i Venrayse hockeyclub naar andere tijden GLA^fcPAEtófiES EETEmsg Unieke sponsoraktie van Spio voor promotiereis naar Amerika Geslaagd Petrus-banden-drive PEEL EN MAAS Q. 05 3 O CO CD _Q C 05 a Cl 05 c CD Q. c O ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS HILHOÜB Verbouwing HEMA betekent verlies van parkeerplaatsen PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 17 maart - Pagina 7 De Venrayse zwemverenglng SPIO is in het kader van het internationale sportuitwisselingsprogramraa van "Sport For Understanding" uitge nodigd om als enige zwemrepresen- tant uit de Benelux, deel te nemen aan een internationaal sport- en promo tieprogramma in Amerika. Het bestuur van SPIO heeft deze uitnodiging graag aangenomen en heeft intussen een zwemteam gefor meerd uit de afdelingen waterpolo, wedstrijdzwemmen en kunstzwem- men. In totaal zullen vierentwintig Spio-ërs de gehele maand juli de gasten zijn van "Ukiaha Dolphins" in San Francisco/Ukiah [Califorale]. Behalve het deelnemen aan diverse zwemwedstrijden, krijgen de Ven- rayers bedrijfsbezichtigingen en offi ciële ontvangsten aangeboden. Volgens het bestuur van Spio is deze zwemvereniging de laatste tijd goed "in de picture" en "scoort de vereniging goed in breedte". In oktober vorig jaar heeft Spio in het kader van het 750 jarig bestaan van Berlijn deelgenomen aan zwemwed strijden in West-Berlijn. Thans ligt er weer een uitnodiging om in juli a.s. deel te nemen aan een Europees Waterpolotoernooi in het Olympisch Zwemstadion in West Berlijn. MÉÉR DAN ZWEMMEN Naast de zwemactiviteiten heeft Spio cultuur en educatie hoog in haar vaandel geschreven. Vandaar dan ook, dat het bestuur er alles aan wil doen om de reis naar Amerika door te laten gaan. Men is tot de conclusie gekomen, dat een dergelijk groot schalig evenement uitstekend past in de doelstelling, welke Spio voor ogen heeft. De reis naar Amerika is niet alleen een prachtige promotie voor de zwemsport, maar bovendien een uiterst leerzaam gebeuren voor de jongens en meisjes van het uit te zenden team. Maar het bestuur denkt verder. Omdat Spio met ruim duizend leden zo zachtjes aan een klein bedrijf begint te worden, wordt er binnen de vereniging alles aan gedaan om tot een zakelijke aanpak te komen. Men heeft een meerjarenbeleid opgesteld, waarin enkele grootschalige evenementen in de loop van enkele jaren uitstekend passen. Een raad van adviseurs noem het maar commissarissen zal het bestuur daarbij de helpende hand bieden. VENRAY PROMOTIE Het Spio-bestuur is er van overtuigd dat de zwemvereniging door haar grote activiteiten in staat is om op een uitstekende manier Venray te pro moten in binnen- en buitenland. Vandaar dat binnen het bestuur een zeer originele sponsoractie is uitge werkt om de promotionele waarde van de Amerikareis, niet alleen voor Venray, maar voor de hele regio en daarbuitep, tot een succes te maken. SPONSORAKTIE Intussen zijn tal van bedrijven door het bestuur van Spio schriftelijk benaderd met het verzoek toe te treden tot het leger van supporters, die kunnen plaatsnemen op een symbo lische opgerichte tribune. De plaatsen van een staantribune zijn verkrijgbaar tegen overmaking van een bedrag van 100,- maximaal. Voor een plaats op de zittribune wordt maximaal 250,- gevraagd. De eretribune is gereserveerd voor gasten, die een kaartje kopen tot maximaal 500,- en tenslotte zijn er VIP plaatsen voor een bedrag vanaf 500,- Het is ook mogelijk een z.g. "materieel plaats bewijs" te kopen voor het kunnen aanschaffen van b.v. trainingspak ken, shirts, huur video-apparatuur, informatiemateriaal over Venray etc. TEGENPRESTATIE "Niets voor