Samenwonen in een huurhuis tennis SCHAKEN HANDBOOG S.V. Phoenix Op avontuur door het Verre Oosten VLIEGTUIG I OVERLAST H.V. MANUAL HENGELSPORT PEEL EN MAAS Donderdag 11 februari - Pagina 5 IDe partij van de Arbeid afdeling Venray heeft een brief geschreven aan het College van Burgemeester en wethouders, omdat men in de laatste maanden van 1987 heeft moeten I konstateren dat Venray in toene mende mate overlast te verduren heeft gekregen van het geluid van militaire vliegtuigen. IHet gaat hierbij niet om incidentele oefeningen van Nederlandse vlieg tuigen op de in het algemeen slapende, maar af en 'toe zwaar snurkende bliegbasis "de Peel" maar om, als Imen goed is ingelicht, voornamelijk Engelse vliegtuigen van de basis Laarbruch, net over de grens in Duitsland. IDe gemeente in Bergen, aldus de PvdA, heeft al veel langer te maken met een dergelijke geluidsoverlast en is bezig geweest stappen te onderne- Imen om dit een halt toe te roepen. I Bestaat er een verband tussen het een en het ander, zo vraagt men zich af. Men zou immers bezig kunnen zijn met een alternatieve aanvliegroute, I waardoor Venray méér dan Bergen I getroffen wordt. Volgens de PvdA gaat het hier I eerder om een strukturele verandering dan om incidentele vliegbewegingen van piloten die zich niet nauwkeurig aan hun instrukties houden. Aan b. en w. wordt gevraagd deze Izaak te onderzoeken en stappen te ondernemen die er toe leiden dat men in het vervolg minder hinder ondervindt van deze ergerlijke en I angstaanjagende vorm van milieuver- j ontreiniging. VLIEGTUIGLAWAAI IDe politie heeft woensdagmorgen aangifte gedaan bij de Centrale I meldkamer in Den Haag omdat verschillende inwoners klachten had- I den geuit over geluidsoverlast van I laagvliegende vliegtuigen. Men was l| verontrust omdat op dat moment ook nogal wat harde windstoten boven I! Venray te horen waren. In ieder geval j is die geluidsoverlast geregistreerd. NIJMEGENAREN NOG MEER OP HUN KERFSTOK De twee Nijmegenaren van 19 en 21 jaar welke vorige week op heterdaad werden betrapt bij inbraken in geparkeerde personenauto's, hebben tot nu toe 9 inbraken in auto's en 3 pogingen tot inbraken in Venray toegegeven. Bij huiszoeking in Nij- megen werden nog verschillende van 1 inbraken afkomstige radioapparatuur inbeslaggenomen. Het zal een hele I puzzel worden om de eigenaars te achterhalen omdat dikwijls de ge- I dupeerden geen goed signalement van I hun apparatuur konden geven. MEISJE AANGEREDEN Op de kruising Oostsingel-Oude J Oostrumseweg werd een 12 jarig meisje wat per fiets wilde oversteken door een personenauto aangereden. Bij de botsing werd het meisje dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Zij is daar ter observatie opgenomen. AUTOBRANDEN - Het is zeker dat een voor de sloop bestemde auto, op een terrein aan de Zuidsingel, met opzet in brand is gestoken. Een toevallig passerende politiepatrouille zag rookontwikke ling en ontdekte de brand. Omdat er gevaar voor andere in de buurt staande auto's was, werd de hulp van de brandweer ingeroepen, welke uitbreiding wist te voorkomen. In de auto was geen accu aanwezig zodat spontane brand- uitgesloten moet worden geacht. - Van een spontane brand was wel sprake bij een aan de Chopinstraat geparkeerde auto. Toen de eigenaresse haar auto wilde starten kwam er uit de motor een grote steekvlam. Ook hier kwam de brandweer in aktie. BRANDJES - Het zoontje van een bewoner van