PEEL EN MAAS Verhoging o.g.-belasting en invoering rioolrecht nog niet vastgesteld r- 40 Jaar reservepolitie herdacht 20.000,- voor Venrayse jeugdhulpverlening Raadsvergadering Vierlingsbeek Gemeentebegroting 1989 aangenomen: JUWELIER VERLINDEN IE Griepvaccinatie in Venray PO fi Vii Wilde winkel-week ng Woningbouw in kom en kerkdorpen Pagi VARIATIES IN ZOETWATERPARELS DONDERDAG 27 OKTOBER 1388 Nr. 43 HONDERDENNEGENDE JAARGANG Met alleen de stemmen van de aktie Van de Vorle tegen, is de jneenteraad dinsdagavond accoord gaan met de begroting 1989 en daarin opgenomen prioriteiten. Het was de gemeenteraad op dat loment echter niet mogelijk, de aogte van de onroerendgoed {lasting en/of het rioolrecht voor l komende jaar vast te stellen, orzaak was de onduidelijkheid over idoor de minister en Tweede Kamer m te geven maximum bedragen die a de onroerendgoed-belasting geïnd !i worden. Bovendien had de raad al enkele sluiten genomen met extra janciële konsekwenties, die straks i de burgers van Venray verhaald loeten worden, via de genoemde Jastingen. Zo was in juni jl. reeds besloten jm met ingang van 1989' extra komsten te realiseren tot een bedrag m één miljoen gulden, ter dekking an de tekorten die ontstaan zijn door de enorme rentelasten van het grondbedrijf. Ook was de raad van mening dat de "oude" verhouding van de o.g.-belasting tussen eigenaren en gebruikers (15:12) hersteld diende te worden. Van die verhouding in de te betalen belasting was men vorig jaar noodgedwongen afgestapt. Herstel van die verhouding betekent echter dat de gemeente de o.g.-belasting voor gebruikers moet verlagen en dat resulteert in 145.000,-- minder inkomsten. Die luxe kan de gemeente zich echter niet permiteren en dat bedrag zou dus weer via het rioolrecht binnen moeten komen. Eenvoudig gezegd: via het rioolrecht moet de gemeente een miljoen binnen krijgen ten behoeve van het grondbedrijf en nog een 145.000,-- om de verlaging van de o.g.-belasting op te vangen. Nu men in Den Haag echter nog bezig is de "limieten" voor de onroerend-goedbelasting vast te stellen, zou het heel goed mogelijk kunnen zijn, dat de gemeente Venray straks die belasting zóveel mag verhogen, dat men het rioolrecht helemaal niet nodig heeft... Maar op dit moment is dat allemaal "koffïedik-kijken". Men zal gewoonweg de besluiten van Den Haag moeten afwachten. De raad kwam daarom met het college overeen, dat men zou wachten tot de laatste raadsvergadering in december. Zijn dan de o.g.-belasting-limieten in de Staatscourant afgekondigd, dan kan óf de o.g.-belasting worden verhoogd, óf het rioolrecht worden ingevoerd. Is de Tweede Kamer er op dat moment nog niet over uitgepraat, dan zal de raad besluiten het rioolrecht in te voeren, naast de o.g.-belasting. Mocht in januari dan blijken dat de "limieten" achteraf toch gunstig uitvallen, dan behoeft het rioolrecht niet uitgevoerd te worden en kan die belasting "tot nader orde" in de kast worden opgeborgen. Parels die door de natuur in zoet wa- - ter ontstaan, hebben een fraaie grilli- ge vorm. Als enkel colliertje of als meerrijig colier zijn ze zowel kort om de hals als in chanel lengte een lust voor het oog. Echt bijzonder is onze parel aanbieding nu. U heeft reeds een parelcollier met zilveren slot voor 29,-. Bijzondere composities met unieke zoetwaterparel stukken combineren wij graag samen met U. Venray, St. Hubert, Helmond Grote Markt 7, Venray, tel. 04780-86817 Ook dit jaar zal een groot aantal tyse huisartsen samen met de lekers een gezamenlijke griep- linatie organiseren in de foyer van Venrayse schouwburg. Deze pvaccinatie zal plaatsvinden op insdag 8 november van 14.00-17.30 nr. Door de vaccinatie op dinsdag uit i voeren, zullen er rondom de chouwburg minder parkeerproble- zijn als vorig jaar toen de accinatie op woensdagmiddag uitge- oerd werd. De