PEEL EN MAAS enray bekijken vanuit kerktoren Br. Adelbertus in het goud PEEL EN MAAS OP WOENSDAG CAFÉ-CAFETARIA-FEESTZAAL THIELEN BESTAAT 25 JAAR Nieuwe gemeente secretaris Afscheid J. v. Mullem van 't Groenewold ZESKAMP IN VELTUM Up l februari j.I. herdacht Broeder Adelbertus van den Bekerom dat hij 50 jaar geleden zijn geloften uitsprak in de Congregatie van de Broeders van Liefde. Broeder Adelbertus, geboren en getogen in Venray als Huub van den Bekerom, is nu 69 jaar oud. Het gezin van den Bekerom woonde aan de Servatiusweg en telde 12 kinderen, In dat grote gezin was zijn hulp, toen hij de lagere school verliet, meer dan welkom. Maar desondanks mocht hij in 1933 naar het Juvenaat van de Broeders van Liefde op Eikenburg te Eindhoven, waar zovele Venrayse jongens hun studie aanvingen. In 1935 werd hem zijn roeping duidelijk en vertrok hij naar het Moe derhuis te Gent om daar het postulaat en noviciaat te beginnen, als voorberei- ig op zijn intrede bij de Broeders. Een broer van Huub was hem reeds als kloosterling voorgegaan. Op 2 februari 1937 sprak hij in Gent zijn geloften uit. Enkele dagen daarna kon hij weer naar Nederland terugkeren, om met enkele medebroeders zich aan te sluiten bij de leerlingen van de le klas van de driejarige kweekschool in Eindhoven. Daar behaalde hij het Godsdienstdiplo- ma en de onderwijsakte. Al verder studerend behaalde hij in 1940 de akte DUITS LO en hel Muziekdiploma I; in 1941 de hoofdakte A en in 1942 de hoofdakte B. In 1941 verhuisde hij naar het Pen sionaat Jonkerbosch bij Nijmegen, waar hij door zijn Oversten belast werd als surveillant. In dal jaar studeerde hij in zijn vrije tijd voor de akte Frans LO. In 1942 keerde hij terug naar Eiken- burg als onderwijzer voor de 3e en 4e klas van het Pensionaat van de Broe ders. In 1942 werd hij door zijn oversten naar Venray gestuurd om daar als hulp- econoom op St. Servatius te assisteren. In die oorlogsjaren raakte St. Servatius vol met patiënten, want de verpleegden uit St. Bavo Noordwijkerhout werden ook in Venray ondergebracht. Voor en tijdens het bombardemenmt van Venray hadden ook vele inwoners van Venray hun toevlucht gevonden in St. Servatius. Dat vergde veel inzicht en doorzettingsvermogen van de Broeders van Liefde en dus ook van de econo men, om alles zo goed mogelijk te doen verlopen. De patiënten van St. Servatius werden al direkt na de bevrijding naar inrichtingen in België overgebracht, terwijl het bestuur van St. Servatius naar Tilburg evacueerde om vandaaruit de terugkeer naar Venray voor te berei den. In 1945 werd Broeder Adelbertus benoemd tot econoom van St. Servatius cn in 1948 tot overste-direkteur en tot Missieprocurator. In die na-oorlogse jaren had hij als econoom en overste- direkteur een zeer belangrijk aandeel in de her- en opbouw van St. Servatius, dat deerlijk gehavend uit de oorlog tevoorschijn was gekomen. In 1953 kreeg Broeder Adelbertus de benoeming lot Provinciaal Econoom van de Nederlandse Provincie van de Broeders van Liefde en tevens werd hij benoemd tot Provinciaal raadslid en secretaris. Die funkties bleef hij 32 jaar lang zeer nauwgezet bekleden tol zijn pensionering in 1985. Toen bleef voor hem alleen de missie-procuratie over. Sinds vorig jaar is hij weer terug waar hij begonnen is, namelijk op Eikenburg in Eindhoven. Voor Huub van den Bekerom, die nog steeds met ere zijn kloosternaam Adelbertus draagt, zal op 29 mei a.s. om 15.00 uur in de kapel van St. Servatius een plechtige Eucharistievie ring worden opgedragen. Zijn vrienden en bekenden krijgen de gelegenheid hem met zijn gouden Professiefeest te felici teren en wel in zaal ,,In den Engel", tijdens een receptie welke van 17.00 tol 18.30 