FIETSVIERDAAGSE JE PEEL TRAPT ZO LEKKER WEG.... Opnieuw een geslaagde avondvierdaagse Diamanten paar in 't Schuttersveld fiets vierdaagse De Peel fiets vierdaagse De Peel Invaliden-Sportclub viert zilveren bestaansfeest Jongeren uit Baden Wurtemberg gaan weer op kerkhof werken Van 14 tm 17 juli vanuit Deurne en Venray Wanneer op dinsdag 14 juli a.s. de Fietsvierdaagse ,,De Peel" zowel in hét Oostbrabantse Deurne als in het Noordlimburgse Venray van start gaat, zullen - als de voortekenen niet bedriegen - meer fietsliefhebbers hieraan deelnemen dan aan de elf voorgaande keren. De voorinschrijving loopt in ieder geval nu ai erg goed. Wellicht dat de verloting van een fiets onder degenen, die zich vóór 1 juli a.s. laten inschrijven, hierbij een rol speelt. Hoe het ook zij, de inschrijving met name van buiten de regio is erg groot. Op zich is dit niet verwonderlijk, omdat de fietsvierdaagse ,,De Peel" grote bekendheid heeft gekregen, niet alleen als een gezellige, maar bovendien als een veilige vierdaagse fietstocht voor jong en oud door een nog niet algemeen ontdekt natuurgebied, waarbij de tegenstellingen tussen natuur en dorpen zeer aantrekkelijk zijn. CENTRALE PLAATSEN Omdat deze fietsvierdaagse op de eerste plaats is opgezet als een toeristisch recreatief gebeuren, wordt er traditiegetrouw veel gedaan om de deelnemers en deelneemsters zo aange naam mogelijk te maken. Dat gebeurt dan zeker met de gemoedelijkheid van de Brabanders en de gezellige gastvrij heid van de Noorlimburgers. Aan welke afstand men ook meedoet, 40, 60, of 80 km. of aan de „rustige" gezinstocht over 25 km., onderweg zal men telkens op de cenlrale plaatsen gezellig beziggehouden kilnnen worden. Natuurlijk is deelname daaraan geen moeten, maar wel een mogelijkheid om zich na een poosje fietsen aangenaam te ontspannen en kennis te maken met hetgeen zo'n cenlrale plaats te bieden heeft. In al deze plaatsen zijn er recreatieve activiteiten en kan men bezienswaardigheden óf gratis óf tegen gereduceerde prijs bezoeken. En dat zijn er heel wat in het mooie Oostbrabantse en Noordlimburgse land Dit jaar is Horst in Noord Limburg voor het eerst als centrale plaats opgenomen en hier zal men zich ongetwijfeld van haaf beste zijde laten zien. GEZINSTOCHT Evenals andere jaren is de gezinstocht over 25 km weer in het programma opgenomen omdat gebleken is, dat ouders met hun kinderen, ouderen en minder validen - waarvoor de afstanden te lang zijn -graag vier dagen sportief uit willen zijn maar dan op een kortere afstand. Kon men voorheen voor deze gezinstocht in Deurne starten, dit jaar is ook Venray als vertrekpunt voor de 25 km route aangewezen. Deze gezinsroute van viermaal 25 km is nog steeds uniek in Nederland en in het verleden is bewezen, dat deze kortere afstand in een grote behoefte voorziet. VOORBEREIDING De organisatoren, die vrijwel het gehele jaar door met de voorbereiding van dit fietsgebeuren bezig zijn, laten niets aan het toeval over. Alles wordt zo goed mogelijk georganiseerd om het de deelne(e)m(st)ers zo plezierig mogelijk te maken. Wanneer er onverhoopt iets onderweg gebeurt, dan is er steeds hulp nabij. Fietsen kunnen worden gerepa reerd, banden geplakt en bij eventueel lichamelijk letsel is het Rode Kruis altijd in de buurt. De organisatoren, die overal langs de parcoursen aanwezig zijn, slaan met elkaar via mobilofoons in verbinding om waar nodig direct te kunnen ingrijpen. Als speciale service vindt er dit jaar voor het eerst een fietseptransport plaats tussen de start- plaarsen Deurne en Venray om de keuze van vertrek te vergemakkelijken. BLOEMEN Het uitrijden van de afstanden 25,40, 60 of 80 km. gedurende vier dagen, mag zonder meer een prestatie worden genoemd, ook al is de prestatie geen doel. Toch wordt