PEEL EN MAAS Lintjesregen in Venray "PRODIMA '88" GEEFT VERRASSEND BEELD VAN ZEER ACTIEF VENRAY FOLKLORISTISCH WEEKEND IN VENRAY J. van den Beuken "PRODIMA '88", de PROdukten, iensten- en Informatie MArkt, elke van donderdag 19 t.m. laandag 23 mei a.s. in en rond de enrayse sporthal "de Wetteling" ordt gehouden, is in feite de eerste rie dagen een twee-eenheid. Terwijl volle vijf dagen lang zeventig tot ichtig bedrijven, instellingen en jenigingen zich presenteren in een fietal beurstenten, wordt op donder- ig, vrijdag en zaterdag in sporthal de anifestatie "verrassend Venray" >houden. De opzet van deze lifestatie is het geven van een tpresentief beeld van Venray. Voor tze duidelijke vorm van Venray romotion hebben de Industriële Club de Gemeente Venray elkaar in auwe samenwerking gevonden, ijdens drie themadagen zullen fzonderlijk de bedrijven, het onder- rijs en de forensen in het middelpunt an de belangstelling staan. "VERRASSEND VENRAY" Aan de Manifestatie "Verrassend 'enray" zal worden deelgenomen JSter door een viertal Venrayse bedrijven hun produkten en opleidings- aogelijkheden. Dat zijn met name Rank Xerox, Inalfa, Frans Maas en litei Speciaal werk Venray B.V. Verder rerken mee de gemeente Venray, het iewestelijk Arbeidsbureau, de Ven- iyse beroepsopleidingen, de be- >9.-. loepsopleidingen van elders, die een )rjj ipeciale band met Venray hebben, alle icetten van de Venrayse gezond- org, de Venrayse bouwnijver- eid en architecten en tenstlotte alle ^tituten en organisaties, die het ,SA »'onen, werken, leven en leren in yenray ondersteunen. Alles bij elkaar lullen er ongeveer veertig stands iomen, die op verrassende wijze zullen tonen wat er allemaal in Venray voor handen is om hier prettig te kunnen werken en wonen, en niet te vergeten te leren. THEMADAGEN Op donderdag 19 mei zullen tachtig tot honderd genodigden deelnemen aan de "bedrijvendag", welke om 15.00 uur begint en georganiseerd wordt door het Venrayse bedrijfsleven en het onderwijs. Begonnen wordt met inleidingen en het poneren van stellingen, welke in een forumdis cussie aan de orde worden gesteld en besloten wordt met een samenvatting door mr. G. Thijssen, voorzitter van het Contact Centrum Onderwijs- Arbeid (COA). Vrijdag 20 mei zal vanaf 11 uur geheel in het teken staan van het onderwijs wanneer leerlingen van het beroepsonderwijs en de examenklas sen van de MAVO, HAVO en VWO ontvangen worden door de Venrayse bedrijven en het onderwijs. Voor de Forensendag, welke vanaf 11 uur op zaterdag 21 mei wordt gehouden, worden werknemers van Venrayse bedrijven, die buiten de gemeente Venray wonen gericht uitgenodigd, door het gemeentebe stuur ontvangen en uitvoerig ingelicht over alle mogelijkheden, die Venray op de terreinen van wonen, werken en leren te bieden heeft. HET BEURSGEBEUREN Aansluitend aan de sporthal "de Wetteling" worden een aantal tenten en een horecatent gebouwd. In de beurstenten zullen vijf dagen lang zeventig tot tachtig bedrijven, instel lingen en verenigingen zich duidelijk profileren. Uiteraard zullen de be drijven hun produkten van de meest uiteenlopende aard aan den volke tonen. Daarnaast wordt door een aantal bedrijven en instellingen uitvoerige voorlichting gegeven, zoals door de provincie Limburg, Neder landse Spoorwegen, de PTT tele communicatie met zeer geavanceerde apparatuur, politie, brandweer, VVV, de KRO, de Kennedymars, de stichting Divinolandia-Venray, het Lourdescomité, de judovereniging, om maar wat voorbeelden te noemen. De fa. Poels van "Thuylshof" zal met een schitterende groenvoorziening zorgen en uit Deurne komt een modelspoorbaan van 25x4 meter als trouwe weergave van het Helmondse rangeerterrein