schut tersgilde 't Zandakker, gelegen aan de Loonsedijk in de Endepoel. Deze keer werd steigermateriaal en een dekzeil ontvreemd. Schade ditmaal ƒ2.100,-. bak benodigdheden voor al uw appelflappen, oliebollen enz. TEL. 04787-1941 Maar liefst 113 van de 120 deel nemers aan het Jeugdexamen EHBO A slaagden voor dit belangrijke diploma. De jeugdige EHBO-ers waren afkomstig van de Venrayse scholen De Kemp, Groenewold, basisschool Oostrum, basisschool Merselo en basisschool De Flierefluit. De examens stonden onder super-- visie van mevrouw Storms en werden afgenomen in het Cammillushuis van de lokatie St. Servatius van het PCV. Aan het examen gingen circa 15 uren lessen vooraf, die werden ver zorgd onder supervisie van mevrouw Gerda Wolters, leidster van het Jeugd Rode Kruis te Venray. Alle geslaagden proficiat. Wij wensen onze leden en hun familie een prettige jaarwisseling en een fijn eri vooral gezond 1989 toe. Onze eerste ledenavond in het nieuwe jaar zal gehouden worden op dinsdag 3 januari a.s. en wel een kienavond die begint om 19.45 uur in zaal in den Engel. Zorgt U op tijd aanwezig te zijn. Aan: uitkeringsgerechtigden die een NWW uitkering van het ASF ontvangen en die vakantiebonnen en BF-cheques hebben. Zoals bij velen onder u bekend zal zijn bestaat de mogelijkheid om in januari vakantiebonnen en/of ASF- cheques in te leveren. In overleg tussen de Voedingsbond FNV en ASF is besloten om voor een bepaalde groep werkne(e)m(st)ers een extra verzilveringsperiode in te stellen. Voor het inleveren moet aan twee voorwaarden worden voldaan. Op het moment van inlevering moet men werkloos zijn, het ingeleverde bedrag mag niet meer dan 500 gulden bedragen. Wellicht vraagt u zich af waarom alleen NWW-ers in mogen leveren. In het kort probeer ik u dat duidelijk te maken. De werkne(e)m(st)er die werkloos is geworden na 1 april 1987, en die een uitkering ontvangt die ten laste komt van het wachtgeldfonds heeft thans een aanvulling op de vakantiebon tot 100%. Doordat de aanvulling van de vakantiebonwaarde een hogere bijtelling geeft op de bruto NWW uitkering, waarover dus ook hogere inhoudingen worden berekend is de netto uitkering lager. Juist in een periode dat de NWW-er al een achteruitgang in inkomen heeft komt daar nog een extra daling bovenop, vandaar voor deze groep NWW de mogelijkheid om wat bonnen/cheques in te mogen levere. Ingeleverd kan worden bij J. Deenen, Klaphekken 5, Vierlingsbeek op 2 januari, en wijkcentrum De Kiosk in het Brukske op 3 januari, beide dagen van 19.00 tot 21.00 uur. Aan: iedereen die zich voor een NWW uitkering van het ASF moet melden bij A. Evers, Langstraat 89, Venray. Met ingang van 2 januari zal de heer A. Evers, pv-er 259, van het ASF Tilburg weer zitting houden aan huis. Net zoals voorheen kan men voor aanvraag en inlevering terecht op maandag van 16.00 tot 18.00 uur en dinsdag t/m vrijdag van 16.00 tot 17.00 uur. Vriendelijk verzoek ik u om te bellen aan de garagedeur en de op/uitrit vrij te laten. Graag vertrouw ik op uw medewerking, bij voorbaat dank. Als Venrayers zijn we allemaal een beetje chauvinistisch. Een beetje gehecht aan ons „dorp". We zijn er „ergens" een beetje trots op Venray ers te zijn en we accepteren het maar slecht, of helemaal niet, als men over „ons Venray" kleinerend spreekt. Zo konden we het vroeger helemaal niet leuk vinden, als men sprak van „een enkele reis Venray". Daarmee doelend op onze psychiatrische centra, waarvan volgens niet-Venray- ers geen weg terug was. Een Venrayseweg in Wanssum, in Horst, in Venlo en in Overloon, vinden we heel gewoon, want dat lijkt zo'n beetje op 'n uitwisselingspro gramma. Wij hebben immers ook 'n Wanssumseweg, 'n Horsterweg, 'n (provinciale) Venloseweg en 'n Over- loonseweg. Maar, zodra we