Het reewild in Venray's bossen 11 adiatten mn öe <&xaU Kerk M.H.C.V. S.V. Phoenix Raadsvergadering Yierlingsbeek badmintonclub Venray H.V. MANUAL HENGELSPORT Schietvereniging DE ROOS Sjoelclub ,,'t Gleufje" H.B.V. Venray JUM MERSELO Bestrijders van dierproeven WAO VAN SOEST EL EN MAAS Donderdag 1 december - Pagina 9 'islagen: ted 5 - Venray 1 5-3 iray 2 - Stramproy 2 8-0 ert 5 - Venray 3 6-2 iray 4 - Rebco 2 0-8 aray 6 - Venray 5 1-7 ted 16 - Venray 7 4-4 'rogramma zondag 4 december jco 2 - Venray 2 10.00 taterdag 10 december jttle 3 - Venray 3 17.00 tandag 11 december aray 1 - BBC 4 10.30 ert 4 - Venray 4 11.00 aray 5 - Heel 3 10.30 aray 7 - Pupke 5 10.30 r. Venray - Rebco 10.30 uitslagen: |(\b Bevo Heidia C-Manual 11-3 b Popeye 1-Manual 7-6 c Blerick-Manual 9-6 a Manual-Loreal 1 11-6 b Alcides 1-Manual 19-11 n Manual-Hercules 1 13-10 „-ogramma zaterdag 3 december jb Manual - Blerick 1 16.30 ST OP LET OP LET OP zaterdag 3 december is er n voor Meisjes asp. B en gens asp. A, omdat op maandag 5 ember de sportlial gesloten is. De ing is van 17.15 tot 18.00 uur. jndag 4 december i Manual-Breeton Sport 1 12.00 Manual-Blerick 1 12.55 lec Manual-Ts St. Tönis 14.00 Ab Breeton Sport-Manual v. 13.15 i Breeton Sport-Manual v. 14.00 :n Eksplosion 2-Manual v. 10.55 H.S.V. DE ROERDOMP De tweede wedstrijd georganiseerd oor de H.S.F. de Vriendschap werd wonnen door C. Roeffen. Verder isten zich L. v.d.Hoogenhof en R. napen in de prijzen te vissen. Zaterdag koppelwedstrijd van de ,S.F. de Vriendschap. Opgeven tot onderdagavond bij H. v.d.Heuvel, I.04780 - 86569. Voor uw nieuwe benodigde ver- mingen kunt u terecht bij H. d.Heuvel, Langeweg 38 te Venray i bij Van Grootei's Hengelsport, ationsweg, Venray. 50 X. De resultaten van onze vereniging i de K.L.S.B. competitie-verband, edurende het afgelopen weekend ijn: andgraaf 1 - Leunen 1 1129 - 1080 Beste schutter was de heer G. oonen met 277 punten, laasbree 2 - Leunen 2 1064 - 1051 Beste schutter was de heer M. eysers met 267 punten, eunen 3 - Maasbree 3 1054 - 699 Beste schutter was de heer Th. irijbos met 265 punten. Mrtcrfeerlo 3 - Leunen 4 979 - 993 Beste schutter was de heer W. Ver- lurt met 253 punten. Zaterdag was er een open sjoel- tournooi in Wychen en met vier leden werd hier aan deelgenomen. In de klasse H speelde mee Peter Camps, Theo Zagwijn en Corry Zagwijn. De deelname in deze klasse was zeer groot en. daardoor vielen ze jammer - genoeg niet in de. prijzen. Corry had 529 pt over 5 bakken gegooid, Theo 526 pt en Peter 485 pt. Anny v.d. Heyden wist met 589 pt een plaats bij de eerste tien te bemachtigen in de klasse G en stond in de finale, die was jammergenoeg niet zo best en met een gemiddelde van totaal 1104 over 10 bakken was het toch goed voor een mooie 10e plaats en een prijs in de vorm van een plaatje. Tot het volgend tournooi! SJOELCLUB I.S.V. DE SCHUIVERS De sjoelavond met de sjoelclub uit Wellerlooi op woensdag 23 november was gezellig en is prima verlopen. Het was een mooie recreatieve wedstrijd. Ondanks de drukte wist Twan van Dijck van sjoelclub „De Schuivers" zich goed te concentreren en kwam op de hoogste score uit. Hierbij wil ik nog even vermelden dat Twan ook iedereen wist te verslaan toen met Horst de uitwisse ling plaats vond (2 november). Goed zo Twan. Verder plaatste zich iedereen van zowel Wellerlooi als Venray op een goede eindstand. Wij wensen allen succes en veel sjoelplezier toe. De