dit jaar verwacht, dat men zowel in Deurne als in Venray op de dag van aankomst weer met bloemen zal klaar staan om de „uitrijders" een feestelijk welkom te bereiden. Tenslotte is vier dagen fietsen niet helemaal niks en ergens ook een overwinning. Vandaar die bloemen! INSCHRIJVEN Het is nog geen 1 juli, dus kan men nog voor-inschrijven een kans maken op de uil te loten fiets. Dat kan bij: Boekhandel Hub Berkers, Stationsweg 42 in Deurne (tel. 04930-15813), Streek VVV Peelland, Markt 211 Helmond (tel. 04920-43155) VVV Venray, Grote Markt 23 Tel. 04780-10505, de VVV informatieposten te Asten, Meyel en Someren, VVV-Overloon p.a. A. Verstraaten, Museumlaan 30 Overloon en de Streek VVV Noord en Midden Limburg, Koninginneplein 2 Venlo. (tel. 077-543800). Ondanks de matige weersomstandig heden werd op zondag 14 juni een zeer geslaagde Avondvierdaagse afgesloten met een sfeervol en kleurrijk défilé. Ter wijl eindelijk het zonnetje doorbrak trokken bijna 2900 deelnemers, waar van 2650 wandelaars 4 dagen gewandeld hadden, begeleid door negen muziek korpsen uit Venray en omgeving, door het centrum van Venray, gadegeslagen door duizenden toeschouwers. Deze Avondvierdaagse is een groot succes geworden dankzij het grote en thousiasme van de deelnemers, de pret tige medewerking van de ouderraden van de diverse scholen, de leiders en leidsters van de verenigingen en de po pulariteit die dit gebeuren geniet bij de Venrayse bevolking. Door de inzet van het Venrayse poli tiekorps en de medewerking van de af deling openbare werken had het hele ge beuren een veilig en rustig karakter. De stichting Avondvierdaagse dankt dan ook allen die hieraan hebben meege werkt. Een speciaal woord van dank aan de afdeling Venray van het Rode Kruis, die vier dagen lang met een tien tal vrijwilligers klaarstond voor de ver zorging van de deelnemers. Verder dank aan MMSK St. Petrus Banden, de Koninklijke Harmonie Eu terpe, Fanfare Concordia uit Wanssum, Harmonie St. Catharina Leunen-Veu len-Heide, fanfare O.L. V. Gilde Smakt- Holthees, harmonie Sub Matris Tutela Oostrum. drumband Moed en IJver uit Blitlerswijck, fanfare St. Oda Merselo, Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan, Fanfare Dorpsklank uit Castenray. Zij allen zorgden voor een luisterrijke bij drage tijdens de feestelijke intocht van de wandelaars op zondag 14 juni. Dank aan de autoriteiten en aan bur gemeester Defesche die door hun aan wezigheid nog meer kleur gaven aan het défilé en de prijsuitreiking. Dank natuurlijk ook aan alle deelne mers en hun begeleiding. Hun enthousi asme heeft ons er van overtuigd dat we nog vaker op hen kunnen reken en zij op ons want op 9, 10, 11 en 12 juni 1988 organiseren we weer een Avondvier daagse, de 30e in successie. Verder dank aan de 50 medewerkers die zich heel veel moeite en tijd hebben getroost om dit gebeuren zo ontspannen zo sfeervol en zo goed verzorgd te laten verlopen. Namens de St. Avondvierdaagse Venray, G. v. Ham-Frederix, voorzitster Zaterdag 20 juni a.s. is het precies vijfentwintig jaar geleden, dat de Invaliden Sportclub Venray werd opgericht vanuit de Venrayse afdeling van de Limburgse Katholieke Invaliden Bond. Het zwemmen werd de eerste activiteit voor de gehandicapten, waarna in 1967, dankzij een voortreffe lijke samenwerking met de Venrayse Tafeltennisvereniging Red Stars, het tafeltennissen in het programma werd opgenomen. De derde en jongste tak van sport werd het sjoelen, dat in 1980 in het pakket „sport voor gehandicap ten" werd opgenomen. Gedurende de afgelopen vijfentwintig jaar heeft de Invaliden Sportclub Venray het thema van het Jaar van de Gehandicapten (1981) meer dan waar gemaakt. „Wij kunnen meer dan U denkt" hebben de invaliden sporters en sportsters op meerdere terreinen laten