r PT] m+m PRIJZEN KRAKER 119.95!! f 139.95!! EMOFRA de GROOTSTE Kritiek van raadsfracties op financieel beleid b. w. I HYPOTHEKEN I Kan identiteit van het landschap in de Ruilverkaveling Merselo gehandhaafd blijven? op op DORPSRAAD HEIDE U Li Meer dan 100 miljoen omzet EMOFRA Gemeente uit de zorgen? Bouwkavel van f 335.000,- Weer Venrayse inbraken opgelost Rioolbelasting RECEPTIE Antiekbeurs te Wanssum Leenenj WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING korte spijkerjacks lange spijkerjassen in jeanskleding ook voor modekleding het juiste adres Chinese tomatensoep erwtensoep sausijsenbroodjes worstenbroodjes BROEKEN DUUR? KOM NÓU!!! Fitness- en Saunacentrum Venray HILHORlffl rtflVAN DE KAMP a;pONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 Nr. 46 HONDERDENACHTSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 31 ct. per mm - ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 13.00 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO f 18,00 (en bij ons de grootste keuze de grootste service!! en.... TIENTALLEN GULDENS GOEDKOPER gevoerd van £439r- -«49^" -m9r95"Voor gevoerd vanSmSb- _£L79r95-voor OVERLOON MAASBREE Vierlingsbeekseweg 18 Tel. 04788-1434 Dorpstraat 93 Tel. 04765-3395 Op dinsdag 3 november j.l. werd, op een gezamenlijke vergadering van de oude- en nieuwe dorpsraad, de nieuwe dorpsraad geïnstalleerd. De oude leden traden deze avond af. Er waren 11 kandidaten bereid ge vonden om in de dorpsraad zitting te nemen en dit aantal was te weinig om verkiezingen te organiseren. Deze 11 leden zijn: L. Pouwels, Heidseschoolweg 1, voorzitter P. Engbersen, Heidseweg 45, vice- voorzitter A. Koenen-Claessens, Mr. Driessen- straat 5, secretaresse. Th. Cornelissen, Deurneseweg 89 M. Derix, Begijnhofweg 5 l.Gielens-Gerbecks, Groeneweg 1 H. Kessels, Heidseweg 28 T. Kerkhof-Vermeulen, Heidseschool weg 2 J. Michels, Volen 7 A. v. Rens, Begijnhof 4 P. Swinkels, Heidseweg 50 Op 28 november a.s. zal de nieuwe dorpsraad zich aan de bewoners van Heide voorstellen, tijdens een feest/ dansavond in de Gelderkoel. en Stationsweg 45 Venray Nieuw record Inalfa... Voor het eerst in haar méér dan 40-jarig bestaan, is Inalfa deze week de magische grens van 100 miljoen gulden omzet binnen één jaar gepas seerd. Een record waar het bedrijf trots op is, vooral omdat dit, ten op zichte van nog geen 4 jaar geleden, een verdrievoudiging van de omzet be tekent. Ook het personeelsbestand is fors gegroeid en is gestegen van 325 tot 600 werknemers. Inalfa hoopt dit jaar een totale om zet van ca. 120 miljoen te boeken en heeft goede verwachtingen voor de komende jaren. De snelle omzetstijging is met name veroorzaakt door de produktie van schuifdaken voor directe lèvering aan de automobielindustrie. Begin tachti ger jaren heeft Inalfa miljoenen geïnvesteerd in de ontwikkeling van nieuwe types schuifdaken. Dit is uit eindelijk een succes gebleken. Inalfa slaagde erin belangrijke patenten te verkrijgen en de nieuwe produkten werden door de internationale markt met enthousiasme ontvangen. Binnen een korte periode werden tal van op drachten geboekt en tot Inalfa's belangrijkste klanten kunnen nu worden gerekend vele Engels^, maar ook Amerikaanse automerken. Voor de produktie van schuifdaken ten behoeve van de Amerikaanse markt is er een zusterbedrijf in Detroit opgericht, dat eerstdaags met de montage-aktiviteiten zal beginnen. Echter Inalfa maakt niet aleen schuifdaken. Méér dan 40% van haar aktiviteiten liggen op het terrein van toelevering, op basis van metaal, complexe en hoogwaardige produkten voor, naast de