cor Kankerbestrijding voor betere levenskansen Cursus zelfverdediging voor vrouwen Praktijkdiploma Informatica cursusactiviteiten voor mensen zonder werk Heeft E.H.B.O. nog wel zin, nu er zo gauw medische, deskundige hulp is Open dag agrarisch jongerenwerk verf behang PEEL EN MAAS ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS ÜÜ^PEEL EN MAAS Donderdag 25 augustus - Pagina 5 Uit het onderzoek dat de Werkgroep ïmancipatiebeleid Venray onlangs ïeeft gehouden naar de sociale veiligheid voor vrouwen in de gemeente Venray, is gebleken dat een groot aantal vrouwen zich 's avonds niet veilig voelt op straat. De vrouwen zijn met name bang voor sexueel geweld zoals aanranding of verkrach ting. In veel gevallen gaat aan sexueel geweld een zogenaamde „uittestfase" vooraf. Dat is het stadium waarin de dader zijn mogelijke slachtoffer inschat naar de kans dat zij iets terug zal doen. In deze fase is het van belang effectief te reageren. Een overtui gende, afwijzende houding schrikt af. [n de cursus zelfverdediging maken de vrouwen kennis met diverse zelfver dedigingstactieken en -technieken. De cursus is erop gericht vrouwen effectief te leren reageren in bedrei gende situaties met het oog op het voorkomen van sexueel geweld. Tijdens de ProDiMa-manifestatie van mei jongstleden, heeft de werkgroep de belangstelling van vrouwen voor een cursus zelfverde diging gepeild. Een grote groep vrouwen toonde interesse voor een dergelijke cursus. De gemeente Venray heeft daarom in samenwer king met Stichting Sportservice Limburg en de Judovereniging Venray 2 cursussen georganiseerd die in september '88 van start gaan. Een cursus omvat 10 bijeenkomsten van muur. Cursus 1 wordt gehouden op de I woensdagavond van 21.00 uur tot 1 22.30 uur( kinderopvang aanwezig). De cursuskosten bedragen 40,-- I per persoon. De cursussen worden gehouden in 1 de sportzaal van de Judovereniging Venray, Antoniusstraat te Venray I (gebouw van het INstituut voor Middelbaar Beroepsonderwijs). Voor 12 september 1988 kunnen vrouwen (vanaf 18 jaar) uit Venray of omgeving zich nog aanmelden voor een cursus zelfverdediging. Inlichtingen en aanmeldingen bij mevr. L. Swinkels, gemeente Venray, •1.04780-23297. Het Centrum voor Kantoorin novatie gaat in september van start met deze splinternieuwe opleiding. Deze opleiding zal in Venray gegeven worden in de vorm van avondcursus sen. Hiermee is het Centrum voor Kantoorinnovatie een van de eerste instituten die dit PDI kunnen aanbieden in Limburg. Het Centrum voor Kantoorinnovatie gaat van deze informatica opleiding alle (achttien I) modulen aanbieden. Het PDI kan populair worden omschreven als AMBI, maar dan op MBOnivo. Hoewel geen specifieke eisen aan de vooropleiding worden gesteld, kan er van worden uitgegaan dat voor een redelijke kans van slagen MAVO of LBO-C nodig is. Alle PDI-modulen die het Centrum voor Kantoorinnovatie aanbiedt, sluiten aan op de exameneisen van het EXIN. (De Stichting EXIN is het nationaal EYameninstituut voor INformatica.) Deze examens zijn dus rijkserkend en worden landelijk ook als zodanig gewaardeerd. Het PDI heeft als doelgroepen: Allereerst die personen die gebruikers zijn van een Personal Computer en die meer willen weten van de beginselen van de informatica. Personen die opgeleid willen worden tot informatica-specialist op middel baar nivo. Personen die reeds werkzaam zijn in de informatica en die hun kennis willen uitbreiden en onderbouwen. De verwachting is dat, gezien de doelgroep, de toeloop op deze opleiding enorm zal zijn. Tot nu toe was er namelijk geen goede en erkende opleiding op MBO nivo. Gezien het feit dat deze studie helemaal nieuw is, verzorgt het Centrum voor