zien. Anneke Janssen is daar een goed voorbeeld van. Nadat in april 1968 Wiel Michiels de eerste Nederlandse Tafel tenniskampioen van de Invaliden Sportclub werd, was het Anneke Janssen, die deze titel maar liefst vijfmaal in de wacht sleepte. Nelly van Dijck was haar opvolgster, want zij behaalde driemaal hel Nederlands kampioenschap tafeltennissen. Ook de afdeling sjoelen leverde een Nederlands kampioen op in de persoon van Truus Jenniskens. VEEL BEREIKT Er is in de loop der jaren op het terrein van de invalidensport in Venray veel bereikt. Dankzij de steun van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten kon in sporthal „De Wetteling" een rolstoelplateaulift worden geinstalleerd terwijl dit fonds ook de aanschaf van zes tafeltennistafels en de nodige sjoelbakken voor zijn rekening nam. NOG NIET GENOEG Maar de voorzitter van I.S.V. de heer J.P. van den Biggelaar is uiteraard dankbaar voor hetgeen bereikt is, maar beslist nog niet tevreden. Hij vindt het jammer te moeten constateren, dat van de naar schatting 950 lichamelijk gehandicapten in Venray en omstreken, er maar 10% is aangesloten bij een gehandicaptenorganisatie, waarvan er maar 5% aan sport doet. Hij blijft zich inzetten voor nog meer takken van sport, die door gehandicapten kunnen worden uitgeoefend, zoals goalbal, zitvolley etc. Deze sporten kunnen ook door valide sporters worden bedreven. Vandaar zijn streven naar algehele integratie, waarbij hij de uitstekende samenwerking met „Red Stars" als een lichtend voorbeeld stelt. In het keurig verzorgde jubileum boekje juicht dr. W. Bloemen de activiteiten van de Invaliden Sportclub Venray bijzonder toe. Hij vindt een sportclub voor invaliden belangrijk vanwege het vergroten van de sociale contacten, hel opvoeren van lichamelij ke prestaties en condities, het versterken van het incasseringsvermogen en het opvijzelen van de kwaliteit van het leven en het zelfvertrouwen. DE VIERING De viering van het zilveren bestaans feest is in feite al op 18 april begonnen met het internationale tafeltennistoer nooi van Red Stars, waarbij de invalide sport(st)ers zich niet onbetuigd lieten. De Sjoelers hielden op 9 mei een groot open sjoeltoernooi en op 23 mei werd weer deelgenomen aan de Nederlandse tafeltenniskampioenschap pen 1987 in Venray. Op 7 juni was er een recreatief zwemfeest in „De Meerpaal" en op zalerdag 20 juni a.s. wordt dan het jubileumfeest gevierd met een H. Mis uil dankbaarheid en een receptie in Gastencentrum „De Wieenhof". Ver wacht wordt dat iedereen, die de invalidensport Venray een warm hart toedraagt dit tijdens de receptie van 17.00-18.00 uur in de Wieenhof wel zal laten blijken. Ongeveer de helft van de 150 ingeschre ven groepen hebben er de voorkeur aan gegeven om gejureerd te worden. De uitslag is als volgt: 5 km gelegenheidsgroepen 1. Hulst 3/4 2. Muziekschool Venray 3. St. Vincentiushuis Venray 4. MMSK St. Petrus Banden Venray 5 km sportgroepen 1. WSV de Natuurvrienden Merselo 2. St. Christoffel Venray 3. Gymnastiekvereniging Wanssum 4. St. Christoffel Venray, kleuters 5. Judovereniging Venray 5 km schoolgroepen onderbouw 1De Kemp gr. 1 en 2 2. De Foekepot gr. 1 en 2 C 3. Jeugd Geysteren gr. 2 4. De Foekepot gr. 1 en 2 D 5. Megelsheim Meerlo kleuters 6. De Foekepot gr. I en 2 b 7. OBS de Landweert 8. De Foekepot gr. 1 en 2 A Antoniusschool Wulen gr. 2 en 3 5 km schoolgroepen middenbouw 1Mariaschool Oostrum gr. 4 2. De Kemp gr. 4 3. De Kemp gr. 3 4. Mariaschool Oostrum gr. 3 5. De Foekepot Venray gr. 4 A/B 6. Antoniusschool Veulen gr. 4/5 7. De Foekepot gr. 3 A/B Megelsheim Meerlo gr. 3/4 Eervolle vermelding 1WSV de Doordouwers Venray 10 km gelegenheidsgroepen 1. De Ysselsteyntjes Ysselsteyn 2. Muziekschool Venray 10 km jeugdgroepen 1Castlo Castenray 2. Kabouters