HINDERWET Grootwinkelbedrijven actief in Venrays centrum I NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY onder redaktie van het bureau voorlichting en inspraak I - ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS N KWESTIE VAN EEN BETERE SMAAK. -tfatiOomenó -1 :el en maas Donderdag 3 maart - Pagina 9 'ooraanzicht van de toekomstige C&A vestiging aan de Grotestraat. „Venray werkt aan zijn centrum" is n slogan die deze week nog eens na- ukkeiijk onder de aandacht mag orden gebracht. Op deze pagina de rimeur om het vooraanzicht van de euwe C&A-vestiging in de Gro- straat te presenteren. Op enkele me- rs afstand - aan de Schoolstraat om redes te zijn - komt dan ook nog de uitbreiding van de HEMA tot ind. Weer iets verderop, aan het ■niusplein, gaat Albert Heijn zijn permarkt uitbreiden. Tel daarbij op komende opening van winkelcen- im „De Bleek" en de conclusie kan et anders zijn, dat Venray inderdaad n zijn centrum werkt - en hard ook! Naar het zich nu laat aanzien, zullen eerste werkzaamheden 'voor de &A al in mei van start gaan. Daarbij at het dan allereerst om de nodige >opwerkzaamheden, gevolgd door bouw van het hierbij afgebeelde nd, dat een bruto vloeroppervlak van 1200 m2 krijgt en een ontwerp is van Architectenburo Van Manen uit Noordwijk. Medio 1989 zal deze pu bliekstrekker dan zijn deuren kunnen openen. Deze week werd het bouwplan door de welstandscommissie goedgekeurd. Ook de HEMA ondergaat in Ven ray aan de Schoolstraat een hele meta morphose. Dit winkelbedrijf wordt aan de achterzijde zo ver uitgebreid, dat de gevel tot aan het trottoir van de Schoolstraat zal reiken. Deze uitbrei ding wordt gebruikt voor het realise ren van meer winkeloppervlak, een coffeeshop en meer kantoor- en maga zijnruimte. Een bedrijf dat doorgaans op de kleintjes let, maar tot de grootste be hoort, is Albert Heijn. De Venrayse vestiging gaat aan het Henseniusplein uitbreiden, wanneer de kapsalon van Leo Nooyen naar De Bleek is ver huisd. Ook daar dus volop werk aan de winkel! KENNISGEVING BEKENDMAKING BESCHIKKING Burgemeester en wethouders van Venray, maken bekend dat door hen op 25 februari 1988 hinderwetvergunning is verleend op de aanvragen van: A. Jansbeken, Ambachtstraat 3 te Venray onder het stellen van voorwaarden voor het ex artikel 6a uitbreiden/wijzigen van een stieren- mesterij gelegen aan de Ambachtstr. 3 te Venray; Nijsen Mengvoeders BV, Veulenseweg 20 te Veulen, onder het stellen van voorwaarden voor het uitbreiden en wijzigen van een mengvoederbedrijf gelegen aan de Veulenseweg 20 te Veulen; Maatschap Michels, Lemmenweg 14 te Heide, onder het stellen van voorwaarden voor het wijzigen van een legkippen- houderij en varkensmesterij gelegen aan de Lemmenweg 7 te Heide; P. o gaat de HEMA er vanuit de Schoolstraat uitzien. Vissenberg, St. Catharinastraat 12a te Leunen, onder het stellen van voorwaarden voor het oprichting en in werking hebben van een gereed schapsmakerij, waar elektromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de St. Catharinastraat 12a te Leunen. De beschikking en bijbehorende stukken kunnen op het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, elke werkdag van 09.00 tot 12.00 worden ingezien tot 4 april 1988. Tot deze datum kunnen de stukken ook worden ingezien op elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur na telefonische afspraak. Tot bovengenoemde datum kan bij de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State een beroepsschrift (in tweevoud) worden ingediend