uur zal worden gehouden. VOLGENDE WEEK KOPIJ UITERLIJK MAANDAG 12.00 UUR DONDERDAG 21 MEI 1987 Nr. 21 HONDERDENACHTSTE JAARGANG Woensdagmiddag hebben - op het plein voor de Gro te Kerk - burgemeester Defesche, wethouder van Oers, deken Buschman en dominee van Es, de eerste vier glas- in-lood-ramen gekocht (en betaald) welke door de Stichting tot het Behoud en Restauratie van de St. Pe trus Banden-kerk in de handel worden gebracht. De glas-in-lood-ramen waren bij wijze van spreken pog warm van de ovens van de Venrayse kunstenaar Anthonie Kooien, die speciaal voor de verkoopaktie van de Stichting de glas-in-lood-ramen heeft ontworpen en in eigen atelier heeft vervaardigd. Op de braderie, dit weekend, zullen deze glas-in- lood-ramen ook aan het publiek te koop worden aange boden. De prijs is f 125, - en dat is beslist niet vee! voor dit kunstwerkje. Bovendien - en daar gaat het toch alle maal om - levert men daarmee ook een bijdrage aan de dringend nodige restauratie van Venrays eerste monu ment, de machtige Petrus Bandenkerk. Wethouder Mevr. Hoppenreys-de Loo heeft zaterdag in De Houten Hoek een kunstwerk onthuld, dat door de ge meente aan de Molukse gemeenschap is geschonken, bij gelegenheid van het 35-jarig verblijf van de Molukkers in Venray. Hel in koper uitgevoerde kunstwerk van Sias Fanoenibi symboliseert de ver bondenheid van de Molukkers met de Venrayers en is een herinnering aan hun land van herkomst de Molukken. De komst van de Molukkers in Venray, nu 35 jaar geleden, zou slechts tijdelijk zijn. maar de geschiedenis heeft ons anders geleerd. Na enkele jaren werd hun tijdelijk onderkomen in het woonoord Vlakwater voor en na ver vangen door een definitieve bewoning van De Houten Hoek. waar nu nog een tiental Molukse gezinnen woont. Een kleine 200 Molukkers waren aan wezig bij de reünie, die werd gehouden bij dit 35-jarig verblijf in Venray. In het wijkgebouw van de Molukse Stichting Batu Badaun is een kleine tentoonstel ling aan dat 35-jarige verblijf gewijd. Ondermeer is er een maquette van het vroegere woonoord Vlakwater opge steld. Deze tentoonstelling is nog tot en met morgen, vrijdag, te bezichtigen. Van 14.00 - 16.30 uur en van 18.00 - 21.00 uur. Als herinnering aan dit gebeuren kreeg de wethouder een Molukse sarong aangeboden. De 4-jarige Rogier Kiriwenno, klein zoon van Jordaan Kiriwenno, mocht met zijn vader het straatnaambord ont hullen, waarmee de herinnering wordt levendig gehouden aan deze Molukker, die 30 jaar lang „kamp-oudste" was van de Venrayse Molukkers. Hij over leed in 1980 op 93-jarige leeftijd. DRANK IN BESTUURDERS Op de kruising Beekweg-Midden Peelweg geraakt een personenauto, bestuurd door een inwoner van de Rips uit de juiste koers. De auto botste tegen een lichtmast en vervolgens tegen een boom. De bestuurder bleek onder in vloed van alcohol te verkeren en moest de bekende proeven ondergaan. Met de aanzegging dat proces verbaal terzake dat rijden zal worden opgemaakt werd hij huiswaarts gezonden. De politie hield een personenauto aan voor technische controle. Daarbij bleek dat de bestuurder, uit Venlo, lich telijk onder invloed van alcohol ver keerde. Hij kreeg een rijverbod opge legd. INBRAAK Tijdens afwezigheid van de bewoners werd door het inslaan van een ruit van de achterdeur van een woning aan de Dakdekkerstraat toegang verkregen. Uit de woning werd voor een nog onbe kend bedrag aan sieraden ontvreemd, die echter voor de eigenaars een onver vangbare emotionele waarde hebben. GOEDE VANGST VAN DE POLITIE Met de aanhouding van twee jeugdige inwoners van 16 en 17 jaar heeft de poli tie klaarheid weten te brengen in een se rie inbraken o.a. in scholen. Ook kon den meerdere