PEEL EN MAAS 1 Twee bruidsparen in Veulen 65 jaar getrouwd Diamanten rijvereniging „De Eendracht" Castenray Met Venrayse klederdrachten naar de Verenigde Emiraten PEEL EIM MAAS Bèr Tonen 40 jaar schilder bij dezelfde baas 1000 m2 mode en schoenen AANBIEDING ZONNEKUUR Kollekte Nationaal Reumafonds Jubileumconcoursen op maandag 20 april en zondag 26 april Het was in 1927 toen in Castenray de landelijke rijvereniging „De Een dracht" werd opgericht. Dit is voor de bewoners van dit mooie dorp toch wel een reden om zich op te maken, om dit met op een gepaste wijze en trots te vieren. De Eendracht is een van de oudste verenigingen die het dorp heeft en die nog steeds binnen de dorpsgemeenschap een belangrijke functie vervult. De Eendracht was al spoedig bekend Als a.s. donderdag vanaf Schiphol een KLM-vliegtuig opstijgt in de rich ting van Dubai in de Verenigde Emira ten, gaat weer een grote wens van de Venrayer Harry Linskens in vervulling. Want om de aloude en zeker de Venray--* se klederdrachten te promoten Is geen moeite hem te veel; zelfs geen reis naar Dubai. Deze in Weert geboren verzamelaar van oude klederdrachten, heeft ook een unieke verzameling foto's, welke zijn weerga niet zal kennen. Keurig geor dend heeft hij meer dan 6.000 foto's van oude klederdrachten uit Noord- Limburg. Bovendien vervaardigt hij als de meest deskundige houten poppen met porceleinen hoofden waarvan de haardracht en de aankleding exact het zelfde zijn als vroeger. Ook de sieraden zijn echt. Bij gelegenheid van het 75 jarig in de Limburgse en Brabantse Ruiter- wereld. Vooral in de afdeling dressuur waren zii toendertiid zeer sterk. Wie herinnert zich nog het klavertje van drie wat naar Den Bosch ging en wie weet nog wie daar het springconcours heeft gewonnen? De grensstreekkampioen schappen van Brabant-Limburg werden ook door De Eendracht gewonnen. Vele jaren is De Eendracht reserve kampioen van Limburg geweest, maar in 1958 werd ook het achttal kampioen van Limburg. In 1967 werd de ponyclub opgericht en kreeg De Eendracht haar eerste ponyruiters. Dat de ponyclub de eerste aanzet is voor het beoefenen van de ruitersport, mag toch wel blijken uit het feit dat alle actieve grote ruiters zijn begonnen als ponyruiter. In 1973 kwamen de eerste ponyruiters over naar de grote ruiters en die werden in 1974 kampioen met het viertal. Ook op de veteranen concoursen zijn de ruiters van De Eendracht steeds van de partij. Ook hier werden zij meermalen kampioen met hun viertal en ook bij de individuele dressuur. fj' V Dat de ponyclub ook haar 20 jarig bestaan viert, mag ook niet vergeten worden. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, is een oud gezegde. Zij zijn met hun acht of viertal ook reserve kampioen geweest en ze hebben de kring-kampioenschappen gewonnen. Individueel zijn de ponyruiters doorgedrongen tot de NKB kampioen schappen te Wanroy. Aan deze successen denkt men bij het vieren van een jubileum terug en dat alles bij elkaar geeft toch wel aan dat de ruiter- en ponyclub De Eendracht een actieve vereniging is. Om dit alles samen te vieren wil men een tweetal jubileumconcoursen houden en wel op 20 april voor de grote ruiters en op 26 april voor de ponyruiters. Voor deze eerste concoursen van het groene seizoen is animo. Niet minder dan 41 verenigingen hebben hiervoor ingeschreven. Bij het springen, klasse zwaar, treffen we dan ook zonder namen te noemen de hele top aan van de land-ruiters uit Limburg en Noord Brabant. De ponyruiters komen