leiding, Truus, Anny en Jo. Programma zaterdag 3 december MB1 Venray - Geleen a. 09.00 JA1 Venray - Horst a. 10.10 H2 Huac - Venray a. 17.40 Programma zondag 4 december MAI Concordia - Venray a. 12.50 JA1 Venray - Geleen a. 10.10 GB1 Venray - Venlo a. 09.00 Hl Venray - Tegelen >a. 21.00 H2 Rapidity - Venray a. 20.40 S.V. PHOENIX 75 - ASPARGOS Heel bedeesd kwam de tegenstan der binnen, maar dat veranderde snel. De eerste set waarin wij lekker speelden trokken wij ons niet veel aan van het „gejoel met Volume 10" en wonnen overtuigend. De tweede set echter konden wij Volume 11 zelfs met oordopjes niet meer ontvluchten, 1 -1 De derde set kwamen wij weer tot rust en ondanks het feit dat de scheidsrechter herhaaldelijk touches door de vingers zag wonnen we deze set. De vierde set konden we lichame lijk en geestelijk Volume 14 niet meer aan, we gingen dapper ten onder - waar waren de asbakken, toen we zo zo nodig hadden Uitslagen: S.V. Phoenix 1 - Aspargos 2-2 S.V. Phoenix 2 - 0-3 Dringende oproep voor een be stuurslid. Deze vrijwillige post kost u maar zo'n 3 él 4 uur per week. U hoeft ook geen huurwetkennis te hebben (al zou dat natuurlijk fantastisch zijn); wij zijn ook als leek begonnen. Het is van groot belang dat de HBV Venray op volle kracht kan doorwerken, zeker nu staatssecretaris Heerema de huurders bijna vogelvrij wil ver klaren. Wanneer u interesse heeft voor de post penningmeester is dat ook één van de mogelijkheden. Onze doelstelling is het recht op goed wonen te handhaven en te bevorderen. Wilt u zich aanmelden of allen wat informatie dan kunt u tijdens de kantooruren maandagavond en woensdagmorgen terecht op ons kantoor in De Clockert. Ook kunt u telefonisch kontakt opnemen met onze voorzitter mevrouw Saffrie na 18.00 uur, tel. 84593. Vrijdag 2 december zijn wij vanaf 19.00 tot 22.00 uur geopend voor iede reen van 12 tot 15 jaar. Zaterdag 3 december zijn wij vanaf 20.00 voor iedereen vanaf 15 jaar geo pend. Zondag 4 december optreden van de groep STEINWAY gratis entree, aan vang 15.00 uur. Op 3 december a.s. staat de N.B.B.V. (bestrijders van dierproe ven) met een stand op de Grote Markt, vóór de muziekschool. Dit in samenwerking met bevriende dieren beschermingsorganisaties. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunt u bij ons terecht voor informatie over allerlei vormen van dierenmisbruik, zoals: bio-industrie; pelsdierenfokkerijen; jacht; dierproeven. Wij hopen dat u tevens een hand tekening wil zetten tégen uitbreiding van pelsdierenfokkerijen en tégen wrede sportevenementen met dieren (o.a. stierengevechten). Omdat het bijna Sinterklaasis willen we u trakteren op 'n alterna tieve, dierproefvrije Sinterklaaslek kernij! Tot 3 december a.s. Contactpersoon voor de N.B.B.V., regio Noord-Limburg: M. Timmer mans, Ouverturestraat 54, 5802 EN Venray. beëdigd taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-f De wildbeheereenheid „Venray" neemt graag' van de gelegenheid gebruik om periodiek een artikeltje in deze krant te verzorgen over fauna en flora, die in Noord-Limburg aange troffen kan worden. In dit eerste artikel wil ik u graag informeren over het ree. Dit is het kleinste doch wel meest voorkomende hert zowel in Neder land als in de rest van Europa. Vanuit Midden-Europa is het ree in de 16e en 17e eeuw in ons land binnengedrongen. Maar pas in deze eeuw is er duidelijke populatiegroei geweest van een 3000 voor de oorlog, die zich hoofdzakelijk