Beterheide PI KRIJGT VENRAY DE NATIONALE KERMISPRIJS? In Memoriam waterfietsen roeiboten (met e zeilboten kano's PEEL EN MAAS ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS PEEL EN MAAS i Donderdag 18 augustus - Pagina 5 ginat KRONIEK VAN 'N KERMISWEEK De traditie wil dat Peel en Maas één week niet verschijnt in verband met de kennis. Maar eveneens is het traditie dat onze lezers toch op de hoogte blijven van het nieuws van die week, samengevat in een globaal overzicht. VERKEER We moeten helaas beginnen met de trieste melding, dat weer een Venrayer om het leven is gekomen bij een verkeersongeval. De 27- jarige J. Hendriks is donderdag voor de kermis overleden nadat hij met de door hem bestuurde auto op de Midden Peelweg tegen een boom was gebotst. Ter hoogte van Zeeland haalde hij in een flauwe bocht in. Door onverklaarbare oorzaak reed hij rechtdoor en botste toen tegen de boom. Hij werd overgebracht naar het Radboudziek- enhuis in Nijmegen en daar overleed hij aan de opgelopen verwondingen. Zijn vriendin, een 21-jarige Venrayse, werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. Op de afslag Deurneseweg-Zuivel- weg verleende een 24-jarige autobe stuurster geen voorrang aan een over de Zuivelweg rijdende motor, be stuurd door een 22-jarige Venrayer. Bij de botsing werd de motorrijder gewond aan enkel en hand. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. Op de Noordsingel bij de afslag met P.C.V. St. Anna vond een botsing plaats tussen twee auto's en een bedrijfsvoertuig. Oorzaak was het niet verlenen van vrije doorgang aan een tegemoetkomende personenauto, welke vervolgens tegen de bedrijfs auto botste. Eén inzittende moest met verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een 14-jarig meisje maakte bij het oversteken van de Oostsingel geen gebruik van het verkeerslicht en reed dus door rood. De 64-jarige chauffeur van een naderende auto kon het overstekende meisje niet meer ont wijken en kreeg haar op de motorkap en tegen de voorruit, welke vernield werd. Het meisje moest met kneu zingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De politie zal nog onderzoeken waarom de personenauto zo laat tot stilstand kwam en of mogelijk de bestuurder te hard gereden heeft. Op de Oostsingel raakte een personenauto, bestuurd door een 19-jarige Venrayse, bij de afslag naar het zwembad, de trottoirband. De auto sloeg tweemaal over de kop maar de bestuurster liep geen ernstig letsel op. De auto werd totaal vernield. De politie ontdekte dat de dame niet in het bezit was van een rijbewijs en daarvoor kreeg zij een proces verbaal aangezegd. Een 67-jarige autobestuurder kon op de weg van Veltum naar Wanssum, ter hoogte van de overstortvijver een overstekende zwarte bouvier niet meer ontwijken. De hond werd geraakt en liep jankend weg. De eigenaar kon nog niet worden achterhaald. Moge lijk dat die alsnog kontakt op wil nemen met de politie, voor het regelen van de schade aan de auto. INBRAKEN EN DIEFSTALLEN Door forcering van een achterdeur was toegang verkregen tot een garage aan de Breevenneweg, waarvan de eigenaar afwezig was. Er werd behalve onderdelen ook een aanhangwagentje gestolen. Dat alles ter waarde van ƒ20.000,--. Uit een opslagkeet aan de Matter- hornlaan werden, ten nadele van een aannemer, handgereedschappen ter waarde van 500 gestolen. Toegang was verkregen door het slot te forceren. Door forcering van een achterdeur - was toegang verkregen tot een woning aan de boterbloem. Een gouden slavenarmband ter waarde van 600 wordt vermist. Op de le etage van het gemeente huis wordt een schilderij van 60 x 40 cm vermist, voorstellende de binnen haven van IJmuiden. De waarde van het schilderij kon ons niet worden meegedeeld. Op een aspergeveld aan de Deurneseweg, zijn maar liefst 