GROEN Gemeente start aktie in Brukske Ontwikkelingen Yenray voor het voetlicht 06-11 NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY onder redaktie van het bureau voorlichting en inspraak Bekendmaking teeltverboden Werkbezoek gedeputeerde Riem KINDERLIJK EENVOUDIG Collektekalender maart 1988 HET LICHT OP Bouwvergunning verleend Bouwvergunning aangevraagd kinderen in paspoort ouders PEEL EN MAAS Donderdag 10 maart - Pagina 1 RAADHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Correspondentieadres: Postbus 500 5800 AM VENRAY Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingszaken is te vens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uitslui tend na telefonische afspraak wor den afgeweken. Spreekuren b. en w. Burgemeester H.J.M. Defesche Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare orde en veiligheid, finan ciën, economische zaken, voorlich ting en Inspraak, grondbedrijf, be lastingen, toerisme). Wethouder J.A.A. van Oers Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (onderwijs, volwassenenonderwijs, vrije akademie, muziekschool, bibli otheek, sportzaken, culturele zaken, museum, jeugd- en jongerenwerk, accommodatiebeleid welzijnssector) Wethouder W.A. Claessens Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare werken, verkeer en ver voer, reiniging, energiebesparing, ei gendommen en grondverwerving, agrarische zaken, hinderwetszaken, coördinatie milieuzaken). Wethouder H.P.T.M. Willems Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, botiw- en woningtoezicht, welstandstoezicht, verkoop bouw terreinen in bestemmingsplannen, personeélszaken en organisatie). Wethouder, mevr. E.M.A.A. Hoppenreijs-de Loo Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (sociale zaken, samenlevingsop bouw, gezondheidszorg, bejaarden zorg, culturele minderheden, eman cipatie, werklozenzorg en coördina tie welzijnsplanning). Spreekuur Raad van Arbeid Maandag van 10.00 tot 11.30 uur in het raadhuis. Openingstijden Gemeentelijk zwembad Maandag 18.30-19.45 (jeugd) Dinsdag 7.00- 8.30 (voor de vroege vogels) 15.30-16.30 (ouderen) 18.30-19.45 (jeugd) 20.00-21.00 (dames) 21.00-22.00 (recreatiezwemmen vol wassenen) Woensdag 9.45-10.45 (dames) 14.00-16.30 (jeugd) Donderdag 7.00- 8.30 (voor de vroege vogels) 18.30-19.45 (jeugd) Vrijdag 8.00- 9.00 (vrij zwemmen) 18.30-19.45 (jeugd) 20.00-21.00 (TrDnzwemmen) Zaterdag 8.30- 9.45 (gezinszwemmen) 11.00-12.00 (gezinszwemmen) 14.00-15.30 (jeugd) De toegangsprijzen zijn voor de jeugd tot 16 jaar f 2,50; voor 16 jaar en ouder ligt dit op f 3,25 per keer. Tegen gereduceerd tarief worden tién-, dertig- en vijftigbadenkaarten verkocht. Aan da inhoud van deze pagina kunnen geen rechten worden ontleend. De burgemeester van Venray, maakt bekend dat in het gemeente huis, kamer 119, voor een ieder ter inzage liggen de opnieuw vastgestelde lijsten van terreinen waarop het onkruid knolcyprus is aangetoond. Ingevolge de regeling teelt verboden knolcyprus geldt voor deze terreinen een verbod op de teelt van de volgende gewassen: aalle bol- of knolvormige bloem gewassen; b. alle houtige gewassen, vaste planten, bloemisterijgewassen en groentegewassen, voor zover zij worden geteeld met het doel de gehele of gescheurde plant of ondergrondse delen daarvan elders uit te planten, of voor de wederuitplant in het verkeer te brengen; c. alle akker- en tuinbouwgewassen, waarvan ondergrondse delen worden geoogst of meegeoogst; d. graszoden. Ingevolge de verordening van het landbouwschap geldt een reinigings plicht voor werktuigen die gebruikt zijn op met knolcyprus besmette percelen. De burgemeester voornoemd, In de wijk Brukske zijn de afgelopen jaren diverse stroken plantsoen zonder toestemming van de gemeente in gebruik genomen door de aanwonenden. Ook zijn er vrij