n JOS ARTS PEEL EN MAAS U Openbare orde en veiligheid S Yuilophaal en -afvoer Gouden bruidspaar in Veltum hlerfstvakantie Bodywarmers slechts 69,95 3roek en Sweatshirt Combinaties mt. 116-176 als set 89,95 Peuterspeelzaal De Blokkendoos Raad bezorgd over de toestand van wegennet Nelissen van Egteren krijgt prijs voor kaderopleiding Buitenlandse presentatie NMB bank Venray Weinig vrouwen solliciteren naar een ambtelijke functie Hotel Restaurant De Zwaan OERMETTEN v.a. 27,50 iray ent pene Onder dit hoofdstuk van de aneente begroting is ook de enrayse polite vermeld. Zowel het IDA als de PvdA hadden gevraagd 5ór de begrotingsbehandeling van volgend jaar een herziend slddsplan op tafel te leggen. Zowel burgemeester als de commissaris ian politie zegden dit toe. Daarbij zal ngetwijfeld opnieuw rekening moe- in worden gehouden met een verdere ikrimping van het politiekorps. Het echter vrijwel onmogelijk zijn, om innen afzienbare tijd een vergelij- 3 P ;end overzicht naar politiekosten te errichten. Een vergelijking met wlitiekorpsen in gemeenten met een elijk aantal inwoners heeft weinig n, omdat de uitgestrektheid van enray de' cijfers ongunstig beïn- floedt. De fraktie Van de Vorle had evraagd voorrang te geven aan riminaliteitsbestrijding en huurders zoeken voor de leegstaande uimten in het politieburo. De vraag is: waarop moet de iminaliteitsbestrijding voorrang rijgen? Op de hulp aan hen die hulp odig hebben? Die sociale hulp zal ngetwijfeld toch al in het gedrang omen bij verdere bezuinigingen. Of die hulp zich zover moet uit trekken dat de politie auto's met aravans gaat keuren, vroeg de heer )en Brok. Daar gaat toch veel tijd en lankracht in zitten. Of die hulp ehandhaafd wordt, komt straks in et beleidsplan tot uitdrukking. De heer Den Brok (SV) had ook iog gevraagd of de opsporing van ïilieudelicten wel voldoende aan- m lacht krijgt en of aandacht wordt eschonken aan politionele samen werking met andere korpsen. Voor het opsporen van milieude licten heeft de gemeente een persoon beschikbaar en meerdere in opleiding om naast hun ander werk tot opspo ring bekwaam te zijn. De politie heeft twee deskundigen. De politie heeft dit jaar al 27 processen verbaal gemaakt inzake overtreding van de milieuwet geving. Desgevraagd verklaarde de hoofdcommissaris dat bij overtredin gen van bijvoorbeeld het mestuitrij den nog steeds gewaarschuwd wordt. Alleen bij herhalingen volgen proces sen verbaal. Toegegeven moest worden, dat overtredingen veelal gekonstateerd worden na het ontvan gen van tips. De samenwerking met andere korpsen noemde de hoofdcommissa ris tevredenstellend, met name met de gemeentepolitie van Venlo. De samenwerking met de Rijkspolitie gaat wat stroever. Ook daaraan zal in het beleidsplan aandacht geschonken worden. Wat betreft de sterkte van het Venrayse politiekorps staat iets inte ressants te lezen in „Binnenlands Bestuur", een blad voor hogere ambtenaren, dat tweemaal per maand verschijnt. Het blad publiceert de resultaten van een onderzoek, dat het Bureau Veldkamp heeft ingesteld, op verzoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken, naar de gewens te sterkte van politiekorpsen in de gemeenten. Het Bureau Veldkamp heeft bere kend, dat Venray geen drie politie mensen zou moeten inleveren in de komende twee jaar, waardoor de sterkte zou komen op 50 agenten. ïn Voor JEUGDMODE EN al onze klanten BABYSPECIAALZAAK JRATIS IJS MARKTSTRAAT 4-6 - VENRAY - 04780-88667 :h >00 Zondag 2 oktober j.l. vierde euterspeelzaal De Blokkendoos haar ■jarig bestaan. Tijdens dit feest werd largot Vincken 'n presentje aange- oden. Als teambegeleidster en de laatste 4 aar als leidster is Margot al vanaf de prichting bij de peuterspeelzaal