52 van een regeninstallatie verdwenen. De eigenaar zit met een schadepost van ƒ4.000,-. Bij een woning aan de Kruidenlaan is een inbreker kennelijk in zijn werk gestoord. Hier bleef het bij breek- schade. Ook was er een poging tot inbraak in een woning aan de Gentiaan. De bewoners werden wakker van gemor rel aan de achterdeur. Bij ontdekking ging een jongeman er tussenuit. De bewoners konen een goed signalement doorgeven aan de politie. Weer moest aangifte worden gedaan van een inbraak in een verenigingsgebouw. Deze keer door de Venrayse Fietscrossclub. Uit hun lokaal in 't Vlakwater waren levensmiddelen, wat snoep en drank de buit van de daders te zijn. Met geweld was toegang verkregen tot een bedrijf aan de Energieweg. De drankautomaat was gekraakt, maar de inbrekers hadden pech, want er zat geen geld in. Voor de eigenaar bleef er een behoorlijke schade door de kraak achter. INBRAAK IN AUTO'S Een 21-jarige Venrayse dame zit met een schade van ruim 2.000 aan haar in de Raadhuisstraat geparkeerde auto. Door het inslaan van een portierraam was toegang verkregen. De radiocassetterecorder met boxen en een herenvest zijn uit de auto gestolen. Eveneens aan de Raadhuisstraat was een auto van een Amsterdammer opengebroken. Ontvreemd was een microfoonstandaard, terwijl daar naast nog behoorlijke schade door vernielingen aan de auto was ontstaan. In één nacht werden vijf gepar keerde personenauto's opengebroken, ze stonden resp. aan de Ardennen- laan, de Vogezenlaan, de Weg in de Berg en aan het Denneoord. Alle auto's bleken op dezelfde wijze te zijn opengebroken namelijk door het inslaan van een ruit. Ontvreemd werden de daarin geplaatste radio apparaten. Uit een auto verdween ook een paspoort, rijbewijs, creditcard en een portemonnaie. Met de waarde van het gestolen spul en de vernielingen wordt de schade aan die 5 auto's op meer dan 10.000 geschat. DRANK IN BESTUURDERS Hoewel de politie niet over de nodige mankracht beschikte om tijdens de kermis gerichte alcohol controle^ te houden, werden er toch nog enkele processen-verbaal voor eht rijden onder invloed opgemaakt. Een 37-jarige chauffeur uit Nijme gen reed al slingerend over de Langeweg en trok daardoor de aandacht. Er kon worden vastgesteld dat zijn alcoholpromillage te hoog was. Proces verbaal en een rijverbod waren zijn deel. Een 25-jarige chaeffeur uit Bergen trok eveneens door zijn rijgedrag de aandacht. Voor deze man bleef het bij een rijverbod. Zijn alcohol verbruik was net onder de fatale grens. Bij een Venrayse autobestuurder zal zijn Abrahamfeest nog lang in herinnering blijven. Bij controle bleef zijn blaastest en de ademanalyse ver boven de grens. Voor hem een proces verbaal en rijverbod als laatste kadootje. Een 28-jarige autobestuurder uit Nistelrode weet nu ook dat men in Venray na alcoholgebruik het beste maar zijn auto kan laten staan. Voor hem was het een rijverbod na het blazen. Een 34-jarige chauffeur uit Swolgen zal in het vervolg wel zorgen dat de achterlichten van zijn auto perfect werken. Want het defecte achterlicht was de aanleiding dat de politie hem aanhield en daarbij drankgebruik constateerde. Ook voor hem een proces verbaal en een rijverbod. AUTO IN BRAND Door tijdige ontdekking en het snel nemen van maatregelen kon voor komen worden dat een aan de Stationsweg geparkeerde personen auto uitbrandde. De brandweer was wel uitgerukt maar hoefde niet meer in aktie te komen. De politie zet bij deze brand vraagtekens en sluit niet uit dat er opzet in het spel is. REEGEIT GEDOOD Op de Maasheseweg werd een overstekende reegeit door een person enauto, bestuurd door een dame uit Overloon, gegrepen en zo zwaar gewond dat het dier ter plaatse overleed. De reegeit werd op de voorgeschreven wijze afgevoerd naar de poelier. VANDALISME Een 