I PEEL EN MAAS BIJ VERKOOP Ruime belangstelling voor nspraak en voorlichting R-73 Dodenherdenking in Ysselsteyn ging gewoon door ff 10.000 O TAN DV WONING De juwelier heeft een - hart van goud EEN HELPENDE HAND JUWELIER VERLINDEN Politie demonstreerde- ook in Venray^ VEERTIG JAAR WELFARE AVONDCURSUSSEN AUTOMATISERING IN VENRAY Ruim 50 belanghebbenden nde slangstellenden waren vorige week Dnderdag aanwezig op de inspraak- fond met betrekking tot het voor- 192 DtwerP bestemmingsplan R-73. Deze spraakavond was belegd door de jneente Venray en Rijkswaterstaat had betrekking op de uitbreidin- n van het gedeelte Horst-Venray iaasheseweg). Naast veel vragen uitrent ligging en kleine details over weg, waren er ook veel onzeker- iden over de geluidsoverlast. Daar- ,a was echter een aparte vergade- ng gepland, welke deze week dins- ig werd gehouden en waarover wij in het slot van dit artikel berichten. LIGGING De Inspraakavond werd ingeleid ir de heer Janssen van Rijkswater- iat. Hij lichtte de geplande uitbrei- Dgtoe. Zo zal de R-73 tussen Horst en istenray aan de oostzijde verbreed orden; tussen Castenray en Brukske in de westzijde; en tussen het kruis- int Deumeseweg en kruispunt aasheseweg weer aan de oostzijde. Verder zal de op- en afrit bij astenray komen te vervallen. Het kruispunt met de Deurneseweg Brukske zal voorzien worden van oplichten. De oude parkeerplaats bij de Ros ier komt te vervallen. Iets ten lide daarvan komt een nieuwe xkeerplaats met een tankstation. mogelijkheid om daar een weg- staurant te vestigen is openge- xiden. Aan de landschappelijke inpassing in de weg is veel zorg besteed. Zo jn er tunneltjes voor kleinwild pland bij de Lollebeek, Rosakker bij de kruising met de Deurnese- tg. De beplanting zal zoveel moge- k worden aangepast aan het huidige irakter. GELUIDSOVERLAST Voorts liet de heer Janssen weten zoveel mogelijk geluidsoverlast 1 worden voorkomen door geluid- erende voorzieningen. Voor die aatsen, waar het geluid toch de lorkeursgrenswaarde (normaal 50 B(A)) overschrijdt, zal bij de ovincie ontheffing aangevraagd orden. Het gaat hier om zo'n 30 oningen in Lull, Brukske astenray. Tenslotte lichtte de heer Janssen de rdere procedures toe. Zo zal begin 189 met de benodigde grondaan- jpen begonnen worden. De bouw in viaducten e.d. duurt van 1991 tot met 1993. De wegaanleg start fereens in 1991 en zal, als alles anmatig verloopt, in 1994 voltooid |n. PARKEERPLAATS Mensen uit de omgeving van de osakker toonden zich nogal bezorgd er de parkeerplaats aldaar. De idige parkeerplaats is een „donker waar allerhande praktijken its zouden vinden, die in het inbaar niet gebeuren. De vrees :d uitgesproken dat op de nieuwe keerplaats eenzelfde situatie zou Men kon de omwonenden echter itstellen. De parkeerplaats zal leel omheind worden terwijl de :rder van het tankstation ver- icht wordt om de orde op het rkeerterrein te handhaven. Het Ie parkeerterrein zal helemaal rden bebost. BRUKSKE Bijna ontstond er een discussie en de belangstellenden onderling, jagersvereniging vond namelijk de leg van een fietstunnel, nabij het ipunt Deurneseweg overbodig, zou, volgens hen, verder weste- ter hoogte van de Rumbastraat :ten komen liggen. Daar steekt imers „Jan en alleman" de weg 'er om de hond uit te laten. Boven- en zou de tunnen een fietsroute heppen, die er nu nog niet is. Verder was de Jagersvereniging mg, dat honden, die door bewoners het Brukske aan de overzijde van Deurneseweg worden uitgelaten, in m jachtgebied en op de R-73 zullen raken. Daar waren zij fel op tegen. De betreffende bewoners vonden t stille verwijt van de jagers niet recht. De mogelijkheid om in ukske de hond echt „uit" te laten, gering. Aan de overzijde van de sumeseweg is echter volop gelegen- id. En er staat nergens dat het daar (boden is.... Wethouder Willems, die de in sert: fcraakavond in goede banen leidde, Merbrak hierop de discussie. Hij taxicentrale VAN DEN BEUKEN TEL. 04780-10.000 M MEER DAN 50 JAAR 'N BEGRIP Taxibusjes t/m 8 personen Rolstoelvervoer Particulier ziekenvervoer