mode Nu definitief riolering j voor vredepeel Hulp door gerichte zelfhulp SHOW TIME LONGINES 4 bekende merken één bekende juwelier samen een ongekende royale kollektie. dames" Prijswinnaar van de maand september 17 Oktober wordt de dag van avonturenfiets Verkiezing dorpsraad Heide op 14 en 15 november M.C.C. Venray is het bewijs, rans Molenaar voor mannen met smaak Algemene beschouwingen van Meerlo-Wanssum Influenza: voor komen is beter dan genezen Griepvaccinatie Venray 1987 na i peel en maas Donderdag 15 oktober - Pagina 7 Burgemeester en wethouders heb ben nu definitief besloten aan de raad voor te stellen 213.000,- beschikbaar te stellen voor de aanleg van een riole ring in Vredepeel. Aangesloten kunnen worden 24 per celen in de dorpskern van dit kleinste Venrayse kerkdorp. Elke eigenaar van deze percelen is bereid een eigen bij drage te leveren van 4000,-. Het Rijk subsidieert 40% van de kosten. Resteert dan een tekort van 39.000,- dat b. en w. uit de post onvoorzien wenst te financieren. Ten noorden van de Joh. van Wyt- tenhorstweg komt een grote tank waarin de rioolvloeistof wordt opge vangen voor een eerste bezinksel. Via een „dompelschij veninstallatie" wordt het rioolwater vervolgens in be weging gebracht, waardoor zuurstof wordt toegevoegd en een biologische zuivering ontstaat. Tenslotte is het wa- Itt geschikt om op het oppervlakte water geloosd te worden - of met an dere woorden: via de sloot kan wor den afgevoerd. De gemeenteraad moet een en ander nog deze maand goedkeuren. De aan leg moet dit jaar gereed zijn, wil men voor de Rijkssubsidie in aanmerking komen. OOK OPRICHTING VAN EEN ZELFHULPGROEP IN VENRAY GEPLAND Eerste ontmoeting op zaterdagmiddag 24 oktober te 15.00 uur Psoriasis en neurodermatitis (een vorm van ekzeem) zijn veel voorko mende huidziektes, Vaak worden de hiermee gepaard gaande verschijnse len door de betrokkenen zoveel moge lijk „verstopt". Problemen ontstaan 'er vóór hen in hun beroepsleven, in de partnerrelatie, en met familie en kennissen. Al met al wordt hun optre den naar buiten vaak zeer sterk jmoeilijkt. Alhoewel preciese cijfers niet bekend zijn, schijnt in Nederland 8 - 10% van de bevolking min of meer aan een vorm van huidziekte te lijden. Verhoudingsgewijs zijn vrouwen meer door huidziektes getroffen dan mannen. Jaarlijks zou hun aantal in Nederland nog toenemen. Sinds twee jaar zijn in West-Duits- ns, zoals in de steden Koblenz, Tirier, Prürn, Aaken, Essen enz. met groot succes z.g. „Selbsthilfe-Grup- >en" opgericht, die regelmatig samen- tomen om persoonlijke, en ook de laatste ervaringen uit te wisselen over een nieuwe therapievorm bij huidziek tes. In West-Duitsland zijn de laatste jaren opvallende resultaten geboekt bij de behandeling van psoriasis, ge wrichtspijnen en neurodermatitis met de toepassing van een humaan dieet, met hierbij de ondersteuning van een speciaal ontwikkeld voedingssupple- 1 ment. Een (nederlandstalige) Duitse Natu- rartz is bereid gevonden om op de ge plande gespreksavond uit zijn ervarin gen en onderzoekingen met deze 'Duitse therapievorm te vertellen, waarmee intussen in ons buurland al 1 enige duizenden vrij van ernstige huid- dachten zijn geraakt. De eerste gespreksmiddag voor Venray en omstreken is op zaterdag- niddag 24 oktober, te 15.00 uur in voorgouden horloges P R I S AAA quartz GENÈVE CERTINA SWISS QUARTZ van woensdag 14okt. t/m zaterdag 24 okt. VÊRUNDÊN JUWELIER Grote Markt 7. Venray, Tel. 04780-86817 VERZOEK OM GETUIGEN Willen de personen die vrijdaga vond om 18.45 uur getuige waren van een aanrijding op de parkeerplaats bij Jan Linders aan de Bongerdstraat, kontakt opnemen met de politie. Een trekker met oplegger, welke va naf de Bongerdstraat