19-jarige jongeman uit Merselo meende leuk te zijn en nam een signaallamp voor de beveiliging van het kermisterrein mee. De politie kon hem aanhouden. Nadat hij de lamp op z'n plaats had teruggezet, kon hij mee naar het politiebureau waar proces verbaal werd opgemaakt. Twee mannen uit Overloon, 20 en 21 jaar oud, werden hier door de politie aangehouden omdat ze in de Schoolstraat een ruit van een auto hadden ingegooid en ook nog het reservewiel uit die auto hadden gehaald. Proces verbaal terzake vernieling kregen ze gepresenteerd. Een 15-jarige jongedame houdt geen prettige herinnering over aan de Venrayse kermis, want tijdens een bezoek werd haar portemonnaie gerold, met een voor haar groot bedrag van 35,—. Een aan de Kiosk geparkeerde auto van een Duitser werd beschadigd aangetroffen. Ook één van de banden was lek gestoken. Op een parkeerplaats aan de Kamperfoelie moest door de gemeente een daar neergekiept aanrechtblok worden verwijderd. De politie hoopt de illegale storter te kunnen achter halen. Een kattenliefhebber in de Harp- straat heeft van de politie aanzegging gekregen zijn katten op te ruimen, omdat deze overlast aan de buurtbe woners te zorgen. Zo'n bevel kan ingevolgde de plaatselijke politiever ordening. Aan het Kapelaanspad is door vandalen een grote ruit van een electrozaak vernield. Een groene PTT-brievenbus bij een woning aan de Ursulastraat, was door vandalen vernield. De brandweer moest in aktie komen omdat vandalen twee vuilnisbakken in de Grotestraat in brand hadden gestoken. DIERENKWELLING In de Fagotstraat werd een kat aangetroffen welke zich agressief gedroeg. De kat bleek een draad om haar poot te hebben, kennelijk van een strik. Een dierenarts werd te hulp geroepen. Nadat hij het dier had gekalmeerd, kon het behandeld worden en later naar het asiel kon worden overgebracht. MEDICIJNEN GEVONDEN Op de Westsingel werden medicijn en gevonden, welke door een inwoonster uit Horst daar verloren waren. Gelukkig werden deze ge vonden door iemand die juist handelde, door die medicijnen naar de politie te brengen. Bij gebruik van deze medicijnen door kinderen zou levensgevaarlijk kunnen optreden. De rijkspolitie van Horst heeft de medicijnen bij de Horster dame thuis bezorgd. GEVAARLIJK BOUWSEL De jeugd had iets ontdekt als vakantie-activiteit. Zij hadden een ondergrondse „woning" gegraven in de buurt van het pompstation in de Boschhuizen. Het gangenstelsel was drie tot vier meter diep en er was gevaar voor instorten. Gelukkig werd dat bouwsel ontdekt. De politie kwam ter plaatse en na een gesprek zag zelfs de jeugd in hoe gevaarlijk hun werk was. Alles werd mooi dicht gegooid. De jeugd heeft nu kennelijk iets geleerd. JE KUNT HET NIET GELOVEN Juist voor de kermis ging een 66-jarige dame uit Overloon 's morgens om 9 uur haar inkopen doen bij de Torro. Nadat ze daar gewinkeld had kreeg ze de schrik van haar leven. Haar paspoort, 14 bank- en giro- cheques en sieraden ter waarde van vele duizenden guldens bleek namelijk verdwenen te zijn. Ze dacht natuurlijk dat alles gestolen was, en deed aangifte bij de politie. Die was meer dan verbaasd, want wie gaat er „met zijn hele hebben en houden" winkelen? Maar de dame vertrouwde het niet haar spullen thuis achter te laten, want in haar woning was al eerder ingebroken. Voor alle zekerheid nam ze dus alles maar mee. Ondanks het zoeken op de parkeerplaats en in de Torro, waar in alle winkelwagentjes werd gekeken, werd er niets gevonden, echter kwam de mededeling, dat het handtasje met inhoud toch in een winkelwagentje was teruggevonden.. Er is geen verklaring voor te vinden waarom en hoe dat het handtasje al die tijd in een wagentje is blijven liggen. De enige verklaring zou kunnen zijn, dat de handtas toch is gestolen, maar dat de dader berouw heeft gekregen en later de handtas met inhoud weer in een wagentje heeft teruggelegd. De gedupeerde dame heeft weer vertrouwen in de mensheid gekregen. Of ze haar kapitaaltje voortaan thuis laat of op een bank heeft gedeponeerd is niet bekend... GEVRAAGD winkelmeisje om ons team te komen versterken Leeft. 