Kantoorinnovatie de volgende informatie-avonden: Venray, 29 augustus a.s. van 19.00 tot 20.00 uur, St. Antoniusstraat IA Op dit adres wordt tevens de cursus gegeven! Belangstellenden voor de informa tie-avond of voor de PDI-brochure worden verzocht dit op te geven bij ons secretariaat te Venray, St. Antoniusstraat IA, tel.04780-89800 Het nationaal geschenk dat Ko ningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum in 1948 ontving, is in Nederland uitgegroeid tot een begrip: het Koningin Wilhelmina Fonds, kortweg het KWF. Het Fonds maakt zich sterk voor de kankerbestrijding. In deze tijd van bezuinigingen is het finacieren van de onderzoeksprojecten geen sinecure. GIFTEN De inkomsten van het Fonds bestaan vrijwel volledig uit deze gulle gaven. In 1987 bracht de bevolking van Nederland via giften en legaten bijna 50 miljoen gulden voor het KWF bijeen. Dat geld wordt besteed aan wetenschappelijk onderzoek, voor lichting in de breedste zin van het woord over kanker, steun aan patiëntenbegeleiding en onderwijs en opleiding. De giften zijn te verdelen in de opbrengst van de jaarlijkse collecte (eind augustus-begin september), do naties van particuliere gevers, nala tenschappen en loterijen. Bovendien ontvangt het KWF van het bedrijfs leven jaarlijks een groot aantal giften. In 1987 was dit ruim 2 miljoen gulden. BESTEDINGEN Het wetenschappelijk neemt zo'n 85 (ruim 38 milj. gulden) van de uitgaven van het KWF in beslag. Het KWF doet dit onderzoek niet zelf; onderzoekprojecten worden uitge voerd door universiteiten en onder zoekcentra. Deze projecten kunnen worden ingedeeld in onderzoek naar het optreden en ontstaan van kanker, het herkennen van kanker en de behandeling ervan, maar ook het sociaal wetenschappelijk kankeron derzoek, dat ook wel sociale oncologie wordt genoemd. Voorlichting over kanker wordt wel door het KWF zelf gegeven, terwijl voorlichtingsactivi teiten van andere organisaties, zoals de Integrale Kankercentra en de Stichting Volksgezondheid en Roken, financieel door het Fonds worden gesteund. De begeleiding van kankerpatiënten is geïntegreert in zowel het weten schappelijk onderzoek, als in de voorlichting en in de programma's De Stichting RISC, afdelig werklo- zenwerk, start in september weer met de volgende cursussen voor mensen 'zonder werk: -typen/tekstverwerken (beginners/ gevorderden) - Basisinformatica en beroep - Engels/handelscorrespondentie Nederlands, Engels, Duits - Houtbewerken/metaalbewerken/ lassen/motorvoertuigentechniek/ meubel maken/metselen - Pech onderweg/kleding maken/ edelsmeden Zowel de cursus typen als de cursus I tekstverwerken bieden de mogelijk- I" heid tot het behalen van een diploma bedrijfstypist(e), het diploma basis tekstverwerken of het praktij kdi- I ploma tekstverwerken. Voor deel name aan de cursus tekstverwerken is een redelijke typevaardigheid vereist. De cursus tekstverwerken voor beginners wordt gegeven middels het programma first word plus, terwijl de gevorderden aan de slag gaan met het programma wordperfect. In de cursus basisinformatica maakt u kennis met de personal com puter en al zijn mogelijkheden, terwijl de cursus informatica en beroep U wegwijs maakt - middels het werken op een personal computer - in de beroepsgerichte toepassingen. De cursus handelscorrespondentie is een inleiding in het schrijven van Nederlandse, Engelse of Duitse handelsbrieven. De vaktechnische cursussen zoals houtbewerken, metaalbewerken, las sen en motorvoertuigentechniek leert U verschillende technieken en vaar digheden, mede ter oriëntatie op verdere scholings- en beroepsmogelijk heden. In de cursus lassen komt zowel het electrisch en het autogeen lassen, als het