Atletiek vereniging Venray-Regio Testloop bij A.V. Venray Judovereniging Venray MIDGETGOLF „BUITENLIJST" Schuttersgilde St. Anna HENGELSPORT Judo BOWLEN Peter Stiphout weer succesvol WINTERCIRCUIT LANDWEERT Forumavond in Leunen Wijkvereniging Veltum Huisvrouwen- kontakt Brukske Katholieke Vrouwenvereniging TRIMCLUB ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS rssr KUI f97,- 'J JUWELIER VERLINDEN peel en maas Donderdag 27 oktober - Pagina 13 wijziging correspondentschap tfet ingang van heden is het correspondentschap overgenomen door Marjo Cox, Kruidenlaan 200. Berichten, verslagen e.d. dienen dus voortaan te worden gedeponeerd aan adres Kruidenlaan 200; telefo nisch kunnen uitslagen tot 20.00 uur ivorden medegedeeld. Tel.nummer: 04780-89874. 3 november testloop Op donderdag 3 november zal de lolgende van de serie testlopen in de ;omende maanden worden gehou- len. Programma: 19.00 uur: ^000 meter 19.30 uur: 5000 meter Inschrijven tot een half uur voor de aanvang van de betreffende afstand en de deelname staat open voor eenieder. 4 november kegelavond recreatiegroep Op vrijdag 4 november, om 20.00 uur, zal een kegelavond voor de leden van de Recreatiegroep worden ge houden ,,In Old Callaghan". 5 november tekenfimmiddag jeugdleden Op zaterdag 5 november zal voor de eugdleden en hun ouders in het lubgebouw ,,'t Wisselpunt" een lekenfimmiddag worden gehouden. Tevens zullen de oorkonden van de )ual-meeting met Tegelen worden litgereikt aan de pupillen en de C/D unioren. trainingen Vanaf 24 oktober: zaaltraining jupillen in gymzaal Brukske van 17.00-18.00 uur. Vanaf 25 oktober: baantraining: 30-19.30 uur: midden- en lange afstand, 18.30-20.00 uur: A/B juni oren en senioren Vanaf 27 oktober: zaaltraining D-junioren De Wetteling van 16.15 17.30 uur, recreatiegroep van 19.30 20.30 uur op de baan. Vanaf 29 oktober: bostraining pupil len en C/D junioren 10.00-11.15 uur; verzamelen bij Harmoniezaal De rdsstal. Vanaf donderdag 27 oktober: zaal: 1.30-1945 uur: C-junioren en le jaars B-junioren 19.45-21.00 uur: overigen in Maria- num. Wedstrijdagenda oktober Roermond Torenloop 6 november: Tegelen Snelle Sprong Cross: alle categorieën. TELT MEE VOOR CLUBKAMPIOENSCHAP 3 november: Venray testlopen over 3 en 5 km op de baan 11 november: Helmond Molenven- cross 13 november: Well 5e leukermeerloop ink 04780-85514 4 december: Deurne Zandboscross TELT MEE VOOR CLUBKAMPI OENSCHAP (datum is 4 december NIET 27 november!!) OUD PAPIER Iedere zaterdag van 10.30 tot 16.00 uur kan oud papier gedeponeerd worden in de container met opschrift LORIJN en die geplaatst is: hoek Westsingel/Kempweg (nabij de Holle 3oom). Op donderdag 3 november organi seert de atletiekvereniging Venray- Regio weer haar tweemaandelijkse lestloop over 3 en 5 km. De trimlopen rarden gehouden op de atletiekbaan, om 19.00 uur start de 3 km en om 19.30 uur de 5 km. De atleten kunnen via deze lopen hun conditie testen en Afgelopen weekend werd in de Wychense sporthal „Olympic" een groot judo toumooi georganiseerd. Voor verschillende judoka's van onze vereniging was dit de eerste keer dat zij aan een toumooi deelnamen. Bij de allerjongste deelnemers was dat Arno Vriens die meteen een 3e prijs in de wacht sleepte. Met iets meer wedstrijdervaring zit er zeker nog meer in. Wendy Bonants pakte de zaken weer aan zoals we dat van haar de laatste tijd gewend zijn. Met goede scores liet zij er geen gras over groeien en werd ongeslagen