36 BANEN VOOR JONGEREN NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY onder redaktie van het bureau voorlichting en inspraak K Tentoonstelling Sjang van Bergen Noord-Limburgse werkgevers bieden: Collektekalender Muziekschool Venray Gemeentelijk Combi-Zwembad PEEL EN MAAS Donderdag 27 augustus - Pagina 11 RAADHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 C orrespondentie8d res: Postbus 500 5800 AM VENRAY Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingszaken is te vens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uitslui tend na telefonische afspraak wor den afgeweken. Spreekuren b. en w. Burgemeester H.J.M. Defesche Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare orde en veiligheid, finan ciën, economische zaken, voorlich ting en inspraak, grondbedrijf, be lastingen, toerisme). Wethouder J.A.A. van Oers Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (onderwijs, volwassenenonderwijs, vrije akademie. muziekschool, bibli otheek, sportzaken, culturele zaken, museum, jeugd- en jongerenwerk, accommodatiebeleid welzijnssector) Wethouder W.A. Claessens Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare werken, verkeer en ver voer, reiniging, energiebesparing, ei gendommen en grondverwerving, agrarische zaken, hinderwetszaken, coördinatie milieuzaken). Wethouder H.P.T.M. Willems Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, bouw- en woningtoezicht, welstandstoezicht, verkoop bouw terreinen in bestemmingsplannen, personeelszaken en organisatie) Wethouder, mevr. E.M.A.A. Hoppenreijs-de Loo Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (sociale zaken, samenlevingsop bouw, gezondheidszorg, bejaarden zorg, culturele minderheden, eman cipatie, werklozenzorg en coördina tie welzijnsplanning). Spreekuur Raad van Arbeid Maandag van 10.00 tot 11.30 uur in het raadhuis. Openingstijden Gemeentelijk zwembad Maandag 18.30-19.45 (jeugd) Dinsdag 7.00- 8.30 (voor de vroege vogels) 15.30-16.30 (ouderen) 18.30-19,45 (jeugd) 20.00-21.00 (dames) 21.00-22.00 (recreatiezwemmen vol wassenen) Woensdag 9.45-10.45 (dames) 13.00-15.30 (jeugd) Donderdag 7.00- 8.30 (voor de vroege vogels) 18.30-19.45 (jeugd) Vrijdag 18.30-19.45 (jeugd) 20.00-21.00 (Trimzwemmen) Zaterdag 8.30- 9.45 (gezinszwemmen) 11.00-12.30 (gezinszwemmen) 13.00-15.30 (jeugd) De toegangsprijzen zijn voor de jeugd tot 16 jaar f 2,35; voor 16 jaar en ouder ligt dit op f 3,05 per keer. Tegen gereduceerd tarief worden tien-, dertig- en vijftigbadenkaarten verkocht. Aan de inhoud van deze pagina kunnen geen rechten worden ontleend. Zondag 30 augustus 1987 is de laatste dag van de tentoonstelling over de werken etc. van de schilder, foto graaf en uitvinder Sjang van Bergen. De tentoonstelling wordt gehouden in het Geschied- en Oudheidkundig Museum aan de Eindstraat 8. Het mu seumgebouw staat bekend als 't Freu- lekeshuus. Twintig werkgevers in Noord-Limburg zijn op zoek naar 36 jonge werklozen die bij hen voor een jaar willen komen werken. Dit naar aanleiding van een initiatief van zeven gemeenten, te weten Bergen, Broekhuizen, Grubbenvorst, Horst, Meerlo-Wanssum, Sevenum en Venray. Deze gemeenten hebben een Tijdelijk Jeugdwerkgarantieplan opgesteld waarbij 36 banen van ieder 19 uur per week beschikbaar komen voor jongeren die 6 maanden of langer werkloos zijn. Naast dit - betaalde - werk, krijgen de jongeren volop mogelijkheden om de rest van de week een nadere opleiding te volgen. Met het helpen van jongere werklozen aan een baan heeft de gemeente Venray al heel wat positieve ervaringen opgedaan, zo blijkt uit een gesprek met wethouder Hoppenreijs. KWETSBARE GROEP Wethouder Hoppenreijs: ,,De vaca tures sluiten allemaal aan op de moge lijkheden voor jongeren die uit het La ger Beroepsonderwijs komen, al dan niet met diploma op zak. De nieuwe regeling is speciaal voor hen bedoeld, want het blijkt dat dat de meest kwets bare groep is onder de werklozen. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat wan neer dit „banenplan" goed aanslaat, wij de doelgroep best willen uitbreiden tot andere opleidingsnivo's". Het helpen van jongeren aan een baan is trouwens bepaald niet vreemd voor de gemeente Venray. Samen met enkele andere buur-gemeenten werd in januari al gestart met een zogeheten praktij k-leerplaatsenprojekt'waar- ij ij 16 jongeren met behoud van uitke ring stage kunnen lopen en twee maal per week een dag naar school kunnen. „Ik ben blij dat we begin dit jaar met dat Praktijk-leerplaatsenprojekt zijn gestart, want daarmee hebben wij veel ervaring opgedaan die we nu bij dit projekt weer goed kunnen gebrui ken. Zodoende hadden wij bij ons overleg met het Ministerie van Sociale Zaken ons hele draaiboek al klaar lig gen en hadden wij zelfs al problemen onderkend op arbeidsrechtelijk gebied die nog niet door het ministerie waren opgemerkt. Kijk, zoiets wekt natuur lijk vertrouwen en daarom hebben wij van de 2.000 iandelijk te vergeven ba nen er 36 binnengehaald", aldus wet houder Hoppenreijs. BETAALD WERK De 36 tijdelijke banen worden be taald door het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Ze zijn mede bedoeld om al vast ervaring op te doen voor de invoering van het lan delijke Jeugdwerkgarantieplan, dat in 1988 zal worden ingevoerd. Totdat dit landelijke plan volgend jaar in wer king kan treden, worden nog geen ba nen in het bedrijfsleven gezocht, maar alleen nog maar bij de overheid zelf of bij instellingen die door de overheid worden gesubsidieerd. Enkele voor beelden van de vacatures zijn bij het Arbeidsbureau, het Psychiatrisch Centrum Venray, het Groene Kruis te Horst, de Stichting Gezinszorg Horst/ Sevenum en het Kinderdagverblijf Venray. Verder wordt een belangrijk gedeel te van de banen gerealiseerd op de ge meentehuizen van de deelnemende ge meenten. Een heel belangrijk element bij het uitkiezen van deze banen is dat is gekeken naar het belang van de baan voor de werkloze. Zo moet de baan ook werkelijk leiden tot het op doen van werkervaring en de moge lijkheid geven om aanvullende scho ling te krijgen. Op die manier versterkt de werkloze zijn positie op de „gewo ne" arbeidsmarkt. De jongeren die op de aangeboden banen worden aange nomen, ontvangen het minimum (jeugd)loon naar gelang het aantal uren dat zij werken, namelijk 19. „Nu er salaris tegenover het werk staat", aldus wethouder Hoppenreijs, „hoop ik dat er veel belangstelling voor de banen zal zijn. Men gaat echt betaald werk verrichten!". SCHOLING Zwaar weegt voor wethouder Hop penreijs ook de mogelijkheid om de jongeren extra te scholen: „Wil je voor werkloze jongeren banen be schikbaar stellen om ze een betere plaats op de arbeidsmarkt te geven, dan zul je ook voor aanvullende scho lingsmogelijkheden moeten zorgen. Op die manier maak je ze interessant voor de arbeidsmarkt. Let wel, we bie den ze deze scholingsmogelijkheden