patiënten van de verschillende rtsenpraktijken worden op afzon- fcrlijke tijden in de schouwburg erwacht: Bloemen en Schraven 14.00-15.00 Gabeler 15.00-15.15 Ir. Vercauteren 15.15-15.30 Ir. Lankveld en Wittgen 15.30-16.30 Ir. Corver 16.30-16.45 Ir. de Vocht 16.45-17.15 Ir. Schmeets 17.15-17.30 Voor de groepsvaccinatie in de chouwburg ontvangen de patiënten ie vorig jaar een griepvaccinatie ebben gehad van hun huisarts een iproepkaart die dienst doet als recept dus voor de vaccinatie moet lorden ingeleverd. Indien U geen oproepkaart ont- angt en toch een griepspuit wilt lebben, moet U zich in verbinding tellen met Uw huisarts. Tijdens de accinatie in de schouwburg zal er id van de apotheek aanwezig Ijn voor het innen van de eigen ijdrage en het zetten van de stempels de kaarten. Voor verdere vragen af informatie over de griepvaccinatie nnt U zich wenden tot Uw huisarts [füw apotheek. De patiënten van de groepspraktijk atersstraat (dr. v. Thiel, dr. de luinck Keizer en dr. v. Loon) lorden evenals voorgaande jaren roor de griepvaccinatie verwacht in Ie eigen praktijk, nl. op dinsdag 8 ovember van 13.00-15.00 uur. t Tee WEER VALS BRIEFJE VAN 100 GULDEN Ondanks vele waarschuwingen voor valse briefjes van 100 gulden, 'leek er vrijdag weer een in een igarenzaak te zijn aangeboden. De valse briefjes zijn het best erkenbaar doordat het watermerk fdt U mtbreekt en het biljet perkament- chtig aanvoelt. )end DIEFSTAL PERSONENAUTO Van een terrein bij een garage werd en personenauto Alfa Romeo ont- reemd. De dader is vermoedelijk it een valse sleutel in de auto tkomen en heeft daar de kontakt- raden doorverbonden. DRANK IN BESTUURDER Alcoholgebruik is mogelijk oor aak dat een 19-jarige auto-bestuur- in de Schoolstraat onvoldoende fstand heeft gehouden van een voor iem rijdende auto. Er ontstond een 'otsing. De politiemannen konsta- eerden toen het drankgebruik. Het levolg was: pijpje blazen en het ondergaan van de bloedproef. Met de aanzegging dat proces erbaal zal worden opgemaakt werd "ij met een rijverbod huiswaarts Konden. f J *11 fideofilmliefhebbers kunnen nu "d heel goedkoop videofilms kijken. I'deoland aan de Schoolstraat 11a in enray organiseert momenteel name- 1 een Wilde Winkel Week. Iedereen tot en met 31 oktober 3 films hu- voor slechts ƒ5,—. Volgens dhr. Schrooijen, eigenaar 5,1 Videoland, zijn de reacties gedu- j «Ie de eerste dagen van de Wilde inkel Week overweldigend geweest, deoland heeft dan ook, vooraf- *and aan deze Wilde Winkel Week, >g assor iment" uitgebreid met een '°ot aantal nieuwe films. 148 (adv.) In een speciale bijeenkomst vond vrijdagmiddag een herdenking plaats van het feit, dat 40 jaar geleden de Reserve Gemeente-politie werd opge richt. De minister van Justitie en Binnenlandse Zaken hebben bij Tijdens de begrotingsbehandeling, deze week gehouden, kon wethouder Henk Willems mededelen, dat de eerste blok van het Wit-Desselke binnen enkele weken gesloopt wordt. Eind volgend jaar is het wijkje dan totaal opgeruimd. Een werkgroep gaat de invulling van het gebied voorbereiden. Gedacht wordt aan 80 tot 100 woningen, waarvan de helft huurwoningen en de helft koopwoningen. De oud-bewoners - aldus de wethouder - zullen het eerst geïnfor meerd worden over de nieuwe plannen en de realisatie daarvan. Zij hebben de voorkeur als het op huren aankomt. Voor woningbouw op de kerkdor pen zijn in alle bestemmingsplannen nog kavels beschikbaar. Uitbreiding van die bestemmingsplannen wordt echter moeilijker door milieu-voor schriften en stankcircels. Misschien dat men voor Merselo nog dit jaar de beoogde uitbreiding op papier kan zetten. In Ysselsteyn kan mogelijk op de plek van de oude kleuterschool woningbouw gepleegd worden. Daar en ook elders in onze gemeente kan het bouwen van woningen in de vrije sector praktisch altijd mogelijk zijn. Volgens