Uitverkoop! Internationale uitwisseling van sportbeoefenaars cor VAN OORSCHOT MODE Motorcross weekend In Venray Opbrengst aktie voor ontwikkelingswerk van broeder Gommans Schoon maken kostgeld Niet goed schoon maken kost nog veelmeer! 50 Venrayse sporters naar Amerika verf behang De Berghaag ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS Pagi PEEL EN MAASDonderdag 30 juni - Pagina 5 Venray is momenteel in de ban van de internationale uitwisseling van jeugdige sportbeoefenaars in het ■ikader van de wereldwijde non-profit- organisatie Sport for Understanding |[SFU], een onderdeel van Youth for Understanding[YFU]. De Venrayse [atletiekvereniging heeft 14 dagen lang |[van 21 juni tot 3 juli] 12 atleten uit de LS. op bezoek, terwijl vanaf 2 juli -met een tussenpose van een paar [dagen- niet minder dan vijftig jongen i meisjes uit Venray en omgeving Ivoor een maand naar Amerika [vertrekken om daar niet alleen sport te drijven met leeftijdsgenoten, maar tevens deel zullen nemen aan drijfsbezoeken en culturele en ducatieve activiteiten. Het is voor het eerst, dat in het [kader van SFU vijf takken van sport [vanuit Nederland naar Amerika gaan. Dat zijn voetbal, zwemmen, volley- fbal, atletiek en tennis. Vanuit Venray Alleen bij voetbal is geen vertegen woordiging uit Venray aanwezig. Deze tak van sport wordt vertegen woordigd door"Hatto Hein" uit Hattem. 23 Jongens en meisjes van Spio vertrekken zaterdagmorgen naar Amerika om daar de zwemsport te vertegenwoordigen. De atletiekvere niging Venray levert 11 jongens en meisjes aan een team, dat gevormd wordt met jeugdige atletiekbeoefe- naars van "Jahn 2" uit Stadskanaal. Rooyse V.K. vaardigt 12 leden af terwijl Tennisclub Venray vijf leden levert aan een Nederlands tennisteam. Sportieve uitwisseling SFU is, een onderdeel van YFU een non-profit educatieve organisatie, die uitwisselingen aanbiedt aan jongeren in een 25-tal landen. Zij geeft jongeren een kans intensief kennis te maken met een andere cultuur, een kans op meer zelfvertrouwen, meer inzicht in zichzelf, begrip voor anderen, flexibiliteit, respect voor andere levenswijzen en daardoor meer tolerantie. SFU heeft tot doel via de sport jongeren, in leeftijd variërend Omdat de Atletiekvereniging Ven ray trouwe helpers zijn bij Jumping Venray, zullen zij hun reis naar Amerika maken, gestoken in shirts van Jumping Venray. Tijdens Jum ping Venray op 2 en 3 juli a.s. zullen Amerikaanse atleten, die in het kader van de sportuitwisseling van SFU in Venray blijven, gasten zijn van de organisatie van dit unieke hippische festijn in het centrum van Venray. Op 30 juni, 9.00 uur, gaat onze uitverkoop van start. Alles moet weg om ruimte te maken voor de nieuwe winterkollektie. Vele kwaliteitsartikelen zijn daarom zwaar afgeprijsd. Zo maken wij de zomer extra voordelig voor u! Grotestraat 73. Venray Heimond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. van 14 tot 19 jaar kennis te laten maken met sportende leeftijdsgenoten in andere landen. Grenzeloze interesse Omdat in het verleden is gebleken, dat het bedrijfsleven een voorkeur heeft voor jonge werknemers, die een "grenzeloze" interesse hebben, werd maandagavond- aan de vooravond van het vertrek van de Venrayse jeugdige sportbeoefenaars- een the ma-avond georganiseerd door YFU en SFU in het bedrijfsrestaurant van Inalfa. Div. inleiders gaven hun zienswijze op deze vorm van sportieve, culturele en educatieve uitwisseling van jonge ren uit div. landen, waaronder Nederland. Dat het Venrayse bedrijfsleven inderdaad geïnteresseerd is in deze sportieve internationale uitwisseling bleek op de eerste plaats uit het feit, dat de directie van Inalfa de verzorging van deze avond op zich had genomen. Dhr. Ir.Teunissen, directeur