aan - we stellen ze niet verplicht! Maar ik vertel natuurlijk geen geheim als ik zeg dat er bij de selectie rekening wordt gehouden met de motivatie om door te leren. BEDRIJFSLEVEN Welke initiatieven zijn er de komen de tijd nog meer te verwachten van de overheid op dit gebied? Wethouder Hoppenreijs: „Er zijn door de werk gevers in de regio méér banen aange boden dan deze 36 die we nu gaan in vullen. De overige worden in reserve gehouden voor opvulling in een later stadium. Daarnaast is het zo dat in 1988 het landelijk Jeugdwerkgarantie- plan van start zal kunnen gaan. In wel ke vorm dat wordt gegoten is nu nog vrij onzeker, omdat het nog helemaal open is of het bedrijfsleven daaraan mee zal doen. Die discussie is nog lang niet afgerond, omdat dergelijke aar- beidsplaatsen wel eens (en koste zou den kunnen gaan van de gewone ar beidsplaatsen. Bovendien is het maar helemaal de vraag of het bedrijfsleven die extra arbeidsplaatsen wel kan be kostigen. In de tussentijd proberen we hier zoveel mogelijk jongeren voor on ze plannen te winnen!" MINIMUMLOON De jongeren die op de aangeboden banen worden aangenomen ontvangen het minimum (jeugd)loon, in verhou ding tot het aantal gewerkte uren. In clusief de vakantietoeslag bedraagt het netto-loon bij 19-urige werkweek voor 16-jarigen 294,-; voor 17-jarigen 336,-; voor 18-jarigen ƒ387,-; voor 19-jarigen 446,- en voor 20-jarigen 522,- per maand. Bij het aanvaarden van zo'n baan vervalt voor 16- en 17- jarigen de kinderbijslag. Voor 18-, 19- en 20-jarigen die een RWW-uitkering hebben en thuis wonen vervalt de RWW uitkering, omdat het loon ho ger is dan de uitkering. Voor zelfstan dig wonende jongeren van 18, 19 en 20 jaar die een RWW-uitkering hebben, blijft deze uitkering gewoon doorlo pen. Zij moeten dan wel aan de Socia le Dienst opgeven wat ze verdienen. Van dat bedrag mogen 19-jarigen 69,50 en de 20-jarigen 109,70 hou den. De 18-jarigen mogen van het ver diende loon evenwel niets houden, omdat anders de uitkering plus het niet ingehouden loondeel boven het minimum loon uit zou komen. Ter vereenvoudiging van het plan zullen alle jongeren in tijdelijke dienst bij de gemeente Venray komen, die op haar beurt de jongeren detacheert aan de deelnemende, werkgevers Zie ook de personeelsadvertentie hieronder Het is toch vaak dat ze ervaring vragen 36 BANEN VOOR JONGEREN Burgemeester en wethouders van de gemeenten Bergen, Broekhuizen, Grubbenvorst, Horst, Meerlo-Wanssum, Sevenum en Venray stellen, in samenwerking met verschillende instellingen, 36 banen van 19 uur beschikbaar. Deze banen worden door het rijk betaald. Ze zijn bedoeld voor werkloze jongeren die jonger zijn dan 21 jaar, die 6 maanden werkloos zijn en ingeschreven staan bij het arbeidsbureau. Jongeren die voor zo'n baan in aanmerking willen komen dienen daarop zo spoedig mogelijk te solliciteren. De volgende banen zijn beschikbaar. 10 BANEN VOOR ADMINISTRATIEVE ASSISTENTEN (M/Vh Standplaatsen: 5 BANEN VOOR BEGINNENDE GEZINSHELPSTERS (M/Vh Standplaatsen: voor het verrichten van typewerk, tekstverwerking, registratie, documentatie, dossiervorming, archief werk e.d. Gewenste opleiding op LEAO-niveau. 10 BANEN VOOR ONDERHOUDSMEDEWERKERS (M/Vh voor het verrichten van onderhoud aan gebouwen, installaties, apparatuur en magazijnwerk bij diverse instellingen. Gewenst zijn handige jongens en meisjes. LBO-diploma is niet noodzakelijk. 