Openingst'ide^ 00 22 00 uur donderdag 1Q qo-22-.OO uur vrijdag io 00-22.00 uur zaterdag 10 o0'18 00 uur zondag -,n 00-18.00 uur maandag Jeugdwerk garantieplan op Prodima GAöTERIJ duTHEATRE PCV op de Prodima Ontwikkelingssamenwerking Venray draait op volle toeren WAO VAN SOEST II EN MAAS produktöfl, diensten- en informatie markt 1988 19 t/m 23 mei Wil' Enkele leerlingen van het Jeugd werkgarantieplan zijn bezig met het maken van een krant. Dit doen ze om dat project onder de aandacht van de mensen te brengen. Het Jeugdweijcgarantieplan is be doeld voor jongeren tussen de 16 en de 21 jaar, die minstens een half jaar werkeloos zijn, en ingeschreven staan bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Dit project is bedoeld om jongeren sneller aan een baan te helpen. Voor meer informatie kunt U terecht bij PRODIMA, die met Pinksteren wordt gehouden. voor n samenzijn met vrienden specialiteiten restaurant kempweg 2a, venray telefoon 04780-89086 woensdag rustdag albert en thea muller, prop. Donderdag 19 mei - Pagina 7 Het Psychiatrisch Centrum Venray gaat op een regionale producten-, diensten- en informatiebeurs (Pro dima '88) voorlichting geven over psychiatrie en de mgoelijkheden van een psychiatrich ziekenhuis. Op de beurs die van 19 tot en met 21 mei wordt gehouden op het plaatselijk sportcomplex de Wetteling, is het PCV aanwezig in een ruime stand. De bouw en de inrichi..Hng van de stand doen denken aan de ontvangsthal van een psychiatrisch ziekenhuis, waar met behulp van teksten en foto's een beeld wordt gegeven van de psychia trische hulp die het ziekenhuis voor de diverse categorieën kan bieden. In de stand zijn voortdurende PCV medewerkers aanwezig om het publiek te woord te staan. Er is gelegenheid om in een rustige zithoek een gesprek met belangstellenden voort te zetten. Op deze manier hoopt het PCV bij te dragen aan een beter begrip voor de psychiatrie in het algemeen en aan de positie van de psychiatrische patiënten en de bijdragen van het psychiatrisch ziekenhuis aan de geestelijke gezond heidszorg in het bijzonder. In de PCV stand wordt aandacht geschonken aan de vier hoofdaf delingen van het ziekenhuis, te weten: 1 de polikliniek en de afdeling voor deeltijdbehandeling en de PAAZaf- deling. 2 de afdeling voor opname, kort durende en voortgezette behandeling 3 de afdeling voor langerdurende behandeling en voor beschut wonen 4 de afdeling voor gerontopsychiatrie In dezelfde stand is ook een eigen plaats voor de verslavingskliniek Paschalis en het instituut voor zwakzinnigenzorg Nieuw Spraeland. die beide deel uitmaken van het PCV. De stand van het PCV is onderdeel van een "eiland" op de beurs waar speciaal aandacht wordt besteed aan dé gezondheidszorg. Het St. Elisabeth Ziekenhuis en het geriatrisch ver pleeghuis de Kruuze hebben daar ieder een eigen stand. Tijdens de komende Prodima tijdens de Pinksterdagen zal in een "Braziliaanse stand" de werkgroep Moniale Vorming de aandacht op het Divinolandia-project vestigen door raiddel van foto's en dia's. Tevens zullen Braziliaanse voorwerpen worden verkocht. Door lid te worden van de "Vrienden van Divinolandia" kan men bovendien het project financieel steunen. Speciaal voor deze Prodimabeurs is door de kunstenaar Piet Hermans een keramiek beeldje gemaakt, dat te koop zal worden aangeboden. FINANCIËLE STEUN Intussen draait het Divinolandia- project op volle toeren. In 1987 hebben particulieren ƒ1.195,- bijeen gebracht, terwijl dit jaar het Kath. Vrouwengilde door middel van acties ƒ1.420,- in de kas heeft kunnen storten. Vorig jaar werd men verblijd met een gift van maar liefst ƒ4.000,- van Amerikaanse Strijdkrachten