automobielindustrie, ook de truck-, tractor-, electro-tech- nische- kanioormachine-industrie. Ook in de loeleveringsmarkt maakt Inalfa een groei door. Het nieuwe récord is op gepaste wij ze gevierd. De direktie heeft het gehele personeel uitgenodigd om in de kan tine het glas op de toekomst te heffen. Daarnaast krijgt iedere medewerker een belastingvrije uitkering als dank voor de getoonde inzet en betrokken heid. Daarmee komt de direktie een reeds eerder gedane toezegging na. Bijna twintig jaar nadat er voor het eerst sprake was van een ruilverkave ling in het gebied Overloon-Merselo heeft onlangs de toewijzing plaats gehad van de diverse grondkavels aan de nieuwe eigenaren. Begin december volgt het passeren van de notariële acten en kunnen de landbouwers in feite de gronden in gebruik nemen. Voor veel nieuwe eigenaren is er in de komende weken extra werk te verrichten. Er zal links en rechts wat gekapt moeten worden, weggetjes aangelegd en beplantingen worden uitgevoerd. Feitelijk zijn die z.g. kavelwerken een taak van de Ruilverkaveling, maar zij heeft die ditmaal aan de nieuwe eigenaren zelf overgelaten, waarbij de te maken kosten wel voor rekening van de Ruilverkaveling komen. Toen men hiertoe overging, heeft men de nieuwe eigenaren terdege gewaarschuwd, dat, voor vele werkzaamheden vergun ningen van de gemeente nodig zijn. Bijvoorbeeld kapvergunningen en aanlegverginningen Het gevolg is, dat er momenteel bij de gemeente Venray circa 250 vergunningen zijn aangevraagd. Vele daarvan kunnen b. en w. direkt afgeven. Andere vragen meer overleg, soms zelfs wijziging van een bestaand bestemmingsplan. En zoiets vraagt veel tijd. Wanneer burgemeester en wethouders tot wijziging van een bestemmingsplan bereid zijn, moet in ieder geval ook de gemeenteraad daar zijn goedkeuring aan hechten. Dót bijvoorbeeld is dit jaar al niet meer haalbaar. B. en w. zullen zich uiteraard bij hun beslissingen laten leiden door de destijds ingenomen standpunten in zake landschappelijk schoon en landschappelijke waarden zoals die in het „bestemmingsplan buitengebied" zijn vastgelegd of in de loop der jaren zijn ontwikkeld. De ruilverkaveling zelfheeft namelijk ook al 'ns rigoreus ingegrepen in de bestaande situatie, waardoor plaatselijk flora en fauna in gevaar kwamen. Bijvoorbeeld door een hogere of lagere waterstand. Zo dreigde o.m. een elsbroekbosje door de veranderde waterstand verloren te gaan. Het is natuurlijk niet prettig als een landbouwer weken, misschien zelfs maanden, moet wachten op een gemeentelijke beslissing over het al of niet kappen, over het slechten van een houtwal of het aanleggen van een bedrijfsweggetje. Dat lange wachten of het niet aanvragen van een vergunning rechtvaardigt echter niet om er dan maar op eigen houtje de bijl in te zetten... En toch is dat intussen tot schade van ons natuurbezit geschied... In de Spurkt bijvoorbeeld is zaterdag jl. een aantal monumentale 80 tot 100 jaar oude essen gekapt zonder dat daarvoor vergunning was aangevraagd, maar waarvoor men ook zeker nooit een kapvergunning gekregen zou hebben. De bomen, circa een meter doorsnee, waren van uitzonderlijke waarde en als ware identiteitsdragers van het hele gebied. Maar niet alleen in de Spurkt werd het landschap onherstelbaar bescha digd. In een week tijd moest men een 5-tal overtredingen constateren, o.a. in het Venrays Broek. In alle gevallen is proces-verbaal opgemaakt en zal tot strafvervolging worden overgegaan. De gemeente kan daarbij een milieu-schadevergoeding eisen van maximaal 5000,- maar bovendien ook een herplantingsplicht opleggen ter