zien, dat in Almere een Venraystraat bestaat, sturen we er Sinterklaas heen, om de bewoners van die straat met 'n kadootje te ver rassen. Omdat het zo hardstikke leuk vinden, dat daar in het Noorden ook „iets" aan Venray herinnert. Helemaal fantastisch vinden we het, als in de Verenigde Staten van Amerika ook nog banden met Venray blijken te bestaan. En die wijsheid haalden we uit het laatste info-perio- diek van het Aannemingsbedrijf Nelissen van Egteren. Daarin schrijft namelijk Fred Apers over een van zijn vele trips naar Amerika. We laten hem hier aan het woord: „Op een van onze trips kwamen we in de plaats Webster bij Rochester, om een paar kennissen te bezoeken. Deze plaats staat bekend om zijn vestigingen van Kodak (24.000 perso nen) en Xerox (17.500 personen) en maar 3% echte werklozen. Al rond rijdend kwamen we in een straat, waar een bekende naam verwerkt was op het straatnaambord: VENRAY DRIVE. De zetel van het Venrayse (Rank) Xerox-bedrijf staat daar en zal daaraan wel deze naamgeving te danken hebben. Toch leuk om zoveer van huis dat te mogen ontdekken." Duidelijk, dat de heer Apers een zekere mate van chauvinisme niet ontzegd mag worden... Trots op SVVenray, nog steeds ongeslagen lijstaanvoerder in de hoofdklasse voetbal. Ook dat is chauvinisme. Elke week 'n twee- of driekoloms kop, niet alleen in de regionale pers, maar ook in de landelijke dagbladen. Mooi meege nomen als Venray-promotion. En dan onze Venrayse aannemers - om van de industrieën nog maar te zwijgen. Hun reclameborden zie je op veel plaatsen verrijzen. Een teken dat er op meer plaatsen „aan het centrum gebouwd wordt". En als Venrayers dat mogen doen, is dat toch iets waar we dan tevreden over mogen zijn. Maar, wat te denken van het vol gende „gedichtje" dat tegenwoordig op een tegeltje staat afgedrukt en in de winkels te koop is: God schiep de lucht, de zee, 't land, de mens, 't dier en ook de plant, maar zijn grootste creatieve wens, dat was toch wel de Venrayse mens. Jammer is, dat we al eerder derge lijke tegeltjes zagen, maar dan inge vuld met Amsterdamse, Rotter damse en zo meer. Dat heeft niks meer met chauvinisme te maken. Je chauvinisme wordt wel geweld aangedaan, wanneer men, zoals j.l. zaterdagmiddag, de NCRV-radio- omroeper in het programma „Paper clip" hoort praten over de muziek band „Kleur" uit het Zuidlimburgse Venray. Had „Kleur" ook nog de titel „Paperclipband van het jaar" moeten veroveren, dan hadden ze in Zuid-Limburg helemaal niet geweten wat hen overkwam... Ja, soms weet je met die radio- en TV-omroepers echt niet waar je aan toe bent. Neem nou het programma „Surprise" van Henny Huisman, waarin deze week Jan-Pieter Schols een werkzaam aandeel leverde. Best een heel leuk programma, op alle gebied. Maar waarom zo angstvallig verzwegen werd, dat Jan Pieter Schols uit Venray komt, is voor ons een vraag. Valt dat ook al onder de reclame-code? Venray promotion? Chauvinisme? Van ons mag het! Allebei! AANNEMERSBEDRIJF M.J. Teunissen b» Het juiste adres voor: - stallenbouw - woningbouw - industriebouw - verbouw - mestopslagsilo's - kunststof en houten kozijnen onder KOMO-garantie. Lovinckplein 5 - Ysselsteyn Tel. 04785-1406/1811 BESTUURDER WEIGERDE ALLES De politie hield in de nacht van zondag op maandag op de Langeweg een 45-jarige autobestuurder uit Ven ray aan en constateerde dat die man alcohol had genuttigd. De bestuurder weigerde, ook op vordering, mede werking te verlenen aan de bekende blaas- en bloedproef. Hij kreeg een rijverbod van 12 uur opgelegd en de aanzegging dat processen verbaal zullen worden opgemaakt. DIEFSTALLEN UIT AUTO'S Uit een aan de Haammaker- straat geparkeerde auto werd een fototoestel, een cassetterecorder en een booster gestolen. Toegang tot de auto was met geweld