Praat met de Rabobank voordat u een hypotheek afsluit Rabobank S Na 35 jaar even terug bij moeder rente vanaf 5,45% 80 JAAR VRIENDENKRING OVERLOON PEEL EN MAAS Adverteer in Peel en Maas Programma Jubileumfeesten Oostrum 1988 ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS 'EEL EN MAAS Donderdag 5 mei - Pagina 9 Een vurige wens van de 86 jarige noeder Swinkels, in de Bodenstraat in .eunen, ging enkele weken geleden in vervulling. Toen zag zij haa^in 1953 iaar Australië geemigreerde zoon Hay indelijk terug: na 35 jaar! Hay, die nu 59 jaar oud is, vertrok n 1953 na rijp beraad en na enkele (migratie lessen van meester Visser, Bals toen zovelen jonge Venrayers tmigreerden. Als boerenknecht was er in het Yenray van toen geen toekomst; wèl d een van de emigratielanden. Hay [winkels koos voor Australië. Hij jeeg er eerst werk als boerenknecht lij een Hollandse familie in Ballarat, tn plaats waar hij al die jaren bleef wonen. Wel veranderde hij van werkkring. Hij was zelfs machinist op een van de spoorlijnen in het onmetelijke Australië. Na drie jaar kreeg hij een vaste plaats in een gespecialiseerd metaal bedrijf en dat werk heeft hij tot op den dag van vandaag blijven uitgeoefenen. Maar hij kon zijn oude stiel niet verlochenen en runde dus tevens een kleine farm. Nou klein? Er waren tijden dat hij 200 varkens mestte. De varkens die daar slachtrijp worden gemaakt, liggen niet in kleine hokken, maar lopen daar in afge maakte terreinen vrij rond. Het zijn dus nog echte scharrelvarkens. Hay was ook niet te beroerd om een wegrestaurant te runnen. In Australië is kennelijk nog alles mogelijk, als je maar van aanpakken weet. 32 jaar geleden trouwde hij met een rasechte inwoonster van Ballaret. Uit hun huwelijk werden 7 dochters geboren, die weer zorgden voor 6 kleinkinderen. Moeder Swinkels had enkele jaren geleden het voornemen naar Australië op vakantie te gaan. Doktoren vonden die 36 uur durende vliegreis echter voor haar te vermoeiend en dus ging die reis niet door. Uiteindelijk besloot Hay naar Nederland op vakantie te gaan, want ook hij verlangde zijn moeder, zijn 12 broers en zusters en zijn geboortedorp terug te zien. Na 35 jaar vond dat weerzien plaats, wat jj. zondag zijn hoogte punt bereikte, toen de hele familie Swinkels met kinderen e.a. in een soort familiereünie bij elkaar was in Jubileumfeest van 11 t.m. 15 mei Fanfare "Vriendenkring" uit Jverloon zal met een uitgebreid feestprogramma de viering van het 10-jarig bestaan gaan afsluiten. Het is 1907 als kapelaan van Sleeuwen in Overloon het initiatief neemt een fanfare op te richten. De fanfare vindt repetitieruimte in het voltooide patronaat. Het toen uit 19 leden bestaande gezelschap treedt twee jaar later voor het eerst naar buiten tijdens een sacramentsproces- F EST IV AL In 1919 wordt in het land van Cuijk de regionale federatie van muziek gezelschappen opgericht. Overloon valt de eer te beurt om voor deze gelegenheid een speciaal festival te >op organiseren. In 1922 als het gezel schap 22 leden telt, treedt men voor het eerst buiten Overloon op en wel bij een festival te Venray. In 1925 neemt voor het eerst deel aan een concours, in Tegelen wordt gehouden; het resultaat: een derde prijs in de derde afdeling. In het begin van de jaren lertig neemt de fanfare deel aan verschillende concoursen, waardoor men in de eerste afdeling terecht komt. EEN ABONNEMENT WAARD! OPNIEUW Na de oorlog moet men helemaal opnieuw beginnen: het archief is weg maar ook de instrumenten zijn