op hield in het Oosten van ons land, tot een aantal van 25000 stuks nu. Het is een van de oudste herten soorten, die al meer dan een miljoen jaar onze aarde bevolken. Een reebok (mannelijk exemplaar) heeft een schouderhoogte van onge veer 70 cm met een lengte van 120 cm. Het gewicht zal dan ongeveer 25 kg bedragen, doch bij een reegeit (vrouwelijk exemplaar) is dit enkele kilo's minder. De bok draagt een klein gewei, dat een hoogte heeft van 20 - 25 cm. In het najaar wordt het gewei afgewor pen en in het voorjaar wordt een nieuw opgezet. De geweien zijn een graadmeter van de ouderdom van de bok, maar ook van de gezondheids toestand. De leeftijd, waarbij het ree in optimale conditie is, bedraagt 4-5 jaar met een maximum leeftijd van 12 jaar. In de zomer is het ree roodbruin gekleurd en in de winter bruingrijs, waarbij de dichte vacht bescherming biedt tegen de kou. Rond de anaal streek heeft het ree een bijna witte haardos de z.g. spiegel. Deze is bij de reebok niervormig en bij de geit hart vormig. In de bronstijd juli/augustus wordt de geit door de reebok beslagen. Na een lange dracht van 9Vi maand worden in mei/juni een tot twee kalf jes geboren, die een gewicht hebben van 1,5 kg. De eerste 2-3 weken blijft een reekalf bij gevaar onbe weeglijk tilssen hoog gras en struiken liggen. Dergelijke kalfjes worden door argeloze wandelaars nog wel eens als moederloos meegenomen. Mocht u dit meemaken, dan dient het kalfje zo spoedig mogelijk teruggebracht te worden naar de vindplaats, het kalfje wordt niet door de moedergeit verstoten, zoals weieens gedacht wordt. Het blijkt dat met een zuigfles groot gebrachte dieren teveel aan de verzorger gehecht zijn en bij het vrijheid stellen vooral in het voorjaar zeer agressief kunnen zijn. Een veel groter gevaar voor de kalfjes zijn de moderne maai- machines, deze kunnen een tol tot 50% eisen wanneer de kalfjes in de hooiweiden afgelegd zijn. Er kunnen er heel wat gered worden als een van nettingen voorziene balk voor de maai arm geplaatst wordt en ook als van binnen naar buiten wordt gemaaid. De wildbeheerseenheid is in óverleg getreden met boerenbonden en loon werkers om dit, waar nodig, in de praktijk toe te passen. Een ander gevaar zijn loslopende honden, die de kalfjes dood kunnen bijten of in een latere fase op kunnen jagen en van de moedergeit kunnen scheiden. Daarom houdt u zich a.u.b. aan de voorschriften om honden aangelijnd te houden als u in de bossen gaat wandelen. Het ree is niet gebonden aan dichte bossen, maar gedeit overal waar dekking en voedsel gevonden kan worden. Een landschap waar bosjes zich afwisselen met akkers en weilanden heeft zijn voorkeur. Dit landschapstype komt hier in Noord- Limburg veel voor, waardoor zich hier een redelijk aantal reeën ophoudt. Het aantal reeën per km2 is verder afhankelijk van menselijke factoren (intensieve landbouw, jacht- druk, stroperij, aanrijdingen, recrea tie enz.) en de kwaliteit van het biotoop. In onze omgeving is een dichtheid van 6 tot 10 reeën per 100 hectare dekking als optimaal te be schouwen, mede doordat belangrijke boscomplexen doorsneden worden door de drukke wegen zoals de Midden Peelweg en de Beek weg. In één jaar tijd vallen hier gemiddeld een 20-tal reeën ten prooi aan het verkeer. Door het plaatsen van wild- spiegels en het aanleggen van voerplaatsen wordt geprobeerd dit te reduceren. Over het algemeen blijken autorijders hun snelheid niet of nauwelijks