t mede JfJ NOUVEAU Nieuwe aanpak alcoholcontrole bij de Venrayse politie OP* Geldleningen ED CAMPS Dirk Krouwel actief bij actie Veilig rijden aames Prettige feestdagen Feest voor uw garderobe bij Modehuis Thomassen met kortingen tot 50% BEL 04780-81259 Patersstraat 21a Venray SJENG GOUMANS oudejaarsavond open vanaf 23.00 uur 'X $•1 I EEL EN MAAS Woensdag 3U december - ragina b De politie Venray gaat per 1 januari 188 met grote energie het alkohol- nisbruik in het verkeer te lijf. Sinds vrijdag j.l. is zij in het bezit in een ademanalyse-apparaat. En daarmee is Noord-Limburg de eerste egio in het land waar de politie over lergelijke apparatuur beschikt. De wetgever heeft per 1 oktober 1987 de mogelijkheid geopend om - in plaats van de bloedproef - adem analyse als bewijsmiddel te gebruiken. Daartoe is hoogwaardige technische apparatuur ontwikkeld, die aan de itrengste eisen voldoet. Een bestuurder die ervan wordt verdacht teveel alkohol te hebben gedronken, dient twee keer een goede alaasproef op het apparaat af te leggen. Het gemiddelde van deze twee ilaasproeven geeft het bewijskrach- ige "onderzoeksresultaat". Het ademanalyse-apparaat print de litslag op een ticket uit, zodat zowel Ie bestuurder als de politie onmiddel- ijk met de uitslag op de hoogte is. De bloedproef behoort hiermede in Iprincipe tot verleden tijd. Slechts in bepaalde, met name in de wet jgenoemde gevallen, wordt nog een jbloedproef van de bestuurder afge komen. NIEUWE OPSPORINGSMETHODE De Venrayse politie gaat een nieuw Met ingang van 1 januari is de heer Dirk Krouwel (52) benoemd tot districtscontactpersoon van Veilig Verkeer Nederland voor het district Midden en Noord Limburg (van Susteren tot Mook),Dirk Krouwel is specialist op alles wat met vervoer te maken heeft en heeft de daarvoor geeigende opleidingen gevolgd en zelfs de zwaarste examens in Duitsland daarvoor afgelegd. De aktie VEILIG RIJDEN van Veilig Verkeer Nederland beoogt een netwerk van enthousiaste en ter zake deskundigen; daarbij zijn nu al 300 bedrijven met in totaal 18.500 beroepschauffeurs betrokken. Het streven is om het aantal beroeps chauffeurs in 1990 te hebben verdubbeld. In 1949 werd reeds met het project gestart en was toen opgezet ter bevordering van de verkeersveiligheid van de beroepschauffeur. Vorig jaar zijn daar de overige beroepsmatige weggebruikers als doelgroep bijge komen. Daarmede staat nu de deelname open voor iedereen die in dienstbetrekking werkzaam is, als bestuurder van vrachtauto's, bestel auto's, combi-auto's, autobussen, taxi's en personenauto's. De taak van de districtscontaktper- sonen is dicht bij huis en zo persoonlijk mogelijk aan de weg te timmeren. Met de deelnemende bedrijven kunnen zij ook de knel punten, zo die er in de regio zijn, pijlsnel registreren en bij de daarvoor in aanmerking komende instanties aankaarten voor verbetering. Daarnaast, en dat is ook een voorname taak, zullen die kontakt- personen doorgaan met het onder de aandacht brengen van de Aktie Veilig Rijden. Bekende activiteiten als wedstrijddagen, contaktavonden, truckersmanifestaties worden aange vuld met opfrisdagen. Onder opfris- dagen wordt verstaan leer- en discussie- bijeenkomsten, die ten doel hebben bèrpepschauffeurs en beroepsmatige weggebruikers een praktische begeleiding te geven. Insignes Een belangrijke prikkel om schade vrij en dus veiliger te rijden is in ieder geval het honoreringssysteem van de Aktie Veilig Rijden. Voor ieder jaar dat een deelnemende chauffeur geen schade door eigen schuld heeft veroorzaakt, ontvangt hij een insigne. De insignes die een vorm hebben van een stuurwiel, hebben een oplopende waarde. Bij 25 jaar schadevrij rijden wordt naast het insigne een horloge uitgereikt. Voorts ontvangt een chauffeur bij 25, 30 of 35 jaar schadevrij-rij den een oorkonde. Bedrijven welke meer over deze nu nieuw gestarte aktie van Veilig Verkeer Nederland willen weten, kunnen het beste kontakt opnemen met Dirk Krouwel, tijdens kantoor uren 04780-84888 toestel 119 of op het privé