GROEN In juli start de opvang van asielzoekers HINDERWET NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY onder redaktie van het bureau voorlichting en inspraak Help ze Mededeling over VAK 0 Collektekalender juli 1988 Commissie vergadering Afsluiting Schoolstraat Verkeers brigadiers HET LICHT OP Zelf compost maken Mi iete erst ierli 825 zul RAADHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Correspondentieadres: Postbus 500 5800 AM VENRAY Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingszaken is te vens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uitslui tend na telefonische afspraak wor den afgeweken. Spreekuren b. en w. Burgemeester H.J.M. Defesche Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare orde en veiligheid, finan ciën, economische zaken, voorlich ting en inspraak, grondbedrijf, be lastingen, toerisme). Wethouder J.A.A. van Oers Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (onderwijs, volwassenenonderwijs, vrije akademie, muziekschool, bibli otheek, sportzaken, culturele zaken, museum, jeugd- en jongerenwerk, accommodatiebeleid welzijnssector) Wethouder W.A. Claessens Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare werken, verkeer en ver voer, reiniging, energiebesparing, ei gendommen en grondverwerving, agrarische zaken, hinderwetszaken, coördinatie milieuzaken). Wethouder H.P.T.M. Willems Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, bouw- en woningtoezicht, welstandstoezicht, verkoop bouw terreinen in bestemmingsplannen, personeelszaken en organisatie). Wethouder, mevr. E.M.A.A. Hoppenreijs-de Loo Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (sociale zaken, samenlevingsop bouw, gezondheidszorg, bejaarden zorg, culturele minderheden, eman cipatie, werklozenzorg en coördina tie welzijnsplanning). Spreekuur Raad van Arbeid Maandag van 10.00 tot 11.30 uur in het raadhuis. LAATSTE NIEUWS In verband met een technisch mankement is het buitenbad voorlopig gesloten. Het binnenbad is tijdens de vakantieperiode wel geopend. Ook kan van de ligweide buiten gebruik gemaakt worden. De buitenbaden zijn tot onbepaalde tijd niet toegankelijk. De spreekuren van de wethouders Claessens en Willems vinden op maandag 4 juli a.s. geen doorgang U kent ze wel onze verkeersbriga- diers. Gehuld in een oranje-rode jas of overgooier en met een stopbord in de hand zijn zij een bekende verschijning in Venray, Leunen, Oostrum, Oirlo en Castenray. Verkeersbrigadiers leveren een be langrijke bijdrage aan de (verkeers-) veiligheid van kinderen die dagelijks naar school gaan of van school komen. Het zal u duidelijk zijn dat de "bemanning" van een ouderbrigade een stuk moeilijker ligt als het aanstellen van jeugdverkeersbriga- diers die veelal na ieder schooljaar automatisch worden vervangen. De werving van volwassen verkeersbriga diers levert helaas niet altijd de resultaten op die we ervan verwach ten. Op dit moment hebben enkele brigades te kampen met opengevallen plaatsen, terwijl een brigade door een groot tekort opgeheven dreigt te moeten worden. Indien u in het belang van de veiligheid van het schoolgaande kind wilt meewerken in zo'n brigade (ca. 15 min per keer) kunt u contact opnemen met de begeleiders bij de politie, de heren van Boven, Coumans of Wefels, telefoonnummer 04780-84888 Ieder jaar komen vele vluchtelingen op eigen gelegenheid naar ons land en vragen politiek asiel. In de afgelopen maanden is div. malen in deze rubriek over het vluchtelingenprobleem ge schreven, omdat er afspraken op komst