metaal actief gasbooglassen (M.A;G.)aan bod. De cursus motorvoertuigentechniek behandelt in theorie en praktijk met name de basisprincipes van de opbouw en werking van onder meer motoren/brandstof- en koelsystemen/ versnellingsbak en koppeling. In de cursus metselen wordt onder meer aandacht besteed aan het stellen van profielen, aan metselverbanden en mortelsamenstellingen, aan het voegen. In de cursussen pech onderweg, kleding maken en edelsmeden staat meer de hobby centraal. De cursussen vinden voornamelijk plaats in de leer/werkplaatsen van de stichting in Venray of Horst. Tevens wordt de mogelijkheid geboden om deel te nemen aan de oriëntatiecursus drukkerij en de cursus dectronica A1/A2. Informatie /aanmelding: Voor nader informatie, voor toezending van de cursusfolder of voor aanmelding, kunt U zich wenden tot de Stichting RISC, tel.04780-83730 (bij voorkeur tussen 9.00 en 10.00 uur) Voor een cursusfolder kunt u ook terecht bij een van de werkplaatsen of het plaatselijk buro van de stichting in uw omgeving. voor onderwijs en opleiding. Het KWF steunt bovendien vele pa tiëntenverenigingen, dit jaar met een bedrag van in totaal zo'n 240.000 gulden. Een vierde grote post voor de uitgaven van het KWF geldt „onder wijs en scholing", waaronder het Fonds maar liefst 2,4 miljoen gulden uittrekt. Eronder vallen wetenschap pelijk bijeenkomsten en beurzen voor veelbelovende kankeronderzoekers, maar ook het onderwijs aan artsen met de bedoeling dat extra aandacht wordt besteed aan kanker. TOEKOMST Hoewel Prof. dr. P. Borst, wetenschappelijk directeur van het Nederland Kanker Instituut/Antoni van Leeuwenhoekhuis, waarmee het KWF hecht samenwerkt, bij de gelegenheid van het 75-jarig bestaan het Instituut, de verwachting uitsprak dat in de jaren 2.000 veel meer ovei kanker bekend zal zijn, zodat de bestrijding ervan makkelijker zal verlopen, is de realiteit van vandaag helaas nog anders. Het KWF is daarom genoodzaakt een beroep te blijven doen op de particuliere en zakelijke bevolking van Nederland. De subsidie-aanvragen zijn van 1980 tot 1988 met bijna 200 waarvan een 150 <7o voldoet aan de normen die de KWF hanteert. In 1988 worden in totaal 233 projecten van wetenschap pelijk kankeronderzoek gesteund. Deze projecten zijn ruwweg in te delen in onderzoek naar het optreden en ontstaan van kanker, het herkennen en behandeling ervan en het sociaal wetenschappelijk onderzoek dat ook wel sociale oncologie wordt genoemd. Hoewel de vooruitgang in het kankerondezoek aanzienlijk is, zijn er toch nog veel vraagtekens. Te veel. Vandaar dat onderzoek nodig blijft... Mensen die meer willen weten over het werk van het KWF of met andere vragen zitten omtrent deze ernstige ziekte, kunnen zich wenden tot het Voorlichtingscentrum, dat telefonisch te bereiken is onder nummer 020-6644044. EHBO VERENIGING VENRAY Weet u wel zeker, dat die medische hulp, die ambiance bijvoorbeeld, er zo vlug is? En wat dan nog? Weet u wel zeker, dat het slachtoffer rustig kan blijven liggen totdat die hulp komt Wat denkt u van iemand met een slagaderlijke bloeding aan zijn boven been? Wat denkt u van iemand die dreigt te stikken Wat denkt u van iemand die bewusteloos is U denkt toch niet in alle ernst, dat die wel kunnen wachten op die medische, die vakkundige hulp Neen, dan moet er door een ander, misschien door u, een volslagen leek, geholpen kunnen worden. Gebeurt dat niet, dan is elke vorm van deskundige hulp te laat. U hoeft daarvoor maar een heel klein beetje deskundigheid op te doen. Een E.H.B.O.