Antwoorden op vragen Hit ÖDostruntH uerleöcn.... Uitslaande brand in de Schoolstraat Plannen tot oprichting van een seniorenorkest PEEL EN MAAS De werkloosheid in Venray en de regio lina PEEL EN MAASDonderdag 26 november - Pagina 5 Vorige week hebben wij uit de com missievergadering van openbare wer ken c.a. en uit de commissie ruimte lijke ordening een aantal antwoorden gepubliceerd, zoals die respectievelijk door de wethouders Claessens en Wil- lems gegeven werden op de door de raadsleden gestelde vragen bij de be grotingsbeschouwingen. Deze week hebben we een keuze ge maakt uil de antwoorden die werden verstrekt door de burgemeester, als voorzitter van de commissie openbare orde en veiligheid, en de commissie economische zaken. Verder ook ant woorden van de wethouders Van Oers (onderwijs, cultuur, sport en recrea tie) en mevr. Hoppenreijs-de Loo (sociale voorzieningen en maatschap pelijk werk). Een beperkt aantal antwoorden wordt straks opgenomen in de „Me morie van antwoord", terwijl de res- terende vragen van de verschillende raadsfrakties straks bij de behande ling van de begroting mondeling zul len worden beantwoord. De toekomstplannen voor de St. f Anna-school [Whistlerstraat], die na j> de integratie van „De Kemp" P [Kruitweg] leeg komt te staan, houdt E verband met de verbouwing van „De Kemp". Voor het nu toegestane be- I drag zijn slechts minimale integratie- I aanpassingen mogelijk. Het school- I bestuur acht echter een verandering jt van de indeling van het gebouw en verbetering van de onderlinge bereik- i baarheid van de lokalen onderwijs- I kundig noodzakelijk. Pas als de Kroon i in beroep heeft beslist, kan integratie gerealiseerd worden en komt de I kleuterschool St. Anna vrij. Over de I bestemming daarna kan nog niet be- slist worden. Er zijn nog geen konkrete plannen over de toekomst van de kleuterschool Ysselsteyn. Wel wordt op dit moment bekeken door de Woningbouwvereni ging of het gebouw kan worden ver bouwd tot bejaardenwoningen. Dit spoort met de ideeën van de dorps raad. Ten behoeve van de vestiging van een M.T.S. in Venray, wordt jaarlijks een herhalingsaanvrage voor plaatsing op het scholenplan voor een zelfstan dige M.T.S. in Venray gedaan. Tot op heden is die aanvrage ieder jaar afge wezen. Een alternatief verzoek om hier een M.T.S.-dependance van Ven- lo te vestigen is aangehouden tot augustus 1990. Er is nog geen herbestemming ge vonden voor de door verhuizing van de jeugdbibliotheek leeggekomen ruimte in het cultureel centrum. Er bestaan nog geen konkrete aanvragen voor gebruik van deze ruimte. Het is een illusie, dat verenigingen de schouwburg beter of kostendek kend kunnen exploiteren. Cultuus is geen luxe, het is een noodzakelijke voorziening voor de burgers. Deze voorziening kost geld, maar in vergelijking met andere De heren Frans Verhofstad en Jan Verstegen, die beiden op muzikaal ter rein hun sporen dubbel en dwars hebben verdiend, zijn van plan in de gemeente Venray een z.g. „Senioren orkest" op te richten. Zij denken hier bij niet aan het vormen van een nieuwe Joekskapel (daarvan heeft de gemeente er volgens de initiatief nemers genoeg), maar aan een groepje ouderen, die graag nog eens met elkaar een verantwoord stukje muziek willen spelen. Beiden zijn er van overtuigd, dat binnen de gemeente Venray nog tal van ouderen in de leeftijd van „50 tot 100 jaar"zijn, die in hun „jonge" jaren b.v. in een harmonie of fanfare hun partijtje hebben meege- blazen, maar wegens gebrek aan embouchure („ammazuur" zegt men in Venray) hun instrument hebben neergelegd en met een zilveren of gouden speldje op hun revers zich bezighouden met inzamelen van oud