linksaf het ter rein van de firma Martens opreed be schadigde een geparkeerde persone nauto, die op de parkeerstrook langs de rijbaan stond. Er ontstond nog al wat schade aan de geparkeerde auto. De trekker met oplegger werd bestuurd door een inwoner van Utrecht. In verband met tegenstrijdige verklaringen worden de getuigen ver zocht zich te melden. Op een parkeerplaats aan de Merse- loseweg werd een personenauto van een inwoner van Tienray aangereden door een witte personenauto. De bestuurder van deze auto stopte, keek en reed door, zonder dat zijn identiteit kon worden vastgesteld. hotel Wieënhof aan de Leunseweg (hotelingang). Om de duidelijkheid van het thema niet te schaden, is het aantal toegangs plaatsen wat beperkt gehouden. Wilt U verzekerd zijn van een gratis plaats, waarbij ook Uw huisgenoten welkom zijn, dan kunt U vooraf reserveren bij de voorlopige kontaktpersoon voor Venray en omgeving: Angelien Smit, tel. 08340-44619 (tussen 18.00 - 20.00 uur a.u.b.). Op bovenstaande foto de overhan diging door Mevr. Hendriks, bedrijfs leidster van de dames- en herenkapsa lon van Leo Nooijen aan de Gebr. van Doornelaan in Horst, de eerste prijs ~n Mevr. van Well-Kessels, Steen- 'aat 7 uit Horst, een geheel verzorg- le weekendreis naar PARIJS voor 'ee personen, dit in de maandelijkse ibileumaktie in het teken van het 25-jarig bestaan van de firma. 2e pnjs: Mevr. Peeters-Gommans, Bevrijdingsweg 12, Venray; een gratis maandabonnement 3e prijs: N. T. Wicherts, Tuinstraat 23, Venray; een 50% kortingkaart geldig voor een maand. 4e prijs: J. Volleberg. Gebr. van Doornelaan 50, Horst; een 25% kortingskaart geldig voor een maand. 5e prijs: Mej. Houben, Veltumse Kleffen 248 Venray, een 10% korting kaart geldig voor een maand. Alle prijswinnaars hebben intussen bericht ontvangen, Kanskaarten voor de maans okto ber zijn weer volop gratis bij iedere behandeling beschikbaar. GEWONDE BLEEF ACHTER Maandagavond werd op de Vent- weg van de Zuidsingel een 17-jarige bromfietser aangereden door een per sonenauto. De bestuurder stopte, keek even en reed door. Omdat er ter plek ke nog wat „stille" getuigen achter bleven en aan de hand van getuigenis sen kon de kleur en het merk van de auto worden vastgesteld. Een politie- patroulle zag later een beschadigde au to, waarop de „stille getuigen" pasten. De bestuurder, een 20-jarige Marokaan kon worden aangehouden. Hij bekende bij die aanrijding betrok ken te zijn geweest, maar in paniek doorgereden te zijn. Hem werd proces verbaal terzake dat doorrijden aange zegd. Op zaterdag 17 oktober zal midden in de natuur van de Bergerheide nabij Well een groot terreinfiets-evenement worden georganiseerd. Op initiatief van een tiental leveranciers en organisatoren krijgt iedereen de kans om een ATB (berg- of terreinfiets) eens zorgvuldig aan de vele tanden te voelen. De All Terrain Bike kwam vorig jaar in ons blad ter sprake in een reportage over de startende onderne mer, de heer Wim van Dam op het industrieterrein „De Hulst". Onder de naam „Damka-trading" assem bleert hij o.m. terreinfietsen, die voor kenners het neusje van de zalm zijn. Korte tijd later kwam deze fiets weer in 't nieuws toen een aantal fietsfana- ten een bergtop in de Himalaya met deze fiets beklommen. Zaterdag a.s. wordt op een terrein rondom sportherberg „Bergerheide" door een aantal leverenaciers van de ATB en uiteraard ook door de heer Van Dam uit Venray, een parcours uitgezet, waarop men per terreinfiets een krachtmeting met de natuur kan aangaan. Een veertigtal ATB's zal ge reed staan om uitgebreid getest te worden door beginners en rijders met j ervaring. Natuurlijk mag men ook zijn eigen ATB meebrengen om rond Bergerheide te avonturen