be- De toestand van de wegen, pleinen parkeerplaatsen heeft de volle indacht van de vijf fracties in de enrayse gemeenteraad, want iedere factie schenkt in haar algemene eschouwingen veel aandacht aan dit "rgelijke onderwerp. .In verband met het feit, dat vele iren op een rij door het college wag wordt gemaakt van de on- 'ogelijkheid het noodzakelijke 'nderhoud te verrichten, vindt het ■DA dat de meerjarenprognose «nog in de gemeenteraad moet 'orden besproken. Het achterwege laten van nood- akelijk onderhoud aan wegen zal o'gens het CDA op termijn leiden ot óf herstellen als asfaltwegen óf mbouwen tot zand- en puinwegen. let de fractie Samenwerking advi- eert het CDA snel een pakket maat- 8elen te nemen om het verval van egen tegen te gaan. Wat betreft het fietspad langs de eekweg vraagt het CDA of het J"ege bereid is om in de begroting '89 en ook daarna een bedrag te "nen voor algeheel herstel. Maar de "dA stelt n haar algemene be bouwingen, dat er belangrijker toriteiten zijn dan dit fietspad. trokken. Ook tijdens het feest was Margot actief bezig met het schmin- cken van kinderen. Het hele team en de ouder-commissie hadden hun best gedaan om leuke zelfgemaakte spul len te verkopen. Vooral ook door 'n cheque, overhandigd door de wijk- vereniging, is de bijdrage op deze feestdag zeer geslaagd te noemen. Wij willen dan ook alle kinderen, ouders, opa's en oma's en alle andere mensen heel hartelijk bedanken voor het welslagen van dit feest. Het CDA verwacht van het college in 1989 een notitie, waaruit blijkt, dat de parkeervoorziening in de toekomst geen blijvende problemen kan ople veren. Volgens de fractie v.d.Vorle kan het centrum van Venray aan de noord-oostzijde nog aantrekkelijker worden gemaakt, als tegelijk met de verharding van de parkeerplaats bij het raadhuis, een verharde verbinding achter de Groter Kerk wordt aange legd naar de parkeerplaats aan de Eindstraat. De PvdA houdt een pleidooi voor het afsluiten van de Schoolstraat voor het autoverkeer en doet de suggestie de kosten van dienstverlening door gemeentewerken bij allerlei activitei ten te verhalen op degenen, die daar baat bij hebben. In dit verband meent de fractie, dat ook de kosten van inzet van politiemensen mede nader zou moeten worden bekeken. Het eventueel definitief verkeer- vrijmaken van de Schoolstraat komt niet eerder aan de orde dan bij de evaluatie van het centrum-verkeers plan en de volledige reconstructie van het zuidelijke gedeelte van die straat. Het is inderdaad zó, dat gemeente werken vooral in de weekends dik wijls 5 of 6 keer moet assisteren of voorzieningen treffen in kom en kerkdorpen. De kosten, die tot nu toe niet in rekening werden gebracht, rijzen de pan uit. Er is een nota in voorbereiding om dat in goede banen te leiden. Zeker zullen commerciële gebeurtenissen voortaan een rekening gepresenteerd krijgen. Uitgaande van de werkdruk zou het Venrayse politiekorps met twee agenten moeten worden uitgebreid, waardoor het totaal op 55 zou moeten komen te liggen. De resultaten van het onderzoek door het Bureau Veldkamp, dat de gewenste sterkte van alle gemeente en rijkspolitiekorpsen heeft onder zocht, zullen door een abtelijke werkgroep worden bestudeerd, waar na minister Van Dijk van Binnen landse Zaken op 12 december a.s. een definitief besluit zal nemen over die sterkte van de Nederlandse politie korpsen. EXPLOITATIEKOSTEN Reeds jaren kon het begrotings hoofdstuk politie niet sluitend ge maakt worden en moest met een tekort van tenminste 100.000 rekening worden gehouden. Tot het nieuwe begrotingsjaar kon dit tekort worden afgedekt uit de in eerdere jaren uit overschotten op deze hoofdfunctie opgebouwde reserve. Nu deze reserve is uitgeput