veel bouwwerken zonder vergunning ge bouwd. Dit alles met het gevolg dat het aanzien van de wijk er bepaald niet beter op werd. Om die ontwikkeling een halt toe te roepen start de gemeente komende week een aktie. Opzet daarvan is de inwoners van Brukske te informeren over wat er in hun wijk gaande is, de illegaal in gebruik genomen groenstroken terug te nemen èn de klandestiene bouwsels te verwijderen. De aktie zal op twee informatiebijeenkomsten voor de bewoners worden toegelicht. De afgelopen tijd is er in opdracht van het gemeentebestuur een overzicht opgesteld van de zaken die niet door de beugel kunnen en waartegen zal worden opgetreden. Op die manier hoeft niets het behoud van een goed wijkniveau in de weg te staan. Allereerst zijn er de bouwsels waarvoor geen bouwvergunning is afgegeven. Vaak zijn dat bouwsels waarvoor ook nooit en te nimmer vergunning zou zijn afgegeven. Gewoonweg omdat ze ondeugdelijk zijn of te lelijk om tegen aan te kijken. Het gemeentebestuur is dan ook niet van plan daarvoor achteraf toch nog een vergunning ite verlenen en ze zullen moeten worden afgebroken. Daarbij gaat het dan veelal om schuttingen, andere vormen van erfafscheiding en kleine bergingen. De betrokken bewoners worden schrifte lijk door de gemeente benaderd met de mededeling dat deze bouwsels binnen een maand moeten rijn afgebroken. Zo niet, dan gebeurt de afbraak door de gemeente, maar voor rekening van de bewoner. Op veel plaatsen is door de gemeentelijke controleurs vastgesteld, dat stukken openbaar groen door de bewoners bij hun eigen tuinen zijn getrokken. Gelet op de functie van dat openbaar groen kan de gemeente dat niet accepteren. De gr oenstrookjes zullen dan ook geheel ontruimd moeten worden v.w.b. beplanting en eventuele bebouwing. Ook daarvoor wordt een termijn van een maand gehanteerd, een termijn waaraan strak de hand zal worden gehouden. Willen de bewoners de af te breken bouwsels op hun eigen grond opnieuw opbouwen, dan kan dat alleen in overleg met de afdeling Bouw- en Woningtoezicht. Dat overleg ver andert echter helemaal niets aan de „De samenhang van de bouwsels is vaak ver te zoeken". termijn waarbinnen de illegaal in gebruik genomen grond moet worden teruggegeven. Mocht er vanuit de bewoner(s) belangstelling bestaan om de groenstrook aan te kopen, dan zal dat van geval tot geval bekeken worden, maar ook hier geldt weer dat de ontruimingstermijn van een maand onverkort zal worden aangehouden. De reden van de aktie mag uit het voorgaande duidelijk zijn. De ge meente wordt bij haar plannen gesterkt door de klachten die vanuit de wijk zelf naar voren zijn gekomen, met name ook vanuit de bewoners commissie Brukske, die eveneens vertegenwoordigd zal zijn op de twee informatie-bijeenkomsten die op dinsdag 15 en donderdag 17 maart in De Kiosk worden gehouden. De betrokken bewoners, die allen een persoonlijke uitnodiging ontvangen, zullen daar ondermeer ook de wethouders Willems en Claessens aantreffen, evenals enkele ambte naren van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht en van de afdeling Bossen en Plantsoenen. Gedeputeerde Riem (rechts) wordt in "De Bleek" wegwijs gemaakt door wethouder Willems. Een van de belangrijkste taken die een gemeentebestuur heeft, is het ordenen van de beschikbare ruimte. Daarbij wordt dan nauw samenge werkt met het provinciebestuur. Om de plannen voor Venray op de korte en langere termijn door te spreken, bracht gedeputeerde H. Riem vrijdag j.l. een werkbezoek aan Venray. Samen met wethouder Willems werden 'diverse plaatsen bezocht om met eikaar af te stemmen wat de wensen en mogelijkheden voor de ontwikkeling van Venray zijn. Bedrijventerrrein De gemeente Venray beschikt over diverse bedrijventerreinen. Er is zelfs een te grote voorraad. Reden genoeg dus om