halve prijs /Gis v OPRUIMING Tentoonstelling oude ambachten en hun gereedschappen 12e Vlakwatercross te Venray Alle winterjaponnen en deux-pièces nu voorde en nog vele extra aanbiedingen op alle afdelingen. VAN OORSCHOT MODE Vliegbasis De Peel actief GLA#l*tPAH^flES My Wave eigen vinding van Hub Fashion TOT EXCLUSIEVE DamesMckJE Bouiïque Officiële opening tuinrestaurant PEEL EN MAAS Donderdag 28 januari - Pagina 5 j Zondag a.s. vindt te Venray de 12e I Vlakwatercross plaats. Dit atletiek- evenement kent een goede faam tot ver buiten de Limburgse grenzen, j Zowel bij de trimmers als de i wedstrijdlopers wordt wederom een grote deelname verwacht. Het pro gramma begint om 10.00 en wordt afgewerkt op een fraai parcours aan het Vlakwater. De crossronde bestaat uit zowel vlakke als heuvelachtige gedeelten en wordt door vele j wedstrijdlopers als schitterend om schreven. De organisatie is in vertrouwde handen van de Atletiek- ver. Venray regio. Het programma luidt: 10.00 Panken-scholieren en ver enigingsloop. Afstand: 1100m leef tijden: jongens en meisjes van 9 t/m 14 jaar verdeeld in diverse catego rieën. Door deze verdeling zijn de onderlinge verschillen tot een mini mum beperkt. Er kan ook individueel meegedaan worden. 10.30 Bowling Bistro Trimloop voor iedereen vanaf 15 jaar. Er kan gestart worden op drie afstanden te weten: 3800, 7600 of 11400m. Het plezier in het lopen staat voorop. Voor de snelste deelnemers is er echter toch een beker te verdienen. Deze trimloop trok in het verleden al tegen de 200 deelnemers. Dit aantal zal op 31 januari wellicht zelfs overschreden worden. Iedereen die uitloopt ontvangt een mooie herinne ring aan de Vlakwatercross. Om 12.00 gaat het KNAU-pro- gramma van start met de Pupillen. In deze jeugdcategorieën, die vooral bij de jongsten erg goecfe bezettingen kent, zullen diverse lopers en loopsters van AV Venray Regio uitkomen. De strijd om het klubkampioenschap cross maakt de lopen ongetwijfeld het aankijken waard!! Zo gaat bij de Meisjes B Sandra Hofmans van de organiserende vereniging als favoriete van start. De kersverse Zuid-Nederlandse cross kampioene zal wellicht af te rekenen hebben met Nienke v. Zorge haar grote concurentie in de Regio Zuid. Bij de jongens A kan Leon Dorssers van AV Venray Regio hoge ogen gooien. Of de uitstekende vorm genoeg zal zijn om Ton Verbaandert te kloppen valt te bezien. Verbaandert heeft als Zuid-Nederlands kampioen een geduchte reputatie. Naast Ver baandert wordt ook van AV Tegelen atleet Marco Gielen het nodige vuurwerk verwacht. Bij de dames, diè 4500 m dienen af af te leggen, zullen de na-inschrij- vingen voor de favorieten moeten zorgen. Wel staan twee AV Venray Regio atletes aan de start. De in prima vorm verkerende Annie Coppus en Helle Vullinghs zullen elkaar weinig toegeven. Ook in deze categorie is de strijd om het klubkampioenschap nog open. De Veteranen zullen in Jeu Gielen en Ray Storen (beiden AV Tegelen) twee serieuze kandidaten hebben voor de eindzege. Beiden kunnen terugzien op een uitstekend Zuid-Nederlands crosskampioenschap. Van de plaatse lijke vereniging kunnen Lau Wijn hoven en Jo Verlinden in hun categorie hoog eindigen. De veteranen lopen samen met de Heren senioren en leggen 11400m af. Bij de senioren liggen er goede winstmogleijkheden voor Pieter v.d. Haas en Bert v. Nunen. De na- inschrijvingen kunnen ook hier voor sterke verrassingen zorgen. Vanuit de regio zijn Mathijs van Deursen (AV Tegelen) en Hans v.d. Mortel (LG Deurne) in staat bij de eerste vijf te eindigen. De Venrayse atleten strijden ook hier om de klubtitel. Het gevecht tussen Paul Coppus en Gerrit Loonen is nog open. Beiden steken in een uitstekende vorm, zodat er het nodige verwacht mag worden. De Resto Quick-In senioren en veteranenloop begint om 14.45. De start en finish zijn gelegen op de hoek Westsingel/Kempweg. Inschrij ving is mogelijk in jeugdgebouw "De Holle Boom" nabij start en finish. Aldaar is ook omkleedgelegenheid. Nadere inlichtingen zijn te ver krijgen bij: Mevr. Alkim, tel: 04780-85514. Grotestraat 73. Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss. Venray. In verband met een militaire oefening op de vliegbasis Volkel/De Peel wordt de vliegbasis De Peel voor militaire vliegaktiviteiten opengesteld. Van maandag 25 januari tot en met 5 februari aanstaande oefent het Vol- kelse 306 Fotoverkenningssquadron vanaf de Peelbasis. In principe worden de oefenvluchten uitgevoerd tussen 08.00 en 18.00 uur. In het kader van de oefening kunnen straaljagers van 1 tot en met 4 februari de vliegbasis uit ongebruikelijke richtingen aanvliegen. GEZOCHTE DUITSER AANGEHOUDEN De Kripo van Krefeld heeft eind vorige week een uit Nederland gevluchte Duitser kunnen aanhouden. De Nederlandse politie had zijn opsporing verzocht, omdat deze Duitser betrokken was bij een groot aantal inbraken o.a. in Vierlingsbeek. Daar werd op drie plaatsen ingebro ken, waarbij veel geld, sieraden en de videoapparatuur werd ontvreemd. De buit had de Duitser verstopt in het talud van de Spoorwegen te Oostrum. Bij de grootscheepse zoekaktie, waaraan ook de Venrayse politie met reservisten deelnam, wist hij te ontkomen. Overigens wordt deze Duitser niet uitgewezen, maar zal wel in Duitsland voor de in Nederland gepleegde inbraken worden berecht. BRANDJES - De brandweer moest in aktie komen voor het blussen van een autobrand aan de Beekweg, ter hoogte van de afslag naar Merselo. De brand was vermoedelijk door kortsluiting ontstaan. De bestuurder was afkom stig uit Helmond. - Het is niet uitgesloten dat de brand bij een paardenstal aan de Witte Vennenweg opzettelijk is gesticht. Door tijdige ontdekking en het snel ter plaatste zijn van de brandweer werd voorkomen dat de brand zich kon uitbreiden. Plataanstraat GERARD REIJNDERS J schilderwerken b.v. straat 12 Venray Tel. 82635 Wat is er fijner dan wanneer je naar de kapper gaat en van te voren het eindresultaat kunt zien. Hub Fashion ontwikkelde een nieuwe methode, waarbij je van te voren kunt zien, hoe je er naderhand uit zult zien. Door deze nieuwe methode is het voor veel kliënten makkelijker om eens voor wat anders te kiezen. Door het individuele karakter van My Wave (iedere behandeling wordt volledig aan de persoon aangepast) is My Wave bij iedereen toepasbaar. Het onderhoud is simpel en het haar zit perfect. My Wave is langdurig onder niet-professionele modellen uitgetest. In geen enkel geval kwam negatief kommentaar van de modellen. In het gevraagde kommentaar aan deze modellen over de behandeling en de benadering van de medewerkers van Hub Fashion kwam bij iedereen naar voren de vriendelijke ontvangst, de goede uitleg van de werkmetho diek en de uiterst professionele behandeling. Maar ook in de nazorg bewijst Hub Fashion een gedegen stuk service. Iedereen, die een My Wave-behandeling heeft ondergaan, wordt met zijn of haar goedkeuring na een week thuis gebeld en gevraagd of men nog steeds tevreden is over de behandeling. Bijgaande foto's van modellen geven een goed beeld van de vele mogelijkheden van My Wave. My Wave is niet de enigste vinding, welke Hub Fashion heeft ontwikkeld. Wel is het tot nu toe de meest opzienbarendste. Andere vin dingen zijn o.a. Body Speed, Mini Kwiekie, Double Dual. Daarnaast ontwikkelt Hub Fashion nieuwe produkten, zoals shampoo's, kleur- spoelingen, crèmes etc. en brengt deze in eigen verpakking op de markt. Voor nadere informatie kunt u terecht bij