Commissie stelt hoge prioriteit aan onderhoud wegen Desiree ilQK Schutters schieten zondag op de vogel om een nieuwe koning PEEL EN MAAS Oostrum gaat drievoudig feest op grootse wijze vieren HILHOgü SCHOOLPLEINPAKKET JUWGUER VERLINDEN (TmFMyE) De werkloosheid in Venray en de regio Wethouder mag budget drastisch verhogen het nieuwe Groeibri I jan c ,,De koning is dood, leve de keizer" N KWESTIE VAN EEN BETERE SMAAK. WAO VAN SOEST HYPOTHEKEN Tractatie voor vrijwilligsters Bij de begrotingsbehandeling, eind vorig jaar, heeft wethouder Claessens toegezegd te zullen zorgen voor een fjjf.jaren-onderhoudsplan van de «egen in onze gemeente. Dat plan is onlangs verschenen en werd vorige week in de commissie voor openbare weken c.a. ter bespreking voorgelegd. Opmerkelijk in deze nota is het legeven, dat ondanks het huidige budget van 844.000,- dat in 1992 zal jjn opgelopen tot 1.044.000,- het „iet zal lukken het wegennet liehoorlijk te onderhouden. Het komt er zelfs op neer, dat in 1992 slechts 56% van de wegen, waarvan reeds in 1983 de onderhoudsnoodzaak werd aangegeven, ook inderdaad onderhoud hebben gekregen. Indien een verder verruiming van de onderhoudsbudgetten niet mogelijk is - aldus het rapport zal onvermijdelijk aan bepaalde wegen enkele grootonderhoud meer gebeuren. Het rapport bevat dan ook een lijst van 33 straatnamen, samen 81.915 m2 oppervlakte, die zouden kunnen worden afgestoten naar zandwegenOok het afsluiten van wegen, om zwaar verkeer te weren behoort tot de mogelijkheden. In de commissie voor openbare werken noemde dhr. Muijsers (CDA) het ter tafel liggende onderhoudsplan een goed plan. Maar helaas mistte hij er een opsomming in van de budgetten die nodig zouden zijn om alle Venrayse wegen te kunnen onder houden. Duidelijk was het hem wel, dat het huidige budget vergroot moet worden, want men kan de toekomst niet ingaan met slechte wegen en grote onkosten. Het is immers ook gebleken dat met het budget, dat men de laatste jaren hanteert, niet op de onder- ïoudsachterstand inloopt. NIET GELUKKIG Dhr. Jansen (PvdA) was natuurlijk niet gelukkig met de stand van zaken, maar daar heeft volgens hem de gehele raad bewust voor gekozen. Men heeft immers via bezuinigingen op het wegenonderhoud, een groot aantal jaren de prioriteiten ergens anders gelegd. Ook hij vond het een zwakke kant van het rapport, dat er wel dilemma's geschetst worden, maar de keuzes worden ontweken Dhr. van de Vorle kon zich wel met het rapport verenigen, maar zou bij het onderhoud van de wegen ook het onderhoud van de fietspaden willen betrekken. Dhr. Robberegt (VVD) was er ook van overtuigd, dat een hoger budget dringend nodig is. Hij vroeg zich af, of er via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten geen bijdrage te halen valt uit het Rijkswegenfonds. Wethouder Claessens, die dus duide lijk door het CDA aangespoord werd om het budget voor het wegenonder houd te verhogen, vond dat geen gemakkelijke taak. Maar hij zou bij het samenstellen van de nieuwe begroting rekening houden met de wensen van deze commisie. Een Rijksbijdrage, zoals door de WD werd gesuggereerd, zit er volgens de wethouder niet in, omdat er landelijk heel wat gemeenten zijn, die hun wegennet met zo'n Rijksbij drage zouden willen verbeteren. MAATREGELEN In 1992, wanneer het nu gedepo neerde wegenonderhoudsplan af loopt, verwacht de wethouder te kunnen volstaan met een budget dat gebasseerd is op het normale onderhoud per kilometer weg, zoals dat in de loop der jaren is berekend en vastgesteld. Zaak zal dan evenwel zijn, dat de gemeenteraad dat benodigde budget ook inderdaad beschikbaar stelt. Als