X Pa LI K KIJK UIT MET VUURWERK, VERKNAL JE TOEKOMST NIET! OP* Ysselsteyners vertellen trots over hun eigen dorp KORTINGEN 20 - 50% Sftemujaerauienad? 1|spetters h-J+rWtL ruimt op WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 'n Feest voor uw garderobe bij Modehuis Thomassen met kortingen tot 50% 14-Jarige jongen bij brand omgekomen Ysselsteyn, een uit het niets gegroeid dorp in de Peel Misselijke streek: gooien met vuurwerk I HYPOTHEKEN VAN DE KAMP AFRIKA NU Winkelsluiting j venray vanaf zaterdag 2 januari uan öen (taranttcr ugtgeaprocben bg ö'ugtgang uan Ijet dlaer onaea Heeren OENSDAG 30 DECEMBER 1987 Nr. 53 HONDERDENACHTSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN jlTGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY 5ROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 31 ct. per mm - ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 13.00 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 18.00 1000 m* mode schoenen voor dames heren In de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks 1.00 uur, ontdek ten buurtbewoners brand in de keuken van de woning Geysterseweg 7 te Oostrum. Omdat de buurtbewoners wisten, dat op de bovenverdieping de 34 jarige bewoonster met haar zoontje sliep, deden ze alle mogelijke pogingen moeder en kind wakker te krijgen. Toen dat niet lukte hebben buurtbewoners heldhaftige pogingen gedaan om hen te redden, maar door de enorme rookontwikkeling lukte dat niet. Brandweerlieden hebben even later zowel moeder als zoontje; die beiden bewusteloos waren, uit de slaapkamer kunnen halen. Zij werden naar het 2iékenhuis overgebracht. De aldaar verleende hulp mocht voor de 4 jarige Joffre van Druenen niet meer baten. Ongeveer 1 uur na aankomst in het ziekenhuis is het knaapje overleden. De toestand van de moeder was dusdanig, dat ze op de intensieve care moest worden behandeld. Voor haar leven werd de eerste dagen gevreesd. De brand, waarvan de oorzaak door deskundigen van de recherche en van de brandweer nog niet kon worden vastgesteld, is ontstaan in de keuken. De enorme rookontwikkeling is naar de boven de keuken gelegen slaapkamer getrokken waar de beide slachtoffers bedwelmd zijn geraakt. De brandhaard is, mede door de snelle ontdekking en door de in recordtijd aanwezige brandweer lieden, beperkt gebleven tot de .keuken; hoewel de andere vertrekken in de woning veel rook en waterschade hebben opgelopen. De schade be draagt meerdere tienduizenden guldens. De verslagenheid bij de buurtbe woners is groot, vooral omdat zij feitelijk alles hebben gedaan om de slachtoffers te redden, maar door de enorme rookontwikkeling is hen dat niet gelukt. "In ruim zestig jaar tijd groeide in de peel, tussen Venray en Deurne een dorp uit het niets. Boeren waagden zich in het onherbergzame moeras- en heidegebied en probeerden de weer barstige grond in cultuur te brengen. Het was bittere armoede. Maar hun hard werk droeg vrucht. Waar ze de ploeg in de hei zetten, vindt zich thans het vriendelijk dorp Ysselsteyn met nog steeds een krachtige agrarische inslag en mensen, die veel onder nemingsgeest van hun pionierende [grootjvaders hebben geërfd" Aldus schreef Alfred van Dijk, nadat hij voor het januarinummer van "19NU" in Ysselsteyn "de boer" op was geweest. Over het Ysselsteyn van nu sprak hij met Harry Philipsen, voorzitter van de dorpsraad, voorzitter van de CDA-afdeling Venray en lid van YSSELSTEYN HEEFT Je moet "19NU", de uitgave van de Stichting Public Relation Land- en Tuinbouw, januari 1988 hebben gelezen, om te weten dat Ysselsteyn "een uit het niets^gegroeid dorp in de Peel" is. Maar ook om voorgescho teld te krijgen, dat Ysselsteyn 175.000 vleesvarkens, 13.000 fokzeugen, 810.000 legkippen, 200.000 braad- kuikens, 50.000 parelhoenders, 100.000 kalkoenen, 3.500 melkkoeien, 1500 schapen, 2000 parochianen en één pastoor heeft. Dat laatste wisten we al lang, maar die andere gegevens putte de verslaggever van "19NU" uit de agenda van "Ome Piet" Peeters, die hij tijdens zijn Peelverkenningen hanteert. De verslaggever van "19NU", Alfred van Dijk, heeft een uitstekend