Raadsfracties hebben zorg over het aanzien van Venray's centrum y§i? PEEL EN MAAS Eisen PtfCE BRAK-PERIKELEN Dodenherdenking s FOTO PRINTSHOP VENRAY Drie-in-ëen markt te Meerlo Antiekmarkt Luikse markt Vlooien- en rommelmarkt Consument en huishouding Het CDA en het rioolrecht Extra verhoging marktgelden uitgesteld CLEANING Uit de raad van Meerlo-Wanssum DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 Nr. 46 HONDERDENACHTSTE JAARGANG Uit de schriftelijke algemene beschouwingen op de gemeentebegro ting 1988 blijkt, dat alle raadsfrakties unaniem van mening zijn, dat er een totale aanpak van de Grote Markt moet komen in plaats van een uitvoe ring in gedeelten. Zo stelt de C.D.A.-frakti^ vóór constructie van dit plein te zijn, paar dan als onderdeel van een totaal- inenplan, dat mede wordt gedragen loor de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers [V.Z.O.j. Haar „regeringspartner? de PvdA- fraktie vraagt zich ook af, waar'een totaal-concept voor de aanpak van de Grote Markt blijft. De V.V.D.-fraktie haalt in verband met het ontbreken van het totale plaatje een oud-Chinees spreekwoord tan: „Als je niet weet waar je heen wil, kun je nooit de verkeerde weg kiezen Samenwerking Venray" vindt, dat het de hoogste tijd wordt in nauwe [samenwerking met heel de Venrayse Centrumbevolking te gaan werken aan een overall-Pleinenplan, waarin waarmee een serieuze aanzet wordt gegeven tot realisering van een leef baar, fraai en funktioneel geheel aan ruimten in het hartje van Venray. En iit dient te gebeuren voordat er deel- plannetjes worden opgezet en uitge voerd! Ook de fraktie Van de Vorle voelt alles voor een gedegen plan. waarbij met ieders belang zoveel mo gelijk rekening is gehouden. AD-HOC-BESLISSINGEN Het C.D.A. is het volkomen eens met het college, wanneer het gaat over de noodzaak om de pleinen, o.a. Grote Markt, voor het winkelend publiek meer aantrekkelijk te maken. Maar dan niet in de zin van een ad-hoc beslissing óf een gedeeltelijke uitvoe ring, die over enkele jaren achterhaald kan zijn óf niet past bij overige plannen. Voor de P.v.d.A.-fraktie zal eerst veel verdergaande duidelijkheid ge schapen moeten worden, voor zij kan beslissen over de aanpak van de Grote Markt in 1988. Bij de nu door het ollege gepresenteerde plannen krijgt leze fraktie de indruk, dat er onnodig veel dubbel en dus duurder ge beurt, terwijl de echte beslissing wordt ontlopen. De V.V.D.-fraktie vermoedt, dat het college door de ad-hoc-aanpak zich de kosten en moeite voor een be leidsbepalend integraal totaalplan wil ROND DE BLEEK In de algemene beschouwingen van het C.D.A. wordt met geen woord ge krept over het gebied in en rond De Bleek. De P.v.d.A. daarentegen stelt de duidelijke vraag: „Hoe lang blijft Venray nog werken aan zijn cen trum?" Deze fraktie ziet zo langzamerhand Bij inlevering van Uw kleurenfilm ontvangt U een waardebon voor een gratis vergroting op formaat 20 x 28 cm JOOP WITTE Jan Hensenstraat 2 (achter de schouwburg) tel. 04780-88559 Dinsdags gesloten Aktie geldig van 15/11 l.m. 31/12 '87 verlangend uit naar het tijdstip, dat de borden „Venray werkt aan zijn cen trum" aan de invalswegen kunnen worden weggehaald. Zij hoopt, dat Venray niet nog vele jaren wordt ge plaagd met opengebroken straten en pleinen nadat begin volgend jaar De Bleek gaat funtioneren. Zij stelt, dat met name de aansluiting tussen De Bleek en de Passage geen dood punt mag worden. IN HET CENTRUM „Samenwerking Venray", die al eens eerder bij monde van de heer Den Brok op de „benauwde bebouwing" van De Bleek heeft gewezen, bekijkt het centrum van Venray nu in groter verband om te constateren, dat het er niet best uitziet. „De ruimte tussen raadhuis en Grote Kerk, de Grote Markt, Het Wilhelminaplein, parkeer terrein Gouden Leeuw, parkeerterrein Eindstraat.... het zijn evenzovele ruimten waar kaalslag, stenen of