PEEL EN MAAS Vak O geen monument... maar dient wel behouden te blijven Begraafplaats Boschhuizen g Bijdrage in herinrichtingskosten nu 750* cor OIRLO ROND 1900 ie verf behang BUITENLUST Renovatie Brukske definitief afgerond Dieren bescherming Eerste Duathlon op 20 november Zeer geslaagd gemeentelijk muziektoernooi De Peelklank succesvol Overloons Dameskoor Pag DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 Nr. 40 HONDERDENNEGENDE JAARGANG Tijdens de behandeling van de neentelijke notitie inzake Vak O, ;elopen dinsdag in de commissie- rgadering voor cultuur c.a., was de erderheid van de commissie het mee eens dat Vak O geen mument is of wordt. Wèl bleek, diezelfde meerderheid pleitte voor i zolang mogelijke instandhouding n Vak O. Bovendien hadden enkele mmissieleden kritiek op de notitie, deze zó geschreven zou zijn, «nuitgaande dat Vak O geen jnument wordt. De diskussie leidde er tenslotte toe, uit de commissie 'n werkgroep irdt gevormd, die nog voor de mende raadsvergadering bekijkt ie Vak O het beste bewaard kan jven. HISTORISCHE WAARDE Wethouder van Oers benadrukte t standpunt van B en W nog eens n Vak O niet op de monumenten- st te zetten. Vak O heeft volgens m wel grote historische waarde, iar dat onderscheid Vak O niet van dere begraafplaatsen. ,,Het ont- eekt", aldus de wethouder, ,,Vak aan kunsthistorische waarde, aan nsthistorische vormgeving en het llege vindt Vak O niet typisch voor streek." Hierdoor voldoet Vak O dus niet criteria om monument te worden. BEHOUDEN Het CDA kon zich vinden in de notitie van B en W maar heeft wel de intentie om Vak O te behouden. Jan Driessen vroeg dan ook of de situatie zolang mogelijk gehandhaafd kan worden. Zijn wens was de waarde van Vak O veilig te stellen. De sfeer van Vak O moet gehandhaafd blijven, aldus deze spreker. Mevrouw Roling (SV) was van mening dat Vak O niet alleen via de verhalen in onze krant, in herinnering moet blijven. Haar partij vindt dat Vak O behouden dient te worden voor het nageslacht. Met goede wil en inventiviteit moet dit volgens haar goed lukken. De VVD vond dat Vak O geen monument moet worden. Ruud Poels had bij het lezen van de notitie, gekonstateerd dat B en W dat als uit gangspunt hadden gebruikt. Wel vindt ook de WD handhaving van Vak O noodzakelijk. Plaatsen die openvallen kunnen opnieuw worden ingevuld. Dit hoeft volgens de heer Poels niet persé met witte kruisen. Vak O mag volgens hem geen lang zame dood sterven. De heer Jan Poels (CDA) was het met zijn naamgenoot eens dat de notitie naar de conclusie toe is geschreven, wat zijns inziens een incorrekte afweging is. NIET EENS Wethouder van Oers ontkende stellig dat bij het schrijven van de notitie er al vanuit was gegaan dat Vak O als monument geen haalbare kaart was. Geredeneerd is vanuit de vraag „is dat haalbaar" waarna overwogen is hoe te werk te gaan. Het ging hem te ver, te stellen dat een verhaal om de eindconclusie was gemaakt.... CONSERVEREN „Conserveren van Vak O is een moeilijke zaak", vertelde de wet houder. Vak O maakt deel uit van de Algemene Begraafplaats en wordt af en toe nog actief gebruikt. Als op 'n gegeven moment voor 'n graf geen grafrechten meer betaald worden, wil dat volgens de wethouder zeggen dat er geen verbondenheid meer is met dat graf, of er zijn geen nabestaanden meer. Dit houdt echter niet in, dat de gemeente zich dan „cool and clean" zal opstellen en het betreffende graf meteen zal ontrui men. Wel zal de gemeente, als dat graf zodanig in verval is geraakt dat het aangezicht van Vak O daarmee wordt aangetast, het graf moeten ontruimen. Dit houdt in dat op den duur toch lege plekken gaan ont staan. Het is volgens de wethouder niet goed om die lege plekken met de standaard kruisen te vullen. Ander soortige graftekens laat de gemeente ook niet toe. Dat is besloten na de opening van de Algemene Begraaf plaats. Er worden geen „standver schillen" meer aangegaan. Hierdoor ontstaat dus