17-18 jaar Mogelijkheid voor opleiding winkelbediende (2 jaar). Zo spoedig mogelijk. SLAGERIJ DRABBELS Stationsweg 45 Venray Tel. 04780-81326 Op kermis-zondag overleed in het St. Elizabethziekenhuis op 93-jarige leeftijd dhr. J. Raema- kers. Meer dan veertig jaar heeft de overledene deel uitgemaakt van het collectantencollege van de Paterskerk, waarvan hij tevens voorzitter was. Vanaf 1929 organiseerde hij de deel name aan de Stille Omgang in Amsterdam vanuit Venray, ter wijl hij ook ruim een kwart eeuw werkzaam was in het jeugdwerk van zijn woonplaats, o.a. in de Jonge Wacht. Als blijk van waardering voor zijn werken voor de Kerk, werd dhr. Raemakers begiftigd met de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Twee dagen later overleed op 84-jarige leeftijd dhr. J.J.Ver- haegh in zijn woning aan de Landweertweg. Dhr. Sjef Ver- haegh was tweeënveertig jaar werkzaam geweest bij het Psy chiatrisch centrum Sint Serva- tius. De laatste jaren was hij hoofdverpleger, tevens hoofd mentor van de interne leerlingen. Bij zijn afscheid werd hij onderscheiden met de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Maar ook na zijn pensionering bleef hij actief want nog bijna 10 jaar begeleidde hij de bejaarde patiënten in het Psycho-Geriat- risch Verpleeghuis „De Kruu- ze". Ook op andere terreinen was dhr. Verhaegh actief. In 1946 was hij mede-oprichter van de Schaakvereniging Venray, waar van hij lang bestuurslid was. In 1974 werd hij benoemd tot erelid van deze vereniging. Honig (met en zonder motor) verhuur per uur, per halve dag, per hele dag Recreatiecentrum - Sportherberg Halve Maanseweg 1. 5855 EH Well P" 1 Tel. 04783-2461 NJHC GERARD REIJNDERS schilderwerken b.v. Plataanstraat 12 Venray Tel. 82635 De Venrayse kermis 1988 zal niét alleen de geschiedenis ingaan als een van de warmste sinds jaren, maar ook als een van de gezelligste. Ondanks het feit, dat enkele exploitanten van super-vermakelijkheden de voorkeur hadden gegeven aan een standplaats in Middelburg en Hoorn, was het kermisaanbod in Venray toch bij zonder groot. Er was een grote verscheidenheid aan attracties, waar van ongetwijfeld „The Ranger" op het Schouwburgplein en de 3-dimen- sionale film op het parkeerterrein aan de Julianasingel de grootste trekplei sters waren. Het hoogtepunt van de Venrayse kermis lag ongetwijfeld op de dinsdagavond, toen in de vroege avond drie parachutisten keurig landden op het parkeerterrein achter de schouwburg en in de latere avond een prachtig vuurwerk werd ontsto ken. Dat dit publiektrekkers van je welste waren bleek wel uit het feit, dat men tot in de kleine uurtjes op de vier kermisterreinen „over de koppen kon lopen". Het clownspaar Bassie en Adriaan hadden op woensdag weer veel succes bij de jeugd en menig jongen of meisje kon thuis vertellen dat zij met een van beiden of met allebei kermis had gevierd. Nu zal een kermisexploitant niet graag bekennen, dat hij een goede kermis heeft gedraaid. Het ene jaar is het te koud, het andere jaar te nat. Dit jaar was het in ieder geval goed waar, waardoor men 's middags liever de koelte van het zwemwater opzocht, dan zich in het kermisgeweld te storten. Maar 's avonds werd het in ieder geval tot ver na twaalf uur gezellig druk. Dat niet alle exploi tanten gelukkig waren met het warme weer bleek woensdagochtend tijdens de traditionele ontvangst van de kermisexploitanten door het college van B. en W. De exploitant van een kinderattractie vroeg de burgemeester of op de