-er is geen arts en wil die ook nooit vervangen. Hij is alleen maar iemand die iets meer heeft geleerd, die een heel klein beetje deskundigheid zich eigen heeft ge maakt om in een noodsituatie, als de volledig deskundige hulp er niet is, te kunnen ingrijpen. Die deskundigheid kan net genoeg zijn om iemand het leven te redden, om iemand voor ernstige invaliditeit te behoeden, om kinderen hun vader, of een man zijn echtgenote niet te laten verliezen. Statistisch is vastgesteld dat alleen al van de doden in het verkeer twintig procent overleden is, omdat de ademhalingswegen niet vrij waren. Er was niemand die even het hoofd zo legde, dat de luchtwegen vrij kwamen. Maar wist u ook, dat er in en rond de woning meer slachtoffers ten gevolge van een ongeval overlijden dan in het verkeer Weet u, dat de kans op een ongeval in en rond het huis vele malen groter is dan in het verkeer en in de bedrijven Weet u, dat paniek de ergste vijand is bij een ongeval Juist, omdat men niet weet wat te doen E.H.B.O. heeft nog steeds zin, al was het alleen al om die paniek te voorkomen. Als je weet wat je kan doen, raak je niet zo gauw in paniek. Weet u wat u doet Er start binnenkort weer een E.H.B.O.-cur- sus. Geef u daarvoor op. In 18 wekelijkse lessen van 2 uur leert u daar wat u kunt doen (en wat u moet laten) bij een ongeval om een slachtoffer te helpen. De kosten van deze cursus bedragen 135,00 all-in. Opgave kan geschieden door middel van het schrijven van een briefje naar E.H.B.O.-vereniging Venray, postbus 298, 5800 AG te Venray, met vermelding van uw naam, adres, geboortedatum en eventueel telefoon nummer. Laat het er nu eens niet bij zitten, maar neem de moeite en volg die cursus. U zult er geen spijt van hebben Op zondag 28 augustus a.s. is er in Wanssum naast de Provinciale Rund- veebeoordelings-wedstrijd van het Roodbonte ras een open dag op het Rundveefokbedrijf van Fam. Gielen, St. Leonarduswerg 25 te Wanssum. De organisatie is in handen van het Agrarisch Jongeren Werk (A.J.W.) afdeling Venray(L) in samenwerking met de Fokkersclub „Noord Limb." Het gehele bedrijf is te bezichtigen; o.a. de rundveestal, jongveestallen en de stierenstal. Verder zullen er verscheidene soorten vleesrassen en kruisingen te bezichtigen zijn; o.a. Piemotese, Limousin, Blonde d'Aquitaine, Charolais, Belgische wit-blauwe enz. Het publiek kan hierbij van een dier het gewicht schatten en kans maken op een leuke prijs. Verder zullen er op deze dag demonstraties verzorgd worden door verschillende computers en hun programma's, melkmachine's, land bouwwerktuigen, bouwmaterialen en fokprogramma's. Het programma t.a.v. het Limburgs Kampioenschap veebeoordeling van het Roodbonte ras ziet er als volgt uit; Om 10.30 uur neemt het schriftelijke gedeelte van de wedstrijd zijn aanvang 60 deelnemers. In de namiddag 13.30 uur opent burge meester Hahn van Meerlo-Wanssum deze dag officieel. Direct hierna start Als U zelf de buitenboel schildert, moet U heel goed weten waar U aan begint. Want 10% onwetendheid kan 100% enthousiasme en inspanning teniet doen. Teleurstelling die wij voor U kunnen voorkomen. Neem geen risico en vraag advies bij Cor Paint. Een kleurenplan hoort vanzelfsprekend bij onze service. m paterslaan 7 venray 04780-82810 het mondelinge gedeelte van de veebeoordeling door de 18 beste van de voormiddag. Om 16.30 uur zal dan de kampioen van Limburg bekend gemaakt worden. De Rundveebeoordeling en open dag staat zoals altijd garant voor een leuk dagje uit. Ook voor de niet-agrariër is dit de dag om met de Rundveehouderij in al haar facetten kennis te maken. De opgestelde tent zorgt ervoor dat de weergoden dit evenement niet kunnen verstoren. Entree gratis. uw weekblad VAK O Mensen zijn soms als schepen, die elkaar in de nacht passeren. In het voorbijgaan twee lichtpunten in het duister, die verder hun