)E PEEL EN MAAS Kerststal op komst Openbare lessen in samenwerking met het bedrijfsleven op de Katholieke Technische School I Voor de feestdagen in het nieuw!! gratis bij aankoop van minimaal f75,- behang: bahangborstal cor Gemeenschapshuis in Leunen blijft tevens gymzaal BUITENLIJST Rode Kruis ook in Limburg op zoek naar meer leden Sportvoorlichting Tussen Kunst en Kitsch Sfeervol kerstconcert in de Veltumse Kapel Kerstconcert Venray's Symfonie Orkest in Overloon Kinderpostzegels op uw kerstpost PEEL EN MAAS Decemberzegels succesvol idee van de PTT Voor een betere voorlichting aan erlingen, ouders en leerkrachten in basisonderwijs, alsook voor idere belangstellenden, worden op Katholieke Technische School te enray volgende week „Openbare essen" gehouden. Bij het maken van de keuze voor >n geschikte vervolgopleiding na de isisschool kan een bezoek aan de chnische school zeker waardevol jn. Het bedrijfsleven uit de regio zal iim vertegenwoordigd zijn om een, celd te geven van de mogelijkheden, de industrie in en om Venray. Tevens zal er voorlichting gegeven orden over de mogelijkheden na het chalen van een diploma van de chnische school. De regio Venray is een industrieel ■bied met vele mogelijkheden en er ijn voldoende bedrijven, die werk- emers afkomstig van de technische chool in dienst willen nemen. Zowel groot- als kleinmetaal, als ook in toeleveringsindustrie voor de tech- sche en agrarische sector kunnen eel technisch geschoolde werknemers (laatst worden. De technische school kan tevens uitstekende vooropleiding zijn oor de M.T.S. en voor andere liddelbare beroepsopleidingen, zoals ijvoorbeèld middelbare land- en linbouwscholen. Leerlingen van de technische^ hooi kunnen vooral in de technisch' eoretische vakken een voorsprong tbben en in de exacte vakken, wis- natuurkunde, eenzelfde program- i volgen als leerlingen van de A.V.O. met deze vakken in het ndexamenpakket. De slaagkansen in het middelbaar eroepsonderwijs worden nog eens tra vergroot door de reeds bestaan- belangstelling en motivatie^ voor n technisch beroep. De keuze voor het technisch nderwijs moet groter worden, om meer jonge mensen in de toekomst betere kansen te bieden in de maat schappij en om het bedrijfsleven te kunnen blijven voorzien van vol doende geschoold arbeidspotentieel, om de industriële productie in stand te kunnen houden. Ook de overheid heeft haar beleid hierop gericht en de ontwikkelingen in de technische sector van het onderwijs wijzen duidelijk in deze richting, óók voor Noord-Limburg, óók voor Venray. De Technische School Venray streeft samen met het bedrijfsleven naar een verdere uitbouw van de opleidingsmogelijkheden in de tech niek voor jongens ën voor meisjes. Reden genoeg om op zaterdag 17 december tussen 10.30 en 13.00 uur een bezoek aan de Technische School in Venray te brengen. schoolstraat 18Nenra/ Tijdens de kerstdagen is ons restaurant geopend vanaf 16.00 uur Reserveren gewenst Kerstmenu zenden wij U graag op aanvraag HOTEL-RESTAURANT Piet en Marwil Jacobs Maasheseweg 76, Venray Telefoon 04780-81181 Openingstijden: ma. t.m. vr. 12.00-22.00 uur zondags v.a. 15.00 uur Het Nederlandse Rode Kruis is in uim 120 jaar tijd uitgegroeid tot de ootste hulporganisatie in ons land. lok in Limburg zijn 30 plaatselijke fdelingen aktief in het bieden van ulp. Bijna 3000 vrijwilligers staan, bij rijze van spreken, dag en nacht klaar i hulp te bieden wanneer dat nodig De hulp die geboden kan worden heel gevarieerd. Alle afdelingen beschikken over colonne