Gemeenteraad erg bezorgd over gemeentelijk grondbedrijf kortingen van 10% tot 60% 'n extra streep door onze hele zomerkollektie VIER DOLLE DAGEN Hollandse Nieuwe PETER THIELEN RESTAURATIE GROTE KERK VENRAY stads POST Plaatselijk afslanken door dieptewarmte Prijswinnaar van de maand Unieke escorte VOLVO HANS KOK VENLO b.v. donderdag 16 juli, vrijdag 17 juli (koopavond), zaterdag 18 juli, maandag 20 juli (vers van het mes) VISHANDEL Grotestraat 101 - Venray DRAAG UW STEENTJE BIJ VOEG UW VOEGJE BIJ en alle kerkjes, die zich vulden, waren elk duizend gulden Bandenkerk Venray" is een variatie op dil thermometer-idee. Duidelijk is het wèl: „Alle kerkjes, die zich vulden, waren elk duizend gul den". Van de 360 kerkjes, waaruit het plaatje bestaat, zijn er nu dus 41 „ge vuld".Nog319 (ofwel: 319.000 gulden en het doel is bereikt. Het begin is er dus. De aktiviteiten van de Stichting be ginnen hun vruchten af te werpen. Eerlijkheidshalve moet worden ver meld, dat een flink gedeelte van het tot nu toe ingezamelde geld geen direkte verdienste is van de Stichting! Iemand in het Venrayse kreeg name lijk het grandioze idee om op de uit nodigingen voor een persoonlijke feestelijke gebeurtenis te vermelden, dat hij het zou waarderen, als de genodigde gasten geen attenties voor hemzelf zouden meebrengen, maar in plaats daarvan een bedrag zouden willen storten op een rekening ten bate van de restauratie van de Grote Kerk. Goed voorbeeld VERKOOP-AKTIVITEITEN Het begin is er! De verkoop-aktiviteiten verlopen bevredigend, maar er is nog voorraad. De smaakvolle, rode en witte, Franse wijn kunt U nog kopen. Prijs per fles 7.50. Dozen met 6 flessen 40,—) worden gratis thuisbezorgd. Bestel- en verkoopadres: Dhr. L. Truyen, Tuin straat 16, Venray, tel. 04780-81799 (na 18.00 uur). Op hetzelfde adres kunt U ook terecht voor echte „Bolsius"-kaarsen met ingebrande afbeelding van de Grote Kerk (f 7.50). De verkoop van de glas-in-Iood ramen verloopt zeer succesvol. Als U zo eens door Venray loopt of rijdt ziet U dit kunstwerk al menig voorkamerraam sieren. Er wordt nog een beperkt aantal gemaakt. Prijs 125,Bestellingen worden gratis thuisbezorgd. Bestel- en verkoopadres: Mevr. Th. Schaeffers-van Bragl, Wilhelmina- straat 22, Venray, tel. 04780-82937. Mapjes met 6 prachtige kleurenfoto's [ansichten] van heiligenbeelden van de Grote Kerk zijn te koop 7,50) bij de Venrayse boekhandelaren en bij de VVV. FRITESPAN OVERVERHIT Een alleenstaande bewoner van een flat op Hubenhof, had na thuiskomst de friturepan opgezet. Maar in die tijd dal het vet warm werd viel hij in slaap. Buren ontdekten een rookontwikkeling en wisten hem nog wakker te krijgen. Hij zal nu zijn woning van een nieuwe verflaag moeten voorzien want alles was zwart geblakerd door vet en zwarte rook. De brandweer behoefde niet in aktie te komen. Twee in Venray illegaal verblijvende Chinezen werden naar Schiphol overge bracht, uitgewezen naar China. INBRAKEN IN GEPARKEERDE AUTO'S Het begin is er! Zoals reeds eerder bericht, is men be gonnen met het plaatsen van de steigers om de Grote Kerk. Het is natuurlijk niet niks om zo'n machtig gebouw op alle gewenste plaatsen bereikbaar te maken voor de vakmensen. Er liggen dan ook nog stapels steigermateriaal te wachten om de eerstkomende weken te worden verwerkt. Eind augustus zal het echte restaura tiewerk met een officieel tintje worden gestart. Er wordt nog gewerkt aan een plan, om