40 jaar Katholieke Technische School Venray „BIDT, KINDEREN BIDT, DAT DE WIND MAG DRAAIEN...." Kijkdag fietsen 43 JAAR GELEDEN WERD VENRAY BEVRIJD 50 jaar lager agrarisch onderwijs in Horst Jan Wijnen 25 jaar in het onderwijs Afscheid van Jean van de Tillaart 134 PEEL EN MAAS Donderdag 15 oktober - Pagina 5 A.s. zaterdag 17 oktober is er weer kijkdag op het politiebureau. Van 9.00 tot 12.00 uur kan men er komen kijken naar gevonden fietsen. Ieder een die de laatste maanden een fiets is kwijt geraakt, kan komen kijken of mogelijk zijn of haar fiets bij die ge vonden fietsen staat. De fietsen welke niet worden afge haald, worden op een nader te bepalen dag en uur weer verkocht. Dan kun nen alleen degenen, die aangifte hebben gedaan van 'n fietsendiefstal, een bod doen op de dan aanwezige fietsen. Zoals bekend wordt de fiets aan de hoogste bieder toegewezen. De eigenaar van de fiets, waarvan de politie een foto heeft laten maken, behoeft niet tewachten lot a.s. zater dag. Het gaat om 'n blauwe herenfiets van het merk NEDRENTA. De fiets werd gevonden in de wijk Veltum. Het ASA veiligheidsslot was bewerkt ge worden met de bedoeling dat te ver nielen om dan de fiets mee te nemen. De dader is óf in zijn werk gestoord, óf heeft de moed opgegeven. De fiets is nog in een vrije behoorlijke staat, maar de eigenaar heeft van de diefstal (nog) geen aangifte gedaan. Alle pogingen welke de politie heeft ondernomen om de eigenaar te achter halen zijn mislukt. Daarom deze op roep zodat de eigenaar zich komt mel den. De waarde van de fiets is een bezoek aan de politie zeker waard. dochter zagen wij o.a. tegelzettende, zagende, aan de draaibank staande, ruiten inzettende, lassende en bougies verwisselende moeders. Dat dit alles naast grote ernst, hilariteit veroor zaakte, tekende de sfeer tijdens deze uren. Lange discussies werden er gevoerd bij het invullen van een vragenformu lier over de funk tie van een groot aantal niet-alledaagse stukken gereed schap. Een keuze uit de drie daarbij geboden antwoorden werd met zorg genomen. Na het „karweien" werd onder het genot van een drankje tot ver na 1 uur nagepraat. Zaterdagmiddag begon om 15.00 uur een reünie voor oud-leerlingen, oud-personeelsledenpersoneelsleden en andere nauw bij de school betrok kenen. Deze gezellige bijeenkomst waarbij oude tot ^eer oude verhalen werden opgehaald en die tot 19.00 uur zou duren, liep ook aardig uit. Deze viering werd opgeluisterd door het trompetterkorps en de majorettes St. Petrus Banden Venray. OFFICIËLE VIERING Vandaag, donderdag 15 oktober, wordt de officiële viering ingeluisterd met een Eucharistieviering in de deke nale kerk Dt. Petrus' Banden. Na de Eucharistieviering volgt in de aula van de school een interne viering voor alle nauw bij de school betrokke nen en speciale genodigden. Van 17.30 -19.00 uur is er een openbare receptie waarbij iedereen welkom is. Morgen, vrijdag 16 oktober, wordt de „feestdag" voor de leerlingen. Voor deze dag is een feestprogramma samengesteld dat start om 09.30 uur en 's avonds om 24.00 uur wordt afge sloten. Naast een rally-aktiviteitenpro- gramma (superstars) voor de le, 2e en 3e-jaars is er voor de hogere klassen een superstars/bowlingprogramma. Voor de inwendige mens zal ook ge zorgd worden in de vorm van fris drank en barbecue. Het klapstuk van feestelijkheden voor de leerlingen wordt gevormd met Veronica Drive-In-Show. Alle festiviteiten worden eind okto ber besloten met een feestavond voor het personeel en genodigden. Bij de opening van het jubileum jaar, van de lagere agrarische school te Horst, is er dit weekend een ten toonstelling van vlinders en orchidee- en in de Biologische School, Stations straat 121 te horst. De tentoonstelling