Schadevergoeding Individuele huursubsidie Ontwikkelingen rondom het Schouwburg plein Projekt over wonen op Venrayse scholen PEEL EN MAAS Het was weer Renkhuizen Steun van Jantje Beton voor Jeugdwerk Venray Consument en huishouding BIJ EEN ONGUNSTIG BESTEMMINGSPLAN Uit de raad van Meerio-Wanssum PEEL EN MAAS Donderdag 17 september - Pagina 5 De Werkgroep Woonlasten Venray heeft eind juli van dit jaar een brief geschreven aan de vaste commissie voor volkshuisvestingszaken in de Tweede Kamer. In die brief maakt de Werkgroep bezwaar tegen de bezuini gingen op de individuele huursubsidie, welke naar hun zeggen desastreuze gevolgen zal hebben voor een verant woord plaatselijk volkshuisvestings beleid. Verder, aldus de brief, zouden de voorgestelde bezuinigingen neer komen op de ruggen van de zwaksten in de samenleving, terwijl de ideale wens, dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig moeten blijven, dan wel vergeten kan worden. De griffier van de vaste commissie heeft nu een dezer dagen de ontvangst van de brief bevestigd, en medege deeld, dat een afschrift gezonden is aan de leden van de commissie. Die kunnen bedoeld schrijven desgewenst betrekken bij het (nog in te dienen) wetsvoorstel tot wijziging van de Wet Individuele Huursubsidie. INBREKER AANGEHOUDEN Mede dankzij de oplettendheid van een personeelslid van Intergarde kon de politie een 19-jarige man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, aanhou den terzake diefstal door middel van verbreking. De man had reeds inge broken in een bedrijf aan de Smak ter veldweg en was nu bezig een ander be drijf aan de Smakterweg te doorzoe ken. Na aanhouding en verhoor be kende hij kort geleden bij een viertal bedrijven in Hapert te hebben inge broken. Hij is ingesloten hangende het onderzoek. Het LUXOR THEATER aan het Schouwburgplein gaat opnieuw ver bouwen. Op twee punten kampt men met capaciteitproblemen. Dat is op de eerste plaats het te kleine Select theater dat een dubbele capaciteit ver eist en op de tweede plaats kampt het specialiteitenrestaurant GASTERIJ DU THEATRE met plaatsgebrek. Daarom wordt het huidige Select theater omgebouwd tot een eetzaal, die een rechtstreekse verbinding krijgt met het restaurant, maar dat wel afgescheiden wordt van het huidige restaurant-gedeelte De nieuw te bouwen Select krijgt een capaciteitsverdubbeling. Het >vordt qua grootte een tussenmaat van Luxor en Studio. Daarmee moet de capaciteit voor de komende jaren ge waarborgd zijn. hoewel men dat nooit zeker kan weten. Dit jaar bezochten 15% meer mensen de bioscoop dan vorig jaar. Voor het komende kerstprogramma zal deze uitbreiding bijzonder welkom zijn. Er staan een groot aantal films op het programma, terwijl ook de we reldpremière van AMSTERDAM- NED de nieuwste film van Dick Maas (De Lift - Flodder) in het voorjaar van 1988 gecontracteerd is. Het nieuwe theater krijgt een groot beeld van muur tot muur, waardo.or het overweldigende effect dat de film vraagt tot zijn recht komt. Een bin nenhuisarchitect zal de zaal een kleurrijk en modern aanzien geven. Er komt ook een ruimere hal voor wachtenden, terwijl men bekijkt hoe een koffiebuffet ingepast kan worden. Een avond naar de bioscoop wordt een avond echt uit. Daarmee is dus de ruimte schapen voor Gasterij DU THEATRE. Dat was hard nodig, want in één jaar tijd heeft men een goede reputatie opge bouwd. Bedrijven en gasten uit een zeer grote regio weten de weg te vinden naar Venray. Nadat DU THEATRE een vermelding kreeg in het blad LEKKER waarin de beste restaurants van Nederland besproken worden, maar ook door vermelding in de Michelin-gids loopt het steeds voller in het restaurant. Zeker als er partijen waren moest men de andere gasten te vaak nee