op zondag 26 bestaan van het Openluchtmuseum in Arnhem heeft Harry Linskens een pop voor één jaar afgestaan. Die pop stelt een Venrayse dame voor in oude kleder dracht met een echte „toermuts". In de intussen wel bekende volksdans groep „De Hakkespits" neemt Linskens met zijn „bruid" een voorname plaats in. Samen en met de poppen treedt men regelmatig op, zoals tijdens de opening van het Computer Centrum, waar men de provinciale vertegenwoordiging was. Dat leverde voor 'n Limburgse school een gratis computer op. De zeer aktieve vereniging „De Hak kespits" bestaat al vijf jaar. De 25 leden houden zich voornamelijk bezig met de aloude dansen in de al evenoude kleder dracht, en zijn dikwijls graag geziene gasten. De damesleden van Hakkespits maken zelf hun kleding, geheel volgens de oude modellen. Dat de Venrayse volksdansgroep in die vijf jaar een goe de naam heeft weten op te bouwen blijkt wel nu ze gevraagd zijn drie dagen met hun hele groep te gast te zijn van de Amelander dansgroep, waar de Neder landse Folkloristische federatie een volksfeest organiseert. Op 22 augustus is de groep verder uit genodigd deel te nemen aan het Interna tionale Folkloristisch festival in Soest, waar 4 groepen uit de 4 windstreken mogen deelnemen. Als Zuid-groep is Venray uitgenodigd. april naar Castenray om daar dan te strijden om de ereplaatsen. Het concoursterrein is aan de Wusterweg. Dit is een zijweg gelegen aan de weg van Castenray naar Leunen. Vrijdagavond 24 april is er een receptie van 20.00-21.30 uur in het gemeenschapshuis „De Wis". Na afloop van de receptie gezellig samen zijn. De voorzitter L. van Casteren en de Secretaris F. Stiphout hebben heel Castenay bij elkaar „getrommeld" omdit alles goed te doen verlopen en De Eendracht kennende zullen zij ook in hun opzet slagen. Ruiterclub „De Eendracht" uit Casten ray in 1936. Op de foto te paard van links naar rechts: J. Philipsen, J. Classens, Frans Weijs, G. Friesen, J. Willemsen, G. Vullings, M. Classens, M. Dinghs, een andere M. Dinghs, Th. Strijbos en J. Rambags. Zittend het bestuur: H. Smits, M. Dinghs, pastoor R. Verheggen, W. Friessen, P. Steeghs, A. Strijbos. P. Philipsen en M. Roelofs. Linskens en zijn „bruid" namen als Venrays „echtpaar" deel aan de Natio nale klederdrachtenbijeenkomst in Schagen. En op de Internationale Kant dag in Oosterbeek, waar klederdrachten uit de gehele wereld, zelfs uit Rusland, getoond werden, was weer dat Venrayse „echtpaar" aanwezig, in hun kleder dracht vervaardigd met Limmerikse kant, afkomstig uit Ierland. Deskundigen veronderstellen dat vroeger die kant door de Venrayse Schaapskompagnie mee naar Venray werd gebracht. Onlangs werd Harry Linskens door de firma Den Haan en Wagemaekers uit Edam gevraagd of hij niet als hun repre sentant naar Dubqj wilde gaan, met een collectie van 31 poppen, waaronder drie Venrayse poppen. Daar zal tijdens de Holland-Promotion in het „Gouden Tullip" hotel een Hollandse antiek- buurs worden gehouden en een presen tatie van oude ambachten. Volgende week donderdag vertrekt Linskens dan naar Dubai. Niet alleen Holland-Promotion maar zeker ook Venray-Promotion. EEIM ABONNEMENT WAARD! DONDERDAG 16 APRIL 1987 Nr, 16 HONDERDENACHTSTE JAARGANG Op dinsdag 28 april zal tijdens de personeelsavond van het Schildersbe drijf Toon Kateman, Bér Tonen in de bloemetjes worden gezet, omdat deze 40 jaar onafgebroken in dienst is bij dit Venrayse schildersbedrijf. Het zal in de toekomst wel niet meer voorkomen, dat een schilder 40 jaar onafgebroken bij één baas werkzaam is. Hij zal immers eerst de Technische School moeten hebben bezocht, voor dat hij in het vak kan gaan, en dan is men al gauw de 20 gepasseerd. 