adres 04780-82938 of 10404. opsporingsbeleid met betrekking tot het alkoholmisbruik in het verkeer uitvoeren. Vanaf 1 januari a.s. zal elke bestuurder - zonder selektie vooraf - de kans lopen op alkoholgebruik te worden gekontroleerd. Zo zullen de bij een aanrijding betrokken bestuur ders gekontroleerd worden, maar ook de bestuurders die voor een "papierenkontrole" worden staande gehouden. Daarnaast zullen speciale opvallen de alkoholkontroles worden gehouden waarbij elke bestuurder wordt gekon troleerd op alkoholgebruik. SELEKTIE APPARATUUR Om die kontroles - ook op andere dan nachtelijk - en avondlijke uren - doelmatig te kunnen houden, schaft de Venrayse politie moderne elektro nische selektieapparatuur aan, ter vervanging van het blaaspijpje. Deze moderne apparatuur geeft veel nauwkeuriger dan het blaaspijpje aan of iemand wel of niet verdacht is van het besturen onder invloed van alkohol en al of niet mee moet naar het politie buro voor de blaasproeven op het ademanalyse-apparaat. Teneinde de opzet van deze nieuwe alkoholkontroles te doen slagen is het Venrayse politiepersoneel de afgelopen weken teamsgewijs geïn strueerd door een speciaal daarvoor opgeleide "alkoholinstrukteur". DIEFSTALLEN -In de sporthal de "Wetteling" werd zaterdagavond een portemon- naie gestolen. Daarin zat o.m. een bankbiljet van 100,- en enkele pasjes. -Twee dames, die aan het sporten waren in de gymzaal in Oostrum, ontdekten dat hun sporttassen met persoonlijke spullen en sleutels uit de zaal verdwenen waren. Met had wel gezien dat de deur was opengegaan en het licht was uitgegaan, maar men had daar geen aandacht aan geschonken, tot de diefstal wer ontdekt. Een zoekaktie leverde wel de tassen met inhoud op, maar niet de sleutels. Geld was in de tassen niet aanwezig; daar heeft de dader kennelijk naar gezocht. Een voorspoedig, gezond en gelukkig 1988 wenst U DAMES BOUTIQUE Door continuering van de voorge stelde aanpak wil de politie in Venray een bijdrage leveren aan de verkeers veiligheid èn het alkoholmatigingsbe- leid. De alkoholinstrukteur, de brigadier Eickmans, heeft de afgelopen weken teamsgewijs de Venrayse politie mensen geïnstrueerd. JOYRIDING MET FLINKE SCHADE Een drietal Venrayse jongens van 14 en 15 jaar was op het idee gekomen om in Horst rond te neuzen bij geparkeerde auto's, of er geen slordige bestuurders waren, die hun auto hadden opengelaten en de sleutel in het kontaktslot hadden laten zitten. En jawel hoor. Ze hadden na diverse pogingen succes. Met deze auto werd Venraywaarts gereden." Onderweg werd er meerdere keren van bestuurdersplaats verwis seld. Alles ging goed, totdat in de Boterbloem in Landweert een bocht niet goed werd genomen. Daardoor botsten zij tegen een geparkeerde personenauto op. Voordat de eigenaar van de geramde auto buiten kon komen kijken, waren de bestuurders al verdwenen. Hij vond alleen de in Horst gestolen auto, welke rijp was voor de sloop. Zijn eigen auto bleek achteraf voor ƒ2500,- beschadigd te zijn. Na een intensief onderzoek gelukte het de politie de Venrayse jongens aan te houden, die intussen hebben bekend. Na ingesloten te zijn geweest werden ze later aan hun respectievelijke ouders overgegeven. Eigenlijk moest de eigenaar van de Horster auto mede aansprakelijk worden gesteld, want als deze niet de sleutels in het kontaktslot had laten zitten, hadden de Venrayse knapen dat "spelletje" niet kunnen uithalen. MOTORAGENT WAS SNEL Tijdens een van de koopavonden gedroeg een autobestuurder, bij het wegrijden, zich zó opvallend, dat een motoragent besloot een onderzoek in te stellen. Op de Oude Oostrumseweg liet de politieman de auto stoppen. In de auto zaten, naast de 29-jarige bestuurder, ook twee dames van 30 en 20 jaar, allen afkomstig uit Nijmegen. In de wagen ook een zak met kleding. De kleding was splinternieuw en de prijskaartjes zaten er nog aan. Het drietal werd voor nader onderzoek overgebracht naar het bureau. Aan de hand van de prijskaartjes kon de herkomst van de textielgoederen worden vastgesteld: twee