van Nestlé Venray, gaf aan de hand van de praktijk in zijn bedrijf weer welk belang er wordt gehecht aan jongeren, die geleerd hebben over de landsgren zen te kijken. Dhr. Bouke Beumer, lid van het Europees Parlement voor het CDA bleek een warm voorstander te zijn van uitwisseling van jeugd tussen verschillende landen. Het Europees Parlement steunt waar mogelijk deze initiatieven. Nadat dhr.T.Zandbergen, coördi nator van SFU Benelux het een en ander had verteld over de organisatie van dergelijke uitwisselingen op non-profit basis, liet dhr. G.Petering, vader van 2 atletiekers, die de reis naar Amerika meemaken, horen op welke wijze de vereniging in het algemeen en de jeugd in het bijzonder zich hebben ingespannen om zich in een jaar mentaal en financieel voor te bereiden op de trip van hun leven. Amerika in Venray De Venrayse atletiekvereniging heeft 14 dagen lang 12 atleten uit de V.S. op bezoek. Tijdens hun 14-daags verblijf in Nederland zijn de Amerikaanse atleten ondergebraht bij 8 Venrayse gastgezinnen. De jonge ren, die variëren van 16 tot 20 jaar, komen uit alle delen van Amerika. A.V.Venray heeft samen met SFU een afwisselend programma opge steld. Zo wordt er o.a. een bezoek gebracht aan Amsterdam, Xanten en het Eveluon in Eindhoven en gaan ze een dagje winkelen in Nijmegen. Natuurlijk staat er ook veel sport op het programma. Op zondag 26 juni hebben de atleten samen met leden van A.V.V. deelgenomen aan de Open Eindhovense Kampioenschappen. Verder zijn er 2 onderlinge wedstrij den tussen de Amerikanen en Venrayse atleten. Tijdens de eerste wedstrijd op 23 juni is al gebleken dat de Amerikanen een sterke atletiek- ploeg hebben. De tweede onderlinge wedstrijd vindt plaats op donderdag 30 juni om 19.30 uur op de atletiekbaan van A.V.Venray. In het kader van deze sportuit wisseling via het SFU, komt er van 3 juli tot 17 juli een Amerikaans meisjesvolleybalteam naar Venray. Voor dit team wordt enthousiast aan een programma gesleuteld. Zonder de gastgezinnen is een dergelijke uitwis seling niet of nauwelijks te realiseren. De Rooyse VK is er dan ook bijzonder gelukkig mee, dat er zo spontaan gereageerd is op het verzoek van haar kant 1 of 2 meisjes gedurende deze 2 weken op te vangen. Als extraatje mag vermeld worden dat de busondernem ing Van Ham Venray de groep en de gastgezinnen een reisje aanbiedt naar Amsterdam en omstreken. Als U zelf de buitenboel schildert, moet U heel goed weten waar U aan begint. Want 10% onwetendheid kan 100% enthousiasme en inspanning teniet doen. Teleurstelling die wij voor U kunnen voorkomen. Neem geen risico en vraag advies bij Cor Paint. Een kleurenplan hoort vanzelfsprekend bij onze service. paterslaan 7 venray 04780-82810 Op 1,2 en 3 juli organiseert de M.C.C.Venray een 3 daags crossfes tijn op Circuit 'De Peel' in Venray. Vrijdagavond zullen de div. Motor dealers weer met hun teams strijden om de Dealercup trofee. Hier aan zullen o.a. Boersma Bergen, Romviel Boekelo, H.R. Helden en Sigmans uit Bakel met een team aan meedoen. In deze wedstrijd zullen bijna alle topcoureurs van de M.O.Nederland aan de start verschijnen om hun dealer zo goed mogelijk te vertegenwoordig. ALLES voor uw kat en hond NIEUW: vogelzaden en knaagdiervoeding DIEPVRIES: kip - hart - pens - schapenvet roodv/ees Vennenweg 5 OOSTRUM - VENRAY Telefoon 04780-82512 Voor de coureurs is er een zeer aantrekkelijk prijzenschema opgesteld zodat er zeker fel gestreden zal worden voor een goede klassering. Zaterdag 2 juli zal er een juniorencross verreden worden met o.a. de zijspanen aan het vertrek. Op deze dag zullen er ook div. streekcoureurs deelnemen. Op zondag 3 juli is het dan de beurt aan de 125 cc senioren die deze dag zullen rijden voor het kampioenschap. De