startende ondernemer in het Merselose buitengebied PEEL EN MAAS Desïree Khir EMOFRA Kabeltelevisie Venray gaat abonnees werven „Surfatec" straalt, slijpt en polijst d«.perpag november w,.«honderdenachtste jaargang BROEKEN DUUR? KOM NOU!!! RAEDTS SHOW TIME voor briljant Ziekenhuis Santa Monica heeft onze hulp nodig winterschilder Duimelot officieel open OPEN HUIS LEO HENDRIKS ERWTENSOEP CHINESE TOMATENSOEP De onlangs opgerichte Stichting Venray-Divinolandia heeft zich twee wekeen geleden al in dit blad gepresen teerd. De stichting zal zich in eerste in stantie richten op de gezondheidszorg in deze plaats in het Braziliaanse bin nenland. Deze is geconcentreerd in het ziekenhuis „Santa Monica", met 37 bedden. Daarop zijn ruim 25.000 mensen, woonachtig in een straal van meer dan 50 km, aangewezen. Er wer ken twee doktoren, algemene artsen met extra chirurgische ervaring. Ook hebben ze ieder een speciale be langstelling voor een bepaald onder deel van de geneeskunde. Toch is het nog vaak nodig om patiënten voor verdere behandeling over een zandweg naar het 350 km verder gelegen Belo Horizonte te vervoeren, waarvoor al leen maar van een VW kever gebruik kan worden gemaakt. In het ziekenhuis werken 9 ver pleegsters en nog 7 hulpkrachten. In 1986 waren er 4200 polikliniek- bezoeken, 1073 opnames en 212 beval lingen. De belangrijkste ziektes zijn longaandoeningen, epilepsie en maag/ darminfecties al of niet met uitdro gingsverschijnselen. Ook komen er veel wormziektes voor die tot ernstige bloedarmoede kunnen leiden. Het ziekenhuis is een Stichting die haar eigen boontjes moet doppen; er is slechts geringe steun van de overheid. Voor kapitaalintensieve investeringen is vrijwel geen geld beschikbaar; in 1986 was er een klein batig exploitatie saldo. De Stichting Venray-Divinolandia wil proberen steun te verlenen op het gebied van de eerder genoemde in vesteringen. Een gedeelte van de in strumenten in het laboratorium moet hoognodig vernieuwd worden. Het zelfde geldt voor een aantal bedden en het verlosbed. De ziekenhuiskeuken heeft een nieuw fornuis nodig, de „linnenkamer" heeft geen naaimachi ne enz. enz. Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling geld te verstrekken voor de gewone exploitatie van het zieken- ^venray DIVINOL^^^V huis. Die zal ter plaatse gerealiseerd moeten worden. Op dit moment is de preventieve ge zondheidszorg in Divinolandia nog weinig ontwikkeld. In de toekomst zal de Stichting Venray-Divinolandia ze ker hulp kunnen bieden b.v. door het sponsoren van de opleiding van de be nodigde krachten. Teneinde deze plannen te kunnen realiseren en financieren is de stichting bezig met een aantal activiteiten te ontwikkelen. Uiteraard kunt U nu al van uw daadwerkelijke betrokkenheid blijk geven door uw bijdrage te storten op rekening 15.39.11.727 bij de RA BO bank t.g.v. de Stichting Venray- Divinolandia (gironr. v.d. bank 1068514). Stichting Venray-Divinolandia secr. Veltumse Kleffen 14 5801 SG Venray, tel. 83937. Overloon, Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788-1434 Maasbree, Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 derkomen aan de Beukenlaan. En jl. vrijdag mocht wethouder Van Oers de officiële opening verrichten, in tegen woordigheid van ouders en kinderen. De wethouder prees daarbij in zijn openingsspeech de ouders en andere vrijwilligers die een helpende hand hebben toegestoken bij interne schil derwerk en de inrichting. Na de opening volgde een „open huis" om belangstellenden kennis te laten maken met het nieuwe dagver blijf. De peuters zelf kregen een voor stelling te zien van het kindercircus Jo jo. TAXATIE KANTOOR voor alle soorten o.g. taxaties H.M.M. RAEDTS beëdigd taxateur TEL. 04780-81469 DOORRIJDER Nadat een autobestuurder uit Ven ray een bezoek had gebracht aan de Algemene Begraafplaats, kwam hij, bij terugkeer bij zijn geparkeerde auto, tot de ontdekking dat deze door een ander motorvoertuig beschadigd was; kennelijk van