eigen koers varen. Slechts de herinnering aan die ene, toevallige ontmoeting blijft.... Een naam op een kruis of een grafsteen op Vak 0 van de Algemene Begraafplaats Boschhuizen kan her inneringen wakker roepen aan een korte ontmoeting in het leven; aan degene, die er begraven ligt, maar oolc en misschien nog meer - aan de omstandigheden en gebeurtenissen tijdens diens leven. Bij het graf van Adri Metselaar, schoot ons de vergelijking met elkaar in de nacht passerende schepen te binnen. Amper een jaar of zeven zal ihij in Venray hebben gewoond en gewerkt, zonder daarbij echt opgeval len te zijn. Slechts weinigen zullen hem gekend hebben, maar toch is zijn naam heel nauw verbonden met het fenomeen „bioscoop" en in het bijzonder met het Venrayse Luxor- theater. ADRI METSELAAR De enkelen, die zich Adri Metselaar nog kunnen herinneren, weten te vertellen, dat hij bij iedere bioscoop voorstelling aan de deur stond om de mensen te ontvangen. De jeugd van toen herinnert zich Adri Metselaar als een meneer, die altijd wybertjes bij zich had omdat hij nogal veel en luidruchtig kuchte. Wanneer zij hem in de tuin bij de bioscoop zagen staan en ook hoestten, wisten zij dat Adri Metselaar zou zeggen: "Zijn de kindertjes verkouden? hier heb je een dropje..." „Ik herinner me, dat destijds verteld werd, dat Adri Metselaar gestorven is aan een bloedvergiftiging aan zijn lip. De mensen zeiden toen, dat een wondje aan de lip erg gevaarlijk was, omdat daar geen tegengif wordt geproduceerd", ver telde ons een Venrayse, die hem als een weinig opvallende, maar fijne man typeert. In 1926 kocht Piet Kleuskens uit Blerick in Venray van Grad Sijbers een stuk grond, waarop hij het Luxor Theater met woonhuis bouwde. Venrays eerste bioscoopeigenaar werkte in Venlo bij zijn broer Paul Kleuskens, die directeur was van de Venlose Enveloppenfabriek „Hol land". De Venrayer Sem Kengen wertl als beheerder of zetbaas van het Luxor Theater aangesteld en samen met zijn vrouw runde hij de zaak. Als schilder-van-huis-uit zorgde Sem Kengen er voor, dat het theater en het woonhuis goed in de verf kwamen. De eerste filmvertoning vond plaats op Tweede Kerstdag 1926 en passend bij het kerkelijk feest draaide men de film „Genoveva" (van Brabant, dat destijds ook door amateursto nelisten in Venray op de planken werd gezet). Daarvóór kon men in Venray af en toe 'n film gaan bekijken in zaal Van Dijck aan de Henseniusstraat (het latere café Schellen, weer later Veerhuis en nu d'n Old Timer). Ook met de Venrays kermis kon men een film gaan zien bij de reizende bioscoop van Riossi. Maar een eigen, echte bioscoop betekende in de beginjaren zeker niet, dat men elke dag en zelfs niet iedere week een film kon gaan zien. Omstreeks 1932 werd Sem Kengen opgevolgd door de in Breda geboren heer Adri Metselaar, die gehuwd was met de zuster van Piet Kleuskens. Hij was verkoper geweest bij C. en A. maar moest om gezondheidsredenen met dit werk stoppen. Hij overleed in 1939. Zijn echtgenote vierde onlangs haar negentigste verjaardag in een bejaardenpension in Venlo. Na het overlijden van Adri Metselaar nam Piet Kleuskens het heft zelf in handen. In 1944 trouwde bij met de Venrayse M. Vermeulen van de Grote Markt. In 1956 werden de bioscoop en het woonhuis verkocht aan de heer Romain Cattoir uit Hulst. Piet Kleuskens en zijn vrouw verhuisden naar het Overbetuwse Eist, waar hij twaalf jaar later overleed. Zijn weduwe woont momenteel in Nijme gen. Een half jaar, nadat de heer Cattoir het Luxor Theater had overgenomen, werd Frans van den Heuvel als „verkoper van snoepgoed tijdens de pauzes" in dienst genomen. Al gauw werd hij manusje van alles en na enkele jaren behaalde hij