Hub Fashion. STALEN PLATEN VAN VRACHTAUTO GEVALLEN Op de kruising Stationswëg-Oost- singel ontdekte een bewaker van Intergarde dat een tiental stalen platen welke op bouwwerken worden gebruikt op de kruising lagen. De bewaker stelde de politie daarvan in kennis. Die zorgde dat de zaak geruimd werd voordat er ongelukken konden gebeuren. Op het politieburo kan de verliezer ze terug bekomen, uiteraard met de mededeling dat proces verbaal zal worden opgemaakt. ERGERLIJKE VERNIELINGEN Een aan de Merseloseweg gepar keerde personenauto bleek op erger lijke wijze met 2 bakstenen "be werkt" te zijn. De eigenaar zit nu met een schadepost van 3000,-. De twee bakstenen lagen nog als bewijs ter plaatste. Mogelijk kunnen getuigen de politie helpen bij het achterhalen van de vandalen. Onlangs is in Venrays Geschied- en Oudheidkundig Museum aan de Eindstraat, de tentoonstelling "OUDE AMBACHTEN EN HUN GEREEDSCHAPPEN" van start gegaan. Deze tentoonstelling belicht een drietal oude ambachten, die in Venray zijn uitgeoefend of gedeeltelijk nog worden uitgeoefend. Het zijn de ambachten of beroepen: de kuiper, de klompenmaker en de schrijnwerker (timmerman/meubelmaker). Van al deze beroepen is gereedschap bij elkaar gebracht en in groepen naar beroep geordend en gerangschikt. Verder is er een uitgebreide toe lichtend beschrijving per beroep geexposeerd, waaruit de bezoeker het gebruik van de gereedschappen kan lezen en de verschillende typen soortgelijk gereedschap kan leren kennen. Morgen, vrijdag 29 januari wordt deze tentoonstelling officieel geopend. De openingshandeling zal worden verricht door de wethoudej van cultuur, de heer v. AA van Oers. Gelijktijdig zal het beheer van het Venrayse Museum door de Gemeente worden overgedragen aan de Stichting Alles wat gij om U ziet, Alles wat Uw handen tasten, Tafels, stoelen, stoven, kasten Was er zonder 't schrijnwerk niet. 't Zijn wel alle kleinigheden; Maar de man die 't maken kan, Mag men, om gegronde reden, Aanzien als een waardig man. Vele kunsten moet hij kennen, Als zijn arbeid goed zal gaan, En voor alles zich gewennen, Om gestaag vroeg op te staan! Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray. De kuiper Het gereedschap is afkomstig van een Venrays kuipersbedrijf, dat vele jaren geleden yerd opgeheven. De collectie is in bruikleen in beheer bij het museum. Een kuiper is een vakman, die zoals zijn beroepsnaam al zegt kuipen maakt. Hout kuipen, vaten en tonnen, waarin een groot aantal verschillende vloeistoffen, olieën en vetten werd opgeslagen, vervoerd en bewaard. De schrijnwerker Het gereedschap is afkomstig van een tot voorkort in Venray gevestigde timmerman/meubelmaker. De collec tie is in bruikleen in beheer bij het museum. De schrijnwerker is oor spronkelijk de naam voor meubel maker. Door de veelzijdigheid van zijn kunnen en vakmanschap deed hij er ook nog veel "normaal" timmer werk bij De klompenmaker Het gereedschap is voor deze tentoonstelling in bruikleen gegeven door een Venrayse klompenmaker. Het vak van een klompenmaker is een zeer oud beroep. Reeds uit de De kuiper weet zijn kromme duigen Aaneen te voegen op de maat, En naar zijn eigen smaak te buigen, Door hoepels, die hij rondom slaat. Dan wordt de ton en bodem digt En blijven in hun vast gewricht. Dus vormt hij groot en kleine vaten. Ter berging van het heilzaam vocht; Waar zou men vele dranken laten Indien men nimmer vaten wrocht. O! kuip dan, kuiper! 