PEEL EN MAAS De Venrayse Omroep Stichting en Carnaval PEEL EN MAAS Donderdag 11 februari - Pagina 7 VERNIELINGEN Weer werd een ergerlijke vernieling gepleegd door het met een scherp voorwerp lek steken van een autoband, welke weer aan de Maasheseweg geparkeerd stond. Ook werd weer een spoor van vernielingen aangericht bij een twaalftal gepar keerde personenauto's aan het Mo lenpad, Westsingel en Veltumse Kleffen. Zinloze vernielingen, als afgebroken antenne's, spiegels, rui tenwissers en diepe krassen in het lakwerk. Een schade van vele duizenden guldens. GEEN VISITEKAARTJE Bij terugkeer bij zijn bij het zwembad geparkeerde personenauto kwam een man uit Horst donderdag middag tot de ontdekking dat zijn auto behoorlijk beschadigd was. Uit de sporen viel op te maken dat dit door een ander motorvoertuig was veroorzaakt. De veroorzaker was vergeten zijn visitekaartje achter te laten. Mogelijk kunnen getuigen de politie op het spoor van die dader zetten. POGING DIEFSTAL AUTO Een op een parkeerplaats in de Poststraat staande personenauto was opengebroken. Er was al een start verbinding gemaakt via de claxon, maar de dader is toen kennelijk in zijn werk gestoord. Geluk voor de eigenaar, die nu met een schade van enkele honderden guldens zit te kijken, maar anders wellicht zijn auto was kwijt geweest. DIEFSTALLEN - Van een op de parkeerplaats in het centrum staande Ford Escort werden de 4 sierdoppen ontvreemd. - Van een tegen een lichtmast aan de Adelbertweg staande fiets werd een sporttas met kleding gestolen. - Uit een kledingzaak in de Grotestraat werd zonder te betalen een herentrui van 159,- meege nomen. Hoe de diefstal heeft plaats gevonden kon niet worden vastge steld. - Uit een andere kledingzaak in de Grotestraat werden 3 leren rokken ter waarde van 1100,- ontvreemd. Ook hier kon niet worden vastgesteld hoe de diefstal heeft plaats gevonden. DRANK IN BESTUURDERS - Op de Noordsingel viel het rijgedrag van een autobestuurder uit Cuyck onder de aandacht van de politie. Dat opvallend rijgedrag bleek door alcoholgebruik van de 26 jarige bestuurder te zijn veroorzaakt. - Op de Leunseweg was ook drankgebruik van een 29-jarige autobestuurder uit Helmond oorzaak van onveilig rijden. In beide gevallen werd een rijverbod opgelegd en proces verbaal aange zegd. 'n leesbare krant Peter Antoon Poels (1848-1896) was gehuwd met Petronella Janssen van "De Keizer" in de Paterstraat. Hij werd dan ook "Tontje Poels van de Keizer" genoemd. Dr. A. Vercauteren werd bij de Poelsen begraven omdat hij gehuwd was met Pia Poels. (dochter van de bekende Jan Poels). Dan ligt er nog een Tonny Verkuyl, een 11-jarig kind van Cato Poels uit Den Haag, dat tijdens vakantie in Venray om het leven kwam. Verder is het interessant te weten, dat de naam "Op den Poel" al in 1440 in Venray voorkwam. Vanaf 1590 kwam de naam Poels voor. Alle Poelsen in Zuid Nederland, met uitzondering van de Belgische naam genoten, komen van Peter Poels, die rond 1600 op de boerderij "De Poel" in Veltum woonde. De boerderij werd rond 1960 afgebroken. ALD PRINSE PLAK Na een gezellige koffietafel ditmaal in de voormalige bibliotheek, welke we niet zo sfeervol vonden als het toneel of de foyer had onder grote belangstelling en veel muziek, de uitreiking plaats van de Aid Prinse Plak aan Venrays Koninklijke Har monie Euterpe. President Kooien kreeg de versierselen omgehangen door oud-prinsendeken Joos Truijen, waarna "Bullenlezer" Jan Verhoeven alsnog de met redenen omklede motivatie an deze Als Prinse Plak-uitreiking voorlas. De heer Kooien raakte