Notities uit Venrays gemeenteraad mm Stichting Consument en huishouding Doe het zeiver aan de Maasheseweg? Blitta b.v. weer in Nederlandse handen «1» Caravankeuring blijft noodzaak Stichting Inter/Relatie voor duurzame relatievorming PEEL EN MAAS EN WAT GA JIJ 1 DOEN NA JE EINDEXAMEN? Gouden paar in de Endepoel De Venrayse gemeenteraad had in zijn laatste vergadering geen moeite met de behandeling van de ingekomen stukken. Alleen werd opgemerkt, dat indien een verhoging van de Marktta- rieven met 10% wordt gepland, het een zinnige zaak te vinden dat daarover advies wordt gevraagd bij de Markt- commissie. De commissie van onderzoek, voor de benoeming van mevrouw Roling- Scholten kon geen bedenkingen vinden, zodat deze dame vanaf de volgende raadsvergadering het vierde vrouwelijke raadslid van Venray is. GEMEENTELIJKE KREDIETBANK Zowel PvdA als het CDA waren het eens, dat de Gemeentelijke Kredietbank een belangrijke vorm van dienstverle ning is. Men vond het maar gelukkig, dal er nu geholpen kan worden, want bij velen is de financiële nood groot. Andere vormen van hulp kunnen soms niet meer geboden worden. ONTWIKKELINGS SAMENWERKING Alle fracties kwamen aan het woord eer besloten werd 25.000,- beschik baar te stellen in het kader van de Ontwikkelingssamenwerking. De PvdA woordvoerder had graag gezien dat dit bedrag verdubbeld zou zijn geworden. De VVD-woordvoerder vond het weliswaar een landelijke aangelegenheid maar kon toch dit project zijn steun geven. Samenwerking zou graag zien dat er meer concrete cijfers op tafel komen, en meer duidelijkheid in de te vormen stichting. Wethouder van Oers was verheugd met de eenstemmigheid van de raad. Het voorstel was niet gemakkelijk geweest. De gemeente gaat echter geen avontuur tegemoet. In de te vormen stichting zullen naast de gemeente ook zitting nemen het Katholiek Vrouwengilde en dr. Tax, die als kinderarts in Afrika werkzaam is geweest en die de stichting zeker goed zal kunnen adviseren. De woordvoerder van het CDA sprak hoge verwachtingen uit aan het adres van de Venrayse burgers, want aan de bewustvorming moet ook worden gewerkt. Het CDA heeft vertrouwen in W& leven in tijden waarin alles duurdier worsten waarin, veel mensen te maken hebben met een forse inkomens daling. ,,Je moet weer op de kleintjes". Dat is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. Omgaan met geld en het op een verantwoorde manier uitgeven is moeilijker dan je denkt. Logisch dat U wel eens vragen hebt waar U zelf het antwoord niet op weet. Vraagt U zich ook wel eens af waar toch in vredesnaam het huishoudgeld blijft? Of heeft U zoveel schulden dat U er niet meer uitkomt? U wilt een nieuw fornuis aanschaffen maar weet niet welk goed en goedkoop is? Wilt U goedkoper eter., maar weet U niet hoe U het dure vlees verantwoord kunt vervangen? Waar kunt U voordelig geld lenen? Welke verzekeringen moet U allemaal nemen? Met dit soort vragen kunt U terecht bij de Stichting Consument en Huishouding. Deze organisatie is werkzaam in Venray en haar kerkdor pen. Op afsprakk kunt U elke maandag, dinsdag en vrijdag van 9 tot half 5 bij de budgetconsulente Betty Snijders terecht. Samen met haar kunt U uw financiële situatie eens nader bekijken: Wat voor mogelijkheden zijn er; hoe kunt U bepaalde zaken het beste aanpakken? U kunt ook op andere manieren kennismaken met de Stichting. Vanaf nu zullen er regelmatig artikelen in deze krant te vinden zijn waarin informatie wordt gegeven over onderwerpen op financieel gebied. Voor de komende maanden kunt U artikelen over verzekeringen, lenen en kopen op afbetaling verwachten. Heeft U nog vragen, U kunt hiermee terecht bij de Stichting Consument en Huishouding. De Clockert, Bergweg 4, Venray tel. 04780-83100. dit avontuur. Veel geld gaat van onze