uit te kijken naar mogelijk heden om daar toch een bestemming voor te vinden. Zoals bekend, is er voor het gebied "De Witte Vennen" serieuze belangstelling om daar een recreatie-projekt te starten. Daar zou dan een grote waterplas komen en in het bosgedeelte een flink aantal bungalows. Bij het provinciebestuur is daarom een ontgrondingsvergunning aangevraagd. Het afgeven van die vergunning stelt het provinciebestuur mede afhankelijk van een wijziging van het voor dit gebied geldende bestemmingsplan. Wethouder Wil lems wil dan ook vóór de zomerva kantie die bestemmingsplanwijziging in de gemeenteraad behandeld heb ben. Met de dichtbijgelegen bedrijven en met de omwonenden zal dan op korte termijn overleg worden ge houden om eventuele bezwaren te kunnen ondervangen. Een ander bedrijventerrein waar ook nog plaats is voor nieuwe vestigingen is Smakterheide., Daarover bleek deputé Riem bepaald niet pessimistisch. Een ijzersterk punt van dit terrein vond hij de hele gunstige ontsluiting wanneer de R-73 gereed zal zijn. Hij adviseerde dan ook zorgvuldig om te gaan met de vele mogelijkheden die dit terrein voor ondernemers biedt. Landweert De teruglopende subsidies in de woningbouw laten ook in Venray en de kerkdorpen hun sporen na. Het duidelijkst is dat te merken in de Landweert, waar het noordelijkste gedeelte wellicht in de toekomst niet bebouwd zal worden met woningen, maar met bedrijven die zich voor die plaats lenen. Dat laatste wil zeggen, dat ze geen belasting mogen rijn voor de aangrenzende woonwijken. Vanuit de ondernemers-wereld is er met name belangstelling vanuit de firma Nelipak om zich in de noordpunt van Landweert te vestigen. Ook voor dat plan zag gedeputeerde goede aan knopingspunten. Centrum Uiteraard werd bij het bezoek het Venrayse centrum niet overgeslagen. Gedeputeerde Riem, die indertijd zelf mede de aanzet tot "De Bleek" heeft gegeven, stond te kijken van het tempo waarin de plannen in daden waren omgezet. Hij wilde zich er dan ook graag voor inzetten om dat tempo hoog te helpen houden. Het plan "De Bleek" vraagt immers nog om een afronding, waarvoor ondermeer de assistentie van de provincie hard nodig is. Daarbij gaat het dan vooral om de toewijzing van een 40 tot 50-tal woningen, die bij de afronding nodig zijn. Dezelfde bereidheid legde Riem ook aan de dag bij de toekomstige invulling van het Wit Desselke. Venray zou dan eerder kunnen beschikken over de financiële middelen om daar nieuwe sociale huurwoningen te laten bouwen, wat dan in mindering wordt gebracht op de aantallen te bouwen woningen in de iets verdere toekomst. Venray krijgt zo dus niet méér en ook niet minder woningen toegewezen, maar wel eerder! Wethouder Willems besloot het werkbezoek van de provinciebestuurder met een beroep op hem om de plannen en ontwikkelingen waar Venray mee op de proppen komt zoveel mogelijk te stimuleren. Dat beroep werd inge geven door de ontwikkelingen binnen de provincie, waarbij in Noord-Lim burg vooral de rol van Venlo-Tegelen wordt benadrukt. Binnen Noord- Limburg moet de tweede kern Venray echter de eigen initiatieven daardoor niet geblokkeerd zien! 06-11 is letterlijk een kinderlijk eenvoudig telefoonnummer. Hét be gint met het nationale netnummer 06, dat iedereen inmiddels kent, gevolgd door twee simpele ééntjes. Zelfs een kind kan dat onthouden en draaien. Dat is tegelijk een voordeel en een nadeel. Een voordeel omdat ook kinderen in een situatie kunnen komen dat zij hulp van 06-11 moeten inroepen. Een nadeel omdat het door z'n eenvoud de kinderlijke nieuws gierigheid zo kan prikkelen dat de drang om "het even te proberen" misschien niet kan worden weerstaan. Hier ligt een taak voor U. Leer de kinderen niet te spelen met 06-11. (Dus, zoals u ze leert niet met vuur te spelen). Vertel hoe ze het leven van mensen in gevaar kunnen brengen door nodeloos 06-11 te bellen. Daarbij dient u te bedenken dat 06-11 niet gratis is. Enerzijds omdat niemand kijkt op die paar centen als snelle hulp geboden is, anderzijds als drempeltje tegen misbruik. Hoe werkt 06-11 06-11; een nieuw alarmnummer. Maar vooral een nieuwe manier om ondermeer misdrijf, brand en ongeval te melden. 