een bezoeker aan deze begraafplaats. Hij kon echter geen visitekaartje van de veroorzaker ontdekken. De politie vraagt getuigen om inlichtingen. ,4 memoire sieraden op z'n mooist combinaties met saffier/robijn tevens smaragd en diamant "Het nieuwe groeibriljant" zich onderscheidende briljant sieraden in groeibriljant inruil alle groeibriljant merken mogelijk van woensdag 28okt t/m zaterdag 7 nov. VERLINDEN JUWELIER Grote Markt 7, Venray, Tel 04780-86817 Luchtmacht gebruiken de Merselose installaties voor het reinigen van straalmotoren. Bij Wilton Fijenoord staat een straalcabine voor het ontvet ten en reinigen van scheepsmotoron derdelen. Fri-Jado gebruikt een auto matische straalinstallatie voor het ont- lakken en het verwijderen van emaille van koelvitrinepanelen. Een handbe diende straalinstallatie voor het reini gen van extrusiematrijzen werd gele verd aan Euromax. Ook in de auto-industrie worden in Merselo ontwikkelde straalinstallaties gebruikt, zoals handbediende cabines voor het schoonmaken van autoradia toren en rubbermatrijzen. Een automatische straalinstallatie voor het reinigen van hoogwaardige, kostbare rubbervormen heeft zijn weg gevonden naar de U.S.A. terwijl ook een andere naar België werd geëxpor teerd. HET KLEINE WERK Ook voor het kleine werk heeft Sur- fatec de apparatuur. Zo zijn er kleine droogstraalapparaten voor de doe- het-zelver of hobbyist b.v. om slechte plekjes aan de autocarosserie te stra len. Voor slijpen en polijsten van edelstenen is speciale apparatuur ont wikkeld. Kleine voorwerpen en onderdelen van metaal, kiinststof, keramiek, glas en hout kunnen „in loon" worden gestraald. Autovelgen b.v. kunnen een glasparelbehandeling krijgen, waarbij de band om de velg kan blijven zitten. En tenslotte levert het bedrijf een compleet pakket straalapparatuur met middelen, inclusief compressor en straalkleding. „Wij proberen ons van onze con currenten te onderscheiden, door aan advies en service veel aandacht te ge ven, al is het 's avonds of in het week end" zegt de heer v.d. Schilden. En al bedient hij zich hierbij van de meervoud-vorm, toch is Surfatec Be nelux in Merselo een eenmansbedrijf zonder de pretentie groter te willen groeien. „Surfatec Benlux Venray" staat te lezen op de service- en demonstratie- wagen van de heer P.P. Van der Schil den uit Merselo. Via het daaronder ge schreven telefoonnummer komt men er achter, dat dit bedrijf gevestigd is een plek, waar men geen bedrijf zou vermoeden: in een gerenoveerd boerderijtje aan Op de Kamp. Het busje van de heer Van der Schilden is eigenlijk een rijdend visitekaartje, Qg, want er staat duidelijk op te lezen, dat „Surfatec" totaal niets met de surf- ïiii >Port le maken heeft, maar gespeciali- seerd is op het gebied van de niet- verspanende oppervlaktebewerking; met name stralen, slijpen, polijsten eic. Dit wetende zou men veronderstel len, dat in het buitengebied van de ge meente Venray, tegen alle gebruiks voorschriften in, zich een industrie zou bevinden, waar machines en mate rialen voor oppervlaktebewerking worden gemaakt. Niets is minder waar, want in het pand Op de Kamp 1 bevinden zich slechts het kantoor en de tekentafels, waarop de straalinstal laties „op maat" naar de eisen en wensen van de klant, op papier wor den gezet. Het maken van de installa ties wordt uitbesteed, waarna de heer V.d. Schilden zelf bij de klant de in stallatie assembleert. Van een versto ring in het landschappelijk waardevol gebied, is dan ook geen sprake. da ien Dn> ?es STARTENDE ONDERNEMER De heer v.d. Schilden mag zich scharen onder die startende onderne mers, waarvan na zes jaar mag worden gezegd, dat zij geslaagde starters zijn. In 1977 kwam hij met zijn vrouw vanuit Arnhem naar Op de Kamp in Merselo, waar hij een vervallen boer derijtje opknapte. Dat hij hier in 1981 zijn eigen onderneming begon, was het gevolg van het feit, dat hij werk loos werd. Omdat hij er niets voor voelde verder als W.W.