papier, óf op een andere manier ver dienstelijk willen zijn voor hun vereniging. Met deze oud-muzikanten, die een goed muziekbeeld kunnen lezen, willen Frans Verhofstad en Jan Verstegen niet moeilijke, maar wel gave muziek gaan spelen. Of men over veel of weinig „ojem" beschikt, vinden beide initiatiefnemers niet be langrijk. Wat zij wel belangrijk vin den is, dat de senioren nog graag sociaal muzikaal bezig willen zijn, ge zellig willen repeteren onder het genot van een pilsje en daarna hun muzikale prestaties aan anderen willen laten horen. Senioren, die van blad kunnen spelen, nog over een instrument (kun nen) beschikken en er iets voor voelen in een seniorenclub mee teblazen of iets van dien aard, kunnen zich aan melden bij heren Frans Verhofstad, Lupine 23 en Jan Verstegen, Stations weg 103 in Venray. Ook oud-muzi kanten uit de kerkdorpen zijn van harte welkom. 'n leesbare krant schouwburgen valt de Venrayse schouwburg op door het lage exploi tatietekort. Er bestaan geen direkte relatie tus sen het aantal voorstellingen en de stijging van het tekort per bezoeker. Het tekort wordt bepaald door het verschil tussen de uitkoopsommen en de bezoekersinkomsten. Indirekt is er wel een relatie. Zo zal het tekort bij experimenteel toneel groter zijn dan bij een publiekstrekker in het pro gramma. Een aantal boeren heeft inmiddels vrijstelling gekregen ingevolge de kampeerwet om „parkeren bij de boer" mogelijk te maken. In totaal zullen in de gemeente Venray onge veer 10 lokaties ontstaan. Het kamperen bij de boer valt overigens buiten de direkte controlesfeer van de gemeente. Klachten zijn de gemeente niet bekend. Exploitatie van het zwembad door derden wordt op dit moment niet overwogen. Een onderzoek naar de exploitatiemogelijkheden van het zwembad is een onderdeel van de be leidsstudie ten behoeve van de uitbrei ding. Ook de overdracht aan derden wordt daarbij meegenomen. De vraag naar accommodatie van SPIO zal in de Memorie van Ant woord behandeld worden. Met betrekking tot de behoefte aan ruimte voor sociaal-cultureel werk, staan momenteel aan de aanbodzijde de Brak en op (lange) termijn de St. Anna- en Claraschool. De Turkse gemeenschap wil de voormalige kleuterschool Jerusalem aan de Eindstraat aankopen voor ge bedsruimte en ontmoetingscentrum. Voor de Marokkkaanse gemeen schap wordt gedacht aan het gebouw van De Brak of de St. Anna-kleuter- school aan de Whistlerstraat. Duide lijkheid is er nog niet. Als de Claraschool geheel leeg komt, kan deze ruimte worden ge bruikt voor peuterspeelzaal Centrum. Het huidige gebouw aan de Pr. Bern- hardstraat wordt dan gesloopt in ver band met de slechte staat waarin het verkeert. Er zijn harde onderhandelingen ge voerd met het ministerie van WVC over de opvang van asielzoekers in Venray en de regio. Zowel over het aantal als over de financiële tegemoet komingen. Het ministerie is nu bereid voor het eerste jaar de financiering van 90 opvangplaatsen in de regio te garanderen. De Woningbouwvereni ging is bereid de nodige woningen be schikbaar te stellen. Vooral in die wijken en buurten waar de asielzoe kers daadwerkelijk geplaatst zullen worden, zal van gemeentewege veel aandacht aan de voorlichting geschon ken worden. Mensen met een uitkering, bij wijze van introdukte, twee weken met behoud van uitkering te laten werken, zonder dat de werkgever daarvoor AUTO VAN DE WEG NA AANRIJDING Vrijdagavond reed een 37-jarige Venrayer met zijn auto op de Paters- laan om linksaf de Kruisstraat in te rijden. Hij gaf daarbij geen vrije doorgang aan een tegemoetkomende bromfiet ser. Bij de botsing werd de bromfiets totaal vernield, maar de bestuurder liep