de Spinetstraat was met een aansteker aan het spelen. De vlam van de aansteker kwam te kort bij de gordijnen welke daardoor in brand geraakte. Door kordaat optreden van de bewoners kon uitbreiding van de brand worden voorkomen. De schade bleef beperkt tot roet en rookschade en de verbrande gordijnen. - Kinderen hadden vuurtje gestookt bij een schutting aan de Bazuinstraat. Dat vuurtje liep uit de hand en de schutting vloog in brand. Omstaan- ders ontdekten het vuur en wisten het te doven. - Toch kwam in beide gevallen de brandweer in aktie; al kon die zich nu beperken tot de controle of het vuur goed gedoofd was. TWEE GEWONDEN BIJ BOTSING Een personenauto, bestuurd door een inwoner uit Oss, stond op de Puttenweg ter hoogte van de Paardenkopweg stil omdat hij een stopteken had gekregen van een kantonnier van de Provinciale Water staat. Er waren namelijk werkzaam heden aan de weg. Maar de bestuurder van een achteropkomende personen auto uit Elsendorp had de stilstaande auto niet opgemerkt en botste er tegen op. De inzittende echtgenote en een kind van de bestuurder uit Oss werden dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Beide auto's waren vrijwel totaal vernield. Omdat ter plaatste een snelheidsbeperking geldt van 50 km per uur, kreeg de bestuurder uit Elsendorp nog een extra proces verbaal aangezegd. BEHOORLIJKE MATERIEEELE SCHADE - Op de kruising Deurnseweg-Witte Vennenweg, Mgr. Hanssenstraat te Oostrum was onoplettendheid van een autobestuurder oorzaak dat een botsing ontstond waarbij drie auto's behoorlijke schade opliepen. er stond een auto voorgesorteerd stil, maar een andere bestuurder dacht daar langs te kunnen en had de derde auto niet opgemerkt. Het bleef bij materieele schade. Bij de T-splitsing Venloseweg- Maasheseweg dacht een autobe stuurder op de uitvoegstrook een auto rechts in te kunnen halen. Daarbij raakte hij de voor hem rijdende auto. Ook hier bleef het bij materieele schade. De bestuurder zal wegens het rechts inhalen een extra proces verbaal krijgen gepresenteerd. PROBLEMEN ROND MEDEHUURDERS IN het huurrecht wordt onderscheid gemaakt tussen oj. 'hoofdhuur ders' en medehuurders. Hoofdhuurder is iemand die een huurcontract gesloten heeft met zijn huisbaas, de verhuurder. Gaat de hoofdhuurder later trouwen, dan krijgt zijn echtgenote automatisch de status van medehuurder. Het verkrijgen van die status is belangrijk, omdat een medehuurder ook recht heeft op huurbescherming. Dat wil zoveel zeggen als dat je vanaf dat moment niet zomaar op straat kunt worden gezet. Gaat de hoofdhuurder met iemand samenwonen, dan kan die gene ook medehuurder worden. Daar zijn echter twee voorwaarden aan verbonden: de samenwoning moet minimaal twee jaar hebben geduurd en de verhuurder moet zijn toestemming hebben gegeven (bij weigering is beroep op de kantonrechter mogelijk). De samenwoner kan door de verhuurder als medehuurder worden geweigerd, als hij erin slaagt te bewijzen dat de samenwoner onvoldoende financiële waar borgen biedt voor de betaling van de huur. ALS ER RUZIE IS ROND samenwoning en medehuur kunnen twee verschillende |uridische problemen ontstaan, nl. enerzijds tus sen de samenwoner en de verhuurder en anderzijds tussen de samenwoners onderling. Het eerste doet zich voor als de verhuurder weigert de samenwoner als medehuurder of zelfs maar als me debewoner te erkennen. Het tweede doet zich voor als de samenwoners ruzie