een moeilijke situatie. In de commissie voor cultuur c.a. deze week een gunstig advies (gebracht over de nieuwe „verorde- tot regeling van het gebruik en 1 beheer van de algemene begraaf- aats Boschhuizen" en tevens over ?er< nieuw begrafenisrechten - wat terkomt op een verhoging van de enra)fstaande tarieven met 1 °7o. De voornaamste wijziging in de rordening is, dat ingevolge „de 'et op de Lijkbezorging" de huur- lijn van de graven wordt veran- trd van 15 in 20 jaar. Ook wordt iddels de nieuwe verordening de ogelijkheid geschapen tot het iatsen van z.g. asbussen. Het gedeelte van de begraafplaats, ikend als Vak O, kwam eveneens ter irake, maar is een verhaal apart. ONTMOETINGSPLAATS Bij de begrotingsbeschouwingen is lor de fractie Van de Vorle gepleit lor het creëren van een ontmoe- igsruimte op de algemene begraaf- lats. Daar zou men zelfs de z.g. voor kunnen gebruiken, welke icn momenteel toch maar sporadisch tor afscheidsplechtigheden gebruikt. 7.00 u /OER Ook de gemeente voelt daar wel iets voor. B en W dachten daarbij aan een centraal plekje op de begraafplaats, waar afscheid van de overledene genomen kan worden, in plaats van nabij het open graf. Bij de mondelinge beantwoording van zijn vraag, stelde Van de Vorle nog, dat een schuilplaats op de alge mene begraafplaats geen overbodige luxe is. In ons wisselvallige klimaat worden bezoekers en begrafenis plechtigheden te dikwijls verstoord door regen- of onweersbuien. ASBUSSEN Reeds meermalen is in de voorbije jaren aangedrongen op het inrichten van een urnenmuur op de algemene begraafplaats, waarin de gecremeerde stoffelijke resten van een overledene kunnen worden bijgezet. Het creme ren van een overledene neemt nog steeds toe en daarmee de behoefte aan een urnenmuur. Dikwijls laat men nu nog de as verstrooien of in het crematorium bijzetten, maar dat is dan altijd [ver] buiten Venray. Burgemeester en wethouders heb ben nu gekozen voor het plaatsen van 6-hoekige zuilen [zie tekening], op 'n Als U zelf de buitenboel schildert, moet U heel goed weten waar U aan begint. Want 10% onwetendheid kan 100% enthousiasme en inspanning teniet doen. Teleurstelling die wij voor U kunnen voorkomen. Neem geen risico en vraag advies bij Cor Paint. Een kleurenplan hoort vanzelfsprekend bij onze service. paterslaan 7 venray 04780-82810 „pleintje" van eveneens 6-hoekige tegels, afgewisseld met 6-hoekige bloembakjes. Zowel de zuilen als de bloembakjes en tegels zijn dekoratief afgewerkt met witte silex-kiezel in witte cement. De zuil of stolp - waarin een urn geplaatst wordt - is 71 cm hoog; de bloembakjes slechts 44 cm. Op de stolpen wordt een naam plaatje aangebracht. aX frteaKir's i HOTEL-RESTAURANT Piet en Marwil Jacobs Maasheseweg 76, Venray Telefoon 04780-81181 Openingstijden: ma. t.m. vr. 12.00-22.00 uur zondags v.a. 15.00 uur WERKGROEP Het moge dus duidelijk zijn dat Vak O geen gemeentelijk monument wordt. Iedereen is het er echter wel mee eens, dat Vak O niet verloren mag gaan. De wijze waarop Vak O behouden moet blijven en welke problemen zich daarbij voordoen zullen besproken werden in een werkgroep, die door de commissie gevormd is. Nog voor de volgende raadsvergadering zal die groep bijeen komen. Ook moet de monumenten commissie zich nog uitspreken over Vak O. De commissie bepleitte dan ook, dat een vorm gezocht moet worden om Vak O zolang mogelijk te bewaren. Wethouder van Oers rea geerde hierop, dat als niemand de grafrechten meer wil betalen, Vak O zal verdwijnen, waarop CDA en Samenwerking in koor reageerden: „dét willen we voorkomen". BLUBBER NIET ONDERGEWERKT Een landbouwer had twee dagen nadat hij drijfmest of blubber op zijn akker langs de Deurneseweg had ge loosd, deze nog niet ondergewerkt. Van de politie kreeg hij een proces verbaal aangezegd. Er is namelijk in de politie verordening bepaald, dat indien er op de akkers wordt geblub berd, die blubber binnen 24 uur moet zijn ondergewerkt. De