per fiets. Rondom de sportherberg is een aantal stands aanwezig van leveran ciers om informatie te geven over de fantastische mogelijkheden van de terreinfiets. Aanvang 11 uur, toegang gratis. INBRAAK IN PASTORIE VREDESKERK In de vroege woensdagmorgen om streeks 3 uur werd pastoor Albers van de Vredeskerk wakker van gestommel in zijn woonkamer. Op onderzoek uit gaande met hulp van twee medebewo ners, werd licht in de woonkamer ge zien, maar de deur bleek geblokkeerd te zijn. Later werd gehoord dat de inbreker via een raam en de tuin naar de Westsingel liep. Getuigen hebben het wegrijden van een auto gehoord vanaf de Westsin gel. Alle laden en kasten van de woon kamer waren doorzocht. Ontvreemd is een bedrag van enkele honderden guldens. Verder zilver en zilveren munten en enkele sieraden, welke eigendom waren van de zuster van pastoor Albers. Die sieraden hebben een emotionele waarde. Ook een spaarpot met 50 gulden wordt ver mist. Graag zou de politie in kontakt komen met personen die rond ge noemd tijdstip een verdacht persoon in de buurt van de pastorie hebben gezien Op zaterdag 14 en zondag 15 no vember worden voor de derde maal in de geschiedenis van de dorpsraad Hei de verkiezingen gehouden. Op een van deze twee dagen kunnen de bijna 400 stemgerechtigden van dit kerkdorp hun stem uitbrengen op de kandidaten van hun keus. De gemeente Venray kent al vele ja ren dorps- en wijkraden. Sinds 1978 zijn de raden officieel erkend door de gemeenteraad. De gemeente verplicht te zich toen om over een aantal met name genoemde onderwerpen advies uit te vragen aan dorps- of wijkraad. De dorpsraad Heide komt op voor de belangen van de dorpsgemeen schap, veelal te bevatten in het begrip „leefbaarheid". Een aantal gemeentelijke beleidster reinen draagt elementen aan voor de invulling van dit begrip. Te noemen zijn: ruimtelijke ordening, volkshuis vesting en welzijnszaken. Maar ook de aanleg en onderhoud van wegen, ver keerssituatie, verlichting, riolering, aardgasvoorzieningen enz. zijn ele menten die vallen onder het begrip leefbaarheid. Het gemeentebestuur beschouwt de dorpsraad als een gesprekspartner als het gaat om zaken die het dorp aan gaan. Voor de gemeente en de dorps raad is het van belang te weten dat de bevolking achter de eigen dorpsraad staat. Daarom wordt de dorpsraad ge kozen door de inwoners van het dorp. De verkiezingen worden georganiseerd door de dorpsraad in samenwerking met de gemeente Venray. Voor meer informatie over de ver kiezingen of het aanmelden van kandi daten, kan men zich wenden tot L. Pouwels, Heidseschoolweg 1, tel. 82421; P. Engbersen, Heidseweg 45, tel. 84552; A. Koenen-Classens, Mr. Driessensstraat 5, tel. 87161. VERLICHTINGSCONTROLE Ok op de kerkdorpen werd een ver lichtingscontrole gehouden, Daar werden 14 personen bekeurd wegens ondeugdelijke verlichting, in hoofd zaak fietsers, maar ook enkele bromfietsers. Die personen waren op weg naar 'n sportgebeuren. Erg jeug digen kregen deze keer nog een waar schuwing, omdat de politie verwacht, dat nü de ouders tot aktie zullen over gaan, om de fietsen van hun kinderen in orde te laten maken. EDUARD DE BRUIN WINT KAMPIOENSCROSS IN HAPERT Eduart de Bruin heeft in Hapert zijn 2e kampioenscross van dit seizoen op zijn naam weten te schrijven nadat hij eerder in Gemert al had gewonnen. Voor Eduart stond nog de 7e plaats in de eindklassering op het spel, die hij samen met Toon Claessens moest uitvechten, hetgeen hij op een grandioze manier deed. In de Ie manche nam hij halverwege de manche de kop over van de nieuwe kampioen Frank van Beek en liet iedereen ver achter zich en passeerde de finish met 'n halve minuut voor sprong op de 2e man. Toon Claessens had