laatste dag de prijs van de kinderattracties met 25 cent mocht worden verhoogd om „de schade van een te warme kermis" nog goed te kunnen maken. Maar omdat afspraak nu eenmaal afspraak is, voelde de burgemeester hiervoor totaal niets. NATIONALE KERMISPRIJS Maar over een ding waren alle exploitanten het roerend eens. Als er één plaats in aanmerking komt voor de vorig jaar ingestelde Nationale Kermisprijs, dan was het Venray wel. Dhr. Bertus Donks, voorzitter van het hoofdbestuur van de Nationale Bond van Kermisbedrijfhouders (BOVAK) was speciaal naar Venray gekomen om de zaak te bekijken. Tijdens de officiële ontvangst in het gemeente huis zei hij, mede names zijn medebestuurders Van Dam en Lut- jens, die met een attractie op de Venrayse kermis stonden, Venray te zullen nomineren voor de Nationale Kermisprijs. Deze wordt sinds vorig jaar uitgereikt aan de gezelligste kermisplaats van Nederland. Voor het eerst werd de prijs in 1987 aan de gemeente Helmond uitgereikt. Deze prijs is ingesteld door de BOVAK als blijk van waardering van gemeente besturen, die zich inspannen voor het organiseren van een gezellige kermis. Er wordt daarbij niet gekeken naar de grootte van de kermis of van de gemeente, maar wel naar de variatie in de attractie's, de plaats van de kermisterreinen, de opstelling van de attracties en de opvang van de exploitanten. „Wat dat alles betreft voldoet Venray zeker aan de gestelde criteria." zei de voorzitter van het hoofdbestuur. In totaal worden zeven gemeenten voor de prijs voorgedragen, maar Venray maakt nog steeds een grote kans. Wanneer Venray de prijs krijgt toegewezen, dan zal zij (een oor konde) in januari worden uitgereikt. 'n leesbare krant VAK O Een naam op een oude grafsteen. Een vage herinnering aan degene, die op Vak O van de Algemene Begraafplaats Boschhuizen een laatste rustplaats heeft gekregen. Een bid prentje, een klein stukje krant, nadat de man of vrouw vrij onverwacht óf na een ernstige ziekte was overleden. Kleine stukjes uit een legpuzzel, die - zo is ons de afgelopen maanden steeds gebleken - de moeite waard zijn aan elkaar gelegd te worden. De ontbre kende stukjes moeten worden opge zocht bij familieleden, vrienden en kennissen van de overledene, in archieven of boekjes over het Venray van vroeger. Het puzzelwerk levert uiteindelijk het complete beeld op van diegene, die het verdiend heeft vele jaren na zijn of haar dood aan de vergetelheid te worden ontrukt in deze rubriek over Vak O. Frans Aerts [25 januari 1902-10 februari 1953, gehuwd met Josephina Schaeffers 7 maart 1903-6 februari 1973] De zeer grote belangstelling bij de begrafenis van Frans Aerts op 13 februari 1953 - kort na de waters noodramp in Zeeland - was er wel het bewijs van, dat Venray op die dag afscheid nam van een man, die méér was dan alleen maar „commies ter secretarie". Aangesteld door burgemeester Os car van de Loo maakte hij jarenlang met Jean v.d. Boom en Frans v.d. Vocht het totale personeel van de gemeentesecretarie uit. Later kwamen daar nog bij Jac Verheggen, de in het begin van de zeventiger jaren overleden Piet Vermeltfoort en Pieter van Lieshout, die vorige maand 80 jaar geworden is. De „oude garde" van het gemeentehuis... Het waren vooral de activiteiten in het openbare leven, die aan de naam van Frans Aerts een bijna legendari sche klank hebben gegeven. Hij was mede-oprichter van de ARKA en KABO afdeling Venray, waarvan hij lang bestuurslid is geweest, mede oprichter in 1939 van de Venrayse carnavalsvereniging „De Piëlhaas", bestuurslid van de gemengde zangve reniging „Polyhynia" en mede-op- richter/bestuurslid van de toneelgroep „Hioob", secretaris van de voetbal verenigingen „De Valk" en „Serva- tius", waaruit later SVV is ontstaan, lid van de St. Vincentiusvereniging, het Oranjecomité