wethouder Willems zijn er op de kerkdorpen geen behoefte-pro blemen, omdat de laatste jaren het aanbod vrijwel altijd gelijk of groter was dan de vraag. Maar mogelijk komen er in de toekomst minder contingenten beschikbaar. Volgens de wethouder is er op de kerkdorpen ook duidelijk minder interesse voor woningen dan alge meen werd aangenomen en óók werd gezegd. Verschillende aanbiedingen werden door z.g. gegadigden niet geaccepteerd... Ongetwijfeld zal de sociale woning-* bouw op de kerkdorpen verminderen, omdat de beleggers er niet in geïnteresseerd zijn. Misschien is het iets voor de plaatselijke Rabobanken om de woningbouw rond hun vestiging - dus bij hun klanten - te financieren... Voor het raadslid Reintjes aanleiding de vraag te stellen of de wethouder dat eens bij de Rabobanken zou willen aankaarten. Waarom ook feitelijk niet? gelegenheid van dit feit een speciale speld laten maken alsmede een oorkonde, waardoor beide ministers hun waardering tot uitdrukking brengen voor de inzet en inzetbaar heid van die burgers, die het wettige gezag inderdaad willen steunen. Burgemeester H. Defesche sprak namens beide ministers, maar ook als hoofd van de plaatselijke politie, zijn waardering en erkentelijkheid uit voor die inzet. Hij herinnerde aan het ontstaan van het instituut Steun Wettig Gezag door de dreiging van het communistische gevaar in 1947. Het doel van de Reservepolitie was en is steun te verlenen aan de reguliere politie. Burgemeester Defesche reikte de speld met oorkonde uit. Op de speld zijn aangebracht de letters GP die betekenen Gemeentepolitie Venray en driemaal de V en die zijn voor Vrijheid, Veiligheid en Vrede. Korpschef Commissaris G. Den Teuling was verbaasd dat het politie-budget te weinig rekening houdt met de Reservepolitie. Voor de vergoedingen hoeven de reservisten het zeker niet te doen, want die bedraagt nog steeds 3 gulden per oefenavond. De korpschef reikte namens het korps aan de weder helften van de reservisten een bloemetje aan als dank en erkenning voor het afstaan van de man of vrouw. De volgende reservisten kregen die erkenning. P. Dinghs, J. Evers, J. Flinsenberg, D. Funke, J. Goossens, J. Hendriks, P. en T. Janssen, L. de Jong, G. de Kroon, L. De Lagarde, M. Samaena, T. Tissen en Mevr. van Vught. Ook werden woorden van dank gesproken door de commandant van de Reserve-politie, adjudant Sjef Janssen. Ook hij bracht de slechte vergoedingen, welke aan de reser visten betaald worden in herinnering. Wij vonden het jammer, dat bij de herdenking van het veertig jarig bestaan van het instituut Reserve politie Venray, met geen woord werd gerept over de vrijwilligers van de vroegere Rijkspolitie, die meer dan 20 jaar actief waren betrokken bij de Reserve(Rijks)politie. Deze groep werd ontbonden toen Venray in het begin van de zeventiger jaren gemeentepolitie kreeg. Vrijdag zou het een mooie gelegenheid zijn geweest ook deze reservisten-van-toen een schouderklopje te geven. In de donderdag gehouden raads vergadering van de gemeente Vier lingsbeek werden o.m. de volgende besluiten genomen. De voormalige kleuterschool te Overloon werd met ondergrond verkocht aan de Stichting Volkshuis vesting, welke daar woningen gaat bouwen. De prijs welke de stichting wil betalen bedraagt 125.000,-. Bovendien werden ook nog enkele kavels, grond verkocht tegen een prijs van 210.000,-. Garantie werd verleend voor de. bouw van 16 sociale woningen, tot een bedrag van 1.685.000,-. De bouw van een "steunpunt" voor bejaarden, annex Wit Gele Kruis, te Vierlingsbeek kreeg na rijp beraad door de verschillende fracties, toch de gevraagde medewerking. Dat "steunpunt" is ontworpen door het architectenbureau Lerou uit Venray en zal worden gebouwd door het aannemersbedrijf Koenen uit Holthees. Reeds eerder was hiervoor een provinciale subsidie toegezegd