bevolking naar de Missiegebieden en ook daaraan moet aandacht worden geschonken. Iets meer inventarisatie wordt op prijs gesteld, want veel is nog onbekend gebleven. AANSCHAF RIJDEND MATERIEEL Een besparing van 3000,- zou verkregen kunnen worden indien de aan te schaffen bedrijfsauto's voor gemeen tewerken niet zouden worden overge spoten. Daar was wethouder Claessens het niet mee eens, want, daar waar mogelijk worden bedrijfsauto's aange schaft in verkeersveilige gele gemeente- kleur, ingevolge een opdracht welke de raad eerder aan het college had meegegeven.... ONDERHOUD WEGEN Verbetering van de Brugpas zal het volgend jaar op de lijst worden geplaats. De opmerking van Van de Vorleom de „Centrale Overheid" meer geld te vragen voor onderhoud van onze wegen, werd door wethouder Claessens als een Utopie genoemd. V ERKOOP GROND VENRAYS BROEK Natuurlijk werd er door de verschil lende fracties gereageerd op de verkoop van gronden in het Venrays Broek. Het CDA sprak van goed gevoerde onderhandelingen. De PvdA: waarborgen zijn er niet en het mysterie is nooit opgelost. De VVD vond de taxatie vag. Van de Vorle zei deskundig: als er een goede ontwatering zou zijn geweest, zouden de gronden beter zijn geworden. Jammer vond hij 't dat het structuur onderzoek niet bekend was. De gronden zijn volgens hem meer waard en er mag een 2e historische fout worden gemaakt. „Samenwerking" hoopte dat einde lijk een streep zou worden gezet onder de affaire Van Dijck en dat er een einde zal komen aan deze geschiedenis. Wethouder Claessens kon niet begrijpen waar de heer Van de Vorle zijn wijsheid vandaan haalde. Van een structuuronderzoek was de wethouder niets bekend. De gronden zijn tweemaal getaxeerd. De gronden zijn veengrond met een oerlaag en alleen geschikt voor beweiding. Aan deze gronden is geen melkquotum verbonden, want ook dat suggereerde de heer van de Vorle. De gehele fractie van de PvdA stemde inclusief wethouder Willems tegen verkoop. Ook fractie van de Vorle stemde tegen. van Ophoven, houthandel en tim merbedrijf in Helden-Grashoek, blijkt interesse te hebben voor het leegstaande bedrijfspand van de Pol-werkplaats aan de Maasheseweg. Zoals men weet werd begin mei Pol-houtwerk op eigen verzoek failliet verklaard, nadat van de 20 man die in het begin deze Praktijk Oriënterende Leerplaats bezetten, en nog slechts vier waren overgebleven. Een week later wed de inventaris van deze werkplaats al publiek verkocht en sindsdien staat het bedrijf leeg. Van Ophoven wil er voor een van zijn zoons ook een houthandel en timmer werkplaats inrichten, en daarnaast ook aanverwante produkten (voor particu lieren) gaan verkopen. Er schijnen echter probleempjes te zijn. Ter plaatse geldt namelijk als bestemming „kleine bedrijven" waar in feite niet véél meer verkocht mag worden dan wat het bedrijf zelf fabriceert.... Het daar naast gelegen loodgieters- bedrijf Kengen is de enige middenstands zaak die in deze wijk Smakterheide floreert. Een doe-het-zelver zou een flinke aanwinst zijn voor deze wel zeer stiefmoederlijk bedeelde wijk, welke nu langs de Noordsingel met een flink aantal woningen wordt uitgebreid. De betreffende werkplaats met een grote vloeroppervlakte en een aange bouwde opslagplaats beschikt over ruime parkeergelegenheid en mogelijk heid tot het laden en lossen. Daardoor is het pand buitengewoon geschikt voor een doe-het-zelf zaak. De gemeente is er altijd voorstander ABONNEMENT KABEL TV Ook bij dit agendapunt kwamen de woordvoerders van alle fractie's aan het woord. Van de Vorle bleek de stukken niet goed te hebben gelezen, want de raad besloot alleen voor één jar de tarieven aan te passen, wat neerkomt op een verhoging van 70 cent per maand. Het volgend jaar zal bekeken worden of het nodig is de tarieven dan