en VGZ verzekerden 1 De eerste pakket-goederendienst tn Venray. voor binnen- en buitenland Personeels-groepsvervoer GAK (leefkilometers) Trouwauto's en volgauto's Korting voor 65+ ers Eindig 1988 verstandig! Doe nu nog iets aan uw eigen toekomst: MS-DOS GEVORDERD startdatum 24 november WordPerfect 4.2 GEVORDERD startdatum 30 november aanmelding en info: CKI Centrum voor Kantoorinnovatie St. Antoniusstraat la 5801 AR Venray Tel. 04780-89800 vertelde, dat de fietstunnel op aan drang van de gemeente is aange bracht. Als de bewoners uit Brukske, of wie dan ook, hier op tegen is, kan een bezwaar worden ingediend. Ver plaatsing van de tunnel naar het westen is niet haalbaar. Nu wordt er van een bestaande verhoging gebruik gemaakt, meer westelijk zal er extra grafwerk plaats moeten vinden, wat veel te duur wordt. Gevraagd werd nog waarom de fietstunnel in het Brukske gaat uit monden tussen de Mambostraat en de Tangostraat. Hierdoor moet de gemeente extra grond aankopen en een langere weg aanleggen. Uitmon ding in de Mambostraat is veel goed koper. Wethouder Willems zegde toe deze suggestie mee te nemen, zeker als blijkt dat de gemeente inderdaad extra grond moet aankopen. GELUIDSWAL Vanuit Castenray kwam de vraag wat voor een geluidswal er aldaar geplaatst gaat worden en hoe die eruit gaat zien. Men wilde wel weten wat er komt. Rijkswaterstaat zal t.z.t. met een architectonisch ontwerp komen en dat voorleggen aan de bewoners van Castenray. Deze kunnen dan mee praten over het uiteindelijke resul taat. Uit het Brukske kwam de vraag of er langs de Deumeseweg ook geluids wallen komen. Dit zal slechts gedeeltelijk het geval zijn en alleen in de nabijheid van de op- en afrit met de R-73. Of de rest van het Brukske nog afgeschermd zal worden, wordt in overleg met het ministerie van VROM bekeken. Het zal ervan afhangen of het Brukske als saneringsplan in aanmerking komt. In Brukske vindt men dit wel gewenst, zeker met de toenemende verkeersdrukte, die zal ontstaan als de R-73 gereed is. Rijkswaterstaat en gemeente kon den echter geen concrete toezeggingen doen. VOORLICHTING Ook de dinsdagavond gehouden voorlichtingsavond over de procedure „wet geluidhinder" trok veel belang stelling. Zeker nog tien belangheb benden meer, dan op de inspraak avond van j.l. donderdag. Uitleg werd gegeven over de te volgen procedure, de te verwachten geluidsbelasting van woningen langs de toekomstige weg, het mogelijker wijs treffen van geluidwerende maat regelen, enz. Uit de toelichting welke de heren Janssen en Krombach van Rijks waterstaat gaven, bleek dat de normaal toegestane geluids„hinder" door verkeer 50 dB (decibel) bedraagt. De minister geeft echter desgevraagd toestemming die norm te verhogen tot 55 dB, omdat een der gelijk geluid niet als hinder wordt ervaren, maar hooguit als achter grond-geruis. Voor de woningen gelegen naast of nabij de nieuwe Rijksweg in de gemeente Venray is een dergelijke ontheffing tot 55 dB aangevraagd. Voor alle panden die méér geluids hinder hebben dienen geluidswerende maatregelen te worden getroffen. Een van de bekendste geluids werende maatregelen is het opwerpen van geluidswallen en het plaatsen van geluidsschermen. Waar dit voor een incidentele woning te duur zou uit komen, zal men overgaan tot geluidsisolatie van die woning, óf een combinatie van isolering en geluids wering toepassen. Zou men alleen geluidswallen/ schermen langs de nieuwe weg op richten, dan zou op de totale lengte (tweezijdig) van 20 km zeker 12 km geluidswallen/schermen nodig zijn. Dat probeert men dus terug te drin gen door woningisolatie en het niet aanbrengen van geluidswerende voorzieningen in het open veld. Ook het aanbrengen van het zoge naamde „geluidsarme" asfalt, is een methode die de geluidshinder en de noodzaak tot aanleg van geluids wallen/schermen verminderd. DEURNESEWEG Ingrijpende wijzigingen in de aan- en afvoerwegen vanaf de Deurnese weg naar de nieuwe rijksweg nabij Brukske zijn gepland. De huidige Makelaarskantoor Patersstraat 17 Venray - Tel. 04780-85958 DONDERDAG 