140 MILJOEN AAN GROENTECONSERVEN PTvÓÓPEES kampioen f/j Cursus taal- en rekenvaardig heden Cursussen kunst geschiedenis Bridgecursus voor jongeren en volwassenen Burgemeester koopt eerste zegels Rode Kruis PEEL EN MAAS In de loop van de maand september zal bij voldoende belangstelling, de I.V.B. (Instelling Voor Basiseducatie van dag/avondcollege en volksuniver siteit) voor het eerst een cursus organiseren onder de naam „Taal- en I Rekenvaardigheden", die vooral be doeld is voor volwassenen. Tijdens deze cursus zal aandacht geschonken worden aan onderwerpen zoals: de techniek van het solliciteren, het kunnen invullen van formulieren, eenvoudig boekhoudkuhdige en re kenkundige handelingen, kennis over financiële instellingen enz. Bovendien kunnen de deelnemers steeds aktuele onderwerpen inbrengen waar de begeleiders dan op in kunnen spelen. De kosten aan deze cursus verbonden, bedragen 60, De bijeenkomsten (één avond per j week) zullen plaatsvinden in de i periode september - juli, rekening houdend met de vakanties van het basisonderwijs. Hebt U belangstelling voor deze nieuwe cursus dan kunt U zich I opgeven door gebruik te maken van de onderstaande strook of opbellen naar een van de begeleiders. Tel. 077- 662745 (El Thijssen) of 04780-80482 (George van Huet). Geeft zich op voor de cursus van de I.V.B. Naam Adres j Woonplaats Postcode Tel. (Zenden naar Marktstraat 8 5801 BM Venray). BRUTALE DIEFSTAL VAN KALF Dinsdag tussen 11.00 en 17.00 uur f heeft een brutale diefstal plaats gevon den van een drie dagen oud kalf, van het vrouwelijk geslacht. Het dier stond vastgebonden in een stal van de i landbouwer v. L. aan de Jan Poelsweg i teYsselsteyn, en vertegenwoordigt een waarde van 500, Donderdag 3 september - Pagina 11 INBRAAK In een bedrijf aan de Microstraat (Smakterheide) bleek ingebroken te zijn. Toegang was verkregen door ver nieling van een ruit. Ontvreemd werden diverse hulpstukken welke bij laswerkzaamheden worden gebruikt. De schade voor het bedrijf bedraagt 1200, INBREKER BETRAPT Mogelijk is een jongeman door een openstaand raam binnen gekomen in de Openbare basisschool „De Keg" aan de Blauwververstraat. Hij had reeds een radio-cassette-recorder in zijn bezit, toen hij werd betrapt door een „overblijfmoeder" en een leer kracht. Hij rende er vandoor en liet daarbij wel zijn buit achter. FORSE BUIT BIJ INBRAAK In samenwerking en op verzoek van het Vrouwengilde Venray en de Volks universiteit gaat drs. Ger Verhoeven uit Vierlingsbeek, hier weer twee cursussen voor hen verzorgen over kunstgeschiedenis Op woensdagmiddag 30 september start de cursus i.s.m. het Vrouwen gilde (echter mannen zijn ook van harte welkom). De vervolgcursus is vanaf januari 1988. De onderwerpen zijn „de architectuur van de 20e eeuw" en „de beeldhouwkunst van de 20e eeuw". Plaats De Wieënhof Venray 14.00-16.00 uur. Op woensdagmorgen 30 september start de cursus i.s.m. de Volksuniver siteit, van 9.30 i 11.30 uur (Wieën hof). De onderwerpen van deze cursus zijn: „De Romeinse Kunst" en „De Byzantijnse Kunst". Brochures liggen op de Bibliotheek in Venray, of zijn verkrijgbaar bij drs. Ger. Verhoeven, Spoorstraat 2, 5821 BD Vierlingsbeek. Daar kan men zich ook telefonisch opgeven. Tel. 04781- 1325 of bij het Vrouwengilde tel. 82281. Of bij de Volksuniversiteit 80155. VERNIELINGEN Weer werden vernielingen ge- konstateerd aan de Petrus Banden- school. Enkele ruiten waren vernield alsmede een regenpijp. Dat alles gaat het schoolbestuur ongeveer 300, kosten. Zelfs bermpaaltjes staan niet meer veilig. Aangifte werd gedaan van vernieling van enkele bermpaaltjes als afrastering voor de volkstuintjes aan