verkeersbeperkende maatre gelen noemde de wethouder enkele voorbeelden. Het "doorknippen" van de Zeilbergweg, zodat het autoverkeer daar niet meer door kan. Verder het afsluiten van de Veulensewaterweg bij de aansluiting op de Lorbaan dit uiteraard na overleg met de aanwonenden. Bij alle maatregelen moet men er in ieder geval van uitgaan, dat het sluipverkeer moet worden tegengehouden. Uit de vergadering werd aange drongen op stringente maatregelen bij opdooi, wanneer telkenmale veel wegen door het verkeer worden vernield. Hermetische afsluiting zal nodig zijn om de gemeente voor financiële stroppen te vrijwaren. Eveneens werd aangedrongen om opritten van erven e.d. breder te laten aanleggen, omdat juist daar de gemeentelijke weg of berm kapot gereden wordt. SLUIPVERKEER Het sluipverkeer op de Spurkt kost de gemeente handen vol geld in ieder geval een totaal kapot gereden weg. De gemeente overweegt dan ook deze weg af te sluiten. Maar volgens dhr. van Klink (SV) is daar een structuurweg in wording. De wegge bruikers kiezen die weg en dan moet de gemeente die weggebruikers niet naar het centrum laten komen, maar zorgen dat de Spurkt een goede weg wordt Dat was echter niet de zienswijzer van de andere commissieleden. Dhr. Janssen verwoordde het als volgt: "Men moet niet de weg aan het verkeer aanpassen, maar het verkeer aan de weg willen we geen kapitalen in nieuwe wegen steken...." Uiteindelijk mag volgens het CDA het wegenonderhoudbudget de ko mende jaren gerust verhoogd worden. De PvdA daarentegen meent dat men straks met de ƒ1.044.000,- op de achterstand moet kunnen inlopen. De tijd zal net ons leren. van 27 april tot 8 mei, moederdag: bij aankoop of groei van een groei briljantsieraad o, ol, ert briljant als lentegroet van ons kado. Ook groeibriljantcombinaties mogelijk, bestaande uit ring, arm band, oorknop, broche en hanger. Inruil van ale groeibriljantmerken mogelijk. Venray, St. Hubert, Helmond Grote Markt 7, Venray, tel. 04780-86817 Zondag 1 mei a.s. wordt een bijzondere dag voor de Schutterij het Zandakker Gilde Sint Jan omdat bij het traditionele vogelschieten zal moeten worden uitgemaakt wie de opvolger zal worden van Keizer Joep Krijnen als Koning van de schutterij. Zoals bekend heeft de heer Krijnen drie jaar op een rij het koningschot gelost. De traditie wil, dat de Koning dan tot Keizer wordt verheven. De Venrayse schutterij heeft nuna 178 jaar weer een Keizer in haar midden. De laatste was de toenmalige gemeentesecretaris J.H. Beckers, die in 1810 Keizer werd. Volgens eeuwenoud gebruik begint de dag van het vogelschieten in de Kerk met een Gildemis. Deze begint om half twaalf in de Vredeskerk. Een half uur eerder wordt de "oude" koning bij zijn woning aan de Niessenstraat "uitgehaald", zoals de schutters het afhalen van de koning noemen. Na de mis trekken de schutters naar de schutterswei aan de Endepoel. EERSTE PLANK Voordat het eerste schot wordt gelost op de houten vogel, zal de beschermvrouwe van het Zandakker, mevr. P. Defesche-Derks de eerste plank slaan voor het uitzetten van het schuttersgebouw, dat op de schut terswei is neergezet. Het materiaal voor dit gebouw is grotendeels afkomstig van de afbraak van de stallen van de voormalige mare chausseekazerne aan de Langstraat. Het geheel onderkelderde gebouw wordt de vervulling van een lang koesterde wens van de schutters, die daarmee, meer nog dan voorheen, hun eeuwenoude tradities kunnen uitdragen. VOGELSCHIETEN Om drie uur begint het vogel schieten. De eerste schoten worden door de notabelen gelost. Voor Joep Krijnen is het lossen van het eerste schot tevens zijn laatste, omdat volgens de oude