verkopen en dat is niet goed, zeker wanneer de mensen van zover komen. De reputatie is bij gastronomen, die weten wat lekker eten betekent, goed doorgedrongen. Men hoeft er helemaal niet van op te kijken dat mensen uit Zuid Limburg wanneer ze uit het noorden komen een omweg maken om in DU THEATRE te gaan eten. De kwaliteit wordt ver geleken met top-restaurants en dat spreekt zich door tot zelfs over de grenzen. Als alles meezit en de vergunningen tijdig afkomen kan alles rond Kerst mis gerealiseerd zijn. Du Theatre heeft dan een capaciteitsvermeerde ring van 150%, terwijl het Select theater een verdubbeling van het aantal plaatsen heeft. Dat komt natuurlijk het Kerstge beuren ten goede. De bioscopen kunnen de nieuwste films onder ideale condities in vertoning brengen, terwijl het restaurant door de verdubbeling mogelijkheden biedt om aantrekke lijke menu's aan te bieden in verschil lende prijsklassen. Een uitgebreid Kerstmenu is dan heel goed mogelijk naast een goedkoper gezinsmenu dat minder omvangrijk is, maar wel dezelfde grote kwaliteit biedt. Ook kan men in de toekomst' gemakkelijk partijen gaan ontvangen. Al met al weer een grote verbetering rond het Schouwburgplein. Ruim 700 leerlingen van het voort gezet onderwijs, voornamelijk brug klassers, hebben deze en vorige week kennis kunnen maken met een projekt over wonen en woonvormen. De Venrayse scholen van het voor tgezet onderwijs kregen dit projekt aangeboden door de NVOB (Neder lands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid) in het kader van het, door de Verenigde Naties uitgeroepen, Jaar van de Daklozen. „Dagelijks horen de mensen over miljoenen daklozen, maar de proble matiek blijft niet bij de mensen han gen. Aan zo'n probleem kunnen bou wondernemers, zeker in het jaar van de daklozen, niet voorbijgaan. Naast financiële hulp, wilde het NVOB, af deling Noord Limburg, ook wat aan de bewustwording doen. Daarom heb ben wij de rijdende tentoonstelling „Wonen", van het Volkenkundig Museum „Gerardus van der Leeuw" uit Groningen, naar Venray gehaald", verwoordde dhr. H. Raedts de moti vatie van het NVOB. De Venrayse scholen hebben hier spontaan op gereageerd. Alle scholen van het voortgezet onderwijs hebben tijd vrijgemaakt om de leerlingen aan dit, zeer leerzame projekt, te laten deelnemen. BLIJKENS artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening komt voor ver goeding in aanmerking schade t.g.v, de bepalingen van een bestemmingsplan, die redelijkerwijs niet of niet geheel ten laste van de gedupeerde behoort te blij ven en waarvan niet of onvoldoende verzekerd is dat ze door aankoop, ont eigening of op een andere manier zal worden vergoed. Een hele mond vol. maar het komt er grotendeels op neer dat u geen vergoeding krijgt voor die schade die redelijkerwijs voor uw reke ning hoort te komen Dat is met name het geval wanneer de bepalingén van het bestemmingsplan niet verder gaan dan het stellen van vrijheidsbeperkin gen. die voortvloeien uit het feit dat u tezamen met anderen op een beperkt territoir in en gemeenschap verenigd leeft In dat geval wordt uw vrijheid niet sterker aangetast dan met 'de algemene sociale situatie' in overeenstemming is. Pas wanneer sprake isvan een sterkere vrijheidsaantasting dan met de alge mene sociale situatie in overeenstem ming is. bestaat er reden tot schadever goeding. Dat is het officiële criterium. Met die algemene sociale situatie wordt dus bedoeld het feit dat we met z'n allen op een beperkt territoir, in een klein landje, leven. Genoemd criterium, dat bij de toepassing van artikel 49 Wet op de Ruimtelijke Ordening een belan grijke rol speelt, wordt restrictief gehan teerd door de Kroon. D w z. dat deze hoogste beroepsinstantie