niets" zeggen ze bij Spio en daarom stelt het bestuur een promotionele tegenprestatie tegenover de supporters. Alle plaatskaarthouders krijgen gratis reclame in Spio-publikaties in Peel en Maas; zij worden uitgenodigd op een promotieavond in mei of juni, terwijl de zit- en eretribunegasten extra publikatie krijgen. Bovendien krijgen eretribunegasten indien gewenst twee uur aanwezigheid van tien Spio-leden van het team voor eigen promotionele activiteiten. VIP gasten kunnen daarbij 1 dag over het complete team beschikken. Uiteraard zijn er ook mogelijk heden voor reclame-uitingen op kleding. CONTINU PROCES Deze sponsor-aktie is echter niet alleen bedoeld om de voorgenomen reis naar Amerika financieel mogleijk te mekn. Het bestuur wil er namelijk een continu-proces van maken om ook in de toekomst deze grootste vereniging van Venray financiëel te kunnen laten draaien. Het bestuur is tot de overtuiging gekomen, dat het een onmogelijke zaak is om zonder sponsering het hoofd boven water te houden. Bordreclame, zoals b.v. bij voetbal en tennis is vrijwel niet mogelijk. Vandaar, dat nu alle hoop gevestigd op deze unieke manier an sponsering. "Bij de viering van ons zilveren bestaansfeest vorig jaar a.s. rond de zwemmarathon, hebben wij bewezen onze beloftes tegenover degenen die ons financiëel hebben gesteund, waar te kunnen maken. Onze nieuwe sponsoractie is niet alleen ludiek, maar ook uniek en zeer serieus bedoeld. Wij zijn er van overtuigd, dat er veel respons op zal komen" aldus het Spio-bestuur. SINT PETRUS BANDEN KERK Op vrijdag 11 maart j.l. werd voor de eerste maal door de vier Venrayse bridgeclubs een Petrus-Bandendrive georganiseerd voor de instandhouding van Venrays belangrijkste monument "DE GROTE KERK". Om half 8 verzamelden zich 70 enthousiaste bridgeparen voor het spelen van 6 rondes van 4 spelen elk. De spelers werden ingedeeld in 3 kategoriën zodat iedereen kon spelen met tegenstanders van vergelijkbare sterkte. Hoewel het overgrote deel van de deelnemers bestond uit leden van de Venrayse brideclubs was de opkomst van de thuisbridgers be moedigend. Reeds vanaf het begin was de stemming geanimeerd mede dank zij een goede organisatie en de gezellige inrichting van de foyer van de schouwburg waar deze drive gehouden werd. Er waren passende prijzen voor de 3 beste spelers van elke groep en een hoofdprijs voor de winnaar van de drive. Alle spelers betaalden voor deze avond een inschrijfgeld van 12,50 zodat de netto opbrengst van de avond voor de restauratie van de St. Petrus Bandenkerk 1450,- bedroeg. Dat deze bridgedrive geslaagd was blijkt wel uit het feit dat van vele kanten gevraagd werd deze PETRUS BANDEN DRIVE te herhalen, een verzoek waaraan zeker zal worden voldaan. EEN ABONNEMENT WAARD! GERARD REIJNDERS schilderwerken b.v. Plataanstraat 12 Venray Tel. 82635 Al maandenlang was er een en ander aan de hand bij de Venrayse hockeyclub MHVC. Van verschil lende kanten werd het bestuur van de club benaderd met vragen en suggesties over het te voeren beleid in de komende jaren. Met name het beleid ten aanzien van de beide heren- en damesstandaardteams, het onder scheid tussen prestatie- en recreatie- hockey, de aanpak van de trainingen en het jeugdbeleid stonden ter discussie. Dit waren allemaal zo n belangrijke vraagstukken, dat het bestuur van de Venrayse club besloot hierover een bijzondere algemene ledenvergadering te beleggen op 26 februari jongsleden, om de vereniging de nieuwe beleidsvoornemens te presenteren en om de vereniging het fiat te vragen voor nieuwe plannen en ideeën. m Tevens werd tijdens die algemen ledenvergadering afscheid genomen