GROEN 3.- mede BIUARTEN .En dus ga ik naar de bibliotheek" NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY onder redaktie van het bureau voorlichting en inspraak HET LICHT OP De inventarisatie van monumentale bomen Wandelen met St. Nicolaas in Merselo VAN DE KAMP Oud Oostrum op de foto! 37,50 dames PEEL EN MAAS Donderdag 26 november - Pagina RAADHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Correspondentieadres: Postbus 600 6800 AM VENRAY Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingszaken is te vens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uitslui tend na telefonische afspraak wor den afgeweken. Spreekuren b. en w. Burgemeester H.J.M. Defesche Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare orde en veiligheid, finan ciën, economische zaken, voorlich ting en inspraak, grondbedrijf, be lastingen, toerisme). Wethouder J.A.A. van Oers Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (onderwijs, volwassenenonderwijs, vrije ekademie, muziekschool, bibli otheek, sportzaken, culturele zaken, museum, jeugd- en jongerenwerk, accommodatiebeleid welzijnssector) Wethouder W.A. Claessens Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare werken, verkeer en ver voer, reiniging, energiebesparing, ei gendommen en grondvorwerving, agrarische zaken, hinderwetszaken, coördinatie milieuzaken). Wethouder H.P.T.M. Wlllems Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, bouw- en woningtoezicht, welstandstoezicht, verkoop bouw terreinen in bestemmingsplannen, personeelszaken en organisatie). Wethouder, mevr. E.M.A.A. Hoppenreijs-de Loo Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (sociale zaken, samenlevingsop bouw, gezondheidszorg, bejaarden zorg, culturele minderheden, eman cipatie, werklozenzorg en coördina tie welzijnsplanning). Spreekuur Raad van Arbeid Maandag van 10.00 tot 11.%) uur in het raadhuis. Openingstijden Gemeentelijk zwembad Maandag 18.30-19.46 (jeugd) Dinsdag 7.00- 8.30 (voor de vroege vogels) 15.30-16.30 (ouderen) 18.30-19.45 (jeugd) 20.00-21.00 (dames) 21.00-22.00 (recreatie zwem men vol wassenen) Woensdag 9.45-10.45 (dames) 14.00-16.30 (jeugd) Donderdag 7.00- 8.30 (voor de vroege vogels) 18.30-19.45 (jeugd) Vrijdag 8.00- 9.00 (vrij zwemmen) 18.30-19.45 (jeugd) 20.00-21.00 (Trimzwemmen) Zaterdag 8.30- 9.45 (gezinszwemmen) 11.00-12.30 (gezinazwemmen) 14.00-15.30 (jeugd) De toegangsprijzen zijn voor da jeugd tot 16 jaar f 2,35; voor 16 jaar en ouder ligt dit op f 3,05 per keer. Tegen gereduceerd tarief worden tien-, dertig- en vijftigbadenkaarten verkocht. Aan de inhoud van deze pagina kunnen geen rechten worden De deuren van de openbare biblio theek zijn de komende weken op slot - tot rond 20 december. Wie echter denkt, dat de bibliotheek daarmee een tijdje in rustig vaarwater is terecht ge komen, komt bedrogen uit. De verhui zing naar het nieuwe gebouw aan de Merseloseweg is in volle gang en er wordt druk aan gewerkt om ,,de bieb" ook in een ander opzicht in een nieuw jasje te steken. Daarover het bestuur aan het woord... VRAAGBAAK Wie nu in de nieuwe bibliotheek binnenstapt, heeft meteen al het ideee van: „Dit wordt iets heel moois". Ie dere vergelijking tussen de oude en nieuwe situatie gaat - gelukkig - hele maal mank. De hernieuwde kennisma king zal het Venrayse leespubliek nè 20 december uitstekend bevallen. Voorzitter Kuijpers van het biblio- theekbestuur ziet daarmee een van de allerbelangrijkste voorwaarden in ver vulling gaan om van de bibliotheek tot een mediatheek te komen: „Misschien heeft de bibliotheek in de ogen van de bewoners nu nog te veel de funktie van een boekenuitleencentrum. En die taak is zeker zeer belangrijk. De stel ling van wethouder van Oers dat de bi bliotheek een soort eerstelijns-voorzie ning is (in „Gemeentepraat" van 5 no vember, red.) onderschrijf ik dan ook voor de volle honderd procent. Maar wij willen er méér van maken. Het