7 BANEN VOOR HUISHOUDELIJKE KRACHTEN (M/Vh voor het verrichten van huishoudelijk werk, zoals koffie- verzorging, kantine- en keukenwerk, dagelijks onderhoud, maaltijdendienst e.d. Gewenst wordt belangstelling voor dit werk, het bezit van een LHNO-diploma is gewenst maar niet noodzakelijk. 6 BANEN VOOR MEDEWERKERS IN PLANTSOENEN (M/Vh Standplaatsen: Arbeidsbureau Venray (1) Rijkspolitie Horst (1) P.C.V. te Venray (I) Gemeente Venray (4) Gemeente Horst (1) Gemeente Bergen (1) Gemeente Sevenum (1) Standplaatsen: St. Antonius Horst (2) De Kruuze Venray (2) Werkplaats Werklozen te Venray en Horst (2) P.C.V. te Venray (1) V.J.V. te Horst (1) Groene Kruis Horst (1) Schuttersveld Venray (1) Standplaatsen: De Kruuze Venray (1) P.C.V. Venray (5) Gemeente Venray (1) voor het verrichten van alle voorkomende huishoudelijke taken, zoals maaltijdverzorging, verzorging kleding, onderhoud van huis en huisraad, boodschappen doen, opvang kinderen e.d. Gewenst wordt goed met mensen kunnen omgaan, een rede lijke zelfstandigheid en enige opleiding in de richting van gezinshulp. 3 BANEN VOOR JONGE MEDEWERKERS OPENBARE WERKEN IM77E voor het verrichten van onderhoudswerk aan straten, stoepen, speeltoestellen, machines en het uitvoeren van alle verder voorkomende werkzaamheden. Belangstelling voor dit werk is gewenst. 2 BANEN VOOR ASSISTENTVERZORGSTERS (M/Vh voor begeleiding en verzorging van bewoners onder leiding van de vaste leiding in het tehuis. Enige kennis van verzorging en begeleiding is gewenst. 1 KEUKENASSISTENT M/Vh voor het verrichten van alle voorkomende werkzaamheden bij de voorbereiding en bereiding van maaltijden in een verzorgingstehuis. Gewenst wordt voldoende basiskennis om met kans op succes aan een opleiding voor kok te beginnen. I ASSISTENTLEIDSTER VOOR VERZORGING EN BEGELEIDING VAN KINDEREN: zoals voeden, uit bed halen, spelen e.d. Bij voorkeur opleiding KVJV-MBO. Stichting Gezinszorg Noordelijk Limburg te Bergen, Maasdorpen en Venray Stichting Gezinszorg Horst/Sevenum Standplaatsen: Gemeente Broekhuizen (1) Gemeente Grubbenvorst (1) Gemeente Horst (1) Standplaats: 't Raayke Tienray (2) Standplaats: Bejaardencentrum Eldershome te Well (I) Standplaats: Kinderdagverblijf te Venray (1) voor het verrichten van werk in de plantsoenen en bossen, zoals aanplanten, onderhoud, wilgen knotten, schoffelen, aanleg en onderhoud van wandel- en ruiterpaden e.d. Belangstelling voor dit werk is gewenst. Het werk is ook geschikt voor meisjes. Gemeente Sevenum Gemeente Horst Gemeente Bergen Gemeente Venray (1) (1) (l) (3) Sollicitaties insturen aan: de Projectgroep Jeugdwerkgarantieplan t.a.v. de heer P. Vosbeek Gemeente Venray Nadere informatie kan worden ingewonnen bij: postbus 500 - het Arbeidsbureau te Venray, telefoon 04780-82551; 5800 AM Venray. - de heer P. Vosbeek, gemeente Venray, telefoon 04780-23296. Johannes Hendrikus Godefridus van Bergen (1850-1951) was in Venray en omgeving bekend als kunstschilder, fotograaf en uitvinder. De ten toonstelling laat zien hoe lokale ge schiedenis aardig en tegelijkertijd spectaculair kan worden gepresen teerd, zonder dat het plaatselijk chau vinisme de overhand krijgt. Sjang van Bergen was een vindin grijke man die onmiskenbaar begaafd was. Hij las veel, vooral over kuns thistorie en filosofie, hij schilderde en fotografeerde. Ondanks zijn grote au todidactische kennis op velerlei ge bied, had hij de naam een zonderling te zijn. Voor zijn broodwinning