in Duitsland. Via dit contact is op dit moment een bedrag van bijna ƒ5.000,- overgemaakt, afkomstig van dames wier mannen bij de Afcent in Brunssum werken. De kerstmarkt heeft bijna ƒ1.500,- opgebracht en binnenkort zal de P.v.d.A afd. Venray het bedrag overmaken, dat tijdens de jongste 1 mei viering bijeen werd gebracht. Zodat nu al kan worden gezegd, dat Jacqueline Eibers enorm veel kan doen met de uit èn via Venray verkregen geldelijke steun. Dat dit hard nodig is, zullen de foto's en dia's tijdens Prodima wel duidelijk maken. Zoals bekend besloot de gemeente raad van Venray op 26 mei jaarlijks een bedrag van 25.000 beschikbaar te stellen voor ontwikkelingssamen werking. Tevens werd daarbij als voorwaarde gesteld, dat er in Venray alles aan zal worden gedaan om de bevolking bewust te maken van de noodzaak van hulp aan de z.g. derde wereldlanden. Na overleg met de verschillende instanties, instellingen, organisaties en verenigingen, die zich reeds met ontwikkelingshulp bezig houden, werd tenslotte besloten steun te verlenen aan het ziekenhuisproject in Divinolandia de Minas in Brazilië, waar de uit Overloon afkomstige Jacqueline Eibers al twintig jaar werkzaam is. Zij wist zich reeds gesteund door het Katholiek Vrou wengilde te Venray, dat door middel van allerlei acties geld 'voor haar inzamelt. Voor de komende vier jaar steunt de gemeente dit project met een bedrag van ƒ20.000,-, terwijl verder ƒ5.000,- bestemd is voor het uitdragen van de bewustwording. Vanuit het Kath. Vrouwengilde is de stichting "Venray-Divinolandia" opgericht, die niet alleen de geldelijke acties stimuleert en coördineert, maar ook werkt aan het bewustwordings proces van de inwoners van Venray. In het kader van dit proces werd op 28 april j.l. in de raadzaal van het gemeentehuis het z.g. "Landenspel" gespeeld door en voor mensen, die op de een op andere manier betrokken zijn bij hulp aan derde-wereldlanden. Tijdens dit wereldhandelsspel kwam de schrille tegenstelling tussen rijken en arme landen zeer goed tot uiting. WAK ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS O Voor wie op Vak O van de Mgemene Begraafplaats Boschhuizen opzoek gaat naar 'n graf van iemand, »aarvan men weet, dat hij of zij in vroeger jaren bekendheid heeft lenoten, kan dit wel eens op een grote teleurstelling uitlopen. In het begin beëdigd taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 van deze eeuw zijn tal van graven op het voormalige kerkhof rond de Grote Kerk geruimd. Bij de bevrijding van Venray zijn vele mooie grafzerken verwoest, door het puin van de opgeblazen toren, en bij het over brengen van de graven naar Bosch huizen in het begin van de zeventiger jaren zijn hel wat graven geruimd, omdat er óf geen nabestaanden meer waren óf dat de nabestaanden hiervoor geen belangstelling meer hadden. Zo gingen wij op Vak O op zoek naar het graf, van een vrouw, die voor en na de oorlog bekend stond als "Aangebrande" of "Verbrande" Betsie. Aan deze Betsie Sijbers heeft Thij Min in zijn boek "Rond d'n machtige tore" een Venraods Ver haaltje gewijd. Door een brand op een boot van haar vader was zij deerlijk gehavend. Volgens Thij Min was het "vroeger een mooi meisje geweest, maar na de brand moest zij door het leven gaan met weggebrande lippen en verminkte oogleden en stompjes vingers aan haar handen. Betsie verdiende haar geld met bidden. In geval van ernstige ziekte werd Betsie gevraagd in Oostrum te gaan bidden en als er een sterfgeval was, bad Betsie in het sterfhuis of in de kerk de rozenkrans voor. Maar het graf is nergens meer te vinden. Achter haar naam in het oude kerkhofregister staat "Ge ruimd"En zo is Betsie