Sjaak Lucassen Martien van Opbergen M. Hijman Sraar Hendriks We schreven het de vorige week al: de jaarlijkse lintjesregen ter gelegenheid van Koninginnedag heeft ditmaal in Venray „flink gedrupt". Maar liefst acht ere-medailles werden aan evenzo veel Venrayse mede-burgers uitgereikt. In de vroege woensdagmorgen kwam de eerste koninklijke onderscheiding terecht bij Sjaak Lucassen uit Leunen, die als oud-postbesteller de zilveren ere-medaille in het post-voorsorteer- centrum De Hulst kreeg opgespeld. Burgemeester Defesche was daarbij wel aanwezig, maar moest de eer van het opspelden overlaten aan de districts directeur F. de Winter die voor deze speciale gelegenheid uit Den Bosch naar Venray was gekomen. Amper terug in het gemeentehuis, werd de burgemeester uitgenodigd om in de burgerzaal te komen, waar hem de Commissaris van de Koningin stond op te wachten met de versierselen van Officier in de Orde van Oranje Nassau. Op dat moment werd Martien van Opbergen (Bingelkruid 20) als PTT- monteur-in-de-VUT in Maastricht op gewacht, waar hij tijdens een feestelijke bijeenkomst op het hoofdkantoor door de directeur van het telecommunicatie- district de bronzen ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau kreeg opgespeld. Op de vliegbasis Volkel mocht Adjudant M. Hijman (Claudiahof 24) aantreden voor kolonel D. Droste die hem de ere-medaille in goud met zwaarden opspelde. De burgemeester - nog niet helemaal bekomen van de emoties rond zijn pas verworven decoratie - moest alweer gauw aantreden om nog een viertal Venrayers te gaan verrassen met een Koninklijke onderscheiding. Dat was allereerst Sraar Hendriks (Tinnegieter straat 35), die de zilveren ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau mocht ontvangen. Ook een zilveren ere-medaille was weggelegd voor Tien Hoenselaar in Merselo, die zeer gelukkig was met zijn onderscheiding maar de burgemeester toch aanspoorde haast te maken, want hij moest de buurtbus nog rijden. De volgende pleisterplaats was de praktijk van tandarts Jan Ruyten (zelf woonachtig in Leunen) aan de Julianasingel. Gehuld in een steriele „werkjas" kreeg hij de versierselen opgespeld behorende bij het Ridder schap in de Orde van Oranje Nassau. En desgevraagd kon de burgemeester bevestigend antwoorden, dat deze versierselen weer .ingeleverd moeten worden wanneer Vader Jan het moede hoofd voorgoed te rusten legt.... De laatste Venrayer die op deze stralende aprildag met een hoge Koninklijke onderscheiding werd ver rast was Chrit Leurs (Kolkweg 12) die eveneens Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd. En toen was hel tijd voor de burgemeester en alle aanwezigen om een heildronk uit te brengen op alle nieuw- gedecoreerden. Niet onvermeld mogen we laten, dat in Geysteren Pastoor Dr. Jan Peters benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Pastoor Peters, van een broodje van eigen deeg, want ook hij stelt er een eer in de eerzame burgers onverwacht, liefst op hun werk, de koninklijke boodschap over te brengen. De burgemeester zelf sprak er zijn verwondering over uit, dat Venray zo nadrukkelijk in de lintjesregen had gestaan. In een jaar tijds maar liefst 18 onderscheidingen Van het Koninklijk Huis had de gemeente een grote oranje wimpel ontvangen, evenals 15 andere gemeen ten, waar al 50 jaar of langer een oranje-vereniging bestaat. Deze wimpel werd dus netjes aan de heer C. Leurs, voorzitter van Venrays Oranje-Comité overgedragen. Maar, aangezien de gemeente veel grotere vlaggen heeft dan het Oranje Comité werd deze wimpel aan de gemeente geschonken, om op toekomstige Oranjefeesten naast de Nederlandse driekleur te wapperen. De heer Jan Ruyten, zeer vereerd met zijn ridderschap, was zo vrij mede namens alle gedecoreerden een woord van dank uit te spreken. Het was alsof de dagen van weleer - de dagen van Vorst Jan - terugkeerden, want aan spraakwater had hij geen gebrek. Maar tenslotte kwam het hoge woord er toch uit: de gedecoreerden zijn allemaal boffers; er zijn mensen die 't meer verdiend hebben, maar geen medaille hebben gekregen Intussen naderde buiten onze Konink lijke Harmonie Euterpe, welke zoals gebruikelijk een muzikale hulde bracht aan alle gedecoreerden en deze gelukwensen werden nog eens onder streept door een sympathieke toespraak van Euterpe's president M.A. Kooien. En tenslotte de eveneens gebruikelij ke groepsfoto op het bordes, als herinnering aan Koninginnedag 1987. Traditiegetrouw waren alle gedoceer- den uit Venray op Koninginnedag uitgenodigd op een feestelijke bijeen komst in de burgerzaal van het gemeentehuis. Speciaal de nieuw-gede- coreerden stonden er in het middenpunt van de belangstelling. Het welkomswoord werd daar uitgesproken door wethouder van Oers, omdat ditmaal burgemeester Defesche ook bij de lintjesdragers behoorde. De wethouder vertelde dat de burgemeester daags te voren uit de b. en w.-vergadering was geroepen, omdat een bepaalde bevolkingsgroep hem een petitie wenste aan te bieden. Dat smoesje werkte perfekt en zo werd hij plotseling geconfronteerd met de Commissaris van de Koninging die hem de hoge onderscheiding kwam uitreiken De burgemeester kreeg dus duidelijk Tenslotte - met alle risico hier onvolledig te blijven - werd in Geleen de oud-Venrayer Jan Bouten (Leunen) verrast met de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. De heer Bouten is al 35 jaar werkzaam bij de DSM in Heerlen. IJfil! li de Carmelieten uit Smakt mogen we toch zeker ook bij de Venrayers tellen, al is hij al tien jaar pastoor in Geysteren. Hij behartigt hier immers al 25 jaar als aalmoezenier voor sociale werken de geestelijke belangen van velen, maar hij was bovendien ook nog „kapelaan" voor de Spaanse gemeen schap in Venray e.o. De versierselen bij deze hoge onderscheiding werden hem opgespeld door burgemeester J. Hahn uit Meerlo-Wanssum. k Jan Ruyten Pastoor Jan Peters BOEKHANDEL van den Munckhof GROTESTRAAT 68 VENRAY BOEKHANDEL van den Munckhof GROTESTRAAT 68 VENRAY Chrit Leurs

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5