't deugdzaam val, Zoo voor drooge waar als nat! middeleeuwen zijn voorbeelden be kend van dit houten schoeisel. De klomp is eeuwenlang een oerdegelijk, maar niet confortabele schoen ge weest. Hij werd niet alleen ge dragen door de plattelandsbevolking, maar ook door de stedeling. Nu wordt hij overwegend gedragen door de platte landsbevolking, tijdens het uitoefenen van hun beroep. De tentoonstelling duurt tot en met 17 april 1988. Extra openstellingen zijn er op de zondagen 31 januari; 28 februari; 13 en 27 maart en 10 en 17 april 1988 telkens van 14.00-17.00 uur. De normale openstelling van het museum is op de woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00-17.00. De toegangsprijs bedraagt: 1,- voor volwassenen en 0,50 voor kinderen van 6-16 jaar en bezitters van een pas '65. Gratis toegang hebben bezitters van een museumjaarkaart. Groepen op afspraak. Het museum is telefonisch te bereiken onder 04780- 83880. Met carnaval is het museum voor publiek gesloten. Op geregelde tijden, die in de krant bekend worden gemaakt, zal een klompenmaker een demonstratie geven met het in het museum aanwezige gereedschap, hoe een klomp gemaakt wordt. Wie schoenen maakt hoort dikwijls Doch ik deel niet in dit geklag, klagen, En duizenden, die klompen dragen, Verschaffen werk van dag tot dag. 't Zag velen, die op schoenen gingen, Daarna op oude sloffen gaan, (De mensch leeft bij veranderingen) Nu trekken zij de klompen aan. 't Is goede dragt in slijk en regen: Maar toch, gebruik mijn arbeid wijs; Klimt nooit daarmee op steile wegen, En blijft met klompen van het ijs. 50*4 GROTESTRAAT 7 VENRAY TEL. 04780-84263 Op maandag 1 februari steekt men bij Restaurant-Cocktailbar Het An kertje in Well de feestvlaggen uit: Het nieuw aangebouwde Tuinrestaurant wordt dan officieel geopend en tevens vieren Han en Christel (oud-Venrayse) het eerste lustrum in Well. In de 5 jaren, dat zij het Ankertje in de Grotestraat runnen, hebben ze zich een waardige plaats veroverd in de rij van de gerenommeerde Noordlim burgse restaurants. Precies 5 jaar geleden, op 1 febr. '83 maakten zij hun entree in Well en bouwden in die jaren hun zaak op. Geregeld waren er verfraaiingen, uitbreidingen en ver nieuwingen. Het terras aan de Maas is op warme zomerdagen en mooie avonden een verrukking, en ook de voorbijvarende bootjes leggen gere geld aan bij de door Han opgeknapte en geverfde steiger. Dat is een verfraaiing van het Grotestraat-beeld aan de Wellse Maasoever. Uitbreiding met Tuinrestaurant De oorspronkelijke Restaurant- Cocktailbar was vrij klein o.a. doordat de bar in het midden stond en vele weekends moest men mensen wegens plaatsgebrek teleurstellen. Een oplossing werd gevonden in de aanbouw van een compleet tuinres taurant. Luxeeuzer en wat belangrijk is, gezelliger, met een mooi uitzicht op de grote tuin. Het oude gedeelte is nu alleen in gebruik als bar. Voor de kleine kaart en voor een lunch kan men nog in het voorste gedeelte van de zaak terecht, met daar een mooi uitzicht op de Maas. In het nieuwe tuinrestaurant heeft men bij het diner meer ruimte en méér privacy. Ook is men in staat grotere groepen te ontvangen, zoals bruilof ten, recepties en partijtjes. Officiële opening De officiële opening wordt maan dag 1 febr. verricht door Bergens nieuwe burgemeester C. Klaverdijk, waarna tot 21.00 uur een receptie plaats vindt. Vrienden, bekenden, vaste gasten en alle geïnteresseerden zijn dan van harte welkom en kunnen met Christel en Han het glas heffen op het nieuwe restaurant en op het eerste lustrum. Nieuwe kok Sinds enkele maanden heeft Het Ankertje een eigen kok aangetrokken, de Wellenaar Frans Hendrix, die reeds een jarenlange ervaring heeft in enkele gerenommeerde restaurants in Noord Limburg. Hij staat garant voor een heerlijk diner en Christel die dat eerst voor haar rekening nam, kan zich nu met de bediening bezig houden en zodoende méér contact hebben met de gasten. Speciaal feestmenu van 1-8 febr. Ter ere van de opening van het