waarde van de gekapte bomen. En als men dan weet dat zo'n gekapte oude es een milieu-waarde heeft van 4000,- dan weet men ook wat er uit zo'n grove overtreding van de milieu-wetgeving kan voortvloeien... Ook kan de gemeente eisen dat een zonder vergunning opgeruimde hout wal in zijn oude staat wordt teruggebracht. Het is voor de gemeente vrij gemakkelijk die over tredingen te constateren. Men heeft namelijk tijdig genoeg alle kwetsbare gebieden in het buitengebied op foto en videoband vastgelegd. De foto bij dit artikel is er één van en toont de prachtige essen die nu voor de bijl zijn gegaan... Het hoeft geen betoog dat de politie er nauwlettend op blijft toezien dat er in het ruilverkavelingsgebied niets zonder vergunning wordt gekapt. Bij alle overtredingen zal een proces-ver baal worden opgemaakt. In alle algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1988 spreken de raadsfracties hun grote bezorgdheid uit over de slechte financiële positie van de gemeente ais een gevolg van de grote verliezen, welke het grondbe drijf oplevert. Zo noemt de V.V.D. het grondbedrijf „de nog onontplofte bom onder de gemeentelijk financiële positie". Het C.D.A. verwacht meerdere miljoenen tekorten uit het grondbedrijf. En „Samenwerking Venray" noemt de situatie van het grondbedrijf rampzalig. Zij vindt, dat het grondbedrijf meer lijkt op een bodemloos vat dan op een dempbare put. Deze beeldspraak wordt ook gebruikt door de fractie v.d. Vorle die zegt, dat men zonder extra hulp van de overheid niet uit het moeras komt, waarin het grondbedrijf door politie ke verlammingsverschijnselen verzon ken is. „Elk jaar dat langer wordt gewacht met sanering, wordt er verder ingeteerd op alle voorzieningen en wordt er zoveel naar de bodem van het moeras gezogen, dat we uiteindelijk zelf in de onheilspellende diepte ervan zullen verzwelgen..." aldus de fractie v.d. Vorle. Maar intussen zit Venray er wel mee te kijken: Veel te veel grond aange kocht in de goede jaren ten behoeve van nieuwe bestemmingsplannen. De Overloon, Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788-1434 Maasbree, Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 dure grond ligt er maar te liggen en het renteverlies wordt steeds maar groter, waardoor de grond nog duurder, dus onverkoopbaar wordt. Zó ligt in eenvoudige bewoordingen de toestand bij het grondbedrijf. BEZORGDHEID Reeds in zijn vergadering van 7 juli j.l. heeft de gemeenteraad zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over het grondbedrijf. De C.D.A.- fraktie heeft het college van b. en w. gevraagd aan de hand van de door alle partijen aangedragen suggesties kon- kreet beleid te ontwikkelen en op korte termijn voorstellen te doen. In haar algemene beschouwingen vier maanden later klaagt de fraktie er over, dat het college, ondanks toezeg gingen, tot op heden nog geen voorstel heeft gedaan. Hierdoor heeft de fraktie de indruk gekregen, dat het probleem van het grondbedrijf wordt onderschat. Daarom wordt nog eens met nadruk gevraagd naar konkrete voorstellen omdat ook het C.D.A. bereid is er alles aan te doen om het grondbedrijf op korte termijn ge zond te maken. Ook de P.v.d.A.-fraktie vraagt zich af waarom er zo weinig eigen beleid wordt ontwikkeld en waarom alles zo traag gaat, waar het gaat om het be studeren en verder uitwerken van de vele door de raad aangedragen sugges ties voor het gezondmaken van het grondbedrijf. Zonder evenwel een zondebok te willen aanwijzen vraagt deze fraktie zich in alle ernst af, waar toch die bok is, die op de Financiële haverkist zit De V.V.D.