een schade claim niet zo snel honoreert en - in geval zij dat wel doet - de schadevergoeding qua omvang zoveel mogelijk beperkt. Volgens de Kroon moet de schade het rechtstreeks gevolg van het bestem mingsplan zijn en bovendien moet de schade 'onevenredig' zijn Die oneven- redigheidseis vloeit voort uit de woor den van artikel 49 Het vereiste van een rechtstreeks gevolg is echter een eigen juridische vondst van de Kroon het volgt niet noodzakelijkerwijs uit tekst, strekking of geschiedenis van het wets artikel. Koninklijk Besluit OVERIGENS moet de term 'Kroon' niet geassocieerd worden met de koningin, Staatsrechtelijk betekent 'Kroon' exact hetzelfde als 'regering': beide termen staan voor de combinatie koningin ministers. Het type Kroonberoep waar we het hier over hebben, nl. betreffende de ruimtelijke ordening, valt onder ver antwoordelijkheid van de Minister van Op de foto een brugklas van de MA VO op bezoek bij de rijdende ten toonstelling. DAKLOZEN Daklozen zijn niet alleen mensen die tengevolge van een ramp zonder wo ning zijn komen te zitten. Het zijn ook de „allerarmsten" van de Derde We reld, die hiertoe gerekend worden. Zij leven voornamelijk onder golfplaten en karton en zijn verstoken van alle voorzieningen die een mens normaliter nodig heeft. De reizende tentoonstelling „Wo- Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (VROM). De feite lijke behandeling van het beroep vindt plaats bij de Afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State In een Koninklijk Besluit (uitspraak van de Kroon) van 15 juni 1983 werd een verzoek om schadevergoeding geho noreerd. Het betrof het volgende geval. Bij de gemeente Hellevoetsluis was een verzoek om schadevergoeding inge diend door mevrouw B.. de eigenaresse van een plaatselijk café Zij stelde dat de afsluiting van de Oostdijk voorgemoto- riseerd verkeer een aanzienlijke terug val had veroorzaakt in de omzet van het door haar gerunde café Volgens haar was die afsluiting het gevolg van de bouw van de Struytse Brug. 70 meter verderop. Deze brug was gebouwd over eenkomstig de bepalingen van het be stemmingsplan 'De Struyten' De ge meente ontkende echter dat de afslui ting van de Oostdi|k het directe en rechtstreekse gevolg was van het be stemmingsplan. Volgens haar was de afsluiting veeleer een op zichzelf staan de verkeerstechnische maatregel. Kort om, de gemeente weigerde het bestaan van 'planschade' aan te nemen en be sloot mevrouw B. geen cent uit te keren De cafèhoudster ging onmiddellijk in beroep bij de Kroon Daar betoogde zij o a. dat er volgens haar wel degelijk sprake was van een direct en recht streeks verband tussen de door haar geleden schade en de bepalingen van het bestemmingsplan. De Kroon was het op dit punt met haar eens. De Struytse Brug was aangelegd ter uit voering van het bestemmingsplan 'De Struyten' Na<Je bouw van deze brug in 1978 kon de slechts 70 meter verderop gelegen verbinding kanaalweg W.Z- Oostdijk om verkeerstechnische rede nen niet worden gehandhaafd. Dit heeft geleid tot het besluit van burgemeester en wethouders van Hellevoetsluis om de Oostdijk af te sluiten voor alle ver keer met uitzondering van voetgangers en (brom-) fietsers. Volgens de Kroon heeft de verwezenlijking van het bes temmingsplan een zodanige overheer sende werking gehad in de ontwikke lingen. die hebben geleid tot de huidige toestand, dat de gestelde schade ten gevolge van de bepalingen van het bes temmingsplan is geleden. (De huidige toestand was. dat het café voor gemo toriseerd verkeer niet rechtstreeks, dan wel moeilijk bereikbaar was geworden). nen" van het Volkenkundig Museum gaat in hoofdzaak over „wonen" en „woonvormen" in de verschillende delen van de wereld. In verband met het „Jaar van de Daklozen" is deze tentoonstelling hieraan aangepast. De leerlingen kregen, tijdens het be zoek van de tentoonstellingsbus aan hun school, eerst een diaserie te zien over woonvormen in de verschillende delen van de wereld. Tijdens deze dia serie moest een vragenlijst ingevuld worden. Daarna volgde een diaserie over daklozen/vluchtelingen en werd een vergelijk gemaakt met de woonvor men van de le diaserie. Vervolgens gingen de leerlingen in kleine groepjes naar de bus waar de di verse woonvormen én de situatie van de daklozen in een maquette in beeld was gebracht. Ook nu moest weer een vragenlijst worden ingevuld. Daarna werd de klas verdeeld in drie groepen: krottenbewoners, regering en ontwikkelingshelpers. Aan de hand van een aantal stellingen werd dan een discussie op gang gebracht. v De tentoonstelling werd begeleid door Mariëtte Masson en Anneke Lin deman van het Volkenkundig Mu seum, bijgestaan door leraren van de Venrayse scholen. Winstderving DE door mevrouw gestelde schade, bestaande uit omzetdaling en winstder ving, behoorde 'niet geheel te haren laste' te blijven, aldus de Kroon. Over wogen werd dat 'de appellante (me vrouw B - J.J.B aannemelijk heeft gemaakt, dat haar klantenkring 'de Kruik' elke ochtend reeds om 5 uur open is en dat zij sedert de wegafslui- ting in 1978 alleen reeds vóór 9 uur 's ochtends zeer aanzienlijk minder kop pen koffie verkoopt, ten gevolge waar van zij een winstderving heeft van ten minste f 10 000.- per jaar'. Daaraan voegde de Kroon nog toe 'dat de appel lante echter geen blijvende rechten op een gunstige ligging van haar horeca bedrijf kan doen gelden en derhalve niet, zoals zij verzoekt, alle schade ge durende de periode van 5 jaar tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd dient te worden vergoed. DE toe te kennen planschadever goeding moest dus wel binnen redelijke proporties blijven. De Kroon bepaalde de vergoeding 'naar billijkheid' op f 30.000,-. Dit bedrag moest nog vermeerderd worden met de wettelijke rente vanaf het tijdstip van het indienen van het verzoekschrift bij de ge meenteraad tot het tijdstip van uitkering. Alles bij elkaar had me vrouw B. dus nog zo'n f 40.000,- te vorderen van de gemeente. Ove rigens komt niet alleen schade ten gevolge van de bepalingen van een bestemmingsplan, maar ook ten gevolge van enkele andere planologische maatregelen voor vergoeding in aanmerking. Dat is het geval sinds de reikwijdte van artikel 49 in de vorig jaar ver nieuwde wet op de Ruimtelijke Ordening is vergroot 'n leesbare krant DIEFSTALLEN Mogelijk heeft de dader zich met gebruikmaking van een valse sleutel toegang weten te verschaffen tot een bij de Kiosk in Brukske geparkeerde personenauto. Uit de auto bleken gestolen te zijn: een radiocassettere corder en de delen I en II van het ken tekenbewijs. Uit een kleeddlokaal van het sportpark werd een herenarmband horloge met calculator, met het merk teken van juwelier Verlinden, gesto len. Kennelijk hebben sporters nog te veel vertrouwen in de medemens, aldus het politierapport, dat tevens adviseert: „Laat niets van waarde in de kleedkamers achter. Laat het thuis of geef het in veilige bewaring. Ieder jaar is Venray voor één zaterdag 'n dorp rijker en wel Renk huizen; het terrein van Rank Xerox, waar men nu reeds voor de 16e maal, Bedrijfsbrandweerwedstrijden organi seert. Uit Limburg, Brabant en Zeeland kwamen weer de ploegen en ze wisten van tevoren: het zijn geen geamk- kelijke wedstrijden, die Ger de Groot, de commandant van de bedrijfsbrand weer van Rank Xerox, uitdoktert. De werkelijkheid wordt er, mede door de leden van de Lotusgroep, zo levens echt benaderd, dat men haast niet meer aan 't wedstrijdgebeuren denkt. Ruud van