te verminderen bij het zien van het verkeersbord „overstekend wild". Een mogelijke levensgevaar lijke situatie en/of grote materiële autoschade kunnen hiervan het gevolg zijn. Ieder jaar wordt nauwkeurig het aantal reeën geteld, waarbij ook geslacht en leeftijd bepaald worden. Na zorgvuldige afweging kan het nodig zijn om een of meer exemplaren te schieten bijvoorbeeld om een juiste geslachtverhouding (1:1) te realiseren; een goede Donderdagmiddag en -avond be steedde de raad van de gemeente Vierlingsbeek aandacht aan de be handeling van de begroting, nadat één week eerder de raad zijn algemene beschouwingen had gehou den en zijn verlangens had kenbaar gemaakt. Het college had welgeteld 99 minuten nodig om de raad van ant woord te dienen. Het college was vol lof over de wijze waarop de diverse fracties de algemene beschouwingen hadden aangeboden en vooral voor de kritische maar toch constructieve bijdrage. Uit de veelheid van antwoorden en toezeggingen volgt hieronder een globaal overzicht. Gemeentelijke voorlichting zal in de toekomst ook geschieden via de dorps- en parochieblaadjes en het taalgebruik zal zo duidelijk mogelijk zijn. Of er mogelijkheden zijn tot oprichting van een steunfonds voor de minimale inkomens, zal nader onderzocht worden. De KPJ Overloon zal geen eigen gebouw stichten. Het college zal bekijken of de KPJ elders kan worden ondergebracht. Binnensport kan in de sportzaal van „de Maashegge". Alleen liever één vereniging met veel uren gebruik, gezien de structuur van „de Maas- hegge". Voor de aanleg van Rijksweg 73 is in totaal 35 ha gemeentegrond nodig. De pachters is vervangende grond aangeboden. De gemeente zal zeker een milieubeleidsplan opstellen. Vierlingsbeek is koploper in het Land van Cuyck wat betreft de hinderwetsvergunningen, de naleving Wet Chemische-afvalstoffen, de aktie tankslag en het inzamelen van klein chemisch afval. Indien mankracht en appara tuur aanwezig zijn, zullen regelmatig verkeerscontroles plaatsvinden. De aandacht blijft uitgaan naar de bossen, het bemesten daarvan en naar de aanplant. Geen extra ruiterpaden, want er zijn voldoende mogelijkheden voor de ruiters in de bossen. Indien mogelijk zal meegewerkt worden aan de aanleg van recreatieve wandel- en fietspaden. Beplanting van de Schaartven zal nog deze herfst plaatsvinden. De tarieven reinigingsrechten en rioolrechten moeten worden bijge steld. Niet, zoals PK stelt om de kosten van het inzamelen van oud papier te financieren. Jaarlijks wordt in de gemeente 400 ton oud papier opgehaald. Als de verenigingen dat niet zouden doen, dan zou daar een extra vuilnisauto voor moeten lopen. De Botanische tuin krijgt pas verdere medewerking als het stich tingsbestuur eindelijk met duidelijke plannen gaat komen. Het aantal inwoners is dalende, maar over de juiste oorzaak kon geen zekerheid worden gegeven. Wel heeft het vertrek van enkele grote gezinnen die terugloop beïnvloed. leeftijdsopbouw te krijgen; zieke en zwakke exemplaren uit hun lijden te verlossen; om onaanvaardbare wild- schade te beperken en/of om een te grote dichtheid te voorkomen. Bij een te grote dichtheid ontstaat er vaak een tekort aan hoogwaardig voedsel en onvoldoende rust waar door de kans op aanrijdingen even redig toeneemt. Tevens zijn ze dan nauwelijks in staat om het voedsel te herkauwen. Dit kan leiden tot populaties die erg gevoelig zijn voor ziekten en parasieten, waardoor er vooral tijdens de