Venrayse kledingzaken. De eigenaren hadden de diefstallen nog niet bemerkt. De totale waarde bedroeg ƒ15 00,-. Het drietal, goede bekenden van de politie, heeft zich al meerdere malen aan soortgelijke diefstallen schuldig ge maakt. Na één nacht te hebben doorge bracht in het Venrayse politiebureau zijn ze daarna huiswaarts gezonden. De inbeslaggenomen goederen werden aan de rechtmatige eigenaars teruggegeven. DIEFSTAL UIT AUTO Een in de Hoenderstraat geparkeer de personenauto was met geweld opengebroken. Uit de auto, eigendom van een inwoner uit Venray, was de autoradio ontvreemd. wenst U De „Miss Noord- Limburg" verkiezing, af gelopen weekend in disco theek Pentagon, is een Noord-Brabantse aangele genheid geworden. De 18- jarige Jacqueline Pinkster uit Tilburg ging namelijk met de titel strijken. Aan deze verkiezing wa ren twee voorrondes voor afgegaan, waar geselec teerd werd uit in totaal dertien kandidaten. Daar vielen de Limburgse kan didaten af. Dat waren meisjes uit Venray, Blerick en Sittard. De zes fina listen moesten showen in avondkleding, badkleding en vrijetijdskleding. De tweede en derde plaats werd bereikt door de zusjes Dienske uit Box meer, waarvan de 18- jarige Michelle op onze fo to prijkt. Stationsweg 45 Venray Zaterdag 2 januari geopend van 10.00 tot 15.00 uur AANRIJDING MET GEWONDEN Een 46-jarige voetganger stak op de verkeerde plaats de Julianasingel over, i.p.v. op de zebra. Hij lette bovendien onvoldoende op, toen hij tussen twee auto's de weg overstak. Een 22-jarige autobestuurster kon hen niet meer ontwijken. Hij werd aangereden en moest met verwon dingen aan beide benen naar het ziekenhuis worden overgebracht. Na behandeling kon hij naar huis terugkeren. Een 61-jarige autobestuurder uit Bergen werd hier even verblind door de laagstaande zon, toen hij vanaf de Leunseweg de Deurneseweg opreed. Daardoor zag hij te laat een 12-jarige fietser op het fietspad. De jongen werd aangereden en daarbij dusdanig gewond, o.a. hoofdletsel, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. BEIDE BESTUURDERS EXTRA PROCES VERBAAL Een 23 jarige Venrayse autobe stuurder reed vanaf de Kempweg de Westsingel óp, zonder voldoende op te letten. Hij bemerkte daardoor te laat een over de Westsingel naderende personenauto, bestuurd door een 33 jarige plaatsgenoot. Er ontstond een flinke botsing met veel materieële schade. Twee inzittenden, een 28 jarige vrouw en een 21 jarige man, liepen zodanige verwondingen op dat ze per ambulance naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Na be handeling konden ze naar huis worden overgebracht. De politie ontdekte dat de veroorzaker van het ongeval niet in het bezit bleek te zijn van een geldig rijbewijs, terwijl de andere bestuurder onder invloed van alcohol verkeerde. Hij moest de bekende proeven ondergaan en kon later met 'een rijverbod en de aanzegging van een procesverbaal huiswaarts keren. De brandweer moest in aktie komen voor het schoonmaken van het wegdek. MINDERJARIGE MEISJES Op verzoek van de commissaris van politie van Maastricht wilde de politie twee in Venray verblijvende en uit een inrichting te Maastricht verdwenen minderjarige meisjes aan houden. Maar de bewoner van het adres op de Vivaldistraat dacht daar anders over en hij pleegde verzet tegen de Venrayse politiemannen welke die minderjarigen wilden aanhouden. Nadat het verzet gebroken was werden de twee minderjarigen op transport gesteld naar hun inrichting te Maastricht. De bewoner werd aange houden ingesloten en later na verhoor en aanzegging dat proces verbaal zal worden opgemaakt, huiswaarts ge zonden. Varkensstal in brand Woensdagavond omstreeks negen uur, brak door tot nog toe onverklaarbare oorzaak brand uit in een varkenstal, achter een woning aan de Stationsweg te Oostrum. Dankzij tijdige ontdekking en de in recordtijd aanwezige brandweer kon de schade tot de stal beperkt blijven. Vijf varkens konder worden gered, maar moesten in de loop van donderdag toch worden afgemaakt. De eigenaar is tegen brand verzekerd. MET