diefstallen van fietsen tot oplossing worden gebracht, evenals ver schillende vormen van vandalisme, zo als het aanbrengen van graffitti op ver schillende schoolgebouwen en het gooi en van een nieuwe fiets van de 6e verdie ping van de flat aan de Bachstraat. Wat de twee knapen in totaal op hun kerfstok hebben loopt in de vele duizen den guldens. Zij zijn ingesloten en wer den maandag voorgeleid aan de officier van justitie te Roermond. DIEFSTAL VAN JASSEN Vanuil de garderobe van een oplei dingsschool aan de Leunseweg werden twee jassen ontvreemd. GRANAAT OP DE NOTARISBERG Tijdens werkzaamheden op de Nota- risberg kwam een nog intakt zijnde gra naat naar boven. INBRAKEN Maandagmiddag tussen 14.00'en 18.00 uur hebben onbevoegden zich toe gang verschaft tot 3 woningen. Bij een woning aan de Langstraat kon nog niet worden vastgesteld wat er precies ont vreemd is. Uit een woning aan de Hoender straat verdwenen een wedstrijdlucht buks, compact disc, sieraden en enig geld. Uit een woning aan de Kempweg, sieraden en een aantal betaalcheques. Bij al deze inbraken was op dezelf de wijze toegang verkregen namelijk via de achterzijde. Er zijn twee personen gesigna leerd, vrij lang en rond de 25 jaar, in spijkerkleding, die mogelijk iets met deze inbraken van doen hebben. Ge tuigen die rond genoemd tijdstip bij hun zelf dan wel bij de buren de twee ver dachten hebben gezien en wellicht nog meer informatie kunnen verstrekken, worden dringend verzocht kontakt op te nemen met de politie. Ook nu weer kan de kleinste bijzonderheid van groot be lang zijn. SPAARVARKEN VERDWENEN De fanfare De Dorpsklank te Caslen- ray laat op iedere bijeenkomst, zoals vergaderingen en repetities een plastic spaarvarken rondgaan om van de leden een extra bijdrage te vragen voor het uniformfonds. Jammergenoeg bleek dat spaarvarken nu verdwenen te zijn. Daarvan werd aangifte gedaan bij de politie. De geschatte inhoud van het varken ligt rond de 600 gulden. VERNIELING Tussen vrijdag en maandag j.I. is bij de basisschool „De Foekepot" een grote ruit van dubbel glas vernield. De schade bedraagt 250,—. De daders van deze vernielzucht zijn onbekend. De gemeenschap kan weer voor de schade opdraaien. DIEFSTAL VAN LADDER Er werd aangifte gedaan van diefstal van een houten ladder vanaf een berging van een hotel aan de Julianasingel. Morgen, vrijdag 22 mei, wordt vanaf 20.00 uur in zaal Thielen aan de Kennedystraat 25 het glas geheven op het feit, dat vijfentwintig jaar geleden hel laatste stuk werd gebouwd aan het pand, dat thans bekend staat als café cafetaria-feestzaal Thielen. Maar al viert het huidige pand zijn zilveren feest, de geschiedenis van de fa milie Thielen gaat terug tot de twintiger jaren toen men bij Thielen terecht kon voor levensmiddelen en ijs. „Thielen aan de Langstraat" was toen al een be grip. In het begin van de dertiger jaren (1933)werd het oudste gedeelte van het huidige pand gebouwd. De straat heette toen Vlakwaterweg en was een zandweg, die buiten de kom van Venray lag. Voor levensmiddelen was het een typische buurtwinkel en voor ijs was het de basis van waaruit 's zondags meerdere ijscowagens uitzwermden over Venray en de kerkdorpen. Bij de eerste na-oorlogse uitbreiding van Venray in de richting van het St. Annakapelletje, bouwde ook Thielen mee. Het pand, toen weer genummerd aan de Langeweg 25, werd uitgebreid met een cafetaria en een ijssalon, een moderne keuken en opslagruimten. Nieuwe produkten werden aan het assortiment toegevoegd en patates-fri- tes-wagens onder de vlag van Thielen werden een vertrouwd straatbeeld. Met de bouw van Veltum-en de Vre- deskerk werd het pand definitief uitge breid met een feestzaal en dat is nu precies 25 