geen geluk in Hapert en direct na de start van de le manche raakte hij betrokken bij een massale valpartij en moest helemaal van achteren komen en finishte als 13e. In de 2e manche ongeveer hetzelfde beeld en kwam Toon als 15e door de finish. Eduart deed het nu weer voortreffelijk, vanaf een 20e plaats was hij met nog enkele ronden te gaan in een heftig duel gewikkeld met Kluitmans om de derde plaats en de dagzege. Kluitmans maakte het hem wel erg gemakkelijk door er in de laatste ronde vanaf te vallen, zodat Eduart ook de dagzege mee naar huis kon nemen. Math Verrijt deed het in de eerste manche verdienstelijk maar een paar foutjes gooiden roet in zijn crosseten waardoor hij naar een 22e plaats zakte. In de 2e manche moest hij met problemen al vroeg opgeven. Erik v.d. Pas die ook een kampioenscross af te werken had in de 125 cc klasse, kreeg na enkele ronden af te rekenen met een defecte versnellingsbak waardoor voor hem de wedstrijd afgelopen was. In de 250cc promotie klasse was voor Bert van Well na enkele ronden de zaak al bekeken en ging na enkele schuivers zijn zonden in het renners- kwartier overdenken. In de 2e manche ging het wat beter en eindigde hij rond de 20e plaats. Hans Tunnissen bereikte in de le manche de finish wel en werd als 22e afgevlagd. In het 2e wedstrijdgedeelte rakkte Hans ver achterop maar herstelde zich op een plaats in het middenveld. Programma zondag 18 oktober Jeugdcross Asten Heusden. Nuland: 250 cc Jun A. B. restant. 500cc Sen. K9 Zijspan senioren VEILIG VERKEERSBUS BIJ DE MAVO Deze week zet de bus van Veilig Verkeer Nederland koers naar Venray om daar aan de leerlingen van de 3e klas van de MAVO (De Kolk) uitge breide verkeersvoorlichting te geven, toegespitst op het verkeer van leerlin gen van het voortgezet onderwijs. De afdeling Venray van Veilig Verkeer Nederland blijft zich inzetten om Venray veiliger te maken, niet alleen op de lagere scholen, het voort gezet onderwijs maar ook voor de be jaarden. Dat het nodig is Venray veili ger te maken, is weer eens bewezen door het aantal verkeersongevallen dat nog steeds niet afneemt. In de maandagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Meerlo-Wanssum werd o.m. de alge mene beschouwingen gehouden, waarin vooral de Progressieve Kombi- natie veel aandacht vroeg van raad en publiek. Deze fractie vond mèt de fracties van het CDA en VVD, dat de gemeen te een goed beleid heeft gevoerd, want de financiële positie is vrijwel onaan tastbaar gebleven. Zodoende heeft het bezuinigingsbeleid van de Centrale Overheid van de inwoenrs geen al te grote offers gevraagd. Menige ge meente kan jaloers zijn omdat het fi nanciële beleid hier zo gezond is en de belastingen niet behoeven te worden verhoogd. Of er een toeristenbelasting zal wor den ingevoerd, zoals het college voor stelt, staat nog niet vast. Er zal samenwerking moeten wor den gezocht met de andere Maasdor pen in het VVV-beleid. De fractie PK sprak zelfs van een ongekende weelde in de gemeente Meerlo Wanssum en bepleite iets ex: tra's te doen voor de minima zoals bij voorbeeld voor het instellen van een steunfonds en daarin een bedrag te storten van ƒ15.000,-. De automatisering van het gemeen telijk apparaat is niet meer tegen te houden. Er zal daarbij gewaakt moe ten worden dat de persoonlijke gege vens niet misbruikt worden. Service naar de burger toe moeten blijven en met de werkdruk van de ambtenaren moet zuinig worden om gesprongen, zo pleitte een bezorgde fractievoorzitter van de PK. Of een gedeelte van de huishoud school in Tienray zal worden omge bouwd tot brandweerkazerne staat nog niet vast. Wel dat er een verant woord onderkomen komt, zowel voor de brandweer als voor het Rode