68BB J Muziek-, Majoretten-, Showkorps ST. PETRUS BANDEN ,Luctor et Emergo' Beuningen Thomassen Trommel- en Fluiter korps „STEYL '61" Drum- en Showfanfare D.V.S. (rjM MODEHUIS PEEL EN MAAS 4 PEEL EN MAAS Donderdag 3 september - Pagina 5 TAPTOE VENRAY ZATERDAG 5 SEPTEMBER Nu het Muziek- en Majoretten- Showkorps St. Petrus Banden a.s. i zaterdag voor de 14e maal de Taptoe Venray organiseert, mag men ver wachten dat men zich intussen de nodige routine heeft eigengemaakt; dat alles op rolletjes loopt en dat 1 iedereen weet waar hij moet staan en wat hij moet doen. In zekere zin is dat wel het geval, maar de ervaring heeft ook geleerd, dat men niet zonder een draaiboek kan, en dat aan dat draai boek strak de hand gehouden moet worden. Het is juist dat laatste, wat voor menig show- en majorettenkorps een optreden in Venray tot een plezierig gebeuren maakt. Alles klopt tot in de i puntjes en men houdt zich strikt aan de tijden die staan opgegeven. I We hebben een kijkje in het draai- boek mogen nemen. Alleen al het II samenstellen van dat draaiboek lijkt II ons een uiterst ingewikkelde bezig heid, wat men zeker niet op een avondje voor elkaar heeft. Zo zien we bijvoorbeeld dat men reeds donderdagsmiddags begint met het ophalen van de verlichtingsattibu- ten om vrijdagsmorgens om 9.00 uur 1 al te beginnen met het opbouwen van 'I de verlichting en de geluidsinstallaties, 's Middags wordt een gedeelte van de tribune opgehaald en tijdelijk opgesla- gen in een hoek van de Grote Markt, 's Avonds wordt de verlichting gepro beerd en uitgericht. Zaterdagsmorgens kan men op de Grote Markt nog niet veel doen, omdat het publiek ongestoord moet kunnen winkelen, en de auto's moeten er kunnen parkeren. Om half vijf echter wanneer men de rest van de tribune heeft opgehaald begint het eigenlijke werk. Aller eerst het opbouwen van de tribune en verder het afzetten van het Taptoe- terrein. „Ergens" vergaderen dan nog de diverse kommissies om de laatste afspraken te maken, over de kassa's, de ontvangst van de deelnemende korpsen, hun begeleiding, enz. enz. Om zeven uur moet er al weer een commissie klaar staan om de korpsen te ontvangen. Er moet gelegenheid ge geven worden om nog een laatste repetitie te houden en tenslotte moet men de afzonderlijke korpsen begelei den naar het pleintje voor de Petrus Bandenkerk, vanwaar ze straks naar de Grote Markt zullen afmarcheren. Vanwege de reconstructie van de Schoolstraat, moeten de korpsen een omweg maken. Ze worden nu via Merseloseweg, Deken Thielenstraat en Hoenderstraat naar hun bestemming gebracht. Vanaf half negen presenteert zich dan het Fluiterkorps Steyl '61 als voorprogramma op de Grote Markt, om het toestromende publiek reeds vooraf aangenaam te verpozen. Even voor negen uur stelt St. Petrus Banden zich op voor de openingscere monie. Het korps op de trappen van het oude Raadhuis en de Majorettes op het Marktplein. Bij de eerste slag van negen, vanuit de machtige Peelkathedraal wordt de lichtspot gericht op het oude Raad huis, waar de vlag wordt gehesen. En dan zal in een vlot tempo Taptoe 1987 aan het publiek worden gepre senteerd. De diverse korpsen u kunt daarover in deze krant nog meer lezen staan borg voor wervelende shows, waaraan iederen ongetwijfeld heel veel genoegen zal beleven. Indrukwekkend is steeds het geza menlijk optreden van St. Petrus Banden met zijn vier gastkorpsen bij de finale, welke wordt besloten met het Wilhelmus, waarna de verlichting weer wordt gedoofd en een spot op het oude Raadhuis wordt gericht, waar de vlag zal worden gestreken. En zondagmorgen, al vanaf zeven uur, zijn de mannen van St. Petrus Banden weer present om de tribune af te breken en geluid en verlichting op te ruimen „Goede wijn behoeft geen krans", zegt een oud spreekwoord. En dat zou ongetwijfeld ook van toepassing zijn op „St. Petrus Banden". Het bijna dertig jaar oude korps mag zich vanaf de oprichting in 1959 verheugen in een grote publieke belangstelling, niet alleen van de Venrayse bevolking, maar zeer zeker ook van de velen in binnen- en