Winkeliers niet blij met kermisterrein Julianasingel O O WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Venray in de Stank Top 3 - J -- Veel activiteiten op en rond de Grote Markt Op de bres voor snelle aanleg van Rijksweg 73 Sraar Jeuken 25 jaar bij woningbouw vereniging HILHÜÜ Weer fietsverkoop op politiebureau Waardering van Duitse regering voor levenswerk van Harry van Daal bc ppc DONDERDAG 16 JULI 1987 Nr. 29 HONDERDENACHTSTE JAARGANG ra PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 31 ct. per mm - ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 13,00 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO A18.OO Vroege radioluisteraars, die vorige week vrijdag hadden afgestemd op Om roep Brabant, hebben kunnen horen, dat Venray 'n negatief record heeft bereikt. Venray zou behoren tot de landelijke top 3 wanneer het ging om de stankoverlast. Gemert en Boekei zou den de twijfelachtige eer hebben hoger op de lijst gestaan. Nadere informatie leerde ons, dat de fraktie van D'66 in de Gemertse ge meenteraad Venray deze plaats had toebedacht toen zij tijdens een raadsver gadering pleitte voor het nemen van maatregelen tegen het verspreiden van onwelriekende geurtjes door mestver- spreidende agrariërs. De Gemertse fraktie stelde een reeks van door b. en w. te nemen maatregelen voor, welke overigens al voor een groot deel in de Venrayse Algemene Politie verordening zijn opgenomen. D'66 in Gemert wilde evenwel nóg verder gaan, maar kreeg nog bij het college noch bij de gemeenteraad een been aan de grond. 10 JAAR RESTAURANT In de Keulsche Pot ioundue yourmet- en specialitailen- restaurant. nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Omdat ten tijde van de aanbesteding van de jaarlijkse Venrayse kermis [in januari j.l.] er sprake van was, dat de fa. Berden zou gaan bouuwen op Gouden Leeuwterrein, besloot de gemeente het parkeerterrein achter de muziekschool aan de Julianasingel/ Wilhelminastraat als derde kermister rein in gebruik te nemen, nu - in juli - de fa. Berden nog geen aanstalte heeft gemaakt om de meubeishow op het Gouden Leeuwterrein te realiseren, kan de gemeente de klok niet terug draaien, omdat de kermisexploitanten in januari al toezeggingen zijn gedaan voor het terrein aan de Julianasingel. Het gemeentelijk kermisteam heeft bij het opstellen van de kermisattracties rekening gehouden met de plaatsing van niet minder dan zestien vermakelijk heden op het parkeerterrein, waarvan er zes zijn geprojekteerd op de Wilhel minastraat tussen de Julianasingel en de Grotestraat. De plaatsing van deze attrakties aan de zijde van Thomassen Meubelen is een aantal winkeliers van de Wilhelminastraat, Julianasingel èn de Grotestraat duidelijk in het verkeer de keelgat geschoten. Met een op 9 juli j.l. gedateerde WAAR HET OM GAAT Uit de gemeentelijke tekening, waarop de plaatsen van de kermisattrakties staan ingetekend blijkt dat aan de Wilhelmina straat tussen de Julianasingel en het bevoorradingsstraatje tussen Manders en Berden zes kleine kermisvermakelijkheden zijn ge projekteerd. Vanaf de hoek Julianasingel zijn dat: een wagen voor de ver koop van vis, een waarzegtent, een minirad voor de jeugd, een gebakkraam, grijpkraantjes en een smulboetiek. Hierover schrijven de betrok ken winkeliers in hun brief aan b. en w.: „Het eetgebeuren, variërend van smulboetiek tot viskraam, gelardeerd met gebakkraam, zo dicht op pand Thomassen, ge tuigt van weinig smaak" brief heeft het college van b. en w. de bewoners en/of zaakvoerders van de panden aan de Wilhelminastraat op de hoogte gesteld van het ingebruikne- men van het parkeerterrein aan de Ju- lianasingel/Wilhelminastraat als derde kermisterrein naast de Grote Markt en het Henseniusplein/Schouwburgplein. Daarbij werden zij in kennis gesteld van het besluit om vanaf donderdag 30 juli 8.00 uur tot en met donderdag 6 augustus 18.00 uur het gedeelte van de Julianasingel tussen