kampioen, een éérste plaats dus. De grootste verrassing kwam echter dit tournooi op rekening van Richard Peeters. Met goed judo kwam hij in een veld met meer als 40 judoka's tot een uitstekende prestatie. Na meer dere wedstrijden te hebben gewonnen kwam hij in de finale tegen de Horster judoka Jeroen Janssen. Ook in deze wedstrijd was hij duidelijk de sterkere judoka en wist de wedstrijd te winnen met Yuko, zodat ook hij op de hoogste trede van het ere-platvorm mocht plaats nemen. Verdere goede prestaties waren er nog van Wieteke de Wit die een mooie 2e prijs mee naar huis mocht nemen na een goed optreden op de wedstrijdmat. Tom v. Stokkem liet zich in de finale te gemakkelijk verrassen waardoor een zekere le plaats verspeeld werd, maar de nu behaalde 2e plaats was toch ook nog erg goed op dit zware toumooi. Bij de meisjes t/m 39 kg, drongen 2 leden van onze vereniging door tot de prijswinnaars. In een onderling duel moesten Rianne Peeters en Helga Witzel uitmaken wie met de zilveren of bronzen plak huiswaarts keerde. Helga slaagde erin Rianne te verslaan zodat zij het zilver voor haar op eiste. Bij de heren senioren behaalde Ronnie Smits t/m 65 kg een 2e plaats achter de Nijmeegse judoka Marko de Kluis. Met goed verzorgt en agressief judo mag deze 2e plaats een goede prestatie genoemd worden. Twan van Bussel, uitkomend in de klasse t/m 71 kg, verslikte zich in de wedstrijd om een finale plaats. Na een ruime voorsprong te hebben genomen moest hij zich 30 seconden voor het einde van de 5 minuten- durende wedstrijd verrassen en verloor daardoor een zekere plaats op het podium. AANNEMERSBEDRIJF M.J. Teunissen bv Het juiste adres voor: - stallenbouw - woningbouw - industriebouw - verbouw - mestopslagsilo's - kunststof en houten kozijnen onder KOMO-garantie. Lovinckplein 5 - Ysselsteyn Tel. 04785-1406/1811 kijken of ze vooruitgang boeken met trainen. Het zijn dus geen wedstrij den. Iedereen test gewoon zijn of haar eigen kunnen. De testlopen zijn ook voor niet- leden toegankelijk. Deelname aan de trimlopen is gratis. Het derde team heeft de uitgestelde wedstrijd tegen het 2e team van Eindhoven, afgelopen zaterdagmid dag, in de eerste drie ronden in totale winst om kunnen zetten. In de tweede ronde werd er gelijk gespeeld en alleen de laatste ronde werd met minimaal verschil verloren. Beste speelster was Jo Litjens met 108 slagen over vier ronden. Hierdoor werden zij herfstkampioen. Zondagmorgen werd de tweede uitgestelde wedstrijd tussen ons tweede en Mierlo 4 gespeeld; met als inzet niet alleen de koppositie en zodoende eveneens herfstkampioen, maar bovenal moest er royaal gewonnen worden. Dit was nodig omdat, in de eerder afgebroken wedstrijd de eerste ronde verloren werd. Daar kwam nog bij dat onverwacht van de invaller gebruik moest worden gemaakt, P. Jacobs, die overigens een goede partij speelde. De tweede en derde ronde werden royaal in winst omgezet en helaas kwamen zij in de vierde en laatste ronde net een slag tekort om de totale winst naar zich toe te kunnen trekken. Toch mochten zij met dit resultaat tevreden zijn. Het eerste team was al vrij en ook zij voeren in de hoogste klas de ranglijst aan. We zijn zeer benieuwd wie er in het voorjaar, bij de aanvang van de tweede helft, het langste deze koppositie blijft aanvoeren... Wie weet krijgen we een uitgebreide receptie, bij al deze kampioenen... Drie van onze spelers hebben afgelopen weekend deelgenomen aan een internationaal