B I wan ht (Srote ÜCerk Uit de raad van Meerlo-Wanssum Voor de feestdagen in het nieuw!! gratis bij aankoop van minimaal f75,- behang: cor Kerstvieringen et de Zangers van St. Frans rK erstprogramma Venrayse jmroep stichting Kerstconcert Overloon Kerstwandeling Gezinsviering Kerstmis 1988 Kerstprogramma Informatie over studie en beroep Uit de raad van Vierlingsbeek Van Huure Zegge als Engeltjes ie arijatten EEL EN MAAS Donderdag 22 december - Pagina 5 Paging" -jpper*; enVük r*e\o Het is een bekend feit, dat (kerke- :e) zangkoren voor en tijdens de rstdagen ware krachtproeven moe leveren. Dat begint dan met een ventsconcert, gevolgd door een rstconcert en dan als hoogtepunten muzikale verzorging van de kerk- :nsten op Eerste en Tweede Kerst- g. En alsof het dan nog niet genoeg geeft men nog een muzikale „uit lij ter" op de laatste dag van het ir. De Zangers van Sint Frans onder ding van Wim Buys kunnen daar- er meepraten. Vanaf de laatste ek in juli zijn zij al bezig om van Kerstvieringen iets bijzonders te aken. Een voorproefje heeft men in :nray al gekregen tijdens het zeer slaagde Adventsconcert op zondag november j.l. in de Paterskerk. Vervolgens hebben de Zangers hun Edewerking verleend aan het Kerst- ncert vorige week zondag in de ote Kerk, waarna het hoogtepunt )mt tijdens de Kerstvieringen in de aterskerk op 24 en 25 december. Voor de H. Mis van zaterdag 20.00 ir brengen de Zangers van Sint ans kerstliederen ten gehore, als elude op de eigenlijke kerstviering. :halve de gebruikelijke, bekende irstliederen, zingen zij ook „Hosia- dem Sohne David" van Georg ïilipp Telemann; een motet voor iestemmig koor. Tijdens de Mis ordt de Missa „De Angelis" van rolfram Menschieck uitgevoerd. Dit erk herinnert sterk aan de bekende regoriaanse VlIIste Mis, maar is werkt voor vier stemmen. Vorig ar werd deze Mis in Loreto uitge- >erd door duizend jongens van jren, die aangesloten zijn bij de De Venrayse Omroep Stichting Erzorgt ook dit jaar haar kerstpro- ramma. Dit kan worden ontvangen St. Elisabeth-ziekenhuis, St. Ser- atius, St. Anna, Nieuw Spraeland en e Kruuze. Op kerstavond, 24 december, zendt e V.O.S. uit van 20.00 uur tot 21.30 kerstverhalen, muziek en ge woontes in andere landen; dit in aan- luiting op de kerkdiensten. Op zondag, 25 december zendt zij it vanaf 09.00 uur tot 21.00 uur. De rogramma's zijn van 09.00 tot 11.00 ur Muziek rondom de kerkdiensten, Bn 11.00 tot 12.00 uur lichte klassie- e muziek, van 12.00 tot 13.00 uur lasy listening, van 13.00 tot 14.00 ur een muziek en praatprogramma, an 14.00 tot 15.00 Kerstpop, van 5.00 tot 16.00 uur verzoekplaten, an 16.00 tot 17.00 uur praat- en nuziekprogramma, van 17.00 tot 8.00 uur klassieke muziek en kerst- edichten, van 18.00 tot 19.00 uur tountry-muziek, van 19.00 tot 20.00 ur conférences en muziek, en van O.OO tot 21.00 uur weer verzoek- latenprogramma. Zondag Eerste Kerstdag organi- eert fanfare „Vriendenkring", o.l.v. lirigent C. Cuppen het traditionele :erstconcert in de St. Theobaldus ;erk te Overloon. Aan dit concert vordt medewerking verleend door angvereniging „Logeko", onder eiding van J. Ardts en „Overloon oung Sound", onder leiding van L. Pueri Cantores. Als offerzang wordt „Les choeurs Angèlique" ten gehore gebracht. Tijdens de eigenlijke nachtmis van 23 uur wordt de Messe Basse vah Gabriel Fauré uitgevoerd in een be werking voor maar liefst vijf solisten en enkele gedeelten uit Gloria in D. van Antonio Vivaldi. Dit laatste werk staat ook op het programma voor de viering op eerste Kerstdag om 10.15 uur. De andere vaste gezangen zijn genomen uit de Orgelsolomesse van J. Haydn. Het koor weet zich deze morgen onder steund