-fraktie vindt het even eens ronduit teleurstellend en dan drukt zij zich nog netjes uit dat het college niets heeft gedaan aan de vele suggesties, aanbevelingen en initiatie ven, die door de diverse frakties, waaronder de V.V.D., op 7 juli j.l. op ff. tafel zijn gelegd en concludeert, dat het college slechts papt en nat houdt... „Samenwerking Venray" betwijfelt zelfs of de volle omvang van de pro blematiek met betrekking tot het grondbedrijf wel op tafel ligt en vraagt zich af of de huidige generatie wel mag worden opgezadeld met de kosten van het grondbedrijf. Hetzelf de zegt in feite de fraktie Van de Vorle. Zij vindt, dat het niet langer kan en mag,de burgers voor de tekor ten te laten opdraaien. „Destijds is dit grondbedrijf, volgens een goedgekeurd model in het algemeen belang gesticht. Nu is echter het algemeen belang er mee gediend, dat we er zo snel mogelijk vanaf ko men", aldus de fraktie Van de Vorle. NADERE ANALYSE De hoop van de gemeenteraad is nu echter gevestigd op de toezegging van het college, dat de nadere analyse, die het Verificatiebureau maakt van de fi nanciële positie van Venray, vóór de begrotingsbehandeling beschikbaar is. Deze analyse wordt onontbeerlijk geacht om tot een verantwoorde af weging te komen. Of, zoals de P.v.d.A.-fraktie zegt: „Te weinig bezuinigen ter gezondmaking van de financiën wreekt zich en te veel bezuinigen in deze krappe tijd, is onvergeeflijk". HET adres voor sauna, fitness, massage en aerobic Mozartstraat 20a Tel. 89574 Geheel onverwacht heeft het Venrayse gemeentebestuur deze week bericht ontvangen van het ministerie, dat men in het jongste verleden de algemene uitkeringen voor onze gemeente verkeerd heeft ingeschat. Het betreft hier de verfijningsregeling sociale structuur. Wat dat dan ook precies moge zijn, het betekent in ieder geval dat de ge meente Venray vanaf 1985 een niet onbelangrijke bijdrage ontvangt in de tekorten. Voor 1985 bedraagt dat 80.000,-. Voor 1986 110.000,-. En voor het lopende jaar maar liefst 300.000,-. Bovendien ziet het er naar uit dat men ook in 1988 'n aan vullende bijdrage van 300.000,- zal ontvangen. Als men dan bedenkt, dat het ge meentebestuur met zijn ambtenaren vele maanden lang gepuzzeld heeft om een enigszins kloppende begroting voor het komende jaar op tafel te kun nen leggen, betekent deze financiële tegemoetkoming een hele geruststel ling, want men zat feitelijk nog met „een gat" van 150.000,— Óf de begroting voor het komende jaar nu op losse schroeven is komen te staan [in de goede betekenis van het woord], óf het nu niet nodig is de rioolheffing in te voeren, óf de on- roerendgoed-belasting niet behoeft te worden verhoogd.... Het zijn allemaal vragen waar op dit moment nog geen antwoord op te geven is. Men voelt zich in ieder geval in het gemeentehuis beter gemutst dan een week geleden... 10 JAAR RESTAURANT In de Keulsche Pot foundue-, gourmet- en specialiteiten- restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON De commissie openbare werken heeft deze week gunstig geadviseerd over de voorgenomen verkoop van een bouwkavel aan de Leunseweg. Het betreft hier een perceel grond van ca. 2000 mJ met woning (van de familie Clevers) welke de gemeente kan verkopen voor 355.000,— aan de Stichting Aandelenbeheer Lim burg. Die Stichting wil er een kantoor bouwen voor haar accountantsdienst. Een zelfde kantoor werd onlangs ook in Horst gebouwd. Men verwacht dat op het Venrayse kantoor straks 20 tot 25 arbeidsplaatsen beschikbaar ko men. De woning moet gesloopt worden voor rekening van de gemeente. De commissie was over deze trans- aktie