golftoumooi te Paffendorf, West Duitsland; zondag morgen om zes uur gingen zij op weg naar deze voor hun nog onbekende baan. Hét resultaat mocht er zeker zijn: op dit moment (er moest toen wij vertrokken nog een groep van vijftig deelnemers van start gaan.) staat Harrie Lenssen op een schit terende derde plaats met 100 slagen over vier ronden, gevolgd door Hans Peeters met 106 slagen achter. Al met al een zeer geslaagd tournooi, waarbij deelname zeker voor herhaling vat baar is. Komende donderdagavond begint ons winterseizoen, met het kaarten. Er wordt „getoept", „gerikt" en „gejokerd". De aanvang is om acht uur bij zaal van Dijk te Oostrum. Zondag 16 oktober jl. werd de Keizer Trofee verschoten. Winnaar werd na afkampen P. v.d. Broek met 18 punten. Daarna werd nog een extra ronde verschoten. Zondag 23 oktober was de laatste zondag van het Herfstkampioen- schap. Kampioen werd J. Willems na afkampen met 25 punten. 2e L. Pullens 3e P. v.d. Broek 4e P. Willems 5e W. Jacobs Daarna was er nog een Extra ronde. le P. v.d. Broek 2e J. Willems 3e P. Willems 4e L. Pullens 5e M. Willems Over het seizoen 1988 werd beste schutter met 101 punten: P. v.d. Broek. Hij is winnaar van het Algemeen Klassement. Deze titel werd beloond met de Antoon Thijsen Trofee. Op zaterdag 19 november a.s. zal het seizoen afgesloten worden met een feestavond. Aanvang 20.00 uur. Wij hopen op een goede opkomst /an al onze leden. H.S.V. 't Alvertje Oostrum Selectie Jeugd Wereldkampioenschap Rob Wijnhoven uit Wanssum, lid van onze vereniging is eerste geworden bij de selectiewedstrijd voor het Jeugd Wereldkampioen schap dat volgend jaar in Joegoslavië gehouden wordt Deze afvaardiging bestaat uit vijf leden. Rob proficiat met je behaalde succes. De uitslag van de tweede wedstrijd van de korte hengels van het Winterkoningsvissen is; 1 A. Gooren, 2 H. Theeuwen, 3 Sj. Theeuwen, 4 J. Maessen, 5 Th. Jacobs. A.s. zaterdag is de derde wedstrijd. Bij de koppelwedstrijd van Velden was de 2e plaats voor het koppel P. Kunen - M. Goorts. Bij de vijf-dorpenwedstrijd van Venray waren er prijzen voor; H. Hendriks, P. Cuppen, M. Goorts, R. Swinkels, Sj. Theeuwen en G. Robben. Zaterdag 29 oktober is er een koppelwedstrijd van Venray en zondag vijfdorpenwedstrijd van Horst. Voor deze wedstrijden opgeven bij Huub Hendriks te Venray 04780-82994 tot a.s. donder dagavond 20.00 uur. HSV DE ROERDOMP De 5-dorpenwedstrijd van Venray werd zondag j.l. gewonnen door J.> Koenen uit Wellerlooi. Van Venray behaalden A. v. Mill, H. v.d. Hoogenhof en J. Sanders prijs. Zaterdag is de koppelwedstrijd t.b.v. het Lourdescomite Venray. Er wordt gevist van 11-15 uur in 't Leuken. Omstreeks 12 uur wordt elke deelnemer een kop erwtensoep aan geboden door het Lourdescomite. Zondag 5 dorpen van Horst. Opgeven tot hedenavond bij H. v.d. Heuvel, tel. 04780-86569. Voor uw benodigde bescheiden kunt u terecht bij H. v.d. Heuvel, Langeweg 38 Venray en v. Grootei's Hengelsport Stationsweg. SPORTSCHOOL ERISED Het derde open Wijchense judo toumooi dat altijd een zwaar en goed bezet tournooi is met judoka's van klasse en dat gehouden werd op zaterdag 22 en zondag 23 oktober jl.: Bij de jeugd had Erised vier judoka's ingeschreven waarvan er twee een plaats op het erepodium wisten te behalen, te weten: Jeroen Janssen in de klasse min. 31 kg die in een groep van 36 judoka's een tweede „plaats wist te behalen. Bij de meisjes was dat Margo Janssen die vorige week op