06-11 werkt anders dan we gewend rijn. Laten we eens punt voor punt bekijken wat er gebeurt als u bijvoorbeeld een brand meldt. Er is iets mis met uw schoorsteen; sterke rookontwikkeling op zolder. Snel handelen is vereist, dus meteen 06-11 gebeld. U krijgt de alarm centrale aan de lijn. Men wil slechts twee dingen van u weten: waar de hulp gewenst wordt en welke dienst hulp moet bieden. In een mum van tijd wordt u doorverbonden in dit géval met de brandweer. Die neemt uw melding op en noteert eventuele bijzonderheden. Zoals: zijn er nog mensen in huis of explosieve stoffen, een gasfles bijvoorbeeld. Terwijl u uw verhaal doet, rukt de brandweer uit. De meldkamer van de brandweer blijft contact houden met det uitrukkende wagens. Zonodig waarschuwt de brandweer ook direct de politie of de ambulance. 1. Dus u belt 06-11 2. 06-11 neemt op en meldt zich met "06-11 centrale". 3. 06-11 vraagt waar en van welke instantie hulp wordt gewenst. 4. 06-11 brengt u direct in contact met politie, brandweer of ambulance. De desbetreffende dienst vraagt u om nadere gegevens; gaat indien nodig op weg en waarschuwt zonodig de andere diensten. 06-11 is uitsluitend bedoeld voor die gevallen waarbij met seconden winst levens gered en materiële schade voorkomen of beperkt kan worden. Een paar seconden sneller tonnen minder schade Een brand grijpt steeds sneller om zich heen. Want in luttele minuten loopt de temperatuur op tot een hitte waarbij steeds meer materialen vlam vatten en op hun beurt het vuur weer voeden. In drie minuten na het begin van de brand worden al temperaturen bereikt van meer dan 300 C. Na 30 minuten een allesverzengende hitte van meer dan 800 C. Op een gegeven moment bereikt de temperatuur een hoogte waarbij zelfs beton begint te branden. Daarom is snelle melding van brand, en snelle reactie van de brandweer zo ongelooflijk belangrijk. Weten dat je 06-11 moet bellen of zoeken naar het juiste telefoonnum mer kan een verschil betekenen tussen een ongelukje en een ramp. Bijvoor beeld: alleen het vernieuwen van het dak of het compleet opnieuw opbouwen vanaf de fundamenten. Er is berekend dat we ons met een gemiddelde tijdwinst van enkele seconden in de melding, kapitalen zouden kunnen besparen. Alleen al de sehade aan woningen en winkels zou dan jaarlijks vele miljoenen guldens minder bedragen, om over het aantal geredde mensenlevens nog maar te zwijgen; die winst is niet in geld uit te drukken. 7 t.m. 13 maart: Nationaal Reumafonds (landelijke aktie); 19 maart: Judovereniging (plaatse lijke aktie in het kader van het jeugdcollectewezen); 21 t.m. 27 maart: Nationaal Fonds Kinderbescherming (landelijke aktie). Alleen voor deze akties is een collectevergunning verleend. Collec teren buiten de aangegeven periode is niet toegestaan. De collectanten en collectrices moeten een op de collecte gericht legitimatiebewijs kunnen tonen. Nu de tijd van grondbewerking, planten en zaaien weer is aangebroken is het goed om te waarschuwen tegen een onkruid dat steeds meer voorkomt in de (volks)tuinbouwgrond: de Knolcyprus. Sinds enkele jaren komt dit hardnekkige onkruid in deze streken voor. Het is afkomstig uit tropische en subtropische streken en waarschijnlijk met de aanvoer van plant- of pootgoed meegekomen. Het behoort tot de familie van de cypergrassen, waartoe ook biezen en zegge-soorten behoren. Met name in de teelt van knol- en bolgewassen (aardappelen en