AFSCHEID RECTOR HOOGERS 1É FRACTIES MET PIJN IN HET HART VOOR UITSTEL VAN ZWEMBADPLANNEN Hotel Restaurant De Zwaan OERMETTEN v.a. 27,50 ALGEMENE BESCHOUWINGEN RAAD MEERLO—WANSSUM RAEDTS PEEL EN MAAS Donderdag 6 oktober - Pagina 5 Zondag a.s. is het dan zover, dat Rector HENK HOOGERS afscheid zal gaan nemen van 't VEULEN, na op enkele dagen na, daar 25 jaar herder te zijn geweest van een prachtig Rectoraat. Er zal wel nooit een rector binnen het Venrayse Dekenaat zijn geweest, die meer in de publiciteit is geweest rector Henk Hoogers. Zelfs de Telegraaf ging bij deze priester op bezoek en in een artikel van zeven kolommen groot deed de verslaggever het voorkomen alsof Rector Hoogers een Limburgse Don Camillo was. Dat is hij zeker niet, want Rector Hoogers heeft nooit conflicten gehad met een van de drie burgemeesters van Venray, die hij in deze 25 jaar heeft meegemaakt. Maar als men bedoelde hij alles voor zijn beminde parochianen over had, dan is die betiteling juist. Het moet gezegd worden, dat Rector Hoogers van alles verstand heeft en een echte doe-het-zelver is die niet alleen een kapotte radio of uurwerk kan repareren, maar voor het prachtige kerkhof zelf de een heidskruizen maakte. Daarmee toon de hij duidelijk aan dat alle beminde parochianen in hun graf gelijk zijn. Moest er voor de kerk iets gemaakt worden, och de Rector zorgde daar wel voor, want hij is met het las apparaat net zo bedreven als met zijn toespraken. Toen hij op het Veulen benoemd werd, kwam hij tot de ontdekking dat de jeugd (en dan dacht hij eigenlijk eerst aan zijn misdienaars) nooit op vakantie ging óf het moest zijn dat ze met hun ouders één dagje uit gingen. Meer zat er niet in. Dat vond hij maar niks. Hij klopte aan bij de Zuid Ooster voor een afgedankte autobus. Die kreeg hij, stoelen eruit en zowel bij het ziekenhuis als bi, ,,St. Servatius" schooide hij on afge schreven ledikanten en die werden in de autobus geplaatst. Er werden op die manier 25 slaapplaatsen ver kregen. De autobus werd als de vakantie voor de jeugd begon naar de vakantieplaats gebracht. De autobus raakte tot op de draad versleten. Voordat hij met emeritaat zou gaan, wilde hij daarom nogmaals een afge dankte autobus van de Zuid Ooster hebben. Dat verzoek is enkele weken geleden door de directie van de Zuid Ooster gehonoreerd. De bus is nu in ombouw; de stoelen zijn reeds ver wijderd; het wachten is op „nieuwe" bedden van het St. Elisabethzieken- huis en van het P.C.V. Wij zouden over de zelfwerkzaam heid van RectorHoogers nog pagina's kunnen vullen maar dat wilde de scheidende rector - eigenlijk moesten wij vanaf 1963 pastoor zeggen - beslist niet hebben. Rector Hoogers is geboren en getogen in Horst. Zijn priester roeping zou hij graag als missionaris vervuld hebben, maar dat ging niet door omdat hij op 18-jarige leeftijd tuberculose kreeg. Hij werd wereld heer, zoals dat heet, en na zij priesterwijding kapelaan in Bergen, Kessel, Weert en toen, 25 jaar geleden, rector van het Veulen, als opvolger van Rector Geurts. Kerk en pastorie waren inmiddels gebouwd; daarvoor had hij geen zorgen meer. Veulen vormde een hechte rectoraatsgemeenschap van 612 zielen waar hij zich al vanaf de eerste dag thuis voelde. Hij leefde voor die gemeenschap en zoals hij nimmer een vergeefs beroep deed op zijn beminde gelovigen, zo deden die ook nimmer een vergeefs beroep op hun rector. Samen met de rector hebben we de diverse boeken van het Rectoraat eens doorgelopen, om te weten te komen wat er zich aan lief en leed in die 25 jaar heeft afgespeeld. Twee- honderdvijf dopen hebben er plaats gevonden; helaas zijn vier kinderen vrij kort daarna gestorven. In die 25 jaar had Rector Hoogers te maken met 81 sterfgevallen. Het meest trieste daarvan vindt hij de dodelijke ongevallen waarbij vooral jeugdige inwoners bij betrokken waren; dat bleken er zelfs 16 te zijn. In die 25 jaar werden er 115 huwelijken gesloten. Op 