de Sportlaan. Op maandag 14 september a.s. start weer een bridgecursus voor volwasse nen om 19.30 uur in het Wijkcentrum 't Stekske, Kruidenlaan 161, te Venray (Landweert). De leiding berust weer bij de heren L. Driessen en Joh. Spee. De kosten bedragen slechts 35,— per deelne mer, alsmede voor lesmateriaal. Het aantal deelnemers zal beperkt worden om het geheel vlot te doen verlopen. Voor deze cursus kunt U zich uit sluitend opgeven bij de heer L. Driessen, tel. 04780 - 83010, tussen 18.00 en 19.00 uur. Naast bovengenoemde cursus start op vrijdag 25 september a.s. in Activi teitencentrum De Kemphaan (v.h. Henseniusschool) aan het Kennedy- plein een cursus voor jongeren: scholieren vanaf ca. 14 jaar tot en met jongeren tot ca. 35 jaar. Deze cursus vangt steeds aan om 19.00 uur en ook voor deze cursus moeten wij de deel name beperken. Aanmelden voor deze jongeren- bridge-cursus uitsluitend bij de heer Joh. Spee, tussen 18.00 en 19.00 uur op nummer (04780)-81105. Kosten voor deelname aan deze cur sus zijn hetzelfde, met dien verstande, dat studenten een korting genieten van 10,-. BESLUIT VRUGEZELLENAVOND LIEP UIT DE HAND Een zestal jongemannen uit Oploo had besloten in Venray een vrijgezel- lenavond te houden omdat een van hen het vrijgezellenbestaan vaarwel ging zeggen. Natuurlijk ging dat gepaard met cafébezoek en toen dat om ongeveer 4 uur in de nacht van zaterdag op zon dag eindigde, werd geprobeerd met een taxi naar hun woonplaats te gaan. Maar het wachten op de taxi duurde wat lang en ging gepaard met luid ruchtigheid waarvan bewoners van Grotestraat en Henseniusplein last hadden. De gealarmeerde politie had geen moeite om de jongelui in het centrum te vinden. Een drietal, waaronder twee die in het bezit van een Hema-vlag waren, werden naar het politiebureau overgebracht. Later kwamen hun drie vrienden vrijwillig naar het politiebureau om hun vrien den op te halen. Met enig ceremonieel heeft burgemeester H. Defesche van Venray gisteren de eerste postzegels voor het Rode Kruis gekocht. Één keer in de vijf jaar geeft de PTT postzegels uit, waarvoor een extra toeslag betaald moet worden, ten bate van het Rode-Kruiswerk. Omdat het Rode Kruis Venray dit jaar zelf de verkoop verzorgt in een standje in de hal, komt negentig procent van de toe slag ten goede aan de plaatselijke afdeling. Burgemeester Defesche was meteen bereid de verkoop een vliegende start mee te geven, door bij de vrijwilligers José Hofmans-Peeters en Gerda Wolters-van Maris in de stand een bestelling te plaatsen. „Alleen jammer dat er voor een zo goed doel geen mooiere postzegels zijn dan deze", zuchtte Defesche. Ontwerper Max Kisman uit Amsterdam is afgestapt van, wat hij noemt, de overdaad aan verfijndheid in beeld en informatie'. Zijn uitbeel ding van binnenlandse Rode Kruisactiviteiten (telefoon cirkels, vrijwilligerswerk en bloedtransfusie) doet daar door wat grof aan. Voorzitter J. Smeets van het Rode Kruis Venray beloofde meer bekendheid te gaan geven aan het werk van het Venrayse Rode Kruis. De nieuwe postzegels zijn alleen deze maand te koop. Zondagmorgen kwamen bewoners van een flat aan de Veltumse Kleffen tot de ontdekking, dat er tijdens de nacht ongewenst bezoek wa$ geweest. In de slaapkamer miste men een gedeelte van de kleding welke men aan wilde trekken. Die kleding werd op het balkon teruggevonden, samen met een tas waaruit enkele bescheiden vermist worden. Vervolgens bleek dat uit de flat een bedrag van circa 5.000,gestolen was, bestaande uit Nederlands en bui tenlands geld. Vermist worden nog een rijbewijs en twee paspoorten. Ook zijn enkele gouden sieraden, bestaan de uit horloges en