verdwenen na de gevechten om Overloon in 1944. Als in 1949 een jeugdfanfare wordt opgericht, moet men ten tweede male het instrumen tarium vernieuwen. Het vijftigjarig bestaan wordt in 1957 gevierd met de organisatie van een concours voor de Bossche Bond, waarvan men een jaar eerder lid is geworden. In 1961 wordt de drumband opgericht en krijgt de fanfare uniformen. In datzelfde jaar start men ook met de opleiding van muzikanten aan de muziekschool van Boxmeer. Onder leiding van Theo Lamée neemt de fanfare in 1966 deel aan het Wereldmuziekconcours te Kerkrade en behaalt daar een fraaie eerste prijs in de tweede divisie. In 1970 promoveert men naar de ere-afdeling. SUPERIEUR Vanaf 1976 hanteert Freek Schorere de dirigeerstok. Onder zijn leiding behaalt de fanfare in 1978 de promotie naar de hoogste, de superiere afdeling. In 1979 brengt de fanfare een tegenbezoek aan Ostrava in Tsjechoslowakije, uit welke plaats het orkest Vitkovak afkomstig is, dat tijdens de viering van het 70-jarig bestaan enkele concerten in Overloon verzorgde. In 1985 is het harmonie orkest van Svit uit Gotwaldov, eveneens Tsjechoslowakije, in de voorbereiding voor het WMC te Kerkrade bijna een week te gast in Overloon. In juli van dit jaar zal de fanfare van Overloon deelnemen aan het internationale muziekfestival te Gottwaldov. GALA CONCERT Na ruim 11 jaar dirigent te zijn geweest, draagt Freek Schorer de dirigeerstok in juli 1987 over aan Chris Cuppen uit Horst-America. Onder zijn leiding zal de fanfare ter inleiding van de feesten op woensdag 11 mei een galaconcert verzorgen. Aan dit concert zullen ook Logeko, het jeugdorkest van de fanfare en de drumband meewerken. Het verdere programma: Donderdag 12 mei (hemelvaarts dag) Frühschoppen, waarna om 14.00 een drumbandfestival met enkele topdrumbands uit Nederland en na afloop een optreden van de zwarte fanfare en om 20.00 "Spring". Vrijdag 13 mei 20.00 Spring en Maribelle. Zondag 14 mei 20.00 drie kapellen show. Zondag 15 mei presentatie van de Overloonse verenigingen en reünie van Oud-Over loners. De alleroudste foto welke er bestaat van Fanfare De Vriendenkring, gemaakt in 1910. Schimmert. Totaal 66 personen van groot tot klein want moeder Swinkels heeft 34 kleinkinderen en 11 achter kleinkinderen. Van het geheel werden videoopnamens gemaakt, maar een van de mooiste geschenken welke werden uitgewisseld was een album met familieportretten van de 12 getrouwde kinderen met alle klein kinderen. Die reünie was onbetwist een hoogtepunt in het leven van moeder Swinkels, maar ook voor zoon Hay en zijn Australische echtgenote. Trots was moeder Swin kels ook, dat ze driemaal vier generaties heeft. Zaterdag zal de terugreis weer worden gemaakt boordevol herinne ringen maar ook in de wetenschap over enkele jaren weer naar Leunen te komen. Volgend jaar zullen enkele familieleden vanuit Nederland op vakantie gaan naar Australië om daar te zien waar Hay en familie woont. Wij vroegen Hay natuurlijk wat hij van Leunen vond. Het oude gedeelte was nog herkenbaar maar van het nieuwe had hij geen weet. Maar hoe gek het ook mag klinken, hij voelde zich ondanks de veranderingen toch direkt thuis in het huis van zijn moeder aan de Bodenstraat. Spijt van emigratie heeft hij nooit gehad, wel eens wat heimwee maar door hard werken kon dat heimwee worden teruggedrongen. Een beetje moeilijk, maar de Leunse taal blijkt hij ook na 35 jaar nog niet verleerd te hebben. Bel vooreen afspraak geld en goede raad 0v_> tojaapkapmo* -v l) ki jaar