17 NOVEMBER 1988 Nr. 46 HONDERDENNEGENDE JAARGANG Jac van den Munckhof zeg maar Jac van den En gel) en echtgenote vinden deze heropening een mooie aanleiding om de zaak aan hun kinderen Carla en Jan, en Peter en Marian, over te laten. Na veertig jaar vinden ze het wel voor gezien. Volgens een advertentie, elders in dit blad, gaat men deze heropening groots aanpakken. Dinsdag middag om 12.00 uur zal burgemeester Defesche het openingsceremonieel verrichten. De vraag is, of hij dan wel voldoende belangstelling krijgt, want buiten op straat wacht een groots vierspan met originele bierwagen van Heineken. De prachtige zware Engel se trekpaarden zijn een lust voor het oog. De kleinste van de vier is ,,maar" 1,75 m hoog; de grootste 1,90 m.... Het na de opening volgende open huis tot 14.00 uur zal ongetwijfeld vele nieuwsgierigen trekken. 's Avonds van 19.00 tot 20.30 uur houdt de fami lie van den Munckhof receptie en het behoeft geen betoog, dat velen hen zullen willen feliciteren met deze fraaie aanwinst in het centrum. Na vele maanden van verbouwen en herinrichten zal a.s. dinsdag de feestzaal van café In den Engel toch officieel geopend worden. Niet alleen de ingangspar tij aan de Poststraat is totaal vernieuwd, maar ook het volledige interieur van de zaal. Wij hebben er - voor de officiële opening - al een kijkje mogen ne men en kunnen alleen maar de loftrompet steken over wat daar binnen in al die maanden is verricht. Prachtige plafonds met ontelbare spotjes en tien tallen spiegel wandjes geven aan de zaal een geheel apart karakter. De mogelijkheid is daarbij behouden de zaal in tweeën te delen, zodat desgewenst twee partijen tegelijk gehouden kunnen worden. In beide helften van de zaal staan grote eveneens prachtig uit gevoerde buffetten voor de klanten gereed. De vaste klanten" als K. V. V, de Kanarievereni ging, de handboogschutterij, de twee dansclubs en de organisators van de kienavonden hebben zich maandenlang moeten behelpen, maar zullen nu met nog veel meer plezier van de vernieuwde zalen ge bruik maken. Een hartje van goud*. Veelzeggend aan collier, leuk aan een ringetje in 't oor, opvallend aan armband of én' op het Duits kerkhof, maar kregen daarvoor geen toestemming. Ook niet om dat op de parkeerplaats vóór het kerkhof te doen. Zij besloten toen maar bij het in Ysselsteyn staande verwijsbord naar het Duits kerkhof aan de Timmermannsweg die krans te leggen. Dat ze op die demonstratieve tocht spandoeken meedroegen, daar van hebben de autoriteiten niets bemerkt. Een woordvoerder van de demon stranten noemde de opzet van de demonstratie (fascistische groeperin gen ervan weerhouden naar buiten te treden) geslaagd. Ook de politie was tevreden over het vreedzame verloop van de demonstratie. Slechts één aanhouding werd ver richt; dat was een jongen uit Yssel steyn die werd betrapt toen hij over het hek van de begraafplaats was gekropen. Hij wilde alleen een kortere weg nemen. Na verhoor werd hij weggezonden. Dat na afloop van de plechtigheid een 4-tal rechtsradicalen uit Maas tricht een krans legden bij een graf van een van hun „helden" werd niet opgemerkt. De Venrayse politie was versterkt met leden van het Wapen der Konin klijke Marechausse en met een peleton M.E.-ers, in totaal 85 politie mensen. In het hoofdgebouw van het kerkhof was een crisiscentrum inge richt, dat o.m. bemand was door burgemeester Defesche, als hoofd van de politie, de korpschef Commissaris G. den Teuling en een officier van justitie van het Openbaar Ministerie uit Roermond. Leden van de drie politiebonden hadden de maandagse markt uitge kozen om op vriendelijke wijze de marktbezoekers, zo ze nog op de hoogte waren van hun problemen, hen daarover te informeren. Een op een bekeuring lijkende bon bleek een samenvatting van hun wensen en ver langens te bevatten: geen korting op de politiesterkte, geen gedwongen overplaatsingen en herwaardering van de politiesalarissen. Een 40-tal dienders trok naar het gemeentehuis waar ze op ludieke wijze de burgemeesterskamer bezet ten en aan Venrays eerste burger nog eens hun wensen ter kennis brachten. Op steun van burgemeester Defesche kan de politie zeker rekenen, zo beloofde hij. 