en secretaris van de Harmonie „Euterpe,,. Een belangrijk aandeel had hij in de bekende Odafeesten, met name die van 1926 en 1929. De naam van Frans Aerts roept tevens herinneringen op aan de bezettingsjaren en met name aan de tijd, dat door de Duitse bezetters, bijgestaan door foute Nederlandse rechercheurs, zo maar mensen van de straat werden opgepikt en als gijzelaars in het Klein-Seminarie „Beekvliet" in St. Michielsgestel werden opgesloten. Zij dienden als waarschuwing voor de Nederlandse bevolking. De gijze laars zouden worden gefusilleerd wanneer sabotagedaden of andere vormen van verzet tegen de Duitse bezetters zouden worden gepleegd. Dikwijls werden deze mannen afge voerd, zonder dat zij afscheid hadden kunnen nemen van hun familieleden of wat kleding konden meenemen. Over de gijzelaars van St. Michiels gestel - in de maanden mei, juni en juli 1942 waren daar zo'n 1.200 Neder landers geïnterneerd - is na de oorlog weinig in de publiciteit gekomen. Zij waren geen verzetstrijders, maar gewone burgers, die zo van de straat waren opgepikt. Het gijzelaarskamp was geen concentratiekamp en de mannen waren niet overgeleverd aan fanatieke bewakers. Het leven in het kamp was dragelijk en men mocht zelfs regelmatig corresponderen met de familie. Hoewel, als „straf" werd die familiecorrespondentie wel eens een tijdje achtergehouden... De gearresteerden waren voorna melijk burgemeesters, notarissen, oud-kamerleden. Men zou hen „de eliten uit de bevolking van toender- tijd" kunnen noemen. Dat Frans Aerts bijna anderhalf jaar als gijzelaar in St. Michielsgestel heeft vastgezeten was in feite een speling van het noodlot... Burgemeester van de Loo, onge huwd, was in pension bij de moeder en zuster van Frans Aerts, die op de Stationsweg woonden. Toen de Duitsers op een ochtend burgemeester van de Loo wilden gijzelen, lag deze ziek te bed. Toen Frans hoorde, dat de Duitsers bij zijn moeder en zus waren, ging hij er op af. Als „moffenhater" nam hij geen blad voor de mond en heeft toen eens flink „de Grosz gewisseld" met de Duitsers en hun Nederlandse handlangers. Dat werd uiteraard niet geaccepteerd en in plaats van burgemeester van de Loo, werd Frans Aerts op transport naar St. Michielsgestel gesteld. Diezelfde morgen werd ook dhr. J. Loogman, leraar aan het Venrayse Gymnasium I.C. als gijzelaar meegenomen. Destijds werd gezegd, dat de musicus H. Welting, die eveneens aan de Stationsweg woonde, op de lijst van te gijzelen personen stond. Waarom hij niet werd gearresteerd is niet bekend. Het behoeft geen betoog, dat Frans Aerts als echtgenoot en vader in het gezin erg werd gemist. Op een dag stapte het toen vierjarig zoontje Hans op eigen houtje naar het station in Oostrum om .zijn vader te gaan zoeken. Gelukkig was er een attente buurman, die het kind weer uit de trein haalde en naar huis bracht... In Venray werd alles in het werk gesteld om Frans Aerts weer vrij te krijgen. Naar men zegt werd zelfs geprobeerd hem vrij te kopen... Op 28 oktober 1943 - na bijna anderhalf jaar gijzeling - werd Frans Aerts vrijgela ten. Als herinnering aan die gijzeling bewaart zijn familie nog de drinkbe ker, die hij in St. Michielsgestel gebruikte. Na de bevrijding van Venray werd de familie Aerts geëvacueerd, eerst naar Deurne en vervolgens naar Mill. Frans Aerts was een van de eerste, die vanuit zijn evacuatieplaats per fiets naar Merselo ging, waar het gemeentebestuur probeerde orde op zaken, in het zwaar verwoeste Venray, te stellen. Zijn gevangenschap in St. Michiels gestel heeft Frans Aerts waarschijnlijk toch sterker aangegrepen, dat velen vermoedden. Zijn vrij onverwacht heengaan, op eenenvijftigjarige leef tijd, zou hiervan wel eens het gevolg geweest kunnen zijn.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5