13 november a.s. is er dan het eerste paar dat zijn zilveren huwelijks feest gaat vieren (Fleurkens-van Gassel). Het blijken hechte huwelijken te zijn, want er zijn er maar drie die niet meer bij elkaar zijn. Nog een ander facet dat van de zilveren rector niet onvermeld mag blijven, is het feit dat hij na het over lijden van zijn gedienstige zelf voor zijn natje en droogje is gaan zorgen. HET AFSCHEID Zondag a.s. zal om 11.00 uur in de Rectoraatskerk van St. Antonius van Padua Rector Hoogers een plechtige Eucharistieviering opdragen, in con celebratie met zijn broer Frans, missionaris in Kameroen, en de Deken Buschman van Venray. Na die hoogmis krijgen de genodigden en oud-inwoners van het Veulen de gelegenheid Rector Hoogers de hand te drukken, terwijl anno 1672 Grote Markt 2a - 4, Venray, Telefoon 04780-86969 (eten van de steen) Alleen op vrijdag, zaterdag en zondag van 17.00 tot 22.00 uur. Verder zijn wij dagelijks open voor de lunch van 12.00 tot 15.00 uur en voor diner van 17.00 tot 21.00 uur Iedere week een speciaal warm luncK menu voor 12,50 en 's avonds een diner voor 19,50 Reserveer tijdig Groepskorting mogelijk Harmonie St. Catharina serenade zal brengen. Burgemeester Defesche zal dan on getwijfeld de dank van het gemeente bestuur uitspreken, voor al hetgeen Rector Hoogers in die 25 jaar heeft Van 14.00 tot 16.00 uur krijgen de inwoners van Veulen gelegenheid afscheid te nemen. Dat als een voor proefje, want er is die week nog meer te doen. Dat begint al op maandag avond, als alle 65-plussers en alle oud-inwoners van Veulen die 65 of ouder zijn, een afscheidsdiner krijgen aangeboden (92 personen). De woensdagmiddag is voor de schoolgaande jeugd van Veulen gereserveerd. Een echte jeugdmiddag waarvan het programma nog een verrassing moet blijven. Het gaat hierbij om 60 kinderen. De niet schoolgaande jeugd (150) krijgt op vrijdagavond een disco avond. De discjockey is eveneens een verrassing. De dinsdag- en donderdagavond zijn voor de groepen die niet onder de eerder genoemde vallen. Het gaat hier om in totaal 245 personen. Zij krijgen allen een diner aangeboden. Daarmee wil Rector Hoogers iets terugdoen voor al degenen, die zijn Rectoraat in die 25 jaar mogelijk hebben gemaakt. „De mooiste perio de in mijn leven", zegt de scheidende priester. Naast het geldelijke cadeau wat namens de gemeenschap aan de Rector zal worden aangeboden, krijgt hij ook een album waarin door alle gezinnen en verenigingen een per soonlijke herinnering is vermeld óf een wens aan de Rector, óf een gedicht, óf een collage, óf wat men RENOVATIE UITGESTELD TOT 1990 De renovatie en uitbreiding van het gemeentelijk zwembad - al jarenlang een heet hangijzer - werd het vorig jaar bij de behandeling van de begro ting voor 198& druk besproken. De zwemvereniging SPIO, de grootste sportvereniging van Venray met ruim 1000 leden, had de gemeenteraad diverse malen met brieven „be stookt" om de aandacht op de noodzaak van renovatie te bepleiten. Het zag er allemaal goed uit, want de uitvoering van de plannen, waaraan SPIO ook een belangrijk aandeel had door het opstellen van een uitvoerig rapport, werd gepland voor 1989. Nu, met de cijfers voor het komende jaar op een rij, hebben B en W moeten besluiten deze prioriteit een jaar uit te stellen. Het wordt dus ook mag bedenken. Het zal in ieder geval een rijke schakering zijn van wat er leeft en heerst in en op 't Veulen. DE TOEKOMST Rector Hoogers gaat verhuizen naar Horst, om intrek te nemen bij zijn zuster. Hij wil zijn opvolger, de pastoor van Leunen, pastoor Ewals, niet voor de voeten lopen. Wel zal hij nog de kaartmiddagen bezoeken en zolang het mogelijk is met de jeugd van 't Veulen vakantie houden. Al is het Rectoraat van 't Veulen in deze 25 jaar teruggelopen van 612 naar 500 zielen; gebleven is de hechte gemeenschap, waardoor werken en wonen in 't Veulen nog prettig is gebleven. Rector Hoogers zet er met zijn 74 jaar nu een punt achter, en gaat van zijn welverdiend „otium cum digni- tate" genieten. 