door het orkest Saltarello onder leiding van Pater Falco ofm. Het programma vermeldt verder voor deze ochtend „Tu scendi dalle Stelle" als offerzang en „Campana sobre campana" als communiezang terwijl voor de zegen de Weinacht- scan ta te wordt gezongen. Op Oudejaarsavond wordt een greep gedaan uit de werken, die tijdens de Kerstdagen worden gezon gen met als besluit „Dank sei Dir" van G.F. Handel. Overigens hebben de Zangers van Sint Frans deze week een zeer bijzon dere uitnodiging ontvangen. In Eind hoven was een concert gepland door De Poolse Nachtegalen. Kort voor de uitvoering werd dit optreden geanu- leerd. Via de internationale organisa tie van jeugdkoren „Pueri Cantores" werden toen de Venrayse Zangers van St. Frans gevraagd dinsdag j.l. op te treden in de Eindhovense Karpers- donkhoeve. Met him internationaal kerstrepertoire hebben de Venrayse zangers zeer veel succes geoogst. Lahaije. Het programma kent zoals elk jaar tal van bekende internationale kerst liederen en andere bekende werken die passen in de sfeer van een kerst concert. Ook staan er elk jaar werken op het programma die gezamenlijk door het orkest en de zangvereni gingen worden uitgevoerd. Dat het kerstconcert in Overloon goed wordt ontvangen blijkt uit de grote belangstelling ieder jaar weer ook van velen uit de regio. Het con cert beging Eerste Kerstdag om 15.00 uur en de entree is gratis. De kerk. is open vanaf half drie. IN GEIJSTEREN Tweede Kerstdag organiseert het Koninklijk Sint Willibrordusgilde te Geijsteren traditiegetrouw weer een kerstwandeltocht. Aan de hand vaji routebeschrijvingen worden wande laars rondgevoerd door en langs bossen en landerijen van het Land goed Geijsteren. Jong en oud kunnen meedoen en via een aantal vragen hebben de deel nemers de kans ook nog een prijs in de wacht te slepen. Ongeveer halver wege de route kan men koffie of warme chocolademelk verkrijgen. Wandelaars kunnen zelf hun groepen samenstellen. Inschrijving is mogelijk tussen 11.30 en 14.00 uur in het gildehuis, zaal Kleeven. De prijs uitreiking vindt plaats nadat rede lijkerwijs alle groepen kunnen terug zijn en de antwoordformulieren zijn gecontroleerd. Het gaat er zeker niet om zo snel mogelijk de route af te leggen; veel meer is het de opzet van deze tochten om gezellig met een groepje een wandeling te maken en daarbij ook nog gezamenlijk een aantal vragen te beantwoorden. Voor degenen die het vele zitten met de feestdagen eens met iets anders willen afwisselen, ligt hier een mooie gelegenheid om enkele uurtjes ontspannend bezig te zijn. HET VREDESKIND Het Vredeskind is het thema dat de werkgroep gezinsviering dit jaar heeft gekozen voor de kerstviering op 24 december om 19.00 uur. Deze viering wordt opgeluisterd door het kinder koor „De Bandelieren" en het jeugd koor „Tomorrow People" natuurlijk onder leiding van Joke Halmans en Karin Thijssen. Kinderen van de basisschool Petrus Banden verzorgen dit jaar het kerst spel o.l.v. Annemarie Beckers die op school ook de dramatische expressie voor haar rekening neemt. Muzikaal wordt het geheel omlijst door het schoolorkest onder leiding van Jos van Eijck, die als muziekconsulent aan school verbonden is. Wij hopen er met zijn allen een fijne en sfeervolle viering van te maken samen met „het Vredeskind". LUXOR VENRAY Deze week gaat de daverende lach film BEETLEJUICE in première. Deze gloednieuwe film bezorgt het publiek buikpijn van het lachen. Het gaat om een echtpaar, dat veronge lukt. Vanuit het hiernamaals zien ze hoe andere mensen hun huis betrekken en dat zo afschuwelijk aankleden, dat ze op wraak zinnen. Ze keren terug als spoken en dat betekent voor het publiek lachen. Een