krijgen en elkaar het huis uit willen gooien. Beide situaties worden hierna geïllustreerd aan de hand van twee rechterlijke uitspraken. Meneer A. verhuurt een kamer aan mevrouw B. Beiden komen overeen dat B. haar kamer huurt 'voor één persoon' en dus met niemand mag gaan samen wonen. Dat wordt in het huurcontract vastgelegd. Na vijf maanden gaat B. met haar vriend samenwonen in haar kamer en tien maanden later gaan zij trouwen. Zij blijven in de kamer van B. wonen. A. heeft daar echter grote bezwaren tegen en maakt B. herhaaldelijk duidelijk dat hij dit niet kan tolereren. Hij biedt zelfs aan B. andere woonruimte aan (tegen dezelfde huurprijs) die wél geschikt is voor twee personen. De weigerachtige houding van B. be gint de verhuurder de spuigaten uit te lopen. Hij zegt haar de huur op en dient een verzoekschrift in bij de kantonrech ter in Den Haag, waarin hij deze ver zoekt B. te veroordelen haar kamer te ontruimen. Als argument gebruikt hij. dat hij alleen kamers verhuurt aan vrou wen en dit zo wil houden. Afwijking van die regel zou veiligheidsrisico's inhou den en overlast en problemen tot gevolg hebben bij het gebruik van gemeen schappelijke ruimten en voorzieningen, zoals keuken, toilet en dergelijke. Bo vendien zou de kans bestaan, dat - als hij samenwoning in zijn huis zou toes taan - binnen afzienbare tijd in plaats van vijf of zes kamerbewoonsters tien of twaalf mensen zijn huis zouden bevol ken. Echtgenoot medehuurder DE kantonrechter was het met A. eens. dat B. zich met gedroeg zoals een goed huurder betaamde en veroordeelde haar en haar man de kamer te ont ruimen. Het zich niet gedragen zoals een goed huurder betaamt is een van de wettelijke criteria voor ontruiming. B. ging onmiddellijk in hoger beroep bij de Haagse rechtbank. Daar werd een nieuw aspect van de zaak belicht. De bedoeling van het geding dat 'voor één persoon' werd gehuurd, was: het weren van iedere medebewoner, ook van een eventuele echtgenoot van B. Daarmee kwam het geding in strijd met art. 1623g lid 1 van het Burgelijk Wetboek, waarin staat: 'De echtgenoot van een huurder is van rechtswege medehuurder, zo lang de woonruimte de echtgenoot tot hoofdverblijf strekt, ongeacht of de huurovereenkomst voor dan wel na het aangaan van het huwelijk gesloten is'. Nu het geding hiermee in stnjd was. was het ongeoorloofd en dus nietig. De vraag was echter of de nietigheid van het geding ook het gehele huur contract nietig zou maken. Duidelijk was. dat het geding voor A. een zeer belangrijk onderdeel van het huurcon tract vormde, waarvan hij zich ook bij het sluiten ervan bewust was geweest. Bovendien achtte de rechter zijn be zwaren tegen de bewoning van de ka mer door meer dan één persoon ge grond. Gezien deze omstandigheden verklaarde hij de gehele huurovereen komst nietig, waardoor vast kwam te staan dat B. en haar echtgenoot 'zonder recht of titel' in de betreffende kamer woonden. Zij werden dan ook tot ont ruiming veroordeeld. Hoofdhuurder EEN 54-jarige mevrouw C. ging sa menwonen met haar nieuwe vriend, de 44-jarigé D. Zij betrokken als mede huurders een woning van een woning bouwvereniging. De onderlinge ver houding verslechterde echter al zeer snel daarna. D. mishandelde zijn vrien din. Op zekere nacht zette hij haar op straat, hetgeen met veel geweld ge paard ging Toen hij later weigerde om C. haar spullen te geven, spande zij een kort geding aan bij de President van de