tijd en de Jerusalem 25 Jaar veteranenafdeling van S.V. Ysselsteyn „JERUSALEM" RELIGIEUZEN VAN DE H. URSULA VENRAY (LIMBURG) Bestemmingsplannen Prijswinnaars juli PEEL EN MAAS Donderdag 20 augustus - Pagina 5 KOSTSCHOOL VOOR MEISJES UIT DEN DEFTIGEN STAND ONDER HET BESTUUR DER TE TIJDELIJKE VERHUIZING Noodgedwongen verhuisde men toen naar het Ursulinenklooster in Eysden, in het uiterste zuiden van Limburg. Veertig zusters en tachtig leerlingen vonden daar zes jaren een gastvrij onderdak. In september 1951, toen Jerusalem voor een groot gedeelte was herbouwd kon het onderwijs in Venray worden hervat. Begonnen werd met bijna 140 (interne) leerlingen tegenover slechts 25 externen. „In de huifkar" In de vijftiger jaren bleef het getal internen nog redelijk op peil, maar in de zestiger jaren begon het terug te lopen. In 1965 waren de externen (met een aantal van 287) al flink in de meerderheid. bloeiend bedrijf. Uit het bovenstaande mag blijken dat er voor SV Ysselsteyn reden genoeg is om a.s. zaterdag met een feestelijk programma voor de dag te komen met als hoogtepunten 's middags om 4 uur de wedstrijd tegen oud-VVV en 's avonds van 8.00 - 9.30 de receptie in Herberg de Peel. DIEFSTALLEN - Tussen zondagavond en maandag morgen heeft weer een diefstal plaatsgevonden van een tuinset. Deze keer achter een woning aan de Klaproos op Landweert. De tuinset bestond uit 1 tafel, 4 stoelen, 1 parasol met standaard en 4 kussens. - Maandagmorgen tussen 10.15 en 11.00 uur heeft men uit de personenauto welke bij het gemeente huis aan de Raadhuisstraat gepar keerd stond, een autoradicassettere- corder, en een zonnebril ontvreemd. De schade voor de eigenaar, een inwoner uit Wanssum bedraagt 800,- - Eveneens maandag tussen 10.15 9.30 en 13.00 uur heeft men uit een geparkeerde personenauto bij het zwembad een autoradio ter waarde van 1400,- ontvreemd. Het portier- slot bleek geforceerd te zijn. Ook is nog getracht de autotelefoon weg te nemen, doch kennelijk is de dader in zijn werk gestoord. Voor de eigenaar uit Vlist een minder prettige herinne ring aan zijn bezoek aan het Venrayse zwembad. genover de actiegroep van huiseige naren en huurders. Bouwvergunning HET andere arrest van de Hoge Raad ging, zoals gezegd, over een super markt. die zich in Woerden had geves tigd De problemen ontstonden hier nadat de Kroon de verleende bouwver gunning had vernietigd, omdat die in stnjd met het bestemmingsplan zou zijn afgegeven door B&W. Op zich was dat nog niet zo erg, maar de Kroon had nagelaten te bepalen wat de preciese gevolgen van deze vernietiging zouden moeten zijn. De verbouwing van het bestaande pand. dat door een groot levensmiddelenbedrijf was gekocht, was inmiddels al zogoed als klaar Door dit alles was een zeer onzekere situatie ontstaan: moest het bedrijf nu de ver bouw ongedaan maken en verdwijnen, waardoor de feitelijke toestand van vóór de vergunningverlening zou zijn her steld7 Een plaatselijke actiegroep, dit keer be staande uit middenstanders die vrees den een aanzienlijk deel van hun klan dizie kwijt te raken als de supermarkt met snel zou verdwijnen, spande een kort geding aan voor de president van de Rechtbank te Utrecht In feite zelfs twee kort gedingen, namelijk een tegen de gemeente Woerden en een tegen de exploitant van de supermarkt. De win keliers eisten enerzi|ds dat de zich afzij dig houdende gemeente zou worden gedwongen tot optreden (bestuurs dwang) en anderzijds dat de exploitant de verbouwing zou ongedaan maken en zou afzien van exploitatie. Deze actiegroep had echter minder succes dan de Eindhovense buurtbewoners, want de vordenngen werden afgewe zen Zowel door de rechtbankpresident als door het Hof en de Hoge Raad DE Hoge Raad overwoog dat de gemeente weliswaar bevoegd was tot ingrijpen, nu de bouwvergun ning was vernietigd, maar dat 'aan het beleid van de gemeente is overgelaten in hoeverre zij tegen dergelijke overtredingen wil op treden'. De gemeente heeft de vrijheid om de in aanmerking ko mende belangen tegen elkaar af te