MODEHUIS MMI \mmn Een bijzonder aanbod tijdens de Wereldspaarweek bij Spaarbank Limburg Raads vergadering Meerlo Wanssum Raadsfracties voor ontwikkelen van het Vlakwatergebied H Vernieuwde Hema Venray VAN OORSCHOT MODE VENRAY PROMOTION spaarbank limburg Voor ai uw bankzaken Spaarbank Limburg ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS PEEL EN MAAS Tijdens de maandagavond gehou den raadsvergadering van de gemeen te Meerlo-Wanssum werden o.m. de volgende besluiten genomen. Jong Nederland Meerlo kreeg 3.150,- subsidie, voor de verbouw ing van hun Jeugdgebouw. Voor de kosten van het buiten gewoon herstel van de kerk in Wanssum werd een subsidie van 10% van de kosten, tot een maximaal bedrag van 5.340,- beschikbaar gesteld. Tot een maximum van 9.400,- kan in Tienray de speelplaats van de basisschool verbeterd worden. De raad had geen moeite met de beschikbaarstelling van een krediet van 12.500,- voor advieswerkzaam heden inzake de koppeling van de huidige centrale antenne-netten. Of er een samenwerking zal komen met de CAI Venray, moet uit dat onderzoek blijken. Als er beslissingen moeten worden genomen zal de raad natuur lijk worden geïnformeerd. Intussen wordt met ingang van 1 januari a.s. het abonnementsbedrag voor de CAI verhoogd tot 45,-. De raad beurde de verordening goed, op de heffing en invordering van een toeristenbelasting. Globaal komt dat neer op 0,50 per persoon bij overnachting. De gemeente rekent erop dat die belasting 77.500,- zal opleveren. Alle fracties wensen dat dit bedrag aangewend zal worden ten behoeve van het toerisme. Geen belasting behoeft betaald te worden door jeugdbewegingen die in georga niseerd verband in de gemeente kamperen. De tarieven van de afvalstof fenheffing werden verhoogd tot 123,- per perceel. Camping 't Karrewiel zal eenmalig 3.052,- betalen terwijl Het Roekenbosch voor 61,50 per recreatiewoning wordt aangeslagen. Ook kwam de legesverordening aan de orde, maar in de commissie Algemene Zaken zal die verordening nog eens worden getoetst om te bekijken of die niet in enkele gevallen zal moeten worden aangepast, ten einde de inwoners meer waarborgen Antonia Kemps-Baltissen, geboren 19 april 1870 te Venray; Mr. Harry Kemps, geboren 23 oktober 1906 te Venray; Anna Kemps, geboren 14 juli 1911 te Venray; en Truus Tijssen, geboren 22 augustus 1926 te Venray. In een gezamenlijk graf met een grote tombe hebben zij op VAK O hun laatste rustplaats gevonden. Jean Kemps met zijn echtgenote Antonia Baltissen exploiteerden op het Henseniusplein een goed lopend café met slijterij. Zij werden daarbij geholpen door hun dochter Anna, want Jean (of Sjang zoals ze in Venray zeggen) was op het moment van het bombardement al 80 jaar. Behalve café en slijterij - waar men nog voor een maatje jenever of brandewijn terecht kon - was in een aangrenzend pand nog een aanneem- depot gevestigd voor Van Gend Loos. Ook de daarvoor benodigde administratie werd door Jean of zijn dochter verzorgd, óf het moest zijn dat de vrachtrijders van hun bestel lingen terug waren en dan het aan nemen van grote en kleine vrachtjes voor hun rekening namen. De familie. Kemps had behalve zoon en dochter Harry en Anna nog meer kinderen. Een dochter, Marie, was getrouwd in Boxmeer. Een andere dochter was kloosterzuster, terwijl twee priesterzonen in de Nederlandse Antillen hun heilzaam missionariswerk verrichtten. Harry Kemps was meester in de rechten - advocaat dus. Een speciale praktijk hield hij er niet op na. Wie hem „hebben moest" wist hem wel te Poststraat 9, 5801 BC Venray, Telefoon 04780 - 89760 Donderdag 13 oktober - Pagina 5 In haar algemene beschouwingen op de begroting voor het komende jaar zegt de PvdA-fractie veel te voelen voor het ontwikkelen van een z.g. Vlakwaterplan, zoals zij al eerder heeft betoogd bij de