parocxt mb 40 jaarwerkcomte 1OSTRUM 198Ö Donderdag S mei 20.00 uur 21.00 uur Vrijdag 6 mei 20.30 uur Zaterdag 7 mei 19.00 uur 20.00 uur Opening historische tentoonstelling in kerk en gemeenschapshuis „Ostrum dur de jaore hin", Oostrumse avond met eigen „artiesten". Orkest „MONTE CARLO" (voorheen Classics) Avondmis met Gregoriaanse zang door Schola Cantorem. Feestconcert Harmonie Sub Matris Tutela met o.a. muziek uit vroeger jaren. REÜNIE van oud-leden harmonie, werkcomité en oud-parochianen. Na afloop concert, stemmingsmuziek door de Eikenhofkapel. Pontificale Hoogmis met Mgr. Castermans. RECEPTIE. Opluistering door Eikenhofkapel. Intermezzo Joekskapel Ut Göt Orkest Basement Boys. Orkest Blaos urn op. Concertavond Harmonie Sub Matris Tutela en Koninklijke Harmonie Euterpe. Na afloop stemmingsmuziek Hofkapel Venray. Jaarlijkse Mariaprocessie naar Trans Cedron. TENTOONSTELLING: geopend 6 t.m. 9 mei van 14.00 tot 19.00 uur en op afspraak. Zondag 8 mei 10.00 uur 12.00-14.00 uur 15.00 uur 17.30 uur Maandag 9 mei 20.00 uur Zondag 15 mei 15.00 uur Bedevaart L.V.B. op 5 mei Op donderdag 5 mei a.s. zal traditiegetrouw de Bedevaart van de leden van de L.V.B. naar Oostrum komen. De H. Mis die om 19.00 zal plaats vinden wordt opgeluisterd door de harmonie en het jongerenkoor. Laat eenieder bij die gelegenheid de vlag uitsteken! Tentoonstelling op 5 mei De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche zal de tentoonstel ling van voorwerpen, foto's e.d. in de kerk en het gemeenschapshuis om 20.00 in het gemeenschapshuis openen. Oostrumse avond: dur de joare hin De avond begint om 21.00 uur en zal geheel verzorgd worden door de Oostrumse verenigingen en zal ge houden worden in de feesttent op het dorpsplein. Verkoop jubileumboekje De kosten zijn 7,50. Verkocht worden de boekjes nog bij kapper J. Verhaegh en de Rabobank Oostrum; tevens zijn ze ook nog te koop in het gemeenschapshuis tijdens de ten toonstelling en tijdens de receptie in de feesttent. Orkest Monte Carlo op 6 mei In de feesttent zal dit orkest, voorheen "Classics" voor een heer lijke avond zorgen voor jongeren en zij die zich nog jong voelen. Avondmis op zaterdag 7 mei om 19.00 uur Opgeluisterd door de Schola Cantorum met Gregoriaanse zang. Feestconcert van de harmonie eu reunieavond om 20.00 in de feesttent Andermaal: laat familieleden en bekenden (oud inwoners van Oos trum) weten dat ze van harte welkom zijn op deze avond. Tijdens deze avond zullen de jubilarissen van de harmonie gehuldigd worden waarbij burgemeester Defesche en de voorzit ter van de Limuburgse bond van muziekgezelschappen aanwezig zullen zijn. Na afloop is er nog stemmings muziek door de Eikenhofkapel. De ponfificale Hoogmis is op zondag 8 mei om 10 uur De H. Mis wordt opgedragen door mgr. A. Castermans, hulpbisschop van Roermond en zal worden opgeluisterd door de harmonie en het gemengd koor. Steek de vlag uit omdat het feest is. Vervolgens zal er van 12.00 - 14.00 een receptie worden gehouden in de feesttent. Na afloop van de receptie spelen in de tent. Basement Band vanaf 15.00 uur en Blaos um op vanaf 17.30 uur. Concert avond op maandag 9 mei om 20.00 uur Een ieder wordt nadrukkelijk gewezen op het concert van de Oostrumse harmonie Sub Matris Tutela en de Koninklijke Harmonie Euterpe. De concerten van beide verenigingen zijn meer dan de moeite waard. Oostrum en Venray hebben hun beste beentje voorgezet en zullen ons verrassen met zeer fraaie en goed in het gehoor liggende muziek. Meer dan de moeite