gelukkig geen noemenswaardig letsel op. Bij het politie-onderzoek bleek dat de ruitenwissers van de auto niet werkten, terwijl het op dat moment regende, zodat de bestuurder zeer slecht zicht moet hebben gehad. Tévens bleek dat de auto niet verze kerd was en niet APK-gekeurd. Daar door zal het voor de bromfietser moeilijker zijn, om de schade vergoed te krijgen. De auto werd voor tech nisch onderzoek inbeslaggenomen. De bestuurder van de auto zal nog moeten afwachten of hij zijn auto te rug krijgt. Hij kan in ieder geval rekenen dat procesverbaal zal worden opgemaakt terzake diverse overtredin gen. DRANKMISBRUIK Een 51-jarige autobestuurder, moest, nadat de politie hem aanhield vanwege zijn rijgedrag, de bekende alcohol-proeven ondergaan. Voor het drankgebruik kreeg hij een rijverbod en de aanzegging dat procesverbaal zal worden opgemaakt. Een 24-jarige Venrayse autobe stuurder werd voor dezelfde feiten aangehouden. Hij deed wel aan de blaasproeven mee, maar weigerde de bloedproef te ondergaan. Daarvoor kreeg hij een extra procesverbaal aangezegd. Een andere Venrayse autobe stuurder behoefde alleen maar te bla zen. Daarbij bleek namelijk dat de fatale grens niet overschreden was. Hij kon met een rijverbod huiswaarts keren. INBRAKEN Uit een bouwkeet van een aannemersbedrijf op de bouwplaats op „De Bleek" is ingebroken. Ont vreemd werd een radio van een werk nemer uit Oostrum. Uit een berging op dezelfde bouwplaats bleek een hoeveelheid ge reedschappen en sanitair ontvreemd te zijn ter waarde van 3500, In een aan de Churchillstraat geparkeerde service-wagen was ook ingebroken. Hier werd gereedschap ter waarde van 1500,ontvreemd. loon betaalt, is niet mogelijk. Onder meer niet omdat onbeloonde arbeid leidt tot verdringing van arbeidsplaat sen. Door het bestuur van De Laterije is aan het provinciaal bestuur gevraagd om een tweede gezinsvervangend te huis in Venray op „de planlijst" te plaatsen. Gedeputeerde Staten hebben bericht dat aan dit verzoek tegemoet wordt gekomen. De Laterij moet nu de planvoorbereiding voor de realise ring van zo'n tweede gezinsvervangd tehuis ter hand nemen. In het kader van het minimabeleid zijn er twee gemeentelijke belastingen waarvoor kwijtschelding mogelijk is, n.l. de onroerend-goedbelasting en de afvalstoffenheffing. De beslissings bevoegdheid over de o,g.b. ligt bij de inspekteur der directe belastingen. Die gaf kwijtschelding van betaling in 1984 voor 64 gevallen; in 1985 voor 212 gevallen en in 1986 voor 159 ge vallen. Niet bekend is hoeveel aanvra gen er zijn afgewezen. Ten aanzien van kwijtschelding van de afvalstoffenheffing waren de aan tallen in 1984 441, in 1985 280, in 1986 269 en in de eerste 9 maanden van dit jaar 248. Hèt aantal afwijzingen be droeg in die jaren 36, 363, 218 en 201 voor de eerste 9 maanden van dit jaar. Volgens de gemeentewet mag onze gemeente een aantal belastingen heffen, o.m. de onroerendgoed-belas- ting, baatbelasting, hondenbelasting, toeristenbelasting, leges etc. Echter geen „weeldebelasting", ook geen hand- en spandiensten en evenmin een paardenbelasting De onroerendgoed-belasting is een algemene belasting van de gemeente en heeft in feite niets meer te maken met de vroegere straatbelasting en rioolbelasting. Uit de o.g.b. behoefde ook niets en is ook niets gereserveerd voor onderhoud van de riolering. Daarvoor zou een rioolRECHT inge voerd kunnen worden, te betalen door hen die op een riolering zijn aange sloten. De bijdragen uit het fonds stads- en dorpsvernieuwing zijn tweeërlei. Ten eerste: een voor een bepaald knelpunt beschikbaar bedrag; ten tweede een bedrag voor de stelselmatige inspan ning voor het