|io. E.H.B.O. en het gemeentelijke rampenplan ifl» vernier Sponsorkinderen cor Prijs voor Overloonse slager Opening Vastelaovesseizoen met presentatie Vastelaovesplaat Liedjesmiddag in Oostrum BCL-treffen 1989 in Oostrum van hoog ft* tot laag Buut- kampioenschap pen Onderzoek naar verontreinigd grondwater Paardrijden voor iedereen S.G. Marianum loopt voor landelijke actie Kleindieren Sportfokkers Vereniging Vraag advies PEEL EN MAAS Donderdag 3 november - Pagina 5 Tijdens de internationale vak- wedstrijden van de Slavakto in de jaarbeurshallen te Utrecht heeft de Overloonse slager Eric Arts diverse gouden en zilveren bekroningen in de wacht kunnen slepen. Bij de strenge keuring door de internationale jury, die als belang rijkste uitgangspunten de kwaliteit, smaak, het uiterlijk, en de samenstel ling van de ambachtelijke vlees- produkten hanteerde, behaalde slager Arts de maximale score van 50 punten. Die prestatie was goed voor goud met ster. Hij ontving de prijs uit handen van de bekende olympische bokser Regilio Tuur. Deze vakwedstrijden waren inter nationaal met deelnemers uit 15 landen. 1450 slagers hadden zich aangemeld met totaal 6000 produkten waarvan er uiteindelijk ±70 be kroond werden met 50 punten goud. Slager Arts kan dus terecht trots zijn op deze prestaties. Zoals in Venray inmiddels traditie geworden is, zal op de le Zondag na de lie van de 11e, het Vastelaoves seizoen weer officieel geopend worden. Vanaf deze dag zal dus ook in Venray het vastelaovesgeweld weer losbarsten. Op zondag 13 november a.s. zal vanaf 11.55 uur het jaarlijkse "Hazepaeper" gehouden worden in de Foyer van schouwburg "De Beejekörf". Hazepaeper, een jaarlijks terug kerend, gezellig samenzijn van de Venrayse Piëlhazen, waar naast de opening van het vastelaovesseizoen, ook de nieuwe vastelaoves E.P. gepresenteerd wordt, waarop de 4 vastelaovesschlagers van het nieuwe seizoen te beluisteren zijn. Op het programma staat verder de aanbieding van de eerste plaat, dit jaar aan Sjraar Janssen, de tekst schrijvervan het "Venrois volkslied" Rooi mien dörp ien de Piël (anno 1946). Ook is in het programma opge nomen de uitreiking van de vereni gingsmedailles en een optreden van de liedjeszanger Sjra Puts, die in het Limburgse bekend werd door Omroep Limburg. Tevens zal aandacht besteed wor den aan een 11-jarige joekskapel. Tijdens deze vastelaoveskermis zal men ook kennis kunnen maken met het gerécht Hazepaeper, dus niet alleen kijken en luisteren, maar ook eten van Hazepaeper door de Venrayse Piëlhazen. Tijdens een gerichte alcohol controle op het Brukske werden 60 automobilisten aangehouden, die verzocht werden op het bekende pijpje te blazen. Zes bestuurders werden daarna verzocht in het adem-analyse-apparaat te blazen. Ze kregen alle zes een rijverbod. Op zondag 13 november wordt in Oostrum de liedjesmiddag gehouden in het gemeenschapshuis. De organisatie is in handen van de Karnavalsvereniging "de Kar- klingels". Diverse liedjesschrijvers, muzikanten, zangers en zangeressen zullen 10 vastelaovens liedjes ten gehore brengen. Het programma begint om 14.00 uur en loopt tot ongeveer 18.00 uur. Op deze middag worden de liedjes 2 maal aan het publiek gepresenteerd en worden daarbij door een des kundige jury beoordeeld. Tevens wordt op deze middag op gepaste wijze afscheid genomen van Vorst Jan [Raedts]. Deze funktie heeft hij 11 jaar op "Vorstelijke" wijze bekleed. In de loop van de middag zal de nieuwe Vorst voorgesteld worden. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door de Eikenhofkapel en de Drive-in disco show Mighty-Mickey's. Op de onlangs gehouden jaarver gadering van de Bond van Carna valsverenigingen in Limburg is het 23e carnavalstreffen toegewezen aan de Karklingels uit Oostrum. Voor de organisatie van dit treffen hadden zich 2 verenigingen aange meld nl. C.V. D'n Hab uit Maasbree en C.V. de Karklingels.Bij loting bleken de Karklingels de gelukkigste hand te hebben. Bij de B.C.L. zijn momenteel ruim 170 verenigingen, voornamelijk uit Limburg, aangesloten. De festivi teiten worden gehouden op 17-18 en 19 november 1989 en staan tevens in het teken van de viering van het 3x 11-jarig bestaan van de vereniging. Een kommissie zal deze festivi teiten verder gaan uitwerken. Dit jaar worden de festiviteiten gehouden in Genhout en wel op 18-19 en 20 november a.s. 3 stuks MARKTSTRAAT 5 VENRAY Carnavalsvereniging "de Pielreus" uit Ysselsteyn organiseert samen met 't groot Limburgs Buurt-comitee, op vrijdag 11-11-88 om 20.11 uur in de Smelehof te Ysselsteyn, de eerste Voorronde van de Limburgse Buut- kampioenschappen Met 8 buutreedners uit de regio, o.a. Lei Steegs uit America, v. Helden uit Melderslo en Clabbers uit Panningen. Muzikale omlijsting door "de Smeleblaozers". Kaarten in de zaal a ƒ7,50. In voorverkoop in de winkel bij Gebr. Keijsers BV, Lovinckplein 6 of bij J. Jaspers, Litsenbergweg 26 a 6,50 per persoon. f GEEN DIERENVRIENDEN Aan de Hagelweg was een doos met 3 jonge poesjes neergezet. Hun klagelijk geluid hield de buurtbewo ners uit hun slaap. De gewaar schuwde politie konstateerde dat de moederpoes zich in de buurt van haar kroost ophield. Het gelukte hen die kat te vangen en deze met de jonge poesjes naar het asiel in Oostrum te brengen. Reeds eerder is medegedeeld, dat een nader bodem-onderzoek nodig is van een terrein, dat deel uitmaakt van het bedrijfsterrein van Metaalwaren- fabriek Inalfa aan de Maasheseweg. In het verleden is daar een olielekkage geconstateerd. Twee ondergrondse tanks zijn toen ver wijderd en de verontreinigde grond werd afgevoerd. Uit een verder onderzoek bleek het grondwater te zijn verontreinigd met koper, nikkel, zink, cadmium, lood, vluchtige gechloreerde oplosmiddelen en minerale olie. Die onderzoeken werden verricht in opdracht van Inalfa zelf, een en ander ter nakoming van aan de Hinderwet vergunning verbonden voorwaarden. Er is echter nog onvoldoende duidelijkheid met betrekking tot de oorzaken van de geconstateerde verontreiniging, met name of de oorzaak gelegen is binnen of buiten de invloedssfeer van Inalfa. (Op het terrein was vroeger de gemeentelijke vuilnisbelt gelegen. Red.). In overleg met de Provincie is in maart jl. besloten tot nader onder zoek. Het ziet er nu naar uit, dat de Provincie op zeer korte termijn wil overgaan tot uitvoering van dat nader onderzoek. De kosten van het onderzoek zijn geraamd op 70.000,- welke door de Provincie op de gemeente verhaald mogen worden. In de volgende week te houden vergadering van de commissie voor openbare werken c.a. zal advies gevraagd worden om dat bedrag beschikbaar te stellen. Bij de prioriteiten van het komende jaar is met dat bedrag al rekening gehouden. Zondag 6 november viert Manége Seurenheide, 't