rad Schols neemt afscheid AFGEPRIJSD 10-50% 4É PEEL EN MAAS wonen in Venray Invoering rioolrechten voorlopig van de baan EXCLUSIEVE DAMESMOCJE I PEEL EN MAAS lÜÊlfet a«jgVWAiiAii In Ipnrav ZEELEN VdBURGT Jubilea bij het parochieel zangkoor Petrus Banden Circus Mök '89 Industriële belangstelling voor nieuw bedrijven-terrein Jubileumfeest op dê Vlaswei DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 Nr. 48 HONDERDENNEGENDE JAARGANG Het klinkt zo familiair: Grad fhols te zeggen tegen de secretaris de Woningbouwvereniging Bord-Limburg, in plaats van netjes neneer Schols". Maar in Venray ji dat, want iedereen kent Grad en rad kent iedereen... ,Neen", zegt ie peinzend, „vroe- r was dat wel zo, maar sinds die ote woonwijken in Brukske en andweert gebouwd zijn, zijn er ook mij veel vreemde gezichten komen. Maar ze mogen gerust rad zeggen, hoor; meneer heb ik us gelaote..." Het worden een paar drukke dagen Grad Schols. Vandaag, 1 cember, neemt hij afscheid van de oningbouwvereniging en zijn rela- s in Venray, de regio en provincie, orgen, vrijdag 2 december, kunnen medewerkers van kantoor en litendienst Grad voor het laatst de ind schudden als secretaris. En ten- otte op de algemene vergadering in donderdag 8 december zegt hij ior het laatst „dag met het handje" gen het voltallige bestuur, om dan, men met mevrouw Rutten-Thielen - e vier jaar bestuurslid is geweest - Woningbouwvereniging voorgoed rug toe te keren; er een flink stuk mzijn leven achterlatend... Vierendertig jaar geleden kwam rad Schols bij de Woningbouwver- liging, toen nog „Sint Oda" heten. Dat baantje als secretaris - g maar manusje van alles - was hem ingeboden door de toenmalige jorzitter Wim Peeters. Het baantje zelf stelde niet veel nor, zodat hij gerust bij Huize St. trvatius op de personeelsafdeling on blijven werken. Op 'n geleende stoel en aan 'n tafel erd buro gehouden. Het woningbe- and was slechts 48 woningen groot bestond voornamelijk uit voor- jrlogse woningen. In de volksmond wtte die toen „arbeiderswoningen", waren voornamelijk gelegen aan Maasheseweg, de Willemstraat en Odastraat. Als secretaris was hij tevens iministrateur en incasseerder van de uurpenningen, die toen veelal weke- jks betaald moesten worden. Dat ook heel begrijpelijk: de iders kregen allemaal een week- Maandlonen waren voorbehou- aan kantoor- en winkelperso- In 1958, zo vertelde hij ons, begon ijk de groei van de Woning- iwvereniging. Toen werd in Ven- r-Oost de een na de andere ise-straat volgebouwd. Ook de ibouwers kwamen er aan bod. oor 30.000 had men er een prachtige woning, inclusief een 30- jarige hypotheek. Voor zover ze hun schuld al niet eerder afgelost hebben, zijn ze nu allemaal hypotheekvrij. Als Grad Schols eenmaal op z'n praatstoel zit, kan hij smakelijk ver tellen en blijkt telkens weer hoe nauw hij verbonden was met „zijn" Woningbouwvereniging. We noteer den enkele van zijn kernachtige „Vier en dertig jaar geleden", aldus Grad, „waren we met twee man in dienst van „Sint Oda". Nu zijn er vijftig vaste medewerkers. Ik ben dus met de Woningbouwvereniging opge groeid - me er helemaal ingeleefd. Het was dan ook leuk werk. Niet alleen plaatselijk was je er mee bezig, maar ook provinciaal en zelfs lande lijk." „Het administratieve werk stapelde zich op met elke straat of wijk welke er gebouwd werd. Het was dan ook heel noodzakelijk, dat de heer Adriaansen omstreeks 1973 de finan ciële zorgen van me overnam en de funktie van penningmeester kreeg toegewezen." „Twintig jaar is de heer Crit Leurs nu al voorzitter. Hij zal ongetwijfeld nog wel 'n paar jaartjes meedraaien. Mede dank zij zijn beleid hebben we hier in Venray de woningnood van enkele jaren terug, toch aardig onder de knie gekregen. Dat mag gerust eens gezegd worden." „Het is me wel eens verweten, dat de funktie van woningbouwsecretaris en wethouder van Venray feitelijk onverenigbaar waren. Dat zal best, maar het was wel erg gemakkelijk en het werkte heel goed. Je kende des tijds nog alle mensen - ja