leider in dat kampioenschap is de uit Venlo afkomstige Bert Heynen. Deze zal op circuit 'De Peel' grote tegenstand krijgen van o.a. Maichel Visser, Mark Beekmans en Benny v.d. Heyden. Verder komen ook de 250 cc senioren aan de start met o.a. Eduard de Bruijn, Tony Claessens en Patric de Vlieger. Tijdens dit Motorcross weekend zullen ook weer een tiental coureurs uit Engeland aan de start verschijnen. Deze zijn alle afkomstig van de scramble club Gospert en Fareham uit Southampton. De aanvang van de wedstrijden is op 1 juli om 17.30 uur, 2 en 3 juli om 13.00 uur. Het circuit 'De Peel' is gelegen aan de Middenpeelweg nabij het vliegveld. Zondag zes-dorpen mars in gemeente Vierlingsbeek Zondag a.s. staat de gemeente Vierlingsbeek in het teken van het ontwikkelingswerk van de uit deze plaats afkomstige ontwikkelingswer ker, broeder Gerrit Gommans, die al vele jaren ontwikkelingswerk verricht in het Afrikaanse Malawi. Recentelijk heeft de gemeenteraad van Vierlingsbeek besloten een bedrag van f 10.000,-- beschikbaar te stellen, ten behoeve van deze ontwikkelings werker. Broeder Gommans is werkzaam in Malawi. Naar Afrikaanse begrippen is Malawi een klein land, maar het is wel drie maal zo groot als Nederland. Broeder Gommans is werkzaam in het zuidelijke gedeelte en is vooral bezig met de opleiding van bouwvakers- arbeiders. Hij geeft gemiddeld aan 100 leerlingen een theoretische op leiding. Dit gebeurt op een zodanige manier dat de leerlingen de opgedane kennis zelf weer kunnen overbrengen op landgenoten. Naast de theorie worden de leerlingen ook praktisch geschoold. Broeder Gommans ontwerpt zelf gebouwen zoals scholen, gemeen schapshuizen, ziekenhuizen, kerken en andere voor de gemeenschap noodzakelijke gebouwen. Deze wor den dan ook onder zijn verant woordelijkheid gebouwd. Ook wor den mensen geschoold in het bakken van stenen. Omdat de dorpen in Malawi toch nog ver uit elkaar liggen in dit Afrikaanse land, is vooral het transport een geweldig probleem terwijl ook de aankoop van allerhande materialen, broeder Gommans en zijn helpers grote zorgen blijft baren. Hij is dan ook trots dat zijn vroegere gemeentenaren wat voor hem willen doen om zijn zorgen voor even te vergeten. De zes dorpen mars Er heeft zich in de gemeente Vierlingsbeek een comité gevormd, dat gelden bijeen wil brengen, om deze zorge mede te verlichten. Nu is burgemeester Van de Moosdijk een fervent wandelaar en heeft hij in het verleden aan meerdere HOENDERSTRAAT 53 VENRAY TEL. 04780-87024 grote tochten deelgenomen. Van de uit Overloon afkomstige wandelaar Jan de Bruyn is bekend dat hij graag wandelmarsen loopt, zoals de Ken- nedymars in Venray, begin deze maand. Dat tweetal heeft elkaar gevonden en zal zondagmorgen om 7.00 uur in Vierlingsbeek vertrekken voor een mars van 80 km dwars door de gemeente Vierlingsbeek. Alle 6 dorpen worden aangedaan. Het tweetal hoopt met de leden van het organiserend comité, dat meerder wandelaars zich bij hen zullen aansluiten. Zij kunnen zich rond die tijd ook laten inschrijven op het Vrijthof het plein voor het gemeete- huis. De wandelaars zullen in de verschillende dorpen worden verge zeld door gilden, fanfares of harmoniën dan wel dat die muziek vereniging hun doorkomst muzikaal zullen opluisteren. In ieder dorp van de gemeente is een route uitgezet van ongeveer 5 km. Aan die plaatsefijké tocht kan iedereen deelnemen. Hoe kan men nu een bijdrage leveren aan het werd van Broeder Gommans. 1. De mogelijkheid bestaat om burgemeester Van de Moosdijk en andere lopers te sponseren voor het volbrengen van de tocht. Hiervoor is een bankrekening geopend. Het nummer is 14.14.15.770. 2. Door kinderen te sponseren welke aan de 5 km tocht in het eigen dorp meelopen. Die kinderen zullen aankloppen met de vraag hen te sponseren. 