van de NS. Buiten de tenten en de sporthal presenteren zich vier garagebedrijven, een autorijschool en een mechani- satiebedrijf, terwijl men zich daar kan "verlekkeren" aan oliebollen, suiker spin, ijs en frites. BIJZONDERE EVENEMENTEN Geen beurs zonder een aantal bijzonder aantrekkelijke evenemen ten. Dat begint al op de openingsdag, donderdag 19 mei omstreeks vier uur, wanneer Hot Air Balloon de grootste hetelucht ballon gaat klaarmaken voor de start, direct na de officiële opening door de burgemeester om 6 uur. Bij het klaarmaken zal een deskundige uitleg worden gegeven. Als bij wijze van openingsstunt een aantal parachutisten uit de lucht zijn komen vallen, gaat het heteluchtge- vaarte met zes passagiers het avontuur tegemoet, voor de duur van anderhalf uur. Tijdens de beursdagen is er van allerhand te doen in de horecatent, zoals demonstraties door de judo vereniging, jazz-ballet, Rock en Roll door de groep van Lon Wetjens etc. Op donderdag, vrijdagen en zater dagavond vanaf acht uur en op zondag en maandag vanaf drie uur worden fantastische modeshows ge organiseerd door Leo Nooyen in samenwerking met Stanley v.d. Meer van All Sporti. Tijdens de shows zullen alle soorten kleding op professionele wijze worden getoond. EEN GEHEEL Hoewel de manifestatie "Verras send Venray" en de Prodima-beurs in feit als 2 aparte onderdelen van één organisatie moeten worden gezien, zijn beide presentaties te bezichtigen. "Verrassend Venray" blijft de eerste drie dagen bemand. Eenderde gedeelte van deze manifestatie blijft alle vijf dagen voor het publiek te bezichtingen, bemand of onbemand. "Prodima '88" is geopend voor het publiek er worden 25.000 tot 30.000 bezoekers verwacht ge opend op donderdag van 18 tot 22 uur, op vrijdag en zaterdag van 10 tot 22 uur en op eerste en tweede pinksterdag van 10 tot 18 uur. Het juiste adres voor perkplanten PLANTENKWEKERIJ WANSSUM DONDERDAG 5 ME» 1988 Nr. 18 HONDERDENNEGENDE JAARGANG Zoals vorige week reeds aange kondigd bestaat de Venrayse Folk loristische Dansgroep "de Hakke- spits" 5 jaar. Bij die gelegenheid wordt dit weekend een bijzondere folkloristische uitvoering gegeven in de foyer van de schouwburg, met medewerking van "Wie schotst Vedan" uit de achterhoek en van "de Amelanders". De afwisselende uitvoeringen be ginnen a.s. zaterdag om 20.00 uur en zullen worden geopend door burge meester Defesche. Omstreeks 23.00 zijn de voorstellingen afgelopen, maar dan is er tot 0.30 gelegenheid tot gezellig dansen en samenzijn in de foyer, onder muzikale begeleiding van de "Base man band". Voor deze beslist zeer gezellige avond vraagt Hakkespits de uiterst lage entreeprijs van ƒ5,-. Kaartjes zijn nu reeds aan de kasse van de schouwburg en bij de VVV verkrijgbaar. DE HAKKESPITS De jubilerende Venrayse Folklo ristische Dansgroep de Hakkespits heeft zich als doel gesteld, de dansen met bijpassende kleding van rond 1900 te reconstrueren en te laten herleven. Dankzij de enorme inzet en het enthousiasme van de leden is het gelukt om in deze 5 jaren zö'n dansrepertoire en uitgebreide kollektie kleding te hebben verzameld, com pleet met authentieke sieraden. De idee om een folkloristische dansgroep in Venray op te richten, werd destijds genomen na een artikel in Peel en Maas, waarin werd beweerd dat Limburg geen eigen folklore en dus geen streekdracht had. Het chauvenisme kwam boven en werd de drijfveer om 'n dansgroep van de grond te krijgen. En dat men daarin volledig is geslaagd, bewijzen de vele uitvoeringen in eigen plaats en elders zeer zeker. DE AMELANDERS Deze dansgroep bestaat al 25 jaar en treed vooral in het toeristenseizoen gemiddeld eenmaal per week op in een van de dorpen of campings