HOGE SNELHEID Het gelukte de politie de bestuurder van een personenauto te laten stoppen, nadat men had geconstateerd dat deze bestuurder, een 27 jarige inwoner van Horst, meerdere ver keersovertredingen in de kom beging en daardoor ook het verkeer in gevaar bracht. Hij werd opgemerkt in de Weg in de Berg, vanwaar hij met 'n snelheid van 80 km via de Langstraat in de richting van Leunen reed. In de Albionstraat presteerde hij het de grens van 100 km per uur te overschrijden. INBRAKEN - De familie C. in Oirlo zal raar opkijken, als ze terugkomt van vakantie. Buren ontdekten namelijk dat er tijdens hun afwezigheid ongewenst bezoek was geweest. Wat er precies gestolen is kon nog niet worden vastgesteld. Maar vrijwel zeker enkele sieraden. - Tijdens afwezigheid van de be woners, is er ongewenst bezoek geweest in een woning aan de Spinetstraat. Hoe de dader is binnengekomen kon niet worden vastgesteld, omdat er geen sporen van inbraak te vinden waren. Ontvreemd was een videorecorder. 1000 m2 mode schoenen voor dames heren VANDALISME Vermoedelijk door het afsteken van vuurwerk, werd een ruit van een aan Zandakker geparkeerde personenauto vernield. Een in de Dionysiusstraat te Oirlo geparkeerd staande personenauto was door vandalen dusdanig bekrast, dat herstel van de schade de eigenaar zeker ƒ800,- zal gaan kosten. Een geparkeerde personenauto aan de Haalakker te Oirlo was ook bekrast. Schade nog onbekend. OLIESPOOR De politie kon door een oliespoor te volgen, de vervuiler in de Hemony- straat opsporen. Hem zal de rekening van het verwijderen door de brand weer gepresenteerd worden. HOND BIJT HONDJE Een inwoner uit Leunen liep met zijn klein hondje in de Grotestraat de etalages te bekijken, toen het door een grote hond werd aangevallen. De gevolgen waren zo erg, dat het kleine hondje een stuk van zijn oor kwijt raakte. De dierenarts moest er aan te pas komen. Mede dank zij bemidde ling van de politie zal de eigenaar van de grote hond voor de onkosten opkomen. DIEFSTAL Door vernieling van een ruitje was toegang verkregen tot een op de parkeerplaats van de tennishal aan de Kempweg staande personenauto. Uit de auto werd ontvreemd de radiocas setterecorder. Voor de eigenaar, een inwoner van Wanssum, werd de schadepost op ƒ1300,- geraamd. VALSE APK-STICKER De politie ontdekte dat een Venrayer in een personenauto rond reed, waarvan het kenteken voorzien was van een valse APK-keurings- sticker. De auto werd in beslaggeno- POGING TOT INBRAAK Waarschijnlijk is de inbreker in een woning aan 't Witzand in zijn werk gestoord! Er werd namelijk niets gestolen. Voor de eigenaar bleef de schade tot een kapotte ruit beperkt. AUTO OPENGEBROKEN Een op de parkeerplaats aan de Julianasingel geparkeerd staande personenauto van een inwoner uit Venray bleek met geweld te zijn opengebroken. Uit de auto werden een 25 tal cassettebandjes ontvreemd. MET GESTOLEN FIETS De politie hield een 19 jarige inwoner van Venray aan, die op een gestolen fiets rondreed. De fiets werd inbeslaggenomen en nadat proces verbaal was opgemaakt werd hij te voet huiswaarts gezonden. BROMFIETS GESTOLEN Een 19 jarige bromfietsbezitter deed aangifte van diefstal van zijn Vespa bromfiets, bij een woning aan de Luciastraat. De waarde van de bromfiets bedraagt nog ƒ400,- DIEFSTAL VIDEORECORDER Uit een electrozaak aan het Henseniusplein werd een videore corder ter waarde van ƒ1500,- gestolen. Hoe de diefstal heeft plaats gevonden kon niet worden vastge steld. Begrafenisonderneming Noordsingel 24, Venray Dag en nacht bereikbaar Telefoon 04780-88889 Café Bar Langstraat 7a - Venray In een voorafgaand artikel kwam de figuur van ridder Johan van Broeckhuysen ter sprake en het testament, dat hij in 1450 maakte, alvorens ter bedevaart te gaan naar Rome en het H. Land. In het testament bepaalde hij - met volledige toestemming van zijn echtgenote Anna van der Straeten van Wissen - dat op zijn grond in de heerlijkheid Spraeland- Oostrum in de nabijheid van de Mariakapel een klooster van de Augustijner