door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend en degenen die aan kunnen tonen niet (tijdig) in staat te zijn geweest dit te doen. Op bovengenoemde datum wordt de vergunning van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en een verzoek wordt gedaan om de beschikking te schorsen of een voorlopige voorziening te treffen. Het beroepsschrift moet worden gericht aan de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 25 februari 1988 voor de onderstaande bouwplannen bouwver gunningen verleend. Zij, die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen op grond van de wet AROB daartengen bij het college van burgemeester en wethouders van Venray een gemoti veerd bezwaarschrift indienen en wel binnen dertig dagen na bovenge noemde datum. - het bouwen van een woning en garage nabij de Hogeweg te Oirlo, t.n.v. P.W. Vogelsangs, Oirloseheide 2 te Oirlo; - het inbouwen van een horecabe drijf aan De Bleek 31 te Venray, t.n.v; M. Stoks, Patersstraat 23 te Venray. Venray, 3 maart 1988. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche. Vragen..? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Burgemeester en wethouders voor noemd, mr. H.J.M. Defesche, burgem. dr. A.W.M. Bever, secretaris. Burgmeester en wéthouders zijn voornemens om met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en/of artikel 50, lid 8, van de Woningwet bouwvergunningen te verlenen voor de navolgende bouwplannen: - het uitbreiden van een cafetaria aan de Puttenweg 3 te Ysselsteyn, t.n.v. W. van Ooi; - het bouwen van een loods aan de Steegse Peelweg 37 te Leunen, t.n.v. P. Thijssen; - het bouwen van een loods aan de Kerkweg 19 te Ysselsteyn, t.n.v. Transportbedrijf Linders; - het verbouwen en uitbreiden van fabriekshallen en kantoren aan de Stationsweg 74 te Venray, t.n.v. Metaalwarenfabriek Van Geel BV; - het vernieuwen van een werk- tuigenloods aan de Peelweg 10 te Ysselsteyn, t.n.v. H. Maessen, Peel weg 12 te Ysselsteyn. Burgemeester en wethouders zijn voornemens om op grond van artikel 18a van de Wet op Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het ter plaatse geldende bestemmings plan ten behoeve van de navolgende bouwplannen: - het uitbreiden van een pand aan de Horsterweg 70 te Castenray, t.n.v. J. Hesen; - het uitbreiden van een woning aan de Allegrostraat 11 te Venray, t.n.v. J. Thomassen. Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan de navolgende bouwaanvragen medewerking te ver lenen: - het bouwen van een bungalow aan de Everestlaan te Venray, t.n.v. C. van Dun, Schutsboom 20 te Venray; - het uitbreiden van de Hema aan de Schoolstraat te Venray, t.rt.v. Exploi tatiemij. Sanders, Grotestraat 40 te Venray; - het verbouwen en uitbreiden van een opslagloods aan de Veulense weg 20 te Veulen, t.n.v. Nijssen BV; - het verbouwen en uitbreiden van een woning aan de Hubertusstr. 22 te Venray, t.n.v. A. Willems; - het uitbreiden van een woning aan de Litsenbergweg 29 te Ysselsteyn, t.n.v. A. Gommers; - het bouwen van een garage/ opslagloods aan de Pr. Marijkestr. 20 te Venray, t.n.v. A. van Bracht; - het uitbreiden van een berging/ hobbyruimte aan de Steegse Peelweg 5 te Leunen, t.n.v. L. Geurtjens; - het uitbreiden van een woning aan de Pasodoblestraat 7 te Venray, t.n.v. J. Bertijn; - het bouwen van een garage aan de Peter Janssenweg 24 te Ysselsteyn, t.n.v. J. Ewals; - het bouwen van 49 woningen in de 2e fase Landweert te Venray, t.n.v. Woningbouwvereniging Noord-Lim burg. De bouwplannen liggen met ingang van 4 maart 1988 gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage bij het bureau ruimtelijke ordening en bouwzaken, kamer 201 van het raadhuis (van 09.