is voor het pu bliek opengesteld a.s. zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur en zondag tijdens dezelfde uren. Komende maanden staan er nog verschillende „schoolse" aktiviteiten op het programma, terwijl de officiële viering van het 50-jarig bestaan op 22 januari is gepland. Op 16 oktober viert Jan Wijnen zijn 25-jarig onderwijsjubileum. Jan be gon zijn onderwijsloopbaan als ama nuensis aan de praktijkschool te Horst. Hij vervolgde zijn loopbaan aan bo vengenoemde agrarische onderwijsin stelling als instructeur, hoofdinstruc teur en consulent leerlingwezen. In 1976 startte hij met het geven van lessen dienstverzorging (toendertijd veeteelt) aan de biologische school af deling (LAO) van scholengemeen schap „Marianum" te Venray. Door het groeiende aantal leerlingen van de biologische school van „Marianum" en het daaraan gepaard gaande aantal lessen dierverzorging, nam hij in 1979 afscheid van de praktijkschool te Horst en trad volledig in dienst bij „Marianum". Omdat de jubilaris zeer ruime ervaring had opgedaan op het gebied van het agrarisch bedrijfsleven, werden vanaf die tijd tevens de lessen oriëntering in het bedrijfsleven aan zijn zorgen toevertrouwd. Bovendien zullen velen hem kennen als coördinator van het agrarisch cursusonderwijs in Venray. Met name cursussen op het gebied van paarden en bijen kregen onder zijn leiding ge stalte. Met zijn bevoegdheden op het gebied van de dierverzorging verwierf hij in 1983 de land- en tuinbouwakte S en T en werd daardoor nog breder in zetbaar voor de scholengemeenschap. Ook landelijk weet men zijn kennis en praktijkervaring te waarderen, Jan is sinds 1985 voorzitter van Regionaal Vakgroepoverleg - Zuid (R.O.V.) en maakt deel uit van de landelijke werk groep dierhouderij. Deze landelijke werkgroep houdt zich bezig met het herschrijven van methoden op het vakgebied dierhouderij. Wij wensen Jan nog veel succes in zijn verdere onderwijsloopbaan en hopen dat nog zeer veel leerlingen mo gen profiteren van zijn ervaring en voortreffelijke kwaliteiten. Ook als collega hopen wij Jan met zijn goede humeur, zijn vakkennis, zijn collegialiteit en zijn gewaardeerde inzet voor de scholengemeenschap, nog langs in ons midden te hebben. Direktie, docenten en onderwijs ondersteunend personeel van Scholen gemeenschap „Marianum" Venray. VANDALISME Terwijl de ouderraad van de basis school aan de Kempweg, de belangen van de leerlingen besprak, hebben vandalen met eieren gegooid naar de kleding welke die ouders aan het kle- singrek hadden gehangen. Diverse jassen werden met eierstruif bevuild. DIEFSTALLEN Ten nadele van twee Venrayers die aan het tennissen waren, werd uit het kleedlokaal van „De Schaaps kooi" een trainingsbroek en een trui gestolen. Uit een kleedlokaal van een Scholengemeenschap werd ten nadele van een leerling een rood-wit-blauwe FBA-helm gestolen. deze oktobermaand denken velen weer terug aan het oorlogsge beuren en de zware tol, die Venray voor de bevrijding heeft moeten be talen. Het is drieënveertig jaar geleden, dat Venray werd bevrijd door de mannen van het Engelse Suffokregi- ment, de East-Yorkshires en de Lancashires, met aan het hoofd generaal-majoor Whistier. Bij hun binnenkomst was Venray een grote puinhoop De gedachten gaan weer terug paar het ontzettende bombardement van 12 oktober 1944, maar de brand van het klooster Jerusalem en de Grote Kerk, het aanhoudende granaatvuur, het kelderleven, de evacuatie en zeker ook naar degenen, die in deze vreselijke weken het leven lieten. Het verhaal van al dat vreselijke is altijd nieuw omdat iedereen toen zijn eigen belevenissen beeft gehad. Zo ook de heer Jan Haen uit De venter, die als jongen van 12-13 jaar de bange oorlogsdagen in Venray