van 2 "corifëeen" binnen de MHCV. Wim van Soest (voorzitter) en Karei Holla (secretaris) vonden het, na jarenlang beleid binnen de club bepaald te hebben, welletjes en stelden hun bestuursfuncties beschik baar. De redenen waarom juist nu de nieuwe beleidsplannen gelanceerd werden, zijn eigenlijk tamelijk nieuw. Sinds augustus vorig jaar wordt het eerste herenelftal getraind door de Venlose ex-international Geert van Eyk. Mede dankzij zijn intensieve en deskundige leiding en begeleiding draait het le elftal, na een matige start, nu volop mee in de hoogste regionen van de 2e klasse, met reeële promotiekansen. Het team is jong, fanatiek, homogeen en technisch goed onderlegd, zodat het bestuur heeft gemeend om zo'n team met zo'n trainer een kans te geven, en daarmee de hele vereniging een kans te geven. Want als het aan het bestuur ligt, zal Geert van Eyk volgend seizoen, naast trainer van Heren 1 ook "hoofd trainer" worden van de hele vereni ging om zodoende de hele trainings- opzet, die de laatste jaren wat in het slop was geraakt, nieuw leven in te blazen Jonge, nieuwe trainers en coaches moeten worden begeleid en de opbouw van de club zal van onderen moeten gebeuren: vanuit de basis, de jongste jeugd. Het bestuur is naarstig op zoek naar deskundige krachten die ■4— Het Van Besouw tapijt is zo ontworpen dat het uw dagelijkse woon- en werkomgeving aksentueert en kompleteert. U kunt er daarom lang plezier van hebben. De kleuren en strukturen werden door de designstudio van Van Besouw onderling zo geïntegreerd dat het mogelijk is geworden verschillende kleuren van verschillende kwaliteiten te kombineren. Daarom werden in de tapijtkollektie natuurlijke materialen verwerkt, zuiver scheerwol en katoen. Alleen deze materialen geven de juiste verhouding tussen kleuren en struktuur in het Van Besouw tapijt aan. irmRIEURVERZORGING^^^^^^^JHMBB Wilhelminastr. 6 Venray 04780 82510 Wij kunnen u uitgebreid over deze kollektie informeren. volgend seizoen Geert van Eyk in zijn functie zullen bijstaan. Een andere factor, die van groot belang is geweest om nu nieuwe wegen in te slaan, zijn ook de prestaties van Dames 1. Het vorig jaar naar de 2e klasse gepromoveerd- team, had het aan vankelijk erg moeilijk zich te handhaven en dreigde in het begin van het seizone niet te kunnen bolwerken. Maar de dames vochten gediscipli neerd terug, zodat klassebehoud thans nagenoeg zeker is. En ook dat is één van de punten cp grond waarvan het bestuur van de MHCV heeft gemeend te onderzoeken of het mogelijk is het prestatieve niveau van de club op te vijzelen, en wat daar (financieel) voor nodig is. Immers, als je nu zo'n teams hebt als MHCV, met zo'n mogelijk heden voor de toekomst, dan moet je nü handelen omdat anders geldt: stilstand is achteruitgang. Tijdens de algemene ledenvergade ring van 26 februari j.l. bleek de vereniging massaal en enthousiast achter de nieuwe beleidsvoornemens te staan. Camiel Aarts werd gekozen tot nieuwe voorzitter van de hockey club, terwijl het bestuur vervolgens (krachtens aan haar gegeven vol macht) Erik Peters benoemde tot bestuurslid. Hij zal als voorzitter van de in te stellen sponsorcommissie moeten onderzoeken wat financieel haalbaar is en of er in het Venrayse sponsors bereid gevonden kunnen worden de jongen, frisse standaard teams van de Venrayse hockeyclub financieel bij te springen. Want voor de realisering van het nieuwe beleid is naast inzet en goede wil ook geld nodig, veel geld, om de trainingsopzet en de faciliteiten voor de standaard- teams te verbeteren. Uit de eigen middelen kan dat niet bekostigd worden, zodat het bestuur nu ook haar aandacht