wegen, hetgeen de rechter in principe moet aanvaarden. De belangenafweging viel ten gunste van het levensmiddelen- bedrijf uit dat zou 'onverdiend na deel' lijden, als tot het ongedaan maken van de verbouwing zou worden overgegaan. Bovendien oordeelde de Hoge Raad, dat 'een vergunninghouder er in het alge meen op mag vertrouwen dat een hem verstrekte vergunning over eenkomstig de desbetreffende voorschriften is verstrekt en dat hij gerechtigd is van die vergunning gebruik te maken'. J.J. BLANKEN Op 16 september 1838 gingen acht zusters Ursulinen van het klooster Thildonk, gelegen op een zevental kilometer ten noordwesten van het Belgische Leuven, op weg naar Venray. De tocht, met als vervoermiddel een huifkar, was lang en vermoeiend: pas vier weken later werd, in de stromende regen, Venray bereikt, waar ze na een hartelijke begroeting, hun intrek namen in het reeds sinds 1422 bestaande klooster Jerusalem. De beginperiode was voor de zusters Ursulinen echter alles behalve gemakkelijk. Op 15 september 1802 hadden de Franse machthebbers (Napoleon zwaaide hier de scepter) het klooster (en de inboedel) verbeurd verklaard. Het gevolg was dat zeventien zusters Augustinessen (de orde die voor de komst van de Ursulinen het klooster bewoonde) gedwongen waren het klooster te verlaten. Na de ontruiming besloten de Franse bezetters het klooster te verkopen, maar dit werd geen succes, omdat er geen kopers kwamen opdagen. Daarom besloten ze het klooster maar te verhuren. Rector Antonius Saedt, de laatste rector van de Augustinessen, werd de huurder. Met zes Augustinessen nam hij weer zijn intrek in het klooster. Op 1 oktober 1810 kreeg de rector de gelegenheid het klooster te kopen voor 1200 frs. maar omdat er al sinds 1798 al geen novicen meer waren ingetreden, liep de vitaliteit en de omvang van de kloostergemeenschap sterk terug. In 1832 waren er nog slechts twee zusters Augustinessen over, wat, begrijpelijker wijze het onderhoud niet ten goede kwam. Toen op 16 januari 1835 rector Saedt overleed, kwam het klooster leeg te staan, wat tot een verder verval leidde. De toestand waarin de acht zusters Ursulinen de kloostergebouw en bij hun aankomst in Venray op 16 september 1838 aantroffen, was daarom niet erg bemoedigend. Maar met veel goede moed, een enorme inzet en een groot geloof, begonnen ze, met de hulp van velen, aan de restauratie van hun onderko men. En geloof verzet bergen, zegt een spreekwoord. Na enkele jaren ver keerde het klooster al weer in een redelijke staat. Al in december 1838 kon op zeer bescheide wijze (4 interne leerlingen) worden begonnen met het geven van onderwijs, een aantal dat in 1840 al was gestegen tot 40. AANKONDIGING Op 11 september 1847 (dus nu 140 jaar geleden) verscheen er in het dagblad „De Tijd" een aankondiging van het Pensionaat van Jonge Juffrouwen onder directie der H. Ursula te Venray. Het dagblad ,,De Tijd" was opgericht door de priester Judocus Smits (1813-1872), die ook de hoofdredacteur was., Op 17 juni 1845 was in V Hertogenbosch het eerste nummer van de pers gekomen. De aankondiging begint met de constatering dat de godsdienst de grondslag vormt van een goede opvoeding. De onderwijzeressen die nen daarom aan dit onderwerp bijzondere aandacht te schenken.- Maar ook dienen ze zich er op toe te leggen de „Jonge Juffrouwen" grondig en uitgebreid onderwijs te geven. Vervolgens wordt opgemerkt dat het gebouw ruim ên aangenaam is, dal het schone en luchtige slaapver trekken heeft, dat er grote weiden zijn en een heerlijke tuin en dat het voedsel gezond, afwisselend en overvloedig is. De vakken waarin onderwijs wordt gegeven zijn de volgende: de Franse taal, welke men gedurig spreekt. De Nederduitse, Hoogduitse en Engelse Taal. Het schrijven volgens verschil lende methoden. De Rekenkunde toegepast op de Koophandel. De Aardrijks- en Wereldkunde. De beginselen der Geschiedenis. De Briefstijl. Het Enkel en Dubbel Boekhouden. Oefeningen in het snijden en vervaardigen van linnen kleding. VOORWAARDEN Het jaarlijks kostgeld