Rode Kruis Korps, een inderdeel van het Rode Kruis welk lische hulp verleent bij vredes- en lorlogsrampen en bij andere bijzon- ere gebeurtenissen. Gelukkig komt dit niet zo vaak oor. Daarom voeren de goed opge- lide vrijwilligers ook andere aktivi- eiten uit, zoals eerste hulp bij sport- d andere evenementen, het vervoer n de begeleiding van gehandicapten n assistentie bij de vakantieprojek en van het Nederlandse Rode Knxis. lijna de helft van de Rode [ruis-vrijwilligers in Limburg zijn liermee aktief bezig. Een andere grote groep organiseert ktiviteiten om mensen in de gelegenheid te stellen gemakkelijker in kontakt te komen met anderen. De vrijwilligers van de Welfare bezoeken daarom wekelijks honderden mensen thuis en in tehuizen. Om jongeren bekend te maken met het Rode Kruis, hun te leren wat hulp en hulpverlening is en hen te laten ervaren dat het leuk is om iemand te helpen, kent ruim de helft van de plaatselijke afdelingen een Jeugd Rode Kruis groep. Er wordt infor matie gegeven over het Rode Kruis, jongeren kunnen deelnemen aan E.H.B.O.-kursussen en er wordt informatie gegeven over de situatie van hulpbehoevende mensen in het buitenland. Het Nederlandse Rode Kruis beschikt over een drietal vakantieprojekten, het vakantieschip de ,,J. Henry Dunant" is de bekendste daarvan, waar jaarlijkse bijna 250 limburgse zieken en gehandicapten die er nooit, of vrijwel nooit uit komen, een week lang op vakantie kunnen gaan. Daar naast beschikt het Limburgse Rode Kruis over een eigen schip de „Prins Maurits", waarmee jaarlijks vele dagboottochten worden gemaakt en insmeerborstel r— behangschaar stanleymes folder met behangtips geldig t.m. 1 januari paterslaan 7 venray tel. 04780-82*810 „mode in verf& behang" aan boord waarvan ook in 1988 weer ruim 7000 mensen een geheel ver zorgd dagje uit hebben meegemaakt. Om deze en nog vele andere aktivi- teiten te kunnen doen en voortzetten moet het Rode Kruis kunnen rekenen op een regelmatige stroom van inkomsten. Deze financiële steun komt o.a. van de leden. Zonder leden is het Rode Kruis nergens. Het ledenbestand van het Rode Kruis in Limburg is ruim 48.000. Dat aantal kan natuurlijk hoger. Help het Nederlandse Rode Kruis en wordt lid. De secretaresse van het Rode Kruis afdeling Venray, is mevrouw Hof- mans-Peters, Pr. Irenestraat 1, tel. 81969. De rekreatiegroep van de A.V. Venray organiseert op maandag 12 december haar jaarlijkse informatieve bijeenkomst. Ieder jaar komt een deskundige een lezing of demonstra tie verzorgen met betrekking tot het hardlopen. Dit jaar zijn dit de sport- fysiotherapeut J. Creemers en voet en schoenspecialist J. de Haas. Hun programma is avondvullend en diverse aspecten m.b.t. het „lopen" zullen behandeld worden. Zo belicht de heer Creemers de fysiologische kant van het loopgedrag en de fysio logie van de voet. Ook blessures en hun eventuele oorzaken vormen een onderdeel van zijn lezing. Daarna wordt het samenwerkings verband tussen fysiotherapeut ener zijds en schoen- en voetdeskundige anderzijds, nader bekeken en toege licht. Vervolgens neemt de heer De Haas de loop- voetanalyse voor zijn rekening en worden er video opnames van het loópgedrag in de praktijk getoond. Verder wordt nog de ver eiste van een sportschoen behandeld. Tijdens en na de lezing zal ruim schoots de tijd zijn om vragen te stellen. Het zal dus zeker de moeite waard zijn om deze avond te bezoeken, niet alleen voor de hard loper maar ook voor de mensen uit andere sporttakken. Tevens is dit natuurlijk