De koning is dood, leve de keizer! PEEL EN MAAS cor Een kado van Uw drukker Mm Ulijtopaint dealer in venray verfhal Na 177 jaar heeft Schutterij 't Zandakker weer 'n keizer JOOP DEN UYL BESCHERMHEER 'T ROOY ORKEST Ook dit is een groei-briljant ring Vijf piek voor Mozambique van den munckhof Unicef verkoopt voor moederdag VANDALISME Fuchsia-show ASTMA! BEDEVAART NAAR HANDEL Vorige week hadden we het eigenlijk al zo'n beetje voorspeld: ,,Het is niet denkbeeldig, dat schutterij,,'t Zandak ker Gilde Sint Jan" voor het eerst sinds 1810 weer een keizer zal krijgen". Wat toen niet denkbeeldig was, werd zondag j.l. onder uitstekende weers omstandigheden werkelijkheid. Om kwart voor zes schoot schutterskoiling Joep Krijnen de zwaar gehavende houten vogel [gaai] met een uitgekiend schol van de mast. En omdat hij daar mee voor de derde maal in successie ko ning werd, mag hij zich nu [met ingang van volgend jaar] keizer-voor-het-leven van de schutterij noemen. Het koningschot werd gevolgd door een daverende donderslag uit de intus sen betrokken hemel. ,,Hoor", zeiden de schutters, ,,de laatste keizer J. H. Beckers uit 1810 laat weten, dat hij het er volkomen mee eens is De laatste dagen voor het koning- schieten werd in schulterskringen en ook daar buiten druk gespeculeerd. „Ze zullen Joep wel laten winnen om daarmee een traditie voort te zetten", fluisterde men, terwijl anderen zeker wisten, dat ook andere schutters tuk waren op het koningschap voor één jaar. GEEN GESJOEMEL Maar om aan alle mogelijkheden voor gesjoemel een einde te maken con formeerde het bestuur van de schutterij zich aan een maatregel van andere Noord-Limburgse schutterijen. De volgorde voor het schieten moest bepaald worden door 't lot. Buksmeester Guus Stiphout bewaakte de zak met nummertjes. Telens wanneer de twintig schutters hun schot op de.vogel hadden gelost, werden de nummertjes getrok ken voor de volgende ronde. De schutters deden uiterst geheimzin nig, want zelfs voor elkaar hielden zij verborgen welk nummer zij hadden ge trokken. Na de achtste ronde was de spanning te snijden. Op de hoge mast stond nog een zielige rest van wat eens een fiere houten vogel was. Bij 't twintigste schot van de negende serie draaide het trieste overblijfsel driemaal om zijn as, wan kelde.... maar bleef hangen. Het vol gende schot moest de beslissing bren gen. Wie had nummer één voor de tiende en laatste serie uit de zak getrok ken? Ergens op de schuttersweide liep koning Joep Krijnen zich te concentre ren op het laatste schot. Slechts hij alleen wist, dat hij het beslissende schot kon lossen, want het lot had hem het eerste nummer toegespeeld. Hij legde de zware buks op de steun en richtte op een strategisch punt van het laatste restje hout op de hoge mast. ,,Als ik 'm midden in raak, schiet hij omhoog en slaat dan terug om alle weerstand op te geven. Dan ben ik keizer", ging het door hem heen. Het schot knalde en werd nog eens versterkt door de hemelse donderslag. Na 177 jaar had de Venrayse schutterij weer een keizer en daarmee de tweede keizer in het gebied van de Noord- en Midden limburgse Schuttersbond „Juliana". Tot zondagmiddag kwart voor zes was de heer A. Verhaag van de schutterij St. Sebastianus uit Sevenum de enige keizer van de 21 bij de bond aangesloten schutterijen-schuttersgilden en broeder schappen. VOOR HET LEVEN Iemand, die voor de derde achtereen volgende maal de koningstitel verovert, mag zich voor zijn verdere leven keizer van de schutterij noemen. Niemand kan hem ooit deze titel afnemen. Natuurlijk is het mogelijk, dat in de toekomst nog eens iemand de keizers titel behaalt. In dat geval zijn er twee keizers, maar dat behoort tot de grote zeldzaamheden. Binnen het territoir van de Bond is dat éénmaal gebeurd, zij hebben niet geduelleerd, maar wel aan de schutsboom uitgemaakt wie funge rende keizer mocht zijn VOLGENDJAAR Tot volgend jaar mei blijven Joep Krijnen en zijn vrouw Jeanne koning en koningin van ,,'t Zandakker Gilde St. Jan". Pas daarna zullen zij als