bedraagt 156,- 3,- per week) Voor het gebruik maken van de bibiliotheek dient jaarlijks drie gulden te worden betaald. Voor bewassing wordt ten laste van de ouders gebracht een bedrag van 12,-per jaar. De ouders dienen er voor te zorgen dat de pensionnairen meebrengen: een zilveren lepel en vork, een mes, twee tinnen borden, een wasbak en een lampet, zes servetten en zes handdoe ken, drie paar bedlakens en al het overige beddegoed. ZONDAGSE KLEDING Deze bestaat uit: katoenen kleed voor de zomer en zwarte merinos voor de winter. Verder een halsdoekje, zwarte handschoenen en een hoed met een hemelsblauw lint. Op werkdagen dienen de pensionaires een voorschoot (schort) en een pelerine te dragen. De aankondiging eindigt met de mededeling dat er jaarlijks, op het einde van de maand augustus, een prijsuitdeling zal plaatsvinden, die gevolgd zal worden door drie weken vacantie en dat de „Jonge Juffrouw en" twee maal per jaar mogen uitgaan, mits dit door de ouders is goed gevonden. Onder de leiding van de talentvolle wijze en engergieke Mère Pélagie, die het klooster bestuurde van 1843 tot 1885, groeide het aantal leerlingen gestaag. In 1871 telde het klooster al De invoering van de „Mamoetwet" in 1968, waardoor ook jongens tot het het onderwijs op Jerusalem werden toegelaten, en maatschappelijke ver anderingen, zorgden voor een verdere teruggang van het aantal internen en een toename van externe schoolbe- zoekers. Het klooster-pensionaat Je rusalem begon een streekschool te worden. VERKOOP KLOOSTER Het einde brak in feite aan op 26 juni 1974, zij het dat het nog een jaar zou duren voordat het klooster werd ontruimd. Het werd toen aangekocht door de gemeente Venray met de bedoeling het, na verbouwing, te gebruiken als Raadhuis. De nog overgebleven ca. 50 pensionaires konden worden onder gebracht in het internaat „Sjalom" (de voormalige kloosterboerderij). Door het geringe aantal nieuwe aanmeldingen bleek deze (kleinscha lige) voortzetting van het klooster pensionaat der Ursulinen niet meer rendabel. Het laatste katholieke meisjespensionaat in ons land werd daarom op het einde van het schooljaar 1981-1982 gesloten. In het zelfde jaar dat Jerusalem werd verkocht, verloor ook het al sinds 1970 in moeilijkheden verkeren de dagblad de Tijd, de strijd tegen de geest des tijds. Óp 31 augustus 1974 verscheen het laatste nummer van het gerenommeerde katholieke dagblad. De rol van twee belangrijke monumenten in Katholiek Nederland, was ten einde. Aan het klooster-pensionaat Jersa- lem herinnert ons nu nog onder andere het Raadhuis (met voorname lijk het exterieur), de op het torentje van de bestuursvleugel geplaatste huifkar en de Scholengemeenschap Jerusalem, die samen met het Boschveldcollege en andere onder wijsinstellingen er borg voor staat dat Venray een uitstekende naam geniet als onderwijscentrum. W.J.M. Willemsen Op zaterdag 22 augustus viert de veteranenafdeling van SV Ysselteyn haar 25-jarig bestaan. De festiviteiten rond dit zilveren jubileum starten die dag om 16.00 uur met een wedstrijd tussen de veteranen van SV Ysselsteyn en oud VVV. Voor oud-VVV treden o.a. de volgende voetbalcoryfeeën aan. Eddie Sobzsak, Huub Vercoulen, Mikan Jovanovic, Albert v.d. Weijden, Stanley Bish, Jan van 't Hek, Harrie Heijnen en Jan Verbong. 's Avonds volgt van 20.00-21.30 uur een receptie in herberg de Peel. Hierna zal er voor gezellige stemmings- en dansmuziek gezorgd worden. Een naam die nauw verbonden is met de veteranen is ongetwijfeld Piere Reijnders, 25 jaar geleden nam hij het initiatief tot oprichting van de veteranenafdeling. Voorts bekleedde hij het leiderschap van 1962 tm 1969 en van 1981 tm 1984, terwijl hij vanaf 1986 aan een derde periode als leider begonnen is. Verder is Sjef Wismans van 1971-1981 de bezielende kracht achter de veteranen geweest. Het oudste actieve lid is Hein van Well, die met zijn 57 jaar nog trouw zijn partijtje meetrapt. De veteranenafdeling heeft zich in de loop der jaren altijd verdienstelijk gemaakt voor de plaatselijke voetbal