Leuken 3A te Well, het 7-jarig bestaan in de vorm van een Opendag. Van 11.00 tot 17.00 uur zullen er allerlei demonstraties worden ver zorgd door de vele gehandicapte kinderen en jeugdigen die wekelijks op manége Seurenheide paardrijden. Ook de Valide kinderen en jeugd- ruiters helpen mee met verschillende demonstraties om deze dag tot een feestdag te maken. Iedereen is van harte welkom. - Van een in een bevoorradings straatje van de Grotestraat gepar keerde personenauto werd eveneens het portierraam vernield. Hier is de dader wel in de auto geweest en heeft geprobeerd de radio los te schroeven, daarbij is hij kennelijk in zijn werk gestoord. De eigenaar zit met de schade van de inbraak en vernieling. Bij een ramp moet je alles en iedereen gebruiken om slachtoffers te helpen. Venray kent naast het Rode Kruis ook een E.H.B.O.-vereniging die bij eventuele rampen enz., daar zeker bij hoort. Geoefende E.H.B.O.-ers mogen geschikt worden geacht voor beperkte rampenhulp. In ieder geval is dit een potentieel aan hulpverleners dat niet mag worden verwaarloosd. Een argument dat de overheid moet aanspreken is, dat de E.H.B.O.-er de goedkoopste hulpverlener is. Laten we elkaar niet misverstaan: A. Iedere gediplomeerde E.H.B.O.-er. mag in staat worden geacht indivi duele hulp aan een gewond slacht offer te verlenen. B. Niet iedere E.H.B.O.-e'r is zonder meer in staat bij een grootschalige ramp gecoördineerde hulp te verlenen. Waarom E.H.B.O. in de voorbe reidende fase bij de rampenhulp betrekken? Daar zijn twee redenen voor: 1. Iedere, bij een ramp betrokken, niet gewonde en niet in paniek geraakte overlevende, zal bij de direkte hulpverlening worden inge schakeld. De ter plekke aanwezige E.H.B.O.-er is beter in staat te helpen, dan de niet voor hulpver lening opgeleide leek. Hij zou de levensreddende schakel kunnen zijn tussen slachtoffer en de georgani seerde hulpverlening. Er is geen andere hulpverlener ter plekke die deze funktie kan over nemen. Om deze funktie zo goed mogelijk te kunnen uitoefenen, moet hij in een zo vroeg mogelijk stadium op de hoogte worden gesteld van de gang van zaken bij georganiseerde hulpver lening en de wijze waarop hij daarin een rol zou kunnen spelen. Net zo min als de georganiseerde hulpverlening het alleen af kan, deze is niet genoeg gemobiliseerd, net zo min is de E.H.B.O-er in z'n eentje in staat om meer dan een bijdrage te leveren. Maar het is wel een zeer belangrijke bijdrage, omdat die gegeven wordt in de eerste ogenblik ken na het plaatsvinden van de ramp. Het slachtoffer heeft beide vormen van hulpverlening nodig voor een optimale kans op overleven. KONKLUSIE: De E.H.B.O. kan een belangrijke bijdrage leveren in de eerste fasen van de hulpverlening. Optimale hulpverlening kan alleen tot stand komen bij een goede samen werking tussen de E.H.B.O. en de georganiseerde hulpverlening (brand weer, politie, basisgezondheidsdienst, Rode Kruis). Samenwerking tussen deze profes sionele en vrijwillige organisaties gaat niet vanzelf. 2. Een reden om reeds nu in de voorbereidende fase de E.H.B.O. bij georganiseerde hulpverlening te be trekken, is de noodzaak om die gewenste samenwerking mogelijk te maken. Tegenstanders van de E.H.B.O. in de hulpverlening voeren als argument o.a. aan: a. De onvoldoende deskundigheid van de E.H.B.O.-er. b. Het ongeorganiseerd zijn van de E.H.B.O.