1990 voordat begonnen kan worden aan de zo gewenste uitbreiding van deze sportaccommodatie. OEFENEN.... De PvdA-fractie zegt in haar algemene beschouwingen, dat de door het college genoemde prioritei ten voor 1990 harde uitgangspunten zijn en dat in dat kader de renovatie en uitbreiding van het zwembad de fractie na aan het hart ligt. Wat de PvdA betreft kan wethouder Van Oers [van sportzaken] nu al gaan oefenen om in 1990 met een ferme salto van de driemeterplank het zwembad te openen.... Er wordt evenwel voor gepleit, om vroegtijdig overleg te voeren met SPIO, o.m. over participatie in de beheerssfeer. MET TEGENZIN Met de nodige tegenzin, maar met begrip voor de onmogelijkheden Het moet worden gezegd dat de drie fracties van de raad van de gemeente Meerlo-Wanssum veel moeite hadden gedaan om de alge mene beschouwingen op de begroting 1989 een zo duidelijk mogelijk beeld te geven van hun wensen. Uit de bloemlezing van al die wensen hebben wij een greep gedaan. CDA-woordvoerder Piet Hendrix zag het wel zitten: een post van 177.000 voor onvoorziene uitgaven, een bedrag waarop menige gemeente van gelijke grootte jaloers zou zijn; en een meeropbrengst van de toeristenbelasting van 27.000. Voor wat betreft de bouw van een brandweerkazerne wenste hij duide lijke afspraken met de gemeente Broekhuizen. Aandacht moet er blijven voor alle wegen in de gemeente. Hoe staat bet met de subsidie voor de opleiding van muzikanten en de dorpsverfraaiing door middel van blijvende kunstwerken? Bevreemding is er bij het CDA, dat het straattheaterfestival niet in de bergroting is opgenomen, evenmin als de plaatsing van de INFOborden. Meerlo-Wanssum moet niet de dupe worden van het uittreden van de gemeente Horst uit Bouw en Woning toezicht. En dan werd een lijstje opgesomd van belangrijke nog lopende zaken, als varkensbedrijf Poels, Pand Geurts, de versnelde aanleg Rijksweg 73, mestbedrijf Theeuwen, gemeen schapshuis Swolgen en de Maasveren. De heer Hendrix besloot zijn alge mene beschouwingen met een link aan het adres van de P.K., dat het CDA géén kerktorenpolitiek voert, maar een beleid wat op een eerlijke en rechtvaardige manier wordt uitge voerd. PROGRESSIEVE KOMBINATIE Woordvoerder L. Beterams, vroeg aandacht middels 14 getikte vellen tekst, maar de zeer harde kritiek welke hij in voorgaande jaren aan het adres van het college lanceerde, was nu aanmerkelijk zachter. Er klonken zelfs woorden van waardering en dan met name met betrekking tot het milieubeleid, de verkeersveiligheid, het alcoholmatigingsbeleid en de initiatieven in de toeristische recrea tieve sector. Voor wat betreft de verkeersveilig heid ondersteunt de PK alle initiatie ven welke worden genomen om de snelheid op de wegen terug te binnen de financiële situatie voor 1989, stemt de VVD-fractie in met het verschuijven van de zwembad plannen naar 1990. Om in 1990 direct aan de slag te kunnen wordt gepleit voor het zo spoedig mogelijk besteksklaar maken van de plannen. Gepleit wordt voor een openbare aanbesteding. TAXATIEKANTOOR voor alle soorten o.g. taxaties H.M.M. RAEDTS beëdigd taxateur TEL. 04780-81469 dringen, en is benieuwd naar de komende maatregelen op de Venray- seweg-Brugstraat De opbrengst van de toeristen belasting dient ook aangewend te worden ter bevordering van toeris tische en recreatieve voorzieningen en activiteiten. Voor de Jachthaven zullen er duidelijke afspraken moeten worden gemaakt opdat die haven ook een toeristische attractie zal blijven. De fractie had zorgen over de ontwikkelingen in het Venrayse ziekenhuis, waarover een zienswijze van het college ontbreekt, terwijl deze ontwikkelingen toch nabij zijn en zeker de belangen van onze burgers raken, zowel uit het oogpunt van ge zondheidszorg alsook met betrekking tot de werkgelegenheid. VVD. Woordvoerder Twan Volle- berg, was ook van