vereniging. Ook thans vormen ver schillende veteranen een steunpilaar voor de vereniging. Zo is M. Horrevoets hoofdjeugdleider en be kleden vier veteranen een bestuurs functie binnen de vereniging. Daar naast zijn veteranen actief als leider, scheidsrechter of kantinebeheerder. Sinds enkele jaren worden de veteranen gesponsord door autobe drijf Gommans de Wit. Dit bedrijf aan de Gezellenbaan te Ysselsteyn is in enkele jaren uitgegroeid tot een INBRAKEN Weer was mei geweld toegang verkregen tot de bouwmaterialenhan- del aan de Ysselsteynseweg te Ys selsteyn. Er werden o.m. enkele boor machines ontvreemd. Door forcering van een raam was toegang verkregen tot de kantine van S.V. Ysselsteyn. Ook waren twee deuren opengetrapt. De geld lade van de juke-box was geforceerd en daaruit een klein geldbedrag ontvreemd. Ook was een tafelkleed meegenomen. Bij een fotozaak in de Poststraat was met een steen de winkelruit ver nield. In recordtijd was uit de etalage twee camera's, enkele lenzen en flit sers ontvreemd. Dit alles ter waarde van /5.00(),-. Ook kregen twee café's in het centrum ongewenst bezoek. Uit een gokkast werd wat geld ontvreemd. In het andere café werd eveneens de gok kast opengebroken en werd verder het voetbalpotje geledigd. Enig kleingeld verdween terwijl een niet bekend aan tal pakjes sigaretten en shag was mee genomen. GROEPSACTIES IN DE RUIMTELIJKE ORDENING NEDERLAND is een dichtbevolkt land. Voor de plusminus vijftien mil joen inwoners is in feite maar een klein stukje grond beschikbaar. Zeker als je gaat vergelijken met andere landen in de wereld. Om nu te komen tot een zo goed en zo efficiënt mogelijke inrichting en gebruik van dat stukje grond is een minutieus stelsel van ruimtelijke ordening ontwik keld. Op drie niveaus - rijk, provincies en gemeenten - worden plannen gemaakt die betrekking hebben op de ordening, de indeling van de beschikbare ruimte. De voor ons als burgers belangrijkste van deze plannen zijn de bestemmingsplannen, die door de gemeenten worden vastgesteld. Bestemmingsplannen zijn namelijk bindend voor de bur gers: handelen in strijd met zo'n plan is in principe strafbaar. In een bestemmingsplan dat door de gemeenteraad - als zijnde het hoogste overheidsorgaan in de gemeente - wordt vastgesteld, worden regels gegeven met betrekking tot bestemming en gebruik van een bepaald grondgebied. dingsweg aan te leggen, dwars door een gedeelte van de stad waarvoor het bestemmingsplan Hagenkamp' gold Om die verbindingsweg te verwezen lijken moesten een aantal straten ver breed worden, waardoor verschillende (geplande) groenstroken en parkach tige stroken moesten worden vervan gen door asfalt. Dit was in strijd met het bestemmingsplan, omdat daarin naast de bestemming 'weg' ook de nog met verwezenlijkte bestemming plantsoen' voorkwam De gemeente was niet van plan om m de nabiie toekomst laatstge noemde bestemming als nog te realise ren. Daarom spande een aantal huis eigenaren en huurders, die zich door het besluit tot aanleg van de verbin dingsweg benadeeld voelden, een kort geding aan tegen de gemeente. De actiegroep won de zaak in drie instan ties bij de president van de Rechtbank te 's-Hertogenbosch. het Hof (in hoger beroep) en de Hoge Raad fin cassatie) De gemeente Eindhoven werd gedwon gen de werkzaamheden aan de weg. althans voorzover m stnjd met het be stemmingsplan. te staken. In feite werd met de aanleg van de ver- bmgsweg vooruitgelopen op een her ziening van het bestemmingsplan, waarbij de bestemming plantsoen' zou worden veranderd in ce bestemming 'weg Nu is het zo dat de herziening van een bestemmingsplan, evenals de tot standkoming. met talloze waarborgen is omringd Waarborgen die ertoe die nen om toezicht van hogere organen (de provincie en eventueel ook de Kroon) te verzekeren en om belang hebbenden m de gelegenheid te stellen tegen oe herziening bezwaar te maken zowel bij de gemeenteraad als bij Ge deputeerde Staten, en bi| de Kroon beroep >n te stellen De Hoge Raad vond het onaanvaardbaar dat de ge meente