verhaal over Ysselsteyn op papier gezet, hij praatte met Jan Houben, Riet, Frans en Peter Franken en natuurlijk Harry Philipsen. Zonder af te doen aan de interessante sfeertekening, die de anderen hun dorp gaven, willen we in bijgaand artikel weergeven wat Jan Houben en Harry Philipsen aan de verslaggever van "19NU" hebben verteld. Want beiden ventileerden een aantal inte ressante punten. Donderdagavond omstreeks half tien hebben enkele inzittenden van een zwarte bestelbus, toen ze een aantal fietsende meisjes voorbijreden, met vuurwerk naar hen gegooid. Dat gebeurde in de buurt van de Beethovenstraat. Twee 15 jarige meisjes schrokken daarvan zodanig, dat de sturen van hun fietsen met elkaar in aanraking kwamen, zij het evenwicht verloren en ten val kwamen Voor één van de meisjes was de val fataal want ze liep een gebroken knieschijf op en moest daarvoor in het ziekenhuis worden behandeld. Wat de politie ook deed om die "HELDEN" te achterhalen; het is hun niet gelukt. Men hoopt nu op de medewerking van het publiek. Wie kent de bestuurder van de bestelbus of zijn helpers? Of zijn de "helden" zo sportief, dat ze zich bij de politie kenbaar maken? Ook kwam er een melding binnen van rookontwikkeling in een gang van de flat in de Mozartstraat. Eerst werd aan brand gedacht, maar bij het Provinciale Staten, over de huidige problematiek. Verzuring Met waardering vertelde de heer Philipsen, dat de Ysselsteyners open staan voor het toepassen van nieuwe technieken en ontwikkelingen in de veehouderij, maar moffelde daarbij de schaduwzijde van de intensivering van de veehouderij niet weg. Openhartig stelde hij, dat de verzuring van de bossen voor een deel zijn oorsprong vindt in de amoniak- dampen uit de mest van vele duizenden dieren. Volgens hem is er echter al een punt van stilstand in de uitstoot gekomen door de maatre gelen, die de boeren hebben getroffen. Stankcirkels Door de intensieve veehouderij komt, volgens Harry Philipsen, de dorpsuitbreiding in gevaar. Op de kaart wordt - in het kader van de hinderwet - rondom elk veehouderij bedrijf een z.g. "stankcirkel" getrok ken. Het effect is, dat er vrijwel geen stukje van het uitbreidingsplan van Ysselsteyn is of er loopt wel 'n cirkel overheen. Vandaar, dat de heer Philipsen zich zorgen maakt over de mogelijkheden van de toekomst. Minder Agrarisch De heer Philipsen maakt zich ook zorgen over de groei van Ysselsteyn, wanneer hij constateert, dat het dorp langzamerhand ook minder agrarisch wordt. Van de derde generatie hebben er velen werk buiten Ysselsteyn. De jeugd, die nu verder leert, zal volgens hem ook buiten het dorp terecht komen, omdat ze nu eenmaal gaan wonen waar hun werk is. In dit verband vraagt hij zich af of alles wat in Ysselsteyn tot stand is gekomen, nog wel in stand kan blijven. Als bestuurslid van de Landelijke Vereni ging Kleine Kernen stelt hij, dat er niet hard genoeg aan de bel kan worden getrokken om de dorpen leefbaar te houden. Houbensteyn Houbensteyn BV wordt in het artikel in "19NU" beschreven als een onderneming met een tiental ge- ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 In de „Bonte Koe" - in de Hoenderstraat - wil men de aktie "Afrika Nu" muzikaal en financieel ondersteunen. Daartoe musiceren op zondag 3 januari ex-leden van de Groep Iks en de bekende Venrayse allround-band Burlesk. De aanvang is 16.00 uur en de entree is gratis. Uw financiële bijdrage kan echter voor het goede doel in een aparte bus worden gedeponeerd. Het winkelende publiek moet er - morgen donderdag, oudejaarsdag - rekening mee houden dat de winkels in Venray om 16.00 uur gesloten worden. Op zaterdag 2 januari zijn de winkels weer normaal open tot 17.00. bouwen, waarin de schakels zijn ondergebracht van een produktieke- ten voor vleesvarkens. Aan het begin staat een eigen KI-station en aan het einde is een eigen slachterij in aanbouw. Daartussen liggen eigen fok- en vermeerderingsbedrijven. Houbensteyn heeft een eigen vee voederfabriek en eigen vervoer van dat voer, en van de drijfmest, die via de mestbank wordt verwerkt. Over zijn bedoelingen zegt de heer Jan