renovatie van 488 woningen in Brukske I is nu definitief afgerond. Hoewel het technische werk al eerder klaar was speelde de kwestie van de bijdrage in de herinrichtingskosten nog altijd. Deze bijdrage, die oorspronkelijk 1.000 bedroeg, werd vorig jaar door het Rijk terug- geschoefd tot 412. Dit tot groot ongenoegen van bewoners en gemeen teraad. De gemeente kon dit bedrag nog wel verhogen tot 550 maar daarmee leek de kous af. Afgelopen juni kon wethouder Willems mede delen dat de gemeente 100 bij wilde dragen terwijl ook de woningbouw vereniging eenzelfde bedrag wilde uitkeren. Deze laatste instantie moest echter wel toestemming krijgen van de Provinciale Direktie Volkshuis vesting. Deze heeft nu haar fiat gegeven. De bewoners van de laatste 238 woningen krijgen nu 750 als bijdrage in de herinrichtingskosten. De financiële afwikkeling zal door de woningbouwvereniging binnen enkele weken geschieden. GESCHIEDENIS De wijk Brukske I is ongeveer 15 jaar geleden gebouwd. Venray had toen een grote woningbehoefte, mede door de snelle groei van Rank Xerox. De Woningbouwvereniging kreeg extra woningbouw-contingenten en liet daarvoor woningen bouwen in het nieuwe gietbouwsysteem van die dagen. Een systeem dat bestond uit een betonnen skelet met volledige houten voor- en achtergevels. Zoiets zou men op de dag van vandaag beslist niet meer (mogen) bouwen. De hoge onderhoudskosten voor de Woningbouwvereniging en de hoge energielasten voor de bewoners, maakten 't noodzakelijk, dat deze 488 woningen, ver voor hun tijd, gerenoveerd moesten worden. De aanvragen daartoe werden bij de betreffende instanties ingediend. En zelfs de minister moest erkennen dat dit een uitzonderlijk projekt was, vanwege de grote gebreken die aan het bouwsysteem kleefden. Hij gaf toestemming tot renovatie, waarvoor hij de gelden weliswaar uit de reno vatie-pot voor 25-jarige woningen haalde, maar de Woningbouwvereni ging èn de bewoners waren gered. Omdat het Rijk ook toezegde de be woners 1.000 subsidie te zullen geven voor herinrichting, hadden weinig of geen bewoners problemen met de verbouwing, welke hen toch minstens één week „in de kou" zou zetten. Aannemersbedrijf Verhoeven start te in 1986 met de renovatiewerk zaamheden. Toen de eerste 250 woningen waren opgeleverd ontvin gen de bewoners netjes hun 1.000. KRAAN DICHT In januari 1987 bepaalde de minister echter dat de herinrichtings kosten van deze woningen drastisch omlaag moesten. In plaats van de circa 1.000 die eerder waren toege zegd, zou er nu slechts 412 per woning beschikbaar komen. De woningen uit de z.g. Ie en 2e fase (de genoemde 250 stuks) vielen niet onder de nieuwe regeling. Wèl de 138 woningen welke in de 3e fase (1987) en de resterende 100 woningen welke in de 4e fase (1988) verbouwd zouden worden.... Dit leidde tot groot ongenoegen bij bewoners èn de Venrayse gemeente raad. Middels een handtekeningen- aktie lieten de bewoners dit duidelijk blijken. Zij beriepen zich op gelijke behandeling. De gemeenteraad sprak zich, eenstemmig als nooit tevoren, tegen deze vermindering en alle partijen ondertekenden een motie waarin zij hun ongenoegen uitspraken. De PvdA-fractie speelde de zaak zelfs door naar haar Tweede Kamer fractie. Ook het college van B en W liet zich niet onbetuigd, maar wethouder Willems kreeg bij de provincie alleen maar negatieve geluiden te horen. Bewoners, die na de renovatie niet meer terugkeerden in hun woning, hadden geen recht op de bijdrage in de herinrichting. Deze gelden en een subsidie, die de gemeente kreeg voor het projekt „marechausseekazerne" werd aangewend om de 412 te verhogen. Hierdoor kwam de bij drage op 550. In juni stemde de gemeenteraad toe om de bewoners 100 extra te geven, als compensatie voor de bezuinigin gen van het Rijk. Nu ook de Woningbouwvereniging 100 bij draagt ontvangen de bewoners toch nog f150,—. „Meer zat er echt niet in", aldus wethouder Willems tijdens de commissievergadering