waard; kom dus ook luisteren en genieten. Niemand mag dit mooie concert missen. Parkeren Om de mensen te gerieven is er met de Spoorwegen afgesproken dat mensen op het emplacement kunnen parkeren. Ook kan men parkeren bij de oude Watermolen en op de parkeerruimte bij bouwbedrijf Raedts aan de mgr. Hanssenstraat. VAK O Iedereen heeft zo zijn eigen herinneringen aan de schoolmeesters an weleer omdat ieder zijn eigen Banier van doen had. De een had er een handje van een niet- plettende leerling bij de oren uit de bank te trekken, terwijl de ander met zijn knokkels op de bol van een ondeugende jongen roffelde; bij de een werd je op de knieën in een hoek van de klas gezet bij enige overtreding van de regels, en de ander Huurde je de klas uit om op de gang je ronden te overdenken. Kon de een uit louter nijd de bordenwisser richting "zondaar" smijten, de ander was weer een uitblinker in het opgeven van de befaamde "honderd regels ik mag dit niet en ik mag dat niet". Weer een >nder had de sadistische gewoonte met een liniaal je op de schoolbank uitgespreide vingers te bewerken. Zo ging dat vroeger op school Een zwerftocht over vak O op zoek naar voormalige scholmésters is niet gemakkelijk. Je weetje nog namen te herinneren of je hebt ze zien staan in het boekje "Kent u ze nogde Venrayers", Ook heeft Thij Min in "Rond d'n machtige tore" zijn eerste schooldag uit 1912 beschreven en Johan Jeuken uit zijn geheugen de klas n Méster v.d. Akker geschil derd. Zelfs "het boek van de beheerder van de begraafplaats" biedt weinig aanknopingspunten als je op zoek gaat naar mèster Janssen, die "de Pop" werd genoemd omdat hij er altijd zo keurig gekleed opstond, óf naar mèster Janssen, die de bijnaam "Boerke" had, óf naar mèster Piet Janssen van 't Kruus. Bidprentjes bieden dan meestal wel een aankno pingspunt omdat hierop gewoonlijk uitvoerig de personalia zijn vermeld. Maar wat te doen als het graf er wèl is, maar de naamplaat óf onleesbaar óf gewoon weg is? HUBERTUS WILHELMUS ALPHONSIUS KRAYKAMP (12 augustus 1862 - 30 mei 1960) Met de wetenschap, dat "De Kraai", zoals men hem noemde, getrouwd was met Agnes J.P.M. Messemaeckers, wisten we, dat we dat moesten zoeken in de buurt van het familiegraf van deze familie. En inderdaad, d&ér ligt het graf zonder steen, kruis of naamplaat Hubèr Kraykamp werd geboren te Arcen en trouwde op 1 augustus 1896 met Agnes Messemaeckers. In 1882 werd hij onderwijzer en op 5 februari benoemd te Venray. Tot 12 augustus 1928 was hij aan de jongensschool verbonden. Ook gaf hij gedurende 8 jaar les aan de in de Latijnse school aan de Grote Markt gevestigd Normaalschool, waar onderwijzers werden opgeleid. Van deze school was de heer W. Drenth rond 1910 onderwijzer. Ook de naam van Gerardus Arts, die op 11 februari 1886 in den ouderdom van 67 jaren en 7 maanden" stierf, is aan de Normaalschool verbonden. Op zijn bidprentje staat te lezen, dat hij "gedurende 43 jaren leeraar aan het Gymnasium" was. De heer Kraykamp was 25 jaar secretaris-penningmeester van het Oranje-comité en vanaf 1918 t.m. 1941 van de Katholieke Volkspartij (KVP). Hij was zeer actief in het Venrayse verenigingsleven, want dik wijls werd zijn naam vermeld als secretaris of notulist bij tal van Venrayse evenementen. Verder was hij Broedermeester van het "koordje" van de H. Franciscus en lid van de derde Orde van de H. Franciscus. Op het feest van 's Heren Hemelvaart (26 mei 1960) stierf hij in Bergen op jarige leeftijd en werd in Venray begraven. JOHANNES HUBERTUS