's Middags brachten de politie mannen een bezoek aan Venlo, waar een demonstratieve tocht werd ge houden, vanuit de binnenstad naar het gemeentehuis, waar ze ook door de burgemeester ontvangen werden. Ook werd een bezoek gebracht aan Tegelen/waar aan de derde burge meester in deze regio de politie- wensen werden overgebracht. EXCUSES Namens de samenwerkende politie bonden welke maandag in Venray actie voerden wordt excuses aange boden, voor het meevoeren van de door de Venrayse politie verwijderde krans van het anti-fascismecomité, in een demonstratieve tocht in Venlo. Die krans was meegevoerd op een politiebusje, om daarmede de rouw- stemming tot uitdrukking te brengen waarin de politiemensen „zouden" verkeren. Die krans werd herkend door een van de makers. Het actiecomité, samengesteld uit leden van de politiebonden, hebben inmiddels hun excuses aangeboden aan de actiegroep Anti-Fascisme en burgemeester van Venray H. De fesche, HET NEDERLANDSE RODE KRUIS Afdeling Venray De Welfare van het Rode Kruis in Nederland bestaat 40 jaar. Alhoewel er in de afgelopen 40 jaar heel wat veranderd is, is de doelstelling echter in hoofdlijnen gelijk gebleven. Het doel is en was mensen met elkaar in contact te brengen d.m.v. sociale en recreatieve aktiviteiten. Aan welfare aktiviteiten wordt van oudsher deelgenomen door mensen die beperkt zijn in hun mogelijkheden om contact met anderen te onder houden of om bezig te zijn zoals ze dat graag willen. De aktiviteiten zijn nooit doel op zich geweest. Het zijn middelen om de deelnemer een grotere zelfstandigheid te laten ervaren en de mogelijkheid te geven tot sociale contacten, ondanks een lichamelijke, geestelijke of sociale handicap. De Welfare spreekt tegen woordig bewust van deelnemers en niet meer van patiënten. Het uit gangspunt is datgene wat de deel nemers kunnen en willen. Het woord „deelnemers" geeft daarbij tevens duidelijk hun betrokkenheid en eigen verantwoordelijkheid aan. De Welfare-vrijwilligers binnen het Rode Kruis bieden de deelnemers hun diensten aan. In Nederland zijn ruim 12.000 vrijwilligers, die het werk onbetaald doen. Het aantal deel nemers bedraagt circa 38.000. In Venray zijn ruim 35 vrijwilligers actief in het Rode Kruis-welfare ten behoeve van ruim 50 deelnemers. De vrijwilligers worden door het Rode Kruis op het werk voorbereid en daarin begeleid. Daarnaast wordt binnen het Rode Kruis grote waarde gehecht aan het regelmatig contact dat plaatselijke werkgroepen met elkaar onderhouden tijdens de maan delijkse contactbijeenkomsten. De aard van het werk vraagt niet om speciefiek mannelijke of vrouwelijke vrijwilligers. Voor de uitbouw van haar activi teiten vraagt het bestuur van de afdeling Venray van het Rode Kruis een coördinator en leden voor de werkgroep, om te zorgen dat er nog meer deelnemers geholpen kunnen worden. Bovendien is de grootte van de groep minder belangrijk dan de kwaliteit. De kwaliteit moet gewaar borgd worden en daarvoor is een goede leiding en organisatie nodig. Wij verwijzen u gaarne naar de ad vertentie in dit blad. DEUR WAS GOED VERGRENDELD De bewoners van een woning aan de Veltumse Kleffen hadden voor zorgsmaatregelen genomen om onge wenste bezoekers de toegang ook via de achterdeur onmogelijk te maken. Ze hadden een extra beveiliging aangebracht. Een dezer dagen was toch getracht de deur te forceren, maar dat was door die beveiliging niet gelukt. Hier bleef de schade zeer beperkt. Het zag er in de vroege morgen van zondag al erg onrustig uit in de kom van Ysselsteyn, waar het verzamel punt was van een anti-fascistische demonstratie. Reeds om 08.00 wer den de eerste demonstranten gesigna leerd. Ze kwamen met personen auto's en busjes en zelfs met een grote bus, uit het gehele land. Ook werden demonstranten gesignaleerd bij het Engels soldatenkerkhof aan de Hoender straat. Die wisten kennelijk niet het verschil tussen een Engels en een