mening dat van de inkomsten van de toeristenbelasting gebruikt moeten worden voor de gasten die deze belasting betalen. In het alcoholmatigingsbeleid kan de gemeente een grote rol spelen, door subsidiaire ondersteuning van verenigingsactiviteiten, de sportkan tines, de gemeenschapshuizen en het weer invoeren van sluitingsuren voor de horeca. Onduidelijk was voor de VVD de zorg dat enkele kinderen uit de gemeente scholen in de gemeente Venray bezoeken. Ook het beleid rond de jachthaven heeft de aandacht van de VVD. Wat betreft het subsidiebeleid ver schilt de VVD van mening met het college. „Onze gemeente", aldus Twan Volleberg, „wil zoveel moge lijk vrijheid van handelen voor een ieder. Onze gemeente is een rijke gemeente. Met dat vele geld kan veel gedaan worden. Het geld echter, waarover de Overheid beschikt, is geld van onze burgers dat „dwang matig" werd opgeëist. Men kan deze gelden aan de burger „teruggeven" in de vorm van allerlei min of meer fraaie projecten, maar men kan óók overwegen om b.v. diverse gemeente lijke belastingen te verlagen." Op 24 oktober zal het college antwoord geven op deze algemene beschouwingen. ALCOHOLCONTROLE De politie hield in de nacht van zaterdag op zondag weer een alcoholcontrole bij automobilisten die uit de richting Wanssum kwamen, waar het kermis was. Twee Venrayers kregen een rijverbod van drie en respectievelijk zes uur terwijl één Venray er naast een rijverbod ook een proces verbaal kreeg wegens het rijden onder invloed. NIETS IN ORDE Zaterdagmiddag ontstond er een botsing op de kruising Weg in de Berg, Veltumse Kleffen en Kuluut- weg, tussen twee personenauto's. De 41-jarige bestuurder, die geen voor rang verleende, had zijn auto niet verzekerd en die was evenmin APK- gekeurd. Ook had de bestuurder alcohol genuttigd waarvoor hij een rijverbod kreeg opgelegd. Overigens bleef het bij materieele schade aan beide auto's. VAK O ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS Deze week heeft de politiek zich uitvoerig beziggehouden met de toekomst van Vak O op de Algemene begraafplaats Boschhuizen. B en W 'ebben hun notitie over dit oude ledeelte van het nieuwe kerkhof, waarin wordt voorgesteld hieraan niet de status van monument te geven, in de commissie voor onderwijs, cul- uur, jeugd, sport en recreatie Sebracht. Onder meer zal deze commissie het college moeten advise ren, voordat een definitief voorstel aan de raad wordt gedaan. Wat de commissie over deze notitie denkt, leest u elders in dit blad. Monument of niet, feit is dat Vak een bijzondere plaats is, waar herinnerd wordt aan een belangrijk stuk Venray van vroeger. Maar dat "iet alleen. Vak O laat ook zien hoe )nze ouders en grootouders en wel licht nog verdere voorouders hun doden begroeven. Niet zoals sinds 1971 op het nieuwe gedeelte van loschhuizen gebeurt, met een een- oudige tekst in een uniform kruis of maar met grafstenen, waarvan er zelfs vele tot ware kunststukken mogen worden gerekend. Uiteraard zijn er minder mooie graven en zelfs vervallen graven, waarvan de stenen zijn verdwenen. Maar het merendeel van de 1300 aan wezige graven kan nog vele, vele jaren mee. Zij zullen tot in lengte van dagen kunnen blijven herinneren aan hen, die in het verleden óf bekend heid genoten óf een belangrijke rol in het Venray van vroeger hebben gespeeld óf gewoon maar Venrayer waren. Dan kan men toch niet anders zeggen dan dat zoiets ook voor het nageslacht moet worden bewaard. BERNARDUS KRUYSEN (14-7-1877 -24-8-1956) en zijn vrouw BERNARDINA THIELEN (16-9-1879- 11-8-1953) Het graf van de familie Kruysen roept ongetwijfeld bij oudere Venray- ers - en zeker bij de oudere boeren - herinneringen op aan Bernard Kruy sen, die vele jaren verbonden is geweest aan de Nederlandse Land- bowbank (de voorloper van de Nederlandse Credietbank en de opvolger van de Hanzenbank) en nóg langer secretaris was van de L.L.T.B., de Limburgse Land- en Tuinbouwbond. Nu