voorschriften een Keizer niet meer mag deelnemen aan het vogelschieten. Hij zal van zijn Koninklijke waardigheden worden ontdaan en tot Keizer worden uitgeroepen. Wanneer de nieuwe Koning bekend is, wordt deze met het zilver omhangen door de voorzitter van de schutterij en volgt de voorstelling van de nieuwe koning aan de zuster vereniging Gilde Sint Anna in haar gildehuis aan de Eindstraat. De schutters vieren de avond dan gezellig verder in hun clubhuis Café Klomp, waar op Koninginnedag zaterdag om acht uur meiboom wordt geplaatst. KEIZER-INSTALLATIE Op zondag 8 mei wordt voorzitter Joep J.A.M. Krijnen officieel als Keizer van de schutterij bet Zand akker Gilde Sint Jan geinstalleerd. Dat gebeurt om 11 uur in de Grote Kerk tijdens een plechtige hoogmis, welke wordt opgedragen door oud deken L. Theunissen en opgeluisterd door de Koninklijke harmonie "Eu terpe" en het Venrayse Mannenkoor. Dat deze plechtigheid plaatsvindt in de Grote Kerk is weer een uitvloeisel van de traditie. Rond 1600 werd n.i. de schutterij opgericht in de parochie van St. Petrus Banden [toen de enige kerk in Venray]. Ook de laatste keizer werd in 1810 in deze kerk geinstal leerd. Aansluitend zal het keizerpaar, temidden van hun gildebroeders en zusters van 13.00 tot 14.30 recepieren in de schouwburg. Mocht men dan aan een attentie denken, dan zullen de schutters het op prijsstellen, indien men een bijdrage wil geven aan het bouwfonds van het nieuwe schutters- huis aan de Endepoel. beldigd taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 6,65% 10 jaar vast geen afsluitprovisie DONDERDAG 28 APRIL 1988 Nr. 17 HONDERDENNEGENDE JAARGANG In de week van 5 t.m. 9 mei en de daarop volgende zondag 15 mei gaat Oostrum op grootse wijze feestvieren, omdat de parochie O.L. Vrouw Geboorte vijftig jaar, de harmonie "Sub Matris Tutela" zeventig jaar en het Werk-comité Oostrum [dorps raad] veertig jaar bestaat. Het hoogtepunt van de gezamenlijke feestviering ligt uiteraard op zondag 8 mei, wanneer Mgr. Alph. Caster mans, hulpbisschop van Roermond in de parochiekerk de Pontificale Hoog mis zal opdragen. Ter afsluiting van de feestelijk heden zal op zondag 15 mei een grote Mariaprocessie naar het kruiswegpark Trans Cedron worden gehouden met een plechtig lof en feestpredikatie. Intussen hebben de drie jubilarissen een uitstekend verzorgd jubileum boekje uitgegeven met een aantal historische gegevens over de laatste 50, 70 en 40 jaar van het bestaan van de jubilerende instellingen. BEDEVAARTSPLAATS Van oudsher was en is Oostrum een bedevaartsoord van de H. Maria, Behoudenis der Kranken en door de eeuwen heen trokken bedevaarten en processies naar de genadekapel en het miraculeuze beeldje van Maria. In het kader van het Mariajaar zal daarom extra aandacht worden besteed aan de jaarlijkse Mariapro cessie, zowel in dekenaal verband als daarbuiten. Daarom worden in het jubileumboekje ook herinneringen opgehaald aan de Kroning van het Mariabeeldje van O.L. Vrouw van Oostrum, het gouden Kroningsfeest in 1934 en de viering van het zesde eeuwfeest van de bedevaartsplaats Oostrum in 1950. SUB MATRIS TUTELA Het zeventigjarig bestaan van de harmonie "Sub Matris Tutela" is aanleiding om veel muziek in het programma te doen met als hoogte punt het feestconcert van de jubile rende harmonie, op zaterdag 7 mei met muziek uit haar zeventigjarig repertoire. Op maandag 9 mei wordt een deel van dit concert herhaald terwijl de Koninklijke harmonie "Euterpe" uit Venray haar nieuwste werken ten gehore zal brengen. WERKCOMITÉ OOSTRUM Oostrum gaat er prat op, dat zij het eerste Venrayse kerkdorp was, waar een dorpsraad, onder