is de vraag of dit tekort verder kan worden beperkt klemmender dan ooit. Bij analyse blijkt dat: a. de rijksbijdrage in de per soneelskosten circa 100.000 achter blijft bij de feitelijke personeelslasten van het korps; b. op deze functie een kapitaallast drukt van circa 100.000 van de niet door het rijk vergoede bouwkosten van het politiebureau (o.m. vervroeg de bouw); c. de materiële kosten van het politie-apparaat door gerealiseerde bezuinigingen circa 100.000 lager AANNEMERSBEDRIJF M.J. Teunissen bv Het juiste adres voor: - stallenbouw - woningbouw - industriebouw - verbouw - mestopslagsilo's - kunststof en houten kozijnen onder KOMO-garantie. Lovinckplein 5 - Ysselsteyn Tel. 04785-1406/1811 zijn dan de norm-vergoedingen van het rijk. Door deze combinatie van factoren ontstaat uiteindelijk het tekort van circa 100.000. De gang van zaken rond de bouw van het politiebureau is voldoende bekend. Omdat in de rijksnormen voor de exploitatie geen rekening wordt gehouden met kapi- taallasten van gebouwen (die er normaliter ook niet zijn), is het niet reëel te verwachten, dat die extra last binnen de rijks vergoedingen kan worden „weg-bezuinigd". Het komt B en W daarom aanvaardbaar voor, dat - als overigens de politiebegroting in evenwicht wordt gehouden - die (jaarlijks afnemende) kapitaallast als politie-tekort ten laste van de algemene dienst wordt genomen. Praktisch zou het mogelijk zijn leegstaande ruimten in het politieburo te verhuren. Maar het is moeilijk een passende huurder te vinden - mede met het oog op de privacy van hen die het politieburo (moeten) bezoeken. Over de toekomst van de geweste lijke en derhalve ook van de Venrayse vuilverwerking bestaat thans nog grote onzekerheid. In feite is de enige zekerheid het feit, dat de gewestelijke stortplaats „de Zuringspeel", op de grens van Horst en Sevenum, haar poorten op 1 januari 1990 moet sluiten. Op die datum verloopt de vergunning. Beide gemeenteraden hebben duidelijk te kennen gegeven niets te voelen voor een verlenging van de openstelling. INDUSTRIËLE AFVAL VERWERKING Het Gewest onderzoekt thans de mogelijkheden van industriële afval verwerking, welke - door de vereiste grootte van het vuilaanbod - in combinatie met één of meer andere gewesten zal moeten worden opgezet. Zeer concreet worden de mogelijk heden bestudeerd van samenwerking met het aangrenzende Noord-Bra bantse gewest (regio Helmond). Of dit een haalbare mogelijkheid is, zal moeten blijken uit het lopende schaalgrootte-onderzoek in de pro vincie Limburg. Wellicht vloeit daaruit de nood zaak tot samenwerking met het gewest Midden-Limburg voort. Mocht de ontwikkeling zo lopen, dat er uiteindelijk een industriële verwer king in combinatie met de regio Helmond uit voortkomt, dan zal - vanwege de tijd, welke met planont wikkeling, procedures rond vergun ningen, financieren en realiseren is gemoeid - het zoeken naar een tus sen tijdse-oplossing wel vereist zijn. Welke deze eventuele tussenoplossing zal zijn, is thans ook nog onzeker. PROVINCIAAL Kennelijk is men in Maastricht wakker geschrokken van de Gewest plannen om met Helmond de afval verwerking ter hand te nemen. Men haastte zich dan ook om te verkondi gen dat die afvalverwerking provinci aal dient te geschieden. Daarbij laat men in het midden óf dat op korte termijn kan gebeuren óf dat er nog jaren van voorbereiding nodig zijn. Duidelijk is echter wel, dat de kosten van vuilverwerking op korte termijn drastisch zullen stijgen. Uit voorlopige gegevens becijferden B en W globaal een stijging, bij het in werking stellen van een industriële afvalverwerking, naar een niveau van circa 300 per aangeslotene op de huisvuilophaaldienst GESCHEIDEN OPHALEN Het zal duidelijk