-er. c. Het gebrek aan materiaal bij de E.H.B.O. d. Onbekendheid bij de E.H.B.O.-er terzake van de rampenhulp. Hierover kan bet volgende worden opgemerkt: Ad. a. Een, zij het gering, deel van de E.H.B.O.-ers is in het bezit van de aantekening G.O.R. Dat is zeker voldoende deskundigheid. Zo'n 80 van de E.H.B.O.-ers kan in aanmerking komen voor de voortgezette opleiding tot 'geoefend E.H.B.O.-er'. Ad. b. Het ongeorganiseerd zijn van de E.H.B.O. is zeker juist, in vergelijking met het Rode Kruis en het Korps Mobiele Colonnes. Het is echter de vraag of hulpverlening door E.H.B.O.-ers erbij gebaad zou zijn als zij daartoe in pelotons zouden worden ingedeeld. Voor zover een geringe mate van georganiseerdheid, afhankelijk van de plaatselijke situatie, gewenst is, is daar op korte termijn zonder veel problemen in te voorzien. Juist der grote flexibiliteit van de E.H.B.O.-er is een pluspunt inzake zijn inschakeling op het rampterrein. Ad. c. Het gebrek aan materiaal is op zich een terechte constatering. Laten wij echter niet vergeten, dat het gaat om een potentieel aan hulpver leners met een zekere mate van deskundigheid. Het verwijt, dat zij dan het benodigde materiaal niet tevens meebrengen, is mijns inziens niet terecht. Wel is het natuurlijk juist, dat er materiaal moet komen. Ad. d. Aan de onbekendheid van de rampenhulp kan door regelmatige voorlichting op korte termijn reeds veel worden gedaan. Zijn we dus tot de konklusie gekomen, dat de E.H.B.O. een plaats heeft in de grootschalige rampenhulp, dan moeten wij trachten die taak zo goed mogelijk te omschrijven en aan te geven op welke wijze de E.H.B.O.-er (beter) in staat kan worden gesteld deze taken te vervullen. Tot taken van de E.H.B.O.-er behoren dan: a. Direkte hulpverlening in het rampterrein. b. Transport van slachtoffers uit het rampterrein naar de gewonden nesten. d. Transport vanuit gewonden nesten naar verzamelplaats gewon den. e. Hulpverlening in de verzamel plaats gewonden, onder verantwoor ding van de organisatie die de verzamelplaats heeft ingericht. f. Assistentie bij het transport van verzamelplaats naar de ziekenhuizen. g. Assistentie bij de opvang en begeleiding van evacuees. Wij als E.H.B.O.-vereniging dienen het bovengenoemde te stimu leren. Er ligt een taak voor de E.H.B.O. in de rampenhulp. Betrekken van de E.H.B.O. in de georganiseerde rampenhulp bevordert een optimale hulp aan slachtoffers bij grootschalige rampen. •Samenwerking met de profes sionele hulpverleningsorganisaties dient te worden bevorderd. Op alle organisatieniveau's moet hiernaar worden gestreefd. Kontakten met basisgezond heidsdienst, Gemeente, brandweer, politie, Rode Kruis en andere bij de hulpverlening betrokken organisaties is noodzakelijk. Het E.H.B.O.-bestuur zal zijn medewerking toezeggen en in overleg met de Gemeente de behoefte aan E.H.B.O. vaststellen en opname in het gemeentelijk rampenplan trachten te realiseren. Noodzakelijk is, dat de E.H.B.O. vereniging Venray een goed, de gehele dag bereikbaar, eigen op leidingsruimte en magazijn tot haar beschikking krijgt om voorbereid te zijn op eventuele rampen. Zoals vorige week al aangekon digd, doen leerlingen en personeel van de S.G. Marianum, Venray, mee aan de landelijke sponsormanifestatie 1988 "IEDEREEN IN BE WEGING". De actie hier vindt plaats op vrijdag 18 november a.s. op de atletiekbaan van het sportpark "De Wieën" te Venray. 