de Beele, voorzitter van de wedstrijdjury, kon dan ook niets anders dan de loftrompet steken, niet alleen op Ger de Groot en zijn mannen, maar vooral ook voor de inzet van de 11 wedstrijdploegen. De opgave was deze keer zeker niet niks. Een autobrand na een verkeersonge val, waarbij een van de slachtoffers met bloed besmeurd, ook nog een AIDS patiënt bleek te zijn. Verder was een vat met chemicaliën omgevallen, waarbij een vrouwelijk slachtoffer gedood bleek te zijn. Marian kwam die zaterdag elf maal te overlijden; voor haar inzet werd zij extra bedankt. Voor het eerst nam de afdeling Ven ray van het Rode Kruis aan de wed strijden .deel. De bemanning van de ambulancewagen zorgde namelijk voor afvoer van de slachtoffers. Het slopersbedrijf Xhofleer leverde als goede buur elf auto's, welke in brand werden gestoken en elf andere auto's welke bij de botsing konden worden ingezet. Namens de direktie van Rank Xerox Venray, welke vrijwel in zijn geheel, samen met andere hogere funktionarissen de wedstrijden bij woonden, zei de heer Clevis van Per soneelszaken dat een goed bedrijf waardering moet hebben voor een goede bedrijfsbrandweer. Als daar ook nog een goede organisatie achter staat, is zeker de direktie van Rank Xerox blij aan de wedstrijden zijn medewerking te kunnen verlenen. En dat die organisatie goed is, blijkt wel uit het feit dat ieder jaar de brand weerkorpsen reeds ver van tevoren vragen om mee te mogen doen! Mevr. Sonneborn, beschermvrouwe van de bedrijfsbrandweer van Rank Xerox, reike op een charmante wijze de diverse bekers uit aan de winnaars. Wij vermelden graag de volgorde: le prijs Andeno Venlo 568 pnt.; 2. Heineken Den Bosch 551 pnt.; 3. Pechiney Vlissingen 545 pnt., Hatema Helmond 537 pnt.; Volvo Car Born 535 pnt., evenals Bavaria Lieshout, Hoechst, IBC, Philips, Thibodraad en T.U.: Eindhoven. Extra prijzen behaalden: Brandweertest Andeno, Venlo; Waterploeg Thibodraad, Beek en Donk; Nakomersploeg Hatema, Helmond. De EHBO-prijs kreeg de ploeg van de Technische Universiteit Eindhoven. In de maandag gehouden raadsver gadering van de gemeente Meerlo- Wanssum kwamen de volgende voorstellen aan de orde: Bij de vaststelling planningslijs- ten nieuwbouw, verbouw en verbete ring hadden enkele raadsleden opmer kingen, waaruit hun zorg naar voren kwam, dat het gemiddelde aantal te bouwen woningen aan de krappe kant was. Maar wethouder Rutten wees er nog eens op, dat het college nu al zorgen heeft om de woningen kwijt te raken. Voorzichtigheid is dus zeker op zijn plaats, wat het bouwen in Geysteren betreft, want voor die woningen, komen alleen maar inwoners van de kleinste kerkdorp in aanmerking. Kwotum-ruil met andere gemeenten zal ook in de toekomst plaatsvinden. Het gemiddelde aantal te bouwen woningen in Meerio-Wanssum be draagt tot 1991 43 woningen. Er zal zeker geen precedentwer king, c.q. ongenoegen met anderen, ontstaan als de raad medewerking ver leent aan H. v. d. Boom in Geysteren, zodat hij een woning kan gaan bouwen. Met die verzekering nam de raad genoegen. De lozingsverordening werd conform het voorstel aangenomen. Bij de vaststelling van de destruc tieverordening werd door de raad ge vraagd of er geen voorschrift is, dat de destructorwagen afgedekt moet zijn. Het komt vaak voor, dat die wagen verschrikkelijke stankoverlast veroor zaakt. Toegezegd werd dat kontakt De Stichting Scouting Don Bosco te Leunen krijgt een bijdrage van 9.000 gulden van het Nationaal Jeugd Fonds, het fonds van Jantje Beton. De bijdrage, inclusief een renteloze lening van 1.000 gulden, is bestemd voor de herinrichting van de groeps- ruimte en de aanschaf van kampecr- materiaal. Het Nationaal Jeugd Fonds staat garant voor feef- en speelruimte voor de