40 jaar geleden was dat anders, mede omdat er in Venray geen Ambacht school of Technische-school was en omdat er al direkt voor thuis verdiend moest worden. Hun opleiding kregen ze wel bij hun baas. Soms moest men daarvoor nog betalen ook. Toon Kateman was destijds dringend verlegen om een knechtje en bereid om naast de opleiding ook nog een weekgeld van drie knaken te betalen. Dat was in die dagen veel geld en weinig gehoord. De 15 jarige Bér Tonen werd „de man". Naast zijn praktische opleiding moest Bér ook nog de avondcursus volgen. Veel verder gingen zijn aspiraties toen ook niet. Veertig jaar geleden was het bedrijf Kateman nog een jong bedrijf, dat zich specialiseerde op onderhoudswerk. Voor Bér betekende dat, dat de eerste les bestond uit het verf-afbranden met de lamp. Op de dag van vandaag een vrij onbekende bezigheid, want daar zijn nu chemische middelen voor. Maar in die jaren en vooral op warme dagen, geen makkie. Het verplaatsen van het ene kwarwei naar het ander gebeurde per fiets. Je moest maar zien hoe je al die potten verf versjouwd kreeg. Het leek soms wel een wedstrijd, wie de meeste potjes per fiets kon vervoeren. Na de fiets kwamen er de handkar en de bakfiets en later weer de auto. Ook de techniek van het verven veranderde veel, maar als je de vooruitgang maar bijhield, dan ging die omwenteling haast vanzelf. Naast de onderhoudskarweien bij burgers kwamen ook die bij de Venrayse instellingen, o.m. bij het pyschiatnsche ziekenhuis St. Servatius. Daar ging Bér Tonen liever niet heen en daar hield de werkgever dan wel rekening mee, maar bij het onderhoud van scholen en instellingen elders, was Bér op zijn plaats. Zowel zijn werkgever als hijzelf kan zich niet herinneren dat hij ooit ziek is geweest. Vertellen over vroeger, betekent dat er vanzelfsprekend ook gesproken wordt over de vele uren die bij het schildersbedrijf Kateman besteed wer den aan het beschilderen van de decor's voor de Venrayse revue's, voor carnavalswagens en niet te vergeten het beschilderen van speelgoed voor Sinter klaas. Dat moest dikwijls op het laatste moment gebeuren en meerdere malen is 't voorgekomen dat de -verf op Sinterklaasmorgen nog niet droog was. Bér was steeds als eerste op het werk of in de werkplaats aanwezig en ging ook als laatste weg. Hij groeide met het bedrijf, dat nu gemiddeld 20 werkne mers kent. Bér Tonen en het bedrijf Kateman zijn echt één! Dat zal op de komende personeelsavond nog wel eens blijken en natuurlijk ook tijdens de receptie in het Gastencentrum Wieën- hof, op dinsdag 28 april a.s., tussen 19.00 en 20.00 uur. 10 x 54 uur bank en hemel met gratis Lancaster zonnecosmetica probeerset. Zolang de voorraad strekt. De in de week van 9-15 maart ge houden landelijke kollekte van het Na tionaal Reumafonds heeft in Venray het prachtige bedrag van 17.304,05 opge bracht. In 1986 bedroeg het bedrag van de kollekte/15.234,25. 