een unieke gelegenheid voor bijvoorbeeld trainers, masseurs etc. om hun kennis te vergroten of op te frissen. De avond begint om 20.30 uur in het clubgebouw „het Wisselpunt", gelegen aan de atletiekbaan op sport park de Wieën te Venray. Ook niet- leden zijn van harte welkom en de toegang is voor iedereen gratis. DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 Nr. 49 HONDERDENNEGENDE JAARGANG Zondag 11 december, 13.00-18.00 uur GEMEENSCHAPSHUIS TE WANSSUM 3 experts op het gebied van munten, glas, zilver, porcelein, schilderijen, brons, archeologie enz. enz. Het gemeenschapshuis in Leunen werd in 1965 gebouwd. Daarin werden tegelijkertijd voorzieningen getroffen voor het geven van gym nastiekonderwijs. Enerzijds werd daarmee de exploitatie van het gemeenschapshuis mogelijk, ander zijds behoefde de gemeente in Leunen geen gymzaal te bouwen óf niet voor vervoer van de Leunense jongeren naar een van de centrum-gymzalen te zorgen. De eisen welke destijds aan de voorzieningen voor gymnastiekon derwijs gesteld werden, passen na 23 jaar niet meer in de huidige tijd. Maar evenzeer dient het gemeen schapshuis in zijn totaliteit gereno veerd en uitgebreid te worden. De jaarlijkse bijdrage van de ..gemeente voor dat gymnastiekonder wijs in het gemeenschapshuis be draagt 30.000,-. Eenzelfde bedrag zou nodig zijn, om de jeugd van Leunen naar de gymzalen van Venray-centrum te vervoeren. Het college van b. en w. kiest daarom voor het gymnastiekonderwijs in Leunen. Het Stichtingsbestuur van het gemeenschapshuis weet zich daardoor jaarlijks „gesteund" met een bijdrage van 30.000,-. Met dat bedrag kan het Stichtings bestuur een geldlening ad 400.000,- financieren. In totaal zijn de ver- bouwingskosten geraamd op 500.000 gulden. Men komt dus nog 100.000 te kort. Voor dat tekort op de ver- bouwings- en inrichtingskosten is de Stichting inmiddels gestart met acties onder de bevolking van Leunen en zijn diverse fondsen benaderd voor een subsidie. Volgens b. en w. blijkt uit de exploitatie-rekeningen van de afgelo pen jaren, dat het gemeenschapshuis zonder meer gezond is, terwijl ook de toekomstverwachtingen positief be oordeeld kunnen worden. In de raadsvergadering, waar ge vraagd werd de geldlening van de Stichting gemeenschapshuis Leunen, te garanderen, was de heer Den Brok (SV) iets of wat pessimistisch. Met het oog op de bezuinigingen welke het Rijk alom doorvoert, is het hele maal niet zeker, dat het gymnastiek onderwijs op de basisscholen gehand haafd blijft. Zou dat het geval zijn, dan betekent dat extra exploitatie risico's voor de Stichting en indirect ook voor de gemeente. De belang stelling van de plaatselijke bevolking voor het gemeenschapshuis is altijd goed geweest, aldus de heer Den Brok, maar wat gebeurt er, als die belangstelling zich elders op gaat richten...? De overige raadsleden waren wat dit betreft optimistischer en zagen in die garantiestelling niet zoveel risi co's. Leunen kan zijn gemeenschaps huis dus gaan moderniseren. VERNIELINGEN AAN GEPARKEERDE AUTO'S Het afgelopen weekend was het weer raak met vernielingen aan geparkeerde personenauto's. Aan de Lindenstraat werd een auto met 'n scherp voorwerp bekrr t. Van een aan de Veltumse Kleffen staande taxi was de achterruit vernield. Schade 700,-. Van een aan de Hubertusstraat geparkeerde personenauto was even eens de achterruit vernield. Schade 400 gulden. Aan de Kruisstraat was bij een personenauto de ruit van het linker portier ingeslagen. Schade 400 gulden. Twee dames kwamen