3. Door gewoon zelf mee te doen. bij de informatiestand van de Stichting Ontwikkelingssamenwerk ing gemeente Vierlingsbeek kunt u sponsorkaarten vinden. Op die kaarten vult u een bedrag in en volbrengt natuurlijk de 5 km in uw eigen dorp. Maar ook lezers buiten de gemeente Vierlingsbeek kunnen aan de tocht deelnemen. De organisatie hoopt dat vele wandelaars uit Venray zich zondagmorgen om 7.00 uur aan de start in Vierlingsbeek zullen melden. Maar ook kan men aan de 5 km-loop in een van de dorpen deelnemen. De starttijden hiervan zijn:Vortum-Mul- lem 8.00 uur; Overloon 11.00 uur; Holthees 13.00 uur; Maashees 14.30 uur; Groeningen 17.00 uur; Vierlings beek 18.30 uur. De aankomst en feestelijke ontvangst in het gemeen schapshuis "De Joffershof" in Vierlingsbeek is om 19.30 uur. Voor Gerrit Gommans is het te hopen dat niet alleen veel wandelaars aan de start zullen verschijnen maar vooral dat er behoorlijk gesponsord wordt zodat voor hem een mooi bedrag bijeen gewandeld wordt. WIELDOPPEN ONTVREEMD Van een aan de Tinnegieterstraat geparkeerde personenauto bleken de vier wieldoppen ontvreemd te zijn. DADER DIEFSTAL FIETS AANGEHOUDEN De politie hield een 21-jarige inwoner aan welke in het bezit was van een gestolen fiets. Nadat proces verbaal was opgemaakt werd hij huiswaarts gezonden. De gestolen fiets zal aan de rechtmatige eigenaar ter hand worden gesteld. DIEFSTAL AUTORADIO Met geweld was het portierslot van een aan de Julianasingel geparkeerde personenauto gehaald. Uit de auto bleek de autoradio op ruwe wijze te zijn ontvreemd. De benadeelde was een 41-jarige inwoner uit Uden. VAK O Behalve de graven van vijf Venrayse oud-burgemeesters: Joseph Frederik Sigmund Esser (1847-1875), Philippus Hubertus Wilhelmus Esser(1875-1898) Jendrik Coenrardus Hubertus Esser ;i 898-1915), Oscar Louis Pierre van de Loo (1916-1937) en Mr. Alphons Hubert Marie Janssen (1938-1960), bevindt zich op Vak O van de Algemene Begraafplaats Boschhuizen ook het graf van gemeentesecretaris .H.M.H.Stoot. Een mooi graf- nonument op een kennelijk niet meer to goed onderhouden graf herinnert ,n de man, die_onder bestuur van burgemeester Philip Esser in de raadsvergadering van 2 juli 1892 tot secretaris van de gemeente Venray werd benoemd. In de raadsvergader ing van 1 december 1916, onder voorzitterschap van Oscar van de Loo, werd aan dhr. Stoot wegens ziekte eervol ontslag verleend. In de notulen van die vergadering staat te lezen: "De voorzitter spreekt de wensch uit, dat' de secretaris spoedig van zijne ziekte moge herstellen en hij alsdan nog lang van het pensioen zal kunnen genieten". De wens van burgemeester v.d.Loo is uitgekomen, want dhr. Stoot stierf in Venray op 2 mei 1939. Maar was gemeentesecreta ris Stoot inderdaad zo ziek, dat hij zijn werk niet kon verrichten; Als daar vraagtekens bij worden geplaats -zoveel jaren na zijn dood- dan komt dit doordat burgemeester v.d.Loo in de raadsvergadering, waarin het ontslag van de gemeentesecretaris werd behandeld, niet het achterste van zijn tong heeft laten zien....Maar daarover straks meer. Jan Herman Marcus Hubert Stoot [25 april 1858-2 mei 1939] Op 2 juli 1892 werd 's morgens om negen uur de gemeenteraad in vergadering bijeengeroepen "om te voorzien in de vacature van gemeen tesecretaris wegens het overlijden van dhr. Martinus v.d.Voort" Be halve de Venlose secretarie-ambtenaar Stoot, stond ook de naam van dhr. Jan Hendrik Roelofs uit Nijmegen op de voordracht. De gemeenteraad benoemde met algemene stemmen dhr. Stoot, "zulks in te gaan op den twintigsten julij aanstaande op de aan die betrekking verbonden jaarwedde van f850,--". Alvorens zijn bediening te kunnen aanvaarden - zo staat in