weer aan te passen. De PvdA had zorg over de bedrijfseconomische kant van de kabeltelevisie, eveneens over het tegen vallen van de aansluitingen. De VVD hoopt op een gunstie wending in de exploitatie. „Samenwerking" verklaarde er reeds eerder op gewezen te hebben dat de Stichting veel te optimistisch is. Het CDA tenslotte sprak van een realistisch financieel beleid. NIEUWE GEMEENTESECRETARIS Met algemene stemmen (23) werd drs. A. de Bever, thans hoofd van de afdeling Welzijn van de gemeente Uden, benoemd, tot secretaris van de gemeente Venray, met ingang van 1 november 1987. Na afloop van de raadsvergadering maakte de raad kennis met de nieuwe secretaris die vergezeld was van zijn echtgenote en zijn 3 kinderen. AFSCHEID HARRY THEUNISSEN Voordat de vergadering ten einde was, wilde de raadsvoorzitter afscheid nemen van Harry Theunissen, die na rijp besloten had afscheid te remen van als lid van de gemeenteraad. De raadsvoorzitter bracht aan de het scheidende raadslid dank, juist voor de wijze waarop Theunissen als lid van een kleine fractie had gefunctioneerd. De ingestelde speld, het huismerk van de gemeente, speldde de raadsvoorzitter hem gaarne op. De heer Truyen wilden namens het CDA dank brengen en dacht ook deze gemotiveerde collega te zullen missen. Harry dankte op de van hem bekende rustige wijze. Hij zei niet geschikt te zijn voor het direkte politieke werk maar zou wel de raad en haar beslissingen blijven volgen. Hij gaf nog als wijze raad mee, dat men in de commissiever gadering de voorstellen in detail zou bespreken en in de raad zonder al te veel woorden de besluiten moet nemen. Dat zou de raadsvergaderingen levendiger maken. Hij dankte allen voor de wijze waarop hij als lid van Samenwerking had kunnen functioneren in deze raad. HONDEN OP DE WEG, EIGENAARS ONBEKEND Op Henri Dunantstraat werd een overstekende hond aangereden. Het dier moest dat oversteken met de dood bekopen. Op de kruising Westsingel-Kemp- weg was een overstekende hond een gevaar voor het verkeer. De hond liep tegen een bedrijfsauto op en moest door een dierenarts worden behandeld. Later werd de hond naar het dierenasyl ge bracht. In beide gevallen is de eigenaar van de hond niet bekend. Zij worden verzocht kontakt op te nemen met de politie. GEEN VISITEKAARTJE Een aan de Eikenlaan geparkeerde personenauto werd aangereden door een ander motorvoertuig. De auto werd aan de linkervoorzijde en aan de linker kant beschadigd. De veroorzaker reed door, zonder dat zijn identiteit kon worden vastgesteld. De eigenaar zit met een behoorlijke schade door dit on sportieve gedrag. van geweest, dat volumineuze goederen niet in het centrum verhandeld worden - of het moet zijn dat „Praxis" ooit nog eens in de voormalige cartonnagefa- briek onderdak krijgt. Met name is genoemd het industriegebiedje De Barrier aan de Zuidsingel, wat inderdaad gunstig gelegen is. Men kan daar echter geen tweede doe-hët-zelver gaan vestigen. Daarom is het zeker nuttig dat men dat wel aan de andere kant van het dorp toelaat. Het moet ook niet onoverkomelijk zijn, om het bestemmingsplan te wijzigen, gezien de ligging tusse twee detailbedrijven, ook al is een daarvan met zijn verkoop gestopt... Het kan de leefbaarheid in deze wijk alleen maar vergroten! Blitta o.v. aan de Maasheseweg te Venray, fabrikant van gevelelementen bestemd voor de utiliteitsbouw, heeft een nieuwe eigenaar, na 15 jaar onder Duits beheer te hebben gestaan. Blitta b.v. is in 1923 opgericht door de heer J.H. Franssen te Blitterswijck, voor de serieproduktie van stalen stal en werkplaatsramen. Uitbreiding van het produktenpakket en invoering van nieuwe technieken bracht in 1952 Blitta b.v. naar Venray, maar eerst in 1974 worden alle aktiviteiten van Blitta b.v. in Venray gecentraliseerd. Het