diverse ringen, ter waarde van 12.000,— verdwenen. Om in de flat te komen heeft de dader aan de achterzijde op 't balkon moeten klimmen en vervolgens het bovenlicht moeten forceren, zodat de deur geopend kon worden. De betreffende bewoners zijn ernstig gedupeerd, omdat ze niet tegen diefstal of inbraak verzekerd zijn. Wentel de uitgelekte schorseneren erdoor en rol ze goed om en om in het paneer meel. Frituur de schorseneren in de hete olie (190° Q tot ze een goudkleurig knap perig korstje hebben. Serveer ze op een schaal en strooi er nog wat geraspte peter selie overheen als garnering. EEN SNELLE SCHOTEL Zorg altijd dat u wat blikken met groente- conserven achter de hand hebt. Heel ge makkelijk als u een drukke dag hebt gehad of onverwacht gasten krijgt. Ook aan de achterzijde Geheel nieuw is het benutten van de achterzijde van het etiket. Dit is gemakke lijk los te maken. Op de achterzijde wordt dan nog extra informatie verstrekt zoals: een assortimentsoverzicht, meer recepten en een algemene informatie over groente- conserven. Maar het plezierigste nieuws van Hero is wellicht, dat de prijs is ver laagd. Daarmee is kwaliteit betaalbaar ge worden. Vers van het land Er is een misverstand bij veel mensen, als zou blikgroente minder voedzaam zijn dan verse groente of in glas verpakte con serven. De moderne technieken echter laten de voedingsstoffen en vitaminen vaak beter intact, dan de huishoudelijke bereidingswijze. Uit een onderzoek van het Centraal Instituut voor voedings onderzoek in Zeist is gebleken dat vitami nen, zoals het belangrijke vitamine C, in blik beter behouden blijft door de snelle bereiding. De groenten worden meteen van het land gesneden, gewassen en kort verhit Enkele uren na het oogsten al zijn de groenten in hermetisch gesloten blik ken verpakt, klaar voor het transport of consumptie. Blikgroenten moeten zoveel mogelijk koel en droog bewaard worden. De groen ten dienen voor het op tafel komen maar kort en in het eigen vocht te worden ver warmd. MAAK IETS SPECIAALS Ratatouille Pizza De Nederlander schuwt het vreemde niet langer. Men eet graag het goede uit andere landen. Pizza met een exotisch tintje is de Pizza Ratatouille. Nodig zijn: een half liter blikje Hero Ratatouille, een paar ontpitte olijven, een stukje prei, thijm, oregano en geraspte kaas. Een kant-en-klare Pizza bodem of vier witte of bruine boterham men zonder korst. Bij gebruik van een pizzabodem stort u de inhoud van het blik Ratatouille daarop uit en garneert het met de prei en de olijven en strooit daar de kruiden en de kaas over en bakt de pizza in ca. 30 minuten gaar. Bij boterhammen legt u die in een beboter de koekepan, stort er de Ratatouille over en garneert het als boven. Doe een deksel op de koekepan en bak het geheel op matig vuur gedurende 8-10 minuten tot de kaas gesmolten is. Schorseneren in een jasje Schorseneren lijken in vorm iets op de asperge. Vers zijn ze wat moeilijk klaar te maken door de tamelijk stevige 'schors' of huid. Hero heeft ze echter al netjes ge schild en bereid in blik klaar. Wij kunnen er een meer 'zondags-feestelijke' schotel van maken door ze te frituren. Nodig is: een blik Hero schorseneren, 2 eieren, paneermeel, peperen zout, een eet lepel gehakte peterselie, wat olie. Maak van de eieren, de peterselie, zout en peper en een scheutje olie een mengseltje. Bruine bonen zijn populair, niet in het minste door de Chili, een gerecht dat sterk in opkomst is. Een lekkere variant is 'Bonengoulash', een schotel die ruim bin nen hei uur op tafel is. Nodig hebben wij: 300 gram kippepoulet, wat bloem, 3 mid- delgroteuien, 3 tomaten ofgroene paprika. Een literblik