de nederlandse kampioenschappen wist door te dringen tot een achtste plaats. Zij behaalde in Wijchen een mooie derde plaats. Roel Linssen in de klasse min. 35 kg zat in een groep van 54 judoka's en hierin wist Roel door te dringen tot de laatste 6. Maar omdat hij toen zijn eerste partij verloor, viel Roel net buiten de prijzen. Bij de Heren op zondag hadden we acht judoka's ingeschreven.In de klasse min. 60 kg was Theo Wijnhoven oppermachtig en behaalde een eerste plaats. In de klasse min. 71 kg wist Marcel Verhorstert een derde plaats te behalen. In de klasse min. 78 kg drong Hub Thijssen door tot de Finale. Deze werd door Hub ver loren, maar daardoor behaalde Hub een toch mooie tweede plaats op het podium. Peter Verhorsterta behaalde in de klasse min. 86 kg een verdiende eerste plaats. In de klasse min. 95 kg was het Peter Beurskens die een derde plaats wist te behalen. BEDRIJFSBOWLING COMPETITIE Uitslagen tweede klasse. NLW bedrijven-AMS 3-1 Nelissen van Egteren TF-Nestle 0-4 Torro-Centientje 3-1 De Lelie-Jacobs/Arts comb. 2-2 Koploper De Lelie kon het altijd zeer gemotiveerde team van Jacobs/Arts comb, niet op de knieën krijgen. Zelfs de hoogste serie tot nu toe bleek niet voldoende om de over winning te grijpen, hetgeen begrijpe lijk wordt als je weet dat Jos Arts een voor hem „onmogelijke" hoge score op de latten wist te leggen. Nestlé 1 profiteerde onmiddelijk van de misstap van De Lelie. Bij Nest lé 1 was het Paula Hendriks die haar teamleden inspireerde tot grote daden. Uitermate spannend was het bij NLW tegen AMS Met slechts 12 pins voor sprong trok NLW aan het langste eind. Bij Centientje was Toon Millen goed in vorm. Toch kon zijn hoge se rie niet voorkomen dat het erg constant spelende Torro-team de pun ten inpikte. De stand: 1Nestlé 1 7-3863 2. De Lelie 6-3994 3. Jacobs/Arts comb. 5-3830 4. Torro 4-3838 5. NLW 4-3671 6. Centientje 3-3804 7. Nelissen van Egteren TF 2-3566 8. AMS 1-3639 HUISLEAGUE BOWLING BOND IE KLASSE Taxi Stoks-Pinhunters 0-4 Altijd Raak-SVCB Swaghoven 3-1 Franssen Keukens-Sigm. Bowling 2-2 Strikers-Magic Line 0-4 2E KLASSE Golden Wonder-Hit Miss 1 -3 Club Up-Café Oud Meerlo 2-2 Scores-Red Arrows 0-4 De Treffers-BLS Close Encounters 3-1 Stand le klasse 1Magic Line DD De Steeg 21 2. Altijd Raak Cor Paint 20 3. Pinhunters 17'/2 4. TaxiStoks 16 5. SVCB Swaghoven TV 16 6. Sigma's Bowling Venray 14'/2 7. Franssen Keukens 14 8. Strikers 9 Stand 2e klasse 1. Hit Miss 20 2. Red Arrows 20 3. De Treffers 19 4. BLS Close Encounters 19 5. Café Oud Meerlo 16 6. Club Up 15 7. Scores 13 8. Golden Wonder 7 Op de zondag afgesloten Zuid- Nederlandse Kampioenschappen voor fietscrossers heeft de Venray er Peter Stiphout opnieuw successen geboekt. Die kampioenschappen omvatten in totaal vier wedstrijden, die in de afgelopen weken zijn gehouden in Volkel, Made, Eindhoven en als laatste Nistelrode. Bij de 20-inch-- klasse (kleine wielen) had de Venrayer na de wedstrijd in Eindhoven al zoveel punten behaald, dat het kampioenschap hem in deze klasse niet meer kon ontgaan. De wedstrijd in Nistelrode was dus feitelijk maar een formaliteit. Peter, die normaal met 24-inch- wielen rijdt - dus een groter formaat - beschouwt de wedstrijden op de kleine wielen eigenlijk als trainingen, zoals hij die ook bij de Fietscrossclub Venray rijdt. In de Cruisers-klasse kwam Peter zondag jl. uiteindelijk terecht op de tweede plaats. Al met al weer pittige prestaties. Een woord van