Oirlo 3. Scouting Venray 4. Welpen Oirlo 5. Jong Nederland 6. Kabouters gr. 1 7. Kabouters gr. 2 8. Welpen Venray 10 km sportgroepen 1Gymnastiekvereniging Wanssum 2 2. Gymnastiekvereniging Wanssum 1 3. St. Christoffel Venray gr. 2 4. St. Christoffel Venray gr. 1 5. Judovereniging Venray 10 km schoolgroepen middenbouw 1. Mariaschool Oost rum gr. 6 2. De Foekepot Venray gr. 6 A/B 3. De Kemp gr. 6 4. De Foekepot gr. 5 A/B 5. De kemp gr. 5 6. OBS de Landweert 7. Mariaschool Oostrum gr. 5 Megelsheim Meerlo gr. 5 10 km schoolgroepen bovenbouw 1Jeugd Geysteren gr. 2 2. De Kemp gr. 7 3. Antoniusschool Veulen gr. 6, 7, 8 4. De Foekepot gr. 7 A/B 5. Jeugd Geysteren gr. 1 6. De Kemp gr. 8 7. Petrus Bandenschool gr. 6, 7, 8 8. Basisschool De Hei, Heide 9. De Foekepot gr. 8 A/B 10. Megelsheim Meerlo gr. 6/7 15 km jeugdgroepen 1Jonge Garde Oirlo 15 km sportgroepen 1. Gymnastiekver. St. Christoffelf 2. Judovereniging Venray 15 km schoolgroepen 1De Vlaswei gr. 8 2. Mariaschool Oostrum gr. 7/8 3. Megelsheim Meerlo gr. 8 4. De Vlaswei gr. 6 5. De Bongerd gr. 8 Gelegenheidsgroepen 15 km 1Dansschool Janssen Venray 2. Kegelclub „Alles Urn" Venray 3. MMSK St. Petrus Banden 4. Fa. G. Bom, Venray 20 km 1La paloma 2. Hij en Zij, Um en Um 3. Krek Zat 4. Wijk Noord 5. S.V.V. jeugd B Er zijn nog enkele fietssleuteltjes, een regencape, een tasje, een sleutel en een haarspeld gevonden. Deze voor werpen kunnen afgehaald worden bij G. van Ham, Kerkpad I, Venray. Op vrijdag 26 juni a.s. zal het echtpaar LEI VAN ELS en BERTA VAN LEENDERT de dag herdenken dat ze 60 jaar geleden in Wanssum in het huwelijk traden. Deze feestdag zal werden begonnen met een plechtige eucharistieviering in de Paterskerk, waar kinderen en kleinkinderen de viering muzikaal zullen omlijsten samen met het bejaardenkoor Crescendo. Daarna gaat het diamanten paar met kinderen en familie naar het gemeen schapshuis te Wanssum om het feest verder te vieren. Iedereen krijgt de gelegenheid van 18.30 tot 20.00 uur zijn gelukwensen aan te bieden. DE BRUIDEGOM LEI VAN ELS (87), die leeftijd zou men hem zeker niet geven, is geboren en getogen in Wanssum en moest na de lagere school maar gaan werken bij de boer. Dat leverde een dubbeltje per dag op, of dertig gulden per jaar - inclusief kost en inwoning. Toch hield hij dat werk bij de boeren 14 jaar lang vol, totdat zijn broer, die agent was bij Landbouwbelang, voor hem een baan tje had. Vast werk, maar wel even hard werken. Je zou dat op vandaag eens moeten doen, schepen lossen met zware zakken op de rug over de loopplank. Niet alleen in de Wanssumse haven maar ook op verschillende loswallen langs de Maas. Maar het verdiende goed. Zo goed, dat er getrouwd kon worden. Na 8 jaar lang schepen gelost te hebben kreeg hij een baantje als voorwerker in het toen juist gereedge komen gebouw van Landbouwbelang. Landbouwbelang was ondanks het harde werk geen slechte werkgever, want van Els maakte bij die baas de 40 jaar vol, al moest hij daar wel tot zijn 66e voor werken. Bij dat jubileum behaagde het H.M. de Koningin hem de bronzen ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Bij de uitreiking van die onderscheiding zei burgemeester Ditlrich: ,,Ik heb daar niets over te zeggen gehad, anders was het zeker geen brons geweest...." Niet alleen had Landbouwbelang in Lei van Els een gcede werknemer, ook de arbeidersbeweging profileerde van zijn verschillende goede eigenschappen. In 'i Werkliedenbond c.q Arbeidsbewe- ging zette hij zich in voor de verschillende instellingen als Herwon nen Levenskracht, het Priesterstudie fonds, de Dr. Poelsslichting, de Credo Pugnobcweging e.d. Ook de voetbal club in Wanssum profiteerde van zijn bestuurskwaliteiten, en ook nu nog kan Lei het niet laten, want... Toen Lei 18 jaar geleden