in zijn dankwoord hoe langer hoe meer op dreef in een humoristische speeche, waaruit moest blijken dat Euterpe al vele jaren eerder zo'n plak verdiend had. Hij besloot zijn toespraak met enkele goocheltrucjes, om vervolgens als Duitse Kapelmeister Euterpe te dirigeren. Het dan volgende Vorsten hal bood een keur van carnavalistische costuums, waarmee de jury grote moeite moet hebben gehad om deze naar waarde te klasseren. BRONZEN PIËLHAAS Tijdens het bekende zondagoch tendconcert van Venrays Harmonie kreeg Kees Kousemaker de Bronzen uitgereikt door Vorst Piet. Als zijn verdienste voor de Venrayse gemeenschap noemde de vorst o.m. zijn aktiviteiten bij de Venrayse Reveu, zijn jarenlange Vorstschap bij 't Schuttersveld en zijn promotie bij de restauratie van de Grote Kerk. Opmerkelijk was, dat de vader van Kees, Joop Kousemaker, 15 jaar geleden eveneens een Bronzen Piël- haas ontving. DE WAKKERE PIËLHAAS Tijdens datzelfde zondagochtend concert mocht Vorst Piet de Wakkere Piëlhaas uitreiken aan Joep Krijnen, voor zijn verdiensten op cultureel gebied. Wie Joep Krijnen, voor zijn verdiensten op cultureel gebied. Wie Joep kent als koning- keizer van Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan, zal die verdiensten volledig onder schrijven. En het behoeft geen betoog dat zijn collega schutters bij deze feestelijke uitreiking aanwezig waren. VAK O ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS Tot de belangrijkste monumenten op VAK O van de algemene Begraafplaats Boschhuizen behoren ongetwijfeld de vijftien graven van de familie Poels. Hier zijn 26 familie leden begraven, die vijf Poels generaties vormen. Velen van hen, die hier zijn begraven, hebben een zeer belangrijke rol gespeeld in de roemruchte Venrayse Schaapscompagnie. Maar de bekendste is ongetwijfeld Henri Andreas (Den Doctor) Poels, de grote sociale voorman. Hij werd in 1868 in Venray geboren, stierf op 7 december 1948 in Imstemrade en werd begraven in zijn geboortedorp. Aan hem herinneren het standbeeld tegenover zijn geboortehuis aan de Raadhuis straat, de Dr. Poelsstraat en de naar hem genoemde basisschool aan de Langeweg. Grote bekendheid had ook zijn broer Jan (1870-1934), die van 1918 tot 1922 Tweede Kamerlid was. Hij speelde een belangrijke rol bij de ontginning van de Peel, die de stichting van Ysselsteyn tot gevolg had. In dit Venrayse kerkdorp herinnert de Jan Poelsweg aan hem. Hij was gehuwd met Johanna Camps en zij woonden in Brukske op de boerderij, die ongeveer 10 jaar geleden plaats maakte voor het wijkcentrum. Ter liefde vao demi, Maria, Joaeph. Bid voor de Ziel v»o Zaliger HENRICUS POELS, weduwenaar van Joanna Camps, (+11 April 1878.) geboren te Venray, den 9 Julij 1806, na »er- echeideoe jaren als een ijverig wethouder der gemeente werktaam te zijn geweest, aldaar, voortien van de H. Sacramenten der stervenden, zacbt en kalm in den Heer overleden, den 25 November 1877. Het jongste Poelsgraf is van Antoon Poels (1905-1971), gehuwd met Willy P. Schots (1915-1966),. de ouders en grootouders van de huidige generatie Poels. veertig jaar in Newark werkzaam te zijn geweest, repatriëerde hij naar zijn geboortedorp Venray. Hier nam hij zijn intrek in het St. Jozef-gesticht, waar hij in 1938 op 87-jarige leeftijd stierf. Gedenk in Uw H. Misoffer en gebed de ziel van Zaliger den Zeer Eerwaarden Heer Petrus Jacobus Poels rust. past. voorzien van de H.H. Sacramenten der Kerk overleden te Venray in het St. Jozefklooster den 7 Fcbr. 1938. in zijn zeven en tachtigste levensjaar, het een en zestigste van zijn