het diploma film-operateur. Al tweeëndertig jaar zijn zowel de bioscoop als de schouwburg ondenkbaar zonder Frans v.d. Heuvel. De cinemafotografie werd in 1895 in Parijs uitgevonden door de Gebr.Lumière. Daarmee brak het tijdperk van de „stomme film"aan. Zowel bij Van Dijck als bij Riossi en in het Luxor Theater werden stomme films vertoond. Meestal was er wel iemand van de filmexploitanten aanwezig om als „explicateur" tekst en uitleg te geven. Tot in het begin van de dertiger jaren hebben deze explicateurs hun diensten in Venray verleend, hoewel in 1930 de eerste sprekende film in Luxor werd vertoond. Midden in de tijd van het „Rijke Roomsche Leven" betekende de opkomst van de film nogal wat. In 1936 schreef Paus Pius 11e de encycliek Vigilanti cura (Met waak zame zorg) over de morele gevaren van de bioscoop, over de opvoedende zending van de film en over de noodzaak van Katholieke Filmactie. Sinds de bioscoopwet van 1926 was er al van rijkswege een filmkeuring. Na de pauselijke encycliek kwam er de Katholieke Filmcentrale (K.F.C.) bij, die de toelaatbaarheid beoor deelde op punten als: A) in strijd met godsdienst en zedenleer en B) schadelijk voor het religieuze, morele en sociale leven. Het predikaat „D" betekende ontoelaatbaar voor allen en „C" alleen toelaatbaar voor geestelijk volwassenen... In katholieke gemeenten - zoals Venray - bestond er nog een gemeentelijke keuring. Bij elke voorstelling moesten „direct rechts van de ingang" drie plaatsen worden vrijgehouden voor de „gemeentelijke keurmeesters", waartoe o.m. Piet Vermeltfoort en paters Franciscanen behoorden. Desondanks glipte er toch nog wel eens 'n film tussendoor, die niet voor katholieke ogen geschikt was. Tijdens de bezettingsjaren werd bijvoorbeeld vanaf de preekstoel gewaarschuwd niet naar een film met Marika Rökk te gaan. De weelderige boezem van deze Duitse filmster was kennelijk te schadelijk voor het Venrayse ziele- heil... In 1929 werd in het Luxor Theater de film „vrede over rome" vertoond. Zij ging over het verdrag, dat de paus met de Italiaanse regering had gesloten over de aangelegenheid van Kerk en Staat. In die dagen moest de bipscoopexploitant over de entrees 25vermakelijkheidsbelasting aan de gemeente afdragen. Maar uit een met de hand geschreven brief van burgemeester Oscar van de Loo blijkt, dat de vertoning van deze film voor de geestelijkheid van de parochies en bewoners van kloosters en religieuze instellingen, vrij was van vermake lijkheidsbelasting. Maar bij vertoning voor het „gewone" publiek moest wél vermakelijkheidsbelasting worden betaald. Die vermakelijkheidsbelasting heeft overigens dikwijks tot problemen tussen gemeente en bioscoopexploi tant geleid. Behalve voor films met een culturele inslag moest men in de dertiger jaren een kwart van de recettes aan de gemeente afdragen. Bij een lagere recette gold een minimum van 20,- Het is wel eens voorgekomen - in de dagen van Adri Metselaar - dat men nog geen 20,- entree beurde, maar toch 20,— belasting moest betalen Volgens de Nederlandse Bios coopbond, die hierover menige brief naar het gemeentebestuur stuurde, was de Venrayse belastingheffing het hoogste van Nederland. Toen het niet lukte om vermindering te krijgen, werd in de winter van 1932 de bioscoop gesloten omdat er te weinig bezoekers waren. Ook de huidige exploitant, de heer Cattoir, heeft in het verleden wel eens gedreigd het Luxor Theater te sluiten omdat de vermakelijkheidsbelasting te hoog was. Eerst bij de invoering van de b.t.w. en het Bumarecht werd de vermakelijkheidsbelasting afgeschaft. Maar dat heeft Adri Metselaar niet meer mee mogen maken...

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5