winter een hoge sterfte op kan treden, zoals enkele jaren geleden plaats vond in Drente. Ons jachtbeheer is en dient een vorm te zijn van natuurbeheer, een noodzakelijke regulatie, die de natuurlijke predatie, bijvoorbeeld door beer of wolf, moet trachten na te bootsen. Ik hoop u hiermee kennis te hebben laten maken met een van onze mooiste zoogdieren en verzeker u dat bij voorzichtig gedrag, u in onze bossen dit dier vooral 's avonds zult kunnen bewonderen. Uitbreiding van het bedrijven terrein in OVerloon behoort tot de reële mogelijkheden. Het bungalowdorp „de Vers" zal, om levensvatbaar te blijven, moeten uitbreiden. Daar waar moge lijk zal het college alle medewerking verlenen. Wat de bouwstop in Overloon betreft is het college hoop vol gestemd. Mogelijk kan er weer gebouwd worden in het gebied begrenst door Merseloseweg-Helders- weg en Venrayseweg. Verkoop van woningwetwonin gen zal niet door het college worden bevorderd. De Progressieve Kombinatie wilde de jouristenbelasting met 5 cent per overnachting verhogen. Toen het op stemming aankwam dacht de meerderheid van de raad daar anders over en bleef die belasting bij het oude tarief. Na schorsing kregen de vijf raads fracties nog de kans terug te komen op het antwoord van het college. Daarvoor hadden zij 85 minuten nodig. Echte en wezenlijke verande ringen kwamen niet meer aan de orde; alleen maar herhalingen. (Naar gegevens van Ben Kruysen.) beschadigd of vernield. De fraaie biechtstoelen werden zwaar be schadigd." Ook het hoofdaltaar, eveneens van Cuypers, werd vernield, maar de vijftig beschadigde kostbare beelden uit de kerk, werden na de oorlog door de kunstenaar Piet van Dongen gerestaureerd. Het is wel een zeer bijzondere om standigheid geweest, dat niemand minder dan de op 5 oktober van dit jaar overleden beeldend kunstenaar Petran (Piet) Vermeulen de nieuwe kruiswegstaties in de Grote Kerk heeft geschilderd. Sinds deze staties in 1958 in de kerk zijn aangebracht hebben tal van kunstkenners en -critici hieraan zeer lovende beschou wingen gewijd. De man, die de Venrayse St. Petrus Bandenkerk met een kruisweg ver rijkte, stamde uit de kostersfamilie Vermeulen (vader en grootvader). Hij werd op 1 juli 1915 in Venray geboren en volgde van 1936 tot 1938 studies aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten te Antwerpen. In 1936 behaalde hij een 2de prijs voor stilleven-schilderen, en een jaar later een 1ste prijs voor portret-schil deren naar het leven van figuren en |ln 1979 verscheen het boekje „De tote Kerk van Venray, historie en ïstschatten", geschreven door dr. P.H. Camps, toen gemeente- liivaris van Venray. [Op bladzijde 44 van dat boekje aat een foto van een rijk gebeeld- üuwde biechtstoel, geflankeerd door ier kruiswegstaties. Deze voor-oor- Jgse kruiswegstaties werden in 1898 i de kerk geplaatst en waren afkom- ig uit het atelier van de bekende rchitect P.J.H. Cuypers te oermond. De kruiswegstaties werden - zo i\ lijkt uit een aantekening van pastoor illen (1837 - 1902), die vanaf 1893 JJastoor te Venray was - ingezegend Pater Seraphin van Berlo, './fraarbij Pater Barbus de feestrede ield. Deze kunstwerken werden in 1944, ij het instorten van de kerk toen de uren werd opgeblazen, zwaar be zadigd en later - waarschijnlijk on- ordeelkundig - opgeruimd. ;tyk 0p de foto zoals die hierbij is af- 431 drukt en ook voorkomt in het *kje van dr. Camps, zijn de Xlle atie (Jezus sterft aan het