buitenland die ooit geke ken en geluisterd hebben naar dit Muziek- en Majorettenkorps. Niet in het minst verwierf St. Petrus Banden grote bekendheid door het jaarlijks organiseren van een Taptoe. Dit jaar al weer voor de 14e keer. De organisatie daarvan is steeds optimaal geweest. Reden waarom de show korpsen in ons land. steeds met veel plezier in Venray komen optreden. Gelukkig heeft men in die veertien jaren, slechts eenmaal vanwege de regen moeten uitwijken naar sporthal De Wetteling. Dat zou vandaag de dag praktisch niet meer mogelijk zijn, gezien de grootte van de deelnemende korpsen. Begrijpelijk dat men dus steeds met spanning de weersverwach tingen volgt, en Sinte Clara een worst beloofd als ze voor goed weer wil zor gen Uiteraard is het organiseren van een Taptoe ook al doet men dat al 14 jaar een kostbare aangelegenheid. De diverse korpsen komen graag, maar willen even graag een vergoeding krijgen voor hun optreden, om de van de reis- en verblijfkosten nog maar niet te spreken In de loop der jaren heeft St. Petrus Banden menig muzikaal succes be haald. Het zou ons te ver voeren om daarvan nu een opsomming te geven. Beperken we ons slechts tot de laatste maand: een showoptreden tijdens de tijdrit van de Ronde Van Nederland in het Goffert-stadion te Nijmegen; een show in Hermallen, België; een optreden in de Efteling, waar men de wisselbeker, die men het vorig jaar veroverde, moest verdedigen. Liefst 29 korpsen streden daar middels een muzikale show voor de grootste eer. Jammer genoeg moest men de wis selbeker aan het Belgische Hechtel afstaan en genoegen nemen met 'n fraaie tweede prijs. En ondanks, dat goede wijn geen krans behoeft, willen wij u toch niet onthouden wat onlangs een regionale krant schreef, toen men een optreden van dit Venrayse muziekkorps aan kondigde: „Als geen ander verstaat de St. Petrus Banden uit Venray de kunst bij grote internationale showwedstrijden en concoursen de eerste prijzen in de wacht te slepen. Zij zullen dan ook zeker alle registers opentrekken bij dit .fraai fanfare-festival, ten einde hele bezoekersscharen aan zich te binden. Een breed spectrum aan muzieksoor ten zullen zij ten gehore brengen, waaronder dixielandnummers, een Griekse fantasie en de van het Nieuw jaarsconcert zo overbekende Radetz- kymars:" I Op de Taptoe van a.s. zaterdag neemt St. Petrus Banden vanzelfspre kend de openingsceremonie voor zijn rekening. Als showkorps presenteert men zich na het optreden van DVS uit Katwijk, terwijl men natuurlijk ook aantreedt bij de finale. Zaterdag, na het openingsceremo- nieel van St. Petrus Banden, is "Luctor et Emergo" uit Beuningen de eerste Drumfanfare en Majoretten- Showkorps welke op de Grote Markt letterlijk en figuurlijk voor het voet licht treedt. De spits afbijten; zo noemen ze dat. Maar het lijkt ons dat zulks voor Beuningen geen al te zwaar karwei zal zijn. Reeds in 1983 was men in Venray present op de Taptoe van dat jaar. En dat is hen zo goed be vallen, dat ze graag de uitnodiging aanvaardden, om nogmaals in Venray een wervelende show op te voeren. Het korps bestond in mei j.I. 25 jaar. Dat heeft men luisterrijk ge vierd. Hoogtepunt daarbij was onge twijfeld de aanbieding van de nieuwe uniformen. Daaruit bleek eens te meer, dat dit Majoretten-Showkorps een vaste plaats in de Beuningse ge meenschap heeft verworven. Maar, zoals zovele verenigingen heeft Luctor et Emergo halverwege de zeventiger jaren te kampen gehad met een ernstige terugloop van het aantal leden. Daarom werd toen besloten een andere koers te gaan varen. Aange schaft werden baritons, trombones en bassen ter vervanging van de jacht hoorns. Prompt wakkerde de belang stelling weer op. Het leden-aantal steeg en de muzikale prestaties onder leiding van dirigent Jan Eyk- hout bleven niet uit. Optredens in binnen- en buitenland volgden. Zo was men b.v. in 1980 met groot succes het enige burgerkorps tijdens de Taptoe van Kalkar in Duitsland. In 1982 durfde men het aan, zelf een Taptoe te organiseren. Dit jaar al weer voor de zevende keer. En het