deze gebeurtenis „muurvast" voor het nageslacht te bewaren. Wij zullen U tijdig op de hoogte brengen hoe dat precies in zijn werk zal gaan. HET GELD Het begin is er! Ruim 41.000 gulden is nu binnen. Het is een aardige gewoonte bij inza- melakties om door middel van een soort thermometer regelmatig aan te geven welke hoogte c bereikt is op weg naar het streefbedrag. De afbeeldig van de „Stichting tot Behoud en Restauratie der St. Petrus' „LECTUUR HAL"] CODE: 4600-6471 6590-6598 voor geheel LIMBURG en BRABANT verzorgen wij voor U: drukwerk, uitnodigingen, geboorte- en trouwkaarten 45 cent Partijpost: drukwerk tot 50 gram 31 cent Grotestr. s VENRAY Tel. 04780-85357 Langeweg 99 - 04780-82877 worden hoe verder bezuinigd kan worden op de afdeling openbare werken en vroeg wat de mogelijkheden zijn van baat- of bouwbelasting. De heer Kersten was ook bang dat financiële middelen in de belastingsfeer gezocht moeten worden. Wel vond hij dat de gemeente moet bezuinigen waar het nog kan om de verliespost van alge mene zaken voor 1988 te dekken. SUGGESTIES De nota was dus volgens de frakties niet volledig. Op langere termijn zal het grondbedrijf hierdoor niet gezond worden. Burgemeester Defesche be aamde dit ook. Volgens hem is deze no ta alleen bedoeld om het grondbedrijf tot 1992 veilig te stellen. De raadsfrac ties wilden echter verder kijken. Zij lan ceerden daarom een aantal voorstellen en suggesties, die bij moeten dragen tot het gezond maken van het grondbedrijf. Hieronder een greep uit de voorstellen: Er zal zoveel mogelijk grond afge stoten moeten worden. Dit moet aan de hand van de woonbehoefte en industriegrondenbehoefte. Er moet een coördinerende wethou der komen voor het grondbedrijf. Er zal een stuurgroep moeten komen die bekijkt hoe het grondbedrijf ge zond kan worden gemaakt. Grond zal ak liever en agressiever verkocht moeten worden. Er moet gepleit worden voor een versnelde aanleg van RW 73 waar door industriegronden makkelijker verkocht kunnen worden. Automatisering van het grondbe- bedrijf. Een beter prijsbeleid en minder uniforme prijzen. Bestemmingsplannen moeten zo ge maakt worden, dat ze kostendek kend zijn. Verder wil de raad dat er een jaar lijkse analyse van het grondbedrijf èn van de woningbehoefte plaatsvindt. NEEM DE TIJD B. en w. zullen deze voorstellen nu op papier zetten en bekijken wat ermee gedaan kan worden om zo hierop door te kunnen bouwen. Aan elk voorstel zal dan een prijskaartje worden gehangen. De antwoorden op deze voorstellen kan de raad reeds binnen enkele weken verwachten. B. en w. zullen daarna gaan bekijken hoe de diverse onder delen ingevuld kunnen worden om het grondbedrijf op langere termijn gezond te maken. Daarmee hopen zij eind dit jaar, begin volgend jaar, mee klaar te zijn. De heer Truijen gaf het college het advies mee hier de tijd voor te nemen. „Bepaal eerst het „gat" van Venray en neem dan passende maatregelen. Voer minder belangrijke prioriteiten af en helpt dit probleem voor eens en altijd de wereld uit!", aldus zijn goede raad. REACTIE VAN CNV Het CNV (Christelijk Nationaal Vak verbond) afdeling Venlo/Venray heeft in een brief aan het college van b. en w. en de raadsleden zijn ernstige zorgen kenbaar gemaakt over de dreigende fi nanciële tekorten van de gemeente Ven ray. Zowel de publiciteit rondom de financiële afwikkeling van het politie bureau, alsmede de financiële proble men bij het Venrayse grondbedrijf, zullen