heeft meegemaakt op de toenmalige kostschool van het kindertehuis „Sint Jozef". Hier volgt zijn relaas. Nóg drieënveertig jaar later zie ik het angstige, tussen zijn handen geklemde, gezicht van broeder kok boven voor het raam van ons waslo kaal. Bomscherven vlogen over het en kwamen neer op de speelplaats, waar een twintigtal jon gens zich angstig verscholen achter omver geworpen tafels. Het was het begin van de bevrijding van Venray, het begin van zes weken angst, kruitdamp en bidden We moesten naar de kelders, waar we de ruimte deelden met paters, zus ters, broeders, joden en burgers uit 't dorp. Onder hen was de familie Kro nenberg van de bakkerij, de familie Vollebergh en een vrouw met een baby. Later ben ik er toevallig achter gekomen, dat zij mevr. Arts was, die j in de Nieuwlandstraat woont. Jerusalem brandde en de vonken regen kwam neer op onze kostschool. Een zuster riep: „Kinderen, bidt, bidt, dat de wind mag draaien". Het gebed werd verhoord: de wind draaide en het begon te regenen. Voor ons was het brandgevaar geweken. 1). Toen hoorden wij aan het inslaan van de granaten, dat de bevrijders steeds dichterbij kwamen. Nog een maal kwam een Duitser met een pantservuist en een pistool in de hand in de kelder, om te kijken of er Tommies waren. Toen de hoofdzuster dat ontkende, ging hij weg. Het was de laatste Duitse soldaat, die ik toen heb gezien 's Middags kwamen een paar man nen van de Venrayse ondergrondse ons vertellen, dat de Duitsers weg waren en dat ieder ogenblik de Engelsen konden komen. Een paar uur later kwamen de be vrijders bij ons in de kelder. Zij zongen een lied in het Engels, dat ik niet kon verstaan. Het ging zoiets van „Hai, hai, upsiegai" twee keer en dan „Alles in de morning". (Bedoeld wordt kennelijk het lied „What'shall we do with the drunken sailor, early in the morning". Red.). Wij kregen snoep en de zusters sigaretten. Ook kregen we een echte papieren, bruine gulden, met de beel tenis van H.K.H. Koningin Wilhel- mina er op. De joden, die bij ons waren (we wis ten eigenlijk niet dat het joden waren, want ze baden veel harder en beter dan wij als er weer een granaat in sloeg) spraken goed Engels. De leider van de Engelsen, en zekere majoor King (later hoorden we, dat hij in Arn hem zou zijn gesneuveld), vertelde de zusters, dat wij nog in de gevarenzöne lagen en daarom moesten evacueren. #De volgende dag moesten we in grote vrachtwagens gaan zitten en onderweg zagen we dat heel Venray kapot geschoten was. Overal lagen lijken van mensen, koeien en honden. De Grote Kerk was helemaal in elkaar gestort. De kerk lag hemelsbreed 300 meter van de kostschool, maar we hebben er niets van gehoord, dat de kerk was opgeblazen, want op dat moment werden wel duizenden grana ten afgeschoten. We werden naar Deurne gebracht waar we in een kamp kwamen, waar onze kleren met een stinkend ontsmet tingspoeder werden bespoten. Later moesten we nog een paar maal verhuizen. We kwamen in Eind hoven terecht, maar omdat het daar gevaarlijk was vanwege de vliegende bommen, werden we geëvacueerd naar Gent in België. Daar werden we pas echt bevrijd en konden we weer met z'n allen terug naar de kostschool in Venray. Als ik terugdenk aan die tijd, zijn we veel dank verschuldigd aan de Zusters van St. Jozef, de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid, die in die moeilijke weken zo erg goed voor ons zijn geweest. 