zijn, dat bij dergelijke hoge kosten van vuilver werking het beperken van de hoe veelheden van groot belang is. Het instellen van een aparte ophaaldienst voor de zogenaamde G.F.T. (groen ten, fruit en tuinafvallen) is dan vrijwel onvermijdelijk. Deze G.F.T. is op tamelijk eenvoudige wijze te verwerken tot compost. Proeven, welke thans - onder andere - gedaan worden in de gemeente Nuenen onder begeleiding van de Technische Uni versiteit Eindhoven en de Katholieke Universiteit Brabant hebben tot uit stekende resultaten geleid. Basisvoorwaarde voor het verkrij gen van compost, die voldoet aan de eisen zoals deze met ingang van 1993 zullen gelden, is evenwel, dat de G.F.T. (circa 50% van de totale hoe veelheid huisvuil) niet verontreinigd is met zware metalen. Aangezien deze ook niet aanwezig mogen zijn in het andere huisvuil, dat een industriële bewerking (waarschijnlijk verbran ding in combinatie met elektriciteits opwekking) ondergaan zal, is het instellen van een separate inzameling voor het klein chemisch afval op korte termijn geboden. De kosten, welke op circa 20 per aangeslotene zullen komen, dienen dan in het afvalstoffenrecht te worden opgeno men. B en W zijn voornemens in de loop van 1989 daartoe een voorstel aan de raad voor te leggen. NA DE SLUITING Ten aanzien van de gewestelijke stortplaats „de Zuringspeel" merken B en W nog op, dat zich daar thans de noodzaak voordoet tot het treffen van voorzieningen ter bestrijding van de verontreiniging van het grond- en oppervlaktewater. Bijvoorbeeld de afdekking van de stortplaats en 't afvoeren en zuiveren van het percola- tiewater. Deze voorzieningen zijn begroot op 12.000.000,-. Ter dekking van deze kosten is het particulier storttarief op 1 juli 1988 verhoogd van 12,50 per m3 naar 28,- per m3. Op 1 januari 1989 zal de kosten- omslag voor de huisvuilverwerking voor de gemeente worden verhoogd van 4,15 per inwoner tot 8,50 per inwoner. In de praktijk betekent dat, dat de afvalstoffenheffing komend jaar wordt verhoogd tot 113,40. DONDERDAG 13 OKTOBER 1988 Nr. 41 HONDERDENNEGENDE JAARGANG Ongetwijfeld zal op donderdag 27 oktober de buurt van de Vollenberg straat in Veltum wel gesierd hebben, voor het gouden bruidspaar Tien van Tilburg en Dina Muijsers. Die hoog tijdag zal begonnen worden met een plechtige Eucharistieviering in de parochiekerk van Merselo, om half twee, waarna bruidspaar en familie in „De Wieënhof" het feest voortzetten en er recipiëren van 19.00 tot 20.00 uur. DE GOUDEN BRUIDEGOM TIEN VAN TILBURG (76) gebo ren en getogen in het Noordbrabantse Zeeland, gaat er eens goed voor zitten om zijn verhaal te vertellen. Als zoon van een keuterboer moest hij, na enkele jaren, de lagere school bezocht te hebben, maar gaan dienen bij een boer in de Schaickse-hei. Daar werd hem het werken geleerd. Verhuurd voor de prijs van....25 gulden voor een heel jaar, plus wat kleding en de kost. Later verhuurde hij zich om met een winkelwagen (met paard en kar) langs de boeren te gaan. Dat leverde een loon op tot 75 gulden....ook per jaar. Dat werken van de vroege morgen tot de late avond, in weer en wind, vond hij na twee jaar wel voor gezien en hij verhuurde zich weer bij een boer, nu voor 100 gulden per jaar. Daarvoor moest er ook geleerd worden, want de negen koeien van de boer moesten ook gemolken worden. Met trots kan hij nu nog zijn behaald Op zaterdag 8 oktober was in de Jaarbeurs in Utrecht een manifestatie „Van aannemer...tot ondernemer" ter viering van 50 jaar Kader- en ondernemersopleidingen in de bouw nijverheid. Ter gelegenheid van dit jubileum is een prijs ingesteld voor een bedrijf dat op bijzondere wijze de kaderopleidingen in de bouw heeft bevorderd. Voor de eerste