Hero Bruine bonen. Wentel de kippepoulet door de bloem en bak ze in pakweg 15 minuten goudbruin in wat olie. Snij de uien fijn en doe dat ook met de (ontvelde) tomaten. Haal de zaadlijsten uit de paprika en snij ze eveneens in stukjes. Fruit de uien, tomaten en goulash even aan in wat boter. Voeg daarna de uit gelekte bonen er aan toe met de kippe poulet en verwarm alles in een pan een kwartiertje. Extra lekker wordt het, als u van het lek- vocht, met een glas rode wijn, wat kum- melzaadjes en een eetlepel maizena, een sausje maakt. U kunt het er apart bijgeven of door de goulash mengen. Serveer de bonengoulash met stokbrood en sla, geef er een rode Tokayer bij als u het helemaal Hongaars wilt houden. Bij enquêttes geeft de Nederlandse huisvrouw niet graag toe, dat zy regel matig gebruik maakt van groenteconserven. De marktcijfers echter geven een beeld van de werkelijkheid. Er worden zo'n IVi miljoen kilo aan groente conserven in de huisgezinnen gebruikt Dat is een totale waarde van ca. 140 miljoen gulden. De moderne huisvrouw hoeft zich overigens beslist niet te schamen voor dat gebruik van groenteconserven. Die zy n nl. tegenwoordig welhaast net zo voedzaam en vitaminerijk (vaak meer) dan verse groenten! DOPERWTEN POPULAIR Het meest gebruikt worden doperwten, sperziebonen en de bekende peulvruchten ais bruine bonen en kapucijners, ook de combinatie van worteltjes en 'doppers' scoort aardig, alsmede de gewone wortels. NIEUW VAN HERO Hero, één van de meest bekende merken, start met een nieuwe formule in haar as sortiment blikgroenten. Behalve dat men een verbeterde kwaliteit gezonde blik groenten in de handel brengt, is de 'etiket- informatie' ook verbeterd en uitgebreid. Die etiketinformatie omvat de merk naam, de variëteitsnaam (bijv. zeer fijn), het gewicht met en zonder vocht (zgn. uit lekgewicht) de ingrediënten, de voedings waarde, de fabrikant en tenslotte 'tips'! Die tips geven aan hoe men een bepaalde groente extra lekker kan serveren, met be paalde eigen toevoegingen. Het handige EENPERSOONSBLIKJE Kleine huishoudens en die zijn er tegen woordig nogal, hebben veel profijt van het 'A blikje met Hero conserven. Doperwten, j worteltjes enz. hoeven niet meer in half I lege blikjes bewaard te worden. Het ''A-1 blikje' is voldoende voor een maaltijd «£1 OF SPON GCBRMARTENSBOUWMAT L.»INAIF" AUT06EDP GOMMANSDE Wil- k NEUWK VERftKKINGSINO.ini^ BRABANT BOUWEIEM u ÏMttSCO KWIEN Mue«f WALKER TENÏEABK;,,4 I NEWSR FETTER Hccrooo» EVT i ADAM SHOES «ui QgHASCONSTR-tNSTAl '-ER0UA Zaterdagavond heeft Peter Stiphout in het Gemeenschapshuis te Ysselsteyn een druk bezochte receptie mogen be leven, hem aangeboden vanwege zijn vele successen, in binnen- en buitenland, bij het fietscrossen. Het gemeenschapshuis van Ysselsteyn was op passende wijze versierd, niet in het minst dank zij de medewerking van de plaatselijke kunstschilder Hein van Well, die zelfs een ruim 2 mJ groot bord beschilderde met de namen van de talrijke sponsors die het mogelijk maakten Peter weer aan de wereld kampioenschappen kon meedoen. Zeer op prijs werd gesteld de aan wezigheid van wethouder J. van Oers (sporetzaken) en van de voorzitter van de dorpsraad, de heer H. Philipsen. Verschillende collega's van Peter, zelfs uit de noordelijke iprovincies, kwamen hem feliciteren met de gele verde prestaties in de cruisers-klassen 25-39 jaar. En zelfs een muzikale hulde, door fanfare-drumband De Peelklank was voor Peter weggelegd. Zowel bloemen als „gesloten envelop- pes" onderstreepten de vele felicitaties welke deze succesvolle fietscrosser mocht ontvangen.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 11