ruim 60-jaar oude bedrijf, is in 1972 door de familie Franssen verkocht aan Otto Fuchs Metallwerke KG, toeleverancier voor de vliegtuig- en automobielindustrie, te Meinerzhagen Westfalen. Door wijziging van de bedrijfsstrate- gie heeft het Duitse moederbedrijf onlangs besloten om Blitta b.v. in andere handen te doen overgaan. De „Financial Controller" van het bedrijf, de heer G.J.E. Vink, sinds 1968 werkzaam bij Blitta in Venray heeft hierop onmiddelijk gereageerd met de aankoop van alle aandelen en deze ondergebracht in „Vink Holding b.v." De kommerciële aspecten met - en leveranties door - Otto Fuchs Metall werke KG zullen op de huidige basis gecontinueerd worden. Blitta b.v. waarvan de naam ook in de toekomst gehandhaafd blijft, is een gezond bedrijf met een goed gevulde order portelfeuille. De overdracht heeft mede daarom geen gevolgen voor de 107 personeelsleden, die intussen ook hun volledige medewerking hebben toege zegd. LEREN JACK'S IN TREK Er blijkt nog steeds handel te bestaan in leren jacks, want regelmatig komen bij de politie aangiften binnen van diefstal van deze kledingstukken, b.v. uit garderobes. Nu kwam een melding binnen dat een leren jack gestolen was uit een in Ysselsteyn geparkeerde perso nenauto. HEROINE AANGEBODEN In een Venrayse winkel vervoegden zich twee dames die een koper zochten voor heroïne. Een verkoopster van die zaak vertrouwde dat niet; zij belde de politie, die direkt ter plaatse kwam en de „verkoopsters" kon achterhalen. De dames bleken leidsters te zijn van een Eindhovense jepgdgroep, welke in het Venrayse tijdelijk zijn bivak had op geslagen. Voor de jeugd had men een vossenjacht uitgedokterd. De kinderen moesten goed opletten wat de reakties waren van het publiek en moesten die in de opdracht verwerken. Maar een reak- tie, zoals van de Venrayse winkeljuf frouw, had men niet verwacht. Nu kwam er een abrupt einde aan het spel. Nu betreurden de beide dames, dat ze niet van tevoren de politie over hun vos senjacht hadden ingelicht. Maar span nend was 't zeker voor de jeugd! EXCLUSIEVE 10 t.m. 20 juni trouwringen show verliefd verloofd verlinden De volledige kollekties van: DESIREE en MARTINSHOF meer dan 350 paar ringen. Tijdens deze show bij aankoop van een paar ringen, briljant 0,01 crt. gratis, incl. zetten. Prijsréserveringsgarantie t.m. 1 oktober VGRUNDGN JUWGLIGR Grote Markt 7. Venray, Tel 04780-86817 Ook de dit jaar door de Venrayse po litie, in samenwerking met de rijkspoli tie Boxmeer, St. Anthonis en Horst, ge houden caravankeuringen hebben weer bewezen dat vele caravanbezitters eigen lijk te weinig doen aan het noodzakelij ke onderhoud. Dit komt volgens des kundigen omdat de caravan door vele bezitters maar enkele weken per jaar wordt gebruikt en daardoor te weinig aandacht aan onderhoud wordt besteed. Tijdens de keuringen, welke op twee zaterdagen werden gehouden, werden 106 caravans onder de loupe genomen. Als men het eindresultaat bekijkt dan ziet men, dat er in totaal naar Neder landse eisen 789 gebreken werden ge constateerd. Gemiddeld zeven per cara van; Een aantal dat wel degelijk zorge lijk genoemd kan worden. Bijna alle caravans vertoonden gebre ken aan chassis, assen en remmen. Maar ook de gas- en electrische installaties lie ten veel te wensen over. Het vorig jaar namen monteurs van de PLEM de controle van de electro-in- stallatie voor hun rekening. Dit jaar werd het personeel van electro Martens bereid gevonden die taak op zich te ne men. Het Werkvoorzieningsschap stelde graag de kantine aan de Smakterweg ter beschikbaar. Evenals vorig jaar waren Nestlé, Beerkens Banden en Allers bedrijfswa gens weer van de partij, evenals het per soneel van Venrays brandweer. Voorlichting werd gegeven door leden van de afdeling Voorkoming Misdrijven en van