keer is die prijs toegekend aan Nelissen van Egteren Bouwgroep, wegens de waardevolle bijdrage die dat bedrijf heeft geleverd ten behoeve van de ontwikkeling en verbetering van de opleidingen van kaderfunctionarissen in het uitvoe rend bouwbedrijf. In aanwezigheid van minister Nijpels heeft H. Flapper, hoofd innovatie en opleidingen, namens Nelissen van Egteren de prijs van 5.000 in ontvangst genomen. Nelissen van Egteren heeft voor het technisch kader opleidingsplannen ontwikkeld, waardoor een systema tische carrièreplanning mogelijk wordt. De bouwgroep heeft ook intensief meegewerkt aan de ontwikkeling en verbetering van cursussen voor de bouw en verschillende medewerkers treden als docent op. Nelissen van Egteren heeft haar innovatie op het gebied van planning beschikbaar gesteld voor de hele bouwnijverheid door het schrijven en uitgeven van het leerboek „bouw- planning". Dat dit boek aan een behoefte in de bouw voldoet blijkt uit het feit dat de eerste oplage van 4.000 exemplaren in anderhalf jaar bijna is uitverkocht. Nelissen van Egteren is als vervolg daarop bezig met de ontwikkeling van een computer-ondersteund bouw- planningsprogramma in samenwer king met de Technische Universiteit Eindhoven. De bouwgroep zal ook deze kennis aan de bouwnijverheid beschikbaar stellen. De geldprijs van 5.000 zal worden gebruikt om voor het planningsprogramma leerstof te ontwikkelen ten behoeve van compu teropleidingen. Op drie achtereenvolgende dins dagen, te weten 25 oktober, 1 november en 8 november a.s., zal er in zalencentrum De Wieënhof te Venray een presentatie Buitenlands Betalingsverkeer worden verzorgd door de mensen van de NMB Bank en diverse gastsprekers. Gezien de problemen die onder nemers regelmatig ondervinden bij de afwikkeling van hun buitenlands betalingsverkeer, het afdekken van risico's etc. heeft de NMB Bank doen besluiten deze problematiek eens nader aan de orde te stellen. Mede met het opengaan van de grenzen in Europa in de jaren negentig een zeer aktueel onderwerp. Weliswaar zullen we tegen die tijd hopelijk verlost zijn van een groot aantal administratieve handelingen maar daarom een reden temeer om de grenzen nu alvast te gaan verleggen. Dit om de slag met de concurrentie niet in een vroegtijdig stadium te verliezen. Een aller t ondernemer kijkt immers vooruit. De NMB denkt en kijkt met u mee. Er wordt gewerkt in twee groepen. De presentatie bestaat voor iedere groep uit drie bijeenkomsten van elk circa 3 uur. Er kan gekozen worden uit de middag- of avondsessie. Middagsessies: ontvangst 13.45 uur, aanvang 14.00 uur. Avondsessies: ontvangst 19.15 uur, aanvang 19.30 uur. Belangstellenden voor het bijwonen van deze bijeenkomsten kunnen kontakt opnemen met de heer J. Rutten van het NMB kantoor te Venray, tel.: 04780-86455. Mogelijk heid tot deelname is nog voor een beperkt aantal personen mogelijk. melkdiploma laten zien. In totaal heeft Tien 13 jaar bij de boeren gediend. In 1931 maakte hij kennis met het Zwartwater in Merselo, waar zijn vader de gemeen teboerderij kon pachten. Dat was tevens z'n eerste kennismaking met Merselo en Venray. Bij een bezoek aan de Merselose- molen ontmoette hij er Dina Muijsers, zijn latere bruid. Die kennismaking ging met een lach gepaard; een lach welke aan hun latere leven inhoud bleef geven. Tussendoor moest hij ook nog voor zijn nummer opkomen. Over die diensttijd en later over de mobilisatietijd, kan Tien uren vertel len, maar dat valt buiten onze berichtgeving. Na in Schaick een klein bedrijf te hebben gehad keerde men weer terug naar Merselo; in 1949 kon hij er de pachtboerderij Zwartwater van zijn vader overnemen. Die boerderij heeft hij 18 jaar gerund, gecombineerd met jarenlang de