modder, boomloosheid, ongezellig heid en saaiheid overheersen", aldus „Samenwerking", die met een foto duidelijk maakt, dat de toegang tot de Grote Kerk (achter 't Upke) ronduit schandalig is. Volgens deze fraktie zou het de plaatselijke zelfstandige ondernemers, die zo'n zorg hebben voor de Grote Markt, sieren, wanneer zij in hun zorg ook de ruimte vlak achter de Grote Markt rond hun Grote Kerk meenamen Ook fraktie Van de Vorle pleit voor verbetering en aantrekkelijker maken van parkeerpilaatsen en meent, dat het Kapelaanspad, met inbegrip van de aldaar niet meer passende garage, als één projekt kan worden uitgevoerd HOENDERSTRAAT Overigens is de fraktie van de P.v.d.A. de enige fraktie, die iets zegt over de Hoenderstraat. Kennelijk is het de andere raadsfrakties ontgaan, dat de met „voorwereldlijke kinder kopjes" geplaveide Hoenderstraat straks toch wel een even belangrijke toegangsweg tot het nieuwe winkel centrum „De Bleek" is als de Merse- loseweg! De abominabele toestand van de Hoenderstraat geeft, volgens de P.v.d.A., voldoende rechtvaardi ging voor een snelle realisering van de nieuwe bestrating. Deze vraagstelling werd overigens al deze week door wethouder Claessens in de commissie voor openbare wer ken beantwoord. Het ligt inderdaad in de bedoeling dat komend voorjaar met de reconstructie van de Hoen derstraat wordt begonnen. Als toe gangsweg naar het nieuwe winkelcen trum De Bleek is deze straat nu geen visitekaartje voor Venray. Het ligt niet in de bedoeling om dekinderkopjes" opnieuw in deze straat te gebruiken; daar zal men elders in de gemeente wel een bestemming voor kunnen vinden. Zondag 15 november 10.00 tot 18.00 uur in zaal Brugeind a/d Hoofdstraat Kortom een interessant gebeuren met handel van allerlei soort en voor iedere beurs Tevens voor de kinderen om 14.30 en o m 16.30 uur het optreden van de muzikale down Aturo Cardini Een gezellig gebeuren voor het hele gezin! In het voorjaar werd de Jongeren- soos De Brak aan de Leunseweg ge sloten. De zaak was failliet. Er was een belastingschuld en met de inspek- tie kon geen overeenstemming worden verkregen. De gemeente deed haar best de schuldeisers te matigen, maar het mocht allemaal niet baten. De Brak ging dicht. Nu ruim 'n halfjaar later hebben enkele vaste bezoekers van De Brak zich verenigd. Zij willen het gebouw weer openstellen en zelf met eigen ka pitaal gaan exploiteren. Dat voorne men werd aan de gemeente en de politie kenbaar gemaakt, met het verzoek binnen twee dagen te reage ren. Na die twee dagen vrijdagavond dus zouden ongeveer 70 voormalige bezoekers De Brak binnengaan en er weer een clubavond houden. Van dat voornemen werd ook per affiche bekendheid gegeven. De bedoeling was, dat er met een schone lei begonnen zou worden en dat men het gebouw van de gemeente kon huren. De gemeente kon op zo'n korte ter mijn geen beslissing nemen. Ook al niet omdat zich intussen andere gegadigden voor dat gebouw gemeld hadden. Uit voorzorg werd de toegang tot De Brak met beton-vlechtmatten dicht gelast. Doch, dat was voor de jongelui geen hindernis van betekenis. Een aantal van hen wist vrijdagavond het gebouw binnen te komen. Drie van hen werden door de politie aangehou den en naar het buro meegenomen voor verhoor. Waarna ze weer konden vertrekken. Onder het toeziend oog van de politie werd de „versperring" op nieuw aangebracht. Maar later op de avond hebben de jongeren deze weer verwijderd. Men is echter het gebouw niet meer binnengegaan. De jongelui vertrokken naar een café in 't centrum waar men wel welkom was. Met spandoeken werd de aandacht van het publiek gevraagd voor hun problemen. PATRONEN GEVONDEN Tijdens graafwerkzaamheden aan de Leunseweg kwam een doos met pa tronen, afkomstig van de laatste oor log, naar boven. Het spul werd veilig gesteld. De P.v.d.A. geeft er de voorkeur aan, dat het Kapelaanspad naar voren wordt gehaald