voor een bedrag van 300.000,-. Er zal nog getracht worden een aanvul lende subsidie te krijgen. De raad had uiteindelijk geen moeite met de beschikbaarstelling van 300.083,-. Over de bouw van de bibliotheek te Overloon en de verbouw en renovatie van de voormalige speelzaal van de basisschool aldaar, hadden de diverse fracties uitvoerige discussies, eer men besloot tot verkoop van de benodigde grond voor 50.000,-. De stichtings- kosten van de bibliotheek bedragen 642.432,-. Voor de inrichting gaf de raad een krediet van ƒ75.000,- en voor de verbouw en renovatie 102,439. De idee van de PK, dat in Vierlingsbeek het geld niet op kan, werd door de voorzitter bestreden. Ook de stelling dat de jeugd van Vortum-Mullem in een bepaalde hoek zou worden geduwd, werd door de voorzitter niet in dank afgenomen. De subsidieverordening "Stads- en Dorpsvernieuwing" werd aangepast. In die pot zit nu een bedrag van 114.995,-. Er wordt gewerkt aan een lijst van objecten welke beeldbepal end zijn en eventueel gesubsidieërd kunnen worden. Voor de "Aktie Tankslag" stelde de raad een bedrag beschikbaar van 42.120,-. Er zijn in totaal 117 (olie-) tanks voor reiniging aangemeld. Het college vindt die aktie een goede zaak en zal deze over ongeveer 3 jaar nog eens herhalen. Het geld kan uit de "Reserve Aardgasnet" worden geput. Het gemeentebestuur wil nog kontakt hebben met het gemeentebe stuur van Boxmeer om een ver- Het leerstrajprojekt van de - Regionaal Instituut Maatschappelijke dienstverlening (RIM), afdeling - jeugdhulpverlening krijgt van het nederlands comité kinderpostzegels 20.000,-. Maandag jl. heeft de plaatselijke voorzitster van het Venrayse kinder postzegel comité, mevr. de Vilder, de projektleider van de afdeling jeugd hulpverlening de cheque overhan digd. Voordat mevr. de Vilder de cheque van 20.000,- overhandigde, sprak zij nog een propagandistisch woordje over de kinderpostzegels, welke actie in 1924 was begonnen en waaruit vooral de laatste jaren aan projecten in Venray en de regio donatie's zijn gedaan. Bij die overhandiging was ook de directeur van het RIM de heer Steenbekkers aanwezig, alsmede de leden van de projectgroep. Het leerstrafprojekt is er voor jongeren, die met justitie in aanra king zijn gekomen en die in aanmerking komen voor een alter natieve straf. Het projekt is door de RIM, afdeling jeugdhulpverlening opgezet om te voorkomen dat Venrayse jongeren in de tuchtschool of jeugdgevangenis terecht komen. In totaal doen aan het projekt, dat uniek is in Nederland, 20 Venrayse jongeren mee. Deze jongens zijn tussen de 15 en 20 jaar oud, sommige werken maar de meesten zitten nog op school. Begin september is het projekt gestart, nadat net tevoren toe stemming van justitie gekregen werd. De RIM, afdeling jeugdhulpver lening is met dit projekt begonnen, omdat 12 jeugdige cliënten opgepakt werden voor inbraken, diefstallen, joy-riding en heling. Volgens de opvatting van de jeugdhulpverlening was het beter dat deze jongeren niet in de jeugdgevangenis terecht zouden komen. Ze zouden dan immers de school moeten onderbreken en op nieuw in contact komen met andere jongeren, die ook vanalles op hun kerfstok hebben. Voor de uitvoering en verdere ontwikkeling van deze leerstraf werden door de afdeling jeugdhulp verlening 3 psychologes en een ortho-pedagoge ingehuurd. Deze deskundigen werken op vrijwillige basis. Met het geld van het nederlands comité kinderpostzegels kan er nu een vergoeding tegenover staan. Justitie wil nu bekijken hoe het projekt verloopt en bij goede resultaten wordt de methode mis schien landelijk ingevoerd. De leerstraf is een kursus, die bestaat uit een vijftiental bijeenkom sten. Verder krijgen de deelnemers huiswerkopdrachten en speciale taken Jongeren met het maksimum, door justitie opgelegde strafuren, doen naast hun leerstraf