familiefilm bij uitstek. Eveneens gaat deze week in première de nieuwste versie van PIPPI LANGKOUS. Opgezet als musical heeft deze film heel wat meer te bieden dan de bekende TV-series. Kosten noch moeite zijn eraan gespaard. De film is Nederlands gesproken, zodat ook de allerklein sten er plezier aan zullen beleven. Alle dagen vanaf zaterdag zijn er extra middagvoorstellingen. ROGER RABBIT heeft ook in Venray de harten gestolen. In grote getale trekt het publiek naar de bio scoop om te genieten van een van de meest opmerkelijke films van de laat ste jaren. Amusement op topniveau. Aanbevolen voor iedereen die iets bijzonders wenst. De film van Michael Jackson MOONWALKER blijkt een jeugdig publiek naar de bioscoop te trekken. Voor de liefhebbers van Jackson zal het een feest zijn. MIDNIGHT RUN is een schitte rende succesfilm die een combinatie mag heten van „Die Hard" en „Beverly Hills Cop". Spannend, vol humor en bijzonder spectaculair ont rolt zich een film die voor iedere filmliefhebber een feest genoemd mag worden. Dit is topkwaliteit en amusement zoals men dat anno 1988 wenst. Het kerstprogramma in Venray is het beste dat ooit gebracht werd. Er is voor elk wat wils en er worden dagelijks extra middagvoorstellingen gegeven. De raadsvoorzitter burgemeester Hahn deed in de maandagavond gehouden raadsvergadering een zeker voor de gemeente Meerlo-Wanssum ongewone mededeling. Hij deed dat, nadat de raad met 6 tegen 5 stemmen besloten had om een éénmalige bij drage van 425,- te geven aan vijf eigenaren van op het aardgas aange sloten panden, in „de Keuter", èn om in de toekomst gasregelaars voor de rekening van de gemeente te nemen (7 stemmen voor en 5 tegen). „Ik zal," aldus burgemeester Hahn, „onderzoeken of dit raadsbe sluit niet strijdig is met het algemeen belang." Het college kijkt daarbij niet naar de hoogte van het bedrag maar als het CDA zo'n douceurtje wil geven (omdat het CDA onder druk zou zijn gezet), brengt dat volgens de raadsvoorzitter de be stuurlijke zuiverheid in het geding. Dat vindt hij een principiële zaak. Hét CDA handhaafde echter zijn voorstel, ondanks dat de twee CDA- wethouders mordicus tegen waren. Het laatste woord is daar zeker nog niet over gezegd. Wel krijgen nu nog een 40-tal anderen de mogelijkheid om, indien zij besluiten tot aansluiting op het aardgasnet, de kans ook 425,- vergoed te krijgen. Maar zij moeten dan wel nog deze maand beslissen. De baatbelasting voor deze gas- aansluitingen, zal nu in de januari vergadering aan de orde komen, omdat er mogelijk nog andere inwoners gebruik willen maken van de mogelijkheid ook een douceurtje van 425,- te ontvangen. De raad had geen moeite met het verlenen van medewerking om het project gezinsbudgetvoorlichting en -begeleiding te continueren. De heer mr. De Ruyter werd benoemd tot lid van het Algemeen Bestuur van de Bestuursacademie Limburg, en mr. Hahn tot plaatsver vangend lid. Ook de PK had alle lof over het voorstel, een kunstwerk te laten ver vaardigen voor het Hanna van de Voortplein te Tienray. Een kunstwerk dat tevens als oorlogsmonument gaat dienen, ter vervanging van het huidige monument. De raad stelde daarvoor een bedrag beschikbaar van 25.000 maar hoopte wel, van de Provinciale Commissie tot bevorde ring van de beeldende kunst, de helft als subsidie terug te ontvangen. Het kunstwerk zal worden ver-_ vaardigd door mevrouw Elly van den Broek uit Malden. Weer werden er vragen gesteld over het mestfermenteerbedrijf Theeuwen in Blitterswijck. Er is aan dat bedrijf een voorlopige bouwvergunning voor een proeffabriek verleend. Voor wat de vergunningen inzake de Wet Af valstoffen betreft, is de Provincie