moet een vraagbaak voor het publiek worden. Je moet dan als burger het idee kren: „Ik wil iets weten, dus ga ik naar de bibliotheek". AUTOMATISERING Maar om die funktie te krijgen is er méér nodig, dan alleen een nieuw ge bouw. „Ja, dat klopt", aldus Kuij pers, „en daarom zijn wij ook zo blij, dat tegelijk met de verhuizing ook de automatisering kan worden ingevoerd. Die automatisering houdt in, dat bij het uitlenen van boeken niet langer van het wel heel erg ouderwets gewor den kaarten-systeem gebruik zal wor den gemaakt, maar van een computer. Op die manier kan het uitlenen effi ciënter en houdt het personeel veel meer tijd over voor juist die vraag- baak-funktie. Bovendien krijgen we door die automatisering een direkte koppeling met andere bibliotheken en in de toekomst zelfs mogelijk andere gegevensbestanden. Als bestuur heb ben wij nü de mogelijkheid om er iets goeds van te maken. Toen het gemeen tebestuur ons vroeg of het in verband met de bezuinigingen niet mogelijk was om in een later stadium te gaan automatiseren, was mijn eerste reaktie dan ook, dat de verhuizing voor mij dan niet hoefde. Anders blijf je ach terlopen". Vice-voorzitter Wetzels hierover: „Ja, je zou dan als het ware met een auto zonder motor komen te zitten. Doordat we met zo'n verouderd systeem hebben moeten werken in de afgelopen jaren, slaan we nu twintig jaar over en kunnen we, na de inwèrk- periode, een betere service verlenen". OPENINGSTIJDEN Dhr. Wetzels: „Eigenlijk is het een soort cirkel-werking. Als de automati sering qen feit is, kan er efficiënter ge werkt worden, dan kan het personeel meer aan de serviceverlening toeko men, waardoor de bibliotheek als ge heel beter aan zijn taakvervulling toe kan komen". Voorzitter Kuijpers: „Bovendien komt er dan wellicht ook een opening om de openstellingstijden te verruimen. Dat is nü de grootste overgebleven wens. Voorlopig zie ik het daar nog niet van komen - helaas! Misschien dat de inschakeling van vrij willigers tot de mogelijkheden kan be horen. Vooral ook in onze relatie tot de kerkdorpen zijn die openingstijden van groot belang. Een bibliobus, die alle kerkdorpen afgaat, zit er gewoon weg niet meer aan. Voor wat betreft de jongeren uit de kerkdorpen kunnen we dat gemis goed ondervangen via de schoolbibliotheken. Ik durf daarbij gerust van „uniek" werk te spreken dat een van onze medewerkers voor de schoolbibliotheken levert. De volwas senen zullen daarentegen inderdaad zélf naar Venray moeten komen. Wij als bibliotheek zorgen dan dat ze in ie der geval op de marktdag terecht kun nen. Het dagelijks bestuur van de biblio theek met v.l.n.r. vice-voorzitter dhr. Wetzels, voorzitter dhr. Kuijpers, se cretaris mevr. Eibers en penning meester dhr. Oudenhoven. Geheel links de directrice, mevr. v.d. Berg. Wij houden zeker de maandagmor genopenstelling vast. Bovendien willen wij ons bij het promoten van de bibliotheek vooral ook op de kerkdorpen richten en ze groepsgewijs uitnodigen voor georga niseerde bezoeken." MEDIATHEEK Werd er ruim een jaar geleden nog gesproken over een nieuw gebouw voor de mediatheek, vandaag de dag spreekt men weer gewoon over de bi bliotheek. De boeken hebben nu nog geen concurrentie van de nieuwe medi atechnieken als video, beeldplaten of CD's. Voorzitter Kuijpers: „We heb ben 90 dia's, verder niets. We hebben daarom een 5 jaren-plan opgesteld, waarin we toch langzamerhand de nieuwe media de bibliotheek binnen halen. Desondanks zullen we nog vele jaren primair een instelling blijven die de burgers in staat stelt zich via boe ken te informeren, maar je kunt in de ze tijd niet op één been blijven staan. Bij de opening zullen we aan de geno digden dan ook geen bloemen of ande re attenties vragen, want ze doen ons met een CD een veel groter plezier. „Vice-voorzitter Wetzels knikt in stemmend: „De aanschaf van boeken is altijd een sluitpost geweest, maar in de jaren zeventig