waren dat alle Nederlandse gemeenten een bescheiden aantal vluchtelingen onderdak zou gaan verlenen. Die afspraken zijn nu wat de regio Noord-Limburg betreft hard geworden: in de maand juli ontvangt Venray de eerste van de ruim 30 vluchtelingen die het gemeentebestuur heeft afgesproken te zullen opnemen. Wachttijd Een vluchteling kan alleen in Nederland blijven als de overheid hem of haar als zodanig erkent. Die overheid komt niet snel tot een dergelijk besluit. De hele procedure om als vluchteling erkend te worden neemt tussen de anderhalf en twee jaar aan tijd in beslag. Voor de tijd dat de aanvraag van de asielzoeker in behandeling is bij het Ministerie van Justitie wordt deze eerst 9 weken in een opvangcentrum geplaatst. Hier vindt de eerste opvang plaats en vrijwel meteen wordt gekeken naar welke gemeente de asielzoeker kan verhuizen -in afwachting van een officieël besluit om al dan niet in Nederland te mogen blijven. De gemeente Venray gaat nu samen met de andere gemeenten uit de regio vluchtelingen, tijdelijk opnemen. Die andere gemeenten zijn Horst, Seve- num, Meerlo-Wanssu, Grubbenvorst, Broekhuizen, Gennep en Bergen. De coördinatie van het hele project ligt bij de gemeente Venray, die daarvoor een regionaal coördinator heeft benoemd, te weten Dorien Roelofs. Aanmeldingen Zoals gezegd, in juli worden de eerste asielzoekers verwacht. Bij de begeleiding van hen is de inzet van vrijwilligers van het begin af aan door de deelnemende gemeenten als een heel belangrijk onderdeel gezien. Dorien Roelofs daarover: "We hebben nu een veertiental aanmel dingen van vrijwilligers n.a.v. een informatie-avond die we onlangs hebben gehouden samen met het Vluchtelingswerk Nederland. Die mensen hebben gereageerd op een advertentie waarin vrijwilligers wer den gevraagd. Sommigen van hen komen vanuit een instelling of vereniging, anderen hebben zich individueel aangemeld. Ook hun motieven lopen nogal uiteen. Het is een stuk sociale betrokkenheid -dat hebben ze met elkaar als overeen komst. Maar de een komt bijvoor beeld uit het onderwijs en kan dus helpen met de taallessen, terwijl de ander vooral plezier heeft in het verrichten van klusjes, zoals bij het W.Strolenberg (1.) en W.Vogels(r.), twee vrijwilligers bij de opvang. inrichten van de woningen die de asielzoekers de komende tijd toege wezen zullen krijgen. Vrijwilligers zijn op heel veel terreinen inzetbaar. Waar het allemaal om draait is dat deze vluchtelingen - die bepaald geen gemakkelijke tijd doormaken- goed worden opgevangen en begeleid. De steun vanuit de burgerij is daarbij hard nodig. Nieuwe vrijwilligers kunnen we dus nog volop gebruiken", aldus mevr. Roelofs, bij wie nieuwe vrijwilligers zich kunnen aanmelden (o4780-23333). Vrijwilligers Aan welke eisen moet een vrijwilli ger voldoen? D.Roelofs: "Hij of zij moet niks. Ze kunnen zich opgeven voor bepaalde taken die zij zelf aangeven omdat ze binnen hun belangstellingssfeer vallen, zoals taal lessen, de begeleiding bij de juridische procedure rond de asielaanvrage, klusjes, boodschappen. Ook geven de vrijwilligers zelf aan hoeveel uren ze per week beschikbaar kunnen stel len". Maar wat stellen de vrijwilligers zich er zelf bij voor om de asielzoekers te helpen? Die vraag werd gesteld aan twee mensen die zich voor het project hebben aangemeld, Wim Strolenberg en Wim Vogels. Beiden zeggen de asielzoekers vooral wegwijs te willen maken in de Nederlandse samen leving. Wim Strolenberg: "Ze komen in een heel andere samenleving terecht; het is van belang