is niet overdreven te zeggen, dat de Beuningse Taptoe inmiddels in de wijde omtrek, in het Rijk van Nijme gen èn in het Land van Maas en Waal een belangrijk gebeuren is. De sfeer daarvan zal men ongetwij feld a.s. zaterdag op de Grote Markt kunnen proeven. i De officiële naam van deze muzi kale vereniging is „Christelijke Drum- en Showfanfare Door Vriendschap Sterk". Dat Christelijke is geen loze benaming, want juist vanuit die over tuiging treedt het korps niet op zon dagen op Na een enorme bloeiperiode moest D.V.S. in de loop van zijn 25-jarig bestaan een enorme terugslag incas seren. Zozeer zelfs dat het voortbe staan van D.V.S. zelfs op het spel stond. Maar door enige energieke, hard werkende leden kon dit voorko men worden. Na een jaar uit de roulatie te zijn geweest, kwam er een hernieuwd D.V.S. naar voren. Name lijk het tamboers- en trompettercorps D.V.S. nu geheel bestaande uit mannen. Onder leiding van de heer Lems, hoornist bij de marieniers- kapel, waren zij er weer in hun groene uniformen, wat ze al snel de bijnaam de Jagers opleverde. In zijn huidige bezetting is D.V.S. niet meer weg te denken uit de vader landse muziek- en showwereld. Zo trad het korps op in zowel binnen- als buitenland en was vele malen te zien en te horen op radio en televisie. Enkele t.v.-optredens waren o.a. de mini-voetbalshow, showbandparade, Charmonie, sprookjesoptocht Maas- Mechelen enz. Ook is het korps te beluisteren op diverse l.p.'s, o.a. van Taptade Leiden, Zuid-Holland op z'n best en op de geheel eigen produktie lp t.g.v. 30 jaar D.V.S. Het seniorenkorps bezit een drietal uniformen waar ook verschillende shows bij horen, n.I. de gala, de Euroshow en de grijze jaquefshow welke uniek is in Nederland, daar deze alleen in het bezit is van D.V.S. De leiding van D.V.S. is in handen van leden van de Marinierskapel der Ko ninklijke Marine, zowel muziek als qua show. De junioren bezitten naast hun gala show en uniform ook een tweede show, n.I. de bajes en piratenshow, waar zij ook al mee optraden in het programma Stuif is in. Deze groep van 70 jonge mannen is een graag geziene gast bij vele manifesta ties in de regio Katwijk, maar ook ver daarbuiten. Het seniorenkorps van D.V.S. telt ca. 50 leden en ze komen uit in de Ere-divisie van de Muziekbond N.F.C.M. De beide D.V.S. korpsen kunnen een gehele taptoe verzorgen, vanwege het brede scala van shows, maar in Venray zal hun optreden zo'n omvang niet aannemen. De kwaliteiten die men echter bezit, mogen onze ver wachtingen overtreffen. EEN ABONNEMENT WAARD! Wanneer a.s. zaterdag het publiek zich hopelijk in groten getale voor 9 uur rond de Grote Markt ver zamelt, om te komen genieten, kijken en luisteren, naar de Taptoe '87. worden ze „voorverwarmd" door een muzikale show van het Trommel- en Fluiterkorps „Steyl '61". De naam zegt het al, dit korps werd opgericht in 1961, om precies te zijn, in november van dat jaar. Het vorige jaar heeft men dan ook het 25-jarig bestaan gevierd. Dat ging gepaard met het behalen van de landstitel in de eerste divisie. Vanaf de oprichting heeft dit korps veel deelgenomen aan de verschillende concoursen. En niet zonder succes. In een tijdsbestek van slechts drie jaar, wist men van de derde divisie door te promoveren naar de supterieure afde ling, waar zij in de zestiger jaren veel eerste prijzen behaalden. In de jaren '70 bleven echte grote successen uit, reden waarom her korps in 1980 besloot om opnieuw te begin nen vanaf de tweede divisie. Dat was een goede zet, want het resulteerde in het behalen van het Limburgs- en het Landskampioenschap in de eerste divisie in 1986. De afgelopen drie jaar is „Steyl '61" overgeschakeld van de normale pijperfluiten naar de kwaütatief betere piccolo-fluiten, wat zeker ook tot de muzikale successen heeft bijge dragen. Begin dit jaar heeft het korps de gehele tamboersectie vernieuwd en kregen de circa 40 leden allemaal een nieuw uniform, zodat, ook wat het uiterlijk betreft, ..Steyl '61" er weer uitstekend bijstaat.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5