verkregen. Uit een bestelauto, op het ter rein van een garagebedrijf aan de Raadhuisstraat, is een autoradiocas setterecorder gesloopt. Getuigen heb ben gezien dat de verlichting in de auto brandde maar toen de politie arriveerde was de dader verdwenen. INBRAAK IN AUTO Door op professionele, manier het portier te openen werd uit een aan de Gussenstraat geparkeerde personen auto een fotocamera ter waarde van 400,- gestolen. DIEFSTAL BOUWMATERIALEN Leden van het Schuttersgilde 't Zandakker zijn door zelfwerkzaam heid bezig hun onderkomen aan de Loonsedijk in de Endepoel uit te breiden en aan te passen. Daarvoor zijn daar materialen en gereedschap opgeslagen. Nu kwamen de schutters tot de droeve ontdekking dat onbe kenden zich over bouwmaterialen en gereedschap, o.a. een kruiwagen, hadden ontfermd. De schade be draagt 1.100,-. DIEFSTAL UIT SCHUUR Uit een schuur aan de Heidseweg werd een slijpschijf en een motorrug- vernevelaar gestolen. Dat alles ter waarde van 1.900,-. Hoe de diefstal precies heeft plaats gevonden kon niet worden vastgesteld. behangborstel insmeerborstel behangschaar stanleymes folder met behangtips paterslaan 7 venray tel. 04780-82810 „mode in vertik behang" Dit keer wil ik het graag hebben over hertenkampen c.q. dierenpar ken. De dieren die hier te zien zijn hebben een grote variëteit. Men ziet allerlei soorten pluimvee, eenden, fazanten, konijnen, geiten, schapen, emoes en reeën. Herten, geiten en schapen zijn evenals antilopen, runderen en giraffen herkauwers. Ze hebben samengestelde magen en hun mond wordt vooral gekarakteriseerd door het ontbreken van snijtanden in de bovenkaak. In plaats daarvan hebben ze een verhard gedeelte in de bovenkaak waar de snijtanden van de onderkaak tegen aan drukken. Bij de rendieren hebben de bokken en de wijfjes een gewei. Bij alle andere soorten hebben alleen de bokken een gewei. In de Europese parken ziet men meestal het damhert. Het mannetje heeft een schoffelvormig gewei. Meestal zijn deze dieren roodbruin van kleur en hebben witte stippen. Maar er zijn ook andere kleurvarië- teiten zoals zwarte, witte, bruine, zilvergrijze en zand-kleurige. De paar- of bronsttijd valt in oktober. Dan laten de mannetjes een schor rollend en brommend geluid horen. Andere bijzondere diren zijn nandoes en emoes. Dit zijn beiden niet vliegende loopvogels. Beiden zijn de kleinere uitgave van struisvogels. De eerste is afkomstig uit Zuid- Amerika de ander uit Australië. Volwassen dieren eten voornamelijk vruchten, bloemen, insecten, zaden en groene planten. Emoes hebben twee belangrijke roepgeluiden. Een diep uit de keel komend gegrom en een bonzend getrommel. In het westen van Australië worden ze beschouwd als schadelijke dieren, omdat ze in de oogsttijd hele graanvelden leegvreten. Er worden daar dan ook premies voor het afschieten van deze dieren uitbetaald. Verder zien we in de parken geiten en schapen. Dit zijn over het alge meen erg tamme dieren die het niet zo nauw nemen met het hen aangeboden voer. Ze zijn verzot op brood, vers gras en sappige stengels. En als daar dan een stuk plastic bij zit of iets bitters, wat soms behoorlijk giftig kan zijn, wordt dat gewoon mee doorgeslikt. Echter erg gezond is het niet. Op de foto ligt een dood hert dat volledig vermagerd is in de tijd van zo'n week of zes. Nadat de pens opengesneden was kwam er een vol ledige vuilniszak uit deze maag te voorschijn. Daar kunnen ze echt niet tegen. Doordat zo'n zak in de voor magen zit, wordt de opname en vertering van voer belemmerd, het dier wordt magerder en na een week of zes gaat het van ellende dood. Voer de dieren in dierenparken dus alleen brood en eventueel gras en gooi het voer alstublieft niet met zak en al over de omheining. v

Peel en Maas | 1988 | | pagina 11