rechtbank te Arnhem. Wat betreft het huurrecht gebeurde het volgende. Mevrouw C. diende een ver zoekschrift in bij de kantonrechter te Arnhem, waarin zij deze verzocht te bepalen, dat D. niet langer de huurover eenkomst zou mogen voortzetten. Zij beriep zich op art. I623h lid 7 van het Burgerlijk Wetboek. Hoewel dat artikel eigenlijk voor een andere situatie ge schreven is. nl voor de situatie dat de een hoofdhuurder en de ander mede huurder is. achtte de rechter het hier toch van toepassing. Hier ging het im mers om een geval, waarin zowel C. als D. medehuurder waren. D. stelde voor de kantonrechter, dat dè vloerbedekking en het meubilair van de woning door hem waren betaald. C. kon echter met nota's bewijzen, dat de inrichting en meubilering grotendeels voor haar rekening waren geweest. De kantonrechterconstateerdedaarop.dat D. het met zo nauw nam met het waken overde belangen van C. Hij had mis bruik gemaakt van zijn fysiek overwicht en tevens gelogen, o.a. tegen de rech ter. En hij was tien jaar jonger dan C. Voor het overige achtte de kantonrech ter geen omstandigheden aanwezig, op grond waarvan de belangen van de ene partij zwaarder zou zij moeten wegen dan die van de andere. Beiden leefden van een RWW-uitkering en geen van beiden beschikten over enig vervan gende woonruimte. ALLES overwegende, oordeelde de Arnhemse kantonrechter dat D. de huurovereenkomst met be trekking tot de woning na vier weken niet langer mocht voortzet ten en veroordeelde hem het huis binnen die termijn te veriaten. Met behulp van een ruime interpretatie van art. 1623h lid 7, dat eigenlijk is geschreven voor de situatie dat de hoofdhuurder het contract heeft gesloten met de vertiuurder en dat er later een of .neer medehuur ders zijn bijgekomen, kon D. het huis uit gewerkt worden. En dat was verder geheel te wijten aan zijn manier van optreden ten op zichte van zijn ex-vriendin. Die nu dus was gepromoveerd van me dehuurster tot enige huurster van het betreffende woonhuis. Uitslagen 6-7 febr. Welpen Blerick 1-Manual 14-13 Jongens asp. Blerick 2-Manual 22-8 Meisjes pup. Bevo/Hl-Manual 13-3 Dames sr. HVN-Manual 12-2 Heren jr. Manual-Blerick 2-21-13 Dames jr. Manual-Hercules 1 6-9 Heren sr. Manual-Breeton/S 15-16 Dames recr. Manual-BreetSn/S 14-3 Heren recr. Manual-Kaldenk. 10-15 Programma zaterdag 20 febr. JpEksplosion 1-Manual 12.45 MP Eksplosion 1-Manual 13.30 W Manual-Blerick 2 10.30 Programma zondag 21 febr. Hr Loreal-Manual 10.30 H sr Ospel 1-Manual 14.20 H jr Manual-Alcides 11.30 D jr Manual-Blerick 3 12.25 D sr Manual-VGZ 13.20 Op trainingsavond hebben we voortaan 3 kleedlokalen t.w. 3, 5 en 6. Heren sr Manual-Breeton/sport Na de nederlaag vorige week tegen Loreal was het voor Manual deze week noodzakelijk, om tegen Breeton/S twee punten te behalen. In het begin ging Manual voortvarend van start en nam al snel door goed verzorgd spel een voorsprong van 5-2. In het verdere verloop van de eerste helft konden de heren van Manual deze voorsprong vasthouden. Rust stand: 9-6. Na de rust anticipeerde de tegenstander goed op het spel van Manual waardoor het moeilijker werd om te scoren. Hierdoor verslapte in het begin van de 2e helft de concentratie en kon Breeton/S uitlo pen naar een 10-12 voorsprong. Het verdere verloop van de wedstrijd ging weer gelijk op en kreeg een spannend slot, waarin de tegenstander toch de sterkste bleekEindstand: 15-16. Tennismix winter bedrijven