Veilig Verkeer Nederland. Opnieuw werd bewezen, dat het van het allergrootste belang is, dat niet al leen de technische staat van de caravan in orde is, maar ook dat de bestuurder goed met zijn voertuig overweg kan. Daarom was het van belang dat twee au torijscholen uit Venray, Anton Sadme- na en De Bruijn, de gelegenheid kregen de bestuurders wijze raad te geven. Na dat de rijstijl van een chauffeur op vi deo was vastgelegd, werd dat later met de betrokkene besproken. Diverse bestuurders vonden die wijze les eigen lijk nog te weinig.... Volgens brigadier Dirk Krouwel, de grote promotor achter deze caravankeu ringen, is soms een technische goede ca ravan met een slechte chauffeur erger dan het omgekeerde.... Caravanbezitters die hun voertuig niet hebben laten keuren, worden aan gespoord voordat ze met hun caravan op vakantie gaan, die caravan aan een inspectie te laten onderwerpen. Ook al omdat de politie aangekondigd heeft voor en tijdens de vakantie grootscheep se controle's uit te voeren. Als dan ge- konstateerd wordt, dat een caravan niet aan de gestelde eisen voldoet, volgt een proces verbaal en zal de caravan in beslag worden genomen. Mensen, die moeilijk contact leggen of daar door omstandigheden niet toe komen, hebben de mogelijkheid zich te laten bijstaan door het erkende bureau Inter/Relatie, dat ook in Venray werk zaam is. Voor veel mensen, die een part ner voor een duurzame relatie zoeken, is een stap naar het bureau uiteraard erg groot. De praktijk heeft echter uitgewe zen dat na de eerste stap, dè contacten met het bureau als zeer bevredigend worden ervaren. De Stichting Inter/Relatie heeft als werkwijze een persoonlijke bemidde ling. Het is een methode, waarbij men door middel van gesprekken met een medewerkster van het bureau de al leenstaande helpt bij het zoeken van een partner. Alle medewerkenden hebben een speciale opleiding gevolgd en heb ben bovendien zwijgplicht. Alle contac ten worden met de grootst mogelijke discretie behandeld. Om controle op „huwelijksbureau's" te kunnen uitoefenen, heeft het ministe rie van W.V.C. een Raad van Toezicht in het leven geroepen. Deze is speciaal bedoeld voor de bescherming van de cliënten. De Raad van Toezicht ziet toe op erkende bureau's, waarvan Inter/Relatie er ook een is. Door de raad worden mensen afgeraden zich in te schrijven bij niet-erkende bureau's omdat zij deze cliënten geen enkele be scherming kan bieden. Bij een advertentie moet dan ook al tijd staan: „Erkend door de Raad van Toezicht". Wenst men b.v. meer infor matie over een bureau, dan kan men zich altijd vrijblijvend wenden tot de Raad van Toezicht, tel. 070-501269.. De meeste hulpverlenende organisa ties worden door de plaatselijke of lan delijke overheid gesubsidieerd. Ook de kosten van de Raad van Toezicht wor den door de overheid gedragen, maar het persoonlijke relatie-bemiddelings bureau krijgt geen subsidie en moet daarom een bijdrage vragen voor de persoonlijke bemiddeling om kosten dekkend te kunnen werken. Het bureau Inter/Relatie werkt zon der winstoogmerk omdat het een'stich ting is met een ideële grondslag. De kosten kunnen variëren. Voor de echte minima geldt een uitzonderlijk laag vaststaand tarief. Voor inlichtingen kan men terecht bij mevr. Th.W.B. v.d. Heuvel, gediplo meerd consulente van de Stichting In- ier/Relatie voor Venray en omgeving, tel. 04780-11215. uw weekblad Een vraag die schoolverlaters, in deze voor hen drukke examenperiode, meer- I dere malen zal worden voorgelegd. Voor velen is het antwoord hierop reeds duidelijk. Zij gaan, mits ze hun diploma halen en kunnen voldoen aan de toela tingseisen, naar de opleiding waar ze zich voor hebben aangemeld. Anderen gaan werk zoeken of hebben dit reeds en 'willen daarnaast misscien 'n deeltijd- opleiding