behandeling van het Maasvalleiprojekt. Dat lijkt de fractie zinniger dan de aanleg van een golfbaan in Venray, waarop niemand zit te wachten. De fractie konstateert, dat sommi ge voorzieningen in het gebied Vlakwater goed draaien; een aantal voorzieningen behoeft aanpassing en een aantal afwezige voorzieningen zou kunnen worden ingepast. Gesteld wordt, dat dit plan kan worden aangemeld en verdedigd binnen het Maasvalleiprojekt. Al is er dan geen geld, plannen kunnen worden ge maakt en de PvdA-fractie is bereid haar medewerking bij het maken van dit plan te verlenen. Ook de fractie Samenwerking spreekt zich uit voor een integraal plan Vlakwater, waar ook het St. Odapark onderdeel van uitmaakt. Het Odapark, een aantal jaren geleden voor veel geld gekocht van de zusters Ursulinen, moet onderhouden en opgeknapt worden, wil het voor het publiek toegankelijk worden. Twee jaar geleden lanceerden de Lions Club in Venray een plan voor het aantrekkelijk maken van het park onder supervisie van een eigen beheerder. De gezamenlijke service clubs in Venray zouden voor het nodige geld zorgen. Het plan werd met gejuich ontvangen, maar er kwam tot nu toe niets van terecht. Dit jaar is het plan nauwelijks nog in de belangstelling gekomen. Maar desondanks heeft dat Oda park dit jaar ruim 50.000 gekost, waarvan 22.000 als kapitaalslasten van de destijds daarin geïnvesteerde bedragen. De fractie v.d.Vorle, eveneens voorstandster van een Vlakwaterplan gooit de aanleg van een golfterrein ver weg, maar ziet in Vlakwater een ideale gelegenheid voor oudere kampeerders, vanaf 55 jaar, tot recreëren. De fractie v.d.Vorle verwondert er zich in haar algemene beschouwingen over, dat de storm, die destijds over het Odapark trok, plotseling is geweken voor een hoge drukgebied van financiële consequenties. De PvdA-fractie drukt zich ietwat sterker uit en noemt het beleid van B en W rond het opknappen van het Odapark ronduit een farce. Zij stelt de keiharde vraag „of er in het gemeen tehuis nog ergens ook maar één wet houder te vinden is, die iets wil of kan doen voor het Odapark" en constateert, dat dit park in het slop zit. Ook de fractie „Samenwerking" is bang, dat het Odapark in het ver geetboek is bijgeschreven. Wethouder Claessens moest jam mer genoeg toegeven, dat er van het Odapark niets nieuws te melden valt. „Het loopt daar niet zoals men mocht verwachten", verzuchtte hij.... GROOT OLIESPOOR De brandweer moest worden ingezet voor verwijdering van een groot dieseloliespoor, vanaf de Oude Oostrumseweg - via de Oostsingel naar de Nieuwe Maasheseweg en Noordsingel. Zeer waarschijnlijk is die dieselolie uit de tank van een vrachtauto gelopen. Het gelukte de politie echter niet die vrachtauto op te sporen. zomer een eenvoudig terrasje - zonder plastic meublement, maar met dege lijke houten café-tafels en stoelen. Aan dit idyllische Venray kwam ook vier en veertig jaar geleden een eind.... Wandelend over VAK O kan één naam op een grafsteen die herinnering weer oproepen. agins peel en maas Gisteren, woensdag, opende de compleet vernieuwde Hema te Venray haar deuren voor het publiek. Na de verbouwing is een groot aantal vernieuwingen aangebracht in de vestiging. Het winkelbeeld is vol ledig vernieuwd en de indeling is veranderd. NIEUWE WINKELVORMGEVING De geheel verbouwde Hema is ingericht in een nieuwe stijl. Door gebruik te maken van moderne kleuren en door het toepassen van een nieuwe bewegwijzering, wordt een overzichtelijker en eigentijdser winkelbeeld gecreëerd. Zo geeft de kleur blauw de beweg wijzering, de kassa's en de klanten service aan, terwijl groen de kleur in de consumptie is en grijs het winkel beeld completeert. UITBREIDING ASSORTIMENT Op een verkoopoppervlak van 1340 m2 wordt het assortiment van de Hema in de bekende prijs-kwaliteit verhouding