Eindhoven m dit geval zomaar' een weg wilde aanleggen De hele. wet telijke herzieningsprocedure waarin inspraak van alle oeiangheobenden is gewaarborgd, werd op deze manier omzeild. Door over de hoofden van de direct betrokkenen heen een dergelijke beslissing te nemen had ce gemeente een onrechtmatige daad gepleegd te- De meesten van hen die de kostschool voor meisjes „uit den deftigen stand" bezochten, kwamen uit eigen land, vooral uit de grote- en middelgrote steden. Maar ook het uit het buitenland kwamen in die periode veel leerlingen naar Jerusalem België 34, Engeland en Ierland 61, Frankrijk 39, Ned. Oost-Indie 51 en ook Duitsland was met tientallen leerlingen vertegenwoordigd. Na de eerste wereldoorlog nam het aantal buitenlandse leerlingen sterk af, maar in eigen land bezat het klooster nog steeds een grote reputatie en aantrekkingskracht, me de doordat in 1915 het St. Angela gymnasium was opgericht, het eerste katholieke gymnasium voor meisjes in ons land. In de bevrijdingsperiode (october 1944) veranderde het kloos ter in een indrukwekkende ruine. HET bestemmingsplan geeft dus aan hoe we de grond en de gebouwen die erop staan, mogen gebruiken Mógen, met moeten, want als een stuk grond tot bedrijfsgrond wordt bestemd, wil dat nog niet zeggen dat dat stuk grond dan ook binnen de kortste keren volge bouwd moet worden met bedrijven Aan de andere kant betekent dat met dat. als de wijk waarin u woont de be stemming wonen heeft gekregen, u daar zo maar een winkel mag openen U mag in dat geval uw stukie grond alleen maar voor woondoeleinden gebruiken (tenzij er natuurlijk voor u een uitzonde ring kan worden gemaakt) Het bestemmingsplan bepaalt met al leen het gebruik van grond en gebou wen. maar is ook een toetssteen voor het verlenen van bouw- en aaniegver- gunmngen de toestemming voor bij voorbeeld het graven van sloten of greppels). Zonder vergunning mag er m principe mets gebouwd c.q. aange legd worden De gemeente is bevoegd om op te treden tegen degene die bij voorbeeld zonder vergunning een ga rage gebouwd heeft De gemeente kan de bouwer verplichten het illegaal ge bouwde af te breken Zonodig kan zij daar zelf voor zorgen - op kosten van degene die de garage gebouwd heeft Zo'n maatregel wordt bestuursdwang (of poiitiedwang) genoemd. Na deze. tameii|k uitvoerige, inleiding over de ruimtelijke ordening, wordt het tijd om de rest van de titel boven dit verhaal wat te verduidelijken. Aan de hand van twee uitspraken van de Hoge Raad zullen we bekaken welke moge lijkheden groepen belanghebbenden hebben om .ets te doen aan een be staande (onrechtmatige) ruimtelijke si tuatie De eerste (uit 1976) betreft door de gemeente Eindhoven uitgevoerde werkzaamheden m siri|d met het be stemmingsplan. De tweede uitspraak (uit 1973) gaat over een onrechtmatig gebouwde supermarkt in Woerden |de verleende bouwvergunning was ach teraf door de Kroon vernietigd). Verbindingsweg HET gemeentebestuur van Eindhoven vond het nodig om een grote verbm- 100 pensionaires en enkele jaren na de dood van Mère Pélagie verbleven er al 140 binnen de muren van Jerusalem. In het boekje „Op Jerusalems grond" zegt zuste Dorthée Bouwels. dat het totaal aantal pensionaires in de periode 1838-1888 op 1650 kan worden gesteld. VOOR DE SCHOOL 23-rings banden vanaf f 6,50 van den Munckhof GROTESTRAAT 68 VENRAY Uitreiking van de maandelijkse jubileumprijs van Haarmode Leo Nooijen aan Mej. Haegens uit Horst. Een geheel verzorgde weekendreis voor twee personen naar Parijs. Boekhandel van den Munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend )\losster~j?ensionaat Jerusalem, Venray. Tussen zondagmiddag en maandag morgen heeft men bij de school „De Foekepot" een ruit vernield. Uit sporen viel op te maken dat de dader of daders ook binnen is (of zijn) geweest. Ook was een ruit van de binnendeur vernield. Op meerdere plaatsen was een vuurtje gestookt. Gelukkig heeft het vuur zich niet uitgebreid. WEER VERNIELING AAN SCHOOL

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5