de vergunningverlener. De buurt zal tijdig worden uitgenodigd, door het bedrijf, om te worden ingelicht over de plannen. Het is een experiment dat bedrijf zo milieuvriendelijk te houden en daar wil men veel geld in investeren. Ook zal t.z.t. de commis sie Algemene Zaken uitvoerig worden geïnformeerd over dit experiment. BEJAARDE KWAM TEN VAL Een bejaarde dame, lopend met een stok, kwam op de Jan Hensen- straat ten val en liep daarbij vermoe delijk een bovenarmbreuk op. Zij werd naar het ziekenhuis vervoerd. De beroepskeuze-adviseur heeft tot taak om mensen te helpen bij hun studie- en beroepskeuze. Hij krijgt met zeer uiteenlopende vragen te maken. Enkele voorbeelden hiervan zijn: Ik zit in het eindexamenjaar van het MAVO en wil het volgend jaar doorstromen naar het HAVO, heb ik daar de kapaciteiten voor? Waar zijn avondopleidingen in de regio op het gebied van admini stratie, handel, techniek, etc.? Na veertien jaar hetzelfde werk te hebben gedaan wil ik nu totaal iets anders, wat zijn mijn mogelijkheden? Welke vakken moet ik wel en niet in mijn vakkenpakket opnemen? Ik ben al negen jaar huisvrouw en wil weer gaan werken, hoe moet ik dat aanpakken? Ik wil het volgend jaar iets gaan studeren, maar weet nog helemaal niet wat; ook weet ik niet wat beoaalde beroepen en opleidingen Zoals gewoonlijk zal Van Huure Zegge in deze decembermaand weer een speciale muzikale act verzorgen in het centrum van Venray. Deze zal plaatsvinden op vrijdagavond 23 december 1988 van 19.00 tot 21.00 uur. Enkele jaren geleden begon het met een zwarte Pietenkapel. Het jaar daarop waren de kerstmannen aan de beurt en wie herinnert zich niet het Anton Pieck-orkest in de sneeuw van vorig jaar. Dit jaar hebben zij weer iets speciaals bedacht. Als engeltjes zullen zij uit de hemel neerdalen en het winkelend publiek met aangepaste muziek ontvangen. Middels deze manier wenst Van Huure Zegge u prettige kerstdagen en een voorspoe dig 1989. In de raadsvergadering van de gemeente Vierlingsbeek werden o.m. de volgende besluiten genomen: Toestemming aan het Water schap „De Maaskant" voor de bouw van een rioolgemaal in Maashees. De legesverordening werd con form het voorstel van het college aangepast. De begroting 1989 van het R.M.W. Land van Cuyck werd goed gekeurd. Voor de gemeente Vier lingsbeek betekent dat een bijdrage van 12,01 per inwoner. De begroting 1989 van de Stichting Openbare Bibliotheek werd aangenomen. In het nadelige exploi tatiesaldo komt 388.620,- voor rekening van de gemeente. Als de bibliobus niet meer zal rijden, zullen er wel voor de kerkdor pen alternatieven moeten komen. De fractie Maaskant was bezorgd over de begroting van de Regionale Stichting Bejaardenwerk, omdat de twee grootste gemeenten hadden af gehakt. Toch wilde de raad solidair zijn met de andere gemeenten en had geen moeite om 24.318,- daarvoor beschikbaar te stellen. De verordening Reinigingsrech ten werd aangenomen. Dat betekent dat de belastingsplichtigen 64,- per jaar zullen moeten betalen. Er zijn 2.675 belastingsplichtigen in de gemeente. De Maaskantse fractie was het er niet mee eens, dat de bouwaan- vrage voor uitbreiding van het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuse um te Overloon niet in de commissie behandeld was. De woordvoerder wees er op, dat iedere aanvrage dezelfde behandeling moet krijgen. Bij de vaststelling van de nieuwe Algemene Politie-Verordening werd nog eens uitvoering stilgestaan bij het uitrijden van mest. In die ver ordening wilde men het onderwerken van mest vastgelegd zien op zes uur. Dat werd nu vastgesteld op „dezelfde dag" en had alleen betrekking op de kernen. De PK wilde dat uitgebreid