jeugd. Door middel van het ver strekken van financiële bijdragen, zoals aan het jeugdwerk in de gemeente Venray, kunnen waardevol le initiatieven op het gebied van het vrijwilligers-jeug^werk tot ontplooïng komen. In het afgelopen jaar kregen ruim 380 projekten in het jeugdwerk de financiële steun die zij verdienen. In totaal ging het daarbij om een bedrag van ruim drie miljoen gulden. Ook de uitkering aan het jeugdwerk in Venray werd mogelijk gemaakt dankzij de opbrengst van de nationale leugdkollekte van Jantje Beton, die dit jaar in de week van 2 tot 8 november plaatsvindt. BOEKHANDEL van den Munckhof GROTESTRAAT 68 VENRAY ALCOHOLCONTROLE In samenwerking met studenten van de Rijks Universiteit Leiden werden in Venray testen gehouden met alcohol- apparatuur. Op diverse plaatsen werden door de politie controles gehouden; 48 bestuurders werden ge controleerd. Twee bestuurders kregen wegens alcoholgebruik een rijverbod opgelegd. Twee andere bestuurders kregen procesverbaal omdat ze een promilage hadden van 1.18 en 1,36. Eén opgevoerde bromfiets werd inbeslag genomen en één auto bestuurder kreeg procesverbaal omdat zijn auto nog niet APK was gekeurd, terwijl dat al had moeten plaatsvin den. VERVELENDE BEZOEKERS Een drietal dronken jongelui vonden het nodig in een friturezaak met frites en satésaus te gooien. Uit arremoede, zo stond in het politierap port vermeld, gooide de eigenaar van de friturezaak terug met dergelijk spul. hierdoor werd niet alleen kleding van de daders, maar ook van andere bezoekers besmeurd. De politie zou graag in kontakt komen met personen die inlichtingen kunnen verschaffen over de indentiteit van de drie „helden". met het bedrijf zal plaatsvinden, want ook de burgemeester had die stank meerdere malen opgesnoven.... Vóór het jaar 1991 zal er zeker geen openbaar onderwijs in de ge meente gegeven worden, omdat er tot op heden nog geen enkele aanvraag daarvoor is ingediend. Trouwens er maken thans maar 2 kinderen gebruik van het openbaar onderwijs elders. In de commissie Welzijn zal nog eens de verordening tot het subsidië ren van vrouwenorganisaties en emancipatiewerk aan de orde worden gesteld, mede op verzoek van de Pro gressieve Combinatie. Die had er moeite mee dat zaalhuur en kinder opvang niet subsidiabel waren. De prioriteitenlijst Jeugd en Jon gerenwerk werd aangenomen. Daaruit bleek o.m. dat medewerking wordt verleend aan Jong Nederland Meerlo voor vervanging van de brandvrije gordijnen; dat de soos Merlin de bar krukken kan vervangen, maar een schrijfmachine en archiefkast welke door brand werden verwoest moeten betaald worden uit de verzekerings uitkering. De prioriteitenlijst investerings subsidies werd aangenomen. Dat betekende dat de voetbalverenigingen Blitterswijck, Geysteren, Meerlo en Swolgen, de motorclub Wanssum, de Stichting sportaccommodatie „Broek- berg", de Ruitervereniging en de Ju doclub een bedrag tegemoet kunnen zien van totaal/45.505,— zijnde 30% van de subsidiabele investeringskosten van/ 151.680,— CONSUMENT EN KOPEN OP AFBETALING Soms is kopen op afbetaling een ge dwongen (maar wel dure!) manier van sparen: „Nu heb ik tenminste een bankstel: anders zou het geld toch ge woon opgegaan zijn". Natuurlijk is het prettig als je eerder over bepaalde spullen kunt beschikken. Krijg je eindelijk die flat, dan wil je hem maar wat graag meteen inrichten, ook al heb je er op dat moment geen geld voor. AFBETALINGSKREDIET Bij een afbctalingskrediet kunt u het gekochte artikel direkt gebruiken, terwijl u slechts een deel betaald hebt. De rest van de koopprijs wordt in termijnen voldaan. Er zijn verschil lende soorten afbetalingskredieten. Het „gewone" afbetalingskrediet: een afzonderlijke betalingsregeling per gekocht