's Middags tussen 14.00 en 16.00 uur, wil de gezonde jeugd dan zijn beste beentje voorzet ten ten bate van het chronisch zieke kind. De deelnemers lopen ronden van 400 meter. Sponsors stellen een vergoeding beschikbaar voor iedere afgelegde ronde. Het gesponserd bedrag wordt na de actie opgehaald. Tot nu toe verklaarden zich ruim 600 scholen in het land bereid dit initiatief van de stichting "Het Zieke Kind in Beweging" daadwerkelijk te ondersteunen. In Venray is gekozen voor een duurloop van 30 minuten. Naar verwachting lopen de deelnemers tussen de vijf en vijftien ronden van 400 meter. Het is geen overbodige luxe om ééns in de twee jaar 400.000 langdurige zieke kinderen in Neder land financieel te steunen. Bij deze ziekten, die van chronische aard zijn, kan men onder andere denken aan astma, reuma, suikerziekte, nierziek ten en epilepsie. Bewegen, en dus sport, is gezond, ook voor chronisch zieke kinderen. Leerlingen en personeel van de S.G. Marianum Venray hopen dat iedereen die benaderd wordt een duit in het zakje doet. Elke bedrag, hoe klein ook, is welkom. Sponsors kunnen natuurlijk ook een vast bedrag met de lo(o)per(ster) af spreken. MAN LAG IN DE STRUIKEN ZIJN ROES UIT TE SLAPEN Er kwam via de alarmcentrale bij de politie een nogal paniekerige melding binnen, dat er een man in de struiken langs de Merselose weg, in de buurt van de Notarisberg, zou liggen, die zwaar gewond was en mogelijk zelfs dood 'zou zijn. De ambulance en politie gingen ter plaatse kijken en vonden daar een 33-jarige man uit Deurne, die zijn roes lag uit te slapen. De ambulance ging zonder patiënt weg, terwijl de politie de man bij een kennis in Merselo afleverde, die zorg zou dragen dat hij naar Deurne zou worden overgebracht. LOSLOPENDE KOE Er kwam bij de politie een melding binnen dat er op de Overloonseweg een koe op de rijweg zou lopen en dat kon gevaar voor het verkeer opleve ren.Uit het politierapport vernamen wij, dat de patrouille "Berta" rustig zag grazen in de wegberm. Het dier werd in een weide gedreven. Er is niet kunnen worden vastgesteld uit welke weide zij aan de wandel ging. Ook kon de eigenaar nog niet worden achterhaald. Er zijn weer enkele tentoonstel lingen voorbij waar leden van K.S.V. aandeel namen. Zoals Kasteelpark" show te Lim- bricht waar P. Bodten kampioen werd bij de watervogels. P.S.V. Horst, waar Heidi Selten reserve en jeugdkampioen werd bij de water vogels. Ornithophilia te Utrecht zeer goede predikaten. Inhershow te 's Hertogenbosch goede predikaten. Asten L. Craenmehr kampioen bij de konijnen. Voor onze derde tentoonstelling van K.S.V. Venray e.o.(van 12 t/m 13 november 1988 in het gemeen schapshuis te Leunen) is een bijzonder mooie collektie dieren ingeschreven waar K.S.V. trots op kan zijn. Zoals 117 konijnen, 5 caviés, 30 Grote hoenders, 76 Dwerghoenders, 79 sierduiven, 17 siervogels en 103 watervogels; in totaal 427 dieren. De sierduiven zijn met 50 °/o toegenomen, dit is het vermelden zeker waard. Voor het eerst worden tamgefokte watervogels ingezonden, zoals de Toulouse gans, Rouaan eend, Duitse Peking eend, Aijlesburrij eend en de Hollandse Kwaker. Behalve de Toulouse gans en de Hollandse Kwaker behoren ze tot de zeer oude slacht rassen, die nu voor het uitsterven voor de tentoonstelling gefokt en bewaard blijven. Van deze rassen zitter er maar enkele