Duits soldatenkerkhof. Wat was eigenlijk de aanleiding van deze demonstratie? Twee weken geleden verschenen er in Venray, Heerlen en Ysselsteyn pamfletten waarin anonieme neo nazi's rechtsradicale groeperingen opriepen naar de traditionele „Volks- trauertag" te komen om de daar begraven „helden' te eren. Als reactie op die pamfletten orga niseerden onder meer de bekende krakersbeweging uit Nijmegen en de zich noemende linkse jongeren uit Venray en Venlo tegenpamfletten met oproepen voor een tegendemon- stratie. Er kwamen ook signalen binnen dat rechtse groeperingen uit Eind hoven en zelfs het Vlaamse Blok, dat vorige week zondag in Lommei (B.) geen gelegenheid had gekregen de dodenherdenking te verstoren, naar Ysselsteyn zouden komen. Een en ander was voor het open bare ministerie aanleiding maatrege len te nemen, welke moesten zorgen dat de herdenking op het Duits kerkhof gewoon zou kunnen door gaan. Confrontatie tussen beide groepe ringen moest in ieder geval voorko men worden en daarom kreeg niemand toestemming voor het houden van een demonstratie. Om het geheel in handen te kunnen houden werd de Timmer mannsweg ter hoogte van de Ringweg en ter hoogte van de Paardenkopweg voor het verkeer afgesloten. Alleen de genodigden voor de herdenking en nabestaanden werden doorgelaten. Maar waarom het eigenlijk alle maal begonnen was, de extreem rechtse groeperingen werden niet in Ysselsteyn gesignaleerd. De dodenherdenking begon enkele minuten later dan gebruikelijk, maar had wel een ander karakter. Er werd tijdens de toespraken nogal eens over de immense dodenakker gekeken.... De plechtigheid werd behalve door een aantal prominenten ook bijge woond door enkele honderden nabe staanden. Ook dit jaar was weer een erecompagnie van het Duitse Leger uit Budel aanwezig. In tegenstelling met andere jaren gingen die militairen direkt na afloop weer naar Budel terug. Tijdens de herdenking heeft nog een aantal demonstranten getracht op het kerkhof te komen, maar zagen hun weg versperd door een twintigtal M.E.-ers. De demonstranten hadden zich op weg begeven om een krans te leggen komen volledig te vervallen. Nieuwe zijn gepland aan de zuidkant van de Deurneseweg, ten oosten en ten westen van de rijksweg. Dat vermin dert de geluidshinder voor de wonin gen van het Brukske aanmerkelijk. Rijkswaterstaat is bovendien van plan een geluids- en lichtscherm te plaat sen aan de rijksweg achter de Mambostraat en langs de Deurnese weg tot aan de Polkastraat. Ook wordt die Deurneseweg voorzien van een geluidsarme asfaltlaag - zoals trouwens de gehele rijksweg op Venrays gebied. Rijkswaterstaat zal aan de Provin cie vragen een verdere doortrekking van het geluidsscherm tot aan de Aubadestraat voor haar rekening te willen nemen. Ook een verdere 'uit breiding van de geluidswerende asfalt zou de Provincie moeten bekostigen. Het eerder genoemde lichtscherm is nodig, omdat de nieuwe op- en afrit ten worden voorzien van verkeers lichten. In de avond- en nachtelijke uren zouden op groen-wachtende auto's de nabij gelegen woningen anders in het „zonnetje" zetten, wat erg hinderlijk kan zijn. RONDVRAAG Nadat de belanghebbenden tijdens de pauze de vele tekeningen van de nieuwe weg en de daarmee verband houdende werken hadden bekeken, kwamen in de rondvraag een aantal vragen naar voren, die uiteindelijk allemaal belandden in de privésfeer. Duidelijk werd ons, dat velen „angst" hebben voor een toename van de geluidsoverlast, wanneer straks de gehele rijksweg gereed is. En men twijfelt er aan, dèn nog iets aan die overlast te kunnen doen. VERVOLGPROCEDURE Van zowel de informatie-avond als van de voorlichtingsavond worden verslagen gestuurd naar Gedeputeer de Staten. Die nemen binnen vier maanden een besluit over de aange dragen wensen en opmerkingen. Dat besluit gaat dan weer naar de mini ster, die binnen drie maanden zijn goed- of afkeuring moet geven! Belanghebbenden die het daar alle maal niet mee eens zijn, kunnen bij de Kroon in beroep gaan.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 11