eerder onderhan den wordt genomen) zodat de definitieve aansluiting tussen „oud" en „nieuw" daar al volgend jaar tot stand wordt gebracht. Een overbodige wens overigens, want het Kapelaans pad is gelijk met de reconstructie van de Schoolstraat al onderhanden genomen. GOUDEN LEEUWTERREIN Het is opvallend, dat in geen enkele algemene beschouwing met een woord wordt gerept over het Gouden Leeuw- terrein. De P.v.d.A. is even in de buurt met haar opmerking niet geluk kig te zijn met de reconstructie van de Leeuwstraat in 1988, maar vergeet haar blik naar het westen te richten. De in oktober 1985 aangekondigde werkzaamheden op het Gouden Leeuwterrein in het kader van de start van het Centrumplan, omvatte behalve de bouw van de nieuwe A.B.N.-bank, uitbreiding van de appartementen en de aanleg van het parkeerterrein, óók de verdere afwer king van de zuidwand van het Henseniusplein. Hierin zou worden voorzien door de bouw van een meubelzaak etc. etc. door Berden, maar er is blijkbaar geen fraktie die zich interesseert voor de stand van zaken in dit gedeelte van het centrum- plan. CONSUMENT EN KOPEN U bent niet tevreden met een artikel dat U gekocht hebt. Het voldoet niet, U hebt het ergens anders goedkoper aangetroffen, U wilt ruilen. Wat te doen? Wat zijn uw rechten en plichten als consument? PRIJZEN Vergelijk altijd vóór U koopt. Voor de meeste artikelen gelden géén vaste prijzen. Winkeliers mogen dan zelf hun prijzen bepalen. En dat kan aar dig wat schelen! Als U eenmaal ge kocht hebt, dan zit U eraan vast, ook al ziet U het ergens anders voor de helft van de prijs! OVEREENKOMST Eens gekocht blijft gekocht. Ook als het gaat om grote aankopen en U nóg niets getekend heeft. Mon deling of schriftelijk, met of zonder handtekening, als U „ja" gezegd heeft, zit U aan de koop vast. Behalve bij verkopen aan de deur, dan kunt U er soms nog van af. Zodra U iets koopt, hebt U een overeen komst met de verkoper. Dit betekent dat: U verplicht bent om te betalen, en de verkoper verplicht is om een deugdelijk artikel te leveren. RUILEN Een artikel ruilen waar niets aan mankeert, is niets meer dan een ser vice die veel winkels tegenwoordig bieden. Maar niet Alle winkels: als consument heb je daar dan ook geen wettelijk recht op. Anders wordt het als de winkelier op zijn kassabon ver meldt dat ruilen mogelijk is. Dan moet hij zich hier ook aan houden! Ook als een artikel meteen na aankoop mankement vertoont, dan is de winkelier altijd verplicht óf deze mankementen te verhelpen, óf het artikel te ruilen. En als dat niet kan, U uw geld terug te geven. MISKOOP Wie zit er nou graag met een gloed nieuw gasfornuis dat meteen kapot gaat? Vooral als het om dure aanschaf fingen gaat, kunt U een hoop ellende voorkomen door op een aantal punten te letten: Vergelijk merken, soorten en prijzen. Ga niet alleen op de informatie van de winkelier en de reclame af. Consumentenorganisaties kunnen vaak goede, betrouwbare in formatie geven over artikelen. Let op de kleine lettertjes! Wat zijn de betalings- en leveringsvoorwaarden van de winkelier? Soms staan ze onderaan of achterop de rekening. Soms wordt verwezen naar de Kamer van Koophandel: U kunt de voor waarden daar dan opvragen. Maar, wat staat hier dan in? Allerlei bepa lingen, bijvoorbeeld over de levertijd, betaling, garantie, bijkomende kos ten, klachtenbehandeling enz. Belang rijk om vóóraf te weten! GARANTIEBEWIJS Helaas worden garantiebewijzen soms gebruikt om uw rechten te beper ken: vaak is de garantie alleen van toepassing op een deel van het artikel. Even goed doorlezen dus! Let ook op of er soms een datum, firmastempel, handtekening op moeten staan. Anders staat U straks misschien als klant in de kou! Voor meer informatie of met vra gen kunt U terecht op het budget- spreekuur bij Betty Snijders. Venray-,,De Clockert", Bergweg 4 5802 EG Venray. Telefoon: 04780 - 83100. Afspraken