H. Priesterschap, het eerste van zijn diamanten jubilc. Hij werd begraven den 10 Febr. d.o.v. Een oom van deze pastoor was Guillaume Poels, (1876-1907). Hij bezocht de lagere school in Venray, studeerde aan het seminarie Rolduc en later aan de medische faculteit in Amsterdam. Hij vestigde zich als arts in Boxmeer. Hij heeft hier slechts kort gewerkt want in 1907 overleed hij in zijn ouderlijk huis in Venray aan een slepende ziekte. jesus t JA aria f joseph. Gedenk in uwe gebeden de rirl vin viliger den Weled. Zeergel. lieer Or. GÜ1LLADME POELS. geneeilieer te Boimeer, Maria"" wë'n tïöil, geboren te VKNKA\ 31 Aug, l*7i.. Jldaar. gr.rrrkt duur de genademiddelen der II K-rW, jee, I- vruclllig uverleden op ,|e« feeMd.ig van Si. Jutcph l'l Maait l-HT. Henri Jozef Poels (1873-1930) was gehuwd met Elisabeth Prin (1877- 1932), die een schapenhandel voerde in Buenos Aires (Argentinië). Inge volge hun wens, werden zij beiden irl Venray begraven. De in 1840 geboren Marin Poels, gehuwd met Maria Joosten, kocht in 1867 het huis aan de Hofstraat, tegenwoordig Raadhuisstraat. Als godvruchig man bouwde hij drie veldkapellen, waarvan er een bij de voormalige zuivelfabriek is ge sloopt. Twee zijn er behouden n.l. aan de Deumseweg en aan de Overloonse- weg. JEZUS t MARJA t JOZEF Bid voor de xiel van zaliger Johannes Antonius Poels Echtgenoot van Jeanneite Poels Lid v.h. Kerkbestuur. Syndicui der Paters Francis canen, Lid v.d Gedep. Staten van Limburg. Oud-lid v.d. Tweede Kamer der Staten Generaal, Officier in de Orde van Oranje-Nassau Geboren te VENRAY den 1 Mei 1870. en overleden aldaar, voorzien v.d. H.H. Sacramenten der Stervenden den 21 Januari 1934 Aan de hand van de jaartallen op de grafstenen èn de in deel I van "Die al wii kopen wat hij ziet...." (de geschiedenis van de Venrayse Schaapscompagnieën van Jan Derix en Sjef Verlinden) opgenomen stam boom van de Poelsfamilie, werd het mogelijk na te gaan wie wie was. Sinds de tweemaal gehuwde stam vader Henricus Poels (1723-1785), wiens naam niet voorkomt op de grafstenen, de geschiedenis van de Poelsen opent, komen de voornamen Henricus, Martien, Jan en Toon veelvuldig in de familie voor. Maar mede met behulp van de nog in leven zijnde nazaten, zijn we er toch uitgekomen. Temidden van zijn kinderen, nsar wie steeds zijn intense aandacht en liefde volle zorg uitging, is plotseling van ons, heengegaan op 66 jarige leeftijd, onze goede Vader, Antoon Hendrik Peter Norbert Poels sinds 1966 weduwnaar van Wilhelmina C. A. M. Schots Het zou ons te ver voeren alle hier begraven familieleden te beschrijven. Zonder evenwel te kort te doen aan de anderen, beperken wij ons tot de voornaamste familieleden. Van 1848 tot 1929 leefde Henri Poels, die gehuwd was met Henriette in 't Groenewold, die ook lid was van de Schaapscompagnie. Hij woonde aan de Langstraat (pand voorheen Colsen) en had een chichoreifabriek. Ter liefde van Jezus. Maria, Joseph. Bid voor de ziel van zaliger HENRICUS POELS geboren te Venray 14 Sept. 1848 en, na een 54 jarige gelukkige echtvereemging met Henrica In 't Groenewolt, aldaar, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, over leden 16 November 1929. Na de wederom succesvolle live-uit zending van het zondagochtendcon cert vanuit de schouwburg, zal de Venrayse Omroep-Stichting tevens de /rinseninstallatie van komende zater dag, live-uitzenden vanuit het gemeen tehuis. De uitzending begint om 15.15 uur voor het St. Elisabeth ziekenhuis (kanaal 4), St. Anna, St. Servatius, Spraeland en Verpleeghuis De Kruuze Op veelvuldig verzoek