Tuinrestaurant heeft Het Ankertje een speciaal feestmenu samengesteld. Naast dit uitgebreide feestmenu kan men er uiteraard ook la carte dineren. Om de naam "Het Anker tje" eer aan te doen, staan er natuurlijk ook verschillende vis- hoofdgerechten op de kaart. Maritieme inrichting Het nieuwe tuinrestaurant is gezellig ingericht met crème Manoustoeltjes met gezellige kussentjes in dezelfde kleur als de gordijnen in grijs-bor- deau. Verschillende scheepswerk tuigen completeren het geheel, zoals een scheepstelegraaf, een kompas en een groot stuurwiel. En de steeds wisselende expositie zeegezichten met de prachtige schepen, ingericht door de Gebr. Jennissen uit Bergen prikkelen de fantasie voor de volle honderd procent. (adv.) NAAR GEYSTEREN De voormalige rector van klooster Bethlehem vertrok na zijn benoeming tot waarnemend pastoor van Geysteren naar deze plaats, waar hij zijn intrek nam in de oude groots aangelegde pasto rie. Dit gebouwencomplex aan de zuidzijde van de Geysterse beek is vrij gaaf bewaard gebleven en heeft nog steeds een woonfunctie. Meester Jans uit Geysteren heeft er onder andere een aantal jaren in gewoond. Met rector Eymaels vestigden zich ook de zusters in Geysteren, die nog te Oostrum waren geble ven om daar, zoveel als de om standigheden dat toelieten, de kloosterregel na te komen. De langst levende religieuse van Oostrum was zuster Maria Agnes Arts, geboren te Asten, geprofest te Oostrum in 1790 en te Asten overleden in 1862 in de ouderdom van 97 jaren. VERKLARING KAARTJE EN AFBEELDINGEN M.J. Janssen vermeldt hierom trent: „Een grondplan van de kloostergebouwen te Oostrum werd indertijd door Martin Goe- mans aan de toenmalige kapelaan Sax te Venray gegeven, Maar deze tekening schijnt verloren te zijn gegaan. Wel beschikbaar is bij gaand kaartje. De goederen van het voormalige klooster Bethlehem werden aan vankelijk als domeingoederen ver pacht en later verkocht, waarbij de restanten van het klooster, na melijk het buitenkwartier en het washuis (1) in handen kwamen van de familie Jenniskens, wier er ven, o.a. de echtelieden Antoon Loonen en Elisabeth Jenniskens, ze nog bewonen en beakkeren. Op het terrein van de klooster kapel en het eigenlijke klooster waren twee woningen met stallin- ge opgericht (2) die gedurende de laatste halve eeuw in bezit waren van de familie Goemans. Ge noemde Martin Goemans, ge naamd Klomp, die tevens kapel meester was van de Mariakapel, had bij testamentaire beschikking zijn erf aan de Venrayse kerk ver maakt. Het kerkbestuur liet het geheel - huizing, tuin en boom gaard ter gezamelijke grootte van 29 aren en 70 centiaren - op 23 ok tober 1893 publiek in veiling bren gen, waarbij het voor de som van 660 Ned. guldens werd toegewe zen aan raadslid Antoon Loonen, die het bij zijn overige oude kloosterbezittingen trok..." Helaas is het kaartje - opgeno men in de uitvoerige publicaties van M.J. Janssen over Oostrum - niet gedateerd, maar in ieder geval mogen we aannemen, dat het van vóór 1877 dateert, want omtrent de woning van de koster vermeldt Janssen: „De kosterij, tevens schoolhuis lag op een karbreedte aan de noordzijde van de toren op de hoek van het zogenaamde kerk hof met de voordeur naar de straatkant. Hef huis was met stal lingen voorzien en haar tuin met put lag aan de overzijde van de Landweg. Eerst in 1877 werd deze woning tot sieraad van de kapel gesloopt." BESLUIT We kunnen mensen als A.F. van Beurden en pastoor M.J. Janssen met ere noemen, zij heb ben bijna een eeuw geleden belan grijke gegevens omtrent de locale historie beschreven en vooral M.J. Janssen heeft veel archiefwerk verricht, waarop andere kunnen voortbouwen.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5