melkbussen sjouwen van de boeren in Merselo naar de Zuivel fabriek in Venray. Later heeft Tien ook nog met paard en wagen vrachten verzorgd in de Peel. Wegens gebrek aan een opvolger werd 17 jaar geleden de pacht met de gemeente opgezegd en is men verhuisd naar Veltum, in de Vollen- bergstraat. Voor de Merselose gemeenschap heeft de gouden bruidegom zich nog verdienstelijk gemaakt als voorzitter van de ruiterclub St. Joris. DE GOUDEN BRUID, Dina Muijsers (75) is geboren'en getogen in Merselo. Zij heeft zich in haar jeugd nooit behoeven te verhuren, want op de ouderlijke boerderij daar kon men haar goed gebruiken. Vanwege de crisisjaren hadden ze een voor die tijd lange verkering. Toen ze enkele jaren getrouwd waren, kwam Dina er alleen voor te staan, want haar man was opgeroe pen om 's Konings wapenrok te dragen. De mobilisatie duurde van augustus 1939 tot juli 1940, met daarbij de bange meidagen van de oorlog. Kontakten waren er weinig en zo kwam de zorg voor haar twee kinderen alleen op haar te rusten. De oorlog en bevrijding zijn perioden welke onvergetelijk zijn; zeker als men woont in wat toen de verlaten wereld van Zwartwater was. Het gezin breidde zich steeds maar uit. Van de 11 kinderen bleven er 10 in leven. Die zullen met hun 11 kleinkinderen het gouden huwelijks feest meemaken. Wij zouden van dit gouden paar nog veel kunnen vertellen maar dat zou te ver gaan en daarom besluiten wij met te vermelden, dat de gouden bruidegom een traditie in ere heeft gehouden: iedere maandagmorgen naar de Venrayse markt met 'n borreltje „In den Engel" waar de vaste klanten dan zoals de traditie wil elkaar alle nieuwtjes vertellen. In haar algemene beschouwingen heeft de fractie „Samenwerking" het belang onderschreven van de oprich ting van een werkgroep van vrouwe lijke personeelsleden ten gemeente huize. Voorgesteld wordt in de eigen organisatie een positief actieplan te stimuleren en te ontwikkelen om de geconstateerde wanverhouding tussen mannelijk en vrouwelijk ambtelijk personeel te niet te doen. Positieve actie .houdt volgens de ifractie: .Samenwerking" in, een pakket van maatregelen om de positie van de vrouwelijke ambtenaren te verbeteren en te bewerkstelligen, dat er een evenwicht ontstaat tussen mannen en vrouwen op de afdelingen. Zoals bekend, worden de in de algemene beschouwingen opgenomen voorstellen en suggesties eerst in de commissies behandeld, waarin deze opmerkingen in eerste instantie thuis horen. Het onderwerp „emancipatie" werd derhalve behandeld in de commissie voor Algemene Zaken, welke bestaat uit de voorzitters van de verschillende fracties en voorgeze ten wordt door de burgemeester. Omdat wethouder H. Willems perso neelszaken en organisatie in zijn portefeuille heeft, was hij in deze vergadering aanwezig voor het geven van de nodige toelichting. Hij kon de „wanverhouding" tussen mannelijke en vrouwelijke ambtenaren ontze nuwen met te stellen, dat het opvallend is, dat bij sollicitaties opmerkelijk weinig vrouwen reflecte ren, ondanks het feit, dat de gemeente de voorkeur naar vrouwe lijk personeel laat uitgaan. Volgens hem bedroeg het aantal vrouwelijke sollicitanten nog geen 2%. In dit verband merkte hij op, dat ook inva liden weinig solliciteren naar een vacante plaats op een van de gemeentelijke afdelingen. anno 1672 Grote Markt 2a - 4, Venray, Telefoon 04780-86969 (eten van de steen) Alleen op vrijdag, zaterdag en zondag van 17.00 tot 22.00 dur. Vérder zijn wij dagelijks open voor de lunch van 12.00 tot 15.00 uur en voor diner van 17.00 tot 21.00 uur Iedere week een speciaal warm lunch menu voor 12,50 en 's avonds een diner voor 19,50 Reserveer tijdig Groepskorting mogelijk

Peel en Maas | 1988 | | pagina 11