fotogra feerde hij Venrayse families, commu niekantjes etc. Samen met zijn broer August maakte hij hele reeksen van sentimentele doekjes, die in Amster dam en zelfs in Engeland een veelvoud opbrachten, dan de beide broodschil ders ervoor beurden. Toch oogste Sjang van Bergen als serieus schilder van een „door ver stand beheerste kunst" op exposities af en toe lof. Hij werd vooral door de bijbel, de Italiaanse en de Hollandse meesters geïnspireerd. Bij zijn dood werd hij in een krantenartikel van de Gazet van Limburg „een vergeten schilder" genoemd. In de catalogus constateert de kuns thistorica Yvonne Hermans-Cuppen bij Sjang van Bergen „en zeer per soonlij ke nat uralist isch-realis t ische, soms wat idealiserende en romantische Stijl, waardoor hij een geheel eigen plaats innam, juist in een periode waarin er binnen de schilderkunst een opvallende vernieuwing plaatsvond. Aan hem ging De Stijl voorbij". Van zijn uitvindingen heeft hij zelfs weinig profijt gehad. Door aan derden veel over zijn vindingen te vertellen gingen deze het idee verder uitwerken en met de octrooien en de verdiensten aan de haal. Alleen van zijn panora macamera heeft hij zelf het octrooi in de vijftiger jaren gekregen. (Naar een artikel in „De Limburger van 24 juli 1987 door Jos Stijfs). Het museum is geopend op zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en zondag a.s. van 14.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ1,- voor volwassenen en ƒ0,50 voor kinderen van 6 tot 16 jaar. Bezitters van een 65 pas of CJp vallen onder andere tarieven. Bezitters van een museum jaarkaart hebben gratis toegang. In lichtingen: 83880, tijdens kantooru ren. van 24 augustus t.m. 6 septem ber Koningin Wilhelmina Fonds (lan delijke aktie). van 7 t.m. 13 september Stich ting Hulp aan demente bejaarden (lan delijke aktie). van 14 t.m. 20 september Prinses Beatrix Fons (landelijke aktie). op 26 september Gymnastiekve reniging St. Christoffel (plaatselijke aktie in het kader van het jeugdcollek- tewezen). Alleen voor deze collektes is een col- lektevergunning verleend. Collectanten en collectrices moeten een op de collecte gericht legitimatie bewijs kunnen tonen. Bij de muziekschool Venray begin nen maandag 31 augustus a.s. weer de lessen. De lestijden en lesdagen zijn hetzelfde als van voor de zomervakan tie, daar het cursusjaar immers nog doorloopt tot en met december 1987. Evenals vorig jaar zal de muziekschool Venray ook dit jaar weer akte de precense geven op het jaarlijkse straatfestival in september. Gedurende beide dagen zullen leer lingen van de muziekschool in de Grotestraat uitvoeringen geven. De muziekschool zelf staat open ter bezichtiging. Nieuw dit jaar is de organisatie van een (muziek) boekenbeurs. Wij veronderstellen, dat er nogal wat mensen zijn, die muziekliteratuur bezitten die ze zelf niet meer gebruiken, maar die ze best voor een redelijke prijs willen verkopen. Mensen van de leerlingen- en ouderraad zullen op beide festivalda- gen proberen de door U aangeboden boeken of tijdschriften aan de man vrouw te brengen. U bepaalt zelf de prijs en de opbrengst is volledig voor U. Lukt het niet Uw boek te verkopen, dan willen wij dit graag voor U bewaren tot volgend jaar, of U haalt het gewoon terug. U kunt U boeken of tijdschriften op beide dagen inleveren bij onze stand voor de muziekschool, of voor die tijd al op de administratie van de muziekschool. Vermeldt