maken gehele week mogelijk tussen 9.00 en 10.00 uur. Spreekuur op afspraak: maandag, dinsdag en vrijdag van 9.00 tot 16.30 uur. De Bond van Wapenbroeders afde ling Venray mag tevreden terugzien op de jl. zondag gehouden dodenherden king op de begraafplaats van ons Brit se bevrijders aan de Hoenderstraat. Opnieuw was men er in geslaagd op deze Klaproosdag een aantal oorlogs weduwen hier naar Venray te laten ko men, om het graf van hun gesneuvelde man te bezoeken. Een twee jaar gele den genomen initiatief dat intussen al in verschillende andere plaatsen in ons land navolging kreeg. De 25 oorlogsweduwen uit Enge land, Schotland en Wales waren reeds donderdagavond gearriveerd. Vrij dags waren ze door burgemeester De- fesche op het gemeentehuis ontvan gen, waarna men 's middags een eerste bezoek bracht aan het graf van hun dierbaren. Zaterdag ontfermden zich de gast gezinnen volledig over deze dames, wat dikwijls gepaard ging met een uit stapje. Op de officiöle dodenherdenking, zondagmorgen, waren ook vele Ven- rayers aanwezig. Oud-deken Theunissen verving aal moezenier J. 't Hoen, die wegens ziek te verhinderd was, en sprak de predi katie en het gebed. Burgemeester Defesche sprak een „In memoriam" waarbij hij deze be graafplaats niet alleen een ereveld noemde, maar ook een aanklacht te gen hen die deze oorlog ontketenden. Indrukwekkend als steeds was het blazen van „The last post" en het re veille door trompetist J. Jansen. Onder de gasten waren o.m. aanwe zig de Britse ambassadeur, burge meester Hahn van Meerlo-Wanssum en burgemeester van de Moosdijk van Vierlingsbeek. De bloemen en kransen van de offi ciële personen werden gedragen door verkenners welpen van Scouting Venray. De muzikale omlijsting van deze dodenherdenking werd verzorgd door het dameskoor Venrode en de fanfare Ons Genoegen uit Oirlo. Na deze officiële plechtigheid, wel ke besloten werd met het zingen van het Engelse en Nederlandse volkslied, brachten de oorlogsweduwen nog maals een kort bezoek aan de graven, die zij in al die voorbije jaren niet kon den bezoeken.... Vorige week schreven wij in ons hoofdartikel, dat het CDA als raads- meerderheid de invoering van riool recht in onze gemeente bepleit. Men vestigde er onze aandacht op, dat het CDA inderdaad 12 van de 23 raadszetels bezet, maar dat het nog de vraag is of de drie CDA-wethouders ook achter de invoering van een riool recht zullen staan. Zo neen, dan heeft de CDA ook geen meerderheid.... Zijn we goed ingelicht, dan stond de gehele CDA-fraktie achter het voor stel. En de gehele CDA-fraktie is in clusief de drie wethouders. Maar los daarvan mag men aannemen dat de PvdA de invoering van het rioolrecht onder bepaalde voorwaarden, „niet uit de weg wil gaan", terwijl de VVD bij nadere beschouwing van Venrays financiële situatie, wellicht niet meer „mordicus tegen" zal zijn. Overigens komt een concept-ver ordening rioolrechten nog deze maand in de raadsvergadering ter sprake. Of uiteindelijk van de concept-verorde ning gebruik zal worden gemaakt en met welke belastingtarieven, zal af hangen van de beraadslagingen om trent de begroting op 14 en 15 decem ber a.s. De gemeenteraad is er mee accoord gegaan, dat de hondenbelasting, de leges-tarieven, de begrafenisrechten en de marktgelden voor het komende jaar worden verhoogd met 3,75%. De marktgelden werden vorig jaar bij de begrotingsvaststelling door de raad extra verhoogd, ondanks tegen spartelen van het college. Ook nu vroeg de heer Den Brok (SV) om de marktgelden nog eens extra te verhogen. Hij motiveerde zijn vraag met de opmerking dat er nog steeds een wachtlijst van marktkooplui is. Met andere woorden, men komt graag naar de Venrayse markt. Dat feit en de belabberde financiële toestand van de gemeentekas, rechtvaardigen een extra tariefverhoging. Ook nu waren b. en w. niet enthousiast, over dit voorstel van Den Brok, maar