de naam "Werkcomité Oostrum" actief is en dat deze intussen al veertig jaar bestaat. Ook op de activiteiten van de dorpsraad wordt in het jubileum boekje uitvoerig ingegaan. ANDERE ACTIVITEITEN In een door een zestal plaatselijke ondernemers voor eigen risico en rekening geplaatste tent op het Dorpsplein zullen gedurende de feestweek allerlei activiteiten plaats vinden, zoals een play-backshow voor de jongste jeugd, een avond met het Orkest Monte Carlo (voorheen "Classics) en optredens van de Eikenhofkapel, Blaos Um Op en The Basement Boys. Verder vermeldt het feestpro gramma eucharistievieringen o.m. met medewerking van de Schola Cantorem van het Wardinstituut; een reünie van oud-leden van het kerkbestuur, harmonie en werkcomité alsmede oud-parochianen; een feeste lijke receptie op zondag 8 mei van 12 tot 14 uur door de jubilerende kerk, harmonie en Werk-comité en een Oostrumse avond "Oostrum dur de jaore hin", die herinneringen zal oproepen aan de befaamde Oostrumse revu's van vroeger. TENTOONSTELLING In de kerk zullen naast de fraaie zaken, die in de kerk reeds' aanwezig Op de Limburgse arbeidsmarkt was in de maand maart de invloed van het seizoen duidelijk merkbaar. De werkloosheid daalde met 1207 man nen. Het werkloosheidspercentage liep daardoor terug met 0,4% naar 12,6%. De daling m maart betrof voor ruim een derde bouwvak- personeel, maar daarnaast nam ook in alle andere beroepsgroepen de werk loosheid af. Limburg was in de daling van de werkloosheid geen uitschieter. Overal in ons land werd de werkgelegenheid verruimd. Dat betekende landelijk eveneens een daling van het manne lijke werkloosheidspercentage met 0,4%, maar het landelijke werkloos heidspercentage komt nog steeds uit op 12,8%, dus 0,2% hoger dan het Limburgse. Venray liep mooi in de rij én mocht eveneens een flinke daling in het aantal mannelijke werklozen noteren. Van 1373 op 29 februari naar 1307 op 31 maart. Ook hier een vermindering van 0,4%, waarmee het totaal percentage op precies 8% kwam. Het arbeidsburo Gennep mocht nog betere resultaten noteren, daar kwamen liefst 97 mannen weer "aan d'n bak": van 888 naar 791, oftewel 8,9%. Opnieuw bleek door deze daling die zich vrijwel op gelijke hoogte in de andere plaatsen van Limburg voort zette dat Noord Limburg wat de werkloosheid betreft niet zo heel slecht ligt. Alleen het arbeidsburo in Helden kan met een lager percentage prijken. Bij de vrouwen blijft de werkeloos heid in deze streken maar op en neer schommelen. In de ene maand iets omlaag, maar prompt in de opvol gende maand een lichte stijging. In onze gehele provincie was er een vermindering van het aantal vrouwe lijke werklozen met slechts 350 personen. Landelijk was er een daling van ca 2400. In negen van de twaalf rayons (arbeidsburo) in Limburg was er ook sprake van een vermindering. Dat was niet het geval in de Westelijke Mijnstreek, in Roermond en in Venray. In Venray moest men weer eens een stijging noteren van 24 werkloze vrouwen. In het rayon Gennep daarentegen kregen 11 werkloze vrouwen weer werk. Van de 925 werkloze vrouwen die er in Venray staan ingeschreven, zoeken er 322 werk als kantoor- en handelspersoneel, terwijl er 151 een aanstelling preferen als sociaal- en geneeskundig personeel. zijn ook de overige kunstschatten, zoals oude kelken, cibories en monstransen tentoongesteld worden. In het gemeenschapshuis zullen de jubilerende instellingen documenten, foto's en voorwerpen uit de voorbije jaren exposeren terwijl ook de andere verenigingen een beeld van hun activiteiten zullen tonen. aan- verkoop woningen taxaties bedrijfspanden hypotheken Makelaars- en Taxatiekantoor