er volgens het CNV toe leiden, dat de Venrayse burger diep in zijn geldbuidel moet tasten. Gewezen wordt op het negatief saldo politiebureau voor dit jaar en de ko mendejaren van275.000,—en de ver liezen op het grondbedrij f van ƒ750.000 per jaar tot 1991 (totaal twee verlies posten van 845.000,—). Het CNV stelt dat als het hierbij blijft de Venrayse burger per jaar ongeveer 25,— extra op tafel moet leggen. Een gezin van vier personen is dan 100,— netto per jaar méér kwijt. Dit heeft volgens het Christelijk Natio naal Vakverbond een averechtse uitwer king op de koopkracht. Waar de landelijke overheid al genoeg zorgt voor de aantasting van de koopkracht, verwacht hel CNV afd. Venlo/Venray, dat het college van b. en w. van Venray dat voorbeeld niet zal volgen. Een verhoging van de lokale be lastingen is voor het CNV niet te aan vaarden en daarom wordt maximale inzet en creativiteit, die voor handha ving van het belasiingpeil moeten zor gen, van het Venrayse gemeentebestuur gevraagd. ILLEGALE CHINEZEN Plaatselijk afslanken zoder streng dieet is vanaf nu mogelijk bij Schoon heidssalon Yvonne, Serenadestraat 64, met de nieuwe T.R.S.-methode (Ther mic Reduction System). Door dit elek tronische warmteapparaat ontstaat onder de speciale rubber-silliconen ban dages en warmte die 2,5 tot 3 mm in de huid dringt. Hierdoor ontstaat plaatse lijk een verhoogde temperatuur. Doordat de bandages volledig afslui ten kan het lichaam deze warmte niet afstaan aan de omringende lucht met als resultaat plaatselijk verhoogde stofwis seling dus afbraak van vetdepots. Plaatselijke vetophopingen en huid verslapping verbeteren onmiddellijk door deze unieke methode. Door voort durende „overvoering" van vetceilen vormen oudere cellen een duurzame ophoping waardoor bloed- en lymfecir- culatie wordt gestremd met als gevolg een verminderde vetstofwisseling. Met de jaren neemt dit alleen maar toe. T.R.S. verhoogt op natuurlijke wijze het plaatselijke stofwisselingsni veau waardoor de natuurlijke ontslak- king van het weefsel wordt hersteld. In tegenstelling tot afslanken door diëten is met T.R.S. plaatselijk verma geren mogelijk (buik. heupen, boven benen). Meestal bereikt men met een dieet slechts het bekende effect van een smaller gezicht en dunne armen zonder noemenswaadig verlies van plaatselijke verophopingen. Naast de T.R.S.-behandeling zijn natuurlijk ook de normale salonbehan delingen mogelijk. Voor meer informatie en/of demon stratie kunt U bellen: Yvonne Bis- schops, tel. 89295. AUTO BEKRAST Een op de Raadhuisstraat geparkeer de personenauto bleek door vandalen bekrast te zijn. Voor de eigenaar een schadepost van 500, INBRAAK IN JEUGDHUIS Weer kreeg het „Peppelhuis" van Scouting Nederland, gelegen aan de Oostsingel, ongewenst bezoek. Toegang werd verschaft door Eorcering van de achterdeur. Er werd een portemonnee van de scoutinggroep met daarin een geldbedrag van 75,— ontvreemd. VANDALISME Aangifte werd gedaan van vernieling van vijf ruilen van basisschool „de Foekepot". Weer kan 500,— gemeen schapsgeld besteed worden voor vervan ging- AANGEHOUDEN De Venrayse politie hield een 28-jarige inwoner aan terzake mishan deling van een plaatsgenoot en gepleeg de huisvredebreuk. Na voorgeleiding, verhoor en opmaking van procesverbaal werd hij weer huiswaarts gezonden. Deze rentelast maakt de grond alleen maar duurder. De gemeente wil hier wat aangaan doen. GROOT RENTEVERLIES