aangeboden. Nieuw in Hema Venray is ook het assortiment van zo'n 20 verschillende vlaaien. In de vernieuwde Hema bevindt zich aan de Schoolstraat een lunch- coffeeshop, die 60 zitplaatsen telt. Het assortiment bestaat uit vele soor ten gebak, diverse broodjes en warme snacks. Omdat de lunch-coffeeshop ook lonkt naar het publiek tijdens de lunch-pauze, is Hema Venray voort aan de gehele dag open - van 9 tot 18 uur. De directie verwacht dat meer dere zaken in Venray dit voorbeeld zullen volgen en afzien van een winkelsluiting in het middaguur. In 't bedrijf werken zo'n 25 full-time krachten en een 45-tal part-timers. ILLEGALE ONTGRONDING De politie maakte proces verbaal op wegens ontgronding zonder ver gunning, op een perceel aan de Veld- straat te Merselo. Ook een 47-jarige vrachtwagenchauffeur uit Geffen kreeg een proces verbaal opgemaakt toen hij die op illegale wijze verkregen zand vervoerde. POLITIE MOEST OPTREDEN Het is meer aan de takt van de politie te danken dat de ordever storing bij het uitgangscentrum in Ysselsteyn geen ernstige vormen aannam. Met zachte drang en met veel praten gelukte het de polite de orde te herstellen, voordat die esca leerde. Een aantal jongeren was door de eigenaar buiten de deur gezet. Dat hadden ze alleen aan zichzelf te danken, maar desondanks nam men dat niet. VERKEERSONGEVALLEN TE HOGE SNELHEID Vermoedelijk door een te hoge snelheid op de Henri Dunantstraat, ter hoogte van „De Hulst", werd een personenauto, bestuurd door een 44-jarige Amsterdamse, bijna fron taal aangereden door een personen auto uit Meerlo. Bij de botsing werd de dame dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. DE MODERNE MAN. ONKREDKBAAR EN ONTSPANNEN. ZOEKT ZIJN HEMOEN MET ZORG OlT. NEEMT ALLEEN GENOEGEN MET DE ALLERBESTE KWALITEIT. Grotestraat 73. Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. VAK O Oktobermaand bevrijdings maand. Vier en veertig jaar geleden - op 12 oktober 1944 - maakte een niets ont ziend bombardement van het Venray- se centrum een grote puinhoop. Vijf en dertig Venrayers vonden daarbij de dood, terwijl men nog diezelfde morgen 9 slachtoffers van granaat- inslagen had begraven. Ook hun graven liggen sinds 1971 in Vak O op de Algemene Begraaf plaats Boschhuizen. Niet alleen die 9 en die 35 oorlogsslachtoffers, maar °ok zij die al eerder of zelfs nog na de bevrijding van 18 oktober hun leven gaven in het onmenselijke oor logsdrama. Vijf en negentig in totaal. Hun graven zijn veelal kleine monumentjes op de dodenakker die we de naam VAK O gegeven hebben. Ook op de kerkhoven van Venrays kerkdorpen liggen mensen begraven die door oorlogsgeweld om het leven kwamen. Bijna zestig in totaal. Op enkele van die graven treft men het eenvoudige gedenkteken aan, dat de Nederlandse Oorlogsgravenstich ting heeft uitgegeven voor hen die vielen voor het vaderland. Op die 12e oktober 1944 viel één van de 576 brisantbommen van 250 pounds op het pand Kemps, op de hoek van het Henseniusplein-School- straat - thans Chinees-restaurant Peking. Het pand, bestaande uit een groot café, slijterij en woonhuis, werd totaal vernield. Buurtbewoners hielpen mee de stoffelijke resten te bergen van hen die in een te zwakke kelder gedacht hadden te overleven. Omdat er voorlopig noch aan begraven noch aan opbaren te denken viel, werden de slachtoffers in het naast gelegen winkeltje van Beerkens neergelegd. Die slachtoffers waren: Jean Kemps, geboren 6 juni 1864 te Weert; vinden: was het niet in het café, dan wel in de intimiteit van de huis kamer.... Op het gezamenlijke bidprentje van deze vijf oorlogsslachtoffers lezen we onder meer: „Anna, bijgestaan door de trouwe dienstmaagd Truus, ver lichtte en verblijdde in kinderlijke toewijding en grote zelfopoffering de levensavond van vader en moeder." Ook Truus Tijssen