van het prachtige eiland Ameland. De Amelanders kozen voor hun kleiding het kostuum uit de tijd rond 1850, de tijd van de crinoline. De vrouwen droegen toen wijde en lange rokken met slanke taille. Als hoofdbedekking het Amelander oor ijzer, bestaande uit een zilveren band met boeken, gouden voorhoofdsnaald met bijpassende zij naalden en steek spelden Verder een drie-stroken muts of een gebreid mutsje. Om de hals een of meer strengen kralen met een gouden of zilveren sluiting. Ook droegen zij sieraden en een tas met zilveren beugel. De zondagse dracht van de mannen bestond uit een wit overhemd, lakense klepbroek, lange jas en hoge zijden pet. Onder de jas, welke bij het dansen werd uitgetrokken, een jasje van damast met zilveren knopen. Om de hals een zwart sjaaltje. "WIE SCHOTST VEDAN" "Wiej Schotst Vedan" betekent: wij dansen door. De folkloristische dansgroep demonstreert, in kleder dracht, de muziek en de dansen van de boerenbevolking uit de Gelderse Achterhoek, rond het jaar 1900. De dansgroep is gekleed in de boerenkleding zoals deze door de bevolking van het platteland in deze streek aan het eind van de vorige eeuw werd gedragen en is, gezien de religieuze inslag, sober. Welstand kwam tot uiting door brede Rijsselse kloskant aan de muts en het dragen van sieraden. De kleding van de vrouwen bestaat uit een fraai bewerkt jak met schoot, zwarte rok, kleurig "knupdeukske" om de hals en de witte gesteven knipmuts. Over de rok dragen zij een bont schort. De mannen zijn gekleed in een zwart laken kostuum bestaande uit broek, vest en slipjas, een zwart zijden bef en uiteraard de zwart zijden hoge pet. De dansgroep "Wiej Schotst Vedan" brengt haar dansen op de typische witgeschuurde klompen. smoesje uit huis gehaald; "ontvoerd" zoals hij zelf zei om bij thuiskomst verrast te worden met deze hoge onderscheiding. Hij kende de auto van de burgemeester, welke voor zijn huis geparkeerd stond, echter te goed, om niet direct te weten dat er hem "iets boven het hoofd hing". AUBADE Zoals te doen gebruikelijk werden alle gedecoreerde Venrayers op Koninginnedag verwacht op de receptie in de Burgerzaal van het gemeentehuis, waar in het bijzonder de nieuw-gedecoreerden en hun familie nog eens in het zonnetje werden gezet. De Koninklijke Har monie Euterpe besluit dan telkens deze feestelijke bijeenkomst met een aubade op de trappen van het bordes, waar onze fotograaf trouw een groepsfoto maakt. Jong filiaalchef te Hoeven en kort daarna chef van een der grootste filialen van de "Coöperatie" te Waalwijk toen al met een weekomzet van 50.000,- In 1973 werd de Coöp door Edah overgenomen en kwam de Jong als bedrijfsleider naar het Edah Koop- park alhier. Enkele jaren later volgde zijn benoeming tot hoofd interne diensten van het Torro Prakticum- filiaal te Helmond, om tenslotte de administratie op zich te nemen van het nieuwe Torro-filiaal "de Bus" aldaar. In het Edah-concern, met 16.500 medewerkers, was dhr. de Jong van 1975 tot 1984 lid van de onderne mingsraad en sedert 1977 als vice- voorzitter. Tevens was hij lid van diverse bedrijfscommissies binnen de onderneming. Een staat van dienst, waarop met trots mag worden teruggezien en die zeker een koninklijke onderscheiding waard is. L.M.M. LAURENSSE Reeds in april 1971 werd de nu 71 jarige heer Lambert Laurensse be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Sedertdien is dhr. Laurensse op tal van terreinen, voornamelijk gelegen op het sociaal en cultureel vlak en op het terrein van de volksgezondheid, in zeer veel bestuursfunkties aktief geweest. Hij is dat in veel gevallen ondanks zijn leeftijd nog steeds. Hoewel, hij voelt er intussen al veel voor een aantal