zij konden accoord gaan met het voorstel van het CDA om eerst eens de marktgelden te bestuderen in de regio. Aan de hand daarvan zou men dan volgend jaar de Venrayse marktgelden kunnen aanpassen. hebben onze relaties en juist daarin ligt voor ons de uitdaging. De eisen analyseren, deze vertalen in werkopdrachten en begeleidings/kontrole instrukties gevolgd door periodieke afstemming en eventuele bijstelling van de uitvoering. In dialoog met de klant dit proces steeds doorlopen zodat kontinu en op optimale wijze waarborg wordt verkre gen voor professionele en klantgerichte dienstverlening. Hoenderstraat 63 - Venray (04780-87024) Tijdens de maandag gehouden raadsvergadering van de gemeente Meerlo-Wanssum werden o.m. de na volgende besluiten genomen: De aankoop van 425 m5 grond van de Stichting Katholiek Onderwijs Meerlo voor de symbolische prijs van 1,De Stichting Jongeren Bewe ging Meerlo krijgt die grond in erf pacht voor de bouw van een Soosge- bouw. De erfpachtsom bedraagt 10,- per jaar. De heer Volleberg (VVD) sprak van een verkapte saubsidie- vorm. De raadsvoorzitter zal in een vergadering van de commissie alge mene zaken dat probleem aan de orde stellen. De bepalingen voor het geven van cursussen aan werkloze jongeren zullen soepel worden toegepast. RECREATIEWONING De heer Schraven wilde in Swol- gen zijn recreatiebungalow aanpassen om daar permanent te gaan wonen. Daarvoor zou het bestemmingsplan moeten worden aangepast, omdat wonen in -het buitengebied met de huidige bestemming niet kan. Reeds eerder waren dergelijke verzoeken af gewezen. Maar de heer Schraven was doorgegaan met verbouwen en hij stelde nu dat het college door zijn aan wezigheid te gedogen, bepaalde ver wachtingen zou hebben gewekt. Maar volgens de voorzitter zijn die verwach tingen zeker niet door het college ge wekt. De gemeente behoeft dan ook niets in te lossen en zeker niet op te komen voor de gemaakte onkosten, zoals architektkosten.Vrijwel alle frakties namen aan de beraadslagin gen hierover deel, hetgeen uiteindelijk zó resulteerde, dat de gehele raad achter de mening van het college ging staan, wellicht ook omdat er anders zeker sprake zou kunnen zijn van een precedentswerking. GEBRUIK GROND MET OPSTALLEN Hier kreeg de raad een koekje van eigen deeg. In het verleden was meerdere malen gepleit dat brieven aan de raad gericht, ook ter behande ling in de raad moesten komen. Nu hadden buurtbewoners zich met een brief aan de raad gericht om een einde te maken aan de illegale bewoning van een dierenverblijf door een inwoner van Meerlo. Deze brief werd wel aan de raad ter behandeling gegeven. En prompt stelde nu met name de PK dat overlast en burenruzie niet des raads zijn. Degene die de wet over treedt kan rekenen op een optreden van de politie, aldus de heer Beterams van de PK. In ieder geval zal er nu een einde komen ook aan die onhoudbare situatie. De raadsvoorzitter beloofde ten slotte in de toekomst brieven die aan de raad gericht zijn, ook in de raad te brengen. GARANTIEFONDS Unaniem gaf de raad zijn mede werking aan het instellen van een ga rantiefonds, samen met de gemeente Grubbenvorst en Broekhuizen. Voor de eerste drie jaar was de raad bereid een bedrag van 15.000,— beschik baar te stellen. Gevraagd werd goede voorlichting te geven; óók dat dit fonds niet alleen bedoeld is voor de echte minima. Met de gemeentelijke Kredietbank te Nijmegen zal een samenwerkingsovereenkomst worden aangegaan. KRINGLOOPSTICHTING B. en w. stelden voor het verzoek af te wijzen, van de Kringloopstich ting Noord Limburg, om een bedrag van 2 cent per inwoner beschikbaar te stellen, ter financiële ondersteuning van haar aktiviteiten. In dit verband merkte de voorzitter nog op, dat de garantieprijs voor oud papier nog eens aan de orde komt, na informatie bij andere gemeenten.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 11