'n Geweldige groei waarvoor wij alle gevers en alle kollektrices en kollektan- ten heel dankbaar zijn. Het bedrag van 17.304,05 is bijeen gebracht door: Castenray 507.75 Heide 441,50 Leunen 844,90 Merselo 971,20 Oirlo 524,45 Oostrum 120.6,40 Smakt 110,— Vredepeel 132,50 Veulen 469, Ysselsteyn 1844,65 Venray-kom 10.251,70 Het moet toch wel goed werken en wonen zijn in het Venrayse kerkdorp Veulen, als er binnen één maand vier maal feest kan worden gevierd bij ge legenheid van een gouden huwelijks feest of nog langer! Van de 500 inwoners zullen er onge- twijfels verschillenden zijn, die aan meer dan één bruiloftsmaal aanzitten... Het echtpaar BURGERS-HESEN was op 6 april 50 jaar getrouwd, maar zullen dat op een latere datum vieren, dat vertelden wij u reeds eerder. En onlangs vierde het echtpaar HAEGENS-REINTJES temidden van de familie hun 55-jarig huwelijksfeest. En op 2/3 mei zullen er twee bruids paren zijn, die het uitzonderlijke feest \ieren dat ze 65 jaar lief en leed hebben gedeeld. Het bruidspaar Reintjes-Ver- stegen en het bruidspaar Louvet-Rijse- wijk. Wij bezochten beide paren toen ze destijds hun gouden huwelijksfeest vier den.Maar ook 5 jaar geleden bij hun diamanten feest. Maar desondanks willen ze ook nu weer in de krant ko men. En het liefst zo uitgebreid moge lijk. GRAD REINTJES aan de Lorbaan, is nog steeds een zeer ijverig baasje, on danks zijn 88 jaar. Toen wij hem op zochten was hij bezig met een van zijn hobby's, het vlechten van miniatuur bijenkorven. Voor een gesprek is hij altijd te vin den. En hij heeft zoveel stof voor een verhaal, dat het moeilijk is een beknopt overzicht neer te schrijven. Reintjes is geboren en getogen op het Veulen en is er trots op de oudste geborene van dit kerkdorp te zijn. Als zoon van een landbouwer moest hij al jong aanpakken. Toen hij 28 jaar was kreeg hij zijn eerste rijbewijs. Dat ging zo: wat ritjes doen met de vrachtauto van het Limonadefabriek van Clephas; dan de aanvraag indienen bij Jac. Fonk; even examen-rijden in de Draalstraat; keren in de straat en vervolgens een rijksdaalder betalen. Met de boodschap „je moet toch nog wat bijleren" werd dan het rijbewijs verstrekt. Dèt is nu 60jaar geleden en nog steeds is Reintjes in het bezit van een rijbewijs, al kostte de laatste verlenging hem wel 140,keuringskosten. Met trots weet hij te vertellen, dat hij nooit betrokken is geweest bij een aan rijding en dal hij nog nooit een proces verbaal heeft gekregen. Hij rijdt nog steeds in een Opel Kadet. Die is 22 jaar oud en recentelijk nog goedgekeurd.... Hoewel.... die keuring kostte hem het lieve bedrag van 2200, Als men iets wil weten van oude ge bruiken, ook wat betreft de viering van carnaval, dan kan men geen betere ken ner en verteller vinden dan Grad Reintjes. En dan moeten wij zeker nog vermel den dat hij nog steeds als hobby kerst stalletjes maakt. De bruid, VERSTEEGEN NEL, is. en dat moesten wij nu maar eens goed in de krant zetten, geboren en getogen in de Molenhoek, wat toen en nu nog steeds, bij Oirlo behoort. Als boeren dochter moest zij daar alles aanpakken. Er werd immers niet naar de zwaarte van het werk gekeken. Ze is evenals haar echtgenoot, en ondanks haar 86 jaar, nog zeer vitaal en weet zich nog goed te roeren over het heden en verleden. Na eerst 3 jaar ingetrouwd te zijn ge weest, kwam men op een pachtboerderij terecht. Later kocht vader Reintjes voor hen een failliete boerderij aan de Lor baan. Tot de oorlog ging alles voor spoedig, ondanks de crisisjaren. Oók de uitbreiding van het gezin, want er kwamen 11 kinderen. De boerderij werd bij de bevrijding in puin geschoten en zij moesten met hun kinderen naar Someren evacueren. Aan die lijd heb ben ze niet de prettigste herinneringen... Teruggekeerd, werd er een noodboer- derij gebouwd, welke, hoe gek het ook mag zijn, nu nog steeds hun huis is en voor geen bejaardenwoning zouden wil len ruilen. Uit