praktisch alle huurders - en je kende de woningbehoefte uit de eerste hand. Ik ben 't er mee eens, dat die dubbel- funktie nu niet meer zou kunnen. Zeker niet sinds we Horst er „bijge- kregen" hebben. Maar ik weet wel zeker, dat Venray er toen voordelen van had...." Er zal wel niemand zijn, die de woorden van Grad Schols in twijfel wil trekken. Want hij had, zonder meer, veel verdiensten voor Venray. Dat heeft zowel de geestelijke als de wereldlijke overheid begrepen. De pauselijke onderscheiding, ridder in de Silvester-orde en de koninklijke onderscheiding ridder in de orde van Oranje Nassau, zijn daar de duide lijkste bewijzen van. En al heeft een „A.P.K.-plak" van de Venrayse oude-carnavalsprinsen, misschien niet zóveel waarde, zij is hem zeker met nog meer dankbaarheid verleend. GROTESTRAAT 7 VENRAY TEL. 04780-84263 Uit mededelingen van de Staats- ïretaris van Binnenlandse Zaken en gesprekken met diverse Tweede- imerleden, is het college van b. en gebleken, dat alles in het werk zal irden gesteld om de nieuwe limite- van de Onroerendgoed-belasting ir 1 januari te laten ingaan. Het ïnrayse college heeft daarom - in 'erleg met de fraktievoorzitters uit Venrayse raad - besloten de invoe- ig van rioolrechten van de komende adsagenda af te voeren. BEGROTINGSBESCHOUWING Tijdens de onlangs plaats gehad bbende begrotingsbeschouwingen de definitieve vaststelling van de groting voor het komende jaar, het nog niet duidelijk of de uister tijdig de nieuwe limieten or de onroerendgoed-belasting zou bben vastgesteld, en afkondiging g vóór 1 januari in het Staatsblad u kunnen plaatshebben. Zou dat niet het geval zijn, dan n de gemeente de tarieven van die lasting niet verhogen en ontstaat er financieringstekort voor de ioriteiten van het komende jaar. De onzekerheid die er toen heerste, tong het college tot de keuze aan de ld voor te stellen een rioolrecht in voeren. De onroerendgoed-belas- zou dan met slechts 1 °7o ver- ;d behoeven te worden, terwijl de eigenlijke financiering van de priori teiten èn de aanleg van een „buffer" voor het noodleidende grondbedrijf uit het rioolrecht gehaald zouden worden. De gemeenteraad was er niet zo happig op. Na veel discussie kwam men ten slotte tot de afspraak, dat men in de raadsvergadering van einde december zou besluiten of invoering van rioolrecht nog nodig was. Duide lijk dus, dat men tot het uiterste zou wachten of de onroerendgoed-belas ting nog zou mogen worden aange past. Nu zowel de Staatssecretaris als Tweede-Kamerleden overtuigd zijn dat de vaststelling van de limieten tijdig zal worden afgekondigd, wordt de invoering van het rioolrecht over bodig. Maar..., zou dadelijk blijken dat ondanks alles die limieten toch niet op tijd zijn vastgesteld, dan kan de onroerendgoed-belasting voor 1989 niet meer worden aangepast. De gemeente zal dan in januari toch nog overgaan tot vaststelling van een rioolrecht... uw weekblad Machtig Mooi Nieuwe vrije sector woningen. Maak kennis met deze schitterend mooie pre mie A en vrije sector woningen, welke in kwa liteit en degelijkheid al op het eerste oog een uitstekende indruk maken. De huizen worden geplaatst in een prettige omgeving, in het groene hart van Nederland: Venray. Stuur mij vrijblijvende informatie over de premie A woningen. Stuur mij vrijblijvende informatie over de vrije sector woningen. Naam: Straat: Postcode: Plaats: Zeelen v/d Burgt bv, Schoolstraat 27, 5801 BN Venray. Voordelen van deze woningen: grote li ving, 3 ruime slaapkamers, een vaste trap naar de 2e verdieping, ruime slaap/hobby zolder, een tuin met vele mogelijkheden, dubbele beglazing, een garage/berging, etc. Prijs premie A won. v.a. f. 135.350,- v.o.n. Premie A max. f.41.000,-. Prijs vrije sector won. v.a. f. 166.700,- v.o.n. Indien u interesse heeft kunt u op de bon aankruisen over welke woningen u informatie wilt hebben. U krijgt dan vrijblijvend onze gratis verkoopbrochure thuisgestuurd. G.I.W.garantie. makelaars-en assurantiekantoor Schoolstraat 27, 5801 BN Venray 