waardering voor de monteurs van de P.L.E.M. die juist op tijd een stroomstoring op de hoofdleiding in de wijk Landweert wisten op te heffen. Dankzij hun, konden de wedstrijden prima op tijd aanvangen. De spits werd afgebeten door Deuce uit Merselo tegen Geijsteren. Joos Bonants en Annie van de Heuvel wonnen van het koppel Jacobs-Baltussen en haalden daarmee 2 punten binnen. De overige partijen werden in winst omgezet door Geijsteren. De Goozers uit Konings- lust hadden niet al te veel moeite met de Bloemetjes uit Venray. Mart v.d. Helm kon dan ook een 8 - 0 overwinning op zijn wedstrijdformu lier invullen. Dit had tevens als gevolg dat Tiny Peerlings de "smartprijs" in ontvangst mocht nemen. De wedstrijd V.O.P. Horst - Ons Moe, Venray had een buitengewoon spannend verloop. Annie en Jos van Bree wonnen hun mixed tegen Els v.d. Berg/Joop Schoonderbeek waar tegenover stond, dat de andere mixed door Ons Moe werd gewon nen. De dubbels: vader en zoon Schoonderbeek tegen Arts/v. Bree en Drea Driessen/Els v.d. Berg tegen Hanny Arts/Annie v. Bree kwamen op het conto van Ons Moe. Tot slot pakte Top-Gun uit Merselo tegen team Derks de tweede overwinning in successie. De uitslagen: Deuce - Geijsteren 2 - 6 De Goozers-De Bloemetjes 8-0 V.O.P.-Ons Moe 2-6 Top-Gun-Team Derks 6-2 Het programma voor zaterdag 29 oktober: Air'Techniek-De Meppers 17.00 Efkes Zwiëte-Ons Moe 17.45 T.Z.N.-One-In 20.00 De Schavelears-Team Arts 20.45 Steeds vaker komt in de media het jaar 1992 naar voren als baken voor de aanstaande Europese eenwording. In dat jaar moeten grenzen vervagen en moet Europa als een groot machtsblok naar voren treden. Voor de landbouw is de verdere Europese eenwording gunstig. Af zetmarkten zullen eenvoudiger be reikt kunnen worden. En vooral Nederland heeft daar baat bij. Maar wat moet men doen om naar 1992 toe zo goed mogelijk voor de dag te komen. Welke rol spelen heden daagse problemen hierbij, zoals overproductie, tekorten en milieu problemen. Over deze problematiek organiseert het CDJA-Venray in samenwerking met de LLTB-Venray en het AJW- Venray een thema-avond. Deze avond vindt plaats op donderdag 3 november a.s. om 20.00 uur in het gemeenschapshuis te Leunen (Al- bionstraat 28). Op deze avond zal een forum proberen duidelijkheid te verschaffen over deze problematiek. Forumleden zullen zijn: Jan Loonen (voorzitter DMV Campina); Pierre van Horen (voorzitter LLTB); Joris Schouten (o.a. CDA le Kamerlid). Het programma van de avond is als volgt: 20.00 Opening 20.05 Voordrachten Forum 21.15 Pauze 21.30 Beantwoording vragen en discussie 22.30 Sluiting. Omdat deze problematiek iedereen aangaat willen we allen die in de gelegenheid zijn uitnodigen deze discussie bijeenkomst te bezoeken. Het belooft een interessante avond te worden. Kalender knutselclubs 31 okt. Luchtballon maken van papiermachee. 01 nov. Idem. 02 nov. stempelen met aardappelen. Kalender overige activiteiten Elke dinsdagmiddag 14.00 uur dansen voor ouderen in het wijk centrum 't Schöpke. 