1). Dit draaien van de wind wordt ook vermeld in het boek van A. Korthals Altes „Slag in de Schaduw", waarin zr. Marie-Godelieve vertelt over haar belevenissen in St. Anna te Venray: de vonken bereiken haast het hoofdgebouw. Gelukkig draait de wind en is jet brandgevaar van ons afgewend". Sommige mensen herinneren het zich nog: Midden in Venray, in een ge deelte van de oude jongensschool met uitzicht op Luxor Theater, startte in september 1947 de dag- en avondnij verheidsschool. De start was uiterst bescheiden, de funkties van direkteur, leraar, con ciërge en administrateur werden in de eerste jaren door een en dezelfde per- wijlen direkteur P. Oomens ver vuld. In de loop der jaren groeide het aantal leerlingen zo snel dat na 5 jaar een nieuw gebouw aan de St. Jozef- weg betrokken kon worden. Vijf jaar later bleek deze ruimte weer te klein en vond daar de eerste uitbreiding plaats. Nadat in 1947 was gestart met de opleiding timmeren, werd in 1949 uit gebreid met de afdeling metaalbewer ker In 1959 en 1960 werden respec tievelijk toegevoegd de afdelingen metselen en schilderen. In 1968 bij het in werking treden van de Mammoetwet werden veel nieuwe veranderingen op gang gezet. Door de invoering van een algemeen voorbereidend jaar was de 2-jarige Ambachtsschool reeds veranderd in een 3-jarige LTS-opleiding. Nu werd ook de mogelijkheid geboden tot een meer theoretische opleiding de z.g. T- stroom (de huidige C-D niveaus), welke opleiding toelating verschafte tot de MTS. In 1969 werd aan de school een begin gemaakt met de opleiding in het individueel technisch onderwijs. DEPENDANCE Met de invoering van de 4-jarige op leiding en de start van de opleiding motorvoertuigentechniek groeide de school uit haar voegen. In noodloka- len aan de Leunseweg was reeds (V)ut, RE, MI, FA Ruim dertig jaar heeft Jean van de Tillaart de bekende toonladder met zijn leerlingen geoefend en gezongen. Hij heeft in al die jaren niet vermoed dat de toevoeging van de letter V aan de begintoon het einde van zijn loop baan zou betekenen. Het einde van een carrière als muziekdocent aan tal van scholen voor voortgezet (be roeps-) onderwijs in onze regio, waar hij in die jaren aan duizenden leerlin gen les heeft gegeven in zijn vak: Muziek. Muziek met een kleine m en muziek met een grote M. Zingen, zelf musiceren, (be-)luisteren en waarde ren. Bach en Beatles, Vader Jacob, Stille Nacht, klarinet en Turkse volksmuziek: alles wat met muziek te maken had, boeide hem en bracht hij onder de aandacht van zijn leerlingen. Dat zij voor de grote M soms minder belangstelling hadden, gaf hem als leraar met een conservatoriumoplei ding orgel, wel eens enige mineurge- voelens, maar hij kon dit goed begrij pen en liet hij dus ieder vogeltje zingen zoals het gebekt was. De compositie, die hierdoor ontstond, was uiteinde lijk steeds het beluisteren waard en leverde nooit wanklanken op. BRANDJE Vrijdagavond ontdekten bewoners van een woning aan de Stationsweg, dat in een achter de woning gelegen tuinderskas, bestaande uit een houten constructie, brand was uitgebroken. Het daarin aanwezig hooi en stro was door onbekende oorzaak in brand ge raakt. De brandweer wist te voorkomen dat de gehele tuinderskas uitbrandde. Een gedeelte van de kas moest als ver loren worden beschouwd. Hoe groot de schade is en of de eigenaar verze kerd was, kon ons niet worden mede gedeeld. De relatie en samenwerking met het bedrijfsleven in de regio, is in de loop der jaren intensiever geworden. Deze samenwerking èn die met het overige onderwijs in de regio wordt door de school als een belangrijke aktiviteit gezien. VOORTBESTAAN IN GEVAAR? Mochten er tussen de scholen geen goede afspraken gemaakt kunnen worden, en er een strijd om de leerling losbarst, dan zal op den duur, bij een sterke daling van het aantal leerlingen aan de K.T.S. het voortbestaan van het technisch onderwijs in de regio Venray gering geacht moeten worden. Het wegvallen van welke onderwijs vorm dan ook, hier in de regio, zal een verarming betekenen van de studie mogelijkheden