tot de ontdekking dat hun in de St. Antoni- usstraat en de Franciscuslaan gepar keerde auto's beschadigd waren. In beide gevallen bedroeg de schade 300 gulden. Vanaf eind volgende week tot en met 2 januari komt er weer een kerst stal op het schouwburgplein. Uit de vele positieve reacties heeft de VVV kunnen opmaken, dat de kerststal een niet meer weg te denken onderdeel vormt van het Venrayse kerstgebeuren. Het is erg plezierig te ervaren, dat veel mensen hier aan meewerken en spontaan hun diensten ter beschik king stellen. Zo wordt de stal, die opgeborgen stond in de oude melkfabriek, door de firma Van Rattingen in een grote container vervoerd naar het Schouw burgplein. Leerlingen van de LTS zullen daar onder deskundige leiding van twee oud-leraren de stal in elkaar zetten. Daarna komen de vaste medewer kers - Toon, Gradje, Jan en Joop - aan de beurt, om de stal aan te kleden en in te richten. Tekort komend materiaal wordt door Henk Smits bijgeleverd. De kinderboerderij van de familie Van Kempen van de Lorbaan zorgt dat de levende have weer aanwezig is. De gans zullen we dit jaar moeten missen, maar daarvoor in de plaats komen een paar konijnen en cavia's. Het bleek namelijk dat de gans, na een verblijf van ongeveer drie weken in de warme stal, bij terugkomst op de boerderij de lente in de kop had en eieren is gaan leggen. De jonge ganzen die daar het gevolg van waren, konden de kou niet verdragen en stierven. Vandaar geen gans meer in de kerststal. Zondag 11 december wordt 's mid dags om drie uur een kerstconcert gegeven in de Veltumse kapel aan de Hoebertweg in Venray. Dit concert wordt verzorgd door het vocaal ensemble Petit Four en het blokfluit ensemble En Bloc. De toegang is 2,50, kinderen tot 12 jaar gratis. Het vocaal ensemble Petit Four bestaat uit: Monique de Boer, Geert van Veldhoven zorgt dat de dieren droog staan op een strotapijt en een lekker hapje hooi krijgen. Verwend worden de beestjes met schapenbrokken en konijnenbrokken van de Boerenbond Merselo. De geluidsverbinding, muziek en telefoon levert Electro Martens. Het onderkomen voor de bewa king, welke ook dit jaar weer door de familie Thissen verzorgd wordt, komt van Thuylshof De Gemeente heeft haar medewer- sopraan; Luduïne Geurts, alt; Cor van de Kerkhof, tenor; en Jos Gerrit sen, bas. blokfluit ensemble En Bloc is een onderdeel van de in 1982 opgerichte Orkestvereniging Venray en staat sinds september 1985 onder de deskundige leiding van de heer Thijssen. Om de muziek en zang het best tot hun recht te laten komen is bewust gekozen voor een kleine sfeervolle ruimte. De Veltumse kapel, daterend uit de 17e eeuw, is de plaats bij uitstek voor dit concert. Een afwisselend programma. En Bloc speelt o.a. Weinachtspastoralen van Antonio Vivaldi (1678 - 1741). Petit Four zingt o.a. de prachtige ballade van de Good King Wencestas. Het verhaal gaat als volgt: Tijdens Op woensdag 14 december a.s. om 20.00 uur wordt door het Symfonie orkest van Orkestvereniging Venray een kerstconcert gegeven in de kapel van het bejaardentehuis „Huize Loon" te Overloon, Engelsweg 2. Medewerking aan dit concert wordt verleend door het koor „Musica Cantabile" uit Geldrop en het Gregoriaans koor van het „Rozen hof" uit Helmond. Op het programma staan werken van Bach, Buxtehude, Schubert en van Annonymi. Het concert staat onder leiding van de vaste dirigent van het orkest, Renzo Arboretti. De toegang tot het concert is gratis. Het Venray's Symfonie-orkest, tesamen met het blokfluitensemble „En