Wilhelminastraat en Dr. Poelsstraat voor al het verkeer af te sluiten. Bovendien werd medegedeeld, dat de zaken en woningen aan de Wilhelmina straat en Grotestraat tijdens de kermis- openingsuren niet via de Wilhelmina straat bereikt kunnen worden. „Wij hopen op uw aller medewerking in dezen, zodat bijna niets meer een veilig verloop van de kermis op dit nieu we terrein in de weg kan staan", aldus besloot de brief van het college aan de bewoners en/of zaakvoerders. HANDTEKENINGENAKTÏE Een dag na het versturen van de brief kwam het college er achter, dat alle zakenlieden van het af te sluiten gedeelte van de Julianasingel, de Wil helminastraat èn de Grotestraat, die ge bruik maken van het bevoorradings straatje c.q. achteruitgang (tussen Manders B.V. en Berden) deze gang van zaken ontoelaatbaar achten. In een met een twintigtal zakenstem- pels en handtekeningen voorziene brief lieten zij het college weten met verba zing te hebben kennis genomen van de brief van 9 juli omdat vooraf geen enkel overleg met de betrokken winkeliers had plaats gehad. Zij vrezen schade, hinder en ergernis. Er werd op gewezen dat in dit gebied veel etalages met duuurzame goederen zijn en dat de bevoorrading èn de toegang tot de zaken onmogelijk wordt en de veiligheid ernstig in gevaar wordt gebracht. „Wij zijn van mening, dat u op deze wijze ernstige schade teweeg brengt aan de betrokken winkeliers en zullen u hiervoor verantwoordelijk stellen", alduus de brief op poten aan het gemeentebestuur. Gehoopt wordt, dat het college e.e.a. nog eens nader zal wil len overwegen omdat de ondertekenaars -i.ri •rh- - V zich over juridische stappen zullen be raden. OVERLEG Afgelopen dinsdag heeft wethouder Claessens overleg gehad met deze win keliers. De wethouder was lichtelijk ver baasd. De gemeente heeft nu de kermis terreinen zo geplaatst en ingericht dat de terreinen niet te ver uit elkaar liggen en dat elk terrein zo aantrekkelijk mo gelijk is. Zo wordt ook de loop door het centrum bevorderd, waar de winkeliers alleen maar profijt van hebben. „De winkeliers wisten trouwens al begin dit jaar, dat op het parkeerterrein aan de Julianasingel, een deel van de kermis gesitueerd zou worden. Toen hebben ze niets laten weten. Nu de indeling vaststaat komen ze wel met bezwaren". Inspraak over welke attraktie waar komt te staan is niet mo gelijk", aldus de wethouder. „Zou dat wel het geval zijn dan kunnen we de kermis wel vergeten." De wethouder ziet wel in dat de kermis voor overlast kan zorgen, maar dat is ook ai jaren zo, op de Grote Markt en het Henseniusplein, zonder dat daar noemenswaardige bezwaren tegen komen. De wethouder is het niet eens dat de winkeliers schade op de gemeente willen verhalen. „Als daar iets gebeurt dan is degene die dat gedaan heeft, daarvoor verantwoordelijk, niet de gemeente". TOEGANG EN VEILIGHEID De Wilhelminastraat en de Ju liana- singel zullen afgesloten worden. In ver band met de hulpvoorziening (politie, ambulance) zijn deze wegen nog wel berijdbaar. „Daardoor kan ook de bevoorrading van de bedrijven normaal plaatsvinden. De weg blijft toeganke lijk, als dat nodig is", Volgens de wet houder kan er wel enige stagnatie optre den, op momenten dat de kermis draait. Tijdens die uren kan dan kontakt worden opgenomen met de politie of de kermismeester. Hierdoor zal ook de veiligheid van iedereen gewaarborgd blijven. Daarom zal de gemeente bij deze in deling van de kermis blijven en de voor genomen maatregelen handhaven. De Fietsvierdaagse „De Peel" is al in volle gang. Bijna 6000 deelnemers fietsen deze dagen door onze omgeving. Ongeveer 1.000 fietsers hiervan starten dagelijks vanaf het Schouwburgplein. Dat is meer dan een verdubbeling van het aantal dat vorig jaar in Venray start- Morgen, vrijdag, doen al deze fietsers het centrum van Venray aan. Daarom hebben de VVV en het Winkelcentrum Venray een aantal aktiviteiten georgani seerd om deze fietsers, maar