jaar geleden. Weer kwam een straatnaamwijziging en het adres werd toen Kennedystraat 25, hoek Molen plein. De bouw van de zaal bleek een schot in de roos, want zij heeft in de afgelopen 25 jaar al diverse funkties vervuld, zoals schoollokaal, stemlokaal en repetitielokaal voor verenigingen, voor trouwpartijen en bijeenkomsten na een begrafenis. De kruidenierswinkel, een van de hobbies van de grondlegster van het be drijf, mevr. Nel Thielen-Hendriks, is verdwenen, evenals de ijscokarretjes en de friteswagens. Gebleven zijn het café. cafetaria en de zaal, zodat in feite bij het zilveren jubileum met alle reden gesproken mag worden over 60 jaar dienstverlening door de familie Thielen. Zaterdag, tijdens de braderie, zullen Jan Driessen. Jac. Laurensse en - zo mogelijk - Koos Swinkels als gidsen optreden van de velen, die Venray vanaf veertig meter hoogte willen bekijken. Om dat te kunnen moet men wel eerst tweehonderd treden van de toren van de Sint Petrus Banden kerk hebben beklommen. Dan is men ter hoogte van de galmgaten en halverwege de drieentachtig meter hoge „Peelwach- ter" waar men oog in oog staat met de 4200 kg zware Apostelklok tot en met de 500 kg wegende Sl. Petrusklok. Het beklimmen van de stenen wenteltrap is gemakkelijk te doen, al zullen velen eerst nog even moeten uithijgen voordat zij via een „Vlizo-trap" van het prachtige uitzicht bij de galmgaten kunnen genieten. Hoger klimmen is een bijna ondoenlijke zaak omdat het iele ijzeren laddertje weinig uitnodigend is om een paar etages hoger te komen. Maar van veertig meter hoogte kan men toch volop genieten van het prachtige uitzicht. Aan de noordzijde kan men het mooie gemeentehuis - het voormalige kloostercomplex Jerusalem - van boven af bewonderen. Het ranke torentje van het Sint Anna-complex is een baken om in de verte, achter een groene sluier de gebouwen van Rank Xerox te zien liggen. Vanaf veertig meter hoogte zijn aardige ontdekkingen te doen. Wanneer men zijn oog laat gaan in de richting van de kleine kerktoren, ziet men in de verte de graansilo's van Wanssum en als het helder weer is ontwaart men zelfs de kerk- en watertoren van het Duitse Kevelaer. Duidelijk is de nieuwe woonwijk Landweert zichtbaar, maar Brukske is moeilijk te vinden, omdat deze wijk in het groen ligt verscholen. Alleen de torenflat de Kiosk piekt boven het lover uit. Tegen de horizon zijn de kerktorens van Oostrum en Oirlo duidelijk zichtbaar alsmede de silo's bij de diverse bedrijven. Naar beneden kijkend heeft men een prachtig gezicht op Venrays centrum. De Castenrayse en Leunse kerktorens zijn duidelijk zichtbaar achter de Venrayse Paterskerk. Dat Venray werk maakt van zijn centrum getuigt de enorme kraan op de Bleek. Het Sint Elisabëthziekenhuis en Het Schuttersveld zijn vanaf die hoogte duidelijke oriëntatiepunten voor dege nen die naar hun eigen huis zoeken. Bij helder weer is de t.v.-toren van Geldrop duidelijk te zien. Bij minder helder weer zal men zich met de ranke kerktoren van Merselo tevreden moeten stellen. Maar bovenal kan men constateren, dat Venray omgeven is door enorm veel groen. Vorig jaar, tijdens de braderie hebben ongeveer 700 bezoekers de toren beklommen. Dat waren beslist niet allemaal Venrayers, want ook veel toeristen, waaronder tal van buitenlan ders maakte de klim naar veertig meter. Zaterdag a.s. kan men tussen 10.00 en 16.00 uur in groepen van 30 40 personen de toren in. De drie gidsen zullen met veel plezier de nodige uitleg geven. In de torenkamer van dc Petrus Ban den is tijdens de torenbeklimming van a.s. zaterdag een kleine tentoonstelling ingericht, betrekking hebbende op de restauratie van de kerk in de jaren dertig. Zo zijn er enkele