richt op sponsoren. De ideëen, de wil, het kader en de trainer zijn er al. Een bruisende sport vereniging met een nieuw gezicht. VERDUISTERING Een inwoner van Vierlingsbeek werd aangehouden omdat hij een 6-tal videofilms ter wgarde van 500,- ten nadele van een Venrayse zaak had verduisterd. Nadat proces verbaal was opgemaakt werd hij huiswaarts gezonden. Waneer men, met enige kennis van het Venray van vroeger, over Vak O van de Algemene begraafplaats Boschhuizen wandelt, gaan vele namen van daar (her) begraven personen heel duidelijk tot de verbeelding spreken. Zo ontdekten wij, dat op dit gedeelte van het kerkhof precies honderd jaar ge schiedenis van de Venrayse huis artsenpraktijk weer in de herinnering wordt teruggebracht. Deze begint in 1871, toen dokter Adolf Wijnand Anton Ellerbeck zich in Venray dat toen 5000 inwoners telde vestigde en veertig jaar lang geneesheer was. Bij het graf van dokter Alfons Fernand Joseph Marie Vercauteren, wiens stoffelijke resten in 1972 werden bijgezet in het familiegraf van (de eerder in deze rubriek beschreven) Poels, eindigt de honderjarige ge schiedenis. Hij was ruim 47 jaar huisarts in het Venrayse. De huisartsenhistorie wordt ge completeerd met de graven van dokter Antonius Johannes Josephus Janssen, die negen jaar huisarts in Venray is geweest en de eerste geneesheer van "Huize Sint Servatius" was en dokter Henricus Jan Joseph Hubert Bloemen, die 29 jaar huisarts is VAK O geweest. Uiteraard zijn er in die honderd jaar meer huisartsen in Venray geweest, zoals de legenda rische dokter Strüben de eerste Venrayer, die zich autobezitter mocht noemen maar in Eindhoven werd begraven. Ook andere huisartsen, zoals dokter Wentholt, Haverbeke en van den Homberg zijn elders begraven. DR. A.W.A. ELLERBECK (19 oktober 1836-31 oktober 1911) Eens was het graf van deze geneesheer, die van 1871 tot 1911 praktijk in Venray uitoefende, een sieraad op het voormalige kerkhof rond de Grote Kerk. Het grafmonu ment was versierd met een in brons uitgevoerd conterfeitsel van de dokter. Dokter Ellerbeck was een zoon van de in Vreden (Did) geboren Eibergse medicus Sigismund Maria Ellerbeck. Na in Culemborg en in Utrecht te hebben gestudeerd, behaalde hij met lof de docterstitel en vestigde zich in zijn geboorteplaats. In 1869 huwde hij te Ahaus met Augusta Josepha Caronlina Brandis, die na een zesjarig huwelijk stierf. Op 1 febrauri 1871 vestigde hij zich in Venray. Op 15 juni 1876 trad hij in Schiedam voor de tweede maal in het huwelijk met Agatha Cornelia Meyer. Vijf van de zeven kinderen van dokter Ellerbeck "aanvaardden den religieuzen staat", zoals op een van de twee (verschillende) bidprentjes staat vermeld. Drie dochter traden in bij de Zusters Ursulinen. Dat waren Mère Marie Augusta, Mère Agatha en Mère Marie-Adolphina. (De in Venray zeer bekende Mère Marie-Louise was een nicht van hen). Twee zoons traden in bij de paters Franciscanen: de op 40 jarige leeftijd gestorven en veel belovende pater Sigefridus en pater Lambertus (August), die o.m. pastoor in Bolsward en studentenpastoor in Delft was. Zijn oudste zoon Frans, eveneens arts, was gehuwd met een zuster van de destijds alom bekende dirigent van het Concertgebouworkest, Dr. Willem Mengelberg. Frans Ellerbeck overleed op 35 jarige leeftijd in mei 1908 in het Zeeuwse Hontenisse. In dit verband is het interessant te weten, dat het grafmonument van dokter Ellerbeck op het oude kerkhof rond de kerk,vervaardigd was door de Utrechtse kerkschilder en beeld houwer Friedrich Mengelberg, de vader van de vermaarde dirigent. De eerder genoemde bronzen kop werd gemaakt door de beroemde Gerard