om ze dan het gevoel te geven dat ze niet alleen staan. Bovendien gaat het er vooral ook om een vertrouwensrelatie te krijgen, want voordat ze in Nederland zijn terechtgekomen, zijn ze veelal in het buitenland door heel wat instanties gemangeld. Je zou dat een stuk mentale begeleiding kunnen noemen". Eenzelfde benadering heeft ook Wim Vogels: "Ik kan me hun positie goed voorstellen. Ze zijn op de vlucht -verdreven van huis en haard. We moeten ze het gevoel zien te geven dat ze hier kunnen verblijven zonder vrees.". Allebei hebben ze zich al een voorstelling gemaakt van welke werkzaamheden ze willen oppakken. Wim Strolenberg: "In het dagelijks leven werk ik bij de afd. Sociale Zaken van de gemeetne en vanuit die achtergrond wil ik mij in m'n vrije tijd inzetten voor een gedeelte van de begeleiding van de officieële asielaan vrage." Voor Wim Vogels ligt dat iets anders: "Ik zie meer in het verrichten van wat je zou kunnen noemen de hand- en spandiensten, zoals het gereedmaken van de woningen die de mensen toegewezen krijgen. Vaak weet men dat pas enkele dagen tevoren, dus je zult dan samen even aan moeten pakken om de inrichting op orde te krijgen". Cultuur Lang niet altijd zal dit vrijwilligers werk even gemakkelijk zijn, maar vrijwilligers kunnen bij hun werk terugvallen op de ondersteuning Na de eerste opvang van asielzoe kers in landelijke centra, worden zij in kleine getallen door de Nederlandse gemeenten opgenomen. Daaronder - met ingang van juli- nu ook Venray. De eerste twee weken van juli is er in de hal van het gemeentehuis een (fototentoon stelling te zien over de opvang van asielzoekers. Voor nadere inlichtingen daarover kan men terecht bij mevr. D.Roelofs, afd. Welzijn tel. 04780-23333. vanuit de regio-coördinator D.Roe lofs of op het Vluchtelingenwerk Nederland. Deze laatsten hebben ook de voorlichting aan de vrijwilligers verzorgd, waarbij die vrijwilligers -zoals ze zelf aangeven- heel wat informatie te verwerken hebben gekregen. Logisch, want de asielzoe kers zullen bekend gemaakt moeten worden met de div. instanties hier in Nederland. Een heel groot gedeelte van de informatie heeft ook betrek king op de cultuur waaruit de vluchtelingen komen. Wim Vogels daarover: "Vooral in het begin is het van belang zoveel mogelijk in hun eigen waarde te kunnen laten. Als vrijwilliger zul je je dan vooral ook in de cultuur van de betrokkkene moeten verdiepen- dat maakt het project ook voor ons erg interessant!". Regionaal coördinator D.Roelofs. ZWEMLESSEN Gemeentelijk Combi-zwembad Parkweg 2 5801 PP Venray. Met ingang van 5 september a.s. starten de zwemopleidingen voor het A, B, Basiszwemdiploma, Zwem- vaardigheidsdiploma 1,2 en 3. In schrijvingen dagelijks aan de kassa van het zwembad van 10.00-19.00 uur. Lestijden: Opleiding A-diploma. Maandag en donderdag: 16.00- 16.30; 16.30-17'00; 17.00-17.30; 17.30 -18.00. Dinsdag en vrijdag: 16.30-17.00; 17.00-17.30. Vrijdag: 16.00-16.30. Opleidingen B-diploma Vrijdag: 17.30-18.00. Opleiding Basiszwemdiploma Zaterdag: 11.00-11.30; 11.30-12.00. Opleiding Zwemvaardigheid 1,2,3 Dinsdag 17.30-18.00. In de afgelopen tijd is gebleken dat bij enkele nabestaanden van op vak O van de Algemene Begraafplaats Boschhuizen begraven personen, on duidelijkheid bestaat over de rechten van de graven. Zoals bekend, zijn naar vak O de graven overgebracht van de voor malige parochiebegraafplaats St.Pet- rus Banden. Met name bestaat in enkele situaties onduidelijkheid over de rechten op de graven van vóór 1952 en vooral of op