funkties neer te leggen. Zo heeft hij bijvoorbeeld eind vorig jaar afscheid genomen als voorzitter van het ziekenhuisbestuur. Maar deson danks fungeert hij nog in een twaalftal verenigingen als voorzitter, of als lid, of als adviseur. Die meer dan 15 jaar durende voortzetting van al zijn aktiviteiten, hebben Hare Majesteit doen besluiten hem te bevorderen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Een unieke bevordering in het Venrayse. Ook de heer Laurensse was met een Ter gelegenheid van Koninginnedag 30 april, zijn er in ons land meer dan iOOO koninklijke onderscheidingen litgereikt aan verdienstelijke Neder- anders. In Venray kwamen "slechts" [drie inwoners voor een dergelijke onderscheiding in aanmerking. Maar in het afgelopen jaar zijn er hier nog 7 medailles opgespeld, waardoor het aantal koninklijke onderscheidingen (och nog tien bedraagt. Burgemeester Defesche, die namens de Koningin, de onderscheidingen uitreikt en de bijbehorende medailles opspelt, heeft er een goede gewoonte van gemaakt de gedecoreerden on aangekondigd te "overvallen". De verrassing is dan ook telkenmale zeer poot. Ditmaal echter hadden "de ilachtoffers" alle drie argwaan jekregen en toen ze dan opeens met de burgemeester geconfronteerd werden, wisten ze meteen wat er aan de hand MERE URSULE Mevr. Batenburg beter bekend s Mère Ursule van de kleuterschool was de eerste die bezoek kreeg van de burgemeester. Sinds 1954 zit zij in het onderwijs, waarvan veertien jaar als hoofdleidster van de kleuterschool aan de Eindstraat. Het vorig jaar werd die kleuterschool opgenomen in de Dr. Poelsschool aan de Langeweg, waar Mère Ursule sindsdien als vrijwilligerster de helpende hand reikt. Naast haar werk als onderwij- teres/hoofdleidster/lerares, is zij 33 jaar lang lid geweest van de Katholieke Onderwijs Vereniging en ca. 20 jaar lid van het Venrays Gemengd koor. Voor die lange staat van dienst mocht zij de gouden ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau in ontvangst nemen. Mère Ursula, die juist die dag geen 'dienst" op school had, omdat ze voor haar mede-zusters het eten moest koken, werd met een smoesje naar school gelokt, waar haar de onder scheiding zou worden uitgereikt. Achteraf was dat smoesje zo doorzichtig, dat ze argwaan kreeg en zich plotseling realiseerde dat het M.J. DE JONG Ook de heer M. de Jong,'uit de Verdistraat 26, had die vrijdagmorgen al vroeg argwaan gekregen. Naar aanleiding daartoe was een prachtig en groot bloemstuk dat aan huis bezorgd werd, en waarvoor hij geen verklaring kon vinden. En toen een buurvrouw opmerkte dat ie vandaag wellicht een lintje zou krijgen, begon bij hem een lichtje te branden, want na 40 jaar trouwe dienst zou dat helemaal niet vreemd zijn. Maar toen even later bij zijn meerdere op het matje geroepen, kwam er weer gerichte twijfel. Hoe het ook zij, de burgemeester en zijn gevolg en vertegenwoordiger van de Edah- directie moesten een geslagen kwartier wachten voordat dhr. de Jong weer thuiskwam en hem de zilveren ere medaille in de Orde van Oranje Nassau kon worden opgespeld. Dhr. de Jong is reeds meer dan 40 jaar in dienst bij het Edah- concern. Begonnen als kolenboer bij de Helmondse "Coöperatie" werd hij na 'n halfjaar al bevorderd tot verkoper van kleding en stoffen. Zijn capaci teiten kwamen daarbij overduidelijk aan het licht en al gauw werd hij vervangend filiaalchef bij verschil lende West-Brabantse vestigingen van de "Coöperatie". Op 23 jarige leeftijd werd dhr. de morgen Koninginnedag was. Haar vermoeden, dat er voor haar wel een lintje aan zou zitten, werd tijdens het speelkwartier dan ook werkelijkheid.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 11