het kei- zerspaar door het leven gaan. Eerst moet de schutterij een nieuwe koning hebben voordat de keizer in funktie kan treden. Voordat het zover is moet alleen wij hebben werkelijk alle wijzonol produkten in voorraad en dat zijn er veel meer dan U zou verwachten. meer keuze - meer service Paterslaan 7 er volgens de traditie nog enig ceremo nieel worden verricht. Volgens de overlevering laatste onderzoekingen hebben aangetoond, dat de schutterij niet rond 1600 maar in 1427 werd opgericht vervalt het koningszilver (eigendom van de schutte rij) aan degene, die driemaal achtereen de koningstitel heeft behaald. Hij draagt dit zilver dan weer over aan de schutterij in ruil voor de z.g. „Keizersbreuk", Deze keizersbreuk bestaat uit een zilveren schild met drie zilveren vogels (een hoofdgaai en twee bij-gaaien). Is deze ceremonie verricht, dan kan de keizer officieel in funktie treden. TRADITIES De nieuwe keizer Joep Krijnen (45) is afkomstig uit het Gooi (Bussum) en stamt uit een originele Erefgooiers-fa- milie. In 1964 kwam hij als technisch ambtenaar naar Venray. In 1975 was hij een van de initiatief nemers om sluimerende' schutterij ,,'t Zandakker" weer nieuw leven in te blazen. In 1975 werd hij benoemd tot voorzitter en samen met een aantal enthousiastelingen Venrayers en niet- Venrayers werden de oude tradities in ere hersteld. Een van zijn eerste daden was met de schutterij te gaan schieten met de zware Limburgse buks op de hark, in plaats van het Brabantse schieten met een flobert op de wip. Het eerste jaar werd koning gescho ten met een geleende buks, maar het volgende jaar werd voor 6.000,een eigen zware Limburgse buks aange schaft. In de afgelopen jaren heeft de schut terij tal van tradities in ere hersteld en steeds is geprobeerd het schuttersgebeu- ren op een hoger peil te brengen. „Wij zijn tenslotte de trekkers van al oude tradities", zegt de heer Krijnen, die zich bij zijn streven gesteund weet door alle leden met hun echtgenoten en een belangrijk deel van de Venrayse be volking. Dat daarbij moet worden op gebokst tegen tal van vooroordelen weet hij maar al tegoed. Met elkaar zullen wij het zeker rooien, dat hebben we in de afgelopen twaalf jaar duidelijk bewezen met onze vijfenzestig leden", zegt voorzitter koning-keizer Joep Krijnen, die ape trots is op zijn zondag behaalde titel. Overigens zou op de Venrayse schutterij het spreekwoord van toepas sing kunnen zijn dat „een profeet in eigen land niet wordt geëerd", omdat in eigen plaats de schutterij niet zo wordt gewaardeerd als elders wèl het geval is. Zo staat ,,'t Zandakker" bij de Bond Juliana „zeer goed aangeschreven. Een ander bewijs is de uitnodiging welke de Venrayse schutterij heeft ontvangen om in Wenen een leest op te luisteren omdat zijzo staat in de uitnodiging „na selectie tot [een van] de mooiste van Europa wordt gerekend". BONDSFEEST In het weekend van 16 en 17 mei komt de schutterij ,,'t Zandakker Gilde St. Jan" de eer toe het eerste bondsfeest van dit seizoen te mogen organiseren. Dan zullen alle 21 bij de Bond Juliana aangesloten schutterijen en gilden naar Venray komen voor het houden van een traditioneel schuttersfeest, waarvan heel Venray kan meegenieten. Uiteraard komen wij hierop volgende week terug. VAN WIE IS DE FIETS? Fietsendief aangehouden Dinsdagmorgen omstreeks kwart over acht zagen enkele personen dat een man uit een auto stapte en een fiets inlaadde. Dat gebeurde nabij een stop plaats van de Zuid-Ooster aan de Lang straat. Een getuige noteerde het nummer van de auto en gaf dat door aan de politie. De auto bleek in Venlo thuis te horen, waar de politie van die stad hem kon aanhouden. De fiets lag er nog in en werd inbeslaggenomen. Maar, nu zit de politie met een in Venray gestolen fiets maar kent de eigenaar niet. De fiets is een Rudge Sport, type Nobel; framenummer 13068-EF. Hij staat intussen in het Venrayse politiebureau op de eigenaar te wachten. De dader is woonachtig in Venlo. Er zal worden nagegaan of deze nog meerdere fietsendiefstallen