04780 -83636 (2 lijnen) Tijdens de onlangs gehouden viering van het St. Cecilia-feest in de geheel vernieuwde zaal In den Engel, werden acht leden van het koor met een medaille oorkonde van de St. Gregoriusbond gehuldigd. De vier zilveren jubilarissen waren de heren Jan Berkers, Piet Hendriks, Lou Leenders en Jan van Loon. Zij kregen hun onderscheiding voor de meer dan 25 jaren dat zij bij het parochieel zangkoor of een kerkkoor elders, zich hebben ingezet voor het opluisteren van de Eucharistievie ringen. De medaille in goud oorkonde werd uitgereikt aan de heren Gerrit van Krey, die tevens dirigent is van het dameskoor; Huub Stoef, de huidige dirigent van het kerkkoor; en Herman Vollebergh, welke allen meer dan 40 jaar hebben gezongen. Ten- slotte ontving Gerrit Peeters koster/ organist eveneens een gouden medail le oorkonde omdat hij meer dan 40 jaar het orgel heeft bespeelt tijdens de liturgievieringen. Engelbert Oudenhoven werd posthuum onder scheiden voor de ruim 40 jaar dat hij op kerkkoor heeft gezongen. Deken Buschman sprak zijn dank uit voor de vele vrije uren welke de zangers letterlijk en figuurlijk „Pro Deo" hebben besteed mede mogelijk te maken en op te luisteren. Na de uitreiking van de medailles, welke door de respectievelijke echtgenotes werden opgespeld, werden deze laatste bij de huldiging betrokken en ontvingen ieder een bloemetje. Hier na werd de avond nog op een gezel lige wijze voortgezet. Wij wensen dat de jubilarissen nog vele jaren hun stem moge laten klinken. Op de foto, voorste rij: Huub Stoef, Deken Buschman, Gerrit Peeters en Gerrit van Krey. Achterste rij: Piet hendriks, Lou Ueenders, Jan Berkers en Jan van Loon. Herman Vollebergh ontbreekt op de foto. VUF AVONDEN EEN VOOR PROEFJE OP DRIE DOLLE DAGEN Zoals de traditie dat wil, slaat commissie Circus Mök ook dit jaar weer haar circustenten op in de Venrayse „Beejekurf". Vijf avonden - 13, 14, 18, 20 en 21 januari 1989 - zullen individuelen, grote en kleine groepen goedwillende amateurs hun uiterste best doen om het publiek te boeien en te amuseren met hun acts, waar maandenlange voorbereidingen aan vooraf zijn gegaan. Voorbereidingen die leiden tot bijna professionele acts, Circus Mök en de Venrayse Vastelaovend waardig. Acts die het publiek vaak doen vergeten dat een groep enthou siaste amateurs in de piste staat, die iedere Piëlhaas en Piëlhazin gewoon een gezellige, kolderieke avond wil bezorgen! Circus Mök 1989 kan nu al ouder wets gezellig Venrays genoemd worden, als we een kijkje nemen achter de coulissen: Het drieëneen half uur durend programma zal verzorgd worden door oude bekenden en nieuw talent. Grad en Petran, Les Toupéés, Jac Penris, Grad Boemel, Stella en Angèle Nica v.d. Windt, het Hofkoor, De Stieve, Tum-Tum, Lon Wetjens en natuurlijk de Kindergarde staan garant voor 100% zang, dans, cabaret en wazel onder leiding van Vorst Piet, Prins en zijn adjudanten en de Raad van XI, in elkaar overlo pend door de rode draad en muzikaal omlijst door de Hofkapel. U kunt zich hiervan laten overtui gen tijdens een van bovengenoemde zittingsavonden, waarvoor iedere avond het startsein wordt gegeven met de alom bekende uitroep: „Vastelaovesvereniging De Piëlhaas presentiertCircus Mök 1989 Wij nodigen u uit om deze onver valste Venrayse avond mee te maken. De kaartverkoop zal, in tegenstelling tot eerder genoemde verkoopdata, voor leden plaatsvinden op vrijdag 9 december (19.00 - 21.00 uur in de voormalige jeugdbibliotheek) en op zaterdag 10 december (09.00 - 11.00 uur in de foyer). De vrije verkoop zal plaatsvinden op vrijdag 6, en zaterdag 7 januari 1989. Blief wakker Piëlhaas CARNAVALSVERENIGING 'T KNÖLLEKE Vastenavondseizoen 1988 - 1989 betekent voor de Knöllekes en Knöl- linnekes van Leunen een jubileum. Op 14 januari 1989 zal Vorst Jan de 33e prins van ,,'t Knölleke" bekend maken. Het bestuur van deze vereniging heeft gemeend dit seizoen te starten met een vernieuwd gezicht. Velen zijn het reeds met ons eens, dat onze voorzitter, Lambert