gladiolen bijvoorb.) en in de boomkwekerij (planten met kluit) levert de aanwezigheid van dit onkruid grote problemen op (export). Omdat de besmetting in ons land tot dusver beperkt voorkomt, zal al het mogelijke gedaan moeten worden om verdere verspreiding te voorkomen. De knolcyperus overwintert als knolletje in de grond. Deze knol is een verdikking van een gedeelte van de wortelstok ontstaan. Voordat de knol rijp is, d.w.z. dat hij dan zelfstandig uit kan lopen, is hij wit van kleur. Met het rijpen wordt hij donkerbruin tot zwart van kleur. De grootte kan variëren, maar veel groter als 2 cm. doorsnede wordt niet gehaald. Rond half mei, afhankelijk van de temperatuur, loopt de knolcyperus uit. Het kopoog, boven op de knol, vormt een wortelstok die opgroeit tot vlak onder de oppervlakte, waar een nieuwe verdikking ontstaat; de basaalknol. Dit is de start voor het ontstaan van een nieuwe plant. Kieming kan overigens nog vanaf een diepte van 50 centimeter plaatsvinden! Vanuit deze basaalknol wordt naar boven toe de nieuwe plant gevormd (het bladgedeelte) en zijdelings groeien de wortels verder uit. Vrij snel na het ontstaan van de wortels worden er ook weer nieuwe wortelstokken uit de basaalknol gevormd, die op hun beurt op enige afstand weer nieuwe basaalknollen vormen. Door deze snelle vermeerderingswijze is het mogelijk om in korte tijd een dichte zode van plantjes te vormen. Er zijn voorbeelden van het vookomen van meer als 400 planten per vierkante meter! Dat is één plantje per 25 vierkante centimeter. Als je daarbij bedenkt dat één basaalknol zich in één seizoen over enkele meters uit kan breiden mag duidelijk zijn dat er sprake is van een reeël gevaar. Eenmaal boven de grond ontwik kelt het plantje zich met een driekante stengel, met aan het einde, tussen de bladeren, een gele bloeiwijze. Deze bloeivorm is zichtbaar van juli tot september. Voor de verspreiding van de plant is het gevormde zaad van, weinig betekenis. Dit komt geheel K. voor rekening van de knollen, die, naarmate het seizoen vordert, meer in leid aantal gevormd worden. Dit gaat ten r koste van de scheutvorming, die dus f met de verordening van het seizoen ft afneemt. Met de eerste nachtvorst [j sterft de plant bovengronds af. Verspreiding van de knollen gebeurt Is door de mens. Veelal ten gevolge van bi verplaatsing van machines of het r transport van plant- of pootgoed. .„j Ook bij vervoer van grond vanaf L g besmette percelen kan de knol j| meegevoerd worden Om verdere V verspreiding te voorkomen is het dan L ook niet toegestaan om besmette L- grond, besmet plant- of pootgoed of h||e besmette apparatuur van het ene l! perceel naar het andere te verplaatsen. Op besmet land is de bestijding van dit onkruid verplicht. Ook is de teelt van li bepaalde gewassen niet toegestaan. De planteriektekundige dienst kan hier- j"1 over nadere informatie verstrekken. josl De besmette percelen zijn door deze fhu dienst geïnventariseerd en op kaart vastgelegd. De eigenaar van het perceel wordt hieromtrent geïnfor- Lej meerd, en een kaart ligt ter inzage op gej het gemeentehuis (afdeling openbare L orde en veiligheid), omdat met name [br< potentiële pachters of kopers van |a 1 landbouwgrond er belang bij hebben eul om te weten of de grond die ze op het |ma oog hebben inderdaag knolcyperus- lass vrij is. |07 B.i Besmette partijen plant- en poot- ja goed moeten, als ze niet voor 100% j schoongemaakt kunnen worden, ver- L_ nietigd worden. Dit kan door HA begraving op een diepte groter als 75 en cm, of door afvoeren naar de IA® stortplaats. Apparatuur en machines 8ai die op besmette percelen zijn gébruikt 'daj mogen een dergelijk perceel niet verlaten voordat de machine geheel is *el schoongemaakt. Het is daarom dus verstandig om altijd eerst de L.j onbesmette percelen