op zijn ge weten heeft. De regio Venray is een nieuwe muziekclub rijker: 't Rooy Orkest. Een al bijna 25 musici (van 10 tol 65 jaar) tellende band van „rooien" uit Venray en Meerlo-Wanssum om de socialisti sche gedachte ook muzikaal uit te dragen. Onder leiding van dirigent Jo van Els trad 't Rooy Orkest voor het eerst op tijdens de 1 mei-viering in het Venrayse wijkcentrum Brukske, uiteraard met De Internationale. De naam van het nieuwe orkest werd onthuld door Joop den Uyl, de PvdA-voorman die voor het eerst in zijn leven beschermheer werd. De oud-premier sprak de Venrayse 1 mei-vierders toe via een bijna 20 minu ten durende video-rede. Daarin liet Den Uyl weten dat „er muziek zit in de socialisten van Venray en Limburg". De oud-premier bevestigde dat de tijden, dat de rooien in het zuiden niet gewenst waren definitief tot het verleden behoren. „Volgens die meneer uit Brabant, die nu in Tokio zit, hoorden Den Uyl en Wim Kok vo rig jaar niet thuis in Limburg maar die wereld van eigenwaan is doorbroken", aldus Den Uyl. Het PvdA 2e kamerlid Servaas Huvs uit Grubbenvorsl voegde er aan toe, dal de socialisten thuis zijn in de contreien. „Nee, de socialisten zijn nmisbaar in Limburg en Venray". Deze kunnen vol gens provinciale statenlid Betty van Schijndel nog wel „rooier en dus mooier". Naar de mening van Den Uyl kan dat door meer en ook meer aktieve leden. Hij haalde in zijn video-toespraak verdienstelijke PvdA-ers voor het voet licht: de „westerse" Venraynaren G. Riepen en echtgenote (hij 40, zij 35 jaar lid) en B. van Meurs (25 jaar lid), de 62-jarige nestor van de Venrayse PvdA- Lop Loppersum uil Oostrum, die al bijna 60 ,jaar socialist is en verder de Wanssumse oud-pastoor Jean Slots, die volgende maand 75 wordt en tegelijk zijn 50-jarig priesterfeest viert. Hun inzet werd beloond met een gouden PvdA-speld. De 1 mei-viering stond voor hel ove rige, o.a. met Zuidamerikaanse muziek, in het leken van Nicaragua. Eerste Ka merlid Nic Tummers sprak over de broodnodige hulp aan de mensen in dat land. Daarvoor zet zich het Venrayse Nicaragua-komitee in, dat afgelopen jaar door de PvdA werd geadopteerd. De socialisten brachten tot nu toe 3000 gulden bijeen. Dal bedrag werd aange boden aan Jan Hendriks van de komitee, dat deze maand, tijdens de Venrayse braderie een rommelmarkt houdt ten bate van het Nicaragua-pro- jekt. Op de foto, genomen van de video band, onthult I)en Uyl de naam, door te toveren met deksels, die in 't Rooy Orkest gehanteerd worden door de PvdA-we'thouder Henk Willems. BOSBRANDJES De brandweer van Deurne kwam in aktie voor het blussen van een bor- brandje nabij het Defensiekanaal. Ge dacht werd namelijk dat de brand op het grondgebied van Deurne was uitge broken, Iter bleek het op Venrays gebied te zijn. Maar de brandweer van Deurne klaarde het brandje desondanks op deskundige wijze. De gemeentepoli tie van Deurne zal ook het onderzoek in deze brand verrichten. In een bos langs de Beekweg brak brand uit. Later nog op enkele plaatsen in die buurt. De brandweer wist uitbrei ding te voorkomen. Deskundigen denken niet aan een spontane brand maar vermoeden opzet. Dankzij een snel ter plaatse zijnde brandweer bleef de schade beperkt bij een bosbrand langs de Puttenweg te Ysselsteyn. Ook hier denken deskundi gen aan brandstichting. DONDERDAG 7 MEI 1987 Nr. 19 HONDERDENACHTSTE JAARGANG Leverbaar in geelgoud, witgoud of een kombinatie van deze twee (bi-color). Briljant (met garantiecerti ficaat) vanaf 0.03 crt.; bij groei betaalt U de ring met de grotere steen en krijgt de volledige aankoop prijs van de andere terug. Bijpassend bij de ring zijn een paar oorknopjes, een hanger en een armband te leveren. Het is mogelijk Uw huidige groei-briljant sieraden op deze ring (etc.) in te ruilen. Uw juwelier informeert U graag hierover! Grotestraat 50-Telefoon 04780-81261 Op vrijdag 8 mei vindt in O.J.C. Din gus aan de Hoenderstraat een concert plaats waarvan de opbrengsten ten bate zijn van de hongerende mensen in Mo zambique. Zoals