deze graven rechten bestaan van 100 jaar. Omdat destijds ook voor de verlenging van de grafrechten op St. Petrus Banden moest worden betaald, is het de vraag of het voorheen wel de bedoeling is geweest om te spreken van eeuwigdurende rechten. Zowel het gemeentebestuur als het Kerkbestuur St.Petrus Banden willen graag dat aan deze onduidelijkheden een einde komt, vooral omdat het slechts over enkele gevallen gaat. Onlangs is in een overleg tussen het gemeentebestuur en het kerkbestuur afgesproken dat wanneer het niet duidelijk is hoe het precies staat met de rechten op een graf, er van uitgegaan zal worden dat na de eerste begraving er nog 50 jaar rechten bestaan op dat graf. Nogmaals, slechts in enkele situa ties zal hiervan sprake zijn. In een goed voerleg met de nabestaanden zal het gemeentebestuur en het kerkbe stuur samen dan trachten om een oplossing te vinden. Het gemeentebestuur en het kerk bestuur menen dat daardoor in de toekomst eventuele vragen over de rechten op een graf op een voor alle partijen bevredigende wijze kunne worden opgelost. Mocht er bij u nog vragen zijn over de rechten van de graven op de algemene begraafplaats, dan kunt u zich wenden tot de ambtenaar van de burgelij ke stand die telefonisch bereikbaar is onder nummer (04780) 23233. Burgemeester en wethouders van Venray. Het kerkbestuur van St.Pet rus Banden. Van 27 juni t/m 3 juli Nationaal Epilepsie Fonds (landelijke aktie). Alleen voor deze aktie is een collectevergunning verleend. Collec teren buiten de aangegeven periode is niet toegestaan. De collectanten en collectrices moeten een op de collecte gericht legitimatiebewijs kunnen tonen. De commissie voor Financiële en Economische Zaken vergadert op woensdag 6 juli a.s. in het gemeentehuis over onderstaande agenda. De bijeenkomst vangt aan om 17.15 uur en is voor het publiek toegankelijk: 1 Verslag voorgaande vergadering. 2 Mededelingen en ingekomen stukken. 3 Rondvraag. 4 Onderzoek jaarrekeningen 1986. De fietsvierdaagse De Peel brengt op 5 t/m 8 juli enkele duizenden fietsers naar deze regio. Op vrijdag 8 juli worden in Venray-centrum alleen al ca. 4000 fietsers verwacht. Via de Schoolstraat wordt dan naar de schouwburg gereden, waar een belangrijke controlepost gevestigd is. Voor een ordelijk en veilig verloop van het verkeer zal de Schoolstraat op vrijdag 8 juli a.s. van 10.30 tot 17.30 uur voor motorvoertuigen gesloten worden. Aan het einde van het schooljaar 87/88 wordt al vast een blik geworpen op het komende en daarbij blijkt dat er een tekort ontstaat bij het aantal verkeersbrigadiersBelangstellenden worden daarom opgeroepen zich te melden bij dhr.Gossens tel (04780) 23333 van de afd. Openbare Orde en Veiligheid in het gemeentehuis. Hij kan over het verkeersbrigadierswerk informatie geven, die er dan hopelijk toe kan leiden dat er volgend jaar geen tekort aan mensen is om deze zo belangrijke taak te vervullen. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 29 juni 1988 voor de onderstaande bouwplannen bouwvergunningen ver leend. Zij, die menen door de afgifte van één of meer van deze ver gunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen op grond van de wet AROB daartegen bij het college van burgemeester en wethou ders van Venray een gemotiveerd bezwaarschrift indienen en wel binnen dertig dagen na bovengenoemde datum. - het bouwen van een machineloods aan de Teeuwenhofweg 18 te Leunen, t.n.v. Maatschap Cornelissen. - het verbouwen van een woonhuis met bedrijfsruimte aan de St.Servatius weg te Venray, t.n.v. Gebr. Claessens. - het verbouwen van een woning aan de Overbroekseweg 3 te Leunen, t.n.v. G.H.Claessens. - het bouwen van een loods t.b.v. transportbedrijf aan de Kerkweg 19 te Ysselsteyn, t.n.v. G.Linders. - het uitbreiden van een woning met een serre aan de St.Catharinastr. 