compe titie 1987-1988 B poule Océ heeft de kop weten te behouden, met één punt voorsprong (en dit al voor de derde week) op de no. 2 't Dieske 1De uitslagen geven misschien een iets verkeerd beeld, daar de carnavalskoorts in verschil lende teams had toegeslagen. En zodoende dus verschillende reserves moesten worden ingezet. A poule De titanenstrijd tussen de Kuyper en antonyschool Creemers eindigde in een 5-3 overwinning voor de Kuyper, waardoor deze toch 1 punt tekort kwam om de koppositie te behouden. Temeer daar Modehuis Gommans genadeloos afrekende met een 8-0 overwinning op Rabobank Venray, en zodoende de kuyper dus van zijn troon afstootte. Voor de sterke Damesdubbel van accountantkantoor Broekaar en de tactisch sterk spelende herendubbel van Taxi Peeters (de beide gemengd dubbels gingen gelijk op) bleef de schade beperkt tot een verdiende 4-4. Uitslagen 30-1 B poule Oostmaaskamp-Airtech V. 2-6 Cor Paint-Fruitbedr. Drabbels 3-5 't Dieske 1-Siroen Langenboom 5-3 't Dieske 2-Océ 3-5 Uitslagen 6-2 A poule Modehuis Gommans-Rabobank 8-0 antonyschool-v.d. Heuvel ass. 2-6 Acc Kantoor B.-Taxi Peeters 4-4 Autoryschool Creemers-de Kuyper 3-5 Einduitslag poule A Modehuis Gommans 35 De Kuyper 34 autoryschool Creemers 25 Van den Heuvel ass. 24 Taxi Peeters 17 Acc kantoor Broekaar 10 Autoryschool Peeters 9 Rabobank 6 Poule B Océ 27 't Diekske 1 26 't Diekske 2 24 Fruitbedrij f Drabbels-Martens 20 Airtechnic Ventioelde 19 Corpaint 16 Oostmaaskamp 14 Siroen Langenboom 14 Jeugdschaak Afgelopen woensdag 27 januari behaalden 9 jeugdigen hun schaakdi ploma en wel in de volgende categorie; Pionnendiploma; Ellis Corstiaans, Inge Corstiaans, Ralph Manders, Wilbert van Ham, Tom Vervoort, Ineke Lemmers. Torendiploma; Meindert van Goinga, Eric van Goor. Koningsdiploma; Wouter Vierhout. 2 Kandidaten werden afgewezen voor hun Koningsdiploma, waarvan Jesse Kalwij het beter had kunnen doen, want was het geval; Jesse was na 35 minuten klaar en na de vraag of hij alles goed nagekeken hat^. leverde hij zijn werk in. Resultaat bekend. Maar Jesse vroeg of hij zijn werk nog eens na mocht kijken om te zien wat hij fout gedaan had. Dit werd uiteraard toegestaan. Na de nodigen wijzigingen aangebracht te hebben, werd het examenformulier wederom ter controle aangeboden. Let Wel alles gebeurde binnen het tijdsbestek van 1 uur. En nu het tragische van het verhaal; Jesse had met een 10 kunnen slagen, indien hij zich maar wat meer tijd gegund had. Jammer, volgende keer beter. Op dinsdag 23 februari a.s. starten zij weer met dc vervolg cursus en zijn nieuwe aanmeldingen zeer welkom. De opleidingen worden gegeven in het verenigingslokaal; Kennedyplein 1 Venray. Dinsdagavond van 19.00- 20.00. Aanmelden aan de zaal bij J. Louwerse (schaakinstructeur) of tele fonisch bij W. Frederiks, secretariaat, 04780-82971. HSV DE ROERDOMP Het koppel A. Sanders-C. Hebben behaalde te Venlo de 3e plaats. De koppel van zondag werd gewonnen door C. Hebben-A. Sanders, 2e Pasmans-Luypers en 3e Degen-Degen. Zaterdag koppelwedstrijd. Er wordt gevist van 11-15 uur in 't Leuken te Well. Zondag koppel. Eveneens in 't Leuken van 8.30-12.00 uur. Opgeven tot donderdag bij H. v.d. Heuvel, tel. 04780-86569. Voor uw nieuwe vergunningen kunt u terecht bij H. v.d. Heuvel. Langeweg 38 te Venray en v. Grootei's Hengelsport op de Stationsweg. De hoogste zes schutters van Diana wisten tijdens de 5e BW het clubrecord op te schroeven