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders worden ingediend. Venray, 3 maart 1988. De burgemeester van Venray. Een verzamelgraf met in drie jwartglazende marmeren platen uit- eitelde namen en jaartallen en arbij de vermelding "En 207 andere ninderbroeders, die sinds 1648 in 'fenray leefden en stierven, rusten hier n vrede", vormt op Vak O van de ^lgemene Begraafplaats Boschhuizen rijk stuk geschiedenis van de laters Franciscanen. Het Minderbroedersklooster werd i Venray opgericht in 1647, maar •voor kwamen al eeuwenlang [olgelingen van de H. Franciscus van vanuit Kleef en tot 1591 muit Nijmegen als termijnbroeder ir deze contreien. Volgens een oude overlevering is de lerste vestiging van de minder broeders Venray aan een pestziekte te inken. Tijdens een pestepidemie in 1640 waaraan in Venray en nliggende plaatsen 2000 mensen )uden zijn gestorven kwamen vier laters uit Weert om de zieken bij te Itaan en de laatste sacramenten toe te üenen. Een oude aantekening ver meldt: "Tegenover het huis van den leer van den Boogaardt hebben Jezelven een huis gebouwd en zijn laar gaan wonen, totdat het klooster lewoonbaar was." De officiële jeschiedschrijving vermeldt evenwel, lat het Venrayse klooster is gesticht fanuit Weert in het laatste jaar van de Tachtigjarige Oorlog. Verwacht werd, lat bij de vredesonderhandelingen Vrede van Mtinster) bepaald zou borden, dat het Over kwartier, waar- »e Venray behoorde, in Spaanse landen zou blijven. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog waren in het loorden veel kloosters gesloten. Dmdat Venray, na Roermond en Venlo, de volkrijkste plaats in het Dverk war tier was, werd voor deze Maats gekozen. Het land van Kessel, le Meiereij en het land van Cuyk l>ehoorden tot het arbeidsterrein en het termijngebied van de Weertse (ninderbroeders. Sinds de bouw van het klooster in 1647, volgden diverse verbouwingen, totdat het klooster op 27 november VAK O 1925 door brand werd verwoest. Het nieuwe klooster werd bij de inge bruikneming op 14 augustus 1928 het filosoficum van de Nederlandse minderbroeders, waardoor het een belangrijk studieklooster voor de paters minderbroeders werd. Vanaf een eeuw na de dood van Franciscus van Assisie zijn z'n volgelingen én de mensen van Venray en omstreken steeds meer met elkaar vertrouwd geraakt. In de loop der jaren hebben de Franciscanen een duidelijk en onuitwisbaar stempel op Venray gedrukt. En niet alleen door hun zielzorg, maar ook door hun jeugd- en patronaatswerk en hun onderwijs aan het Venrayse jongens gymnasium Immaculata Conceptions (Gym IC), Dit gymnasium is voortge komen uit de oude Latijnse School, die tot de sluiting in de Franse tijd, gevestigd was in de bekende "Boog" (thans VVV-Kantoor) vóór de Grote Kerk. In 1969 maakte de "histori sche" naam Gym IC plaats voor het Boschveldcollege, toen de nieuwbouw aan de Zuidsingel werd betrokken. Vraag het maar aan oudere Venrayers en zij zullen de namen nog weten van Ludgerus, Regalatus, Christinus, Balduinus, Romoldus, Anacletus, de "kelderpater" Ever- marus en Dr. Eliseus Bruning met zijn vermaarde fraterskoor en z'n "zingt allen mee"- als handleiding bij de volkszang. En wellicht herinnert men zich de oneerbiedige bijnamen als Bartje en Otje (Otgerus Janssen, de classicus en groot schaakmeester), Cas, die zoveel goed werk in Venray heeft gedaan en niet te vergeten Sergius Emonds met zijn bijnamen "de Blub" en "de