best tevreden en met name de heer A. Jansen complimenteerde wet houder Claessens voor de bedongen prijs. Beëdigd taxateur voor al uw onroerend goed Makelaars- en Taxatiekantoor Patofsstraat 17, Venray. iel 04780-85958/82308 Op 5 september j.l. werd in Tubbergen een 29-jarige oud-inwoner van Venlo als verdachte van een in braak aangehouden. Bij het door de politie ingestelde onderzoek is komen vast te staan dat deze man samen met 14 andere ver dachten, inbraken had gepleegd in het oosten van het land, maar ook in Midden- en Noord-Limbureg. Door het openbaar ministerie te Almelo werd een regionaal recherche team samengesteld, belast met het verdere onderzoek. Omdat onder de verdachten inwo ners van Venlo en Helmond waren, werd besloten ook in deze regio een recherche-team samen te stellen, ge vormd uit politiemensen van de rijks- en gemeentepolitie, waaronder ook uit Venray. De afgelopen weken werden op acht plaatsen huiszoekingen verricht en er werden 25 personen aangehouden, verdacht van circa 80 inbraken, waar onder ook in Venray. Hun voorkeur ging uit naar bedrijven, winkels en woningen. De rooftochten duurden Een attente lezer herinnerde zich, dat hij in mei 1977 van het college van b. en w. een brief had ontvangen over de invoe ring overal in het land door de gemeenten, van de on- roerend-goedbelasting met in gangvan 1 januari 1978. In deze brief werden bewo ners/gebruikers van panden verzocht alle medewerking te geven aan de taxateurs, die de verkoopwaarde van het pand kwamen schatten. De laatste zin van deze brief luidde: „Volledigheidshalve zij nog medegedeeld, dat bij in voering van deze belastingen, andere belastingen zullen ver vallen, namelijk de grondbe lasting, de personele belasting, de straat- en rioolbelasting." Deze lezer vraagt zich af of de (weder)invoering van het rioolrecht het begin is van het laten terugkomen van andere per 1 januari 1978 vervallen verklaarde belastingen ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Op zondag 1 november j.l. behaal den „Die Fidelen Rosentaler" uit Merselo het landskampioensachap in de topklasse, te St. Michielsgestel. Zij ontvingen daarvoor de „Gouden Edelweisz". Om dit succes te vieren, recipieert deze bekende blaaskapel a.s. zaterdag 14 november, van 19.45 tot 22.00 uur in zaal 't Anker te Merselo. De muzikale omlijsting van de feestavond berust bij „de Sigboldhemer" uit Swolgen. Op zondag 15 november a.s. vindt in gemeenschapshuis de Zandhoek te Wanssum een antiekbeurs plaats. Erkende handelaren zullen in de zalen van het gemeenschapshuis een ruime keuze aan diverse meubel - stijlen, kasten, beelden, klokkenstellen, zilver, tin, bisquit, porselein, regulateurs en veel kleingoed enz. te koop aanbie den. Tevens is er een mooie koliek te oude schilderijen in houten- en baroklijsten. De antiekbeurs is op zondag 15 november a.s. vanaf 10.00 uur tot 18.00 uur geopend. Entree 3,- per persoon. Kinderen tot 14 jaar zijn gratis. Rond het gemeenschapshuis en in de direkte omgeving is voldoende parkeergelegenheid. TAXATIEKANTOOR RAEDTS voor alle soorten o.g. taxaties H.M.M. RAEDTS beëdigd taxateur TEL. 04780-81469 vanaf 1986 tot september van dit jaar. De waarde van de buit, bestaande uit sieraden, schilderijen, gereed schappen, tabaksartikelen etc. bedraagt circa 400.000,—. Een ge deelte ter waarde van 100.000,— is al terug gevonden. Het onderzoek is nog niet afgeslo ten. Vooral bij de huiszoekingen is veel gestolen goed boven water geko men. Het is niet uitgesloten dat meerdere arrestaties volgen.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 1