Bloc" de Orkestvereniging Venray vormend, bestaat thans ruim zes jaar. In de loop van deze jaren is het orkest in omvang en kwaliteit gegroeid. Maar zoals bij vele amateur symfonie-orkesten het geval is, is met name het violistenbestand een voort durende zorg. Het orkest zou daarom graag in contact komen met violisten DE MOOISTE COMBINATIE VAN 1988 Is er een mooiere combinatie denk baar dan een Kerst- of Nieuwjaars kaart van de kinderpostzegelactie met daarop een kinderpostzegel? Met zo'n goede wens is niet alleen de ont vanger blij, maar helpt u ook kinderen over de hele wereld. De opbrengst van de verkoop van kinderpostzegels en wenskaarten wordt gebruikt om kinderen te helpen die in de knel zitten. Kinderen die in nood zitten, die geen onderdak hebben of niet naar school kunnen. Kinderpostzegelgeld geeft die kin deren uitzicht op een toekomst, dankzij uw hulp. uw weekblad en altviolisten, jong of oud, die enige ervaring hebben (ook al is die ervaring beperkt), om de violisten- groep te komen versterken. Nadere telefonische informatie kan king ook toegezegd en verstrekt de kerstbomen en gratis electriciteit. De inwendige mens van bouwers en bewaking wordt verzorgd door Panken Snacks. U ziet, dat er heel wat komt kijken, voor de deuren van de kerststal op 17 december a.s. geopend kunnen worden. Al die medewerkers één keer noemen, mag gerust 'ns gebeuren, want zou al die hulp betaald moeten worden, dan kon men zo'n kerststal wel vergeten.... een koude winternacht ziet Wencestas een arme man sprokkelen. Hij vraagt zijn page wie die boer is en waar hij woont. „Ongeveer 5 km van hier, bij de St. Agnesbron." Door het koude winterse weer gaan ze samen eten, drinken en brandhout brengen. De page is al gauw doodmoe. De koning raadt hem aan in zijn voetstappen verder te gaan, dat zal minder koud zijn. En dat is zo. Daarom: als gij nu de armen weldoet, zult gij zelf gezegend worden. Overigens staan alle teksten in het programma. Verder worden werken gespeeld en gezongen van San Martino, Couperin, Pachelbel, Bach, Kaspersma en Verheyen. Kortom een concert dat de naam „kerstconcert" eer aan doet. worden ingewonnen bij de heer A. Rouwhorst, voorzitter (tel. 04780 - 89360), en bij mevrouw F. van Dijk, secretaris (tel. 04784 - 2330). De repetities van het orkest, die vrij toegankelijk zijn, worden gehou den buiten de schoolvakanties, en wel iedere woensdagavond om 20.00 uur in de schouwburg van de lokatie St. Anna van het Psychiatrisch Centrum Venray, St. Annalaan 5. Het Venrays Symfonie-orkest, aan het stemmen vóór de aanvang v^n een concert. Alleen in deze decembermaand zijn aan alle loketten van PTT Post weer de bekende decemberzegels verkrijg baar. Vorig jaar gaf PTT Post da speciale decemberzegels voor het eerst uit. Dat bleek een groot succes. Er werden er meer dan 160 miljoen van verkocht. Ook het aantal verzonden Kerst- en Nieuwjaarskaarten nam stevig toe: 17 miljoen méér dan het jaar ervoor. Ondanks de grote drukte bestelde PTT Post in 1987 over de hele Kerst- en Nieuwjaarsperiode ruim 91% van de Kerst- en Nieuw jaarskaarten binnen 24 uur. Ook dit jaar heeft de december- zegel weer een waarde van 50 cent. Ze zijn te koop in „velletjes" van 20 stuks. Uit onderzoek is namelijk ge bleken dat een gemiddeld huishouden zo'n 20 wenskaarten verstuurt. De totaalprijs voor één velletje bedraagt 10,-. Men bespaart dan 20 x 5 ct porto. drukkerij van den munckhof grotestraat 68 - venray telefoon 04780-82727 Üiafercanl

Peel en Maas | 1988 | | pagina 11