Sijbers dus de vergetelheid ingegaan, zoals zovele anderen In Peel en Maas van 2 oktober 1981 heeft de heer W. Willemsen, in verband met de opening van het nieuwe politiebureau aan de Leunse- weg een aantal Venrayse Veldwachters van vroeger beschreven. Hij "be perkte" zich daarbij tot de dienaren van de H. Hermandad, die in de laatste 50 jaar van de vorige eeuw in het Venray van toen de orde handhaafden. Er waren legendarische èn "eerbiedwaardige" figuren onder, maar van hen is geen enkel graf op Vak O meer te vinden, omdat deze graven ongetwijfeld in een vroeger stadium zijn geruimd. Maar ook in de eerste helft van deze eeuw heeft Venray politiemensen gekend, waarvan de namen als een "legende" zijn blijven voort leven. Wie heeft er nooit gehoord van Sabel Hannes en Pietje Pruuf? Wij komen daarmee in de periode toen burgemeester Oscar v.d. Loo in Venray hoofd van de politie was (1916-1937) en van burgemeester Arnold Janssen (1938-1960). WILHELMUS JOHANNES STEERNEMAN (13 december 1898 - 5 december 1954) Ondanks het feit, dat hij kort voor zijn dood werd bevorderd tot adjudant, is men in Venray toch altijd blijven spreken over "pliesie Steerne- man". Hij was groepscommandant in Venray in de "roemruchtige pe riode", toen het politiekorps bestond uit vier man: Vroon, Pietje Derks, L.H. Janssen en Steememan. Adjudant Steerneman werd in Diepenveen geboren en begon zijn politionele loopbaan aan het Depot van de Koninklijke Marechaussee te Apeldoorn in 1917. Bij dat wapen deed hij dienst in Nijmegen, Amers foort en Horst. In maart 1925 werd hij benoemd tot agent bij de gemeentepolitie in Venray, in welke gemeente hij dertig jaar zou blijven en waar hij alle rangen tot en met adjudant doorliep. Het uitoefenen van de politietaak in die jaren was bepaald geen sinecure, omdat alle afstanden te voet of per fiets moesten worden afgelegd. En dat wilde wat zeggen in een gemeente, die toen net zo groot was als nu, maar wel veel minder inwoners telde. Uiteraard was er ook veel minder criminaliteit, maar b.v. wel meer stropers en andere wetsovertreders zoals kippedieven, bedelaars, over treders van het sluitingsuur. Boven dien kwamen burenruzies, gewone diefstallen, dronkenschap, snelheids overtreders (het was den voerman verboden harder te rijden dan een paard zich stapvoets kan voortbe wegen), geluidsoverlast (het was verboden in den bebouwden kon luide met den zweep te klappen) dagelijks voor in alle delen van de gemeente. Zware overtreders werden "opge borgen" in het kotje onder het oude gemeentehuis aan de Grote Markt, soms ook bij de Koninklijke Marechaussee aan de Langstraat. Hoewel pliesie Steerneman van huis uit behoorde tot de bereden mare chaussee moest ook hij in Venray zijn functie te voet en met de fiets uitoefenen. Toen later het korps werd uitgebreid met de politieman Den Holder, kon hij in de zijspan van de motorfiets meerijden. De oorlogsjaren waren ongetwijfeld de moeilijkste voor deze tactvolle, integere en humane politiefunctio naris, omdat hij weinig op had met de bezetter. Na de bevrijding werd hij commandant van de Politieke Op sporingsdienst en in 1946 werd hem de formering van het korps Rijkspolitie in Venray en Wanssum opgedragen. Een week, nadat hij op zijn ziekbed in het ziekenhuis was bevorderd tot adjudant, stierf hij op 56 jarige leeftijd. Een goed onderhouden graf op Vak O herinnert nog aan deze ijverige en accurate politieman. De steenhouwer heeft echter de naam van zijn nog steeds in leven zijnde echtgenote verkeerd ge beiteld. Na 33 jaar werd pas ontdekt, dat de letter K vergeten is in de meisjes naam Johanna van den Munckhof

Peel en Maas | 1988 | | pagina 7