zien over het gehele gebied, maar daarvoor voelden de andere fracties niets. De raad stelde 100.000,- beschikbaar voor aankoop en reno vatie van de voormalige Rabobank. Die serviceverlening is uit het dorp vertrokken. Het gebouw werd nu geschikt gemaakt voor de jeugd. Voor de periode 1988 - 1998 is een „beheersplan bossen" opgesteld en dat keurde de raad goed. In dat plan staat vermeld dat het gaat om 60% pinus, 10% douglas en lariks, 10% beuk en 20% amerikaanse en inlandse eik. De landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling Overloon- Merselo heeft enkele recreatieve voorzieningen laten aanbrengen. Met name gaat dat over het plaatsen van picknick-sets en -baqken, en het aan leggen van een recreatief fietspad van Vierlingsbeek naar de pont in Sam- beek. De raad ging daarmee accoord maar was verder helemaal niet te spreken over de wijze waarop die landinrichtingscommissie probeerde haar wil op te leggen aan de raad. inhouden. De beroepskeuze-adviseur probeert samen met de kliënt een antwoord op zijn vraag te vinden. In bepaalde gevallen is het beter voor de kliënt om deel te nemen aan een test om een goed beeld te krijgen van zijn kapaci teiten, belangstellingen, of persoon lijkheid. De beroepskeuze-adviseur spreekt de resultaten van dit onder zoek met de kliënt door. Ook kan de adviseur behulpzaam zijn bij het zoeken naar informatie over studie- en beroep in de informa- theek van het bureau. Daarnaast is een beroepskeuze adviseur werkzaam op scholen. Hier geeft hij beroepskeuze-begeleidings- lessen, waarin hij leerlingen bewust laat nadenken over hun studie- en beroepskeuze en hij hen informatie geeft over beroepen en opleidingen. Al met al heeft een beroepskeuze- adviseur een zeer afwisselend beroep waarin het kontakt met mensen een belangrijke rol speelt. Voor meer informatie over dit beroep en over vele andere beroepen kunt u terecht bij de Stichting voor Onderwijs- en Beroepskeuze, Leunseweg 2a te Venray, tel. 04780 - 10032. OP VERZOEK De gemeentepolitie van Roermond verzocht uit te zien naar een tweetal inwoners, waarvoor ze, in verband met de wet verdovende middelen, belangstelling had. Zaterdag namiddag hield de Ven rayse politie op de Zuidsingel een personenauto staande waarin de twee Roermondenaren gezeten waren. Zij werden onder arrest gesteld en later overgegeven aan de Roermondse politie. Daarmee was voor Venray de zaak afgedaan. behangborstel insmeerborstel behangschaar stanleymes folder met behangtips geldig t.m. 1 januari paterslaan 7 venray tel. 04780-82810 „mode in verf& behang" (Naar gegevens van Ben Kruysen.) WZ: In de reliekschrijn van de H. Boni- facius, welke zich momenteel nog in de kluis van de Grote Kerk bevindt, maar zeker een plaats verdient in de vitrines van de schatkamer, liggen een schedel, enkele ribben en bovenarm fragmenten. Van de schedel ontbreken de onderkaak en het schedeldak. Op het voorhoofd is een strpok aangebracht waarop geschreven staat CAPUT SANCTI BONIFACII M. (Hoofd van de H. Bonifacius, martelaar). Ben Kruysen is er vast van overtuigd, dat de 34 kleine rode zegels, die aan de achterzijden van de schrijn op de kruislings aangebracht zijden linten zijn aangebracht, kunnen leiden tot de beantwoording van veel vragen. Op de zegels zijn een kardinaals hoed met kwasten, een hartvormige figuur, een mijter en een kromstaf afgebeeld. Er is een slecht leesbare tekst zichtbaar. Vermoedelijk staat er IN DEO VERA LUX. Vorig jaar heeft Ben Kruysen contact opgenomen met drs. J.P.H. M. Rouwet, conservator van de Lim burgse kerkelijke religiosa en direc teur van het Bisschoppelijk Museum, een onderafdeling van het Maas trichtse