wordt het zonda gochtendconcert ook uitge zonden op maandag 22 februari a.s. om 15.15 uur. Z&SSB.o, 88 Was U er ook bij toen afgelopen zondag ons BOERENBRUIDSPAAR met Getuigen Schoonfamilie Bruidsmeisjes en last but not leat Mini-Bruidspaar zich presenteerde in de Schouwburg??? "Hoe waren ze??? "Goooeeeeeeedü!" "Hoe worden ze"??? "Beter"!!! We vergeten het nooit meer!!! Onze burgervader was er in ieder geval wel bij. En ook hij kreeg de bekende Smakterheise yell, die door onze, onderhand alom bekende, opperboer werd aangehe ven! Dinsdag 16 februari zien we elkaar allemaal weer: in de Schouwburg bij het stadhuis en bij de boeremoes! Dat de Boerenbruiloft dit jaar in goede handen is bewees de Smak terhei tijdens de pauze van het weer prachtige Zondagochtend-concert van het Hofkoor. De door de opperboer gebrachte yel: "Hoe zijn ze? goed!; Hoe zijn ze? beter!" sloeg in als een bom. Vandaar ook dat wij Boerenbruiloft-commissie van de Piëlhaas iedereen oproepen mee te doen aan het grandioze bruiloftsfeest van Sjan en Toeën op carnavals- dinsdag 16 febr. a.s. De toegansbe- wijzen zijn als vanaouds verkrijgbaar bij de sigarenmagazijnen Maan en Jansen, resp. in, de Patersstraat en op de Grote. Markt. Om 13.11 komen wij allemaal samen in de Schouwburg, vanwaar de optocht een uur later vertrekt om via de bekende route bij het bordes van ons oude gemeentehuis aan te komen, waar Prins Bruno het bruidspaar in de on-echt zal verbinden. Om 16.30 volgt dan de receptie in de Schouwburg. Na afloop hiervan gaat het paar met al hun gasten naar zaal "In den Engel" om het bruidsmaal (boerenmoes met worst) te nuttigen. Om 20.00 begint daar dan ook het grote boerenbal Jan Willem Poels (1838-1900) was gehuwd met zijn nicht FÏendrina Poels. Zij dreven van 1872 tot 1903 Hotel "De Zwaan" op de Grote Markt. Peter Jacobus Poels (1851-1938) was als wereld-geestelijke bestemd voor de missie in Noord Amerika. Na Mlj« zoom, indien pj mijne leuen bcwxxrt, zult gij begrijpen de vreezz de» Heeren en vinden de wetenschap Gods Spr II. I, S. Bid voor de zielerust van zaliger MARTIN POELS, Maria Catharina Joosten, geboren te VENRAY den 8 December 1840 en zldur den malig versterkt met >1 de Genademiddelen der H Kerk, Kinderoptocht '88 Het oudste graf is van Henricus Poels (1806-1877), dft vanwege zijn uiterlijk "Roije" of "Kwaoije" Poels werd genoemd. Hij was een kleinzoon van de stamvader (die op "de Liet" in Heide woonde). Jubileum voor trimclub ,,De Stieve anno 1902" Dit jaar bestaat de legendarische trimclub "de Stieve anno 1902", beter bekend als "de Stieve", 11 jaar-. In 1978 zou de Judovereniging Venray aan de jeugd- en aan de grote optocht meedoen. Het motto was: "Stimu lerende middelen in de sport". Voor die maandagochtend werd een grote wagen gemaakt met een uil zijn krachten gegroeide judoka. De wagen was redelijk gelukt, maar wat moesten de mensen er omheen doen? 's Zondags voor de optocht werd besloten om de lange onderbroeken van de verschillende vaders te lenen en die aan te doen. Een leeuwendeel leverde Opa de la Roy, die drie Jaëger onderbroeken gaf. Een gestreept shirtje maakte het tenu compeet. Óf de broeken en shirt zouden passen zou 's maandags om twee uur wel blijken, dat was tijd genoeg. Dit werd de standaard manier van werken. De 9 opvolgende jaren moesten ondanks alle goede voornemens, de truc en de attributen nog compleet gemaakt worden vlak voordat de optocht ging trekken. Natte verf dus. Het eerste jaar uit nood geboren, het tweede jaar werd duidelijk een richting gekozen. De leden worden door