Pateruiraat 17, Venray, lel, 04780-85958/82306 Vanavond houdt de Unie van Vrijwilligers afd Venray haar jaarver gadering in hotel Verstraelen te Wanssum. Naast de behandeling van de gebruikelijke agendapunten zullen de aanwezige leden getracteerd worden door Patisserie Broekmans uit Venlo-Venray. Deze speciale geste is een voortvloeisel uit een begin dit jaar genomen initiatief van "Het Patisserie College", een vereniging van ruim honderd banketbakkers uit Neder land. Dat initiatief bestond er uit, om alle UVV-afdeling op Valentijnsdag te verrassen met "lieverkoekjes"; iets wat natuurlijk zeer op prijs gesteld werd. Maar aangezien de Venrayse afdeling eerst op een latere datum in vergadering bijeen zou komen, besloot Broekmans Patisserie die tractatie tot vanavond uit te stellen. In de Unie van Vrijwilligers zijn in Venray al zo'n tien jaar lang een 70-tal dames continu in de weer met het vrijwilligerswerk. Zo staat men in het ziekenhuis klaar bij de opvang en begeleiding van pre-operatieve pa tiënten boven 40 jaar; begeleidt men de patiënten van en naar de afdeling fysiotherapie, van en naar de röntgen- of andere afdelingen en vergezeld men patiënten naar andere ziekenhuizen. In het Bejaardentehuis Schutters veld zijn dagelijks enkele UVV- medewerksters aanwezig voor het inschenken van koffie; het begeleiden van de bewoners naar artsen of ziekenhuizen; men doet boodschap pen voor hen en assisteert bij het Welfare-werk. Via de Invaliden Sportbond Venray begeleiden twee medewerksters een maal per week invaliden bij het zwemmen in het gemeentebad en vergezelt men ook invaliden naar zwemwedstrijden elders. Een bijzondere vorm van vrijwil ligerswerk is het "luisterend lezen". Het gaat er hierbij om, het gesproken boek bekendheid te geven onder mensen, die moeilijkheden hebben bij het gewone lezen. Dit gaat in samenwerking met de Blindenbi bliotheek te Nijmegen. Tenslotte is minstens één UVV- medewerkster regelmatig betrokken bij de aktiviteiten van de Rheuma Vereniging. Het behoeft geen betoog, dat een opsomming van de aktiviteiten van de Unie van Vrijwilligers in dit korte verband niet volledig kan zijn. Wij zullen ongetwijfeld in de toekomst nog wel eens uitgebreid op het werk van deze Venrayse afdeling terugkomen. Direkteur Wim Verschuuren, van de basisschool St. Oda te Ysselsteyn, was donderdagmiddag een gelukkig mens, toen wethouder Wim Claessens aan twee van zijn leerlingen een z.g. schoolpleinpakket van Veilig Verkeer Nederland mocht uitreiken. Daardoor is deze school de eerste school in de gemeente Venray welke zo'n gratis ter beschikking gesteld pakket ontving. Om aan iedere Venrayse school zo'n leerpakket uit te reiken ontbreken de financiële middelen. Veilig Verkeer Nederland onder kent de grote gevaren waaraan juist de leerlingen van deze school zijn blootgesteld. Een groot aantal van hen moet immers dagelijks de zeer gevaarlijke Midden Peelweg in Yssel steyn oversteken. Met behulp van dit pakket kunnen de leerkrachten op het schoolplein bepaalde verkeerssituaties, zoals die zich bij dat oversteken op dat kruispunt kunnen voordoen, na bootsen. Onder de super visie van de secrataris van Veilig Verkeer afdeling Venray werden de leerlingen ver volgens getest op het schoolplein getekend cirquit, waarbij verkeers lichten, verkeersborden etc stonden opgesteld. Het schoolpleinpakket bevat nog meer spel- en instructie materialen van een verkeersonderwijsmethode voor het basisonderwijs. Aansluitend reikte wethouder Claessens met een sympathieke toespraak aan alle 26 geslaagden het verkeersdiploma uit.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 11