Bonefantenmuseum. Drs. Rouwet antwoordde, dat de H. Bonifacius, waarvan de relieken in Venray aanwezig zijn, in Tarsos (Klein Azië) gemarteld is en begraven werd aan de Via Latina in Rome. Later werd zijn gebeente bijgezet in een kerk op de Aventijn in Rome, welke werd toegewijd aan hem en de H. Alexius. Van daar moet dus de reliek van Venray afkomstig zijn. Ben Kruysen werd geadviseerd contact op te nemen met de bekende televisiepater uit vroeger jaren, de in Eindhoven wonende Augustijn Leo pold Verhagen, „de reliekenman voor Nederland". Deze schreef terug, dat van diezelfde H. Bonifacius een reliek van een stuk dijbeen aanwezig is in de Augustijnenklooster Mariën- hage in Eindhoven. Dat stuk is afge zaagd van een ander stuk, dat bij de Trappisten in Achel aanwezig is. Pater Leopold Verhagen weet niet waar dat gebeente oorspronkelijk vandaan is gekomen. De in Eind hoven aanwezige relikwie is ingezet door de Trappisten, maar daaraan ontbreekt evenwel het oorspronke lijke zegel. Wellicht - zo schreef P. Leopold Verhagen - zal men in Achel iets meer kunnen vertellen over de oor sprong van het in Venray aanwezige zegel, omdat men daar een boek heeft met bisschopszegels. „Maar als het zegel intact is, is er geen bezwaar om de verering in uw kerk te herstellen," schreef pater Verhagen. De volgende stap zal dus zijn informatie in te winnen bij de Trap pisten in Achel. Bovendien heeft Ben Kruysen ontdekt, dat er in Rome een commissie bestaat, die al eeuwenlang de uitgave van relieken in de christe lijke wereld heeft verzorgd en geregi streerd. Wellicht, dat men daar iets meer weet over de in Venray aan wezige relieken van de H. Bonifacius. Intussen heeft Ben Kruysen in een zeer oud boek (1708) „De Kloek- moedigheyt der Heilige Martelaren en Martelaressen" iets meer vernomen over deze heilige. „In het begin van de vierde eeuw leefde er te Rome een rijke vrouw Aglaé genaamd. Haar dienaar Boni facius leefde met haar in weelde en zonde. Door God tot inkeer gebracht, beval zij haar dienaar Bonifacius om die Christenen op te zoeken, die om het geloof vervolgd werden en relieken mee te brengen en voor hen bidplaatsen op te richten. Hij trekt naar Cilicië en doet de stad Tarsus aan. Op zoek naar ver volgde Christenen, treft hij er daar 20, die gemarteld worden en tracht zich over deze martelaren te ontfer men. Hij wordt zelf voor de rechter stoel gebracht en gefolterd door hem kokend lood in de mond te gieten. Bevreesd voor een volksoproer wordt hij in een kerker opgesloten maar de dag daarop onthoofd. Het moet een sterke man zijn geweest, met blond gekruld haar. Het lichaam werd met 500 gouden stuy- vers vrijgekocht, gebalsemd en naar Rome gebracht. Bonifacius werd begraven „een kwartier gaans vanuit Rome". Op het graf werd een bid plaats opgericht. Tarsus ligt in Turkije bij de stad Adana in het Tarusgebergte. Het in Venray aanwezige hoofd lijkt vrij klein, waardoor men zou denken aan een jeugdig persoon. De onderkaak ontbreekt en ook het schedeldak is grotendeels afwezig. Het ontbreken van de onderkaak zou er op kunnen wijzen, dat hem kokend lood in de mond werd gegoten bij zijn marteling. Opvallend is ook dat op de tanden van de linker bovenkaak zich zandresten bevinden en iets hoger een restant van metaal. Hoe het ookzij: zeker is, dat de reliekschrijn van de H. Bonifacius in de kluis van de Grote Kerk een bij zonder interessant exemplaar is en dat het zeker de moeite waard is verdere naspeuringen naar de her komst te verrichten. Maar evenzeer is het de moeite waard deze schrijn uit de kluis te halen en in de schatkamer van de Grote Kerk tentoon te stellen.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5