Uit de nota blijkt dat de gemeente een renteverlies lijdt van 7.124.104, Voorgesteld wordt om deze rente ten laste van de algemene dienst te brengen. Dit betekent voor de algemene dienst een jaarlijkse verliespost van 570.000. Verder wil de gemeente overgaan tot het vormen van een nieuwe reserve, de reserve eventuele toekomstige verliezen. De toekomstige verliezen worden in de nota geraamd op 5.645.000,—. In de meerjarenbegroting 1987 - 1990 wordt jaarlijks rekening gehouden met een bijdrage van 1.000.000,— ten behoeve van het grondbedrijf. In de nota wordt voorgesteld ook in 1991 deze bijdrage te handhaven. Verder wordt deze reserve aangevuld met algemene reserve grond bedrijf 1.123.0000,De resterende 522.000,— wordt dan gehaald uit verkoop van gemeente-eigendommen die buiten het grondbedrijf vallen. Hierdoor is de gemeente tot 1992 ingedekt voor verdere verliezen van het grondbedrijf. Hierbij wordt uitgegaan van- een jaarlijkse grondverkoop van 4.000.000,—, wat als zeer gering wordt beschouwd. DONKER De raadsfrakties zagen de zaak donker in. Ze vroegen zich af of b. en w. in deze nota niet te optimistisch zijn geweest en wat er na 1991 zal gaan gebeuren. „Wij hebben niet vermoed dat de problemen zo groot zouden zijn, zoals ze er nu voor liggen", verwoordde J. Truyen de mening van het CDA. Het financiële gat is volgens hem erg groot. Hij vroeg zich echter af of de nota dit probleem verhielp. „Het CDA is van mening dat de probleemstelling van het grondbedrijf onvoldoende uit de verf komt. De structurele problemen komen in de nota niet goed naar boven", aldus de heer Truyen. Volgens hem moet het probleem helemaal boven water komen om gezamenlijk tot een oplossing te ko men. De heer Den Brok (Samenwerking) was somber gestemd. Zijn partij twijfelde ook of hier wel de hele omvang van het probleem geschetst werd. Hij vroeg zich dan ook af of de situatie er niet donkerder uitziet, en of met deze nota de problemen niet nóg groter worden. De heer Houba (VVD) was van mening dat het grondbedrijf geen blok aan het been van de gemeente was maar een catastrofe. Ook hij was van mening dat de problemen te weinig aan het licht kwamen. Verder vond hij de voorstellen te mager voor het gezond maken van het grondbedrijf. „Hier is een vergaan- desanering noodzakelijk. Daarbij moet hel vizier verder gezet worden dan 1991aldus de heer Houba. De heer Kersten (PvdA) omschreef het grondbedrijf als een financiële ramp. „Venray heeft geen beleid ten opzichte van het grondbedrijf gevoerd en zit nu op de blaren". Nu geeft de nota volgens hem te veel cijfers weer en nog te weinig beleid. „We moeten geen problemen vooruit schuiven", aldus de heer Kersten. Verder was ook hij van mening dat de nota te weinig duidelijk heid verschaft over wat er na 1991 gebeurt. Burgemeester Defesche bestreed de mening van de frakties dat b. en w. in deze nota te optimistisch zijn geweest. Hij wees daarbij op het feit dat in de nota is uitgegaan van grondverkopen ter waarde van 4.000.000,„In 1987 hebben wij nu al voor meer dan ƒ7.000.000,aan grond verkocht". FINANCIËLE GEVOLGEN Uit de nota stelden de frakties ook vast, dat gezond maken van het grondbedrijf grote financiële gevolgen heeft. Zoals wij vorige week reeds meldden liet de heer Truijen zich daar overduidelijk over uit. „We moeten de moed hebben om Venray te laten weten dat we er financieel slecht voor staan en dat gerekend moet worden op onplezie rige maatregelen. Belastingverhoging sloot hij dan ook niet uit. Volgens de heer Den Brok staat de raad nu voor extra moeilijke keuzen, die pijnlijk zullen zijn voor bevolking, college en ambtenaren. De VVD vond dat onderzocht moet Op bijgaande foto de overhandiging door Leo Nooijen van de eerste prijs aan het echtpaar Stals uit Venray, een geheel verzorgde weekendreis naar Pa rijs voor twee personen. Dit in het kader van de maandelijkse jubileumaktie b.g.v. het 25-jarig bestaan van haarmo de Leo Nooijen. 