bij fokkers in ons land. Het is zeker de moeite waard een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen. De openingstijden zijn: zaterdag 12 nov. 1988 van 16.00 uur tot 22.00 uur; zondag 13 nov. 1988 van 10.00 uur tot 18.00 uur. Wij hopen op uw bezoek en wensen U enkele prettige uren tussen de dieren. - Door het doorknippen van drie draden hebben ongevoegden toegang verkregen tot een aan de Microstraat gelegen bedrijf. Ontvreemd werden daar twee flessen zuurstof. De schade bedraagt 1.000,--. Echt duur hoeft het niet te zijn om je kamer op te knap pen. Maar het kost hoe dan ook geld. Reden genoeg om doordacht te werk te gaan. Voorkom teleurstelling, en vraag daarom een goed advies bij COR PAINT. Met plezier geven wij U goede tips en uitgebreide uit leg hoe je het beste kunt behangen en schilderen. paterslaan 7 venray tel. 04780-82810 „mode in verf& behang" Via "Wereldkinderen" worden kinderen van alle leeftijden gespon sord. Vanaf hun geboorte tot het moment dat zij op eigen benen staan, kunnen zij voor WK-steun in aanmerking komen. Het sponsorgeld is een aanvulling op de onderhouds kosten van het kind. Het bedrag is zeker niet voldoende om in alle kosten te voorzien. Kinderen in een tehuis hebben al verzorging, hoe minimaal die in vele gevallen ook is. Het sponsorgeld geeft het kind de kans naar school te gaan en boeken aan te schaffen. "Wereldkinderen" heeft twee vormen van sponsoring: 1Groepssponsoring De meeste van de gesponsorde kinderen zijn tehuis kinderen. Daar om streven we binnen de vereniging naar groepssponsoring. Bij deze sponsorvorm steunt een sponsor Financieel een kind uit een groep kinderen in een tehuis. Men ontvangt een foto van de groep kinderen. Tweemaal per jaar ontvangt men informatie over het projekt en wordt men op de hoogte gehouden van het wel en wee van alle kinderen in het gesponsorde projekt. 2. Individuele sponsoring Bij deze vorm van sponsoring ontvangt de sponsor een foto van het kind, met daarbij een beknopte beschrijving van zijn levenssituatie. De kontakten met het kind lopen via de sponsorkontaktpersoon. De even tuele correspondentie tussen sponsor ouder en sponsor-kind verlopen ook via de sponsor-kontaktpersoon. De kosten Het sponsorbedrag bedraagt 65,- per kwartaal. Ook bij het sponsor- projekt worden onkosten gemaakt, zoals buro-kosten, drukwerk, porti, telefoon, betalingen aan het buiten land enz. Om deze kosten te bestrijden wordt van de bijdrage 5,-- gereserveerd, 60,-- komt dan ge heel ten goede aan de gesponsorde kinderen. Kinderen in de Derde Wereld hebben het erg zwaar. Elke twee seconden verliest een kind daar deze ongelijke strijd. Dat is veertien miljoen per jaar. Twintig gulden per maand is voldoende om zo'n kind te helpen. Voor voedsel, medische verzorging en scholing. Doe daarom mee en help deze "Wereldkinderen". U kunt zich ook aanmelden als donateur, u helpt dan mee de toekomstplannen van de projekten van de regio Roermond te realiseren en u helpt de kinderen aan een betere leefomgeving. U kunt zelf een bedrag per maand/kwartaal/jaar aangeven. Elk bedrag is welkom. U kunt ook eenmalig een bedrag overmaken op banknummer: 14.03.08.490 t.n.v. Wereldkinderen, Venlo. Heeft u nog vragen over het bovenstaande bel dan Elly of Luc Hageman, Pettenmakerstraat 14, Venray. Telefoon 04780-86909.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5