ook anderen te amuseren. Zo kan vrijdag de toren van de Grote Kerk weer beklommen worden. Van 10.00 tot 16.00 uur zullen Sjaak Lau- rensse en Koos Swinkels bezoek(st)ers naar de onderste galmgaten van de Grote Kerk leiden. In de torenkamer zal een expositie te zien zijn over de kerk en de toren. Anders dan voorgaande keren zal vrijdag een kleine bijdrage gevraagd worden. De opbrengst zal geheel ten goede komen aan de restauratie van de Grote Kerk. De kerk zelf is ook open gesteld voor het publiek. Naast de torenbeklimming heeft de VVV een uniek evenement naar Venray kunnen halen. In samenwerking met Damka Trading (u weet wel, van die bergfietsen) wordt een Free Style fiets- crossdemonstratie georganiseerd. Drie fietsers zullen op een spring- schans zeer gewaagde sprongen demon streren. Onder hen ook de Nederlands kampioen Free Style fietscross Albert Moonen. Verder zal op de Grote Markt weer een demonstratie zijn van „te gekke fietsen". Het Winkelcentruum heeft weer een aantal fietsen kunnen vinden waar niets van klopt en waarop toch gefietst kan worden. BROEKEN DUUR? KOM NOU!!! Overloon, Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788-1434 Maasbree, Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 v De oudere fietsers krijgen verder van het winkelcentrum een tas aangeboden met informatie over het Winkelcen trum, een appel en een krant van die dag. De jongsten onder de fietsers kunnen zich op de Grote Markt voort bewegen zonder moe te worden. Daar zijn de electrische mini motoren voor bestemd. De judovereniging Venray zal deze aktiviteit in goede banen leiden. Al met al een programma voor jong en oud en een goede promotie voor Venray. I HYPOTHEKEN! 1 VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 vanaf 6.80% - 10 jaar vast 7.35% - 15 jaar vast DURE AUTO GESTOLEN Een op het industrieterrein te Yssel- steyn geparkeerde personenauto Opel Ascona Hatchback, van een inwoner van Ysselsteyn, ter waarde van 30.000 bleek ontvreemd te zijn. De auto werd later ontdaan van 4 wielen teruggevonden in de bossen langs de Midden Peelweg. Het slot was gefor ceerd en het kontakt verbonden. Uit de auto waren ook de radio en enkele onderdelen ontvreemd. Het gemeentebstuur van Boxmeer heeft een manier ontdekt om grote be kendheid te geven aan zijn wens om de Rijksweg 73 als vierbaansweg in een keer door te trekken van Boxmeer naar Venlo. De gemeente heeft per 1 juli een nieuw telefoonnummer (85911) gekre gen. Toen ontdekt werd, dat door de Kamer van Koophandel van Venlo een kaart werd uitgegeven met de titel „RW 73 Venlo-Boxmeer in één keer" was de gemeente er als de kippen bij het nieuwe telefoonnummer op de achterzijde van de kaart te laten drukken. Zoals bekend werd vorig jaar oktober de RW 73 tussen Nijmegen en Boxmeer in gebruik genomen. Mede om de lokale en regionale wegen te ontlasten, willen met name de gemeentebesturen van Boxmeer en Vierlingsbeek een snelle doortrekking van de weg naar Venlo en eventueel naar Roermond. De aansluiting zou eventueel kunnen worden gevonden, door de provinciale Ven lose weg welke in Venray op houdt bij de Maasheseweg, voorlopig als twetoaansweg het predicaat Rijks weg 73 te geven. Dan zou alleen het ont brekende stuk tussen Boxmeer en Ven ray moeten worden aangelegd. Voor Venray zou dat een uitstekende verbetering van de infra-struktuur bete kenen. Bekend is n.l., dat de aanleg van de Rijksweg 73 voor Boxmeer een be hoorlijke stimulans is voor de vestiging van industrieën. Hetzelfde zou wel eens het geval kunnen zijn voor Venray omdat het industrieterrein Smakterhei- de vlakbij de geprojecteerde doortrek king van Rijksweg 73 ligt. Maar op het Venrayse gemeentehuis vernamen we, dat op dit moment niets wordt ondernomen om evenals Box meereen snelle doortrekking te berei ken. Versnelde aanleg zou voor de ge meente Venray te grote financiële kon- sekwenties hebben, die de gemeente op dit moment niet kan