Classens, er goed in geslaagd is ons 3x11-jarig bestaan in beeld te zetten. Samen met Drukkerij van de Munckhof kwamen wij tot het hierboven afgebeeld resul taat. Wij zijn ervan overtuigd dat het vierde Knölleke (over 11 jaar) weer iets forser zal zijn. Op zondag 22 januari 1989 zullen wij een grote reünie organiseren, waar tevens de gelegenheid bestaat om de jubilerende vereniging te feli citeren. Wij vragen nu al aan iedereen die in de afgelopen 33 jaar betrokken is geweest bij onze vereniging, deze middag vrij te houden. U ontvangt t.z.t. een persoonlijke uitnodiging. Wij hopen u dan te mogen begroeten in onze knollentempel. Tot ziens, Carnavalsvereniging ,,'t Knölleke" Zoals bekend heeft de gemeente een nieuw bedrijventerrein aangewe zen, ten westen van de provinciale Venloseweg (de toekomstige A73) en grenzende aan de Boshuizerweg/ Smakterveldweg en de uiterste be bouwing van Land weert. Zo'n bedrijventerrein, vlak langs de A73, met een ruime op- en afrit zou ideaal kunnen zijn voor niet al te grote bedrijven, aldus redeneerde men ten gemeentehuize. En dat men daarmee de plank niet ver heeft mis geslagen, is intussen al duidelijk gebleken. Zo heeft een Amerikaans bedrijf, dat lasermateriaal voor geneeskundige apparatuur vervaar digt, reeds interesse getoond. Ver moedelijk neemt dat bedrijf al in december een beslissing over het al of niet vestigen in Venray. Zo ja, dan zou zelfs in maart van het komende jaar al met de bouw van het bedrijf gestart kunnen worden. Ook blijkt er interesse te zijn voor de bouw van een motel. „Keizersveld" is de naam welke aan dit nieuwe bedrijventerrein is toegedacht. Alleen schone en niet al te grote bedrijven zouden hier 'n plaats kunnen vinden. De kavels worden 2.500 tot 15.000 m2 groot. De gemeente van haar kant zou dan zorgen voor goede toegangswegen en een ruime groenaanplant, om het geheel een parkachtig aanzicht te geven. Er zou dan ook een logische aansluiting zijn bij het nu al aanwe zige bosgroen. De A73 wordt tussen 1992 en 1994 vervroegd aangelegd tussen Venray en Boxmeer. Daarmee komt een ideale verbinding tot stand met de rest van ons land. Met name de ver bindingen met de Randstad, het noordoosten van ons land en het Duitse Ruhrgebied, worden in tijds ruimte gemeten, belangrijk terugge bracht. ABRI VERNIELD Vandalen hadden weer toegeslagen. Nu bleek een abri (bushalte-nis) staande op de Rondweg van het Brukske vernield te zijn. BROMFIETS ONTVREEMD Een niet afgesloten Puch-bromfiets van een Venrayse jongedame, ge plaatst op het Henseniusplein, bleek' na terugkomst verdwenen te zijn. GESTOLEN BMW IN DE PEEL TERUGGEVONDEN Een aan de Haammakerstraat gestolen BMW 316 werd enkele uren later in de Peel onder Asten onbe heerd aangetroffen. De motor met kap, het kofferdeksel en de radiocas setterecorder waren verdwenen. Op donderdag 24 november j.I. vierde Henk Roling, directeur van basisschool „de Vlaswei" in Venray zijn 25-jarig jubileum als onderwij zer. Na gewerkt te hebben in Den Haag en Naaldwijk kwam hij 15 jaar geleden naar Venray om hoofd te worden van de Ursulaschool aan de (oude) Maasheseweg. Door gebrek aan leerlingen moest de Ursulaschool afgebouwd worden, maar in Land- weert werd een nieuwe school gebouwd: „de Vlaswei". Onder zijn leiding groeide deze basisschool uit tot een 8-kIassige school met ruim 200 leerlingen. De feestdag werd begonnen met een Eucharistieviering in de Grote Kerk, voorgegaan door deken Busch man en verzorgd door de school kinderen. In de gemeenschapsruimte van „de Vlaswei" voerden leerlingen van groep 1 t/m 8 vervolgens een revue op waarbij allerlei onderwijszaken werden belicht, 's Middags kwam clown „Malle Mat" de schoolbevol king vermaken, met veel succes. Het feest werd 's avonds voortgezet met de geledingen die nauw bij de school betrokken zijn. Voor alle feestenden en voor de jubilaris en zijn gezin was het, dankzij de inzet en samenwerking van velen, een zeer geslaagde dag.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 11