artikel met vaste termijnbe dragen. GOEDERENKREDIET Het „goederenkrediet", dat som mige postorderbedrijven hebben: u kunt alsmaar méér artikelen kopen. De termijnbedragen lopen dan na tuurlijk ook alsmaar op! Iedere keer is het heel aanlokkelijk om er gebruik van te maken, maar op een gegeven moment komt u er nooit meer vanaf. HUURKOOP Nog een vorm van koop op afbeta ling is „huurkoop". De naam zegt het al: u wordt pas eigenaar als het artikel volledig is afbetaald. Kijk hiermee uit! RENTE Voor de verkoper is kopen op afbe taling een gunstige regeling. U betaalt namelijk forse rentepercentages, tot zeker 25%. De verkoper loopt natuur lijk altijd risico, maar hij zal er alles aan doen om zijn centen te krijgen. Probeert hij zich te dekken door een boetebeding voor hel geval u niet be taalt? Dan zal de koopovereenkomst schriftelijk vastgelegd moeten wor den. AANBETALING Bij bedragen boven 1.000,— moet u vaak een aanbetaling doen. Dit is meestal 20% van de koopprijs. Koopt u een bankstel van 2.000,—, dan betaalt u 400,— aan. Wanneer de zaak in de tussentijd failliet gaat, dan kunt u naar uw 4O0,én naar uw bankstel Huilen. Kijk daarom uit waar u koopt; voor meubels bij voor beeld bij zaken aangesloten bij Interieur Waarborg Regeling. Het kan een hoop ellende voorkomen! Voor meer informatie of met vragen kunt u terecht op het budget spreekuur bij Betty Snijders „DeClockert", Bergweg 4 5891 EG Venray Tel. 04780-83100. Afspraken maken is de gehele week mogelijk tussen 9.00 - 10.00 uur. Spreekuur op afspraak: maandag, dinsdag en vrijdag van 9.00 tot 16.30 uur. Instemming met de aanbiedings nota en begroting van het Gewest Noord Limburg betekent dat dit de gemeente een bedrag gaat kosten van 116.149,— over het jaar 1988. In samenwerking met de vijf ge meenten, vallende onder het bewa kingsgebied van de groep Horst van de rijkspolitie, gaat ook Meerio- Wanssum deelnemen aan de „Aktie 25%" in het kader van het meer jarenplan Verkeersveiligheid. Voor deze gemeente betekent dat een start- premie van 10.000,—. In het kader van die aktie zal met de provincie afspraken worden ge maakt over het veiliger maken van de Venrayseweg en de Brugstraat. Er wordt uitgegaan van 16 (het gemiddel de aantal) verkeersslachtoffers in de voorbije jaren. Dat aantal moet met 25% worden teruggebracht, dus tot 12. Er kan dan aanspraak worden ge maakt op een resultaatpremie van 5.000,per verkeersslachtoffer minder. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake het rapport over het slechte drinkwater in de gemeente. Om hoeveel percelen het gaat, welke nog niet zijn aangesloten op de waterlei- dingdistributie wordt onderzocht; ook welke premie de Waterleidingmy be taalt bij nieuwe aansluitingen. De genomen monsters van het slib uit de haven tonen aan dat dit slib niet verontreinigd is, maar of zoals gevraagd werd dit slib gestort kan worden bij de schietbaan, is nog niet duidelijk. Ia.- i Iq-J rr HET vaststellen en uitvoeren van een gemeentelijk bestemmingsplan kan voor bepaalde burgers schade opleveren. Een bestaande moge lijkheid om grond te bebouwen kan door een bestemmingswijziging getorpedeerd worden. Het woongenot kan door een bestemmingswij ziging, die de bouw van een flatgebouw toelaat, worden verminderd. Iemands plan om een winkel te beginnen kan worden gedwarsboomd door de woorden 'bestemming: wonen' In het voor het betreffende gebied geldende nieuwe bestemmingsplan. In deze en dergelijke gevallen bestaat er een mogelijkheid om schadevergoeding te vragen. Een verzoek daartoe moet worden Ingediend bij de gemeenteraad. Tegen diens besluit kan eventueel nog beroep worden Ingesteld bij de Kroon. VRIJHEIDSAANTASTING

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5