opbrengen. Overigens, tijdens de vorige week dinsdag gehouden raadsvergadering over het grondbedrijf stelde de VVD- fraklie ook de versnelde aanleg van de RW 73 voor. Daardoor zou Venray haar industriegronden sneller aan de man kunnen brengen. Dit voorstel is door b. en w., samen met alle andere suggesties ter overwe ging meegenomen. Op 16 juli 1962 kwam de heer Sraar Jeuken in dienst van Woningvereniging ,,St» Oda", thans Woningbouwvereni ging „Noord-Limburg". In de periode van 1962 tot nu heeft het bedrijf, in de volksmond „de woningbouw" en dikwijls ook nog „St. Oda", een enorme groei doorgemaakt. Sraar begon als eerste administratief medewerker in het „kantoor" aan de Hoenderstraat, d.w.z. in de voorkamer van Johan de Bruyn z.g. Dat was in de tijd waarin plan Desselke tot ontwikke ling kwam. Dit plan werd snel afge bouwd en met de komst van Rank Xerox en andere industrieën nam de vraag naar woningen enorm toe. De eerste verhuizing naar een nieuw aan de Grote Markt diende zich aan. Inmiddels was de personeelbezetting verder gegroeid en de plannen West en Veltum kwamen in ontwikkeling, ter wijl ook op de kerkdorpen huurwonin gen in ruimere aantallen werden ont wikkeld. Met de bouw van de Hoge Beek, het Bejaardencentrum en later ook de flats in Veltum kwam de echte groei goed op gang en daarmede werd een volgende verhuizing naar een nieuw kantoorpand aan de Langcweg een feit. In deze groeiperiode werd veel ge vraagd van de flexibiliteit van de mede werkers. De Venrayse bevolking wenste op de vertrouwde manier bediend te worden, terwijl de nieuwkomers met andere ideeën en eisen naar Venray kwamen en daarvan ook blijk gaven. Sraar heeft de kunst verstaan om de Voor al ww onroerend goed taxaties beëdigd taxateur Makelaars- en Taxatiekantoor „klanten" te bedienen op een wijze waarbij zowel huurder als verhuurder goed aan hun trekken kwamen. Veel ge sprekken, informaties, afspraken enz., zelfs tot „beej öw huus", werden door Sraar op een prima wijze tot een goed einde gebracht. Thans wordt gewerkt in het inmiddels reeds uitgebreide kantoor aan de Pla taanstraat. De automatisering van het woningbeheer is ver doorgevoerd maar de omgang met de huurders (klanten) dient nog steeds op de vertrouwde wijze plaats te vinden. Daarin slaagt Sraar voortreffelijk. MET ERE Jammer genoeg is in ons bericht om trent de uitreiking van de Heemschuts- prijs en de uitreiking van de Erepenning van de provincie Limburg aan dr. J. van Susante onvermeld gebleven, dat de omlijsting plaatsvond met het prachtige optreden van het Koninklijke Willibror- dusgilde uit Geysteren die ook de vendelgroet bracht, het optreden van de fanfare De Eendracht uit Meerlo, èn het optreden van de volkszanggroep Malle moer. Meer dan 100 verenigingsleden had den zich vrijgemaakt om met hun optre den Dr. van Susante te eren. Het moge alsnog vermeld worden. TENT VERNIELD Zoals ieder jaar wordt op het sport complex „De Wieën" een tentenkamp opgezet voor de jeugdkampen van de KNVB. Hei tentenkamp is afgelopen weekend opgezet, omdat de jeugdige voetballertjes afgelopen maandag arri veerden. Eén tent kan voorlopig niet worden gebruikt, omdat met een mes het doek is bewerkt. Van andere tenten waren de scheerlijnen doorgesneden. Wat die vandalen bezielt kan de politie eerst vaststellen als de daders in de kraag zijn gegrepen. De politie hoopt met hulp van eventuele getuigen de zaak op te lossen. Getuigen kunnen kontakt opnemen met de politie. TAXATIE KANTOOR RAEDTS voor alle soorten o.g. taxaties. H.M.M. RAEDTS beëdigd taxateur TEL. 04780-81469 POLITIE VERLIEST PORTOFOON De Deurnese politie heeft in de om geving van Ysselsteyn/Heide, mogelijk op de Deurneseweg een portofoon Motorola MT 700 verloren, waarop met gele letters vermeld staat: GP DEURNE 24. De politie is daardoor ernstig gedupeerd. Het is mogelijk dat een inwoner in deze omgeving, de portofoon gevonden heeft. De politie is dankbaar, als de