ook nog een werkstraf (bijv. bij de plantsoenen dienst van de gemeente). Vorige week vrijdag heeft mevr. Tinneke Meurs in het Schouten- straatje een winkel geopend, waarin het gezellig rondneuzen is en waarin men telkens weer iets anders ontdekt. Dat is ook geen wonder, want het assortiment is zo gevarieerd, dat zelfs een opsomming onvolledig zal zijn. Maar we wagen het er toch maar op: Men vindt er speelgoed, zijden bloemen, porcelein, servetten, glas kunst, sieraden, quiltin, kussens en nog veel meer. Achter in de zaak vindt men een bindingsweg in het Maasheggenge- bied voor het nachtelijk verkeer af te sluiten. Alle fracties vonden het een goede zaak, dat een lijst van prioriteiten was opgesteld met de daaraan verbonden financiële consequenties. Die lijst zal ieder jaar opnieuw bekeken worden. De raad was van mening dat het college méér zou moeten doen, dan alleen maar aan een motie van de gemeente Venray adhesie te betuigen. De uitstoot van ammoniak is ook in de gemeente Vierlingsbeek te hoog. Men moet aldus de PK de politieke moed op kunnen brengen om nieuwe vestigingen van bio-bedrijven te verbieden, zoals Venray dat ook doet. Dét is een positieve bijdrage om de gemeente schoner te maken. Die stelling ging het CDA toch eigenlijk een beetje te ver. Vooral de jongere agrariërs, die nog boer willen porceleinstudio van Villery Boch, een rek met Stencil Decor en een heleboel prachtige kussens. Aan de wanden hangen diverse aquarellen in prachtige kleuren. Kortom, er is zoveel te zien in deze nieuwe zaak dat men het beste zelf een een kijkje kan gaan nemen. Vrijdag 28 oktober is daarvoor een goede gelegenheid want dan vindt er 's middags een demonstratie plaats van Stencil Decor, een leuke manier om met behulp van een sjabloon zelf dessins aan te brengen in huis. worden, krijgen het met alle hinder wetsvergunningen toch al zo zwaar. Volgens wethouder Bardoel gaat men dan aan rechtsongelijkheid doen, omdat in een gemeente de voorschriften anders zijn dan in de andere gemeente. De oplossing van de milieuproblemen ligt niet bij de gemeenten. Dat zal de Rijks-overheid moeten doen. Het gemeentebestuur gaat nog aan tafel zitten met het bestuur van de Rabobank te Vortum-Mullem, die de bank wil sluiten. Vanuit de bevolking is aangekondigd dat er akties gaan komen, als de bank dicht gaat. Het was een leuk slot, van deze raadsvergadering, dat namens het personeel en bestuur van de biblio theek Overloon aan college en raad een boeketje bloemen werd aangebo den, als dank voor het genomen besluit, om medewerking te verlenen aan de bouw en renovatie van de bibliotheek van Overloon. INBRAAK IN CAFÉ Door forcering van de achterdeur was toegang verkregen tot een aan de Stationsweg gelegen café. Openge broken was de flipperkast, de fruitautomaat en de spaarkas. Het daarin aanwezige geld was meegeno men. Tevens wordt een hoeveelheid geld en sigaretten vermist. Het totaal bedrag kon niet worden medegedeeld, maar bedraagt meerdere duizenden guldens. BEJAARDE DAME GEWOND Zaterdagmiddag omstreeks 14.00 uur stond de 70-jarige mevr. V. met haar fiets stil op de Albionstraat, ter hoogte van de Catharinastraat. Op de Catharinastraat stond een personen auto stil, bestuurd door een 29-jarige inwoner. Beiden lieten het verkeer dat over de Albionstraat reed, passeren. Toen men dacht dat er geen verkeer meer naderde, stapte de dame op haar fiets met de bedoeling de Albionstraat over te steken in de richting van de Catharinastraat. Tegelijkertijd reed de personenauto weg, welke links-af de Albionstraat in de richting Venray wilde rijden. Die bestuurder had de dame helemaal niet opgemerkt, waardoor de dame werd aangereden. Zij kwam ten val en werd dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moest worden ver voerd.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 9