baarde zich daar nie mand zorgen over, want in die tijd groeiden de bomen nog tot in de he mel. In de bezuinigingstijd die daarop volgde, werd de noodzaak tot kosten bewaking maar al te snel duidelijk. Be zuinigingen op de vaste lasten zijn al tijd heel erg moeilijk, dus zijn de boe ken tot een sluitpost geworden. Niette min willen we via het 5 jaren plan het begrip „mediatheek" zien waar te ma ken". INFORMATIE „Veel mensen komen ook naar de bibliotheek vanuit het oogpunt van ontspanning. En vaak gaat het daarbij niet eens om mensen die daadwerke lijk lid zijn", aldus Kuijpers. „Die ko men veelal op de leeszaal af, gewoon om een krantje of tijdschrift te lezen. Vooral ook in de richting van de lees zaalbezoekers kunnen wij de informa tie-taak uitbreiden. Hoe dat het beste kan in de Venrayse siatuatie is vooral ook een kwestie van geld. Maar bo vendien ook een kwestie van de eerder genoemde openingstijden. Iedere mor gen even bij de bibliotheek binnenlo pen en gezellig wat lezen... dat zou - althans voorlopig - wel ideaal zijn. Aan de oplossing van de problemen en de uitvoering van de plannen zal het komend jaar flink gewerkt worden. Nu zijn we blij met de prachtige nieu we bibliotheek". Bouwvergunning aangevraagd Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan dez navolgende bouwplannen medewerking te verle nen: het bouwen van een tuinhuisje aan de Seilier 8 te Venray, t.n.v. M.G.H. Vollenberg; het uitbreiden van een woning aan de Vicarieweg 32 te Leunen, t.n.v. G.J. Claassens; het bouwen van nertsensheds aan de Moostdijk 3 te Ysselsteyn, t.n.v. D. Hooglugt. De bouwplannen liggen met ingang van 27 november 1987 gedurende veer tien dagen voor een ieder ter inzage bij het bureau ruimtelijke ordening en bouwzaken, kamer 201 van het raad huis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedu rende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders worden ingediend. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche Bouwvergunning aangevraagd (ARTIKEL I8A VAN DE WET R.O.) Burgemester en wethouders zijn voornemens om op grond van artikel 18a van de wet op de Ruimtelijke Or dening vrijstelling te verlenen van het ter plaatse geldende bestemmingsplan ten behoeve van de navolgende bouw plannen: het bouwen van een tuinhuisje aan de Ouverturestraat 8 te Venray, t.n.v. J.L.G. Klaasens; het bouwen van een tuinberging aan de Ouverturestraat 9 te Venray, t.n.v. A.B. Palmen; het bouwen van een tuinhuisje aan de Vullingsstraat 30 te Leunen, t.n.v. M.J. van Vegchel. De bouwplannen liggen met ingang van 27 november 1987 gedurende veer tien dagen voor een ieder ter inzage bij het bureau bouwzaken, kamer 201 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen even tuele bezwaren schriftelijk bij burge meester en wethouders worden inge diend. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche Vragen..? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter In de gemeente Venray staan een be hoorlijk aantal oude bomen. Vaak zijn dit gezichtsbepalende elementen in het dorp of in het landschap. Een aantal van deze bomen mogen we beti telen als „monumentaal". Dit monu mentale hoeft echter niet alleen be trekking te hebben op de omvang of de grootte, maar kan ook gebaseerd zijn op schoonheid, ouderdom, histo rische betekenis, zeldzaamheid, land schappelijke waarde en dergelijke. Over het algemeen is het niet eenvou dig om de specifieke waarde van de opstand aan te geven of te omschrij ven. Om een indruk te krijgen van het aantal „monumentale" bomen is in ventarisatie nodig. In 1982 is de ,,bo- menstichting", een landelijke organi satie, begonnen met de inventarisatie van deze opstanden. In aansluiting hierop wordt ook in de gemeente Ven ray tot opname overgegaan. De verza melde gegevens worden ook opgeno men in het bestand van de bo- menstichting in Utrecht. De komende weken zullen door een tijdelijke medewerker