bekend mag zijn, lij den miljoenen mensen in Mozambique honger, tengevolge van de aldaar heerstende burgeroorlog. De rebellenbe weging in dat land schept zo'n chaos door het onveilig maken van wegen en spoorwegen, het vernietigen van gewas sen en voedselhulpvoorraden en het be gaan van wreedheden tegen de bevol king, dat vier miljoen mensen zich op de rand van leven en dood bevinden. „Alle beetjes helpen" vinden OJC Dingus en een aantal Venrayse muzi kanten. Onder het motto van „Vijf piek voor Mozambique" vindt vrijdagavond vanaf 20.30 uur een groots concert plaats met maar liefst vier bands, drie Venrayse en een Haagse. Optreden zul len, om 20.30 uur „Wat Hiet", de be kende Volksmuziekband, om 22.30 uur „Electric Horseman" met flitsende gi taarmuziek en vanaf 23.45 uur „Red Shoes" uit Den Haag met rock 'n roll van de bovenste plank. De vierde groep is „Groep Iks". De leden van deze - reeds ter ziele gegane - blues-rock-band vonden dit doel zodanig de moeite waard, dat zij nog een keer hun kunnen aan het Venrayse publiek willen laten tonen. Zij spelen van 21.15 tot 22.00 uur. Om de Venrayse bevolking op dit concert attent te maken zal „Wat Hiet" vrijdagavond tussen 19.00 en 20.00 uur door het centrum van Venray zwerven om op diverse plekken bekende interna tionale volksmuziek ten gehore te bren gen. Tussen 19.00 en 21.00 uur zal de Leunse joekskapel „Noeït Tuus" het zelfde doen, maar dan met hun eigen muziek. De entree bedraagt, zoals U misschien begrepen heeft, minimaal vijf piek (meer mag ook). Behalve muziek is er op deze avond ook informatie te krijgen over de achtergronden en oorzaken van de toestand in Mozambique. Dat krijgt U, als U als a.s. ouders bij ons zo'n mooie Intercard geboortekaart uitzoekt. Maar ook voor het a.s. bruidspaar hebben wij een leuke verrassing. Kom eens langs en kijk in de prachtige geboorte- en huwelijkskollekties. Wij helpen U graag met de tekst en zorgen voor mooi drukwerk. GROTESTRAAT 68 VENRAY TELEFOON 04780-82727 Vrijdag 8 mei en zaterdag 9 mei verkoopt Unicef in de HEMA leuke cadeautjes voor moederdag, zoals kaarten, postpapier en de bekende minikaarten. Dit jaar hebben we ook kleine verpakkingen. Dankzij U heeft Unicef een goede Sint- en Kerstverkoop gehad, waarvoor wij U bedanken. Hulp blijft echter noodzakelijk, dus wij gaan door met verkopen. Unicef artikelen zijn het hele jaar verkrijgbaar bij Mevr. A.G: van Coevorden Dr. Poelsslraat 12 en mevr. Tj. Zitman, Alpenhof 5. Een aan de Honingklaver gepar keerde personenauto was met een scherp voorwerp bekrast. In een bij een garage aan de Stationsweg geparkeerde Datsun perso nenauto bleek een flinke deuk te zijn aangebracht. Vermoedelijk heeft de vandaal tegen de auto geschopt. Van een aan de Beukenlaan gepar keerde personenauto bleek een buiten spiegel vernield te zijn. Een bij de hoofdingang van de scholengemeenschap Jerusalem ge plaatste buitenlamp werd moedwillig vernield. Van een dependance-gebouw aan de Whistlerstraat zijn 2 ruiten vernield. Met een stuk asfalt is een glas in lood ruit van een woning aan 't Biezen- vennéke vernield. Het stuk asfalt lag nog ter plekke. Kennelijk met een luchtbuks is een ruit van een flatwoning aan de Bach- straat vernield. In de nacht van zaterdag op zon dag te omstreeks 1.30 uur werd door een inzittende van een rood-kleurige Opel Manta, een schaftkeet aan de Zeil- bergseweg te Ysselsteyn omver gewor pen. Hier hoopt de politie op getuigen, die mogelijk het kentekennummer hebben genoteerd. In de nacht van vrijdag op zater dag omstreeks 3.50 uur werd brand ont dekt in een container, staande tegen een gevel van een cafetaria in Brukske. Vanuit die container zijn de vlammen in de spouwmuur geslagen. Om dat vuur te doven moesten de brandweermannen een gat slaan in de spouwmuur. Een radio-antenne van een perso nenauto, welke aan de Oostsingel ge parkeerd stond, werd vernield. Een aan de Kruidenlaan gepar keerde personenauto was met grof ge weld opengebroken. Uit de auto waren een aantal goederen ontvreemd. Er