17a te Leunen, t.n.v. W.Langenkamp - het bouwen van een tuinhuisje aan de Langstr. 37 te Venray t.n.v. M.Branje. - het bouwen van een tuinhuisje^AV aan de Albionstraat 4 te Leunen, t.n.v. J.Martens. - het bouwen van een tuinhuisje aan de Langstraat 41 te Venray t.n.v, C.Pingen. - het uitbreiden van een woning aan de Foxtrotstraat 2 te Venray, t.n.v, A.Tijssen. - het bouwen van een woning aan de Alaertslaan 16 te Venray, t.n.v. P. van Aar. Venray, 30 juni 1988, de burge meester van Venray, mr. H.J.M.DE- fesche. zal )avi KENNISGEVING BEKENDMAKING ONTWERPBESCHIKKING Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend dat zij van plan zijn om op de aanvraag van J. Van Duijnhoven, Johan van Wytten- horstweg 18 te Vredepeel voor een hinderwetvergunning voor het ex art. 6a uitbreiden/wijzigen van een inrichting voor machinale houtbe werking gelegen aan de Johan van Wyttenhorstweg 18 te Vredepeel positief te beschikken onder het stellen van voorwaarden. Maatschap van Dijck, Ringweg 10 te Ysselsteyn (L), voor een hinderwet vergunning voor het uitbreiden en wijzigen van een varkensmesterij gelegen aan de Moostdijk 13 te Ysselsteyn (L) positief te beschikken onder het stellen van voorwaarden. De ontwerp-beschikking en bijbe horende stukken kunnen op het raadhuis, kamer 119 Raadhuisstr. 1 te Venray elke werkdag van 09.00 tot 12.00 worden ingezien tot 15 juli Tot deze datum kunnen de stukken ook worden ingezien op elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur na telefonische afspraak. Tot bovengenoemde datum kunnen 'fel gemotiveerde bezwaren schriftelijk icol worden ingediend bij burgemeester en [èla wethouders van Venray. Daarbij kan Bil worden verzocht de persoonlijke ju gegevens van diegen die bezwaaifors maakt niet bekend te maken. De aanvrager en diegene dieM1^ bezwaar hebben gemaakt, naar aanleiding van de aanvraag en diegen die aan kunnen tonen dat zij niet (tijdig) in staat zijn geweest dit doen, kunnen bezwaar maken tegen de ontwerp-beschikking. eB lan 802 Sa bri UI 26 err ollt 101 Het principe van compost maken is eenvoudig. Door een handige samen stelling van de composthoop, geef je alle plantaardige afval de kans om binnen de kortste keren te verteren. Nu is het allerbelangrijkste dat we een plekje zoeken voor onze compost hoop. Op biologische bedrijven reserveert men ongeveer een tiende van de hele bedrijfsoppervlakte voor het maken en verwreken van compost. In onze kleine stadstuinen zullen we vaak met minder genoegen moeten nemen, maar dat kan ook heel best. We zoeken om te beginnen een plekje, dat een beetje uit het gezicht is, liefst omdat er wat laag struikwerk omheen staat, maar dat wel gemakke lijk bereikbaar is. Waht elke keer als we in de tuin gewerkt hebben, moeten we als ons afval naar de composthoop brengen. Wat de afmeting betreft: het plekje moet net groot genoeg zijn om er twee composthopen (op hoopjes) naast elkaar te maken. Eén ligt dan rustig te verteren, terwijl we de ander aan het opzetten zijn. Zo hebben we steeds goede aanvulling bij de hand en kunnen we desondanks onze rommel altijd kwijt. We beginnen gelijksvloers met onze compost, gewoon op de tuingrond. Dat is heel belangrijk, want vanuit die tuingrond moeten de micro-organis