U voorin uw boek uw naam en adres en de prijs die U er voor verlangt. Wij denken op deze manier veel mensen een plezier te kunnen doen. „Als je solliciteert vragen ze tóch al tijd weer naar je werkervaring!", al dus Anne-Marie Berns, „en die wer kervaring ben ik nu aan het opdoen". Anne-Marie Berns (19) is een van de zestien deelnemers van het Praktijk- Leerplaatsenprojekt van een zevental Noord-Limburgse gemeenten. Ze werkt sinds begin dit jaar op de drie openbare basisscholen in de gemeente Venray. Voor de periode van een jaar werkt ze drie dagen per week en gaat ze twee dagen per week naar een ge richte beroepsopleiding - mèt behoud van uitkering. Op^die manier zijn er heel belangrijke overeenkomsten met het Tijdelijk Jeugdwerkgarantieplan, waarmee nu wordt gestart. Een wezen lijk verschil is evenwel dat het Tijde lijk Jeugdwerkgarantieplan met een heus salaris werkt. Toen Anne-Marie werkloos werd, is zij door het Arbeidsbureau op het Praktijk Leerplaatsenprojekt gewe zen. „Ik had er van de ene kant best spijt van met school te zijn opgehou den. Nu kreeg ik de kans om zowel werkervaring op te doen, als extra scholing te krijgen. Toen had ik ook nog het geluk om een plaats te krijgen die me meteen al iets leek, namelijk bij de drie openbare basisscholen in Ven ray. Daar ben ik vooral bezig met de leerlingenadministratie. Daarbij heb ik leren omgaan met de computer. Daar wist ik tevoren totaal niets van af, maar nu weet ik er best goed mee om te gaan. Dat heb ik helemaal op „De Flierefluit" geleerd en nu komt het zelfs wel eens voor dat men bij mij komt met vragen over de cumputer'. Een dag per week volgt Anne-Marie de ECABO cursus in Venio, (die af korting staat voor Economisch Admi nistratieve Beroepsopleiding) samen met de andere deelnemers van het pro jekt. „Ik heb een MAVO-opleiding en aan de ECABO-cursus heb ik veel ge had. Het vakkenpakket dat je kunt kie zen bestaat alleen maar uit vakken waar je ook werkelijk iets aan hebt bij je werk. Daarnaast wordt er ook veel aandacht besteed om jezelf te leren ontplooien. Je leert er zelfstandig te zijn en je leert het natuurlijk te vinden om iets te vragen, voor je mening uit te komen en in je werk op eigen benen te staan. Daaraan wordt ook aandacht besteed op de andere dag per week die we naar school gaan, namelijk op de cursus Jeugdige Werklozen. Op die manier maak je volgens mij inderdaad een betere kans op een baan, want als je van school komt weet je maar heel weinig, maar als je een tijdje in een baan meedraait, ga je je zelfbewuster voelen. Daarom kan ik ook echt zeg gen dat ik door de mensen op school als collega wordt gezien". Mocht U trouwens een vaste baan in de administratieve richting aan Anne- Marie aan kunnen bieden, dan houdt zij zich aanbevolen. Parkweg 2 - 5801 HS Venray Telefoon 04780-82069 ZWEMLESSEN Op maandag 31 augustus starten de zwemlessen. Inschrijving is vanaf he den mogelijk. OPLEIDINGEN A-diploma B-diploma RANGER AWARD diploma (voorbe reiding op zwemvaardigheids diplo ma's) ZWEMV AARDIGHEIDS DIPLO MA I, II en III. Aanvangsleeftijd: 5 jaar. Cursusduur; van 1 september tot I mei. Kosten: 43,- voor 12 lessen. Diplomazwemmen: 3 maal per cur susjaar. Informatie en inschrijven: aan de kassa van het zwembad. De kassa is geopend van maandag t.m. zondag van 10.00 tot 17.30 uur. Vragen..? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter

Peel en Maas | 1987 | | pagina 11