behoud, herstel, verbe tering, herindeling of sanering van be bouwde gedeelten van het gemeen telijk grondgebied. Voor een speciaal knelpunt kreeg de gemeente dit jaar niets; als structurele doeluitkering echter ƒ432.480,—. Daarvan wordt b.v. 100.000, besteed aan het voorterrein van de nieuwe bibliotheek en 90.000,als verhuiskostenregeling bewoners Wit Desselke. De gemeente heeft, middels de door haar verstrekte gemeentegaranties, flinke verliezen geleden op de verkoop van appartementen aan de Paters- straat, Henseniusstraat en Gouden Leeuw. Men gaat er nu van uit, dat de moeilijkste gevallen zijn afgewerkt. Over het al dan niet opheffen van de stemburo's Smakt en Vredepeel heeft het college nog geen standpunt ingenomen. Er is een plan in voorbereiding om méér politiemensen in te zetten in nacht- en weekenddiensten. Dat kost wel extra geld. De vraag is of de raad bereid is dat geld beschikbaar te stel len. Overigens moet het accent liggen op uitvoeren straatwerk van de poli tie. Maandagmorgen, even na half acht, werd een uitslaande brand gemeld in het winkelpand van „Ma's Service" in de Schoolstraat. Venrays brandweer rukte direkt met groot materieel uit, waardoor zij kon voor komen dat de brand oversloeg naar de naast gelegen woningen en café. Deze panden hebben dan ook vrijwel geen schade opgelopen. Dat was wel het geval bij de tegenovergelegen textiel zaken Ebberink en AllemansShop, waar etalageruiten door de grote hitte sprongen en de verf afbladderde. Aan het redden van het winkelpand en de daar achter gelegen oude smede rij en berging viel niet meer te denken. Daarvoor was de vuurzee te fel. Na ongeveer een uur had men de brand geheel onder controle maar was men nog geruime tijd bezig met het nablussen van de gloeiende balken en plafonds. Uit veiligheidsoverwegingen werden de daken van de winkel/wo ning en smederij nog diezelfde dag ge sloopt. De brandweer moest 's avonds tussen acht en negen uur echter toch weer opnieuw in aktie komen, omdat een attente voorbijganger de politie waarschuwde dat er in de balklaag van de winkel nog vuur aanwezig was. De technische recherche heeft maandag ook geprobeerd de brand haard te ontdekken, omdat niet duidelijk is hoe deze brand is kunnen ontstaan. Dinsdag werd begonnen met het slopen van de voormalige smederij, terwijl daarna de winkel annex woonhuis worden gesloopt. Dat moet uiteraard met enige omzichtigheid ge beuren vanwege het naast gelegen „Stulpke". Het pand is eigendom van Berden Meubelen Blerick, die er als hoeksteen van De Bleek een grote meubelzaak wilde bouwen. Dat was echter niet mogelijk, o.m. omdat men niet voldoende grond kon verwerven. Het pand was nu verhuurd aan „Ma's Service", een winkel in onderdelen voor huishoudelijke electro appara ten. Vele Venrayers zullen zich herinne ren, dat in dit pand, vroeger eigendom van de familie Zeegers, een ijzerzaak gevestigd was, welke gedreven werd door Anna Zeegers. Haar broer Sjang runde een landelijke smederij en genoot grote bekendheid bij boer en burgers. Hij werd eind zeventiger jaren op laffe wijze vermoord. Het verkeer ondervond veel hinder van deze brand en de daarna noodza kelijke sloperij. Men kon niet voor een omleiding zorgen, terwijl boven dien te laat waarschuwingsborden ge plaatst werden. Vooral maandag raakten daardoor vele auto's in de knoop: zij reden zich vast ter hoogte van het schoutenstraatje. Gelukkig VERLINDEN JUWELIER Grote Markt 7, Venray, Tel. 04780-86817 SIERADEN MET DIAMANT Moderne 14 krt. gouden hangers met diamant f 94.