foto's en brieven en tekeningen uit die tijd te be zichtigen. A.s. dinsdag tijdens de raadsverga dering, is vrijwel zeker de benoeming te verwachten van dhr. A. de Bever tot gemeente-secretaris van Venray. Drs. A. de Bever (41) uit Puifiijk (in 't Land van Maas en Waal) is de eerste keus van het Venrayse college, en als zo danig aangeboden aan de gemeente raad. Hij volgt dan op 30 juni a.s. de scheidende secretaris Jan Poels op. Momenteel is dhr. de Bever hoofd van de afdeling welzijn bij de gemeente Uden. Drs. A. de Bever stamt uit Geertrui- denberg. Na zijn studie aan de kweek school werd hij beroepskracht bij het jeugd- en jongerenwerk in Breda. Na ruim drie jaar werd hij bij de gemeente Breda beleidsmedewerker sport en recreatie en later hoofd van de afdeling jeugdzaken. In de avonduren studeerde hij sociale pedagogiek. Na bijna negen jaar vertrok De Bever naar Arnhem als directeur van de Gelderse Raad voor het Jeugdbeleid. Vijf jaar geleden begon hij aan zijn huidige baan in Uden. in het Gelderse is De Bever voorzitter van een fusiecommissie volwasseneneducatie Gelderland en van een samenwerkings verband van onderwijs- en welzijnsin- stellingen in hef Land van Maas en Waal. Met ingang van 1 mei jl. heeft Joseph van Mullem afscheid genomen als directeur van 't Groenewold. Dhr. van Mullem heeft na zijn studie en diensttijd gekozen voor het speciaal onderwijs en daarin vanaf augustus '62 altijd met hart en ziel gewerkt. Vanaf maart 1966 was hij hoofd in Lichtevoorde, totdat hij op 1 januari 1972 benoemd werd als hoofd in de op te richten LOM school. De school, die met 2 groepen startte in een accomodatie in „De Essêl" groeide voorspoedig naar 5 en 7 groepen in 1974, waardoor de gastvrij heid van „De Essel" verlaten moest worden. Na enige jaren improviseren in barakken en lokalen in „De Hoebert" kon in 1977 de nieuwbouw betrokken worden waarna in 1984 een afdeling voor IOBK gestart werd. Als hoofd en later als directeur was Dhr. van Mullem zeer nauw bij dit alles betrokken. 'T Groenewold neemt daarom dankbaar afscheid van hem en doet dat via een receptie in de Wieënhof vanaf 16.30 tot 18.00 uur, morgen vrijdag 22 mei. Iedereen die de heer van Mullem de hand wil drukken is hierbij van harte welkom. Zoals elk jaar organiseert de wijkve- reniging Veltum in Venray ook dit jaar weer een zeskamp. In tegenstelling tot andere jaren is het dit jaar niet op Va derdag, maar op zondag 5 juli. Dit zes- kampgebeuren zal plaatsvinden op het bekende zeskampterrein aan de Petten makerstraat Hoedemakerstraat. Reeds enkele maanden is de zeskamp werkgroep aan het werk om van deze dag iets geweldigs te maken. Aan deze zeskamp zullen 12 ploegen deelnemen. Een van deze ploegen is de Thuylshof-ploeg, die de wisselbeker ver- digt die zij reeds tweemaal op rij hebben gewonnen. In de pauze zal er een optreden zijn van twee Spaanse dansgroepen en Dans school Lon Wetjens (rock 'n roll). De Jeu de Boule club uit Venray zal doorlopend demonstraties verzorgen. Langs het zeskampveld zullen er op een terrasje diverse stands staan van o.a. de Spaanse Gemeenschap, diverse mid denstanders uit de wijk en van de wijk- vereniging Veltum. Bij deze stands kan men een drankje of hapje nuttigen. Voor de kinderen zijn er kinderspelen en een kindermarkt. Op deze kinder- markt mogen alleen kinderspullen ver kocht worden. Voor de kinderen is er een aparte stand met snoep, ranje en ijs. Dit kindergebeuren is geheel nieuw van opzet en belooft iets geweldigs te worden. 's Avonds zal bij goed weer buiten het inmiddels bekende Zeskampbal gehou den worden, waarbij tevens ook de prij suitreiking zal plaatsvinden.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 9