van de gemeen te alle monumentale bomen in de dor pen en wijken van de gemeente Venray opgenomen worden. Bij deze opname wordt zoveel mogelijk gebruik ge maakt van gegevens van eerdere opna men, maar hier en daar zullen aanvul lende gegevens nodig zijn. Noodzake lijke gegevens zijn bijvoorbeeld: soort boom, leeftijd, grootte, standplaats en gezondheid. Ook zijn gegevens nodig van de eigenaren van de bomen (naam en adres), en een aanduiding waarom nou juist dié boom zo waardevol is. Inventarisatie van monumentale bo- LINDE (TILIA VULGARIS) staande bij het gemeenschapshuis „De Linde" aan de Hoofdstraat te Oirlo mén betekent niet dat andere bomen minder waardevol zijn. Niets is minder waar. Je zou in vele gevallen zelfs kun nen stellen dat „minder monumenta le" bomen op zich waardevoller zijn, zeker voor de toekomst! Het gaat er bij de inventarisatie dan ook alleen om, de uitzonderlijke waarde van een bepaalde opstand in vergelijking met zijn direkte omgeving aan te geven. Zo kan een boom, die in het centrum van Venray als „monumentaal" wordt aangeduid, dat predikaat als onder deel van een laanbeplanting in Veulen misschien niet krijgen. Ook het omge keerde is mogelijk. De monumentale waarden van een opstand wordt dus per exemplaar of per groep bekeken. Zoals gezegd, in de komende weken wordt de inventarisatie binnen de be bouwde kom van de verschillende plaatsen ter hand genomen, ter aan vulling van eerder verzamelde gege vens. Het buitengebied is de afgelopen zomer geheel geïnventariseerd door de Stichting I.K.L. Als straks alle gege vens verzameld zijn wordt e.e.a. sa mengevoegd en geeft dan een totaal beeld van de uitzonderlijke exempla ren die Venray rijk is. Van gemeentewege wordt er op ver trouwd dat de eigenaren van een mo numentale opstand hun medewerking bij het verzamelen van de gegevens verlenen. Uiteraard is de gemeente be reid om de eigenaren te adviseren inza ke het onderhoud van (ook minder-) vitale bomen. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 18 november 1987 voor de onderstaan de bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van eén of meer van deze vergunnin gen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen op grond van de Wet A.R.O.B. daartegen bij het colle ge van burgemeester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaar schrift indienen en wel binnen 30 da gen na datum het bouwen van een garage aan de Vicarieweg 50 te Leunen, t.n.v. J.M.A.G. Kunen, Haalakker 14 te Oirlo; het bouwen van een carport aan de Sanshofstraat 12 të Venray, t.n.v. H. Gloudemans; het bouwen van een carport aan de Sanshofstraat 14 te Venray, t.n.v. P.M. Peeters; het renoveren van een tuinbouw- loods aan de Lollebeekweg 55 te Castenray, t.n.v. P.A.W. Jeuken; het bouwen van een carport aan de Veltumse Kleffen 16 te Venray, t.n.v. H.H.T.M. de Klerk; het bouwen van een carport aan de Veltumse Kleffen 18 te Venray, t.n.v. J.G. van Geloven; het bouwen van een hobby ruimte en het slopen van een berging aan Rondeveld 10 te Leunen, t.n.v. P.M. Berden; het wijzigen van de voorgevel van een bedrijfsgebouw aan de Koe pas 10' te Oirlo, t.n.v. Maatschap Loonen; het verbouwen van een berging ketelhuis tot garage berging aan hel St. Ceciliapad 13-23 te Venray, t.n.v. woningbouwvereniging Noord- Limburg, Postbus 210 te Venray; het uitbreiden van een berging en het bouwen van een carport aan de Trynesstraat 4 te Leunen, t.n.v. J.J.A. Pouwels; het bouwen van een uitloop voor varkens en een mestput aan de Lolle beekweg 39 te Castenray, t.n.v. Maat schap Tacken; het bouwen van een garage en het slopen van een berging aan de Hoebertweg 23 te Venray, t.n.v. G.J. Pelzer; het bouwen van een carport aan de Jan Poelsweg 5 te Ysselsteyn, t.n.v. Klomp Beheer b.v„ Deumeseweg 112 te Ysselsteyn; het plaatsen van een mobilo foonantenne aan de Begijnhofweg 9 le Heide, t.n.v. J.M.L.P. van Winden; het plaatsen van een duiventil aan de Past. v.d. Gaetstraat 18 te Ven ray, t.n.v. J.W. Vermeulen; het bouwen van een serre aan de Deken Berdenstraat 17 te Venray, t.n.v. J.P.M. v.d. Vorle. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche CAFETARIA SNACKCORNER Deze week onze specialiteit Broodje Hamburger Kruisstraat 2a A.s. zondag 29 november organi seert De Natuurvrienden voor de twaalfde keer de St. Nicolaas Wandel tocht. Er zijn routes van 5, 10 en 20 km. ledereen kan vanaf 9.00 uur star ten bij zaal 't Anker, Grootdorp 73. St. Nicolaas en een heleboel pieten starten om 13.30 uur op de 5 km. Na afloop is er voor elke deelnemer een medaille of cijfertje en een verras sing van de Sint. Wandelboekjes wor den afgestempeld. Ook het IVV stem pel is aanwezig. Voor inlichtingen: Past. Vercou- lenstraat 4, tel. 04786-320. DISTRICT OOST-BRABANT Standen team competitie district Oost-Brabant. Aan deze competitie nemen 37 teams deel, waarvan 6 uit. Venray. Cl libre: Serio '63 Gemert 4 -19 A.Z.W. Odiliapeel 3 -14 De Treffers, Boxmeer 4 -12 't Zwaantje, St. Anthonis 3-11 HGL, Venray 4-11 De Zandpoort, Gennep 4-10 C5 libre: HGL 2, Venray HGL 1, Venray D.A.H., Venray Biljartlust Haps 't Klosje, Cuijk K.O.T., Maashees De Ketsers, Venray B Driebanden: 't Klosje, Cuijk H.G.L., Venray O.G.R., Rijkevoort Carambole '8s, Mill A.Z.W. Odiliapeel B.V.S., Odiliapeel Biljartlust, Haps De Zandpoort, Gennep BW '87 Volkel O.C.G. Cuijk 4-25 4-23 5-22 4-18 5-18 4-17 4-12 Boekhandel van den Munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend I HYPOTHEKEN ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 36 VARKENS ONTVREEMD De politie zit met een ongewone diefstal van maar liefst 36 varkens, die in de loop van de laatste weken zijn ontvreemd uit de varkensstallen van landbouwer P, aan de Deumeseweg. Er kon niet worden vastgesteld hoe en op welke tijdstippen de diefstallen hebben plaatsgevonden. Voor de landbouwer een schade van 4.000, HOND RENDE KONIJN ACHTERNA Een grote hond rende op de hoek Haammakerstraat en de Weg in den Berg achter een konijn aan. Het konijn kon nog voor een naderende taxi de weg oversteken, de hond botste echter tegen de taxi op. Er ontstond schade aan de taxi, terwijl de hond door een dierenarts uit zijn lijden moest worden verlost. SNELHEIDSCONTROLES Zowel op de Albionstraat als op de Noordsingel werden snelheidscontro les gehouden. 61 auto's werden op de film vastgelegd. De gemeten snelhe den bedroegen tussen de 61 en 80 km/u. Die bestuurders kunnen straks de acceptgirokaart thuis verwachten. van den munckhof grotestraat 68 - telefoon 82727 venray Tevens verkrijgbaar Oud Wanssum r r*A en Geijsteren T O# OU Oud Meerlo f 37.50 Oud Bergen f 37.50 Ös goei paerdetremke f 14.- Venray van Vroeger 1 Qr deel 12, 3 per deel I O bO Veltum f 16.25 L6p naor de pomp f 10. Witte van Wanssum f 24.75 Monumentjes van Devotie f 17.95 Snuffelkes f 12.50 DAMES BOUTIQUE Mirt. DOORRIJDERS ACHTERHAALD DANKZIJ ATTENTE GETUIGEN Op de Stationsweg ramde een personenauto, bestuurd door een Venrayer, een lantaarnpaal. Personeel van de PLEM moest in aktie komen voor herstel van deze lichtmast. De bestuurder reed door, maar kon bijna voor zijn huis door de politie worden achterhaald. Zijn verklaring, dat hij niets had gemerkt, was ongeloofwaar dig, gezien de schade aan zijn auto. Vrijdagavond ramde een perso- nenaüto een verkeerszuil op de Sta tionsweg. De bestuurder doofde de lichten van zijn auto een reed door. Ook hier kon de politie in recordtijd een 23-jarige Venrayer als dader achterhalen. Maar omdat in de perso nenauto meerdere personen zaten, zal onderzocht worden of het verhaal van de eigenaar, die verklaarde de bestuurder te zijn geweest, ook de waarheid is. De auto werd voor tech nisch onderzoek inbeslaggenomen. In beide gevallen werd de politie getipt door getuigen die de autonum mers noteerden.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 16