moest de be vrijding van Venray met de dood betalen. Als inwonende dienstbode - slechts 18 jaren oud - stierf ook zij onder de metershoge puinhopen. Café Kemps was een in Venray en omgeving zeer bekend etablissement. In de dertiger jaren herbouwd, was het tóch een pand dat bij het oude Henseniusplein paste. Het was tevens het eerste café aan 't plein dat een biljart in de gelagkamer had opge steld. Als men er als jongeman ook eens wilde gaan biljarten werd men echter met argusogen aangekeken, want dat biljart was voor de „grote" mensen - de jeugd moest maar gaan biljarten in het patronaat.... Ter gelegenheid van de Wereldspaarweek kunt u bij Spaarbank Limburg weer een TOP-rekening openen meteen minimum inleg van f 500,-. Over één jaar komt uw geld weer vrij en ontvangt u de extra hoge rente van maar liefst 5%%. De enige voorwaarde is dat u snel beslist. Want dit aanbod is even zeldzaam als tijdelijk: alleen van 17 t/m 21 oktober 1988. EEN ABONNEMENT WAARD! Het oude Henseniusplein was niet alleen omringd met fraaie oude bomen, maar ook met een „krans" van café's. Men kende er behalve Kemps, het café Aarts (nu Bartels), het café Wijnhoven (nu Leo Nooy- en), het café Verriet (nu bloemen- zaak), het café van de Coöperatie (nu Coenders), het café Hoedemakers (nu fotohandel), het café van de Gouden Leeuw, en tenslotte café Kupers (thans Hulsman). De café's van Wijnhoven, Verriet en de Coöperatie zijn al in de dertiger jaren verdwenen. Na de oorlog - bij het definitieve herstel - verdwenen ook de café's Aarts en Hoedemakers, terwijl ook de Gouden Leeuw geen lang leven meer beschoren was. Vooral met de wekelijkse markten en zondags na de hoogmis konden al deze café's op een drukke klandisie rekenen. Het was heel gebruikelijk dat men van het ene café naar het andere ging om er een pilsje of 'n borrel te drinken en de laatste nieuw tjes uit te wisselen. Het Henseniusplein was toen uit sluitend veemarkt, waar koeien en biggen verhandeld werden. De kramerijenmarkt op dit plein dateert pas van na de oorlog. Alle genoemde café's hadden in de te verschaffen. Veel woorden had men nodig bij de behandeling van het Ontwerp Regionaal Ontwikkelingsplan Noord- Limburg. De raadsvoorzitter wist een gedeelte van de zorg weg te nemen, door te verzekeren dat niet alles naar het stedelijk gebied Venlo-Tegelen zal gaan. Alle fracties waren het er over eens dat de Jachthaven in Wanssum opgenomen zal moeten worden in dat plan. De Provincie besüst, als er gelden beschikbaar komen, waaraan die besteed gaan worden. Zeker heeft Venlo een voortrekkersfunctie, maar het behoeft niet zó te zijn, dat „de Maaspoort" alles zal opslokken. Of de gemeente Meerlo-Wans sum zich geroepen voelt, tot anti- apartheidgemeente uitgeroepen te worden, zal eerst nog besproken worden in de commissie Algemene Zaken. Die toezegging kreeg de PK fractie. "COLLEGE: BLAOS VAN DE DE TORE" ZEGT DE PVDA De PvdA-fractie is niet tevreden over het door de gemeente gevoerde promotie-beleid; het promoten van onze gemeente. In haar algemene beschouwingen staat te lezen, dat de gemeentelijke aanpak rondom het Prodima-gebeuren een demonstratie was van hoe het niet moet.... De fractie zegt jarenlang te hebben gepleit voor een meerjarenaanpak, gebaseerd op een uitgewerkt beleids plan. Het college kondigde aan bij de behandeling van de begroting voor 1989 aandacht te besteden aan het Venray-promotiebeleid. Omdat het college deze belofte niet waar heeft gemaakt, vraagt de fractie met klem aan B en W hun visie hierover spoedig mee te delen. Bij een integraal plan dient volgens de PvdA tevens uitvoerig stilgestaan te worden bij de plaats en taak van de afdeling voorlichting binnen dit geheel. „College: blaos van d'n tore" adviseert de PvdA-fractie.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5