- 99,- 109,- samen-302;- 225,- ging dat zonder ongelukken gepaard. De brand trok vele belangstellenden o.m. van de wekelijkse marktbe^n/». kers. WONING UITGEBRAND IN OIRLO In de voornacht van dinsdag om streeks kwart over twaalf, bemerkte de 26-jarige v. d. Mortel, dat brand was uitgebroken in zijn aan de Ericaweg te Oirlo gelegen woning. Hij werd wakker door rookontwikkeling op zijn slaapkamer en zag dat de keuken reeds in brand stond; zijn vrouw wist zich zelf te redden. Van de Mortel spoedde zich naar boven, om zijn twee kinderen uit bed te halen. De ouderslaapkamer was namelijk bene- In de maand oktober ging de werk loosheid onder mannen in Nederland nog net niet met 1700 achteruit. Dus voor bijna 1700 mannen weer werk gelegenheid. Onze provincie Limburg pikte daar een stevig graantje van mee, want hier daalde het aantal werkloze mannen met 252. Ook op het arbeidsbureau Venray profiteerde men danig van de ruimere werkgele genheid. Maar liefst 110 mannen „kwamen weer aan de bak". Jammer was echter dat op het arbeidsburo Gennep 31 werkzoekenden moesten worden bijgeschreven. Zodat uitein delijk in Venray en de regio het aantal mannelijke werklozen daalde met 69. Gennep stond niet alleen met een toegenomen werkloosheidscijfer. Ook Venlo, Helden, Roermond, Kerkrade en Valkenburg moesten meer werk zoekenden inschrijven. De daling die in Venray en nog enkele andere plaatsen in onze provin cie werd genoteerd, betrof voorname lijk schoolverlaters. Het totale aantal werkzoekende schoolverlaters in onz& provincie was per 31 oktober dan ook den. Aan redden viel niet meer te denken; alleen aan eigen lijfbehoud. De woning, een oude, maar in goede staat verkerende boerderij, werd al spoedig een laaiende vuurzee. De in recordtijd aanwezige brandweer kon de woning niet meer redden en deze brandde dan ook geheel uit. De buurt heeft het gezin voor de nacht opgevangen. In de loop van dinsdag werden er voorzieningen getroffen voor de nabije toekomst. De brandweer kon voorkomen dat het vuur oversloeg op de in de nabijheid gelegen gebouwen. Omtrent de schade kon niets definitiefs worden medegedeeld, maar die beloopt zeker enkele honderd duizenden guldens. Van de inboedel kon vrijwel niets worden gered. Naar de oorzaak van de brand stelt de technische recherche een onderzoek het laagst van de laatste 5 jaar. Hoewel het aantal werkloze man nen in onze provincie procentueel even groot is als het landelijke percen tage (12,3%), mag Venray en de regio zich „verheugen" in een van de laagste percentages, n.l. 8%. De belangrijkste beroepen waarin de werkzoekenden weer aan de slag konden, waren metaalbewerkers, ho reca, kantoorpersoneel en handelsper- soneel. Het aandeel van de jeugdwerkloos heid (tot en met 22 jaar) in de totale werkloosheidis thans provinciaal 18.7%. Dat zou voor Venray met 1269 werkzoekende mannen, betekenen dat daarvan 237 jonger dan 23 jaar zijn. De werkloosheid bij de vrouwen heeft zich in oktober wel heel vreemd ontwikkeld. In die maand daalde hun aantal in Limburg met slechts 14 Maar het arbeidsburo Venray kon maar liefst 64 dames van de lijst af voeren omdat zij werk hadden gevon den. Ook op nog 5 andere arbeids- buro's werden méér vrouwen uitge schreven dan ingeschreven. De grootste stijging van werkloze vrouwen had plaats in Valkenburg. Overigens is vrijwel overal in Limburg het aantal werkloze vrouwen hoger dan een jaar geleden: circa 325 in totaal méér. Venray maakt daarop een gunstige uitzondering. Hier daalde in een jaar tijd het aantal werkzoekende dames met 79. RIDDER JOHAN VAN BROECKHUYSEN HET TESTAMENT „In het jaar 1450 in de morgen van 15 mei, besluit ik, Johan van Broeckhuysen, soldaat van het bisdom Luik, door mijn afkomst heer van Loë en Geysteren, genie tende een goede gezondheid en be gaafd met