naar 1401 p. Het oude record stond op 1399 p. Tijdens de 6e BW noteerde het le zestal 1366 p. Het tweede zestal 1286 p. De 6e BW te Horst, georganiseerd door Diana, had een goed verloop. Hedenavond oefenavond. Heeft u interesse om eens kennis te maken met deze sport, dan bent u welkom op onze oefenavond, donderdags, in Zaal in den Engel Poststraat 3 te Venray. Setstanden 12-15,15-8,15-7,15-12 Na een zeer lange warming up begonnen we aan de le set. Na een aantal lange rally's hadden we de pijp al leeg. We stonden als stripfiguren in het veld. De le set was bar slecht, die we verloren dus,Ik als tante Sidonia. Eerst mocht ik tellen en toen mocht ik erin. Toen ik erin kwam met m'n gespaarde energie vlogen de set-ups de aanvallers om de oren en ding-ding- ding in 't andere veld op de grond. Bugs Bunny gebruikte haar oren goed. In de 3e set bracht dat stelletje gevallen van toeschouwers de tegen stander uit hun doen en lachten ons naar de overwinning. de winst naar de stripfiguren. Worden we 27 februari kampioen? Kom kijken!!! Uitslag Athos 2-Phoenix 2 15-13,15-3,15-13 Programma 27-02 AV Flash 3-Phoenix 1 v. 15.00 Phoenix 2-Hovoc 6 a. 19.00 Tellen: Paula en Sjoukje. Voordat Frank Kronenberg uit I Venray en zijn uit Uitgeest afkomstige vriendin vorig jaar september aan hun j elf maanden durende "wereldreis" begonnen, beloofden zij ons geregeld van zich te laten horen. Op onze beurt beloofden wij hun ervaringen en belevisnissen te zullen publiceren. Intussen zijn zij in Moskou geweest en hebben zij met de Trans Siberie i Express de reis naar Peking gemaakt. Na door China te hebben gezworven i hebben zij Hong Kong aangedaan om via Tibet en Nepal naar India te gaan. Dan blijft het paar nog enkele weken in Karachi (Pakistan) bij zuster Truus Lemmens uit Oostrum. Vandaar I reizèn ze via Iran en Turkije naar hun i einddoel Israel, om daar een maand in een Kibboets te werken. Vanuit Nepal hebben zij ons hun eerste'reisverhaal 1 gestuurd, dat omdat het zo I interessant is hierbij wordt afgedrukt. Allereerst allen ontzettend bedankt voor de vele verhalen over het wel en wee in mijn Venrayse geboortenest die jullie ons regelmatig blijven sturen. i Net als vorig jaar in Israël en Amerika, is het heerlijk om post van thuis te krijgen. Iedere dag haasten I wij ons naar de Poste Restante van het postkantoor in Kathmandu, met de opgewonden hoop dat er voor ons iets tussen zit. Ver over de duizend brieven en pakketten liggen er op alfabet gesorteerd, in houten bakken op een lange tafel waarachter dagelijks, week in week uit, vele honderden globetrot- ters koortsachtig hun geluk op de proef stellen. Een breed scala van emoties die een mensenleven tekenen, wordt hier schaamteloos en ongeremd geuit: vreugde, plezier, geluk, hoop maar ook verdriet, leed en teleurstel ling. Sommigen verlaten dolenthou- siast met een vette stapel "Kickgevend leesvoer" de altijd drukke ruimte, en anderen druipen voor de zoveelste j keer buitloos en met een steeds langer j groeiende baard af....levens beginnen of eindigen voor reizigers in de poste restante. Stroomversnelling Het karakter waarmee we de afgelopen 3 maanden hebben gezwor- I ven is behoorlijk veelzijdig en meeslepend. Vele nieuwe indrukken en ervaringen opgedaan en mensen leren kennen. Vaak het gevoel, dat gedachten en gevoelens in een stroomversnelling terecht komen.... dan lijkt het net of je zweeft en voel je je gedwongen jezelf