2e prijs: J. de Groot, Aronskelk 39, Venray. 3e prijs: mevr. Janssen-Schols, Juiia- nasingel 32. Venray. 4e prijs: mevr. v. Rensch, Venrayse- weg 41, Horst. 5e prijs: H.W.J. Kerstjens, Huber- tusstraat 12, Swolgen. Ook voor de maand juli zijn de jubi- leumkanskaarten weer bij iedere behan deling beschikbaar in alle salons van Leo Nooijen. Alle prijswinnaars hebben intussen bericht ontvangen. Vorige week dinsdag behandelde de Venrayse gemeenteraad de nota „grondbedrijf" in een extra vergade ring. Deze was nodig in verband met het opstellen van de gemeentebegroting voor het volgend jaar en voor de meerjarenbegroting 1988-1991. Met name het grondbedrijf vormt daarbij een grote zorg. Door de te optimistische stemming van de jaren zeventig zit de ge meente Venray nu met veel te veel grond. Het in elkaar zakken van de wo ningbouw, vermindering en verschui ving van het aantal woningen dat in de gemeente mag worden gebouwd en daling van de uitgifte van het aantal ka vels voor bedrijfsterreinen, leidden er toe dat de gemeente Venrj nu veel lan ger moet wachten voordat de investe ringen van toen worden terugverdiend. Hierdoor ontstaat een extra rentelast. In de zeventiger jaren ging men er van uit dat prijsstijging door inflatie, deze rentelast wel goed zou maken. Tot verrassing van het zilveren bruidspaar Harry Versieyen en Mia Driessen en de verdere familie, kreeg het zilveren paar een unieke escorte vanaf hun woning naar de parochiekerk in Oirlo. Dit gebeurde met twee versierde koet sen, voor het paar en voor de kinderen, zoals dat in vroegere tijden gebruikelijk was, èn maar liefst tien paarden van leden van „Het Nederlandse Trek paard". Twee aan de Haammakerstraat ge parkeerde personenauto's bleken open gebroken te zijn. In beide gevallen was het slot geforceerd. Een eigenaar hoorde dat aan zijn wagen werd gerommeld. Toen hij ging kijken nam de dader de benen. Hij heeft de knaap nog zien wegrennen en aan de politie een signalement kunen door geven. In het tweede geval is de dader kennelijk ook in zijn werk gestoord, zijn werk gestoord. Bij een inbraak aan een in Ouverturestraat geparkeerde personen auto is het eveneens bij een poging ge bleven. Ook hier was het portierslot geforceerd. In alle drie de gevallen werd er niets ontvreemd. Off. dealer: U belt: 077 - 543254 Burg. Bloemartstraat 30 De zilveren bruidegom is fokker van Nederlandse trekpaarden. Dat zijn lie velingspaard Corry voor zijn koets gespannen zou worden was hem bekend, maar daty zijn vrienden gezorgd hadden voor een tiental paarden als escorte dat was voor het zilveren paar een grote verrassing. De paarden vormden bij de ingang van de kerk en bij het verlaten daarvan een erewacht. Natuurlijk trok deze plechtigheid met bijzondere escorte een groot puubliek. Het was alsof we even teruuug wwaren in de dertiger jaren. Groieslraal 93 - Venray

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5