een helder verstand, daar ik voornemens ben in dit ju beljaar (H. Jaar) een tocht naar Rome en het Heilige Land te ma ken tot uitboeting mijner zonden en hoewel nog in volle kracht en bewustzijn, zowel naar lichaam als naar geest, toch overmand door een zeker voorgevoel, mijn laatste wilsbeschikking te maken, met de uitdrukkelijke stoestem- ming van mijn vrouw Anna van der Straeten, opdat, mocht God mij tot zich roepen gedurende de tocht, alles wat mijne bezittingen betreft, geregeld zij en er geen twist en tweedracht ontstaat tus sen de erfgenamen van dit testa ment, hetwelk ik naar best vermo gen heb opgemaakt onder aanroe ping van God's alwijze voorlich ting en mede opdat mijn ziel, bij haar scheiden van het lichaam, moge opgenomen worden in het hemelse vaderland...." JAARDIENSTEN Het testament bevatte een groot aantal aanwijzingen en beschik kingen en ook de namen van de uitvoerders van het testament, die de vrijwillige verplichting op zich namen tot handhaving van het testament... waarvoor zij kregen toegezegd een staaf zilver ter waarde van 50 Rijnlandse gul dens. Aan het klooster te Gaes- donk kende hij enige rechten toe onder voorwaarde, dat de kloosterlingen een jaardienst zou den houden voor hem, zijn vrouw, hun beider ouders en voorzaten. Zo kende hij ook bepaalde rechten toe aan de Augustijnen, de Pre dikheren en de Minderbroeders, die respectievelijk termijn hielden in Oostrum, Wissen en Loë. Zijn vrouw Anna van der Straeten van Wissen zou de volledige beschik king krijgen over het goed Loë; zij zou haar latere levensjaren in een klooster willen doorbrengen, dan kon zij naar eigen goeddunken met haar bezit een klooster of an derzijds onderhouden. BASISKLOOSTER OOSTRUM „Ten eeuwige dage gaf en le geerde Johan van Broeckhuysen, om te stichten en op te richten bij de kapel van O.L. Vrouw met het miraculeuze Mariabeeltenis op zijn goed te Spraeland-Oostrum, in de parochie Venray gelegen in het bisdom Luik, een klooster van de reguliere kanunniken van St. Augustinus, dit om al het andere weer goed te maken, wat hij onwe tend of onnadenkend zou hebben misdaan door oorlog, veroorde ling of andere ongeoorloofde han delingen". Hiertoe schonk Johan van Broeckhuysen eeuwig en erfe lijk de hoefe „de Mackense Hof" te Vierlingsbeek, de hoeve „ter Maesen" te Kevelaer, bepaalde tienden te Oostrum en enige be langrijke geldsommen aan het te stichten klooster. GESPLITSTE HEERLIJKHEID Johan van Broeckhuysen stierf kinderloos en zoals we in het voor afgaande zagen verdeelde hij bij testament zijn vermogen onder de verschillende familietakken en besteedde hij belangrijke in komsten aan de stichting van kloosters, o.a. het klooster Bethle hem te Oostrum. Het Miraculeuze Mariabeeldje ,,De Mackense Hof" te Vierlingsbeek Na zijn dood ontstond er toch twist tussen de erfgenamen; in 1469 werd door de erfgenamen besloten de heerlijkheid Geyste- ren-Spraeland-Oostrum, met de erbij behorende inkomsten, te ver delen. Een helft kwam aan de kin deren van Thijs van Eyll en Agnes van Broeckhuysen, de andere helft aan de kinderen van Adriaan van Broeckhuysen en Margaretha van Arnhem. Beide families woonden op het slot te Geysteren. De dochter van Adriaan van Broeckhuysen en Margaretha van Arnhem huwde met Frederik Schellaert van Oppendorf en zo doende deed het geslacht Schel laert van Oppendorf in Geysteren zijn intrede. In 1592 verkocht Ja cob van Eyll zijn deel van de heer lijkheid aan de bezitter van de an dere helft en daardoor werd de eenheid van de heerlijkheid Geysteren-Spraeland-Oostrum onder de familie Schellaert van Oppendorf hersteld. (wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5