kwamen twee meldingen van dief stallen van groene PTT brievenbussen bij de politie binnen. In de Verdistraat en aan Clovishof werden ze vermist. VIER VANDALEN AANGEHOUDEN In de nacht van de le mei werden door de politie vier knapen aangehou den, die er kennelijk plezier in hadden in de Groiestraat lantaarns stuk te trap pen en tegen deuren te schoppen. De knapen werden voor verhoor meegeno men naar het politiebureau en later na opmaking van procesverbaal huiswaarts gezonden. Het lachen zal hen wel vergaan als de politierechter zijn vonnis zal uitspreken. Bloemisterij Semperflorens aan de Stationsweg wil volgend weekeinde, vrijdag 15 en zaterdag 16 mei, iedereen en zeker elke Fuchsia liefhebber in de gelegenheid stellen nader kennis te maken met de vele soorten Fuchsia's die er geteeld worden. Velen hebben reeds jaren een Fuch sia, die elke zomer weer bloeit. Na een overwinteringsperiode - gewoonlijk in een niet verwarmde omgeving binnens huis, kan de plant in het voorjaar weer naar buiten en heeft men alle kans de gehele zomer te genieten van de belletjes of klokjes, die in grote verscheidenheid de plant sieren. Bij sommige mensen mislukt de Fuchsia steeds. De oorzaak daarvan is, dat de Fuchsia zich in een kamer niet goed thuis voelt. Het is in wezen een plant voor buiten (tuin, terras, balkon). Ook als kruipplant is de fuchsia bijzon der fraai, maar in vrijwel alle gevallen niet winterhard. Er bestaan vele vormen van Fuch sia's. De meest bekende zijn struik, hanger, pyramide en kroonboompje. Het assortiment is enorm omvangrijk. Vrijwel elk jaar komen er nieuwe rassen bijBloemisterij Semperflorens toont er zo'n twee- tot driehonderd. Bovendien geeft men er U alle inlichtingen over het stekken van de plant, het oppotten, de voeding enz. enz. Men kan bij Semperflorens aan de Stationsweg terecht tijdens de normale openstellingsuren. De toegang is na tuurlijk gratis. Wil men deze show in groepsverband bezoeken, dan is het wel gewenst even een afspraakje te maken. DEZE WEEK GAAT BIJ U DE BEL! Een kollektant vraagt U het Astma fonds te helpen. Astma, je zult 't maar hebben... Vele honderdduizenden Nederlanders weten wat Astma is. Astma, bronchitis en longemfyseem komen veel vaker voor dan U misschien denkt. Informeert U maar eens in uw omgeving. Voor honderduizenden mensen is het werk van hel Astma Fonds belangrijk. Het gaat om een van de meest essentiële behoeften van leven: ademhalen. Want U kunt geen minuut zonder lucht. Toch moeten veel mensen dagelijks moeite doen om adem te halen. Het Astma Fonds heeft uw bijdrage nodig voor: wetenschappelijk onderzoek; het Astma Fonds verricht zelf geen onder zoek, maar steunt financieel veel pro- jekten, die nauwkeurig door de Weten schappelijke Adviesraad, een college van artsen en wetenschappers, gevolgd worden. voorlichting en scholing; artsen, fysiotherapeuten, verpleegkundigen en andere hulpverleners moeten op de hoogte blijven van de laatste ontwikke lingen. Maar niet alleen de hulpverle ners, ook de patiënten zijn gebaat bij goede kennis over hun ziekte en de mo gelijkheden, die er zijn om zo goed mo gelijk te leven. hulpverlening; veel mensen ko men haast de deur niet meer uit. Voor een aantal biedt het Astma Fonds de mogelijkheid om eens op vakantie te gaan en wel onder medische begelei ding. Op zondag 24 mei a.s. wordt in het Brabantse Handel de 34e bedevaart ge houden van militairen en oud-militairen l.e.v. Onze Lieve Vrouw. Uit dankbaarheid aan Maria voor een goede thuiskomst uit de oorlog werd in juni 1953 de bedevaart opgericht door enkele leden van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis. De laatste jaren bedraagt het aantal deelnemers circa 1200 terwijl 400 oud militairen als lid staan ingeschreven. Jaarlijks wordt ook deze bedevaart op geluisterd door een schuttersgilde uit de regio. Dit jaar is dat de St. Servatiusgil- de uit Lieshout. Inlichtingen over deze bedevaart bij .1. Nooijen te Gemert, tel. 04923-63518.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 9