VAN HEYSTER (4 juni 1880 - 23 februari 1959) Jan van Heyster was een ongetrouwde zoon van Antoon van Heyster, die met zijn eveneens ongetrouwde zoon Willem een schoenmakerijtje had in een kleine woning aan de Eindstraat. Oudere Venrayers herinneren zich mèster van Heyster als de onderwijzer van de negende klas. Muzikaal als hij was formeerde hij in de dertiger jaren uit de jeugd van zijn school een kinderkoor, dat er zijn mocht. Hiermee werden tal van kerkdiensten opgeluisterd. Als dirigent van het koor van de Grote Kerk recruteerde hij later zijn zangers uit de jongens, die voorheen in het schoolkoor hadden gezongen. Met de schoolmeesters Gooren en P. Janssen heeft mèster van Heyster aan de wieg gestaan van de Venrayse Carnavalsvereniging en de samenstel ling van menige vastelaoveskrant mee helpen verzorgen. Bijzondere bekendheid verwierf hij ook als directeur van de Venrayse Handelsavondschool, waar menige middenstander uit Venray en de regio zijn "middenstandsdiploma" be haalde. JACOBUS WILHELMUS DINJENS (16 oktober 1907 - 16 februari 1967) Mèster Dinjens is meer nog als onderwijzer bekend geworden als duivenmelker. Dat zat trouwens bij de Dinjens in Maastricht (waar hij geboren is) als het ware in het bloed. Hij had beslist als eerste in Venray een fraai gebouwd duivenhok, wat toen nog een uitzondering was. Hij was de eerste voorzitter van de Postduiven vereniging de Eendracht, welke zich in 1937 afscheidde van de Zwaluw. Als onderwijzer was hem voorna melijk de vijfde klas toegewezen. Hij stond bekend als een zeer strenge mester, die de roede niet spaarde. Maar toch zullen allen die van hem les gekregen hebben, met plezier aan die schooltijd terugdenken. Zijn zang lessen begeleidde hij dikwijls zelf op z'n viool een zeker voor de oorlog vrij zeldzaam muziekinstrument in deze streken. Een ongeneeslijks ziekte velde deze levenslustige man toch nog plotseling en onverwacht, toen hij nog geen 60 jaar was. PETER JOHANNES WILHEL MUS JANSSEN (18 juni 1907 - 28 september 1974) De vader van deze onderwijzer noemden wij de vorige week al in ons artikel over Vak O op de Algemene Begraafplaats Boschhuizen, als mèster Janssen van 't Kruus. Die bijnaam ging ook over naar zijn zoon Piet Janssen die behalve onderwijzer ook in het openbaar leven van zich liet spreken. "Mèster Janssen was méér dan een naam, gekoppeld aan een levensfunktie; méér dan een aandui ding van de man van de school.Mèster Janssen was een begrip voor de talloos velen die van hem leerden het leven niet alleen aan te kunnen met kennis, maar vooral het te bewonderen als een gave met ongekende mogelijkheden". Deze tekst, welke op zijn bidprentje staat afgedrukt, zullen allen die hem gekend hebben van harte onder schrijven. Naast zijn onderwijzerschap was hij ook nog leraar aan de Venrayse Handelsavondschool en leidde hij jongens en meisjes op voor verschil lende diploma's boekhouden. In de eerste Venrayse carnavals kranten waakte hij over het goed geschreven en leesbare dialekt, maar zorgde zelf ook voor redaktionele bijdragen, waarin hij dikwijls de puntjes op de i zette. Sport en spel hadden zijn volle aandacht, maar in het bijzonder de armen van die tijd vonden bij hem (in de St. Vincentiusvereniging) hulp en steun. Hij werd voor zijn verdienstelijk leven onderscheiden met "Pro Ec clesia et Pontifice" en werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het graf van mèster Jan van Heijster en zijn broer Wilhelm.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 9