of partijen van de oogst te bewerken, en daarna pas j0]e de besmette. Ten aanzien van jqj besmette gond, of die nu afkomstig is van een besmet perceel of bestaat uit PT sorteer- of zeefgrond, geldt hetzelfde en als voor besmette partijen plant- en EN pootgoed. Als ze niet voor 100% tr° schoon te maken zijn is vernietiging 1112 verplicht (begraven of afvoeren). Tot slot nog de opmerking dat Ke nadere informatie omtrent het vast- vir stellen van besmetting, óf het uu opstellen van een bestijdingsplan, usl verkrijgbaar is bij de planteziekte- Re kundige dienst te Venlo, tel. 077- 20 18081. De knolcyperus vormt een Ve bedreiging voor land- en tuinbouwbe- te drijven; een goede bestrijding helpt oe'< om dit bedreiging tot staan te f® brengen. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 3 maart 1988 voor de onder staande bouwplannen bouwvergun ning verleend. Zij, die menen door afgifte van één of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te rijn getroffen, kunnen op grond van de wet AROB daartegen bij het college van burgemeester en wethouders van Venray een gemoti veerd bezwaarschrift indienen en wel binnen dertig dagen na bovenge noemde datum. het bouwen van een tuinhuisje aan de Spurkterdijk 12a te Oostrum, t.n.v. L.M.P.G. Direks; het verbouwen en uitbreiden van hotel "Wieënhof" aan de Leunseweg 20a te Venray, t.n.v. H.P.J. Voermans, Urbanusweg 16 te Leunen; het aanpassen, van de voorgevel van een winkelpand aan de Grotestr. 32 te Venray, t.n.v. Corridor Herenmode; het bouwen van een tuinhuisje aan de Honingklaver 22 te Venray, t.n.v. C.J. Schroër; het bouwen van een kantoor gebouw en verfkluis en het verbouwen van een houtloods aan de Smakterweg 19 te Venray, t.n.v. Werkvoor- rieningschap Noord-Limburg West. De burgemeester van Venray, Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan de navolgende bouwaanvragen medewerking te ver lenen: het slopen van een bestaande en het bouwen van een nieuwe garage aan Goetzenhof 29 te Oostrum, t.n.v. J.Hout; het aanbouwen van een serre aan de Geijsterseweg 5a te Oostrum, t.n.v. F.A. van Horck; het oprichten van een winkelge bouw aan de Grotestraat 65-71 te Venray, t.n.v. Alestra, postbus 249 te Amsterdam. De bouwplannen liggen met ingang van 11 maart 1988 gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage bij het bureau ruimtelijke ordening en bouwzaken, kamer 201 van het raadhuis (van 09.00-12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders worden ingediend. De burgemeester van Venray, Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft aangekondigd op korte termijn (wellicht vanaf 1 april a.s.) de mogelijkheid te zullen beperken om kinderen in het paspoort van één van de ouders bij te schrijven. Deze beperking houdt verband met de komende afgifte van het nieuwe Europees paspoort, waarin slechts kinderen tot 12 jaar kunnen worden bijgeschreven. Verwacht wordt dat binnenkort ook in het oude model paspoorten géén kinderen vanaf 12 jaar meer kunnen worden bijge schreven. Indien u kinderen van 12 tot 16 jaar in uw paspoort wilt laten bijschrijven, kan dit het beste zo spoedig mogelijk gebeuren. Kosten 3,55 (toestem mingsverklaring andere ouder nodig). Ook voor ouders van jonge kinderen is dit raadzaam, omdat bijschrijving van kinderen, na invoering van het nieuwe model paspoort, aanmerkelijk duurder wordt. Bijschrijving heeft natuurlijk alleen zin als u samen met uw kinderen reist. Kinderen vanaf 16 (straks 12 jaar) dienen bij grensoverschrijding te beschikken over een EIGEN REIS DOCUMENT. Zelfstandige pas poorten voor kinderen tot 16 jaar kosten nu nog 44,50. Toeristen- kaarten voor kinderen tot 18 jaar 12,70. Met ingang van 1 april gaan deze prijzen met f 6,30 omhoog. m hc a 1 JEV as; Jebi len IA!

Peel en Maas | 1988 | | pagina 14