en de wereld om je heen en je onderlinge relatie tot die wereld eerst weer een beetje duidelijke te krijgen voordag je weer met beide benen op de grond verder kunt. Echter, ik prijs ons nog steeds gelukkig dat we de mogelijkheid hebben om deze "ontdekkingsreis" te maken en die ook hebben doorgezet. Omdat wij "hogere" verwachtingen hebben dan enkel plezier en heel veel zien, zijn er regelmatig momenten van onrust en onduidelijkheid. Na de trip in de omgeving van de "Anna-Purna reuzen" zijn we weer terug in Kathmandu en hebben pas op de plaats gemaakt. We hebben de rust gevonden, te schrijven, te lezen en zo nu en dan er eens op uit. De tijd te benutten om weer sterk en fris van geest te kunnen beginnen aan de hoofdmoot van onze reis: India en Pakistan!!! L Einde oktober hebben we een brief naar zr. Lemmens gestuurd en gevraagd of we i.p.v. maart/mei '88 met de kerst, nieuwjaar en januari welkom waren om er vrijwilligerswerk te doen. Voor nu genieten wij nog even van het rustige ongedwongen leventje hier in Kathmandu. In een rustig gelegen schoon hotelletje, ontbijten we iedere ochtend, in een piepklein restaurantje waar een lief tibettaans vrouwtje voor ons banana porridge, toast met jam en thee of coffe klaarmaak^, voor samen nog geen 3 piek. Het is lekker toeven in een land waar het nog steeds lekker warm is en je voor 2 personen voor goed slapen en wassen, eten en drinken nog geen 25 gulden per dag "kwijt" bent. Dwergstaat Nepal Nepal: De bereikbaarheid in Nepal tussen de steden onderling is erg slecht. Alleen maar een paar "wegen" tussen grote steden en voor de rest alleen maar kleine paadjes. Stel je maar eens voor dat er in Nederland alleen wegverbindingen waren tussen de grote steden in Utrecht en Noord en Zuid-holland en verder alleen maar zandpaadjes in de rest van het land.... en in plaats van mooi vlak, enorm heuvelachtig, opklimmende bergmas- sieven tot boven de 7000 meter.... In de "sandwich" gelegen tussen de landen met de hoogste populaOr China en India is de dwerg Nepal qua opp. te vergelijken met Belgie Luxemburg e n Nederland samen. Frank Kronenberg genietend in een land, waar je voor twee personen nog geen 25,- betaalt voor goed eten, drinken, wassen en slapen. Wat betreft hoogteverschillen kun je Nepal en de Benelux echter wel zien als twee uitersten. Nepal kent de grootste hoogteverschillen op aarde Van de laaglanden van Terai -zeeniveau) tot de Mount Everest die met 8848 meter het hoogste punt op aarde vormt. Het land is ongeveer 800 km lang en verschilt in breedte tussen 90 en 230 km. Er wonen ongeveer 16 miljoen mensen waarvan 300.000 in de hoofdstad Kathmandu. Van de bevolking leeft pluminus 40% in de vruchtbare vlaktes en plusminus 60% in de heuvels en de bergen. Het meeste geld wordt in Nepal verdient aan de export van rijst en jute, maar het belangrijkste deel uit TOERISME. Leven in de bergen Toen we met de bus van Pokhara terug reisden naar Kathmandu pas seerden we verschillende enorme "water-elektricitiets-energie"-projek- ten die met behulp van China werden gebouwd langs snelstromende rivieren tussen hoge heuvels. Nepal behoort ook tot de arme ontwikkelingslanden. Met onmisbare hulp wordt er gewerkt aan de ontwikkeling van communi- catieverbetering, landbouw en onder wijs. Vele wegen moeten er nog worden aangelegd om nog steeds geisoleerde delen binnen het land met de' "buitenwereld" te verbinden. Tijdens onze trek in