vinder met haar kontakt opneemt: tele foon 04930-14444. Zaterdag 25 juli a.s. zal op het poli tiebureau weer de verkoop van gevonden fietsen plaatsvinden. Van 13.00 - 16.00 uur krijgen gedupeerden van een fietsendiefstal de kans, een bod te doen op de voorraad van ongeveer 40 fietsen. Er zullen alleen gedupeerden van een fietsendiefstal, die aangifte hebben gedaan in 1986 of 1987, de kans krijgen om een bod te doen. Dat zal zeker wor den gecontroleerd. Om 16.00 uur zullen de fietsers aan de hoogste bieders worden verkocht. In dien deze niet aanwezig is, krijgt de tweede hoogste bieder zijn kans. Het is dus van belang om 16.00 uur aanwezig te zijn. Tijdens een besloten bijeenkomst in de bibliotheek van het Nationale Oor- logs- en Verzetsmuseum heeft de Duitse Ambassadeur Freiherr Otto von der Gablentz aan de 79-jarige Harry van Daal uit Overloon het Bundesverdienst- kreuz le klasse uitgereikt. In naam van de Duitse regering werd daarmee de grote dank en waardering uitgesproken voor de wijze waarop Harry van Daal niet alleen gestalte heeft weten te geven aan dit unieke m useum, maar vooral voor de manier waarop hij in de geest van objectiviteit voorlichting wist te geven over de Tweede Wereldoorlog. De Duitse ambassadeur sprak het grootste gedeelte van zijn toespraak in het Nederlands. „Willen wij leen uit de geschiedenis, dan zijn musea als het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum, broodnodig. Samenwerken kunnen uw en ons volk alleen als wij de herinnering aan wat geweest is, levendig weten te houden", aldus de ambassadeur. Dankbaar is de Duitse regering dan ook dat Harry van Daal op een objec tieve wijze de herinnering aan de ver schrikkingen levendig heeft gehouden. Harry van Daal heeft op de van hem bekende wijze meegewerkt aan verzoe ning tussen de beide volkeren. De Duitse ambassadeur in de aanvrager van de onderscheiding. Prof. Dr. Klaus Goebel, Historiker aan de Universiteit van Dortmund, dankbaar omdat hij daardoor de gelegenheid heeft gekregen namens de Duitse regering dank uit te spreken voor deze vorm van vredes werk. De Duitse ambassadeur benadrukte nogmaals dat de wijze waarop in dit museum voorlichting wordt gegeven, van onschatbare waarde omtrent de wijze waarop Nederland tijdens de bezetting heeft geleden. Typerend voor Harry van Daal was ook dat, tijdens de oorlog, een gewonde Duitser door hem werd verzorgd zonder haat, maar met een vanzelfsprekend heid. Die Duitser, gewond in de slag bij Overloon, op de plaats waar nu het mu seum staat, was een van de eersten die de hand van verzoening en vriendschap kreeg aangeboden van Harery van Daal. De oudste zoon van Harry van Daal dankte voor de grote eer die aan zijn vader werd bewezen door de Duitse re gering en ook hij sprak in de geest van zijn vader. Het museum zou nooit een wapenmuseum mogen worden, maar een vredesmuseum met een blijvende aanklacht tegen de oorlog. Namens het curatorium van het Na tionale Oorlogs- en Verzetsmuseum sprak Mr. van der Harten en hij bena drukte dat Harry van Daal met zijn werk er aan heeft meegewerkt, dat de klooftussen beide volkeren versmald is en dat er zelfs vriendschap is kunnen groeien. De heer van Daal, geboren in Woensel, was van 1932 tot 1942 ambte naar in de gemeente Maashees en Overloon en was na de samenvoeging tot de gemeente Vierlingsbeek, daar tot zijn pensionering werkzaam. Hij was met enekele personen in Overloon de grondlegger van het musem en heeft al die jaren, als secretaris van dat museum, gestalte hieraan kunnen geven. Als het ware op de puinhopen van Overloon werd dit museum in de bossen, waar de gevech ten van man tot man plaatsvonden, op gericht. In 1984 trad hij als secretaris terug, maar bleef als adviseur aan het museum verbonden. Vanwege de gezondheidstoestand van de heer van Daal vond deze huldiging in kleine kring plaats. /ojorj 9a(nps| hp;n SCHOUTENSTRAATJE 18 VENRAY

Peel en Maas | 1987 | | pagina 1