de raadsnotulen- legde de nieuwe secre taris in de vergadering van 26 juli 1892 de vereiste eden af. Tot 1916 blijft het stil rond de persoon van gemeentesecretaris Stoot. Hij zal wel gewoon als iedere andere ambtenaar zijn werk op het ge meentehuis hebben gedaan. Of niet? De twijfels beginnen op te komen wanneer secretaris Stoot zich in oktober of november van 1916 ziek meldt en secretaris-ambtenaar G. Hermanussen tot waarnemend secre taris wordt benoemd in de vergadering van 2 december 1916. Daarvoor schijnt er iets aan de hand te zijn geweest. Op 18 november van dat jaar doet burgemeester v.d.Loo mededeling van het feit, dat de secretaris nog steeds wegens ziekte afwezig is. "En aangezien er evenwel enkele punten zijn, waarbij de tegenwoordigheid van dezen ge- wenscht was, heeft hij den secretaris verwittigd, dat het college te zijnen huize zoude komen". Het was de burgemeester gebleken, dat twee inwoners van Venray -Schaeffers en Folbers- ten onrechte op de lijst, bedoeld in art. 13 der Drankwet stonden. Hierop mochten alléén voorkomen degenen wie door B.en W. een vergunning werd geweigerd, uitsluitend op grond, dat het max. was bereikt. Aan beiden zou "onder het bestuur van den burgemeester" vergunning tot ver koop van sterke drank zijn verleend. Het klopte in ieder geval niet met die lijst want vergunning noch besluit was ergens te vinden. Volgens de secretaris was dit vergeten. De burgemeester betreurde deze gang van zaken, waardoor mensen, die te goeder trouw hadden gehandeld, de dupe werden en beloofde" de zaak aan hoogerhand voorteleggen". Over het verder verloop van deze kwestie is weinig of niets bekend. De draad wordt weer opgenomen als in de raadsvergadering van 1 december 1916 een schrijven van dhr.Stoot aan de orde wordt gesteld. Hierin vraagt de secretaris "wegens ziekelijken toestand" ontslag als secretaris van de gemeente en als ambtenaar van de burgelij ke stand met recht op pensioen. Het raadslid W. Winters had kennelijk de klok horen luiden en wilde nu graag weten waar de klepel hing. Hij vroeg of ziekte de ware reden was van de ontslag-aanvrage. Hij zei letterlijk: „Men mompelt, dat de burgemeester den secretaris in overweging zoude gegeven hebben om zijn ontslag aan te vragen en dat van hoogerhand een zekere drang op dit besluit is uitgeoefend. Ik zoude dienaangaande gaarne inlichtingen hebben", aldus dhr. Winters. De voorzitter antwoordde, dat B.en W. voorstelden de secretaris op diens verzoek dit ontslag te verlenen. Niet tevreden met dit antwoord zie dhr. winters, dat het hem voorkwam dat er meer achter deze zaak zat en dat hij zo zijn stem niet kon geven aan het eervol ontslag en verzocht derhalve de voorzitter om inlichtingen, zij het dan ook door de secretaris wegens "ziekenlijken toestand" ontslag uit gemeentedienst was gevraagd en dat hierop door de raad moest worden beslist. "Wij weten allen, dat de secretaris sinds meerdere weken ziek is en ook, dat de dokter verklaart hem aangeraden te hebben die stap te doen" zo zei burgemeester v.d.Loo en voegde daaraan toe: "Wat dhr. Winters verder vraagt is niet aan de orde, dus daarop zal door mij niet worden ingegaan". Bij de stemming, stemde alleen dhr. Geurts tegen, terwijl dhr. Winters zich van stemmen onthield omdat hij "gecontracteerd wil zien, dat hij zich van stemming heeft onthouden, omdat hij geene inlichtingen op zijne vragen ontvangen heeft". Tenslotte verklaarde de burgemeester, dat volgens het reglement van orde een lid, dat zich van stemming onthoudt, geacht wordt niet tegenwoordig te zijn en hoopte en wenste een lang pensioen voor de scheidende secretaris. Dat heeft hij in ieder geval gekregen. Drieëntwintig jaar lang...

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5