dankbaarheid voor het ongeschonden met lijf en leden door de oorlog komen, bouwden zij een kapelletje aan dezelfde Lorbaan. Maar bouwden ook een andere woning, en herbouwden hun boerderij. Toen ze het kalmer aan gingen doen, trokken ze in de noodwoning, waarvan intussen ook enkele kinderen gebruik hadden gemaakt. Hun elf kinderen zorgden weer voor 42 kleinkinderen en die weer voor 14 achterkleinkinderen, Die Kunnen onmo gelijk allen dit uitzonderlijke feest mee maken, want dal zou te veel zijn. Ook heeft men afgezien van een receptie, want op hun diamanten feest moesten ze 2 uur lang handen schudden. Maar gevierd wordt het wel; op zaterdag 2 mei om 17.00 uur zal rector Hoogers een plechtige Eucharistievie ring voor hen opdragen. Daarna gaat men naar zaal 't Veule, waar 't feest in intieme kring zal worden gevierd. Na tuurlijk ontbreekt daar niet de buurt, want een buurt waar men al die jaren mee heeft geleefd, behoort er bij. De blaoskapel zal toch voor een muzikale huldiging zorgen. Het vierde feestvierende gezin is de familie LOUVET-R1JSEWIJK. Niet aan de Lorbaan, maar aan de Drabbels- weg woont al 35 jaar het paar, dat 65 jaar lief en leed heeft gedeeld. Beide echtelieden zijn geen geboren en getogen Limburgers, maar zijn afkom stig van de Betuwe, waar ze beiden in de landbouw en fruitteelt werkzaam waren. LOUVET ALBERT (91) is geboren in Randwijk de gemeente Heteren. R1JSEWIJK NEL (88), is geboren in Driel waar ze als 12-jarige al moest uit gaan werken. En ook in de Betuwe weten ze wat werken is Na hun trouw runden ze een fruit- bedrijf (pachtbedrijf) en maakten er ook de verschrikkingen mee van oorlog en bezetting en vooral van de evacuatie naar België. Toch, aan die evacuatietijd hebben ze achteraf wel de meest prettigste herinneringen overgehouden. Twee van hun kinderen hebben hun toe- koms* gevonden in datzelfde België. Uit hun huwelijk werden 4 dochters en 1 zoon geboren. Bij dit bruidspaar gaat het gezegde niet op: „oude bomen moet men niet verplanten", want 35 jaar geleden, dus op 56-jarige leeftijd kocht Louvet een vervallen bedrijf aan de Drabbelsweg en maakte er een florerend bedrijf van, wat nu door zoon en kleinzoon nog be werkt wordt. Het klikte daar in Veulen prima. Toen men kennis maakte met de buren, bleek dat de familie Reintjes te zijn. Die familie wist alles! En toen bleek dat beide paren graag kaarten, ging alles vanzelf verder. Ze ontdekten ook dat ze op dezelfde dag waren getrouwd en vanaf hun 40-jarig huwelijksfeest werd daar voortaan rekening mee gehouden. Iedere week, uitzondering daargela ten, wordt er gekaart. De ene keer bij de een, de andere keer bij de ander. Maar de dinsdag is voor de bruid, want dan moet ze gaan kienen, „geld verdienen" volgens de dochter. Hun 5 kinderen zorgden voor 13 kleinkinderen en die weer voor de volgende generatie: dat zijn er al twee... Op zondag 3 mei a.s. zal ter hunner intentie door rector Hoogers in de rec- toraatskerk van Antonius van Padua van Veulen om 11.15 uur een plechtige Eucharistieviering worden opgedragen. Daarna wordt er naar zaal 't Veule gegaan voor de verdere feestviering. Ook deze is intiem, gezien beider leeftijd. Ook daar zal geen receptie worden gehouden, maar zalde Blaoska pel aller gelukwensen aanbieden. Spijt van 't verhuizen naar Veulen heeft dit echtpaar nimmer gehad. Want waar is het schoner leven en werken dan in zo'n prachtige gemeenschap? Dat is geen vaststelling na 35 jaar. maar een vanaf de eerste dag

Peel en Maas | 1987 | | pagina 9