nog spreekt men over „Bernard Kruysen van de paar- denverzekering", die zijn kantoor had op de Grote Markt tussen café 't Hert (tegenwoordig 't Upke) en bakker Custers (tegenwoordig Pijpers). Bernard Kruysen werd in Rijke voort (gemeente Beugen) geboren. De steenhouwer heeft evenwel foutief Bergen als geboorteplaats op de graf steen gebeiteld. Hij stamde uit een oud koster-schoolmeestergeslacht. Na de lagere school ging hij te voet van Rijkevoort naar Boxmeer om daar voortgezet onderwijs te volgen. Maar al gauw - hij was toen dertien jaar - wilde hij priester worden en liet zich daarom inschrijven als student van het Kruisherencollege te Uden, waar men uitsluitend werd opgeleid voor het priesterambt. Hij moet een goede student zijn geweest, die zeer bedreven was in het Latijn. Hij behaalde bij het eindexamen een eerste prijs, die bestond uit een boek van de Franse schrijver Michaux over de geschiedenis van de kruistochten. Het boek bevatte honderd gravures van Gustave Doré. Als priesterstudent heeft Bernard Kruysen zeer veel steun ondervonden van zijn heeroom Martinus Kruysen, later pastoor te Nibbixwoud. Van deze heeroom is bekend, dat hij op tachtigjarige leeftijd te voet een pelgrimsreis naar Rome onder nam, de Visuvius en de toren van Milaan beklom en door de paus persoonlijk ontvangen èn onderschei den werd. Zijn rijke bibliotheek, hoofdzakelijk werken over sterren- en natuurkunde, schonk hij aan het Kruisherenklooster te Sint Agatha bij Cuijk, waar hij de laatste jaren van zijn leven doorbracht. In die tijd werd hij regelmatig door zijn neef Bernard opgezocht. Na zijn studie in Uden trad hij - om onverklaarbare redenen - als novice in bij de Dominicanen in Nijmegen. Omdat waarschijnlijk het wereldse leven hem toch wel sterker aantrok, hing hij zijn witte Dominicaner pij naast de even witte Kruisherenpij aan de wilgen en werd klerk bij notaris Hoekers te Asten. Wellicht heeft hij aan die periode zijn bijzonder fraai handschrift overgehouden. In die tijd leerde hij Bernardina Thielen uit Oostrum kennen en waarmee hij in 1910 in het huwelijk trad. Toen meester Janssen „van het Kruus" aan de Stationsweg overleed, was het „de grote" Jan Poels, die Bernard Kruysen vroeg of hij het secretariaat van de L.L.T.B. wilde overnemen. Jarenlang heeft hij plichtsgetrouw als hij was, met grote accuratesse deze taak vervuld. Hij werd onder scheiden met de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Enkele jaren nadat in 1918 in Amsterdam de Nederlandse Land- bouwbank werd opgericht, vestigde deze bank zich in Venray en Bernard Kruysen werd als kassier benoemd. Deze functie heeft hij tot aan zijn pensioen met zeer veel nauwgezetheid vervuld. Zijn vrouw heeft dikwijls in de zorgen gezeten, als haar man naar Venlo moest om geld te halen. Op de achterbank van de taxi lagen dan de zakjes met guldens, rijksdaalders en papieren geld ter waarde van ettelijke tienduizenden guldens.... Bernard Kruysen stond bekend als een voortreffelijk rozenkweker, maar ook als een uitstekende zanger. Meer dan veertig jaar was hij lid - en later erelid - van het kerkelijk zangkoor „St. Caecilia" van de Petrus Bandenkerk. Ook was hij tal van jaren lid van de gemengde zangver eniging Polyhymnia, dat was opge richt door pastoor Pascal Schmeits en onder leiding stond van de heer Welting. Hij was vijfendertig jaar lid en later prefect van de Aartsbroeder schap van de H.Familie, die toen een zeer groot aantal leden telde. Bernard Kruysen was een man, die grote bekendheid genoot. Hij was altijd bereid zijn medemensen te helpen en met raad en daad bij te staan. Daarom stelde hij ook een gedeelte van zijn kantoorruimte beschikbaar voor het inrichten van de parochiale bibliotheek. Bernard Kruysen stierf op 24 augustus 1956 vrij onverwacht na - en dat mag toch wel nadrukkelijk worden gesteld - een zeer welbesteed leven.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5