kruis) en XlIIe statie (Jezus wordt van het kruis afgenomen) duidelijk zichtbaar. De kunstenaar had tussen de groepen van twee staties telkens een beeltenis aangebracht van een heilige. Tussen de XIIe en de XlIIe statie was dat, volgens het onderschrift: Simeon, profeta. Deze profeet was afgebeeld met in de hand een banderol, die rondom zijn hoofd slingerde, met de tekst „Et tuam ipsius animam pertransibit gla- dius. Luc II. 35" (En uw eigen ziel zal door een zwaard worden door boord.) Uit deze tekst blijkt, dat wij hier hebben te maken met Simeon, die aanwezig was bij de opdracht van Jezus in de tempel. Deze - op linnen geschilderde - af beelding is het enige, dat van de kruiswegstaties uit het atelier van de bekende Cuypers is overgebleven, dank zij een toevallige vondst, die Ben Kruysen deed tijdens een bezoek aan de vroegere grafkelder onder de Grote Kerk,, in het begin van de zestiger jaren. In 1925 was deze graf kelder geruimd, omdat hier de ver warmingsinstallatie moest worden geplaatst. Op een kast vond Ben Kruysen een opgerold linnen doek, dat bij nader inzien het schilderij van Simeon was, dat voor de oorlog tussen de 12e en de 13e statie hing. Van de bovenzijde was helaas een stuk afgesneden. Ben Kruysen heeft het doek laten inlijsten en vorig jaar geschonken aan de Commissie van Beheer voor het Geschied- en Oud heidkundig Museum Venray. Dit schilderij van Simeon is dan ook het enige dat overgebleven is en herinnert aan de vooroorlogse kunst zinnige kruiswegstaties in de Grote Kerk. Nog even een herinnering aan de verwoesting van de Grote Kerk uit een boekje van de Geschied- en Oud heidkundige Kring, bij gelegenheid van de opening van de „Schatkamer van de Grote Kerk" op 26 april 1986. „Op 12 oktober 1944 schoten Ty phoons raketbommen af. Eén bom ging door een zijbeuk en verwoestte het prachtige orgel (dat Venray in de Franse tijd kreeg van de opgeheven Dominicanenkerk in Kalkar) en volgens het oordeel van de orgel- en klokkenraad door structuur en klankexpressie een der beste vijf in Nederland was. Waarschijnlijk drie raketten kwa men op het dak van het priesterkoor terecht, waardoor de gewelven naar beneden stortten. Op 16 oktober bliezen de Duitsers de toren op, waardoor het dak, alle gewelven, evenals de pijlers in de omgeving van de toren instortten. Bijna alles wat eronder stond werd kreeg hij tevens een koninklijke sub sidie voor schilderkunst, onder H.M. Koningin Wilhelmina. Van 1938 tot 1944 volgde hij studies aan het Nationaal Hoger Instituut voor Schone Kunsten te Antwerpen onder Baron van Opso- mer. In 1939 ontving hij de Willink van Collemprijs voor portret-schilde ren onder het motto „Hélène". Naast portretschilder was hij tekenleraar aan het Sint Maartens- college en rijksgecommiteerde bij de Stadsacademie voor Toegepaste Kunsten te Maastricht. Voor Huize Servatius in Venray schilderde hij portretten van alle directeuren van dit Psychiatrisch Centrum. Verder maakte hij portretten van Koningin Juliana, in opdracht van het gemeentebestuur van Roermond en twee portretten van Bemardus Kardinaal Alfrink. In het volgende artikel zullen wij nader ingaan op de kruiswegstaties van Petran Vermeulen in de Grote Kerk van Venray. Voor Venray is een saillante bijzonderheid, dat men in de randfiguren op deze geschilderde kruiswegstaties de ouders, broers en zuster van de kunstenaar kan terug vinden.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 9