de omgeving van Pokhara werden we pas echt geconfronteerd met de gevolgen van een leven in de bergen. Zonder wegen en transportmogelijkheden. Alle levensbenodigdheden en produkten waarin je jezelf niet kunt voorzien moeten vanuit de vlakte vele km ver en omhoog gedragen worden door dierlijke en "menselijke" muilezels. "Porters" genaamd. Arme tengere maar super gespierde Nepalese sloebers (jong, oud, mannen en vrouwen) die vaak meer dan hun eigen gewicht versjouwen in grote ge vlochten rieten korven of overvolle jutezakken.... niet op stevige stap pers.... nee, op s'ippers of op blote voeten. mensen ziek worden of een ongeluk krijgen zijn ze meestal aan hun lot overgeleverd. Voor iedere 96.000!!! inwoners staat 1 dokter, op papier dan, want je moet bedenken dat de meeste artsen in ziekenhuisjes in de Kathmandu-vallei wonen en werken. Voor 60% die in de bergen leeft, biedt de gezondheidszorg wel een somber perspectief. Voor touris- ten die per uur 800 US dollars op tafel kunnen leggen komt er, wanneer noodzakelijk een helicopter opdagen. 5 Dagen paniekerig wachten met een gebroken bovenbeen. Dit overkwam een nederlander die vergezeld van zijn vriendin was uitgegleden langs een glibberige rotswand en een 7 meter diepe waterval was ingevallen. In een soort van shock-toestand is ie zelf uit het ijskoude water naar boven geklommen en daarna m.b.v. zijn vriendin naar de dichtsbijzijnde blokhut gekropen. Verschillende tou- risten die een trek door de bergen maakten, werden ingeschakeld om contact op te nemen met het Nederlands consulaat in Kathmandu om hulp te regelen. Omdat hij geen 1600 dollar contant op tafel kon leggen voor de twee uur durende heli-vlucht naar Kathmandu, heeft ie 5 dagen en nachten vastgezeten in de bergen. Bij een open breuk of beenwond was hij allang dood geweest. Al deze dagen werd hij goed verzorgd door een lieve analfabetische Nepalese familie (70% van de manen en 90% van de vrouwen in Nepal zijn nog steeds niet in staat om te lezen en te schrijven) en vele touristen die voorbijkwamen brachten hem een bezoek. Juist op de ochtend dat wij aankwamen arriveerde de helicopter en beleefden we een emotionele gebeurtenis. Sensationele redding!! Maar goed. Hij was touristHij had voldoende geld... en werd geholpen uit zijn penibele situatie Twee dagen later was hij in goede handen in Nederland. De gewone Nepalees is geheel aan zichzelf en de natuur overgeleverd. Ik zal d'r dan ook met gemengde gevoelens aan terug blijven denken. (88% Hindu. 9% Buddhist. 3% Islam op papier) De godsdiensten spelen in het dagelijkse leven een zeer belangrijke rol en overal in Nepal ziet men kleine heiligdommen of mensen die bezig zijn met verering en offering. Door het verhoudingsgewijs hoge kinder sterftecijfer, schommelt de gem. leeftijd van Nepalezen rond de 46 jaar. 93% van de bevolking werkt in de landbouw en is dus redelijk in staat om zichzelf van voedsel te voorzien.... zeer eenzijdig weliswaar. Rijst, linzensoepje en wat gekookte groen ten. (te weinig eiwitrijk en vitamine- Om mijn globale informatie over Nepal enigszins af te ronden moet ik nog schrijven over het belangrijke gegeven dat twee grote wereldreligies: Het Hindoeïsme en het Boedhisme dermate met elkaar zijn vervlochten dat het nauwelijks moge lijk is mensen in aanhangers van een bepaalde godsdienst onder te ver delen. - wordt vervolgd

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5