van Volks huisvesting, afgelopen maandag. De heer P. van de Boogaart toonde zich zeer content met dit uiteindelijke resultaat. Eind vorige week is het tweede boekje verschenen in de serie „Oirlo rond 1900", samengesteld door de Werkgroep Aid Oeldere, onder redactie van ir. A. Peters. Een eerste exemplaar werd vrijdagavond met enig ceremonieel overhandigd aan Grad Custers, die een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de tot standkoming van dit boekje. De nu 85-jarige Grad Custers heeft prak tisch de geschiedenis van Oirlo vanaf 1900 zelf meegemaakt. Zijn kennis van zaken en zijn geheugen zijn van dien aard, dat hij veel van Oirlo weet en dit ook goed kan vertellen. De herinneringen van Grad zijn door de Werkgroep opgetekend en in het boekje zo oorspronkelijk mogelijk weergegeven. Met veel plezier heeft Grad Custers aan de inhoud van het nieuwe boekje meegewerkt. „Ik heb veel gezien van de wereld", zegt Grad niet zonder trots, „maar ik was altijd weer blij in Oirlo terug te zijn." Ongetwijfeld zal hij met genoegen kennis nemen van datgene wat hijzelf aan de samenstel lers van het boekje heeft verteld... De Werkgroep Aid Oeldere is maar een kleine groep, aldus de heer Antoon Peters, maar wel een aktieve groep. Dat kan men deze week ook konstateren op de ingerichte foto tentoonstelling bij gelegenheid van het 75-jarig jubileum van de LLTB afdeling Oirlo. De Werkgroep heeft voor deze tentoonstelling duizend foto's bijeen gebracht, van onder schriften voorzien en in logische volgorde geplaatst. „Feitelijk staat de geschiedenis van Oirlo nu op papier, want de eeuwen door is er tot aan de Eerste Wereld oorlog niets veranderd. Een echt boerendorp, waar de bewoners allen katholiek waren en tamelijk arm vanwege de zandgrond waarop zij woonden en werkten. De Eerste Wereldoorlog luidde een nieuw tijd perk in". Door de gemeente Venray is aan onze afdeling vergunning verleend om te collecteren in de week van werelddierendag. Op zaterdag 8 oktober a.s. zullen twee groepen van scouting Venray bij het collecteren behulpzaam zijn. Op zondag 20 november organi seert de Triathlonvereniging van Regio Venray haar eerste Duathlon. Dit zal tevens de eerste in Limburg zijn. Ieder jaar na de V* Triathlon van Regio Venray werd er regelmatig door sportmensen gevraagd of er 's winters ook een wedstrijd georgani seerd kon worden met een combinatie van sporten. Omdat het in de winter te koud is om te fietsen heeft de Triathlonver eniging besloten om een Duathlon te organiseren waarbij men eerst moet zwemmen en daarna gaan lopen. De Triathlonvereniging denkt hiermee een wedstrijd te organiseren die een nieuwe uitdaging is voor sportieve mensen. De Duathlon zal bestaan uit: 750 meter zwemmen en 10 km lopen. Gezwommen wordt in het Gemeen telijk Binnenbad en het lopen in de bossen van Vlakwater. Voor meer informatie of een inschrijfformulier: overdag: VVV Venray, 04780- 10505; na 18.00 uur: J. van den Hoven, 04780-84726; P. Scheres, 04780- 84615. De inschrijving sluit 6 november. De gemeentelijke Muziekfederatie kan terug zien op een zeer geslaagd muziektoernooi, tijdens het afgelopen weekeinde in Merselo gehouden. Dit jaarlijkse toernooi, waaraan wordt deelgenomen door alle Venray se muziekverenigingen van de Federa tie, wordt bij toerbeurt georganiseerd door een vereniging in Venray- centrum en de kerkdorpen. Dit jaar geschiedde de organisatie in nauwe samenwerking met de Kerkelijke Fanfare St. Oda uit Merselo, in het kader van de plaatselijke jubileum viering. Belangrijke doelstelling van dit toernooi is het krijgen van een moment-opname, vastgelegd in een beoordelingsstaat, aan de hand waar van de deelnemende verenigingen kunnen zien hoe de muzikale stand van zaken is. Met name ook voor die verenigingen die gaan deelnemen aan een Bondsconcours is deze moment opname bijzonder waardevol. Daar naast biedt het toernooi de mogelijk heid om naar eikaars musiceren