Kruis. Verhoging van de verkeersveiligheid moet met alle kracht worden bevor derd, ook op de Venrayseweg. Wat betreft de toekomstige bestem ming van de Diepeling in Oirlo zal er kontakt moeten worden opgenomen met de gemeente Venray, welke reeds vergevorderde plannen voor die water plas heeft. Onttrekking van een aantal wegen rond die plas moet geen aanlei ding zijn dat andere wegen racebaan worden. Alle fracties waren bezorgd over de toekomst van de jachthaven, nu de huidige verhuurder Vennautic er vanaf wil. Een grote machtsconcentratie rond die haven moet worden voorko men. De Wanssumse middenstand is al verliezer. De verloedering dreigt, volgens de PK. Vennautic zal desnoods met de geëi gende middelen gedwongen moeten worden zijn verplichtingen na te ko men. De PK maakte zich eveneens zorgen over de reactie van het CDA op een aantal zaken binnen de Welzijnssec tor, waaruit blijkt dat voor een niet onbelangrijk deel van die fractie de Welzijnshorizon niet verder reikt dan de plaatselijke verenigingen. Subsidie moet gezien worden als een waarderings- en stimuleringsbijdrage en waarmee recht wordt gedaan aan vrijwilligerswerk. Het gemeentehuis in Wanssum zal een andere koers moeten gaan varen, want met de PK stelde ook de andere fracties zich op het standpunt dat het bestuur zich aan de gemaakte afspra ken moet houden. Bij de bibliotheek zal naar meer mo gelijkheden moeten worden gezocht i.v.m. de lectuurvoorziening. De PK vroeg aan het college weer eens een dorpentocht te houden, te neinde beter op de hoogte te komen van de wensen en verlangens van de inwoners. De milieuproblematiek had aller aandacht, ook al omdat de veestapel weer is toegenomen. Natuurlijk ontbraken ook nu niet de vele wensen en verlangens naar werkgelegenheid, woningbouw, trot toirs en parkeerterreinen, een peu terspeelzaal en een blokhut in Swlo- gen, informatie over de Centrale an tenne inrichting en de uitslag van de enquete, de mogelijkheid tot aanslui ting op de CAI te Venray enz. enz. Maar over het algemeen kan wor den gesteld dat de raad tevreden was met het gevoerde beleid, waarbij de eerlijkheid gebied aan te tekenen, dat er nogal wat wensen waren bij de PK welke al vele jaren op het verlanglijstje staan, maar ook dit jaar onvervuld zullen blijven. Het college zal zich nu gaan beraden over de beantwoording van de gestelde vragen. Deze worden schriftelijk gegev en waarna de raad op 26 oktober de gelegenheid krijgt om hierop terug te komen. Verder stond op de agenda de ver snelde aanleg, van de R 73. De raad had geen moeite met het beschik baarstellen van 34.000,- voor die versnelde aanleg. Verschillende raadsleden waren overtuigd dat als die weg gereed is de gemeente verkeersvei liger zal worden, omdat veel verkeer van die snelweg gebruik gaat maken. Bijna jaarlijks melden de kranten, radio en televisie dat weer een groot aantal mensen overvallen is door influenza, in de volksmond veelal griep genoemd. Influenza wordt veroorzaakt door een virus en juist en virus is uiterst moeilijk te „verslaan". Als iemand influenza heeft is het enige wat een arts kan doen: sympto men bestrijden. Dat betekent een siroopje tegen de droge hoest, een pijnstiller tegen de hoofdpijn, een koortswerend middel en iets tegen spierpijn. ledereen die ooit influenza had zal zich ongetwijfeld weten te herinneren hoe ziek je er van kunt zijn. Hoge koorts, een gevoel van algehele slapte, doodmoe zijn, diarree, spierpijn, hoest en hoofdpijn zijn de symptomen van influenza. Met name de risicogroepen hebben bij influenza een verhoogde kans op complicaties. Om enkele risicogroepen, die worden vastgesteld door de Genees kundige Hoofdinspectie, te noemen:* mensen met hart- of nieraandoenin