men, die het werk moeten doen, de compost binnen kunnen dringen en de regenwormen, die zich bij tientallen in de composthoop vormen, moeten weer terug kunnen naar de tuin. Op die mooi gladgeharkte grond leggen we ons eerste laagje afval. Het doet niets ter zake of dat afgevallen blad is, gemaaid gras, wat takjes of oude planten, als weer maar voor zorgen, dat er geen stukje afval bij is, dat langer is dan een centimeter of 10. Lange stengels van snijbloemen bijvoorbeeld, moeten enkele keren doorgeknipt of gesneden worden, éér ze op de compost gaan. Aardappel schillen, mits niet behandeld met kiemremmende stoffen, kunnen er zo op en gemaaid gras mengen we met wat ruig spul, omdat dat anders luchtdicht op elkaar gaat koeken. Ook het stugge taaie blad van kastanjes en esdoorns, wordt nooit in grote pakken tegelijk op de composthoop gedaan, maar stukje bij beetje, gemengd met andere afval. Takjes en houtachtige stengels vergaan binnen de kortste keren in een goede composthoop, als we ze maar klein knippen, tot stukjes van hooguit 10 cm. Als we dan een laagje hebben van 20 cm hoog, wordt het tijd om er wat anders aan toe te voegen. Dit wordt dan wat kalkpoeder, dat er heel dun overheen gestrooid wordt, ongeveer zo als we poedersuiker over een taart gooien. Dan komt er een laagje beendermeel (verkrijgbaar bi speciaalzaken, mag ook gemengd zijl met verenmeel) overheen en wel in d< hoeveelheid van 200 gr. per vuilafval. Dat beendermeel is héé belangrijk, omdat het voor dit doe echte klei kunnen bemachtigen desnoods tuinaarde met wat boetseer klei ertussen. Maar in de meesti gevallen zal dat niet mogelijk zijn ei dan houden we het gewoon op eei laagje tuingrond, of, als we wat langei aan de gang zijn, met wat reed verteerde compost van de ander IL hoop. Dit laagje wordt heel luchtig aangedrukt met een hark en m beginnen we weer braaf van voren a aan. De zijkanten van deze hoop moetei iets schuin aflopen om het wate erlangs te laten lopen. Als di composthoop één tot anderhalvi meter hoog is, wordt hij afgedekt me een licht- en winddichte laag. He allerbeste hiervoor voldoet een laagji gemaaid gras, dat er als een dikki vacht omheen gelegd wordt. Als dat gebeurd is, moeten d™ micro-organismen in de hoop verde het grove werk doen en dat doen z 5g maar al te graag. Binnen de kortst keren heerst er een lekker warr temperatuurtje in onze afgedekt composthoop en beginnen alle reste uit tuin en keuken te verteren. Wat e overblijft is een geurige rulle gronc die je met plezier in je tuin uitstrooit. 's Zomers is met dit verterer afhankelik van het weer een maand o drie gemoeid. Gedurende de winter maanden duurt het hele proces ws rei langer, maar dat is geen probleem omdat we in die tijd toch weinig in d tuin doen. Deze zelfgemaakte compost is d beste mest, die we voor onze tui kunnen gebruiken. Doordat deze compost rijk is aafcn allerlei sporenelementen en micro-oi Al ganismen, zal hij de grond rond d plant activeren. We spitten zelfgemaakte compost ook niet ondd we leggen hem in een vingerdikke laa Sr rond onze planten en dekken deze laa alleen een beetje af met wat aarde. Rond fruitbomen moet een conjn postlaag wel wat dikker zijn. Elk herfst een dikke schijf rond ell20 plant, is vaak al voldoende om i J* verloop van één of twee seizoenen, door kunstmest en bespuitingsmiddj len verziekte grond te genezen, met direct resultaat minder ziekten kwalen in de planten. Van zaterdag 2 tot en met dinsdag 5 julj is het kermis in Ysselsteyn Jo

Peel en Maas | 1988 | | pagina 18