een zeer strenge ballotage-commissie beoor deeld op hun elasticiteit, veerkracht en snelheid, welke nodig zijn om aan de zeer gewaagde stunts deel te kunnen netnen. We hebben echter al 10 jaar een ledenstop, zegt een van de leden, terwijl hij zijn spieren laat rollen. Alleen met een flinke rol comsump- tiebonnen is inlijving mogelijk In het eerste jaar (1978) is gekozen voor trimclub "de Stieve anno 1902". Het eerste deel "de Stiève" slaat op hun spieren en niets anders. Het jaartal werd gekozen omdat dan meteen het 77-jarig jubileum gevierd kon worden. Alle jaren zijn onvergetelijk. Er zijn echter bijzondere jaren. Zoals 1984: le prijs met polstok-hoogspringen. In totaal werden 5 prijzen gewonnen. Onvergetelijk was, volgens het "stieve gezelschap" ook de "menselijke kogel" en de "kast", welke weliswaar niet in de prijzen vielen, maar voor de groep toch zeer mooie herinneringen zijn. Dit jaar wordt natuurlijk weerhaan de optocht deel genomen. De truc blijft zoals gebruikelijk zwaar geheim. (NN met muziek, vogens de optocht- lijst). Dat het ernst is blijkt uit het feit dat er nu al idee-schetsen zijn en niet pas een week voor de optocht. Het belooft dus weer een spectakel te worden. Na de optocht en prijsuitrei king in de foyer van de schouwburg, zal "de Stieve" receptie houden in hun clubhuis "in 't Koetshuus" vanaf 18.00 uur. Iedereen is welkom, vooral enveloppen. Uit geheime bron werd vernomen dat "de Stieve" na deze carnavalsop tocht een gedaantewisseling zal ondergaan. Wat dat voor de volgende 11 jaren betekent is nog niet duidelijk. Dat deze carnavalsvierders er echter wat moois van gaan maken is zeker. Want in hun vaandel staat: "Hoog gaat ie". Voor eventuele toelichtingen of vragen: J. Bastiaans, Langeweg 59 Venray, tel. 80365 en A. Huizer, Adelbertweg 2 Venray, tel. 84269. Deze Henri Poels wordt beschouwd als de grondlegger van de Grote Schaapscompagnie. Hij was vele jaren wethouder van de gemeente Venray. Vastelaoveskafé len 't Vastelaoveskafé herlaeft d'n élden tied, ien 't vastelaoveskafé werd al öw zörge kwiet. Ge viend hier jóng en aid beejên me vuult zich hier gaauw thuus, umdat 't zó gezellig is. Göt niemes gaet nor huus jao,jao,jao want hier ien 't vastelaoveskafé dor zingde en mikte meziek, hier ien kafé "de bónte koe" ie iederiën geliek Zondag 14 februari bestaat er nog een kans dat men zich kan laten inschrijven voor de kinderoptocht. Dit kan vanaf 11.30 uur in de St. Petrus Bandenschool. Als je je opgeeft voor 13.30 word je nog op de jurylijst bijgeschreven. Vanaf 14.00 gaat men zich opstellen in de Dr. Poelsstraat. Let op de orde-kommissarissen. Deze dragen rode armbanden en kunnen vertellen waar men zich precies op moet stellen. Ook hebben deze mensen touw en plakband bij zich om te helpen als het vastmaken van het nummerbord niet wil lukken. 14.33 gaat de optocht trekken. De route is als volgt: Dr. Poelsstraat, Hofstraat, Grote Markt, Marktstraat, Hoenderstraat, Langeweg, Merselo- seweg naar de tent op het Gouden- leeuwplein waar de ontbinding is. Ongeveer een half uur na binnen komst van de laatste deelnemers worden in de tent de prijzen uitgereikt door Jeugdprins John I. TOT ZONDAG IN OF LANGS DE OPTOCHT. Hazinne-aovend Vanaovend-Hazinneaovend (9 febr) vanéf 20.30 tot 24.30. Vastelaoves- moandag r öónd 21.15. Bekendmake van de priés ien kafé le Coq. Dur Prins Bruno I mit zien gevolgd, (kiek ok ien Peel en Maas van vurrige waek)! Vastelaoveszöndag vanaf 16.00 uur ien "de bónte koe" an de hoender- straot.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 7