Brom uit Utrecht. Het graf-monument werd tijdens de bevrijding zwaar beschadigd en kon bij de ruiming van het kerkhof rond de kerk, niet meer worden overge plaatst. De bronzen kop van dokter Ellerbeck werd door de familie aan het Geschied- en Oudheidkundig Muséum geschonken, dat het kunst werk in het depot bewaart. Nu men weet, dat deze bronzen kop afkomstig is uit het bekende atelier van Gerard Brom, zal hij ongetwijfeld een betere plaats in het museum krijgen! Wat nü van het eens zo fraaie grafmonu ment over is, is een kruis met een losse naamplaat. Deze medicus stond in wijde omtrek bekend als een eenvoudig, hartelijk en hulpvaardig mens. Hij ging zijn patiënten bezoeken met een sjees, die hij meestal zelf bestudeerde. De familie Ellerbeck woonde eerst in het pand op de hoek van de Patersstraat-Oude Oostrumseweg (nu bewoond door Wed. W.M.M. Jans sen) en later op Hoenderstraat 10 (thans O.J.C. "Dingus"), waarbij een koetshuis voor stalling van paard en sjees was gebouwd. Foto: het bronzen conterfeitsel van dr. Ellerbeck Dokter Ellerbeck's naam is ver eeuwigd in de Ellerbecklaan in het bestemmingsplan Vlakwater 2. DR. A.J.J. JANSSEN (26 april 1871-20 december 1956) Vanaf 1898, toen de gemeente Venray 6200 inwoners telde, kwam er een tweede huisarts. Het was de in Grave geboren Antonius Johannes Josephus Janssen. Hij was gehuwd met Josephina Esser, dochter van burge meester Philip Esser. Hij woonde eerst in de Patersstraat (thans Credietbank), maar verhuisde later naar de Grotestaat (later apotheek Cals, thans Van Oorschot). Dokter Janssen was de vader van pastoor Josef Janssen, die van 1950-1978 herder van de St. Odaparochie in Ysselsteyn was. Deze Venrayse arts was een zeer bekende verschijning in wijde omtrek. Als zijn hulp werd ingeroepen, kende hij slechts twee woorden: "Ik kom" en dan kwam hij óf te voet óf per sjees. In 1907 werd hij de eerste geneesheer aan het toen pas opge richte "Huize Servatius". Nadat hij zich een jaar in Duitsland op zijn nieuwe taak had voorbereid, begon hij in 1908 zijn werkzaamheden als eerste geneesheer en later werd hij directeur. In 1948 heeft hij in Venray zijn zilveren artsjubileum gevierd. Op 70-jarige leeftijd trok hij zich terug als arts, maar bleef zeer actief op charitatief en sociaal terrein o.m. als voorzitter van de gezondheids commissie in Noord Limburg, als voorzitter van de Vincentiusver- eniging en lid van de gemeenteraad. Verder was hij leider van de toen nog jonge Rode Kruis-colonne en gaf hij les aan Rode Kruiscursisten. Voor de vele diensten aan de gemeenschap bewezen, kreeg hij de pauselijke onderscheiding in de Orde van dè H. Gregorius de Grote en werd hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De laatste jaren van zijn leven verbleef hij in het Zuidlimburgse Holtum bij zijn tweede priesterzoon, pater A. Janssen, waar hij op 20 december 1956 op 85-jarige leeftijd overleed. Daags voor Kerstmis '56 werd hij in Venray begraven. (wordt vervolgd) aan- verkoop woningen taxaties bedrijfspanden hypotheken Makelaars- en Taxatiekantoor Pater»UMl 17. Vanray. t*. 0478086868/82308 Veertien dagen geleden heeft men in dit blad kunnen lezen dat de HEMA een flinke uitbreiding van de winkel heeft gepland. Volgende week al zal aan die uitbreiding worden begonnen. Allereerst zal men starten met het omrasteren van de huidige parkeer plaats in de Schoolstraat. Daarmee gaan dan ruim 15 parkeerplaatsen verloren. Dat gevoegd bij het verlies aan parkeerplaatsen door de renovatie van de Schoolstraat, wordt door de winkeliers van deze straat niet met gejuich begroet. Naar verwacht zal de bouwschut- ting tot aan de