-er door het le ven te gaan, klopte hij aan bij de ge meente. Met gemeentelijke hulp èn de toestemming om te starten met be houd van zijn uitkering, ging de heer v.d. Schilden op 1 juni 1981 officieel van start met „Surfatec Benelux", welke naam is afgeleid van Surface oppervlakte) en Technic. Sindsdien bouwt hij installaties in staalplaat van verschillende dikte en verbouwt, revi seert en automatiseert hij bestaande installaties en levert deze zo goed als nieuw met volledige garantie af. Al leen dat verbouwen, reviseren en auto matiseren doet hij in zijn „hobby- ruimte" in de voormalige stal, maar dan alleen op zeer bescheiden schaal. Het grote werk doet hij bij de klant. NATSTRAALINSTALLATIE Een van de grootste troeven van het Merselose bedrijf is de natstraalinstal- latie, waarbij ontvetten, reinigen, beit sen, ontroesten, ontlakken, finishen, matteren, halfglanzen en passiveren in één handeling kunnen worden uitge voerd. En wat heel belangrijk is, is dat alles zondér stof, zonder oppervlaktewater vervuiling en practisch zonder materi- aalafname of afronding van scherpe hoeken kan worden uitgevoerd. Uite raard is het eindresultaat afhankelijk van de te gebruiken straalmiddelen, die de heer v.d. Schilden in alle soor ten en maten voorradig heeft. BREED TERREIN In de voorbije zes jaar heeft de naam „Surfatec Benelux" een breed terrein veroverd. De KLM en de GERARD REIJNDERS Schilderwerken BV Venray Plataanstraat 12 Tel. 82635 UW weest, daar in „de keet" bij 't St. Jo zefklooster. Vooral ook toen er kinde ren geplaatst werden op sociaal-me dische indicatie, en het totaal aantal kinderen groter werd dan verwacht; groter ook dan er feitelijk plaats was. Hoe dan ook, sinds kort kan Dui melot beschikken over een riant on- De verhuizing van het kinderdag verblijf Duimelot van de Heuvelstraat naar de Beukenlaan, is al enkele maanden een feit. Aan de Heu velstraat zijn zelfs de fundamenten al geruimd van wat eens een vooruitstre vend gebeuren was: de opvang van kleine kinderen van werkende ouders. Voornamelijk van ouders die werkten bij Rank Xerox en het Psychiatrisch Centrum, maar al gauw ook van ou ders die elders tijdens de hoogcon junctuur van die dagen volop werk vonden. Het is jarenlang echt behelpen g'e- RTL (Duitstalig) Verder bestaat de mogelijkheid tot het nemen van een abonnement op abonné-t.v. (FilmNet). Voorts zal dit pakket per 1 april volgens plan worden uitgebreid met Nederland 3. Voor de bekende hoge kwaliteit van de doorgegeven signalen staat kabel televisie Venray garant. De muziekprogramma's welke via de beide engelstalige zenders worden uitgezonden, zijn vooral bij de jeugd erg populair. Dat de Duitstalige zender RTL goed is aangeslagen blijkt uit de vele verzoeken om deze zender definitief als vervanger van Europa t.v. te kunnen behouden. Dit alles is wellicht een goede reden voor deze groep aangeslotenen thans wél een abonnement te nemen op kabeltelevisie. Tijdens deze aktie biedt KT Venray: Gratis aansluiten mits de KTV- aansluitdoos intakt in de woning aanwezig is. Kosteloos instellen van het televi sietoestel mits zonder gebreken. De bestaande dakantenne wordt desgewenst zonder kosten verwij derd. Geen extra kosten voor de invoe ring van Nederland 3 in april 1988. Deze eenmalige aanbieding geldt tot 15 december 1987, en op voorwaarde dat tenminste een abonnement wordt genomen van 1 januari tot 30 juni 1988 tegen het huidige tarief van 16,84 per maand. Na 15 december zullen de aansluit kosten voor deze woningen weer 55,bedrage, en vervalt de aanbie ding van het gratis verwijderen van de dakantenne. Kabeltelevisie Venray is een aktie gestart om diegenen, die tijdens de aanleg van het kabelnet, een gratis aansluiting op het kabelnet in hun wo ning hebben laten aanleggen en voor alsnog besloten géén abonnement te nemen, thans alsnog voor zo'n abonnement te interesseren. In totaal bestaat deze groep uit circa 1450 wooneenheden. Dit is 16% van alle aansluitingen, hetgeen overeen komt met