gen, suikerziekte of mensen met funktiestoornissen van de luchtwegen, zoals astma en bronchitis. Daarnaast gaat de wetenschap er van uit dat mensen boven de vijftig jaar een verhoogde kans op compli caties hebben. Die complicaties zijn nogal verschillend, maar de meest bekende is longontsteking die dan dubbelhard aankomt omdat de influenza-patiënt zo verzwakt is door zijn ziek-zijn. Influenza komt meestal „aan waaien". Dat komt omdat het virus dat de influenza veroorzaakt zeer be smettelijk is. Vooral waar mensen dicht opeen leven, zoals scholen, kan toren, kazernes en openbare gebou wen grijpt de besmetting dan ook zeer snel om zich heen. De besmetting wordt overgebracht door de hoestende influenza-patiënt. In principe kan iedereen influenza krijgen. Als iemand besmet is door een ander duurt het 24 tot 48 uur voor men het flink te pakken heeft. Een influenza zonder complicaties duurt meestal niet zo lang; na zeven tot tien dagen verdwijnen de meeste symptomen. De koorts daalt meestal eerder. Wat overblijft is een gevoel van slapte en vaak duurt het nog zo'n week voordat de patiënt weer de oude is. In veel gevallen is influenza echter te voorkomen en wel op een zeer een voudige manie^, namelijk door zich 'op tijd te laten inenten tegen influenza. Jaarlijks wordt vastgesteld welk virus verantwoordelijk is voor een be paalde influenza en op dit virus wordt de vaccinatie afgestemd. Zo krijgt het virus in de meeste gevallen niet de kans schadelijk te worden. Een voorwaarde is wel dat het in enten op tijd gebeurt. De maand no vember leent zich het beste voor een anti-influenza-vaccinatie. Niet alleen de genoemde risicogroe pen komen voor zo'n „griepprik" in aanmerking. Ook als u zich, bijvoor beeld in verband met het werk, niet kunt permitteren om zo maar een week of tien dagen uitgeschakeld te worden is een dergelijke vaccinatie zinvol. En natuurlijk ook voor degenen die gewoon geen influenza willen hebben. Zo'n injectie beschermt u zeker niet tegen allerlei kleine „griepjes" en „verkoudheden", maar wel tegen het grillige infiuenza-virus. Het beste is, samen met uw huis arts, te bekijken of een vaccinatie voor u nuttig of zelfs noodzakelijk is. Voor hel eerst zullen een groot aantal Venrayse huisartsen samen met de apothekers een gezamenlijke griep vaccinatie organiseren in de foyer van de Venrayse schouwburg. Deze griep vaccinatie zal plaatsvinden op woens dag 28 oktober van 13.30-17.30 uur. De patiënten van de verschillende artsenpraktijken worden op afzon- lijke lijden in de schouwburg ver wacht: Patiënten uit de praktijd van: dkt. Bloemen en Schraven 13.30-14.30 dkt. Gabeler 14.30-14.45 dkt. Vercauteren 14.45-15.15 dkt. Lankveld en Wittgen 15.15-16.15 dkt. Corver 16.15-16.45 dkt. de Vocht 16.45-17.15 dkt.Schmeetz 17.15-17,30 Voor de groepenvaccinatie in de schouwburg ontvangen de patiënten die vorig jaar een griepvaccinatie heb ben gehad van hun huisarts een oproepkaart die dienst doet als recept en dus voor de vaccinatie moet worden ingeleverd. Indien U geen oproepkaart ont vangt en toch een griepspuit wilt hebben, moet U zich in verbinding stellen met Uw huisarts. Tijdens de vaccinatie in de schouwburg zal er iemand van de apotheek aanwezig zijn voor het innen van de eigen bijdrage en het zetten van de stempels op de kaarten. Voor verdere vragen of informatie over de griepvaccinatie kunt u zich wenden tot Uw huisarts of Uw apo theek. De patiënten van de groepspraktijk Patersstraat (dkt. van Thiel, dkt. de Muinck Keizer en dkt. van Loon) worden evenals voorgaande jaren voor de griepvaccinatie verwacht in de eigen praktijk, n.l. op woensdag 4 no vember van 14.00-16.00 uur.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 7