Houben, dat varkensvlees een merk artikel moet worden, dat de consu ment via de supermarkt kan betrek ken. Houben wordt producent van vóór de wieg tot en met de verpakking in cellofaan. Met ingang van 1 januari 1988 wordt de naam "Houbensteyn Agro bv" genoemd. De opzet van deze onderneming wordt enig in Nederland genoemd. ingestelde onderzoek bleek dat er vuurwerk was afgestoken. Mede naar aanleiding van beide voorvalllen, wijst een woordvoerder van de politie er nog eens op, dat het in VENRAY verboden is vuurwerk af te steken anders dan in de Nieuwjaarsnacht van 22.00 tot 2.00 uur. Alle politiepatrouilles hebben de opdracht gekregen extra aandacht te schenken aan het afsteken van vuurwerk buiten de toegestane tijd. Naast inbeslagname van het vuurwerk zal tegen ieder die daarbij betrokken is proces verbaal worden opgemaakt. Men zij dus gewaarschuwd. Laat het bij die 4 uur vuurwerk blijven! (Het .ïlaer luaerin IScnraag gtietepterti uierö boor gronte beBugnigljingen) Naulix is het Jaer verdwenen, Of het Niewe dient Zich aen. Agh, wat Baet het nu te weenen Strax zal het wel Beeter gaen. Twaelf lange Maenden waghten Met hun Vreughd en wellight Leedt D'Uytcomst van Wat Wy verwaghten Is togh Yts, dat Nymandt weet. Blickt Men Terugh thans op 't Oude, Om te zien hoe 't is gheweest, Is er Weynigh om t'onthouden Vergeeten kunnen Wy Best 't Meest. Hoe gesapigh rolde't Leeven In ons mooje Venraay heen; Werd er wel Soveel bedreeven Tot het Nuth van 't Alghemeen? Schoolstraat, Lees-sael syn ghecoomen, Gheboud werd staedigh in Den Bleeck. Maer, wat op den Gulden Leew moest coomen Werd eilaes een Berden-Streeck. De Kermis moest voor Plannen Wycken De Gulden Leew moest volgheboud. Gaet Men nu ter Plecke kycken, Ister Nix wat Men Aenschout. In het Raedthuys hoort Men Klaghen Velen syn daer Ontevreê. Of syn op de Vlught geslaeghen En naemen somaer Hun Congé. Willem Beever moet probeeren, - Met of sonder Pompentang - Of er Yts valt te soldeeren Aen het Ambtenaerbelangh. Op de Dorpen syn de Raeden Eyndlick oock ten Eynde Raedt. Vraeghen daer, nae Schand'en Schaede Hoelang 't soo nogh Verder gaet. Wil Men naer Hun Inbrengh luyst'ren? Heeft een Dorpsraed wercklic Sin? Hier en Daer hoort Men al Fluyst'ren: Soo hebben w'er gheen Sin meer in... 't Grondtbedryf is naer de Cnoppen, Door de Aencoop van veel Grondt. Levert Venraay Duysend Stroppen Deze Saeck is niet Ghesondt. 't Rioolreght zoude Uytcomst bieden Maer de Raedt zei cortlinghs ,,Nee" Vooralsnogh moet 't Geldt maer coomen Uyt Verhooging van d'O.G.B. Schout Defesche moest't hard verduurenj Door Crytieck op Syn Beleydt. Men verweet Hem Sleght bestuuren, Dat Reght naer den Afgrondt leydt. Paepschen, 'Rooden, Democraeten Hoorden drae uyt des Schouts Mondt, Dat Wat Hy had naegelaeten By B. en W. Syn Oorsprongh vond. Venraays Boschen staen te cwynen Door den Sterck versuurden Grondt 't Is de Schuldt van al die Swynen Met Hun vuylen, viezen Strondt. Ysselsteyn wil nu gaen bouwen Aen een eghte Strondtfabryck 't Is daer trecken aen de Touwen Om de Gonst van Jan Publyck. Alles Wat Men graegh sou wenschen, Schuyft Men in den Tydt vooruyt. Voor 't Heyl van Venraaysch Menschen Geeft de Raedt gheen Rooden Duyt. Dat heeft Duymelot ervaeren Danck sy 't Nee van 't C.D.A. Strax sit Spio op de Blaeren Als oock 't Swembadt kryght geen Ja 't Odaparck light te waghten Op een Goedt en Deeglic Plan. Want heel Venraay sit te smaghten Of Men daer Ooyt wand'len can. Serviceclubs willen betaelen, Een Beheerder staet al claer; Maer of 't Ooyt sover sal coomen? Menschenlief, was 't maer waer! 't Weegennet baert groote Sorghen, Voor een Opcnapbeurt gheen Geldt. Alles stelt Men uyt tot Morghen De Kassier is uytgeteld... Maer voor Venraays Groote Kerck Stroomt het Geldt gestaedig aen. Hier syn Burgers aen het Werck, Hier comt gheen Ghemeente aen... Droefheydt, Commer en Ellende Is Wat 't Oude Jaer Ons Broght. Suynigheidt is Wat Men kende, Posytiefs werd Nix ghewroght. Maer ondanckx Alles en Wat oock de Toekomst baer, Wenscht U Uwen Courantier een Ryck gheseeghent Jaer. G.S. van den Vondel

Peel en Maas | 1987 | | pagina 1