het verwachte aansluitings percentage per december 1987. Bij de aanleg van het Venrayse kabeltelevisienet bestond het te ont vangen pakket uit 11 televisiezenders. Nadien is dit uitgebreid met o.a. 4 satellietzenders te weten: Super Channel (Engelstalig) SkyChnnel (Engelstalig) TV-5 (Franstalig) In het begin van deze eeuw zo tussen 1911 en 1920 werden in het pand Hofstraat 6 de „Venrayse" motorfietsen „Vulkaan" en „Cedos" gemaakt door de heer Victor Fonck. De naam „Cedos" hoog op de voor gevel van het pand herinnert nog aan deze voormalige motorenfabriek. Daarna heeft nog lang de naam „In dustrie-Handelsmaatschappij Vul kaan" boven de etalageramen ge staan, zelfs nog, toen zoon Victor overstapte van het maken van Cedos- motoren naar een eigen elektro-instal- latiebedrijf. Na Victor Fonck jr. kwam kleinzoon Jacques in de zaak, die niet veel voelde voor het installatie bedrijf en na de oorlog begon met de verkoop van grammofoonplaten, muziekinstrumenten, hobby-artikelen waaronder modelbouw en gereedschappen. Na het overlijden van de heer Jacques Fonck in 1982 werd de zaak overgenomen door Leo Hendriks. Nadat hij 17 jaar in loon dienst had gewerkt in de ijzerhandel waarvan 12 jaar in Venray wilde hij, op 33-jarige leeftijd wel eens voor zich zelf beginnen. Op 11 november is het precies vijf jaar geleden, dat Leo Hendriks zijn laatste spaarcent in de zaak had gesto ken en achter de toonbank wachtte op zijn eerste klanten. Hij had stapels modelbouwdozen en een rekje van vier meter met ge reedschappen. Nu, vijf jaar later is van de voormalige zaak van Jacques Fonck alleen nog een blauw kolomme tje in de winkel èn de pui over. Vanaf 1983 heeft Leo Hendriks de zaak zes maal verbouwd. Bij de viering van het eerste lustrum heeft hij de zesde en waarschijnlijk niet de laatste verbouwing achter de rug. De kleine winkel van weleer is uitgegroeid tot ongeveer 300mJ verkoopoppervlakte „Modelbouw en gereedschap" is ge bleven, maar wat het allemaal geweest en geworden is, heeft zijn vrouw Maria keurig bijgehouden in twee lijvige fotoboeken. De modelspoorbanen van weleer zijn er uit, omdat de jeugd liever met een homecomputer speelt, maar daar voor in de plaats is alles voor de vak man en hobbyist terug gekomen met als grote specialiteit de inbraakbevei- lingen, waarmee hij erkend beveili gingsbedrijf is geworden. Sinds kort is Leo Hendriks aange sloten bij Inter Detail (ID), een in koopcombinatie van zeventig vak broeders, waardoor hij met zijn gereedschappen met iedereen kan con curreren. Na vijf jaar „pionieren" heeft Leo Hendriks zijn eigen weg ge vonden en om dat te bewijzen houdt hij vandaag, morgen en zaterdag Open Huis met leuke verrassingen voor zijn klanten. Heerlijke zelfgemaakte en BIJNA GEHELE ASSORTIMENT UIT EIGEN WORSTKEUKEN Stationsweg 45 Venray MET GESTOLEN AUTO OVER DE KOP Zaterdagmorgen werd aangifte gedaan van diefstal van een Lada-per- sonenauto. De auto, zo is later komen vast te staan, is vrijdagavond te om streeks 0.30 uur ontvreemd vanaf de Doormanstraat. Zaterdagmorgen werd door een bewoner van Kleindorp te Merselo gemeld, dat bij hem op het erf, tegen de muur een auto stond ge parkeerd. Die auto bleek de ont vreemde Lada te zijn. De auto was geheel vernield. Gezien de schade aan de auto, moet deze over de kop zijn gegaan. De startmotor bleek te zijn doorverbonden. Voor de eigenaar een behoorlijke schadepost, want hij bleek slechts WA verzekerd te zijn. Gezien de aard van de autoschade is het niet uitgesloten dat de bestuurder en mogelijke inzittenden gewond zijn geraakt. De recherche heeft een diep gaand onderzoek ingesteld en hoopt dat er getuigen zijn die de clandestiene bestuurder in Merselo of In de Door manstraat hebben gezien. Zij worden dringend berzocht kontakt op te nemen met de politie. De eigenaar is behoorlijk gedupeerd en kan een vervangende auto wel vergeten óf de dader moet kunnen worden achterhaald.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 11