bloedhond", zoals de externen hem noemden.... En welke oudere Ven- rayer heeft geen herinneringen aan Wolfgang Schmitz, eerst kapelaan in de Grote Kerk en later eerste rector van de Paterskerk. Vele bekende namen zal men vergeefs zoeken op de marmeren platen van het verzamelgraf, waarin tot 1980 werd begraven. De laatste jaren worden de Fr anciscanen begraven naast dat grote graf. Een aantal bekende Franciscanen, dat in Vak O begraven ligt en veel voor Venray en soms landelijk heeft betekend, zullen wij in twee afleveringen nader belichten, in de wetenschap verre van volledig te zijn. Ook het verzamelgraf is niet volledig, omdat vele in Venray bekende paters elders zijn begraven. BONAVENTURA KRUIT WAGEN Deze op 22 oktober 1874 te Rotterdam geboren Franciscaan, had grote bekendheid in binnen- en buitenland als kenner van de geschiedenis der boekdrukkunst en de incunabelen (de met losse letters gedrukte boeken, die vóór 1501 ontstaan zijn) Van 1899-1902 was hij professor in de kerkgeschiedenis in het klooster van Alverna bij Wijchen, doch heeft zich overigens geheel Gedenk in uw gebed en offer de ziel van zaliger Pater Anacletus Nielen O.F.M. geboren te HAARLEM 21 Aug. 1876. over leden te VENRAY 12 October 1941, in het 4?6te jaar van zijn H. Professie, het 41ste van zijr. H. Priesterschap. 15 October werd hij begraven op 't kloosterkerkhof. gewijd aan de studie van de middeleeuwse cultuur. Hij publiceerde een zeer groot aantal diepgaande en merkwaardige studies in tijdschriften en verzamel werken. De waardevolle bibliotheek van Pater Kruitwagen ging verloren bij het bombardement van Rotterdam in de meidagen van 1940. Hij overleed in 1954 en werd in Venray begraven. REGALATUS HAZEBROEK Van 1918 tot 1925 was pater Regalatus Hazebroek de eerste rector van het Venrayse Gym IC. Tijdens zijn rectoraat werden, in 1924, een nieuw gymnasium, internaat en kapel gebouwd. Tot 1931 was hij Provin ciaal Overste van de Órde der Franciscanen en daarna was hij custos (plaatsvervangend Provinciaal) van de Nederlandse Provincie. Vanaf dat jaar was hij pastoor in Amsterdam. In 1949 werd pater Regalatus gardiaan van het studieklooster H. Bonaven- tura aan de Vermeerstraat in Nijmegen. Hij stond bekend als een uitstekend bestuurder en organisator. Hij overleed op 9 mei 1951 op 72-jarige leeftijd. Onder zeer grote belangstelling bijna alle O.F.M.- gardianen waren aanwezig, evenals de bekende Siegfried Stokman OFM, lid van de Tweede Kamer werd hij in Venray begraven. ANACLETUS NIELEN Deze in Venray zeer bekende pater werd op 21 augustus 1876 in Haarlem geboren en in het 41ste jaar van zijn priesterschap overleed hij in Venray op 12 oktober 1941. Aan het Venrayse gymnasium doceerde hij Nederlands en letter kunde. Aan hem zullen vele oudere Venrayers nog herinneringen hebben. Hij was de ziel van het oude Patronaat en de oprichter van "De Jonge Wacht". Verder was hij mede-op richter van de turnvereniging "St. Christoffel" en de voetbalvereniging "De Valk" (waaruit samen met "Servatius" SVV is voorgekomen). Hij organiseerde ontwikkelings avonden met toneel, spreekbeurten en kunst, verder bedevaarten en con gressen. Hij was directeur van de Derde Orde, die toen 700 leden telde. Door zijn werk voor en met de jeugd zorgde hij er voor, dat ook jongeren uit minder goede gezinnen konden verder studeren en zelfs een priester opleiding konden volgen. Het geld daarvoor klopte hij bij de rijke boeren los. Wordt vervolgd. VELTUMSE KLEFFEN 62 VENRAY TEL. 04780-11122 I

Peel en Maas | 1988 | | pagina 9