met zijn onafscheidelijke ega naar het Schutters veld verhuisde kwam hij al gauw in de bewonerscommissie, 12 jaar lang. Ook is hij al 16 jaar koster en de steun en toeverlaat van de verschillende recto ren, die er in al die jaren fungeerden. Het vorig jaar werd hij gekozen tot Prins Carnaval van de Schutteraars, de carnavalsvereniging van hei Schutters veld. Vermelden wij verder nog dat hij ook al jarenlang lid is van het bejaardenkoor Crescendo en van dat koor 10 jaar het secretariaat waarnam. DE BRUID BERTA VAN LEENDERT (83) is eveneens geboren en getogen in Wanssum. Ook zij moest al jong mee aanpakken en diende hoofdzakelijk bij de boeren. Zo diende ze 5 jaar bij de familie Hancx in Wanssum. En op dat bedrijf, beter bekend als de Watermo len, was het ondanks dat hard aanpakken, erg goed. Ze denkt met veel plezier nog aan die tijd terug en ze verzucht nu nog, „wat was het toen in die tijd toch gezellig" Het was ook hard aanpakken in hun gezin, waar in de loop der jaren zich tien kinderen meldden. Veel zorg maar ook veel plezier en toen de jeugd opgroeide, werd het met hun aanhang nog gezelliger. Jammer vinden ze het dat ze op medisch advies naar het Schuttersveld in Venray moesten verhuizen. Eerst 16 jaar op een flat en nu sinds 2 jaar in het Verzorgingstehuis. „Wij genieten nog iedere dag, en zoals wij samen 170 jaar zijn, zo delen wij ook alles op de manier zoals ze ons dat vroeger hebben geleerd". Het behoeft geen betoog, dat het een drukke receptie zal worden. Zo'n grote familie: 10 kinderen, 25 kleinkinderen en het eerste achterkleinkind, zullen daar met „hun aanhang" zeker vooraan staan. Vroeger dan andere jaren, vanwege de vakantiespreiding in Duitsland, komen weer 2 groepen jongeren werken op hel Duits soldatenkerkhof in Ysselsteyn. Dc eerste groep, 40 jongens en meisjes, zijn leerlingen van het Markgrafengymnasium uit Durlach. Zij arriveren op donderdag 18 juni en verblijven daar tot woensdag 1 juli. Omdat de Bundeswehr autobussen ter beschikking stelt kom de aflossing eerst op vrijdag 3 juli. Ook die groep bestaat uit ongeveer 40 personen, allen leerlingen van het Fernmelde-Ausbil- dungsamt uit lleidenheim. Deze groep keert op donderdag 16 juli terug. Dc eerste groep zal op 24 juni ontvangen worden door Burgemeester Hahn van Meerlo-Wanssum, nadat die jeugd een krans heeft gelegd bij het monument van de verzetstrijdster Hanna van de Voort. Voor die jeugd is deze herdenking te Tienray steeds een ontroerend moment. Bij de ontvangst in Meerlo-Wanssum zullen ook aanwezig zijn oud'beheerder Kapt. Timmermans, vertegenwoordi gers van de Duitse Ambassade en van de Volksbund Deutsche Kriegsgrabenfür- sorge. De tweede groep zal 8 juli door burgemeester H. Defesche worden ontvangen. Vooraf zullen de jongeren een krans leggen bij het monument van de Venrayse gevallenen, achter de Petrus Bandenkerk. Bij de ontvangst in Venray zal ook de Duitse regering en het Duitse leger officieel vertegenwoor digd zijn. Voor beide groepen heeft de algemene leider Peter Muller een uitgebreid programma klaar. Zo zijn er weer ontmoetingen met familie's in Ysselsteyn, voetbalwedstrijden met de campinggasten, ontmoetingen met de jeugd in Merselo, de traditionele tweedaagse tochten naar de Randstad, en natuurlijk de bezoeken aan het oorlogsmuseum in Overloon, waar de jeugd weer eens duidelijk gemaakt wordt aan welke oorlogsmisdaden de nazi's zich hebben schuldig gemaakt. Er is een vast werkprogramma voor de jeugd, en dat is werken aan de verfraaiing van het kerkhof. Daarvoor moet de jeugd in die veerden dagen een bepaald aantal uren op het kerkhof werkzaam zijn. Overigens is deze vakantie niet gratis, ze moeten zelf een flink bedrag in de kosten bijdragen.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5