gaan volgen. Weer anderen moeten binnenkort in militaire dienst of willen hier vervroegd in. Er zullen echter ook jongeren zijn die nog geen duidelijk antwoord kunnen ge ven op deze vraag. Voor hen is nog niet zo duidelijk wat ze willen of kunnen worden en welke opleiding dat ze hier voor nodig hebben of willen volgen. De redenen hiervoor kunnen heel ver schillend zijn. Ze weten het bijvoor beeld nog niet omdat ze nog onvoldoen de kennis hebben van de beroepenwe- reld en hun eigen interesses en mogelijk heden, of omdat ze geen keuzes kunnen maken. Anderen hebben wel bepaalde ideeën maar willen deze eerst wat verder gaan onderzoeken voordat ze een keuze kunnen en willen maken. Of ze hebben zich nog weinig met deze vraag bezig ge houden, uitgaande van de gedachte: „Maar eerst mijn diploma zien te halen, daarna zien we wel verder". Ook zijn er jongeren die rond deze tijd te horen krijgen dat ze niet kunnen voldoen aan het niveau van de opleiding die ze aan het volgen zijn of die tot de konklusie komen dat ze verkeerd heb ben gekozen. Al deze jongeren zitten met de vraag: „En wat nu?". Voor een advies is hun schooldekaan de meest aangewezen persoon om te raadplegen. Deze kent de leerling en kent verder de mogelijkheden en instan ties die eventueel ingeschakeld kunnen worden. Een mogelijkheid voor jongeren van af 16 jaar, die zelf eerst willen onderzoe ken wat hun interesses en mogelijkhe den zijn, kent het Kort Middelbaar Be roepsonderwijs in de vorm van een pro gramma arbeids- en beroepenoriëntatie. De Onderwijsgemeenschap Venlo wil met ingang van het komend schooljaar, bij voldoende deelname, ook in haar de pendance te Venray met zo'n program ma starten. Dit programma is speciaal gericht op het helder krijgen van interes ses en mogelijkheden en het ontwikke len van een goed beroepsbeeld. Door middel van oriënterende stages gaat de leerling hiervoor ervaring opdoen in meerdere werksoorten naar eigen keuze. De leerling krijgt een lesrooster van 30 lesuren per week. Maximale duur van het programma is één jaar. Tussentijdse instap en ook beëindiging van de oriën tatie is mogelijk. Tevens kan de leerling een schakelend programma volgen waarbij in bepaalde gevallen ook aan zogenaamde profiel- verbetering kan worden gewerkt. Door het schakelend programma kan de leer ling zijn doorstromingskansen naar ver volgonderwijs verbeteren. Voor meer informatie over deze mo gelijkheid van oriëntatie en schakeling bij het KMBO kan men terecht bij On derwijsgemeenschap Venlo, p.a. Bevrij- dingsweg 2a te Venrav, tel. 04780- 82018. PA's AUTO Waarschijnlijk door drankgebruik kon een 20-jarige autobestuurder op de kruising Wilhelminastraat-Kolkweg z'n auto niet in de juiste koers houden. De auto kwam tegen een boom tot stil stand. De politie konstateerde dat drank gebruik oorzaak kon zijn en de bestuur der moest de bekende proeven onder gaan. Hij bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs en de auto was van zijn vader, die hem geen toestemming had gegeven om de auto te gebruiken. Of de verzekering voor de schade aan de auto zal opkomen wordt betwijfeld. De bestuurder zijn enkele processenver- baal in het vooruitzicht gesteld, namelijk voor het rijden onder invloed, het rijden zonder rijbewijs en joy-ri ding. OP HETERDAAD BETRAPT Een 20-jarige inwoner van Venray werd betrapt bij een poging tot diefstal van een tas, uit een geparkeerde perso nenauto. Na onderzoek en verhoor werd hij, met de aanzegging dat proces verbaal zal worden opgemaakt, huis waarts gezonden. De kleine gemeenschap van de Ende poel, onder Merselo, zal zich kunnen opmaken voor het eerste gouden paar in de lange geschiedenis van dit Merselose buurtschap. Op vrijdag 19 juni is het namelijk zover, dat de echtelieden HANNES HOEDEMAKERS en NELLA GOO- REN 50 jaar getrouwd zijn. Een Eucharistieviering tot hun intentie begint om 14.00 uur in de parochiekerk van Merselo, daarna zal de verdere feestviering in zaal 't Anker worden voortgezet. Van 18.30 tot 20.00 uur krijgt dan iedereen de gelegenheid dit gouden paar en hun familie daar geluk te wensen. 