bouwvakantie blijven staan. Om het aanzicht van de Schoolstraat niet te veel te schaden, zal een kunstenaar die schutting "opvrolijken". In de winkel zelf heeft men deze week al iets van de aanstaande verbouwing kunnen merken. Zo is de ingang via de Schoolstraat afgesloten; de vleesafdeling is verplaatst en de gehele achterwand is stofdicht ge maakt. Dat is dan ook het enige ongemak dat de komende verbouwing met zich mee zal brengen. Als die verbouwing straks klaar is, is de winkelvloeroppervlakte 100 m2 vergroot en heeft men bovendien een lunche-koffieshop ingericht. Voor het eerst na jaren krijgt HEMA Venray dan ook weer de beschikking over een eigen voorraadmagazijn en vervalt de bijna dagelijkse bevoorrading uit Oss. Met deze verbouwing wordt ook weer een toegang vanuit de School straat gecreëerd, evenals een invalide oprit. Vervolgens de heer Willems, filiaalchef van HEMA Venray, zal na de verbouwing de gehel winkel 6 dagen in de week open zijn ook in de middaguren. Dat zal ongetwijfeld het bezoek aan de nieuwe lunch- koffieschop bevorderen. De heer Willems is er ook van overtuigd dat straks C A, Blokker, 't Kruidvat en andere groot-winkel bedrijven hun winkels tijdens de middaguren zullen openhouden. Dat zal dan mogelijk wel gepaard gaan met een half uur later opengaan en een half uur eerder sluiten, maar dat is een regeling die men dan zal moeten bezien en waarbij de middenstand als zodanig ook zeker een woordje mee zal willen spreken. EEN ABONNEMENT WAAR Dl HUISARTSEN EN STRAATNAMEN In zijn vergadering van 31 maart 1981 besloot de gemeente raad nieuwe straten in het bestemmingsplan Vlakwater 2 (ten westen van Aan den Dril) te vernoemen naar Venrayse huis artsen. Logisch was, dat de keuze viel op de naam van dokter Adolf Ellerbeck, die gedurende veertig jaar geneesheer te Venray is geweest. Verder viel de keus op de namen van de geneesheren Henri Oomen, Martin Alaerts en Wentholt. Hoewel het raadsbe sluit er ligt, is de Wentholtlaan er nooit gekomen, omdat deze (nog) niet is aangelegd. Wanneer men zich verdiept in de geschiedenis van namen op de grafstenen in Vak O, vraagt men zich af, waarom men gekozen heeft voor Oomen, Alaerts en Wentholt. Martin Alaerts was chirurgijn, waarvan alleen be kend is, dat hij tevens barbier was en in 1672 is gestorven. Henri Oomen was medicus in Venray in de tweede helft van de 18e eeuw tot zijn dood op 12 november 1806. Van hem weten we, dat hij voortkwam uit een zeer welgestelde Venrayse familie en dat hij met zijn echtgenote Margaretha Verdellen het pand "De Gouden Leeuw" bewoonde. Dr. Wentholt was slechts twee jaar arts in Venray (van 1906-1908). Als Amsterdammer huwde hij de Venrayse Hendrina Poels uit "De Zwaan" en in 1908 verhuisde hij naar Groenlo om daar een praktijk te beginnen. Waarom b.v. geen straatnaam vernoemd naar dokter Emil Strüben, die maar liefst 22 jaar (van 1906-1928) arts in Venray was? En wat te denken van dokter Henri Bloemen, die in Venray een staat van dienst van 29 jaar (1928-1957) heeft opge bouwd? En van dokter A. Vercauteren, die maar liefst 47 jaar in Venray zijn artsen praktijk uitoefende. Overigens leven de namen van Bloemen en Vercauteren voort in de huidige artsen praktijken van hun zoons. Tenslotte denken we aan dokter A.J.J. Janssen, die weliswaar maar 9 jaar huisarts is geweest, (1898-1907) maar daar na tot 1941 de eerste geneesheer was van het toen pas gereedge komen "Sint Servatius". Met uitzondering van dokter Strüben, zijn de andere genoemde artsen allen in Venray (op Vak O) begraven. Het voortleven in een straatnaam hebben zij zeker verdiend!

Peel en Maas | 1988 | | pagina 7