11 nov. St. Maarten. U wordt verzocht geen hout of anderszins te storten op het terrein aan de Hardeweg. Overtreding van het verbod van storten is door de gemeente strafbaar gesteld. Gelieve u hieraan te houden. Aanstaande dinsdag 1 nov. verga dert de wijkvereniging in het wijkcentrum 't Schöpke. Aanvang 20.30 uur. Deze vergadering is openbaar. Inbraak- en brandpreventie...2 on derwerpen, die hopelijk niet alleen de belangstelling van velen onder U zullen wekken, doch die U ook in de praktijk zult willen toepassen. Hoe, dat komt U te weten op onze informatie-ochtend op dinsdag 8 november in wijkcentrum de Kiosk. Het programma duurt van 9.00 uur tot 11.15 uur, de kosten bedragen 2,75 incl. 1 kop koffie èn er is een crèche aanwezig. Vergeet het niet, noteer de datum op Uw kalender, want bedenk: voorkomen is altijd beter dan genezen, dus laten we dieven en vuur geen kans geven!! Voor nadere inlichtingen kunt U bellen naar Lenie Gosling (tel.81059) of Ria v. Brederode (tel.87042). Dinsdag 1 november a.s. houden wij- een kienavond voor onze Leden in zaal „In den Engel", aanvang 1945 uur. Verder worden er in de maand november nog twee Ledenavonden gehouden, nl. op 15 november en op 29 november. Hierover kunt U, Uw programma-blad raadplegen. Lopersgroep: Zaterdagmorgen We vertrekken om 7.15 uur voor een duurloop van 10 km, vanaf aanvang Wandelpad op het Lorbaancircuit. Maandag- en donderdagavond verza melen om 18.30 uur vanaf St. Antho- niusveldweg conditielooptraining over 10 km op harde ondergrond voor lan gere afstand, route rondom Venray. Trimmers. Zondagmorgen op het Lorbaan circuit een gevarieerd trimprogramma. Ver zamelen en aanvang om 9.00 uur bij parkeerplaats wandelpad. Inlichtingen P. Loomans, Ouvertu restraat 14, tel. 85384. donderdagavond vanaf 21.30 uur LADIES NIGHT IN ZAZOU Cocktail van de week EL DORADO Mocktail van de week (zonder alcohol) PUSSY FOOT Ladies Vt prijs!! VAK O Het ziet er naar uit, dat binnenkort een ingestelde werkgroep aan het college van Burgemeester en Wet houders zal adviseren hoe men Vak O de Algemene Begraafplaats :hhuizen dient te bewaren voor [et nageslacht. En of men daar dan titel „monument" aan gaat 14 KRT. GOUDEN RINGEN MET DIAMANT Venray. Si. Hubert. Helmond Groie Markt 7. Venray. lel. 04780-86817 verbinden of niet, doet natuurlijk niet ter zake. Waar het ons met deze serie om te doen was - het behouden van een stuk Venrayse geschiedenis, in grafmonumenten geschreven - zal daarmee bereikt worden. „Jullie schrijven allemaal over Venrayse mensen van vroeger die wat gedaan of betekend hebben. De gewone man komt er weer eens niet aan te pas.." Een stil verwijt dat we inderdaad moeten beamen. Het enige excuus dat we daarvoor hebben: we kennen niet iedereen en er liggen op Vak O ook honderden Venrayse mensen begraven, die hun hele leven gezwoegd hebben en braaf hebben opgepast, maar dat is dan misschien ook alles wat men van hen kan vertellen. Dat is jammer, maar waar. Niet iedereen heeft aan de weg getimmerd of een min of meer belangrijke plaats in de vroegere Venrayse gemeenschap ingenomen. Maar dat belet niet ook hun graf in ere te houden... En ze worden in ere gehouden, die graven van weleer. Wanneer men nu op Vak O komt - in de weken voor Allerzielen - treft men er keurig onderhouden graven aan; geharkte paadjes en een schat van bloemen... Onlangs hebben we in deze serie de familie Kemps in de herinnering teruggeroepen. Kemps was een van de vele kasteleins die in de vroegere jaren rond het Henseniusplein ge vestigd waren. Deze week werd onze aandacht getrokken door het graf van een andere kastelein van het Henseni usplein: GERARDUS AARTS geboren 17 januari 1900 en overleden 23 oktober 1971. Hij was gehuwd met Catharina Huisman, samen runden zij een café op de plek waar nu Bartels gevestigd is, en dat de grootse naam droeg van Café 't Centrum. Er was evenwel niemand in Venray die