koorheren zou wor den gesticht en tevens werd be paald met welke goederen en in komsten het klooster moest wor den bedeeld om verzekerd te zijn van vaste inkomsten. Ridder Johan stierf op zijn tocht naar het H. Land en te Oostrum werd een klooster gesticht. Maar om de verplaatsing van het klooster van Oostrum naar 't Zand bij Straelen in 1470 duidelijk te maken volgen ook enkele gegevens over klooster 't Zandt bij Straelen én van de Win- desheimer congregatie: het klooster Bethlehem te Oostrum werd in 1450 bevolkt door leden .van deze congregatie, afkomstig van het klooster Gaesdonck, een in 1406 gesticht klooster direct over de grens bij Siebengewald; „Gaesdonck" geldt in het Rijn land nog steeds als een gereno- meerd onderwijsinstituut. DE WINDESHEIMER CONGREGATIE Het klooster te Windesheim was een klooster van de Augustijner koorheren; vanuit Windesheim werden tal van nieuwe kloosters gesticht en óók sloten bestaande kloosters zich aan bij de Windes- heimer congregatie, die in 1395 door paus Bonifacius IX werd goedgekeurd. In 1464 omvatte de Windesheimer congregatie 68 mannen- en 13 vrouwenkloosters. Tot de congregatie behoorden in deze contreien o.a. het in 1406 gestichtte klooster Gaesdonck, het in 1450 gestichte klooster Bethle hem te Oostrum en het in 1470 gestichte klooster Zandt bij Strae len. Ook het klooster St. Elisa- bethsdal aan de weg van Roggel naar Haelen en het nonnen klooster Mariaweide te Venlo maakten deel uit van de Windes heimer congregatie. STICHTING KLOOSTER TE OOSTRUM Bij testament van 15 mei 1450 werd door ridder Johan van Broeckhuysen de grondslag gelegd voor de stichting van een klooster op het erfgoed van ridder Johan in de heerlijkheid Spraeland-Oos- trum. Het klooster zou bevolkt worden door Augustijner koorhe ren van de Windesheimer congre gatie. Om het klooster van vol doende inkomsten te voorzien, schonk Johan van Broeckhuysen aan het klooster te Oostrum voor „eeuwig en erfelijk", de „Mac- kense Hof" te Vierlingsbeek, de hoeve „ter Maessen" te Kevelaer; naast twee rentebrieven viel aan het klooster ook een geldsom van 400 Rijnlandse guldens ten deel en ook een deel van de tienden te Venray zouden aan het klooster ten goede komen, o.a. een jaar lijkse hoeveelheid rogge van 200 malder (één malder was ongeveer 12 kg rogge). Deze inkomsten wer den in een later stadium een twist punt tussen de kloosters bij Oostrum en het Zandt bij Strae len. Johan van Broeckhuysen had binnen het Overkwartier van Gel- re veel bezittingen, stond bij de hertog van Gelre in hoog aanzien en bekleedde belangrijke functies binnen het hertogelijk bestuur van «•urm ,1 1»,"'IBTifV-ï1'V. ■•\fikrP'. 1 vin,' Ifitk',,, A \ji i i V' Deel van klooster '{•Zandt bij Straelen in 1875, met duiventoren, kloostermuur en kloostertuin. het Overkwartier. In 1435 leende hij de hertog van Gelre 6.000 Rijn landse guldens, waardoor deze hem bepaalde hertogelijke in komsten uit Venray en het land van Kessel Noord Limburg ten westen van de Maas) verpandde. In een brief van hertog Arnold van Gelre in 1443 aan Johan van Broeckhuysen werd o.a. gesteld „dat de kloosters niet alleen we reldlijke goederen bezaten, maar ook de mensen en kinderen aan zich verplichtten (tienden!) tot schade van het hertogdom. Dit was in strijd met de in 1441 tussen de hertog met de ridderschap en steden van het Overkwartier geslo ten overeenkomst".... Ondanks deze „herinnering" van de zijde van de hertog van Gelre stichtte Johan van Broeckhuysen - wel licht in zijn ijver om de religie te vernieuwen - zeven jaar later het klooster te Oostrum, aldus P. Brimmers in een uitvoerig artikel over het klooster Zandt bij Strae len. In zijn testament van 1459 vermeldde ridder Johan: „Stich ting van een klooster te Oostrum, een klooster van reguliere kanu- nikken van St. Augustinus, dit om al het andere weer goed te maken, wat hij ontwetend of onnaden kend zou hebben misdaan door oorlog, veroordeling of andere ongeoorloofde handelingen".... (wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5