voor de komende generatie. Het behoud van, en een eventuele uitbreiding van de studie mogelijkheden, zouden de scholen als een gezamenlijke verantwoordelijk heid moeten zien en zou tot een prioriteit van iedere school verheven moeten worden. Ondanks het bovenstaande hoopt de school, door regionale samenwer king, vorm te geven aan een goede ontwikkeling voor de eerste fase voortgezet onderwijs de z.g. basisvor ming. Daarnaast hoopt zij deel te kunnen nemen in het ontwikkelen van korte, middellange en lange techni sche beroepsopleidingen. Het samen werkingsverband met de M.T.S. Venlo dat waarschijnlijk zal uitmon den in een nevenvestiging van de M.T.S. in Venray staat hierbij voor ogen. Bij dat alles is het de school dui delijk, het belang van de leerling moet vooropstaan. FEESTWEEK De festiviteiten rond het 40-jarig be staan van de school zijn afgelopen zaterdag gestart. Zaterdag waren de gezinsleden van de leerlingen uitgenodigd voor de z.g. ouderdag. De gezinsleden konden di verse proeven van bekwaamheid af leggen in de verschillende technische afdelingen. Geassisteerd door zoon/ Aan het leraarschap voor de'klas is nu, door het bereiken van de Vut- leeftijd, een einde gekomen, maar niet aan zijn bezig zijn met zijn hobby: Muziek. Als organist en dirigent van koren in binnen- en buitenland heeft hij nu nog meer tijd om zich hierin te manifesteren en om samen met anderen te genieten van de welluiden de orgel klanken en de mooie koor zang. Hierin vindt hij zoveel plezier en voldoening, dat dit zijn afscheid bij het onderwijs een heel stuk gemakke lijker maakt. Wij, alle geledingen van de S.G. Marianum, nemen deze week tijdens een gezellige feestavond, afscheid van hem, van een fijne collega en een goede leraar. Bestuur, direktie, collega's en leerlingeh zeggen hem dank voor alles wat hij voor het on derwijs in het algemeen, maar in het bijzonder voor de Scholengemeen schap Marianum heeft gedaan en be tekend. Wij danken hem voor zijn welluidende klanken, zijn collegiale inzet, speciaal voor zijn zorg voor het boekenfonds, Wij wensen hem samen met zijn vrouw en zijn kinderen nog een lange en gezonde toekomst toe, met daarin voor hen nog vele, muzikale, hoogtepunten. Jean: Bedankt! foto: In 1952 zette burgemeester mr. A. Janssen de eerste spade in de grond '»n de nieuwe L.T.S. GROEI STOPT In het begin van de jaren tachtig eindigt de groei van het aantal leerlin gen. Door vermindering van het aan tal leerlingen dat de basisschool ver laat, wordt de daling van het aantal leerlingen in het technisch onderwijs duidelijk voelbaar. Telde de school begin van de jaren tachtig, 725 leerlin gen, op dit moment telt de school nog 400 leerlingen. Dit alles houdt niet in dat de toe komst niet met vertrouwen tegemoet gezien wordt. Dat technisch onderwijs in de regio niet weg te denken is zullen velen beamen, de vraag naar technisch opgeleide mensen is groeiende. De zorg voor en het behoud van dat tech nisch onderwijs wordt als een priori teit beschouwd. onderdak gevonden voor een depen dance, tot een inmiddels gestartte uit breiding van de praktijkvleugel aan de St. Jozefweg, en de gymzaal en de aula gereed zouden zijn. Bij de gereedkoming van deze uit breiding was het aantal leerlingen zó gegroeid, dat handhaving van de dependance Leunseweg noodzakelijk bleef. In 1977 werd als laatste studiemoge lijkheid de opleiding installatietech niek in het programma opgenomen. De laatste uitbreiding dateert uit 1982 als er een nieuw lokaal installatietech niek, 4 theorielokalen en een gymnas tieklokaal in gebruik genomen kunnen worden. Dan kan, tot ieders opluch ting, de dependance aan de Leunse weg worden opgeheven.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5