deze naam gebruikte - men dronk gewoon zijn pilske of borreltje bij Gerrit Aarts... Feitelijk is er weinig nieuws op de wereld. Zoals men nu spreekt van twee-verdieners was het vroeger bij vele middenstanders niet anders. Zo had elke kastelein wel een tweede beroep. Gerrit Aarts was behalve kastelein ook nog sigarenmaker. Sigarenmakers waren er in de vooroorlogse jaren, maar ook direct na de bevrijding in Venray verschil lenden. Men kende thuiswerkers, zoals Hubert van Boven en Bèr Vermeulen, die feitelijk een klein sigarenfabriekje hadden en hun produkien aan de Venrayse klanten verkochten. Sigarenfabrieken van meer belang trof men o.m. nog aan in de Veldstraat (tegenwoordig Wilhemi- nastraat - pand Thomassen) waar Eug. Esser naast zijn chichoreifabriek ook nog sigaren produceerde. Dan kende men ook nog de sigarenfabriek van Aerts in de Schoolstraat (pand Goumans) en sigarenfabriek Van der Putten in de Jan Hensenstraat (nu ongeveer naast de Middenstands- bank). Rond 1900 zouden er in Venray- centrum zeker 5 sigarenfabrieken gevestigd zijn geweest die zelfs hun produkten verkochten aan het bui tenland. Er waren dus veel sigarenmakers, die hun leven lang in loondienst werkten en hooguit thuis voor familie, vrienden en kennissen enkele sigaren draaiden. Zo ook Gerrit Aarts. Vele jaren lang reisde hij met andere Venrayers dag-in-dag-uit naar Vossen-Breuers in Tegelen - waar bekende sigarenmerken gemaakt werden. Ook naar de sigarenfabriek van Baars in Cuyck reisden dagelijks enkele Venrayse sigarenmakers op en neer. Voor hen was het een welkome gebeurtenis, toen Baars ook een sigarenfabriek stichtte aan de Draal- straat - de huidige Julianasingel. Op een door ons in de serie „oude foto'sgepubliceerde foto van de sigarenfabriek Baars, kan men onge veer honderd medewerkers tellen. Een bewijs dat deze tak van industrie destijds zeer belangrijk was in deze streken. Toen dat bedrijf zich in de dertiger jaren uit Venray terugtrok, moest men opnieuw dagelijks de trein pakken... Gerrit Aarts zijn vrouw was een familielid van de bekende Huismans die vroeger op de hoek van de Kruitweg-Langeweg woonde. Ook daar was een café gevestigd, waarin een „echt" café-orgel stond opge steld. Zo'n orgel besloeg een gehele wand van 't café en was dikwijls gebouwd in de stijl van het café zelf. Nu zijn die orgels nog alleen maar te bewonderen in orgel-musea. Jan Huisman, een broer van Gerrit Aarts' vrouw, exploiteerde ook nog een danstent waarmee de kermissen werd afgereisd. Ook in die tent stond een orgel, want live-muziek was er vroeger niet bij. Het behoeft geen betoog, dat de vrouw des huizes, in dit geval Catharien Huisman, door de week het café runde. Alleen in de avonduren en in de weekends was de kastelein-sigarenmaker ook daadwer-* kelijk achter de tap te vinden. En omdat hij „in den vreemde" werkte, ook 'n graag gehoorde verteller van het wereldnieuws. Met kermissen, allemansmarkten e.d. wanneer er veel volk „op de been" was werd ook de naast het café gelegen woonkamer bij het café betrokken. Bij het bombardement van Venray, nu vierenveertig jaar geleden, werd het pand Aarts zeer ernstig be schadigd. Meer dan noodherstel heeft er nooit plaats gehad. Uiteindelijk werd het met enkele aangrenzende pandjes compleet gesloopt om plaats te maken voor een groot winkelpand en restaurant. Het Henseniusplein had weer wat van „zijn gezicht" verloren.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 13