50Jaar lief en leed, op dezelfde plaats cn in hetzelfde huis waar de gouden bruidegom geboren en getogen is, komt maar zelden voor. DE BRUIDEGOM Hannes Hoedemakers (77) moest na de lagere school te hebben doorlopen al direct op de ouderlijke boerderij komen helpen, ook al omdat hij van paarden hield en gemakkelijk met die dieren kon omgaan. Als er thuis bij tijd en wijle geen werk was, dan werd hij gewoon zoals dat toen gebruikelijk was „uitge leend". Maar dat betekende dan even goed hard werken en lange dagen maken. Paard en wagen werden ook gebruikt voor dienstverlening in de gemeentebos- sen; was het niet bij de aanplant en vervoer van jonge dennen, dan wel bij het wegslepen van gekapte bomen en hel vervoer van dat hout naar de verza melplaatsen of naar het station. Ook als er burgers in Venray hout kochten van de gemeente, en dat ging per kar (prijs 10 gulden), dan moest voerman Hannes het hout bij de burgers afleveren. Dat zijn werken voor de gemeente goed was, blijkt wel uit het feit, dat hij tot zijn 65e jaar werkzaam is geweest in de uitgestrekte gemeentebossen, waar geen plekje hem onbekend is gebleven en waarvan hij bijna de gehele aan plant heeft meegemaakt. Het ergst vond hij het vervoer van het hout uil de afgebrande bossen, vooral na de grote brand in de gemeentebossen aan de Maasheseweg. DE BRUID NELLA GOOREN (73) geboren en gelogen, in Swolgen, moest steeds hard mee aanpakken op de ouderlijke boer derij, waar zij al vroeg haar moeder ver loor. Als er nog tijd over was in de huishouding, moest er mee aangepakt worden op het gemengde bedrijf. Of het nu bij een bezoek was op de Heidse of Leunse-kermis was, dat ze haar latere man leerde kennen, daar over was geen eenstemmigheid te ver krijgen. Wél dat het een hechte kënmis- making was. Mede omdat er hulp nodig was in de huishouding in de Endepoel, werd er, zoals dal toen zo mooi in de katechismus werd gezegd „na een niet te langdurige verkering" maar ge trouwd; voor de wet in Meerlo en voor de kerk in Merselo. Getrouwd in de crisistijd, wist men door goed aanpak ken de touwtjes aan elkaar te knopen. Uit hun huwelijk werden 5 kinderen geboren, welke met 10 kleinkinderen het grote feest meemaken. Vol trots weten ze ons te vertellen, dat er eindelijk, na lang daarop gewacht te hebben, 3 maanden geleden een stamhouder is geboren. Elf jaar geleden werd de bruidegom gekozen tot secretaris van de bejaarden vereniging van Merselo. Na die funktie vier jaar met plezier te hebben vervuld, wilde hij dat baantje wel aan een ander gunnen. Maar het zou toch in de familie blijven, want de vereniging benoemde zijn echtgenote als opvolgster. En dat is ze heden ten dage nog steeds, en met veel plezier, omdat ze zodoende betrok ken blijft bij het Merselose gemeen schapsleven en voor die gemeenschap nog iets kan doen. Beiden hebben over hun gezondheid niet te klagen; wonen nog op hetzelfde stekkie waaraan zo zoveel prettige her inneringen hebben; ze fietsen veel zowel in als langs de bossen; kaarten nog graag en praten niet alleen over wat geweest is maar ook wat nog komen gaat. En dat ze zich op hun feest verheugen behoeft geen betoog. Ze weten zich omringd door de goede zorgen van hun kinderen en kleinkinde ren, vooral van hun zoon, die bij hen is gebleven. Het waren twee tevreden mensen die wij in de Endepoel mochten op zoeken; twee mensen die nog iedere dag genieten van een welverzorgde levens avond.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5