te luisteren en te werken aan de vaardigheid in presentatie naar het publiek toe. Voor het eerst in de geschiedenis van dit toernooi werd dit jaar gewerkt met indeling van de vereni gingen in blokken, waarbij via loting de concrete volgorde van optreden werd bepaald. De voorzitter van de Federatie, mevrouw Henriette Poels-Peters, mocht buiten de diverse deelnemende Zondag 2 oktober j.l. nam de drumband van fanfare „De Peel klank" met veel succes deel aan het concours voor tamboerkorpsen in het Brabantse St. Oedenrode. In de ere divisie behaalden zij maar liefst 330Vi punt, goed voor een eerste prijs met lof der jury. Tevens kregen zij een beker uitgereikt, aangeboden door het gemeentebestuur van St. Oeden rode, voor het hoogste aantal punten van het concours. Instructuur de heer Han v.d.Vleu- ten sr. uit Someren, heeft onlangs te kennen heeft gegeven, gezien zijn leeftijd, te zullen stoppen met de instructies in Ysselsteyn, maar ook bij zeven andere Brabantse korpsen. Na meer dan 30 jaar instructeur te zijn geweest in Ysselsteyn was er dan ook geen mooier afscheidscadeau denkbaar van de 22 Ysselsteynse drummers voor hun scheidende instructeur. Zo hebben de tamboers het dan ook opgevat en het resultaat mag er zijn. Het is dan ook een ware kroon op de bezielende instructies gedurende een lange reeks van jaren in Yssel steyn, maar ook in diverse andere dorpen. Onder het motto „De ouwetjes doen het nog best", daarbij doelend op de heer V.d.Vleuten, toog het Ysselsteynse gezelschap na hun triomf huiswaarts, waar zij muzikaal verwelkomd werden door de leden van de fanfare, welke op 23 oktober op concours gaan in Susteren. verenigingen vele bezoekers welkom heten. De jurering van dit door Fanfare St. Oda Merselo bijzonder fijn ver zorgde toernooi was in handen van J. Conjaerts. Door de deelnemende verenigingen werden twee werken uitgevoerd, die gewaardeerd konden worden met de kwalificaties voldoen de ruim voldoende goed zeer goed. De behaalde resultaten waren als volgt: Drumband St. Catharina Leunen: goed en goed. Jeugdorkest St. Oda Merselo: goed en goed. Drumband St. Oda Merselo: zeer goed en zeer goed. Fanfare St. Oda Merselo: goed en goed/zeer goed. Fanfare De Peelklank Ysselsteyn: goed en goed. Drumband De Peelklank Yssel steyn: zeer goed en zeer goed. Jeugdorkest Harmonie Euterpe Venray: goed en ruim voldoende. Drumband Euterpe Venray: goed en ruim voldoende. Harmonie Euterpe Venray: goed en goed. Fanfare De Dorpsklank Castenray: goed en goed. Tamboerkorps Sub Matris Tutela Oostrum: goed en goed. Harmonie Sub Matris Tutela Oostrum: goed en goed. Muziekkorps St. Petrus Banden Venray: ruim voldoende. Behalve de fanfare waren ook diverse inwoners van Ysselsteyn, de voorzit ter van de dorpsraad alsmede het bestuur van „De Vriendenkring" aanwezig om de drummers en hun instructeur te feliciteren met het behaalde resultaat. Op 4 november tijdens de af scheidsreceptie aangeboden aan de heer V.d.Vleuten zullen de successen van de drumband dan ook nog onge twijfeld aan de orde komen. Tijdens deze receptie krijgen de inwoners van Ysselsteyn dan ook gelegenheid kennis te maken met de opvolger van de heer V.d.Vleuten, de heer H. van Otterdijk uit Vlierden. Het Dameskoor Overloon heeft een uitstekende indruk gemaakt tijdens de zaterdag j.l. in de Pauluskerk te Eindhoven gehouden zangwedstrij den, waaraan door negentien koren werd deelgenomen. Met de algemene indruk „zeer goed" van de deskundige beoorde laars waren de zangeressen erg geluk kig. Bij de beoordeling werd aangete kend, dat het koor fantastisch zuiver zingt. Bij beide uit te voeren werken werd de koorklank en balans als uit stekend en zeer goed betiteld. De rol van de dirigent, de heer H. Staal uit Venray, werd beschreven als inspirerend en zeer duidelijk. Wat betreft de dynamiek werd op het rapport aangetekend, dat deze uitste kend en homogeen was.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 9